Minister eist openheid importeurs ROOT Paling brengt licht Deken vraagt om te bidden voor de boeren in vleesduisternis OPEN DAG werken is oké 1,7! Leiden Tien overtredingen vervoersverbod in regio mm. Nuon verbreekt alle banden met Vitesse 3 GRATIS LEIDSCH DAGBLAD i lAs/S ta VANDAAG in deze krant area 180 VACATURES 33 Uitgepraat Rechtbank wil verdachten verhoren via de telefoon IMMO wisselvallig- Keukens Badkamers in 't zwart... 2 WEKEN OPEN HUIS 4 APRIL ERDAG 24 MAART 2001 NDAAG 54 PAGINA'S inland ■nland kUun )fe iren Kunst iport en Samenleving rek van de Dag Media 13,15,16,17,19 33,35,37 isieprogramma's28,29 sme27 14,36 DRIJFSHUISVESTING Voor ons aanbod advertentiepagina's Riders in deze krant! L5Ü- 87,1 f_1«i H ƒ13 ƒ1* Te snel te U vindt de baan die bij u past in Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad De Kievit waardeert de rust bijUVS Hoogmadese familie probeert na ruimen veestapel leven weer op te pakken Ritueel van de ontgroening maakt plaats voor 'kennismakingstijd' Soap-ster Micky Hoogendijk is een nieuwe weg ingeslagen leiden/regio marun kramp zomertijd begint. .lok moet vannacht een vooruit worden gezet :o Maassen kan volging afkopen retier Theo Maassen kan Iging voor de diefstal van eplica van de UEFA-beker et PSV-stadion vorig jaar stus afkopen. Justitie in Bosch biedt hem binnen- een transactie aan, aldus politiewoordvoerster in loven. De hoogte van het ag is niet bekendgemaakt. iks neigt naar cinatie van vee iet vaccineren van vee te- mond- en klauwzeer moet ii heroverwogen. Dat oud-landbouwminister Hij ontkent niet dat het euw op de agenda zetten de vaccinatie tot proble- zal leiden. Landen als Ja- en de Verenigde Staten, reigeren vee in te voeren egen de ziekte is ingeënt, volgens hem met veel matie moeten worden ierd. Braks was minister andbouw tussen 1980 en In die periode werd de vaccinatie van het vee in iropese Unie voorbereid. a5 De politie, het Hoogheemraadschap Rijn land en de Algemene Inspectie Dienst (AID) zien scherp toe op de maatregelen die zijn afgekondigd om de verspreiding van mond- en klauwzeer tegen te gaan. De politie Hollands Midden heeft sinds woensdagavond het vervoersverbod op vee, veevoer, mest en melk is ingegaan, tien overtredingen in haar werkgebied gecon stateerd. Het Hoogheemraadschap Rijnland signa leerde een illegale melklozing in de buurt van Bodegraven. In de plaatselijke water zuiveringsinstallatie namen werknemers een 'witte golf waar. Waar de melk van daan komt, is niet te achterhalen. De politie trof onder meer wat schapen transporten aan, tweemaal een persoon die veevoeder transporteerde, twee giertanks en een dode koe die met een doek afgedekt langs de weg lag. De politie houdt de trans porten 'slechts' aan. De AID handelt de zaak af en maakt het proces-verbaal op. Politiewoordvoerder J. Nelemans vindt het aantal overtredingen in de eerste 48 uur van het vervoersverbod meevallen. „De sector is op de hoogte van de maatregel en heeft er begrip voor. Agrariërs zul je dus niet zo snel op de weg tegenkomen. Wel is het natuurlijk zo dat als het vervoersverbod langer gaat duren dan de 72 uur die nu is afgekondigd, de nood hoger wordt en het aantal overtredingen hoogstwaarschijnlijk zal oplopen." Mocht een bedrijf in het district van Hol lands Midden daadwerkelijk besmet raken dan moet de politie de AID assisteren bij de afgrendeling van het gebied in een straal van 1 kilometer rondom het besmette be drijf. „Daarvoor, en voor de controle bij die afzetting, zullen we dan capaciteit moeten vrijmaken. Hoeveel hangt af van de ligging van het bedrijf. Als het een