Het antwoord van de concurrent Geheim agent in Volgia Multi Media t Instellingen interne" HotBot: zoeken met een plusje U P ZATERDAG 24 MAART 2001 SAMENSTELLING FRANK BUURMAN EN JAN VA) KJ Mxstream Basic delen met verschillende pc's UU R Routeplanner op zak Over het nu van mobiel internet zijn de meningen verdeeld, maar het spreekt voor zich dat een rou teplanner op een zakcomputer of mobiele telefoon best wel handig is. Mits de gebruiker een fatsoen lijk kaartje hijgt voorgeschoteld, zoals op deze Compaq Ipaq. Ser- viceprovider AtoBe en ESRI Ne derland hebben de handen ineen geslagen om deze voorziening op de rails te zetten. Verdwalen lijkt onmogelijk met deze plaatsbe- palers, zeker als ze gekoppeld worden aan een satelliet. De ma kers van stadsplattegronden en routeboeken hebben er een se rieuze concurrent bijgekregen. www.esrinl.com Nieuwe Game Boy Of 'ie net zo'n hype zal veroorzaken als de PS2 van Sony is de vraag, maar er zal komende zomer ongetwijfeld een run ontstaan nadat op 22 juni de nieuwe Game Boy op de Nederlandse markt komt. De 'Advance' werd onlangs officieel gepresenteerd en heeft in vergelijking met het traditionele hand-spelcomputertje vele voordelen. Neem alleen maar de 32-bits processor, vergelijkbaar met game consoles voor thuisgebruik of het schermpje dat 50 procent groter is dan dat in de standaarduitvoering. Het model is compleet anders: breed in plaats van hoog, waardoor het veel weg heeft van een gamepad voor gewone computerspellen. De meeste spelletjes van de oude Game Boy kunnen worden gebruikt. Nieuwe spel letjes gaan tussen de 45 en 50 euro kosten, dit jaar dus nog een dikke honderd gulden. De Game Boy Advance zelf kost tussen de 120 en 130 euro. Vorige week bracht de post het grote nieuws: adsl is mogelijk op onze telefoonaan sluiting. Op de feitelijke om bouw moeten we even wach ten. Tijd om onze kennis wat te verdiepen dus. De derde af levering van deze serie gaat over pogingen om intussen iets wijzer te worden over de mogelijkheden en onmogelijk heden van breedband. Wachten op een monteur hoe ven we gelukkig niet. Tal van goed werkende stopcontacten, buitenlampen en de laatste ja ren zelfs computers getuigen ervan dat we mans genoeg zijn met een schroevendraaier om voor het Mxstream doe-het- zelf-pakket te hezen. Dat komt 'binnen drie weken', meldt KPN Telecom in dezelfde blije brief waarin een positief oordeel wordt uitgesproken over de kwaliteit van onze aansluiting. Van anderen, die wat voorzich tiger zijn of wat bescheidener over hun eigen technisch kun nen, horen we dat het wachten op de monteur weieens aan zienlijk langer kan duren. Logisch, mensen zijn moei lijk te hijgen tegenwoordig en voor geschoolde breed- band-deskundigen moet je even in de rij staan. Intussen gaan we maar eens op zoek naar wat meer informatie. Vorige week stapten we immers nog gemakkelijk over het pro bleem van het huis-netwerkje heen. Internetprovider Euronet, die na het zoekmaken van onze adsl-aanvraag een goede beurt had gemaakt door ons razend snel door de KPN-bureaucratie heen te loodsen, heeft nog al tijd een onbeantwoorde vraag liggen: kan je nou echt niet met meer dan één pc op een Mx stream Basic-aansluiting? Voor het antwoord komen we terecht bij concurrent XS4ALL. De éndere grote, al wat oudere internetprovider in Nederland biedt evenals Euronet adsl- abonnementen aan in twee va rianten, gebaseerd op het on derscheid dat KPN met zijn