'Ik was nooit een artiest' Gesprek van de Dag Liefdesleven kroonprinsen zorgt weer voor opwinding Uitstel beursgang Schiphol Beschaving Parlementaire geschiedenis o o ZATERDAG 24 MAART 2001 Commentaar Schiphol gaat voorlopig niet naar de beurs. Een meer derheid van de Tweede Kamer heeft te veel bedenkin gen bij de privatisering van de nationale luchthaven. Eerst moet er meer duidelijkheid komen over de gevol gen voor omwonenden en de gebruikers, ofwel vlieg maatschappijen en passagiers. Geconfronteerd met deze kritiek heeft minister Nete lenbos (verkeer) beloofd de Nederlandse Mededin gingsautoriteit de gevolgen van een beursgang nog eens goed op een rijtje te laten zetten. Ook wil ze snel helderheid verschaffen over de gevolgen van de nieu we luchtvaartwet met de aangepaste milieunormen. Hoewel het parlement formeel niet beslist over ver vreemding van de staatsaandelen, doen Netelenbos en haar collega Zalm (financiën) er verstandig aan gehoor te geven aan de roep om uitstel. Netelenbos hoopt nu dat de privatisering in het najaar alsnog kan worden doorgevoerd, in plaats van dit voorjaar. De tegenstand komt niet als een verrassing. Zo venti leert haar eigen PvdA-fractie al maandenlang twijfels over de privatiseringsoperatie. Eerst moet het nut voor de samenleving maar eens duidelijk worden aange toond, zo is de boodschap. In het parlement lag afgelo pen week ook het CDA dwars. En Groenlinks en Chris tenunie willen pas over privatisering praten als het nieuwe pakket milieuregels klaar is. Een deel van de Kamer wijst verder op de vrees van luchtvaartmaatschappijen dat Schiphol straks als 'ge privatiseerde monopolist' de tarieven zal opschroeven of minder zal investeren. Dit om het rendement te ver hogen en de aandeelhouders te behagen. Volgens Schiphol en Netelenbos is deze angst ongegrond, maar de twijfels zijn niet weggenomen. Uiteraard is Schiphol-topman Cerfontaine teleurge steld over het uitstel. Hij wil zo spoedig mogelijk naar de beurs om belangen in buitenlandse luchthavens te kunnen verwerven. Als overheidsbedrijf zal Schiphol eerder achter het net vissen bij de verwachte wereld wijde golf van luchthavenprivatiseringen. Dat is misschien jammer voor de luchthaven, maar ze ker geen ramp. De buitenlandse avonturen leveren be halve kansen grote financiële risico's op. Helderheid over de positie en de groeimogelijkheden van Schiphol is mede om die reden van groot belang. Ook een gepri vatiseerde luchthaven kan moeilijk buiten brede poli tieke en maatschappelijke steun. De beleggers hebben nog wel even geduld. televisie Houdt onze beschaving stand onder de mkz-crisis? Je zou het je, na een paar dagen televisie in 'oorlogssitu atie', bijna gaan afvragen. Dertien miljoen liter melk per dag kan de gier- kelder in. Ouden van dagen op dagtocht worden bij de grens beroofd van hun bo terhammetjes met kaas en worst. De Europese commissaris voor de landbouw meldt in 2Vandaag dat wij niet moeten pie pen over het doden van miljoenen stuks vee. Want dat heeft Nederland bij het uitbreken van de varkenspest toch ook maar voor elkaar gekre gen: twaalf miljoen varkens 'ruimen'. „Er is destructiecapaciteit genoeg", zegt commissaris Burn tegen Karei van der Graaf. Want liever dan de dieren in te enten - volgens viroloog J. Barteling in datzelfde 2Vandaag een probaat middel om de ziekte tot staan te brengen - wil Europa dat de dieren worden gedood. Zo blijkt heel Europa opeens een soort Staphorst te