0 Cultuur Kunst Elke maand valt er iemand van de trap Drie exposities bij verjaardag Appel Oude rot Frank Black is terug op niveau Blind Date: ondraaglijk, zwart én bezienswaardig 0HANNES PASSION alkenburgs Harmonie getogen en verdienstelijk Oscars staan klaar Interessante vorm houdt geen stand _S :RDAG 24 MAART 2001 21 ialezing over het moderne bouwen In het kader van Rotterdam Culturele Hoofdstad Oi wordt door K&O Oegstgeest op 28 maart een dialezing ge ilden over Rotterdam en het moderne bouwen. Spreker is ir. Wintermans. Hij is architect en waarnemend voorzitter van Welstandscommissie en het Quality Team Kop van Zuid in tterdam. Hij is daardoor intensief betrokken bij de moderne dsontwikkelingen. De lezing in het Gemeentecentrum van gstgeest begint om 20.15 uur. xpositie Jo Coenen in het NAi rrfRDAMIn het Nederlands Architectuurinstituut wordt van maart tot en met 13 mei recent werk getoond van Jo Coenen, nieuwe rijksbouwmeester van Nederland. Het gaat om ont- rpen die hij maakte in zijn vorige baan als architect van het reau Jo Coenen Co. Bekendheid verwierf Coenen onder ier met de ontwerpen als het Nederlands Architectuurinsti- it (1988) en het masterplan Vaillanüaan in Den Haag (1989). laatste en tot nu toe grootste opdracht, het Céramique-ter- nin Maastricht, is in 2003 klaar. De tentoonstelling laat aan hand van foto's, maquettes en film zien wat voor architect Enen is. arry Potter-tentoonstelling Vleermuizen, vampiers Harry Potter, zo heet de ten- instelling die van 26 maart tot en met 1 mei te zien is in het etshuis in de Leidse Hout. De kunstwerken zijn gemaakt jr leerlingen van openbare basisschool voor speciaal onder- sDe Vuurvogel in Leiden. Het belooft een expositie met veel ge beesten, monsters en fantasiefiguren te worden, geïnspi- rd door de populaire verhalen van J. K. Rowling over de to- naarsleerling Harry Potter. oofdrollen musical 'Titanic' verdeeld ;terdam Bert Simhoffer, Hugo Haenen, Annick Boer en To- Neef. Dat zijn de hoofdrolspelers in de Nederlandse musical- rsie van 'Titanic' die op 22 september in Amsterdam in pre- ere gaat. Titanic is na Anatevka, Oliver! en 42nd Street de rde Nationale Tour van Joop van den Ende Theaterproduc- s, Dat betekent dat de show te zien is in dertien grote thea- s.Titanic ging in 1997 op Broadway in première, acht maan- ïYOor de film met de gelijknamige titel. De musical was 832 erop Broadway te zien. uziekconcours voor jongeren fstGEEST De stichting Rijnlands Muziekconcours houdt van maart tot en met 1 april voor de derde keer een muziekcon- rs voor jongeren. Muzikanten van 8 tot 18 jaar kunnen zich chrijven in verschillende categorieën, van blaas- tot tokkelin- umenten. Ook muziekgroepen kunnen zich inschrijven voor [concours. De voorrondes zijn in de Burcht, de finale is in [Waaggebouw. Aanmelden kan op telefoonnummer 071- 14969. Directeur Pijbes schaamt zich voor deplorabele staat Kunsthal Directeur Wim Pijbes van de Kunsthal in Rotterdam schaamt zich voor de deplo rabele staat waarin zijn gebouw ver keert. Niet alleen heeft het te kampen met ernstige lekkage en daaruit volgen de vochtproblemen, door de ongewone constructie van de interne trap komen veel mensen ten val. „We moeten min stens een keer per maand iemand naar het ziekenhuis afvoeren," zegt hij. De vorig jaar aangetreden directeur, opvolger van de naar het Gemeentemu seum Den Haag vertrokken Wim van Krimpen, heeft recent onderzoek ge daan naar de bouwkundige gebreken van de Kunsthal en zijn conclusie luidt: „Het is nog slechter dan we dachten." Pijbes heeft nu een brandbrief ge schreven aan het Ontwikkelings Bedrijf Rotterdam (OBR), de eigenaar van de Kunsthal, om aandacht te krijgen voor de problemen. Hij stelt dat het in orde brengen van de Kunsthal 'zeker enkele miljoenen gaat kosten.' „Je moet een trap kunnen aflopen met je ogen dicht," vindt Pijbes. „Overal ter wereld