Toekomst tuinders onzeker 7 Katwijkse redders nu al verliefd op De Redder springtij Duin Bollenstreek oetes voor bedreigen beledigen agenten penwacht speurt naar eke bomen in de regio V»L Neem een proefabonnement BEL 071^5128030 WEKEN VOOR 45,00 Geert extra examenkans voor frauderende scholier DE Noordwijker ontkent schuld aan ongeluk Strengere regels Lisses snookercentrum Voorhout zoekt oplossing voor Baarslaan ERDAG 24 MAART 2001 19 udhollandse spelletjes in Lisse Scoutinggroep De Kaninefaten uit Lisse gaat vanmiddag Nationale Scoutingdag Oud-hollandse spelletjes doen op de jaalstraat in Lisse. Kinderen van 5 tot 12 jaar mogen gratis edoen. Zij kunnen zich aanmelden bij het kraampje van de ,uting dat vlak bij de C&A aan de Kanaalstraat staat. iet meer parkeren in Hoogstraat wijk». In de Hoogstraat in Katwijk mogen in de toekomst al- n nog bewoners van die straat parkeren. Winkelend publiek winkelpersoneel moeten elders hun auto zien kwijt te raken. I antwoordt de gemeente op een klachtenregen van Hoog- iat-bewoners. De bewoners hadden zich bij de gemeente be- agd over de naar een gratis parkeerplaats zoekende automo- sten. De parkeerdruk is volgens de bewoners op zaterdagen koopavonden het grootst. Daarnaast vrezen ze de komst van ert Heijn en de winkels en huizen in de Princehaven. Dat dl in hun ogen tot nog meer parkeer- en verkeersoverlast, k denken ze dat hun huizen slecht of niet door hulpdiensten «reiken zijn. 'Ik wil niet weg, maar ik wil me ook niet laten inbouwen Grote zorgen maken de kwekers rond Middelmors in Rijnsburg zich niet, maar ze zijn wel onzeker over de toekomst van hun bedrijven. Door de nieuwe plannen voor het stuk land tussen Noordwijkerweg, Noordwijker- vaart en Oegstgeesterkanaal is uitbreiden straks waar schijnlijk niet meer mogelijk. De enige oplossing is dan weggaan uit het toekomstige recreatie- en sportgebied. haag/noordwuk [EN DEKKER rs Ioq lat hij die avond in het uit- -_fl sleven van Noordwijk ste ad doorgedronken, kon hij er niet al te veel meer van ineren, maar volgens de houter die gisteren voor de ierechter in Den Haag ver en, waren vijf politieagen- onder enige aanleiding bo- op hem gedoken. Pas toen jebeurde zou hij zich ver- el hebben en een van de len hebben uitgescholden, rechter legde die lezing izich neer en veroordeelde jarige man tot 500 gul- toete wegens belediging en tbij zijn arrestatie, n van de metgezellen van oorhouter - een 25-jarige dwijker - was nog duurder 750 gulden. De man ver en niet op de zitting, maar et dossier bleek dat hij fei- verantwoordelijk was voor incident. De Noordwijker ook al in beschonken toe stand - op een vuilnisbak gaan trommelen en toen passerende politieagenten hem sommeer den daarmee op te houden, had hij een paar beledigingen in hun richting geuit. Dat hij daarbij had gezegd een van de agenten 'kapot te zullen ma ken', vond de rechter zeer kwa lijk. De Noordwijker werd daar om bij verstek ook voor bedrei ging veroordeeld. De officier van justitie was eigenlijk van mening dat beiden zich aan be dreiging hadden schuldig ge maakt en eiste daarom twee maal 600 gulden boete. „Ik ga maar even uit van het aloude principe 'samen uit, samen thuis'." De rechter legde dat strafadvies echter naast zich neer. Een derde man, een broer van de Voorhouter, had eerder al een schikking getroffen met het Openbaar Ministerie. Hij had geprobeerd de arrestatie van de twee anderen te voorko men en kreeg daarvoor 200 gul den boete. RUNSBURG WILLEM-PAUL DE MOOU Deze week presenteerde de ge meente een visie van ontwikke lingsmaatschappij Floris V voor Middelmors. De jachthaven en het sportpark moeten worden uitgebreid, de voormalige vuil- stort wordt een uitkijkpunt met daaromheen ruimte voor recre atie. Aan de oostrand moeten woningen komen, om de kos ten te dekken, met eventueel kleine bedrijijes. De kans is groot dat de kwe kers op den duur moeten wij ken om plaats te maken voor de recreanten en