zijn. Alleen niet om religieuze, maar om economische redenen. Misschien wel de meest pregnante televisie van de week werd gemaakt door boer Jan Verhoef uit Lelystad. Ca meraploegen kon hij niet toelaten op zijn erf, dus filmde hij donderdag zelf hoe hij de melk van die dag in de gierkelder liet stromen. „Dit is dus de tol van de wel vaart", bromde Verhoef. „Nederland moet zich scha men. Gelijk heeft 'ie, dacht Wil. Mkz; je komt er als televisiekijker met geen mogelijk heid omheen. Zelfs in een luchtig bedoeld programma als Heb ik dat? bij RTL4 zit een boze boer op de tribune. En zelfs als het even niet over zieke dieren gaat denk je aan mkz. In Klokhuis een reportage over een theater groep van Inuitdie een voorstelling brengen over sja manisme. „De sjamaan geeft de ziel van dode rendieren aan de goden en hij vraagt of de goden ziekten willen voorkomen", legt één van de leden van het gezelschap uit. Hij vertelt dat ze alleen dieren doden uit noodzaak en dat ze die dieren dan respect betiugen voor hun 'ga ven'. Zou dat helpen? Het liefdesleven van de Europese kroonprinsen zorgt deze week weer voor opwinding bij de glamourbla- den en lichte nervositeit bij de 'seri euze pers'. Die neemt de berichten over de 'ups' en 'downs' van de aan staande koningen met enige aarze ling over. De paleisvoorlichters ne men - geheel volgens traditie - radio stilte in acht. De Noorse kwaliteitskrant Aftenpos- ten meldde deze week dat de meer derheid van de Spanjaarden geen be zwaar heeft tegen een huwelijk van kroonprins Felipe met het Noorse fo tomodel Eva Sannum. De krant ba seert zich op een eerder deze maand gehouden enquête van het Spaanse El Mundo, waaruit zou blijken dat 61,9 procent van de ondervraagden vindt dat Felipe (33) de keuze van zijn hart mag volgen. De wet schrijft namelijk voor dat de kroonprins moet trouwen met ie mand van koninklijke huize. Het on derzoekje moet duidelijk maken dat de meeste Spanjaarden daar in de 21ste eeuw niet meer aan hechten. Hofbiograaf De Villallonga waar schuwt echter voor de mogelijke con sequenties. „Op het leven van vorstin moet je van kinds af zijn voorbereid. Denk maar aan alle ellende die prin ses Diana heeft meegemaakt." Dat de kroonprins en de Noorse wat met elkaar hebben, moest ook El Pais beamen. Het paar werd begin deze maand tijdens een ski-vakantie in Sankt-Moritz opnieuw gefotogra feerd. Eerder waren er al foto's van een gezamenlijke reis naar India en van vakanties in Noorwegen en Span je. De Noorse pers voegt daar nog aan toe dat Felipe - 'de ideale schoonprins' genoemd - geregeld in Oslo is, en dat Eva Sannum (25) ook al bezoek heeft gehad van de Noorse kroonprins Haakon en diens verloof de Mette-Marit. Er wordt ook al gespeculeerd over een huwelijksdatum, maarhet ko ninklijk paleis in Madrid geeft geen commentaar. Het is niet de eerste keer dat Felipe wordt gekoppeld aan een bevallige blonde vrouw (volgens El Mundo is Eva zijn twaalfde vrien din), en het is ook niet de eerste keer dat de (roddel) pers er naast zit. Ten slotte werd vorig jaar nog gesugge reerd dat Felipe een verhouding zou hebben met Maria Carolina, dochter van prinses Irene. De Noorse pers heeft ondertussen de handen vol aan de berichtgeving over de voorbereidingen op het huwelijk van de eigen troonopvolger. Het pro gramma voorziet in drie dagen feest, op 23, 24 en 25 augustus, 'een trouw feest een kroonprins waardig' aldus een woordvoerder van het paleis. De Domkerk van Oslo