ver bindingen maakt: een goedko pe versie (512kbit/s downloa den en 64kbit/s uploaden met één pc) en een duurdere (1024kbit/s downloaden en 256kbit/s uploaden met maxi maal vier pc's)Ook als je geen klant bent bij XS4ALL, kun je hun website bezoeken en die blijkt op het punt van breed band heel wat uitvoeriger en in formatiever dan die van Euro net. Vooral het helpdesk-ge deelte van de site (www.xs4all.nl/helpdesk) is aanzienlijk beter voorzien. In een kraakheldere opmaak en structuur worden heel veel vra gen beantwoord. Ook die waar we geen ant woord op hegen bij Euronet, die op dat punt alleen wat ele mentaire informatie geeft en het verder afdoet met een rijtje e-mail-adressen. Zo komen we erachter dat voor ons probleem inderdaad een oplossing bestaat. Het delen van een intemet-verbinding met een aantal computers in een netwerk is ook mogelijk als die intemet-verbinding via een adsl-modem gaat. De compli catie is dat dat modem zelf door middel van een ethernet verbinding met een pc moet worden verbonden. (Er zijn ook wel adsl-modems met een usb- aansluiting, maar die worden ons alom afgeraden. Ze bren gen allerlei beperkingen met zich mee en zijn in elk geval on geschikt als je later wilt 'upgra den' naar een hogere snelheid.) De beste manier om het pro bleem op te lossen, blijkt het gebruik van een extra ethernet- kaart in één van de pc's te zijn. Als we dan de juiste software gebruiken, bijvoorbeeld Winga- te (dat we al hadden voor het delen van de isdn-verbinding), kan die dubbel uitgeruste com puter als 'gateway' gaan funge ren. De andere machines in het netwerk wenden zich dan voor verbinding eerst tot deze poort wachter, die dan natuurlijk wél aan moet staan. De webpagina's van XS4ALL leggen geduldig en met veel af beeldingen van dialoogvensters precies uit hoe het configureren in z'n werk gaat. Wie er dan nog niet uitkomt, kan zijn probleem voorleggen aan de verzamelde Nederlandse adsl-knutselaars in de nieuwsgroep xs4all.adsl waar dagelijks een forse stroom aan nieuwe vragen, antwoor den, opmerkingen, ontboeze mingen op verschijnt. Bijvoor beeld dat administratieve pro cedures bij KPN Telecom nog altijd traag en foutgevoelig kun nen zijn. En dat adsl-verbindin- gen best meevallen qua moei lijkheid om tot stand te bren gen, maar dat ze wel met enige regelmaat uitvallen of een tijdje heel langzaam worden. Af en toe beginnen we te twijfelen of we er wel goed aan hebben ge daan, maar dan zien we weer de tevreden meldingen in de nieuwsgroep van gebruikers die het uiteindelijk helemaal voor elkaar hebben en razendsnel al tijd on-line zijn. En twijfel of geen twijfel, op een zaterdagochtend meldt zich de postbode met een kloeke kar tonnen doos. Of we even een krabbel willen zetten, en daar na is het Mxstream doe-het- zelf-pakket van ons. Het open maken en uitpakken veroor zaakt het soort opgetogenheid dat we heel vroeger op verjaar dagen of Sinterklaasavonden voelden. O kom er eens kijken: een adsl-modem, een splitter, een aansluitkastje, een collectie snoeren, een boekje en een cd- rom. Wéér staat de toekomst op nog maar luttele uren afstand. Dit is het derde deel in deze serie. Volgende keer: een ope ratie met een onzeker einde. ROB VERMEULEN In bijna elk huishouden staat tegenwoordig een personal con ivi Maar wat doen we er mee en wat kunnen we er mee? In dei t PC Wijzer elke week een onderwerp voor de thuiscompute Vragen en suggesties kunt u sturen