boerderij ach teraf in het landelijk gebied betreft met slechts een buur iets verderop, dan is dat natuurlijk een stuk makkelijker te doen dan als het een kinderboerderij midden in de stad is. Een volledige woonwijk afgrendelen lijkt mij erg moeilijk. Waarschijnlijk wordt dan gekeken wat het meest haalbare is. Maar minister Brinkhorst sprak niet voor niets over een oorlogssituatie." Melk vanaf vandaag weer opgehaald Landbouwminister Brinkhorst heeft vier vee-importeurs een ultimatum gesteld om ze tot medewerking te dwin gen. De importeurs liggen dwars bij het vaststellen van de route van twee zendingen Ierse kalveren. De situatie rond mond- en klauwzeer in Nederland lijkt nu zo ver onder controle dat Brinkhorst het totale vervoersverbod voor melk, veevoer, mest en pluimvee vanaf vandaag enigszins versoepelt. den haag anp-gpd pene» De boer en de agent hebben elkaar niet veel meer te zeggen. Ze hebben zo hun eigen sores. Wegens het risico op besmettingsgevaar van het mkz-virus zijn de controles rondom het besmette gebied in Oene verscherpt. In een straal van drie kilometer rondom de besmette boerderij heeft de politie de weg afgezet. foto anp hans steinmeier Volgens de minister weigeren de importeurs te zeggen langs welke route de kalveren zijn ge komen. Hun beweegredenen zijn onduidelijk De Ierse kalve ren zijn mogelijk in februari langs de besmette rustplaats in het Franse Mayenne naar Ne derland gebracht. Als de impor teurs geen gehoor geven aan het ultimatum, worden van daag vierduizend dieren op vijf tien bedrijven die de kalveren hebben ontvangen geruimd. De betrokken bedrijven zijn inmid dels geblokkeerd. De Land- en Tuinbouworganisatie LTO-Ne- derland staat vierkant achter het ultimatum van de minister. Brinkhorst heeft gisteren nog eens 24 bedrijven geblokkeerd. Deze hebben contact gehad met een inseminator die op de besmette boerderij in Olst actief is geweest. Onder de 24 bedrij ven bevindt zich ook het inse- minatiebedrijf zelf. De teller van besmette bedrij ven staat nog steeds op drie (Olst, Welsum, Oene). In vier plaatsen staan verdachte be drijven (Sprang-Capelle, Beesd, Oosterwolde, Maren-Kessel). Volgende week wordt duidelijk of op deze bedrijven de ziekte is uitgebroken. Het bedrijf van een veehandelaar in het Bra bantse Herpen is niet langer verdacht. Ook uit Brussel kwamen po sitieve geluiden. De Europese Commissie stemde onder strenge voorwaarden in met noodvaccinaties om versprei ding van de mkz te voorkomen. Brinkhorst was erg blij met die beslissing. LTO-Nederland wil per direct af van het verbod op preventief vaccineren. De orga nisatie heeft premier Kok een brief gestuurd waarin wordt aangedrongen om toestem ming te krijgen van de Europe se Top om preventief te gaan vaccineren. LTO komt tot deze opmerkelijke ommezwaai on der druk van de leden. Nu mond- en klauwzeer een reëel gevaar is geworden, dringen de boeren aan op preventief vacci neren. In Brussel, waar de vete rinair deskundigen vergader den, werd het idee echter direct van de hand gewezen. In Frankrijk is gisteren een tweede geval van mkz vastge steld. De besmettingshaard ligt in het departement Seine-et- Marne ten oosten van Parijs. Het is een bedrijf met honderd stuks rundvee en tweehonderd schapen in Mitry-Mori. Pagina 3 en 5: Meer nieuws over mond- en klauwzeer 3,5 7,9 21 23 .10,11 14 2 36 velsen govert wisse hl STEM. de organisatie adviseur 'Ooi helMKB: 071-5899775 s t'e m ciniK/dKi/oiilifiilx mvw.slemadviseurs nl Varkensvlees wordt schaars, de verse melk is op en kabeljauw mag niet meer worden gevan gen. Maar tussen al die negatie