zijn trappen hetzelfde. Behalve bij ons. De helling is te stijl, de treden te ondiep. Ik schaam me kapot als er weer eens iemand vanaf sodemietert. En dat gebeurt regelmatig." Dat is niet het enige waar de directeur zich voor geneert. Op tenminste zes plaatsen heeft het gebouw te kampen met ernstige lekkage. Kantoren, toilet ten, de garderobe, kelders en het restau rant hebben vochtproblemen. „Dan heb je het niet over een druppeltje," illu streert Pijbes. „Maar over bolstaande wanden en soppende vloeren." Het wa ter staat Pijbes letterlijk aan de lippen? „Dat is niets teveel gezegd." De brief aan het OBR is geen beklag over het OBR zelf, stelt Pijbes. „Dat doet echt zijn best om de boel te herstellen. Als het lekt, komt iemand het netjes dichtplakken. Maar de constructie van de Kunsthal deugt gewoon niet. En dan kan je blijven plakken tot je een ons weegt." Volgens Pijbes is een ingrijpende re novatie noodzakelijk om de problemen van de Kunsthal definitief te verhelpen. En dat terwijl het gebouw van Rem Koolhaas nog maar acht jaar oud is. Py- bes bezweert overigens dat de proble men zich beperken tot de publieke en de kantoorgedeeltes en dat de expositie- en opslagruimtes van de kunstwerken niks te lijden hebben van vocht- of an dere problemen. het 1 LEIDS KAMERKOOR 1 APRIL 2001, 15.00 UUR HARTEBRUGKERK, LEIDEN KAARTEN BI] VW, MUZIEKHANDEL BARNING hans keuzers ft: Frank Black and the Catholics. Gezien:23/3, LVC, Leiden. fde- e de alternatieve muziek jeetje hoog in het vaandel zitten dan staan de al- Surfer Rosa, Doolittle en anova van de Pixies van jaren tachtig prominent in :d-rekje. Gelukkig voor de se popliefhebber dat de so- irriére van Black Francis of- Frank Black zo zwalkt, een concertje in het klei- clubcircuit behoort weer mogelijkheden, steren in het bomvolle LVC ;t de hele zaal maar aan ding: zal Frank eindelijk t op ef en deze 'Huldeblijken uniek voor kunstenaar' met 2 september met een over zichtstentoonstelling van Ap pels werken op papier over de afgelopen zestig jaar. Het zijn er 160. Zijn vroegste tekeningen, landschappen en zelfportretten maakte hij in de oorlog. Zijn jongste tekeningen tonen fanta siewezens en vrouwelijke naak ten, vaak op zeer groot formaat. Het opvallendste aan de ex positie in Den Haag is mis schien wel een collectie teke ningen die Appel altijd voor zichzelf heeft gehouden en die hij nog altijd als een belangrijke leidraad beschouwt. Het zijn te keningen die hij maakte na het bezoek aan een tentoonstelling in Parijs van werken van gees teszieken (1948). De directheid van de kunstwerken van de pa tiënten hebben hem geholpen zich van de regels van de kunst academie te bevrijden. Het Stedelijk Museum in Am sterdam, waar Appel in 1946 voor het eerst exposeerde, toont van 28 april tot en met 24 juni Appels zeventig recente schilderijen, grofweg uit de af gelopen tien jaar. Het gaat hier voor een belangrijk deel om landschappen, geschilderd in Toscane, en om naakten. Veel van dit recente werk, soms uit bundig, dan weer ingetogen ge schilderd, is nooit eerder aan publiek getoond. Karei Appel wordt woensdag 25 april tachtig jaar. Het zal een van Nederlands beroemdste nog levende beeldend kunste naars niet aan huldeblijken ontbreken. Het Cobra Museum in Amstelveen, het Gemeente museum in Den Haag en het Stedelijk Museum in Amster dam hebben al tentoonstellin gen voorbereid. Het is volgens het Gemeentemuseum in Den Haag uniek, dat een levende kunstenaar door drie musea te gelijk met een grote tentoon stelling wordt geëerd. Het Cobra Museum in Am stelveen bijt het spits af met beelden van Karei Appel. De ex positie, van 20 april tot en met 12 augustus, omvat bijna ne gentig beelden uit Appels loop baan. De tentoonstelling is op gedeeld in vier tijdvakken: de eerste beelden uit de periode 1936-1948, de beelden gemaakt in de Cobra-periode, de beel den uit de jaren daarna en de meest recente sculpturen. In de tentoonstelling is ook 'De fon tein' opgenomen, een sculp tuur in brons dat blijvend ge bruikt gaat worden als fontein op het plein voor het museum. Het Haags Gemeentemuse um komt van 28 april tot en muziek recensie eens dat oude blik Pbdessongs opentrekken? Doet ie 't of doet ie 't niet is ook voor de wach tende massa voor het LVC de vraag en er worden zelfs wed denschappen afgesloten. 