naar: internetredactie@damiate.hdc.nl Als internet eenmaal werkt op een pc kan het surfen en e-mai- len langdurig goed gaan, maar als de instellingen door een crash zijn aangetast is het voor veel computeraars moeilijk om het juiste spoor weer te vinden. De internet-provider heeft na tuurlijk een help-desk, maar die is nogal eens moeilijk bereik baar. Enige kennis van internet- instellingen is daarom erg han- dig. Het populaire e-mail-program- ma Outlook Express van Micro soft, een vast onderdeel van de meeste versies van Windows, net zo- 'r b De naam is Cord, John Cord. Als Brits geheim agent moet Cord naar de voormalige Sovjetrepubliek Volgia om een verdwenen CIA-agent op te sporen. De Engelsman komt terecht in een web van intriges in een dictatoriaal ge regeerd land, wordt zelfs gevangen genomen en gefolterd, maar met de hulp van een spionne uit China kan hij ont snappen en zijn opdracht volbrengen. Het klinkt als het scenario voor de nieuwste James Bond-film, maar het gaat om het actie/avon tuur Cold Blood van Revolution Software, een bedrijf dat ooit verantwoordelijk was voor de populaire Broken Sword-serie. Omdat het spel op een aantal cd-roms wordt geleverd mag je aannemen dat het er wel goed uit zal zien, en dat is ook zo. Veel fraai getekende loca ties, waar de speler zijn mannetje op de juiste manier doorheen moet zien te loodsen. Er zit veel actie in Cold Blood, maar John Cord kan niet in zijn eentje een compleet Oostblokleger aan, dus het is beter als een typische spion rond te sluipen en tegenstan ders te verrassen. Cord kan met een enkele karateslag een tegenstander geruisloos uitschakelen, terwijl hij zeker drie keer moet schieten om iemand met een pistool klein te krij gen, waarna gelijk alle bewakers gealarmeerd zijn. De keus voor een ongewapend treffen ligt dus voor de hand. In Cold Blood moeten ook voorwerpen worden verzameld en puzzels worden opgelost. Wat dat betreft verschilt het spel niet veel van zijn Broken Sword-voorgangers. De puz zels zijn behoorlijk pittig, maar gelukkig heeft Cord de be schikking over een superpolscomputer, die allerlei compu tersystemen kan kraken en zelfs de vijand kan ontdekken. Die vijand, geleid door de sinistere tiran Nagarov, is van plan om het nucleaire arsenaal van de voormalige Sovjet unie te gebruiken om een atoomoorlog te beginnen. Het spreekt vanzelf dat dit koste wat kost voorkomen moet wor den. Gelukkig staat Cord er niet geheel alleen voor, want er is een rebellengroep die graag een handje wil helpen om de onaangename dictator van zijn troon te stoten. Een enkel berichtje aan de guerilla's is vaak al genoeg om een bepaal de locatie op te blazen. De speler bestuurt Cord meestal met het toetsenbord en het is niet altijd even makkelijk om de geheim agent, die kennelijk een eigen willetje heeft, op het juiste spoor te houden. Daar staat tegenover dat de kwaliteit van het ge luid, de ingesproken stemmen en de achtergrondmuziek, goed is. Cold Blood is toch eigenlijk meer een avonturen- dan een actiespel, en een aanrader voor iedereen die bij voorkeur raadseltjes oplost achter de computer. Wellicht komen er nog meer avonturen van John Cord, maar dat zal dan van het succes van dit eerste deel afhangen. Pentium II, 32 Mb Ram, Windows 95/98/Me, 3D-kaart. Prijs: 99 gulden. Beschikbaar gesteld door MVSP/Ubi Soft. FRANK BUURMAN van de post tot gevolg. Zo wil de 'auto-update' van sommige virusscanners, waarmee