Kabinet: Nooit meer ramp als in Enschede Binnenland 'Mkz-epidemie kan wel een jaar duren' OGER STUNTOPRUIMING! 'Ik heb gehuild, de hele nacht' VEELZIJDIG SLAAPCOMFORT Zware kritiek op mkz-aanpak door Rijksdienst Oud-diplomaat Mourik in beroep tegen besluit OM Haasje over wam rASfiPF bij van nr van tin/iiiMiHin Uitgezet meisje in Congo zoek Outlet Store Haarlem DAG 24 MAART 2001 ooi-journalist krijgt prijs ioam Verslaggever Marcel van Engelen (29) van Het Pa- teil het Gouden Pennetje van dit jaar gewonnen. Van En- kreeg de onderscheiding voor jong journalistiek talent jen serie verhalen over de Bijlmermeer. De omroepvari- 'e et Gouden Tape-je, gaat naar Nova-verslaggever Art Rooij- (26)voor een reportage over de gevolgen van de wacht- bij de Nederlandse verpleegtehuizen. ilnummer Rails vernietigd 'r.'hpAMDe Nederlandse Spoorwegen vernietigen de oplage jj it aprilnummer van het treinblad Rails. Foto's in het ij,, ner van de Rotterdamse fotografe Margj Geerlinks worden le NS als aanstootgevend gezien. Geerlinks maakt met de uter bewerkte foto's. In het gewraakte nummer zijn foto's ivan een meisje dat een borst haakt en een vrouw met belii e'wer^ waarin het onderlijf van een meisje is te zien. ai" tmen voor overleden man Burgemeester Oosterhof van Kampen heeft per onge- nboeket bloemen gestuurd aan een echtpaar, waarvan de nlangs is overleden. Het boeket was bedoeld als felicitatie iet 50-jarig huwelijk. Oosterhof bood gisteren aan de we- zijn excuses aan voor de 'onvergeeflijke fout'. Op 7 maart Kampen ook al in het nieuws door een fout van een amb- De geldigheidsdatum van een paspoort was per ongeluk )6 gesteld, in plaats van 2006. ooileiders krijgen eigen academie Nederland is weer een academie rijker: de Neder- i Schoolleiders Academie (NSA). De verenigingen van ;iders hebben dit samen met minister Hermans (onder- mdgemaakt. De academie gaat managers in het pri- lerwijs registreren, de kwaliteit van het schoolmanage- 'aken en schoolleiders begeleiden. Het ministerie stelt in beschikbaar voor het initiatief. denten schnabbelen bij als agent icen» Rechtenstudenten van de Rijksuniversteit Gronin- uG) kunnen sinds kort aan de slag als politieagent. De iten worden in drie maanden klaargestoomd voor de ivan buitengewoon opsporingsambtenaar, maar verto- ch niet op straat. De studenten nemen bij de regiopolitie nd onder meer aangiften op en fungeren als aanspreek- oor 'klanten'. Ze zijn verplicht een uniform te dragen. ntig miljoen voor tbc-bestrijding Minister Herfkens (ontwikkelingssamenwerking) miljoen gulden extra voor de bestrijding van tuberculo- tgeld gaat naar een initiatief van de Wereldgezondheids- satie en is bedoeld voor de aanschaf van tbc-medicijnen, derzoek naar nieuwe medicijnen en de versterking van dheidszorg in ontwikkelingslanden. Vorig jaar stierven ïiljoen mensen (onder wie 250.000 kinderen) aan de ziek- op zich goed is te behandelen. eph lunlfcei ratit de nae olie Wa ndelplatform raadt wandelen af )0RT» Het Wandelplatform-LAW heeft wandelaars ge- de komende dagen binnen te blijven. In de huidige om deden, de uitbraak van mond- en klauwzeer, is er vol- it platform vrijwel geen regio in het land waar wande- inder problemen uit de voeten kunnen. Geen van de lan- andswandelpaden van het platform is nog geheel te lo- totaal hééft het Wandelplatform zo'n zesduizend kilo- tndelpad in beheer, waaronder het Pieterpad, het Zui- id en het Pelgrimspad. In overleg met