9 'GEVLOEKTE LAND' Toerisme 9 REISBOEKEN -MAGAZINES FEITEN CIJFERS Fietsend door het Zonsondergang '^A,w ^-.-v:, -ii. V*t v Si - Sb^^ J>.a« T"i% -■s«. .i. oeroutes voerende :~>T .,i - Tfe. fietser over weggetjes C. die op de 1 gemiddelde landkaart niet zijn afgedrukt. >- FOTOS» ROB VAN DEN r- - DOBBELSTEEN 5 IRDAG 24 MAART 2001 Tweewielers Museum Flehite in Amersfoort staat van 21 juli tot en met 2 december 2001 vol fietsen, brommers en motoren die zijn gemaakt in de Amersfoortse Eysinkfabriek. Althans dat is de bedoeling. Voor de tentoonstelling namelijk wil het museum graag in contact komen met oud-werknemers en verzamelaars die voorwerpen of foto's bezitten. Zij kun nen bellen met projectleider Gerard Raven, telefoon (033) 461.99.87. Eysink bestond van 1886 tot 1972 en bouw de onder meer (in 1898) de eerste Nederlandse auto. De fabriek zorgde tevens voor een aantal technische pri meurs, waaronder een rem bij achteruitrijden (1907). Dierenleven Het Nederlands Tegelmuseum in Otterlo bezit de grootste verzameling tegels van Nederland. Een deel van de collec tie schittert nog tot en met 16 april in Museum De Kope ren Knop in Hardinxveld-Giessendam. Het gaat om tegels met de afbeeldingen van dieren die al sinds de invoering van de tegelbakkunst in Nederland (16de eeuw) een ge liefd thema vormen. Het museum staat aan de Binnen- dams 6 en is open van dinsdag tot en met zaterdag van 13.00 tot 17.00 uur. Informatie: telefoon (0184) 61.13.66. Zwitserland Ruim twintig treinrondreizen staan opgenomen in de on langs verschenen NS Travel-brochure 'Trein Rondreizen Zwitserland'. Het gaat om arrangementen van vijf tot acht dagen. Elk arrangement begint met een Eurocity-reis van uit Nederland (vanaf 969 gulden per persoon) en tot het aanbod behoren reizen met de Wilhelm Teil-Express en Glacier Express. Er zijn drie groepsreizen met reisleiding. Nieuw is een 8-daags arrangement 'Railaway', waarin met drie wereldberoemde Zwitserse express-treinen wordt ge reden. Meer informatie: telefoon (030) 297.72.91 en/of internet: www.nstra- vel.nl Fietsroutes Door de Eifel loopt een aantal aantrekkelijke fietstrajec- ten. Zo voert de Kylltal-Radweg (115 kilometer) de fietser langs uitgedoofde vulkanen, oude burchten en kloosters, loopt de Maare-Moselradweg (55) gedeeltelijk langs een opgeheven spoorbaan en verbindt de Vulkanradweg (57 kilometer) het Ahrdal met dat van de Moezel. Overigens zal binnenkort nog de Nimstal-route in het dal van de Nims, in gebruik worden genomen. Alle trajecten staan beschreven in het Radmagazin Eifel dat gratis verkrijgbaar is bij Eifel Tourismus, telefoon (0049) 655.19.65.60 en/of e-mail: info@eifel-portal.de Center Pares 'Natuurlijk! De flora en fauna bij Center Pares', is een keurig verzorgd boekje over alles wat leeft en groeit in en rond de parken van de organisatie. In het gidsje wordt uit de doeken gedaan welke bomen, planten, struiken zich op het park hebben ontwikkeld en welke bijzondere dieren zich tussen de cottages ophouden. En hoe het komt, dat de tropische planten zich zo goed houden in het zwempa radijs. Verder staan er allerlei leuke ditjes en datjes in, zo als de vraag of Nederlandse lieveheersbeestjes Braziliaan se luizen lekker vinden. 'Natuurlijk! De flora en fauna bij Center Pares' is te bestellen via natuurlijk® centerparcs.com en de prijs bedraagt 19,95 gulden (in clusief verzendkosten). Cape Grace Het Cape Grace hotel in Kaapstad is door lezers van het Amerikaanse reistijdschrift Condé Nast Traveler uitgeroe pen tot het beste hotel ter wereld. Het hotel dat vier jaar geleden werd geopend, behaalde vijf punten minder dan het maximale totaal van 100. Nooit eerder werden tijdens deze verkiezingen van Condé Nast Traveler zoveel punten aan een hotel toegekend. De onderzochte hotels werden beoordeeld op onder meer locatie, kamers, service, res taurant, design en faciliteiten. Brussel Onlangs is op de luchthaven van Brussel een 'passenger care centre' geopend. Het is de bedoeling dat passagiers hier terecht kunnen met reisproblemen. De medewerkers werken samen