nieuwe virus-bestrijders worden opge haald, de instellingen wel eens overhoop gooien als de gebrui ker toevallig net bezig is met zijn mail-programma. Het is daarom eigenlijk beter die 'au to-update' van de virusscanner uit te zetten. Is het kwaad toch geschied, dan moet de gebrui ker in het menu van Outlook Express klikken op extra, ac counts, e-mail en eigenschap pen. Er verschijnen dan diverse tabbladen. In het tabblad alge meen moet de naam staat waarmee de gebruiker inlogt en daaronder vanzelfsprekend het correcte e-mail-adres. De naam van de e-mailac- count, het bovenste veld, is minder van belang. Daar mag iedere wille keurige naam worden ingevuld. Van essentieel belang is het tabblad ser vers, dat naast 'alge meen' staat. In dit ge bied komen de mees te fouten door. Zo is er een veld voor inko mende e-mail, de zo genaamde pop3-ser- ver. Meestal moet achter pop3 de naam van de provider wor den ingevuld, zodat er iets staat zoals 'pop- 3.cistron.nl'. Voor de uiti )S e-mail wordt pop3 ven>a aj door smtp, zodat er bijvc beeld 'smtp.cistron.nl' ii tweede veld staat. Dezei vens staan meestal in de he die de provider heeft ges ,V| of in een afdruk die ooit t ze gegevens is gemaakt, dus heel belangrijk om gevens goed te bewaren. |]s Niet minder belangrijk is server voor inkomendei waar de accountnaam ei wachtwoord staan ingei Deze gegevens worden c |Vi voor het inbellen gebrui! ,p Éi i snï ic i rir ri: uit ild n fi eer itie letters en kleine letters), nJ kan op OK en sluiten wo gn geklikt, en dan zou Outli press weer goed moeten irj ken. Voor de goede werkingsfew temet is het van belangt ook goede IP-adressem ul< gevuld. Dit zijn de bekei ferreeksen die uit vier sti ee bestaan, zoals 197.78.24 the Meestal zijn die nummt hin correct, maar het kan no tb kwaad om ze in geval va neg blemen te controleren, adressen kunnen worde m vonden door rechts te lc op het icoontje voor exti irw toegang (inbelnetwerk) tijd wordt gebruikt omii Nee len bij de provider. Klik rac gens op eigenschappen eve verschijnt weer een veld as. tabbladen. Onder 'algen moet natuurlijk het goeldoi foonnummer staan. Om lurj 'netwerk' staan diversei lingen aangevinkt, maai fi gaat om de knop TCP/D lingen. Onder deze knoj h vindt zich een veld waai adressen kunnen wordi vuld: het gaat om het tve veld, bij de instelling 'ge naamserveradressen op iU moeten de juiste getallei sen staan, zoals opgegei door de provider. °F ■Al oi FRANK BUURMAN Logisch leren (na)denken is misschien wel een van de belangrijkste zaken in het leven. Je kunt er dus niet vroeg genoeg mee be ginnen. En wat is dan een betere methode dan een leuke spelvorm? Studeren op een manier, waarop je eigenlijk nauwelijks door hebt datje studeert. Het Belgische Transposia - vooral bekend door uitste kende kindersoftware - richt zich met de Edison Mania-serie op de jeugd aan het einde van de basis school en aan het begin van het voortgezet onder wijs. De leeftijdsgroep van 9 tot 14 dus. De eerste re lease betrof een drietal bè ta-vakken: scheikunde, biologie en anatomie. On langs zagen drie nieuwe delen het licht met ander maal een b-vak (fysica), maar dit keer ook twee de len voor degenen zonder wis- en natuurkundeknob- bel. Kunst en aardrijkskun de zijn de onderwerpen. Wij bekeken Geo-Mania. Het onder de knie krijgen van de wereld is verpakt in een aardig spel. Je bekijkt KIND de wereld door de ogen van een buitenaards we zen, die de