'Past history' heeft de grillige front man dat werk vaak genoemd maar met de jaren is Frank een stuk milder geworden en een paar obscure pareltjes uit het verleden sieren de set. Aan alles kan je zien dat de kalende zanger relaxed is. Hij zeurt niet naar zijn crew als het geluid van het gitaar op een te laag volume doorkomt, kijkt niet om als er een glaasje bier naar hem gegooid wordt of werpt het aangeboden zakje wiet vrolijk terug in de zaal. Noem al die bandjes maar op die het kunstje van de good old Pixies hebben afgekeken. Frank Black liet die klonen gisteren een flink poepje ruiken. Voor een groot deel komt dat door de lekkere inzetten van the Catholics en vooral door gi tarist Rich Gilbert. Zijn hoekige gitaarspel bepaalt voor een groot gedeelte de klankkleur van de avond en met zijn pedal steel zorgt Gilbert voor de aan gename afwisseling. Black kiest veelal zijn springerige punky songs zoals het heftige 'Los An geles', waar zijn stem nog het snerpende heeft van weleer. Met 'Hermaphroditos' en 'Blast off van het nieuwe album 'Dog in the sand' komt zelfs het oude Pbóesgevoel een beetje terug. Gelukkig is de jonge wilde hond van vroeger nog niet hele maal getemd gezien de noise- uitspattingen tijdens de set. Opmerkelijk is de coverkeuze. Zo zong Shane Mac Gowan van The Pogues op een schitterende manier 'Dirty Old Town'. Bij Frank wordt het Ierse folkliedje brommerig laag vertolkt. Een covertje van de underground- groep 'Angst' - niet te krijgen op cd volgens Black - uit San Fran- sisco sluit meer aan op het ei gen werk. Ook al gaat het com mercieel niet al te best met Frank, met deze Catholics heeft Black live nog steeds goud in handen en de terugkeer op het oude nest van Kim Deal en Joey Santiago als volledig bandlid lijkt verder weg dan ooit. los angeles Acteur Steve Martin is morgen pre-, sentator van de 73ste Oscar-uitreiking in Los An geles. Het rechtstreeks volgen van Hollywoods jaarlijkse filmfeest is in Nederland alleen mogelijk via betaaltelevisie, bij Canal+. De eigenlijke uitrei king heeft plaats tussen 04.00 en 08.00 uur. Vanaf middernacht wordt eerst 'ledereen Beroemd' uitge zonden, de film waarmee de Belgische regisseur Dominique Deruddere genomineerd staat voor de Oscar voor beste niet-Engels gesproken film. Favo riet in deze categorie is evenwel de kung-fu-film 'Crouching Tiger, Hidden Dragon'. De Nederlander Michael Dudok de Wit is geno mineerd voor zijn acht minuten durende tekenfilm 'Vader en Dochter', waaraan hij heeft gewerkt sinds 1995, het jaar dat hij met zijn vorige film, 'De Monnik En De Vis', eveneens de 'laatste drie' had gehaald en toen de Academy Award uiteindelijk misliep. Nederland won drie keer eerder een Oscar voor een animatiefilm. In 1972 won Charles Hugenot van der Linden de Oscar met 'De Kleine Wereld', in 1977 lukte het Co Hoedeman met 'Het Zandkas teel' en in 1985 Börge Ring met 'Anna Bella'. In de navolgende periode zijn het vooral de Neder landse speelfilmers geweest die met succes naar Oscars grepen: Fons Rademakers in 1987 met 'De Aanslag', Marleen Gorris in 1996 met 'Antonia' en Mike van Diem in 1998 met 'Karakter'. Vorig jaar had Paul Driessen, toen hij werd ge nomineerd voor '3 Misses', de kans om de stand op 4-3 te brengen in het voordeel van de animatie filmers. Maar de Hagenaar greep naast de hoofd prijs. Dudok de Wit zou meer kans maken. 