krijgt nog snel een opknapbeurt, maar verhalen dat de bruiloft veertig miljoen Noorse kroon (zo'n tien miljoen gulden) gaat kos ten, worden tegengesproken. De keuze van Haakon (27) voor het burgermeisje van bepaald niet onbe sproken gedrag - ze heeft al een zoontje van drie uit een eerdere rela tie, en de voormalige vriend heeft een strafblad - heeft in Noorwegen de discussie over nut en noodzaak van de monarchie aangezwengeld. Net als in Nederland zeggen de opinie makers dat de kroonprins natuurlijk vrij is te trouwen met wie hij wil, maar dat hij daarvoor wel afstand moet doen van de troon. De twee we ken geleden opgerichte Noorse re blikeinse beweging, heeft overige erl geen haast. Het uitroepen van de publiek is voorzien in het jaar 201 wanneer het feit wordt herdacht i °l 200 jaar eerder de Noorse grondu werd aangenomen. De Denen hoeven zich als enigen voorlopig niet druk te maken ove een koninklijke bruiloft. Daar beiet de pers dat kroonprins Frederik( ier die ook al een aardige stroom vn 'e dinnen heeft £ehad - en Bettina lltl Oedum na twee jaar uit elkaar zij |V; Oedum heeft het nieuws zelf bek ei) gemaakt. „Het is leuk geweest, m dit is beter voor ons beiden", aid 611 de 25-jarige Deense. HANS JACOBS* n ril ute inli E 106} Geestelijk vader van tekenfilmsterren overleden 'Flintstones, meet the Flintstones...' Ieder een kan het openingsliedje van deze te kenfilmserie moeiteloos meezingen. De serie over Fred en Wilma Flintstone en hun vrienden Barney en Betty Rubble heeft generaties ver maakt. Deze vriendjes uit de prehistorie hebben net als Tom Jerry, Huckleberry Hound, Yogi Bear, The Jetsons en Scoobydoo een treurige week achter de rug. Donderdag over leed een van de geestelijk vaders, William Hanna, op 90-jarige leeftijd. Hij zei zelf ooit over zichzelf: 'Ik was nooit een goed artiest'. Zijn partner Joseph Barbera was vol gens hem 'veel beter in staat om stemming en uitdrukking in een vlugge sketch te vangen'. Hanna en Barbera werkten maar liefst 62 jaar samen en gaven de wereld tal van tekenfilmhelden. William Hanna werd in 1910 ge boren in New Mexico. Hij leerde, na te zijn gesjeesd in zijn oplei ding als journalist, voor ingenieur maar stopte er in de crisisjaren maar mee. Hanna kon aardig teke nen en in de jaren '30 werkte hij bij de Harman-Ising tekenstudio's, naar eigen zeggen aanvankelijk vooral als manusje-van-alles. Bij Harman-Ising kwamen de car toonseries Looney Tunes en Mer rie Melodies vandaan. Toen Me- tro-Goldwyn-Mayer (MGM) met een eigen tekenfilmafdeling kwam, stapte Hanna over. Daar ontmoette hij in 1937 Joseph Bar bera en maakten ze samen 'Puss gets the boot'. Het bleek een hit en kreeg een Oscar-nominatie. MGM gaf het duo vervolgens alle ruimte om het kat-en-muis-thema verder uit te werken. Kat Tom en muis Jerry werden geboren. De immer vechtende kat en muis bleken een groot succes: niet alleen kinderen genoten ervan. Nieuw was dat de actie voor zich moest spreken, er werd nauwelijks in gesproken. Hanna en Barbera maakten in achttien jaar meer dan tweehon derd afleveringen en kregen er ze ven Oscars en twaalf Oscar-nomi naties voor. De Oscars gingen on der meer naar Tom and Jerry- avonturen met titels als The Yan kee Doodle Mouse, Mouse Trouble, The Two Mouseketeers en Johann Mouse. In de jaren vijftig sloot MGM ech ter de animatie-afdeling, waarna Hanna en Barbera voor zichzelf begonnen. De televisie was een groeimarkt, maar had aanzienlijke lagere budgetten. Hanna en Bar bera werden daarom gedwongen goedkope tekenfilms maken. De nadruk werd gelegd op verbale grappen en minder op actie. De bewegingen van de tekenfilmfigu ren bleven veelal beperkt tot de mond en de beentjes. Die beper kingen stonden het succes echter niet in de weg. 