c Rob Otten laat zijn doel niet onbeheerd achter Sport sportpsychologie: alleen het hier en nu telt UI Oranje? 1DAG 24 MAART 2001 35 Het gezicht van Saturnus stopt als keeper en wellicht ook als voorzitter iten van Otten zijn niet nieuw. Hij jaren het sportbeleid van de ge- Leiden. hij kampt met een gebrek bij Saturnus en hij moet vechten isitie van de handbalsport in een "Als hij voorbeelden aanhaalt, lij oprechte boosheid - zonder zijn verheffen of druk te gebaren - af lische glimlachjes. De bierkaai is jtste vijand. jporthallen in een stad als Leiden in te weinig. Wij moeten voor som- 'iningen uitwijken naar Katwijk izaalhuur nog lager is ook. Ons on- achter de Vijf Meihal is er sinds in 1997 op vooruit gegaan, maar is er al weer sprake van achter- iderhoud. Het is een veredelde waar je de toevoeging 'veredeld' ig kan halen. Ach, we hebben ooit jin Leiderdorp geïnformeerd of we n konden verhuizen. Wie weet it plan nog eens tot uitvoering." L latiek klinkt het niet, maar Otten in de twaalf jaar dat hij Saturnus Iiooit een typische clubbestuurder Hij heeft zijn eigen stijl en zegt t op staat. „Ik ben in het bestuur iwndat plotseling andere mensen in. Dat ilc het zo lang heb volgehou- mt gedeeltelijk doordat er niet di- i ander klaarstond, maar er moet jr bestuurlijke steun komen, wil ik (gemene ledenvergadering komend og langer doorgaan." is een rustige, innemende en op- lange kerel, die al sinds zijn tiende js van Satumus. Alleen in zijn stu- erruilde hij het handbal voor roei- jet voorzitterschap van studenten- pg Catena. Tijdens zijn afwezigheid [eerste team in korte tijd uit de on- [gionen naar de landelijke tweede (Bij terugkeer ontdekte ik plotseling en hele uitdaging lag. Ik had nog i hoog gekeept. Dat is nu precies jwr geleden. Vorig seizoen haalden pogste klassering ooit met een der- in de eerste divisie. Het is nog al- genot om een zaal vol brullende penose die vooraf vanaf de kant go- |rkingen maken, muisstil te krijgen. Leeftijd speelt voor een keeper Ider een rol dan voor een speler. In [pische finale tussen Rusland en Inadden de Russen ook iemand van In de goal. Je bent wat stijver en }r, maar dat compenseer je door Ik ben er altijd plezier in blijven |maar ik geef toe dat ik ook zo lang «1 ben blijven staan omdat er geen ef was. Nu is er een 24-jarige, Kas ba, die het over gaat nemen. Ik r mijn ervaring misschien nog wel |meer tegen dan hij, maar ik loop wikkeling voor de voeten als ik nu (doorgaan. ir regelmatig de vraag: 'spelen euker dan voorzitter zijn. Waarom an niet als voorzitter gestopt? Nou, erste team zijn zelfs de héél ervaren jonger dan ik en de echte jonkies FOTO DICK HOGEWONINC Hij is al meer dan een decennium het gezicht van het Leidse handbal. Rob Otten (42) staat onder de lat en hanteert de voorzittershamer bij Satumus. Hij heeft een eigen softwarebedrijf]e opgezet (Est8, zeg: esteet), en dat laat zich niet langer met die dubbelfunctie combineren. Voor het rood-wit gestreepte doel heeft hij een vervanger gevonden. De doelen die hij zich als voorzitter heeft gesteld, wil hij nog niet verlaten. Maar ook dat afscheid komt eraan. „Ik heb een interview met mij uit '95 bewaard en je kunt het net zo goed overschrijven want problemen met kader, jeugd en accommodatie zijn er nog steeds. Als je iemand tien keer wat vraagt en het gebeurt nóg niet, en je moet voor de elfde keer aankloppen, dan word je een oude zeur. Dan is het tijd om de verantwoordelijkheid over te dragen. Laat iemand anders maar eens tegen die muur oplopen", aldus Otten. Morgen trekt hij in de Vijf Meihal voor het laatst zijn eigen muur op. door LOMAN LEEFMANS hebben het over meisjes en McDonald's. Die hebben een heel andere belevingswe reld en daartussen voel ik me niet meer op mijn plaats. Voor de functie van voorzitter ligt dat anders. Op oud-gedienden die bij de club wat wilden doen, hebben we de laatste jaren al een zware wissel getrokken. Die moesten soms nog het eerste team op vullen, bij de begeleiding helpen of als scheidsrechter dienst doen, terwijl ze na tuurlijk ook gewoon een gezin hadden. Geen wonder dat er geen mogelijke