'Vader Dochter' won al negen andere festivalprijzen. Vier weken geleden nog de BAFTA Award, het Britse equivalent van de Oscar. foto reuters theater recensie wunand zeilstra Voorstelling: 'Vita Virginia' van Eileen Atkins door theatergroep Carrousel. Spel: Trudy de Jong en Nettie Blanken. Regie: Matin van Veldhuizen Gezien: 23/3. LAKtheater, Leiden. Aldaar nog te zien vanavond. Praten in briefvorm. Dat is de interessante vorm waarin de voorstelling 'Vita Virginia" is gegoten. Hoogstwaarschijnlijk neemt theatergroep Carrousel hiermee afscheid. Op basis van het negatieve advies van de Raad voor Cultuur wordt de subsidiekraan dichtgedraaid. Daarmee komt onvermijdelijk het einde voor dit gezelschap. Vaste kenmerken in het werk van deze groep zijn de zorgvul digheid en de intelligentie, waarmee de uiteenlopende producties tot stand kwamen. Dat zie je ook bij deze voorstel ling terug. Er kleeft slechts één nadeel aan. Het anderhalf uur durende stuk had met minstens een half uur bekort kunnen worden. Na een uur is het ver haal eigenlijk verteld, de rest is eigenlijk meer van hetzelfde. Aan de voortreffelijke actrices Nettie Blanken en Trudy ligt het niet. Het is de - op zichzelf in teressante - vorm die zich uit eindelijk gaat wreken. De dialo gen krijgen op den duur iets ge kunstelds, omdat het slechts schijngesprekken zijn. De op merkelijke vorm verliest daar door haar kracht. De gehele conversatie tussen beide dames is namelijk gebaseerd op hun onderlinge correspondentie. Dat betekent dat wij als toe schouwers voortdurend indi recte informatie verkrijgen, op grond waarvan we ons steeds een beeld moeten vormen van hun beider relatie op dat mo ment. Het zijn vrouwen met een op merkelijke achtergrond. Beiden zijn schrijfster, beiden zijn ge trouwd en samen hebben zij ja renlang een liefdesrelatie. Vita Sackville-West (1892 - 1962) en Virginia Woolf (1882 - 1941) ontmoeten elkaar tijdens een diner bij een beroemd kunstcri ticus. Het stuk begint op dat punt en eindigt met de zelfdo ding van Virginia. Daartussen zitten vele liefdesbetuigingen, beschrijvingen van onderlinge ontmoetingen en reisverslagen van Vita. Vreugde, verdriet, ver latenheid en toch ook wel af gunst passeren herhaaldelijk de revue. Constant roepen de beide ac trices daarbij steeds twee ver schillende werelden op. Trudy de Jong als Vita op een meer ex traverte wijze, Nettie Blanken als Virginia meer in zichzelf ge keerd. hetgeen past bij het beeld dat je op grond van de verhalen bij deze beroemde da mes hebt. Door het praten in briefvorm blijven de dialogen noodzakelijkerwijze afstande lijk. Een drankje, een sigaretje en wat heen-en-weergeloop dient voor enige compensatie te zorgen en de suggestie van een echt gesprek op te houden. Maar het effect daarvan is te ge ring. Het liefst zou je deze da mes in een werkelijke dialoog met elkaar geconfronteerd zien. muziek recensie ron favier arsconcert Valkenburg's Harmonie 23 maart De Terp Valkenburg. de repetities van Valken- Harmonie zou schei dirigent Wenceslaus epmaker te weinig over- overtuigingskracht en om met name de jon- leden te motiveren. Zuiver :t resultaat beoordelend en Dp het proces, is er van dat tuele gebrek aan overtui- ikracht op het concertpo- beslist niets te merken, et is toch het resultaat dat t strakke hand leidt epmaker voor de allerlaat- eer zijn muzikanten door e muziekstukken. De mu- ten spelen piano waar het moet zijn en dat laatste is it niet muzikanten-eigen, o, niet overtuigend? Ner- lijkt ook het muzikale ni- te hoog gegrepen ook al i er stukken op het pro- inma die er niet om liegen Verschillende tempowisse- n. Zoals in bijvoorbeeld de ners 'Serenade' en 'On locks" dat samen met het ïgenorkest wordt ge- d. ider versterking en zonder grappen en grollen laat Valken burg's Harmonie zien dat zij met recht in de ere-divisie uit komt. In zijn streven naar per fectie laat Scheepmaker het nummer 'Come back to Sorren to' opnieuw inzetten. Wie zei er ook al