de NS zijn ook de ndelingen stopgezet. ks weg van de Veluwe De 13de Gemechaniseerde Brigade van legerplaats Oir- noet oefeningen op de Veluwe afbreken in verband met en klauwzeer. De brigade, die vandaag terugkeert, zou keen week langer wegblijven. Het treintransport omvat eopard-tanks en 43 YPR-rupsvoertuigen. Als de voertui- er op de thuisbasis in Oirschot zijn, zullen ze daar in de moeten blijven. Op de Oirschotse Heide mag net zo min geoefend als op de Veluwe. Voor vertrek uit 't Harde Leopards en YPR's ontsmet. dal rry nee in de Staatsloterij van 27 maart en wordt 1 van de tijd dwiji lagn oen winnaars! Kijk voor de uitslag naar de Staatsloterijshow. kans, meer geld, in de Staatsloterij. Ufot jOLfl aar t« in 'm an wi prins /er d ky, i en 'ouw( ïlijks ruids ie rak elijks irde i vrij Regering onderschrijft conclusies en aanbevelingen Oosting ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPO Geassocieerde Pers Diensten 'Geen vervolging Zorreguieta amsterdam gpd den haag gpd Een ramp als die met het vuurwerkbedrijf S.E. Fireworks in Enschede zal in de toekomst niet meer voorkomen. Het veiligheidsbeleid van zowel rijk als gemeenten wordt dusdanig aangescherpt, dat een dergelijke calamiteit praktisch is uitgesloten. Die toezegging doet het kabinet in reactie op het rapport van de commissie Oosting, die de ramp in Enschede onderzocht. met een uitvoerige reactie op het rapport van de commissie Oosting, die de ramp in En schede onder meer wijt aan een falende overheid. De regering onderschrijft die conclusie en neemt vervolgens zowat alle aanbevelingen over. Dat betekent dat de overheid vanaf nu zorgt voor heldere, eenduidige regels voor de op slag van vuurwerk. Burgers, „Dat nooit meer", aldus een re solute minister De Vries (bin nenlandse zaken). „We kunnen natuurlijk nooit alle risico's uit sluiten. Maar het kabinet is vastberaden om vanaf nu alle veiligheidstaken van de over heid strak uit te voeren. Ook als mensen dat niet leuk vinden." Het kabinet kwam gisteren Tweede Kamer en gemeentebe sturen zullen voortdurend wor den geïnformeerd over veilig heidszaken. Ook wordt duide lijkheid verschaft over welke overheid waarvoor verantwoor delijk is. „Dit zijn de belangrijk ste drie thema's waar we ons op gaan richten", aldus De Vries. Volgens hem mogen adviezen omtrent veiligheid nooit meer worden genegeerd door de re gering, zoals gebeurde na de vuurwerkramp in Culemborg in 1991. Het ministerie van VROM (volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en milieu) wordt ver antwoordelijk voor de coördi natie van het veiligheidsbeleid voor gevaarlijke stoffen, zoals vuurwerk. De Vries benadrukte echter dat ook bedrijven en burgers verantwoordelijkheid dragen. „We moeten met elkaar een bijdrage leveren aan de veilig heid van de samenleving." Volgende maand praat de Tweede Kamer over het kabi netsstandpunt over de vuur werkramp in Enschede. De Vries wilde gisteren nog niet vooruitlopen op dat debat en speculeren over het mogelijke aftreden van collega-ministers. „Wij gaan hier in alle openheid over discussiëren. Als bij de Ka mer het vertrouwen ontbreekt in een bewindspersoon, dan kan die niet meer functione ren." spannum Het lentegevoel is sterker dan naleving van het vervoersverbod. De hazen gaan er helemaal voor en springen van weiland naar wei land. Er is voor hen geen vuiltje aan de lucht, mits ze geen knollenveld tegenkomen. foto gpd niels westra Jorge Zorreguieta