met onder meer een 'ground congierge' en cabinepersoneel. Onder auspiciën van de VW Noord- en Midden-Limburg en de provincie Limburg is zowel in het Land van Peel Maas (sinds vorig jaar) als het Limburgse Plassenge- bied (sinds dit jaar) door middel van het zogenoemde knooppun tensysteem een 'Fietsroute-net werk' uitgezet met in totaal ruim 1000 kilometer aan rijwielpaden en verkeersarme weggetjes. Van dat netwerk zijn bij de plaatselijke VW-kantoren kaarten beschik baar (9,75 gulden per stuk). In het gebied staan in totaal 21 'Fietsers Welkom Hotels' (varië rend van degelijk tot luxueus) met speciale faciliteiten zoals een over dekte, beveiligde fietsenstalling, drogers (voor natte kleding) en een rijwielhulpkist. Tevens zorgen de hoteliers voor gratis transport naar het volgende uitgekozen hotel. Het knooppuntensysteem maakt het mogelijk zelf de lengte van de etappe te bepalen. Wat van belang kan zijn bij een eventuele visite aan natuurgebieden en musea en dergelijke. Bij Nederweert bijvoor beeld ligt het enorme Nationale Park 'De Groote Peel', waarin (van af het Bezoekerscentrum, telefoon 0495.641.497) meerdere wandel routes zijn uitgezet, net als in het magnifieke Leudal bij Roggel (meer informatie telefoon 0495.641.417). In het Nationaal Oorlogs- en Verzetsmuseum in Overloon (0478.641.820) en het Missiemuseum te Steyl (077) 326.14.99) is de bezoeker ook vlug een dagdeel kwijt. Alle verdere gegevens over 'Fiet- Toi sers Welkom Hotels-arrangemen- ievf ten' staan beschreven in een bro chure die kan worden opgevraagd bij de VW Noord- en Midden-Limburg, (per 9 april al leen schriftelijk of via internet) Postbus 4315, 5944 ZG Arcen, tele foon (077) 345.38.00 en/of internet info@regiovw.nl 3n dhi zen Peperworst, pronte meiden en trappistenbiertjes. Kortom: vier dagen fietsen door het Land van Peel en Maas. Zonder één keer op de kaart te hoeven kijken. Want daar is het knooppunten systeem voor. Dwars door de Heidense Bos sen. Waarin het zandpad zo mul is, dat er af en toe moet worden afgestapt. 16 het hier gebeurd? Dat de vierjarige Ju dith Geraerts onder de ogen van haar tienjarige zusje door een troep wolven het moeras werd ingesleurd? Jawel, dat was lang geleden. In de vroege avond van 27 augustus 1810 om precies te zijn. Niettemin... 'In alle vroegte werden de volgen de ochtend de ingewanden van het wicht gevonden', meldt het journaal van die dag. Dus toch even doortrappen maar. Vier dagen fietsen door het Land van Peel en Maas. Dood stille bossen, vennetjes, bollen de akkers en - in het Bovenbos - zelfs een wijngaard. Het Goeie Leven. Gesublimeerd op het terras van uitspanning 'De Morgenstond' onder Griendts- veen. Het is al laat in de middag en er moet, tot aan Venray, nog een kilometer of twintig worden afgelegd. Maar wie schuift zijn stoel naar achteren als de zon nog hoog boven de Deurnse Peel staat te flonkeren en een pronte meid een 'Knapzak' ser veert: grof brood met gebakken ei, gebakken spek, gebakken bloedworst en appel? Of een 'Oplegger', die voornamelijk bestaat uit boerenkaas en pe perworst? Later komt er nog een trappis tenbiertje bij. En vertelt de ser veerster over het 'Gevloekte Land', zoals het hier tot aan het eind van de negentiende eeuw heette. Beeldende taal. 'Ze had den geen nagel om hun kont te krabben hè, zo arm waren de mensen.' Tot de broers Edward en Jozef van de Griehdt in 1885 vlak om de hoek een fabriek voor turfstrooisel begonnen. Turfstrooisel? Waar je al vermo gend van kon worden. En kan worden. Ga maar na: de van de turf puissant rijk geworden fa milie Van de Griendt woonde tot ver na de Tweede Wereld oorlog in dat feeërieke kasteel tje even verderop. Totdat het werd overgenomen door - zo noemt de serveerster dat - 'een ffikadellenkoning' Rariteitenkabinet Dat schiet niet op, het fietsen hier. Hoeveel kilometer is de langste dagetappe nou hele maal? Zestig, vijfenzestig kilo meter hoogstens. Maar mooi dat je van 's ochtends vroeg tot 's avonds laat bezig bent. Want het blijft niet bij de 'De Mor genstond' alleen natuurlijk. Daar ligt - in