'The Flintstones' waren vanaf het begin in de jaren zestig een groot succes. Sommige critici omschre ven de productie van Hanna en Barbera als 'de donkere eeuwen van moderne animatie'. Vergele ken met de uitgewerkte tekenfilms ijke Lei van Disney en Warner Bro (De bestond het tv-werk van H not Barbera uit simpele en sn( maakte filmpjes. William Hanna en JosephlLeo maalden er niet om. Hunl groeide uit tot een lucratie fabriek en maakte van det n gt multi-miljonairs. Hanna e ra deden hun succesvolle i jaren geleden over aan Wa Bros, eigendom van het m concern Time Wamer, Cartoon Network bezit. D( faamde cartoonstudio in 1 geles staat al jaren leeg. Df worden nu uitgewerkt ach computers in Azië. De niei neratie van Hanna-Barbei zich nu bezig met films Chicken' en 'The Powerpt Tom en Jerry keerden onl overigens terug, na een sti 33 jaar. Joseph Barbera ra eind vorig jaar een nieuwf ring. Het thema bleef echt zelfde. Muis treitert kat. K beert muis te pakken maa altijd. Het enige verschil, tijden kreeg Jerry Tom kle een simpel aambeeld. In we aflevering heeft Jerry w nee pens van de moderne tijd beschikking. Tom verdwiL onder of tussen een magn I" k een video of een afwasmai nl 1 M, enselijk z LU Z CC CL h— l/> ons in de kleedkamer terwijl wij nog allemaal in onze onderbroek stonden. Dat was de laatste keer dat ik hem zag. Vóór Kok I regeerde Lubbers III. Mitiister van cultuur: Hedy d'Ancona (PvdA). In het tijdperk vóór paars had de cultuur een minister. Daarna werden het staatsse cretarissen. Een kenner heeft me ooit uitgelegd dat dat gunstig is voor ons. Want ministers kunnen met hun budgetten schuiven terwijl een staatssecretaris afge past geld meekrijgt. En dus makkelijker te controleren is. Ik weet niet of dit waar is. Ook Hedy had ik in een eerder leven leren kennen via een gemeenschappelijke vriendin uit de journalistiek. Ook hadden we samen wel eens op het toneel gestaan want d'Ancona zingt graag. Tijdens haar bewind trof ik haar bij de opening van een schaaktoernooi waar we allebei een woordje mochten zeggen. Lubbers II en I hadden dezelfde kunstpaus: Brinkman (CDA). Een apparatsjik, die Brinkman. Niet dat dit zo ongunstig is want die technocraten bemoeien zich niet al te veel met cultuur omdat ze bang zijn een faux pas te maken. Brinkman heb ik in dezeven jaar dat hij aan het bewind was maar één keer gezien: hij bezoch t de première van een stuk waarin ik meespeelde. Na afloop stond ik met de zakelijk leider van ons gezel schap te praten toen hij langs kwam. 'Ik ga er weer eens vtmdoor', zei hij. Nette man, Elco. Ik ben be nieuwd of hij nog ooit premier wordt. Vóór Lubbers hadden we Van Agt II. Weet u nog? Dat ongelukkige rooms-rode kabinet dat het maar een maand of zes heeft uitgehouden. Van der Louw (PvdA) was onze baas. Ook een oude journalist. Ik had hem leren kennen in de Vara-kantine in de tijd van de Stratenmakeropzeeshow. Als minister bezocht hij een omroepforum waar ik ook bij betrokken was. Ons ge sprek: 'Alles goed, jongen'zei hij. 'Prima', zei ik. In van Agt I zat mijn all time favourite op cultuur: Til Gardeniers (CDA). In de pauze van een voorstelling werden mijn vrouw en ik ooit aan haar voorgesteld. 