nieuwe voorzitter opstond en daarbij komt dat als je het zo lang doet, je nu eenmaal een zeke re kennisvoorsprong heb opgebouwd." Die voorsprong had voor- en nadelen. ,,Op een gegeven moment liep alles over mij. Zelfs over onderwerpen als het al of niet doorgaan van een training werd ik ge beld in plaats van de trainer of de aanvoer der. Dat ging te ver. Dat slaat initiatieven van anderen dood. Inmiddels is dat een stuk beter geworden. Mensen die zich wil len inzetten, worden direct 'gearresteerd' en zo is er een enthousiaste vrouwengroep ontstaan die helpt bij de jeugd. Ook de dubbelfunctie van voorzitter en speler heeft bijwerkingen. Je merkt toch iets van een belangenverstrengeling. Ik moet als voorzitter een trainer aanspreken op zijn manier van werken terwijl ik zelf een van de spelers in de groep ben. Dat is ook een keer fout gelopen." Aan gedrevenheid heeft hij nog altijd geen gebrek, maar Otten geeft ruiterlijk toe dat hij geen alleskunner is. Zeker voor ver koper is hij niet in de wieg gelegd. Voor de software die hij ontwikkelt, heeft hij een ander in de arm genomen om het aan de man te brengen en ook aan het aanklam pen van potentiële sponsors voor zijn club, heeft de Leidenaar een hekel. „Software uitontwikkelen en een mooi pakket maken, dan kan ik. En een geïnteresseerde sponsor duidelijk maken wat hij voor de vereniging kan betekenen en wat we hem te bieden hebben ook. Maar ik heb er een enorme hekel aan om bijvoorbeeld tijdens het sportcafé iemand als Henny Wiggers - die al van alle kanten lastig wordt gevallen - te benaderen om een balletje te schenken. We hebben drie goede sponsors voor drie jaar vastgelegd en dan ben je af van de sores van balletje hier, bordje daar. Vroeger haal den we 30.000 gulden aan contributie op en daarvan konden we direct 20.000 inleve ren voor zaalhuur. Door de sponsors heb ben we wat meer lucht en hebben we zelfs een jeugdbudgetje. Ik geloof dat ik mijn be drijf tot een succes kan maken, maar je moet je capaciteiten en je beperkingen kennen. Ik kan een website bouwen, maar ik ben slecht in sjacheren." Een goede doorstroming en aanvulling van de jeugd, is het belangrijkste onder werp waarvoor hij zijn capaciteiten wil aanspreken, maar ook op dat punt weigert hij in conflict met zijn geweten te komen. „Als we nog een paar jonge spelers voor het eerste erbij krijgen, kunnen we weer tien jaar vooruit. Ik heb er wel een aantal op het oog, maar wat doe je als je een jongen be nadert terwijl je weet dat zijn team in dui gen valt als hij naar Saturnus overstapt. Dat kan ik niet maken." Morgen om klokslag 13.00 uur begint hij aan zijn laatste partij, net als teamgenoot Nico Mooren. „Óf er iets voor ons is gere geld? Nee, want dan had ik dat zelf moeten doen en daar heb ik ook niet zo'n behoefte aan. De vrouwen en de veteranen zijn ge promoveerd en daar heb ik wél een klein feestje voor georganiseerd. Gedronken wordt er dus toch wel. Nee, in een lager team keepen lijkt me niks, hoewel het tweede wel toevallig een doelman nodig heeft. Voor je het weet zijn die ook weer af hankelijk van die ene verenigingsgek." Nederlandse ploeg voor de Olympische sn in Sydney was geen plaats ingeruimd een psycholoog. In Athene zal dat anders )e snelle opmars van de sportpsycholoog. Door VINCENT R0NNES eotype beeld, het voor- klopt weer eens volko- sportpsycholoog be- zelf ook topsport op enoe|niveau. Tafeltennis, de arvan elke leek meent dat het psychologisch er zo'n grote rol bij ortom, Rico Schuijers i/G 2 al met zijn toekomstige voordat hij ook an dacht om psycholo- an studeren, laat staan chologie. Niet waar, n heitico Schuijers in zijn uimte. Dat getreiter en rmelfin de tafeltennistafel is hij als sportpsycho- net niets mee te ma- ebben. „Noem het dan iek of zoiets." rt er nou eenmaal et spelletje, maar niet verk. Over psychologi- Jogsvoering heb ik :lden. Zolang het bin- iek van het spel ge ld ik het wel prima, zou ik het een spor- rie ik praat, willen afra- je de ander psycholo- zijn evenwicht pro rijgen, dan ben je niet z jezelf of je eigen spel ben je met die ander zal dat ten koste gaan in en spel. Vaak