Overloon - het de laatste jaren flink opgepoetste Nationaal Oorlogs- en Verzets museum. En - even voorbij Ble- rick, aan de overkant van de Maas - het Missiemuseum van Steyl, zonder concurrentie Neerlands grootste rariteitenka binet. Kom je dan ook nog aan de praat met Bert Pasman, de molenaar van de Ursulamolen in het Leudal bij Roggel, ja dan kan het gebeuren dat je je ach ter in de middag nog flink moet haasten om 's avonds op tijd achter de dis te zitten. Wat trouwens ook een feest is omdat dat gebeurt in 'Fietsers Welkom Hotels', zoals de speci aal geselecteerde herbergen in de gids van de 'VW Noord- en Midden-Limburg 2001' worden genoemd. Dat bekt van geen kanten natuurlijk, maar het klinkt erger dan het is. Berdien Joosten bijvoorbeeld, de uit baatster van het op een hoge Maasoever liggende 'Veerhuis' in Broekhuizen heeft niet alleen Jules Peeters overgehaald bij haar te komen koken - wat hij zoals gewoonlijk uitnemend doet - maar ook liet ze een aan tal nieuwe kamers inrichten. Om nooit meer uit te vertrek ken. Althans als je niet wist dat in Roggel ('De Beukelaer') An- dries de Wit op je stond te wachten. En in Venray ('Aste- ria') Hans van der Sterren. Die dan ook weer voor het trans- Op elk knooppunt staat een hel dere landkaart waarop het vervolg van de route kan worden beke ken. port van je koffers zorgen. Het allermooiste is misschien nog wel dat 'Fietsers Welkom Hotels-arrangement'. Dat on bezorgde peddelen met slechts het allernoodzakelijkste op je bagagedrager. Van Roggel naar Heibloem, van Heibloem naar Ospeldijk, van Ospeldijk naar Helenaveen... En dat allemaal over paadjes en weggetjes die slechts zijn terug te vinden op topografische landkaarten, maar waarop je nooit hoeft te kijken. De route immers, laat zich uiterst simpel vinden dankzij het onvolprezen knoop puntensysteem, een vondst van een Belgische mijningenieur die nu ook Nederland stormen derhand verovert. Schrijf bij het ontbijt een paar getallen in de palm van je hand en die eerst bijna onvindbare weg wijst zich vanzelf. Of je nou over de magnifieke Romeinen- weg (kunnen alleen die wit be schilderde kassen weg?) langs de Maas bij Baarlo rijdt of door het Boekender Bos even verder op. Of je nu op zoek bent naar het Schuitwater bij Broekhui zen of de Eikele Peel onder Panningen. Of je nu eindelijk wel eens wil weten waar dat schitterende, onder de E34 lo pende rijwielpad langs de He- lenavaart precies ligt of het in 1943 verraden Onderduikershol in het Bovenbos bij Panningen. Langs het traject geplaatste nummers en de op knooppun ten geplaatste, heldere platte gronden voorkomen verdwa len. En al zou dat een enkele keer gebeuren. Wat dan nog? Op het sprookjesachtige fietspad door het Leudal ontbrak een bordje. Waardoor er niet - zoals de be doeling was - naar Neer werd gereden, maar naar Haelen. Kon het mooier? Via knoop punt 45 bij Horn en een wegge tje met onvergetelijke verge zichten over de wildspartelende Maas werd Neer alsnog bereikt. En daarmee het oorspronkelijk uitgekozen traject naar Kessel en Helden. Wat een feest. ROB VAN DEN DOBBELSTEEN 0t GELAND de stranden en in de natuurreser- regeren stilte, rust en ruimte. De LA lelijke, soms glooiende weggetjes en wandelen en fietsen genoeglijk ütdagend." Aldus de kafttekst van onlangs verschenen Reishandboek b01 Anglia', dat volgens auteur Henk bekend staat als 'saai, vlak en toon'. Maar volgens hem is het ake ed juist aantrekkelijk voor wande- Bei. fietsers en mensen met belang- ing voor kastelen en landhuizen, fl Ie foto's blijkt dat niet. Ze ogen wat 4| iw. Maar in z'n tekst weet Buma Anglia levendig te 'verkopen'. In >oek staat een groot aantal wetens- rdigheden en er is veel gedetail- Jz le aandacht voor pubs, restaurants bereikbaarheid met bus en trein. |de wandelaar en fietser kan er uit- ind mee uit de voeten. Anglia' door Henk Buma. renj: Elmar. Prijs: 27,90 gulden. 