'Ik heb u wel eens eerder ontmoet', zei Gardeniers te gen mijn vrouw. Dat kon mijn vrouw zich niet herin neren. Maar de volgende dag zei ze: 'Die mevrouw Gardeniers had gelijk. Ik heb haar een jaar of zes gele den de hand gegeven bij een tentoonstelling'. Een sterk staaltje van Til. Later heb ik haar diverse malen ont moet in de bridgewereld. Want zij net als ik speelt zij graag bridge. Een schatje. Gaan we terug naar het roemruchte kabinet Den Uyl. Met Van Doorn (PPR) op cultuur. Ik heb tijdens een forum wel eens naast hem gestaan in de rij van een lo pend buffet. Maar onze conversatie, if any, herinner ik me niet. Wel de titel van het forum: 'Waarheen met ons toneel?' Daar kwamen we niet uit, geloof ik. Vóór ome Joop was Barend Biesheuvel premier. Wie in dat kabinet de kunst beheerde, weet ik niet meer (En gels?). Maar zonder twijfel heb ik hem of haar ooit ontmoet. Bij een congres, een première, een forum, een schaaktoernooi of in een omroepgebouw. Of op zijn minst aan de bridgetafel. De Amerikaanse popster MADONNA (fot woest over de plannen van de Britse jour Andrew Morton om een boek over haar te ven. Zij heeft haar vrienden verboden 'm slijmerige wormpje' te praten. Morton wi roemd met zijn boek over de Britse prin: Diana. Daarna schreef hij boeken overdi bekende kanten van Monica Lewinsky, ce' en de voetballer David Beckham en aanse president Daniel Arap Moi. De Britse OORLOGSVETERAAN Geoffre land heeft 56 jaar na dato alsnog een bri antwoord van zijn Nederlandse VRIENDI tijdens de Tweede Wereldoorlog. Jo Meu ter uit Boekei schreef de brief in 1945 n Brit met enkele van zijn kameraden op li derij had verbleven. Hij vergat terug te s maar hij vond de brief ruim een halve ee terug op zolder. Meulemeester is nu 83 moeder van tien kinderen. Een BRUID in de Amerikaanse stad Florida is op haar trouwi CEL beland na een uit de hand gelopen ruzie over huwelijks Zij bekogelde haar kersverse echtgenoot met stukken bruids sloeg hem tegen de grond en verkocht hem verscheidene rak pen. Het conflict tussen de pasgehuwden zou over huwelijks zijn gegaan, maar de politie gaf geen nadere details over dei van de bruid. Zij is op een borgtocht van 12.000 gulden vrijl Vorige week organiseerde de Publieke Omroep een kort congres over jeugdtelevisie en merchandising. Een combinatie waarmee je tien jaar geleden in Hilversum zou zijn weggehoond. Rick v.d. Ploeg, staatssecretaris van cultuur, was er ook. Ik heb hem heel kort gesproken over een liedje dat ik ooit gezongen heb. 's Nachts in bed realiseerde ik me ineens dat ik de vorige staatssecreta ris ook wel eens gesproken heb. En die daarvoor ook. En die daarvoor ook. Nederland is klein. En ons cul turele wereldje is piepklein. Sinds mijn eindexamen toneelschool heb ik alle ministers en staatssecretarissen van cultuur wel eens ontmoet. Terwijl mijn positie bij toneel en televisie toch bescheiden is. Ik neem u even mee langs al die culturele bonzen en hun kabinetten. Geschiedenisles. Van de Ploeg (PvdA) hebben we dus ge had. Zijn voorganger uit Kok I was Aad Nuis (D66). Die kende ik al langer omdat we samen aan een journalistieke radiose rie hadden meegewerkt. Een verheugend aantal cultuurministers is uit de journa listiek afkomstig. Aardige man, Nuis. Tij dens zijn bewind bezocht hij met zijn vrouw een theatervoorstelling waarin ik meespeelde. Na afloop spraken ze even met

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 2