weer dat een klein dorp niet over muzikale kwaliteit zou beschikken en wie zei er dat amateuristische kunstbeoefening geen kunst zou kunnen zijn? Wie zich laat overtuigen en er een avondje Valkenburg's Harmonie voor over heeft, weet dat het tegen deel bewaarheid wordt. Een avond hoogstaande muziek op zeer ingetogen wijze en met liefde voor muziek gespeeld. Jammer dat er maar 200 men sen getuige van zijn. Bestuur en leden van Valken burg's Harmonie staan nu voor de moeilijke taak om wel op heel korte termijn een nieuwe dirigent te vinden. Geen sine cure, gezien het hoge niveau waarop gemusiceerd wordt. Vanaf woensdag moet een keu ze gemaakt worden uit acht sol licitanten voor de nieuwe direc tie-baan. Wel erg kort dag als je aan de vooravond staat van je 100-jarig bestaan. Daarom een advies voor de volgende keer: gooi geen oude schoenen weg voor je nieuwe hebt! theater recensie Rotterdam Museum Boymans van Beuningen is weer gedeeltelijk open voor het publiek. Het museum laat voor de gelegenheid werk zien dat is geschonken, in bruikleen gegeven of gekocht in de periode van 1996 tot nu. Op de foto werk van Jules Kraaijer. De bezoekster leest het bordje bij het kunstwerk, dat overigens titelloos is. De expositie is nog te zien tot en met 6 mei. foto wfa susanne lammers Voorstelling Blind Date naar de film van Theo van Gogh. Regie: Porgy Franssen. Spel: Liz Snoij- ink, Peter Tuinman Gezien: 23/3, Leidse Schouwburg. Nog te zien 24/3. Parktheater. Al phen a/d Rijn; 29/3, Stadstheater, Zoetermeer. 'Denk je dat het over gaat?' vraagt zij hem thuis, na de crematie. Of het ooit over gaat. of je ooit over de ver schrikkelijke klap van een kind ver liezen heen komt; daarover gaat Blind Date. Het stuk toont twee men sen die opgesloten zijn in hun eigen pijn, die elkaar proberen te raken, maar die alleen nog maar in staat zijn elkaar te treffen. In de eerste scène is het verdriet nog vers. Het echtpaar komt recht van de plechtigheid, alleen, met als enige steun een fles wijn. Bij hem overheerst verslagenheid, bij haar woedt de pijn die zich uit in ge voelloosheid. Zij weert hem af, kribt en krabt en houdt uit alle macht haar ijscorset overeind, maar buiten beeld, in de coulissen, komen de woeste huilbuien, waar ze zich on middellijk weer van heeft hersteld als ze weer opkomt. Twee eenzame zielen, die hope loos op zoek zijn naar elkaar - en daar gaat de rest van het stuk over. Vijf jaar later blijken hun pogingen tot contact verwrongen tot het plaat sen van contactadvertenties, waarbij ze weliswaar steeds weer reageren op elkaar, maar elkaar telkens ook weer afwijzen. De drempel is te hoog. De ene keer zoekt zij een lieve man, dè andere keer hij een vrouw om mee te dansen, maar elke keer stelt zij weer de vraag waar alle pogingen op stuk lopen: 'Wil je een foto van mijn dochtertje zien?' Aan het onoverkomelijk verdriet geven Peter Tuinman en Liz Snoijink op een adembenemende wijze ge stalte. Telkens weer kruipen ze in de huid van een nieuw zelfverzonnen typetje dat vooral door Tuinman tot in het kleinste wordt uitgewerkt, en telkens weer lopen ze vast op dat grote verdriet. De marteling waar deze in aanleg heel gewone mensen elkaar aan on derwerpen, wordt akelig voelbaar en het ergste is dat ze steeds weer de zelfde dans met diezelfde desastreu ze afloop aangaan. Liefde is het in middels niet meer. Het is het dode kind dat hun bindt. Blind Date laat de niet te doorbre ken eenzaamheid zien. er is geen ontwikkeling en al helemaal geen hoop. Het leven is op zijn hoogst draaglijk door een fikse dosis cynis me, daardoor wordt het wachten op het einde tijdelijk nog een beetje ver licht. Het steken en treiteren, kwellen en kwetsen wordt licht en toch niets ontziend gespeeld door Snoijink en Tuinman. Dat maakt dit zwarte stuk bezienswaardig en ondraaglijk tege lijk.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 21