wordt voor alsnog niet door een Neder landse aanklager vervolgd we gens foltering en misdaden te gen de menselijkheid. Het Am sterdamse openbaar ministerie (OM) heeft gisteren besloten daarvan af te zien. Oud-diplo maat Maarten Moürik wil het OM nu via een klachtprocedure dwingen de vader van Willem- Alexanders vriendin Maxima alsnog te vervolgen. Mourik en zijn advocate Brit- ta Böhler deden begin dit jaar aangifte tegen Zorreguieta en alle andere bewindslieden van de militaire dictatuur in Argen tinië van 1976 tot 1983. De va der van Maxima was tijdens dat regime eerst staatssecretaris en vervolgens minister van land bouw. Als zodanig is Zorre guieta volgens Mourik en Böh ler medeplichtig aan de ver dwijning van duizenden Argen tijnen. De Nederlandse justitie mag sinds 1989 op basis van de Uit voeringswet Folteringsverdrag misdaden tegen de menselijk heid en foltering vervolgen, van wie en waar ook ter wereld. Maar de feiten in de aanklacht tegen Zorreguieta zijn van vóór die periode, stelt het Amster damse OM. Mourik noemt de beslissing van het OM 'op zijn minst vreemd'. „Het OM zei eerst in de zaak-Zorreguieta te willen wachten op een uitspraak van de Hoge Raad in de zaak tegen Bouterse. En nu opeens ver klaart het OM zich al bij voor baat onbevoegd." Het OM-besluit is volgens Mourik ook niet te rijmen met berichten uit het buitenland. „Het hoogste Duitse gerechts hof heeft deze week groen licht gegeven voor vervolging van de hele Videla-kliek. En het Euro pees Hof voor de rechten van de mens heeft oud-DDR-leider Krenz te kennen gegeven dat hij wel degelijk kan worden aange pakt. Zijn verweer dat er ten tij de van zijn daden nog geen wetten waren op grond waar van hij kon worden vervolgd, gaat niet op." Van dé internationale waterbeddenspecialist is Cascade uitgegroeid tot een volwassen topmerk met een veelzijdig assortiment. De collectie omvat tegenwoordig ook boxsprings en z.g. combi bedden, waarin u twee individuele slaapsystemen kunt combineren. Volmaakte vormgeving Een Cascade-bed is modieus en sfeervol. Accessoires, stoffen en houtsoorten zijn er te kust en te keur Het combi-bed Een boxspring voor hem. een waterbed voor haar. Toch is er uiterlijk geen verschil. Softside waterbed Voor actief en passief leef- genot. Keuze uit diverse designs en optionele snufjes. Ons Noorderkade 1038 Ma-W-Wo 9 30-1 1823 CJ Alkmaar Do-Vr 9.30-21 00 ui Telefoon (072) 5112760 Za 9.30-17.30 uur Volg de borden Zondags gesloten Eigen pi -DESIGNCENTRUM schiphol john oomkesfence For Children Internatio nal trok naderhand aan de bel. Jovit was voor gezinshereniging onderweg naar haar, legaal in Frankrijk verblijvende ouders. In antwoord op vragen van het D66-Kamerlid Hoekema deelde het ministerie van justitie vori ge maand echter mee dat de marechausees daar nooit weet van hebben gehad. De zaak-Lay-Mamona loopt in een bodemprocedure nog al tijd voor de Haarlemse rechter. De ouders van het meisje willen in samenwerking met het Do cumentatiecentrum Congo aantonen dat de IND haar boekje te buiten is gegaan. De ouders willen desnoods door gaan tot het Europese Hof. Het Rode Kruis heeft maanden lang op de verkeerde plek ge speurd naar het Congolese meisje Jovit Lay-Mamona. Deze week dwong de Haarlemse rechter de Immigratie- en In lichtingendienst (IND) tot na dere informatie over haar uit zetting. Daaruit blijkt dat de door de Koninklijke Mare chaussee (Schiphol) in decem ber uitgewezen 16-jarige