opdracht heeft de planeet aarde te verove ren. Dat moet gebeuren per werelddeel, dus (jnclu- sief Antartica) in zeven stappen. In de instructie kamer krijg je te horen wat er moet gebeuren. Zo moet je bijvoorbeeld de plaats innemen van de president van de VS, de elektriciteits centrale van Oceanië sabo teren, de inwoners van Azië hypnotiseren en de eskimo's naar de Sahara verhuizen. Eenvoudig is het allemaal R K niet, maar wie de zaken se rieus aanpakt verovert niet alleen de wereld, maar ook heel wat kennis. En daar is het natuurlijk allemaal om te doen. Min. systeemeisen: Pentium 75, 8 Mb Ram, Windows 95. Voor de Mac: Power PC met 8 Mb Ram, systeem 7.x. Prijs: 59,90 gulden. Een flink stuk moeilijker wordt het jeugdige denken gemaakt door Halloween met Brein aan Zet, een programma voor kinderen vanaf 9 jaar, waarmee zelfs een volwassene zich geen moment hoeft te vervelen. Logisch denken en creatief inzicht zijn de sleutelbe grippen via een in allerlei leerprocessen bewezen methode. Er wordt name lijk gebruik gemaakt van de beginselen van het zoge noemde ASIT (Advanced Systematic Inventive Thin king) in een vorm met leu ke puzzels, die soms op het eerste gezicht heel eenvou dig lijken, maar dat in de meeste gevallen bepaald niet zijn. Net als met alle vormen van puzzelen ziet de één de oplossing onmiddellijk en kan de ander uren naar het vraagstuk kijken zon der de oplossing ook maar te benaderen. Voor die laatste groep is Brein aan Zet echter ook geschikt, want je kunt hints opvra gen, waardoor het ant woord plotseling voor het oprapen ligt. Wie een beet je geduld kan oefenen, zal tot de conclusie komen dat problemen niet bestaan en dat er altijd oplossingen zijn. Zeker als je - in geval van nood - je toevlucht neemt tot het uitgebreide lesboekje. Dat zit bij de cd- rom in het doosje, dat daardoor de omvang heeft gekregen van een dubbel- cd, maar dat dus niet is. Ook is er ondersteuning via een speciale website. Min. systeemeisen: Pentium 100,16 Mb Ram, Windows 95. Voor de Mac: Power PC of G3, systeem 7.6.1. Prijs: 49,95 gulden. JAN VAN DER NAT Zoekt en gij zult vinden! Ja, kom daar maar eens mee aan bij de gemiddelde internetter. Natuurlijk, hij heeft zijn zoek machines paraat en zal daar zeer regelma tig gebruik van maken. Maar iedereen weet dat tachtig of meer procent van wat Alta Vista, Ilse, Lycos, MSN of Yahoo ophoest niet de informatie bevat, die wordt ge zocht. Zelfs bij een verfijning van de zoek opdracht krijg je lang niet altijd het gewenste. Maar eerlijk is eerlijk: de betere zoekmachines doen voortdurend hun best om de gebruiker be ter van dienst te kunnen zijn. Steeds weer worden er verbeteringen aangebracht. Het zij qua inhoud, het zij qua snelheid. Door dat laatste genieten bijvoorbeeld All the Web en vooral Google steeds meer popula riteit. Vorige week werd de Nederlandse versie van een oude bekende gelanceerd: HotBot. Die werd vijf jaar geleden ontwikkeld aan de University of California in Berkeley en twee jaar later overgenomen door Lycos. En HotBot is een succes, getuige een aantal van 14 procent op de Amerikaanse markt, meer dan 7 miljoen bezoekers per maand de\ ddc lalii ime en tal van prijzen, die de oorspronl Amerikaanse versie heeft gekregen Qg gelopen jaren. Nu is er dus - naast Franse, Engelse, Italiaanse, Spaans Lt Zweedse - ook een Nederlandse vt 'al f www.hotbot.nl >$df Maar er is natuurlijk meer nodig oi 'dei vestige grootmachten