ve berichten over ons voedsel, was daar deze week ineens ook het positieve nieuws over de paling. Het ministerie van land bouw, natuurbeheer en visserij meldde dat paling weer veilig gegeten kan worden. Er zit niet of nauwelijks dioxine in. Heeft het kankerverwekkende gif de paling plots verlaten? „Nee", zegt Paul Hagel, direc teur van het Instituut voor Vis serij Onderzoek (RIVO) in IJmuiden. „Er zit nog evenveel dioxine in paling als een half jaar geleden, maar het ministe rie kijkt nu anders aan tegen de getallen. De normen zijn aan gepast. Het is maar hoe je iets bekijkt. Het is hetzelfde als met een auto. Rijd je daar 150 kilo meter per uur mee in Neder land, dan wordt misschien wel je rijbewijs in beslag genomen. In Duitsland laten ze je gaan bij die snelheid. Wij als onder zoeksinstituut hebben niets te maken met de nieuwe maatre gel. Wij stellen vast hoeveel er van iets is en de politiek bepaalt vervolgens of dat te veel of te weinig is." Een half jaar geleden advi seerde het ministerie de con sumptie van rivieraal helemaal te stoppen en de IJsselmeerpa- ling hooguit één keer per week te eten. Nu is duidelijk dat mi nister Brinkhorst destijds veel te voorbarig is geweest met zijn conclusies. Uit honderd monsters is deze maand gebleken dat er met de paling niets aan de hand is. De Tweede Kamer heeft deze week forse kritiek geuit op de minis ter omdat die in haar ogen op alle palingffonten heeft gefaald. De verkoop van paling zakte het afgelopen half jaar met der tig procent. Dus nu vlees en Noordzee- kabeljauw schaars wordt, kun nen we met z'n allen volop aan de IJsselmeerpaling? „Nee", zegt Wim van Eijk van het Pro ductschap Vis. „Doordat de jonge glasaal de laatste jaren in grote hoeveelheden is wegge vangen, zit er heel weinig vol wassen paling in het IJsselmeer. Als alle Nederlanders één IJssel meerpaling eten, is het binnen het uur gedaan met deze vis." alphen aan den run ruud sep Pastoors en voorgangers van katholieke kerken in het Groene Hart zullen dit week einde hun gelovigen oproepen om in hun gebed stil te staan bij de mensen en dieren die worden bedreigd door de oprukkende mond- en klauwzeerepidemie. In een brief aan alle 37 kerken en instellingen binnen het dekenaat Het Groene Hart roept deken L. Peeters de voorgangers op aandacht te besteden aan de angst die het leven van de veehouders momenteel beheerst. Het is de eerste keer dat de deken oproept om aan een bepaald actueel thema aandacht te be steden tijdens de viering. „Wij willen ons als dekenaat sterker ma ken voor de kerk in de samenleving", ver telt Peeters in een toelichting op de brief. Hij verwacht dan ook dat hij in de toe komst mogelijk vaker soortgelijke oproepen zal doen. De huidige oproep vindt zijn oorsprong in een werkbezoek dat bisschop Van Luyn vorig jaar bracht aan boeren in de regio. Peeters: „Vorig jaar hebben we ons geprofi leerd met onze aandacht voor de boeren, daarom vond ik dat we in deze moeilijke tijden ook iets van ons moeten laten ho ren." Ook de boeren die vorig jaar de bisschop op bezoek hebben gehad én de besturen van de WLTO-afdelingen hebben van de deken een brief ontvangen waarin hij zijn medeleven betuigt. 