3ERLAND 3 groeide eind jaren negentig i>t de grootste uitgever van reisboe- 7 Nederland. Wat zich vroeger be perkte tot wat atlasjes en de inmiddels legendarische grijze toeristische gidsjes met 'regenvaste' kaft is nu een fonds met tientallen verschillende reeksen waarin wandel- en fietsinformatie (in zowel boeken, gidsjes, atlassen als cd's) een gewichtige plaats innemen. De nieuwste uitgave op dat gebied is het kloeke 'Fietsrouteboek' met daarin (uitneembaar door handige ringband) beschrijvingen van honderd trajecten, verspreid over heel Nederland. Het kaartwerk is magnifiek; de toeristische informatie aanzienlijk beter dan die van de vorig jaar verschenen 'Fietsrou- te-cd's'. Zo mogelijk nog mooier zijn overigens de ANWB-fietsmappen (schaal 1 60.000, prijs 24,95 gulden) waarvan zojuist de delen Noord-Bra bant, Drenthe, Zeeland en Utrecht ver schenen. ANWB Fietsrouteboek, uitgeverij ANWB, Prijs: 29,95 gulden. REISGIDS 'De gedegenheid van onderzoek zit doorweven in alle artikelen.Met on ze gids in de hand bent u verzekerd van een deskundige reispartner!' Zo prijst hoofdredacteur Gerrit Jeuring het februari/maartnummer van 'De Reis gids' aan, een nieuwe uitgave van de Consumentenbond als vervanger van de Consumentenreisgids. Het is dit maal een special over Amerika en Ca nada met veel praktische informatie. Zo zijn er enkele prijzen van vliegreizen op een rijtje gezet. Daaruit blijkt dat in Duitsland gekochte KLM-tickets 'altijd goedkoper zijn'. Verder becijfert Bert Wolthuis de prijsverschillen tussen het huren van een auto en een camper voor een 20-daagse reis door Amerika en wordt een beeld gegeven van Flori da en New York. De kenner zal in dat laatste verhaal geen nieuwigheden ont dekken. In het gedeelte over Canada beperkt 'De Reisgids' zich tot het oos ten (Montreal, Ottawa en Quebec). 'De Reisgids' kost 7,95 gulden. OP PAD 'Iedere buitensporter loopt de kans in een stressvolle situatie verzeild te ra ken," staat te lezen in het maart-num mer van 'Op Pad'. Arts Wouter Keijser legt uit hoe je daarmee kunt omgaan. Wie zijn advies liever niet in de praktijk test en er toch op uit wil gaan, kan gaan kanoën in de Biesbosch. 'Op Pad'-medewerker Paul Vreuls maakte een tocht bij volle maan. Verder in 'Op Pad aandacht voor lange skatetochten (hoejeies je een geschikt gebied? Welke wetten gelden daar? Wat neem je mee?) en een verhaal van Ed Lodewijks over Tentefietsen' op Sicilië. Hij maakte er een uitbarsting van de Etna mee. In dit nummer ook de 'Op Pad'-tent van het jaar 2001. De keuze viel op de Terra Nova Explorer. 'Op Pad' kost 9,95 gulden. KAMPEERKAMPIOEN Op de camping televisie kijken via de satelliet. Wat komt daar bij kijken? De antwoorden staan in het maart-num mer van de Kampeer Caravankampi oen. Handig is een 'stappenplan' waar bij twee lezers van het tijdschrift met een decoder en een coaxkabel aan de slag gingen ('klaar in twintig minuut jes'). Verder in de Kampeer- Cara vankampioen aandacht voor een reis in Spaans Catalonië en een test van vier caravans met 'eindkeuken'. Het gaat om de Adria B 391 UH (vanaf 24.600 gulden), Shadowline 380/2 (vanaf 21.300 gulden), Dethleffs Cam per 395 HK (vanaf 23.565 gulden) en de Sprite Super 390 EK (vanaf 25.700 gul den). Volgens het testteam zijn de ver schillen te klein om te praten over ver liezers en winnaars. De Kampeer- Caravankampioen kost 12,50 gulden. MARC BRINK ROB VAN DEN DOBBELSTEEN O U M N Het aantal plaatsen waarvan wordt beweerd (door de plaatse lijke bevolking vanzelfsprekend), dat je er de mooiste zonson dergang ter wereld kunt zien, is ontelbaar. Uit eigen waarneming kan ik de naar romantiek hunkerende vakantieganger Egmond aan Zee aanbevelen. Net als Bali, Key West waar ze er elke avond een compleet circus van maken), de Sahara, Vancouver Island, het Alkmaardermeer, de Grand Canyon en de Konkordia-hütte bij Fiesch in Zwitserland. Tii 5 Maar wat nu echt de mooiste is? 5 'fc durf geen keuze te maken. Want waar g ik ook stond te kijken, overal werd mijn f o plezier uiteindelijk toch weer vergald g door die onweerstaanbare zich aan mij z opdringende dichtregels van Rudi ter m Haar: 'De zon gaat onder/Ik voel me bij- w zonder.'

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 27