is het ge- l» dat je zelf ook afgeleid je wint misschien je presteert niet opti- in dat laatste zit 'm ie opdracht van de holoog: zorgen dat de kker jn vel zit en r vermogen presteert, is één van de nog wei nige sportpsychologen die offi cieel bij NOC*NSF staan geregi streerd. De bowlingfederatie was een van de eerste die een beroep op hem deden. Schuij ers'hielp bij de mentale begelei ding van de nationale teams. Nu heeft hij contacten met veertien verschillende bonden. „Of ik kennis moet hebben van al die sporten? Ik moet op zijn minst weten wat de regels zijn. Ik moet weten wat de belangrij ke momenten zijn en ik moet de taal van de sporter kennen. Belangrijk is dat ik weet wat de mentale eisen zijn. Bij ijshockey ligt dat heel anders dan bij de marathonloper." Schuijers is veel betrokken bij sporten waarin het goed kun nen mikken belangrijk is: bow len, darten, schieten. „Daar win je door dezelfde taak heel vaak precies hetzelfde uit te voeren. Dat is heel anders dan voetbal. Daar mag het wel eens anders. Sterker nog, daar kan het juist heel goed zijn als je plotseling een beweging heel anders uit voert." Het doel in topsport, zegt Schuijers, is het hier en het nu. Concentratie dus. Waardoor wordt die vaak afgeleid? „Dat kan door gedachten in de toe komst: 'Als ik deze maak, dan heb ik gewonnen.' Als je zoiets denkt, verkramp je en dan mis je. Zo ook met gedachten in het verleden. Zo van 'Toen ging het mis.' Bijvoorbeeld bij voetbal: 'Heerenveen uit, altijd lastig.' En een derde factor van aflei ding is als je een oordeel gaat geven. Goed of fout, maakt niet uit. Als je denkt 'Goh, dat gaat Rico Schuijers: „Als je de ander psychologisch uit zijn evenwicht probeert te krijgen, dan ben je niet goed met jezelf of je eigen spel bezig. Dan ben je met die ander bezig en zal dat ten koste gaan van je eigen spel." lekker', dan is de volgende mis." „Topsport vereist een be paald gedrag. Dat stelt hogere eisen dan normaal aan iemand. Zo kan het zijn dat iemand zegt: 'Topsport hoeft voor mij niet meer, want het eist zo veel van me dat ik het plezier erin ver lies.' De vraag is dan of er ie mand is die hem of haar daarin kan ondersteunen. Maar als ie mand bijvoorbeeld relatiepro blemen heeft, kan ik hem niet helpen. Natuurlijk, zeg ik dan, ik kan je wel helpen met het concentreren in de sport. Maar voor je relatieprobleem moet je naar een relatietherapeut." „Een sporter moet zich een nieuw zelfvertrouwen eigen maken als hij op een nieuw ni veau gaat presteren." Debutan ten, zegt Schuijers, zijn daarom vaak zenuwachtig. „Dat is geen probleem, dat is normaal. Maar als je je daartegen kunt wape nen, duurt die periode van ze nuwachtigheid misschien veel korter. Je moet je realiseren dat de entourage heel anders is ge worden, maar dat het kunstje hetzelfde is gebleven. De pro blemen van de overgang naar een nieuwe situatie herken je vaak als een sporter van de ju nioren naar de senioren gaat." De overstap naar de wereld der senioren blijkt een moment te zijn dat ook andere proble men zich kunnen openbaren. Dan ineens moet bijvoorbeeld het grote talent zich maar eens gaan waarmaken. „Maai' het eeuwige talent blijkt niet ge leerd te hebben dat het moet trainen. Bij tennissen zie je dat nogal eens: de jongen of het meisje won door zijn natuurlij ke aanleg toch altijd wel van zijn of haar leeftijdsgenoten. Echt trainen, ze weten ze niet FOTO CPD BERT BEELEN wat dat is. Maar op een gegeven moment kom je op een niveau dat je meer tegenstand tegen komt. Dan red je het niet meer. Heel vaak zie je dat toppers in hun jeugd helemaal niet zo goed waren. Die hebben toen wél geleerd te trainen." Is de sportpsycholoog dan een werktuig in handen van de topsportmachine Holland BV? „Voor een deel misschien wel. Maar aan de andere kant voel ik me verantwoordelijk voor de sporter. Ik steun de topsporter onvoorwaardelijk. Dat kan een coach niet zeggen. Die zegt: voor het team is het beter dat ik je niet opstel." Soms kan een goede sport- psychologische begeleiding wel eens leiden tot het besluit om te stoppen met topsport. „Dan stapt hier een gelukkig iemand