6 APRIL 14.00-17.00 uur haarlem/scheveningen pauline van der mue 'Bolletjesslikkers' die in voorar rest zitten, worden als het aan de Haarlemse rechtbank ligt voortaan met behulp van een beeldtelefoon verhoord. Drugs smokkelaars die met bolletjes cocaïne in hun buik op Schip hol landen, worden meteen naar de ziekenboeg van de Scheveningse gevangenis ge bracht. Zij zijn vaak te zwak om voor verhoor naar de Haarlem se rechtbank te gaan. De rech- ter-commissaris reist bijna da gelijks naar Scheveningen om een kwartiertje met zo n gevan gene te praten. De beeldtele foon zou daar een oplossing voor kunnen zijn. Rechter-commissaris E. Hof stee heeft het ministerie van justitie toestemming gevraagd voor een experiment met 'tele- horen' in de eerste fase van het strafproces. Hij leidt nu een werkgroep die voor het ministe rie de mogelijkheden bestu deert. Andere rechtbanken kennen niet het probleem van de bolletjesslikkers, maar wel van verdachten die aan de an dere kant van het land gevan gen zitten. Het komt steeds va ker voor dat zij niet op tijd zijn door verkeersopstoppingen. Sponsorcontract met Arnhemse club met onmiddellijke ingang opgezegd arnhem gpd Nuon verbreekt alle banden met Vitesse. Het energiebedrijf beëindigt de financiële en bestuurlijke relaties met de Ar nhemse voetbalclub en stopt ook met onmiddel lijke ingang als shirtsponsor. Het sponsorcontract tussen Nuon en Vitesse loopt nog tot medio 2002. De energiereus maakt de ruimte op het shirt echter per direct vrij voor een andere sponsor, maar houdt zich wel aan de af spraak acht miljoen gulden aan Vitesse te betalen. Dat bedrag wordt op korte ter mijn voldaan, zodat de beroerde liquidi teit van Vitesse wat lucht krijgt. Nuon fungeerde acht jaar als sponsor van Vitesse. In de afgelopen tijd ontstond er binnen het energiebedrijf steeds meer weerstand tegen de relatie met de voet balclub. Topman Tob Swelheim kreeg in terne kritiek omdat Nuon behalve als hoofdsponsor ook fungeerde als huis bankier voor de noodlijdende voetbalver eniging. Al geruime tijd probeert het be drijf wanhopig een oplossing te zoeken voor de situatie waarin het in verzeild is geraakt. Het voorbije jaar leverde de be trokkenheid bij Vitesse louter negatieve publiciteit op. Vitesse, dat gisteren niet wilde reageren op het afhaken van de hoofdsponsor, heeft een schuld van 68,4 miljoen gulden opgebouwd bij Nuon. Die wordt overge dragen aan een nieuwe stichting, nadat eerst het aflossingsschema ten gunste van de club zal worden aangepast. Pagina 37: Vrakking moet toekomst Vi tesse invullen kijk voor een baan van nu /^v op www.exactpi.nl \Z/ "Nova College Regionaal Opleidingen Centrum NR. 42575 LOSSE NUMMERS 2,25 ZATERDAG 2,75 bedrijfshuisvesting 071 - 528 14 14 HAAGWEG 51 LEIDEN Qfl HET WOORD IS AAN Josh Billings Een gemeente die een domi nee niet voldoende kan be talen, heeft meer behoefte aan een zendeling dan aan een dominee. I weersverwachting 8 voor het weekend vooruitblik MAAN DINS WOENS 276° 176° 177° 40% 20% 20% 30% 50% 50% ...maar ook in 't wit, rood, blauw, geel, groen, bruin enz. Lammenschanseweg 130 Tel. 071-532 04 87 Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. locaties: Haar1em>Beverwijk>Hoofddorp>IJmuiderv bel: Nova Informatie- Adviespunt (023) 342 28 61 of kijk op: www.novacollege.nl (Voor het CIOS en Maritiem Instituut IJmuiden gelden andere data)| T elefoonnu mme r fi.v.mcontrole beiorgmg) Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: Per maand automatisch 37,30) Per kwartaal automatisch (ƒ106,95) Per kwartaal acceptgiro (ƒ107.95) Bank/gtro nr: Handtekening Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch tëk Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon in een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonnee service, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 071- 5128 030 of abonneren vla: www.leldechdagblad.nl 8 712141 400121 zaterdag enhoge iningen voor latiënten Verlinden

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 1