niet strandde in Kenya. Ze reisde door naar Kinshasa (Congo). Jovit is daar zoekgeraakt. De uitzetting van het meisje vond plaats omdat ze met een vervalst paspoort reisde. De Nederlandse afdeling van De- Hoogleraar vreest nieuwe virusvariant eindhoven martun hover De paniek over mond- en klauwzeer die momenteel door Europa waart, is volkomen ge rechtvaardigd. Dat vindt Jos Noordhuizen, hoogleraar in de gezondheidszorg voor land bouwhuisdieren aan de Univer siteit Utrecht. .Alleen voor En geland wordt de schade nu al geraamd op 100 miljard gulden. Naar het zich laat aanzien, kan het nog wel een jaar duren voordat deze epidemie hele maal is uitgewoed. Reken maar uit wat het voor heel Europa gaat kosten." Hoe lang het mkz-virus de Europese boeren zal blijven teisteren, hangt af van een aantal factoren, meent de Utrechtse diergeneeskundi ge. „Om te beginnen is er de onzekerheid omtrent de incu batietijd, de tijd die verloopt tussen de besmetting en het optreden van de eerste ziekte verschijnselen. Die varieert on der normale omstandigheden van twee tot twaalf a twintig da gen. De duur is onder meer af hankelijk van de mate van ge voeligheid van de diersoort, de algehele conditie van het indi viduele dier, en de variant van het virus." Vooral over dat laat ste heerst momenteel nog on duidelijkheid. Het virus kent ze ker zeven hoofdvarianten en een nog veel groter aantal sub varianten. Het is van belang om te weten om welke variant het gaat, omdat vaccins alleen wer ken tegen de variant waarvoor ze zijn bedoeld. „Het virus wordt momenteel in het labo ratorium onderzocht", zegt Noordhuizen. „Daarvoor wordt het gekweekt en in leven ge houden op levende cellen. Er zijn verschillende tests om vast te stellen met welke variant je hebt te maken." Het onderzoek zal worden bemoeilijkt als blijkt dat de epidemie wordt veroor zaakt door een nog onbekende variant, denkt Noordhuizen. „Het lijkt erop dat de incubatie tijd in dit geval aan de uitzon derlijk lange kant is - mogelijk wel drie weken", zegt hij. „Dat kan er op duiden dat we hier te maken hebben met een betrek kelijk nieuwe variant." 29 t/m 31 MAART 1 APRIL Kostuums van o.a. Armani, Burberry, Cornelianl en Royal Wardrobe collection (ook in grote maten): Van t. 798 t/m t. 998 Nu f. 250 Van f. 1098 t/m f. 1398 Nu f. 350 Van f. 1498 t/m f. 1798 Nu f. 500 Blazers en colberts van f. 598 t/m 898 Nu f. 250 van f, 998 t/m 1198 Nu f. 300 1298 l/m 1498 Nu f. 350 1 598 t/m 1798 Nu f. 400 van f. van f. Smoking van f. 698 Nu f. 250 Regenjassen, winterjassen en jacks van f. 398 t/m 598 Nu f. 150 van f. 698 t/m 998 Nu f. 250 van f. 1098 t/m 1698 Nu f. 350 Shirts van o.a. Fagonnable en Jacques Britt Vanaf f. 198 2 voor f. 1 00 Pantalons van oa Burberry en Deyk Vanaf f. 258 2 voor f. 1 50 Dassen Vanaf f. 128 2 voor f. 75 Grabbelton: shirts, dassen en riemen vanaf fI 0 Op vertoon van deze advertentie ontvangt u nog eens 10% extra korting op al uw aankopen. Donderdag 29 maart: Koopavond tot 21.00 uur.'Zondag 1 april: Koopzondag. Grote Houtstraat 181 - Haarlem - 023 542 84 46 boos. „Ik wil met deze brief bereiken dat de RW niet zomaar te keer kan gaan. Deze werkwijze zal er zeker toe bijdragen dat de epidemie langer en heviger zal zijn en meer ellende bij mens en dier veroorzaakt dan nodig is. Het is zelfs mogelijk dat de RW bijdraagt aan het verder verspreiden van het virus." „Geen commentaar", is de eerste reactie van Van der Steeg namens de