naar buiten. Maar in de top sport zie je 'm niefmeer terug." Tegen Andorra, van avond, en Portugal, woensdag, moet het Nederlands elftal al les uit de kast halen om zich te plaatsen voor het WK in Japan en Korea. Gaat dat lukken? Ton Arroyo, trainer van Fore- holte: „Er is kwaliteit genoeg. De spelers zaten even in een vormcrisis, maar ik denk dat er weinig voor nodig is om het weer de goede kant op te laten gaan. Tegen Andorra flink uit halen, een goede over winning op Portugal en binnen twee, drie wedstrijden hoort Ne derland weer bij de topfavorieten. Louis van Gaal had even tijd nodig. Bij Ajax heeft hij ook vrij lang nodig gehad om de boel op de rails te zetten, bij Barcelona ook. Maar de spelers moeten dat hautaine gedrag eens kwijtraken. Je moet eerst Europees of we reldkampioen worden voordat je je hautain mag gedragen. Bij de ze lichting is het an dersom." CD Spits Marcel de Bruin Qvan Voorschoten '97 (za), leider van het topscorersklassement in het LD: „Ik denk niet dat Ne derland van Portugal wint. Portugal is op dit moment een goede ploeg. Die wordt ook eerste in de poule. Wij zullen wel tweede worden, en dan halen we het nét, zoals altijd. Als Nederland zich niet kwali ficeert, kan ik daar niet wakker van liggen. Maar ik zou het wel heel slecht vinden als het niet zou lukken." Rob van der Zanden, redac teur van het voetbalmaand blad Johan, dat een Oranje- enquête hield onder honderd 'voetbalprofeten', van wie er 68 dachten dat Nederland het WK zou halen: „Opvallend was dat 76 mensen zeiden dat Van Gaal mocht blijven als Nederland zich niet zou kwalificeren. Maar ik heb het persoonlijk helemaal ge had met Van Gaal. In een in terview in Het Parool zei hij maandag dat het missen van het WK in 2002 geen drama is, omdat we dan' hooguit een leermoment missen. Dat vind ik zó belachelijk. Als 2002 een leermoment is, is dan in 2006 meedoen belangrijker dan winnen? We zijn geen ontwik kelingsland. Zo ontneemt hij het WK alle waarde, hij dekt zich in voor het geval we ons niet kwalificeren. In dat inter view zei hij ook dat wij in Ne- derlarid niet begrijpen waar hij mee bezig is. Nou. ik begrijp het inderdaad niet. Hij is ook niet scherp. Hij heeft Ierland en Portugal verschrikkelijk on derschat. Maar Nederland zal wel gelijkspelen tegen Portugal en dan kan het nog lukken via de tweede plaats in de poule. Zoals het altijd gaat. Ik zou het wel erg vinden als Nederland het niet haalt, ja. Deze genera tie heeft nog één kans om we reldkampioen te worden en dat zou ik wel willen zien." Alfred Hortensius, barkeeper en mede-eigenaar van café De Egelantier in Hazerswoude- Dorp: „Buiten het feit dat ik voetbal liefhebber ben. is het ook voor een café belangrijk dat Neder land zich plaatst. Niet alleen omdat er tijdens de wedstrij den op grote rondes meer ge consumeerd wordt, ook van wege de gezelligheid in de aanloop naar die toernooien. Dan wordt er veel over voetbal gesproken en dat zorgt voor een bepaalde binding en ge zelligheid. Voetbal is voor een barkeeper een goed onder werp om een- praatje aan te knopen met iemand die je niet zo goed kent. En tijdens het toernooi, als het Nederlands elftal eenmaal in de tweede ronde zit, dan gaat het Oranje gevoel echt leven. Dat willen de mensen dan ook met elkaar delen. Maar het zal moeilijk worden. Ik denk dat het scoren tegen Portugal ze zal opbre ken. Oranje-supporter Carlo Köl- ker uit Alphen aan den Rijn: „Ik ben altijd positief, dus ik ga er zeker vanuit dat we het weer gaan halen. Bij elk toernooi gaat het moeizaam. Maar ik heb er vertrouwen in. Van Louis van Gaal ben ik een gro te fan, sinds hij Ajax formida bel liet voetballen met goed aanvalsspel. Het zou wel erg zijn als Nederland het niet haalt, want wij zijn van plan om naar Japan te gaan. Vier, vijf jaar geleden zijn we met een vriendengroepje begon nen met sparen. We zijn ook naar Frankrijk, Engeland en naar het EK in Nederland ge weest. Het zou zeer jammer zijn als Nederland zich niet plaatst, ook omdat het Neder lands elftal er gewoon hóórt." TEKST: JANET VAN DUK

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 35