te lijf te kuiu rel 5 gaan, ook al is 'Nederland' voorlop tevreden als tienp marktaandeel woi haald. Extra feal derhalve belang HotBot heeft diep den. Erg prettig is dat een opgeroepen site opent in e ona nieuw venster en de lijst op de achl blijft staan. Ook het direct kunnen naar anderen is iets, dat HotBot eei jl ei plusje geeft in vergelijking met dei letb; andere zoekmachines. to< HotBot maakt gebruik van de Inkli kan zoektechnologie en de database va dige zelfde bedrijf, die zo'n 500 miljoen atUQ- grild. vat, waaronder ongeveer 110 miljo )rar cifiek Europese. JAN VAN DER NAT Kruiswoordraadsel HORIZONTAAL: .1. Guinees biggetje; 5. illustratie (afk.); 6. verzoeke gaarne antwoord (afk.); 8. trompetvogel; 11. Duits lidwoord; 13. familielid; 15. rooms-katholiek; 16. griezelig; 18. bijwoord; 19. de onbekende; 20. United Kingdom; 21. persoonlijk vnw. (Fr.); 23. ratelpopulier; 25. aartsbisschop (Lat. afk.); 26. muzieksoort; 28. fijn; 29. tennisterm, 32. bijbelse naam; 33. uitroep van schrik; 34. laatste avondmaal. VERTICAAL: 1. Schotse familie-stam; 2. wier; 3. in verband met; 4. opgeld; 7. onvindbaar; 9. voorzetsel; 10. bemind; 12. persoonlijk vnw.; 14. familielid; 16. een zekere; 17. tand- karpertje; 22. maanstand; 24. bevel; 25. als onder; 27. deel van een kachel; 28. warme drank; 30. Russische straaljager; 31. zeepwater. Oplossing van vrijdag: Horizontaal: 1. Opslag; 7. pluis; 8. taken; 9. Norma; 10. tree; 11. loopje; 12. topper. Verticaal: 2. Pasta; 3. lekker; 4. gaande; 5. spin; 6. vuurdoop; 10. teer; 11. lot. HET WEER Aanvoer van koude lucht duurt voert Ongekende warmte in Spanje. In Tortosa werd gistermiddag 32,5 graad gemeten. Zo warm is het daar in maart nog nooit ge weest. Het record stond op 30,0 graad ge meten in 1990. Vandaag krijgen vooral de thermometers in het centrale deel van de Mediterrane regio het op hun heupen. Bij ons kwam het zuiden van het land gister middag even in de zachte lucht terecht (Maastricht 14,3 graad) en ook vandaag zijn daar maxima tot 12-13 mogelijk. Vanaf morgen is het echter weer koud in Neder land. Tussen een zich opbouwend hoge- drukgebied boven de Noorse Zee en Scan dinavië en een uitdiepende depressie op weg van Frankrijk naar de Balkan transpor teert een aantrekkende noordoostenwind koude lucht naar onze streken. Zondag middag wordt het maar 6 graden. Boven dien is het bewolkt met plaatselijk (mot) re gen. Na het weekeinde duurt de aanvoer van koude lucht voort. De lucht wordt wel gaandeweg droger en dat betekent een gro tere kans op zonneschijn. Dankzij de zon stijgt temperatuur overdag iets, in denacht en ochtend is er kans op lichte vorst. Na het optrekken van de mist ziet het er voor vandaag niet eens zo slecht uit. Van middag breekt hier en daar de zon even door en afgezien van een enkele bui blijft Mat irug don! the ts Vï K het droog. De temperatuur loopt o he 11 graden. De wind waait vanmidd lonl het noordoosten en neemt aan de tot krachtig. Er is tijdens het afgeloj lin maal veel regen gevallen. In Santpi ije Noord viel 20, Hoofddorp 17 en in dinxveen en op Schiphol en Valkei mm. De plensregens werden veroo lulle door een actieve randstoring die in middag ten zuiden van Leiden naa oosten trok. Ten zuiden van de sto leef de west tot zuidwestenwind flink a rdei singen meldde zelfs even windkrac noei het noorden bleef het koud (Nieuvpr; 4,2 graad) Pl

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 36