RW. Maar dan toch, ook een tikkeltje boos. „Wij zijn met man en macht bezig met de bestrijding van een gevaarlijke ziekte. Heel Nederland ligt plat. Iedereen wil wat van de RW. On getwijfeld gaat dat soms ten koste van de hoffelijkheid en het zal ook wel eens lange halen, snel thuis zijn. Wij rapporteren alles aan de minister en als de kritiek terecht is, zullen we daar zeker wat mee doen." steenbergen romain van damme De Rijksdienst voor de keuring van Vee en Vlees (RW) verspreidt door chaotisch en ondeskundig optreden de mond- en klauwzeerbesmetting. Dat stelt de Brabant se dierenarts Flameling die zijn zware kri tiek op papier heeft gezet en verzonden aan twee iandbouwwoordvoerders in de Twee de kamer. De Brabantse arts rukte afgelo pen woensdag uit om samen met collega's als eerste screeningteam het gebied rond Oss te onderzoeken op de aanwezigheid van het gevreesde virus. Volgens Flameling troffen hij en zijn collega's wanorde en on deskundigheid aan. „In het middagpakket zaten spuiten voor bloedafname, maar he laas pasten de bijgeleverde naalden niet. We konden ons aanvankelijk niet douchen en moesten dat later doen in de -buiten lucht. Twee graden en met ijskoud water. Goed afspoelen en afwassen is er dan echt niet bij." Ook talloze papieren verwisselden gemakkelijk van eigenaar. „Naar een even tuele besmetting wordt niet omgekeken." Flameling zegt verder geschrokken te zijn over de manier waarop de RW de boeren benadert. „In Maren-Kessel kwamen we bij een zeer geëmotioneerde boer die net had gehoord dat zijn bedrijf zou worden ge ruimd. Gehoord van zijn dierenarts. Wij wisten van niets, gaan toch aan het werk en horen dat er diezelfde avond nog een ent- ploeg komt om alle dieren te enten. Daarna wordt het bedrijf geruimd. Wie is hier vol slagen idioot geworden? Ik heb geleerd dat een enting pas na verloop van ongeveer een week werkt." Flameling is dan ook kruiningen gpd De tranen van Haki Cakir zijn inmiddels opgedroogd. „Maar mijn hart huilt", zegt hij somber. Op de Oudedijk in Kruiningen vertelt Cakir het trieste verhaal over zijn dertien schapen en twintig lammetjes. Ze zijn er niet meer. (Op)geruimd door de Al gemene Inspectiedienst (AID), die gewaar schuwd werd door de politie. Die zag don derdagmiddag de schapen van Cakir on geveer twintig meter buiten de hekken lo pen. „Iedere dag loop ik een rondje met mijn schapen. Maar met de ziekte die nu heerst, ben ik voorzichtig geweest en heb de schapen in de buurt gehouden." Cakir was niet voorzichtig genoeg. „De twee agenten zeiden dat de schapen terug in het hok moesten. Heb ik gedaan. Toen vroegen ze mijn naam en adres. Ik ben naar huis gegaan en de politie ook. Ik dacht nog. dat wordt een boete." Niet veel later belde zijn vrouw. Fiet send van haar werk zag ze al van ver een politieauto bij de schapenstal staan. „Ze vroeg of ik snel wilde komen. Met mijn twee dochters ben ik er naar toe gevlogen. Werd er tegen me gezegd, uw schapen moeten dood." Cakir smeekte om genade. „Mijn dieren waren gezond, Ik heb al vijf tien jaar schapen, nooit ziek geweest. Het is mijn hobby, want sinds vijf jaar heb ik een nierziekte. Ik mag niet meer werken." De smeekbede was aan dovemansoren gericht. „Ze zeiden zelfs: u mag zich er niet mee bemoeien. Toen ze besloten de dieren dood te maken, ben ik weggegaan. Naar huis. Ik heb gehuild, de hele nacht Mijn vrouw en dochters ook."

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 3