sporters. J. Ra- vensbergen, eigenaar van de gelijknamige anjer- en tulpen kwekerij aan het Oegstgeester kanaal, ligt met zijn bedrijf naast de uit te breiden jachtha ven: „Ik zit er niet op te wach ten om te verkassen, maar ik heb nog minder zin om me in te laten bouwen met recreatie woningen. Dan wil ik liever weg met mijn bedrijf, maar daar moet natuurlijk wel wat tegen over staan. Je bent zo vijf of zes ton kwijt aan grond en dan moet je nog kassen neerzet ten." Hij vindt dat Rijnsburg de laatste jaren een 'sterfhuisbe- leid' voert met de glastuin bouw: „Vroeger zat ik in de Kleipetten, daar moest ik ook weg." Zijn buurman, kweker G. van Egmond, en tuinder G. van Delft aan de Noorwijkerweg wachten af. Van Egmond: „Als ze ons gaan verbieden om uit te breiden en ons vervolgens op die manier dwingen om weg te gaan, vind ik het een machts spelletje van de gemeente. Ik hoop wat duidelijkheid te krij gen op de inloopavond van 10 april." Volgens wethouder De Mooij van ruimtelijke ordening wil de gemeente tuinders niet dwin gen om weg te gaan. „We heb ben het wensenlijstje van de sportverenigingen ingevuld in de visie, maar dat is de ideale situatie. Als tuinders bezwaar hebben tegen de plannen, dan horen we dat wel. We gaan met de ondernemers in het gebied in gesprek en dan is het aan hun of ze willen vertrekken." Eigenaar J. Nievaart van de jachthaven ziet weinig in de plannen: „Er komt een aantal recreatiewoningen bij de haven en dan is er dan helemaal geen ruimte meer voor mensen om te klussen aan hun bootjes. Er zijn dan geen ligplekken op de wal meer." Hij heeft ook niet zoveel zin om een deel van de nieuwe weg naar de haven te betalen, zoals de gemeente wil. „Dat geld moet toch weer er gens terugverdiend worden, waarschijnlijk bij de ligplaatsen. Die zijn nu zo'n 1600 gulden per jaar voor tien meter en dat wordt dan een stuk duurder. Veel mensen kunnen het dan niet meer betalen." Hij vindt het jammer dat zijn eerdere plannen voor uitbrei ding van de haven niet zijn doorgegaan. „Maar de gemeen te was van mijn overdekte in- vaarloods geen voorstander." Wethouder De Mooij zegt dat de eerdere uitbreiding stukliep op de weg, waaraan Nievaart volgens hem toen ook al niet wilde meebetalen. De visie ligt vanaf 30 maart tot en met 27 april ter inzage op het gemeentehuis en in de bi bliotheek. De inloopavond op 10 april is van 19.30 uur tot 21.00 uur in het gemeentehuis. Daar kunnen vragen worden gesteld en reacties gegeven naar aanleiding van het plan. DEN HAAG/USSE MAARTEN DEKKER Het kort geding dat een 17-ja- rige Lissenaar tegen het Fio- retticollege in zijn woonplaats had aangespannen, heeft niet het door hem gewenste resul taat gehad. De president van de rechtbank in Den Haag be sloot gisteren dat de school de havo-leerling geen laatste her kansingsmogelijkheid hoeft te bieden voor het vak Cultureel Kunstzinnige Vorming (CKV). De Lissenaar eiste zo'n her kansing, omdat hij met zijn huidige cijferlijst niet aan de komende schoolexamens mag deelnemen. Omdat de jongen in het verleden al eens is blij ven zitten, betekent dit dat hij van school moet. De Lissenaar werd ook veroordeeld tot het betalen van de juridische kos ten van het Fioretti in deze zaak, bijna tweeduizend gul den. In zijn vonnis redeneert de rechter dat er helemaal geen straf zou overblijven voor de Lissenaar als deze een herkan sing zou hebben gekregen. „En dat zou onaanvaardbaar zijn in dit geval van fraude." De jongen kreeg de straf van de schoolleiding omdat hij een aantal opdrachten had ge kopieerd van een medeleerlin ge- De vader van de Lissenaar - formeel de aanvrager van het kort geding omdat zijn zoon nog minderjarig is - reageerde gisteren verbolgen op de uit komst. „Ik vind het onvoor stelbaar dat zo'n zware straf volgt op zo'n licht vergrijp. Hij zat fout, dat weet mijn zoon ook wel. Maar hem om zo'n onnozel iets van school stu ren, vind ik belachelijk. Het gaat nota bene om een vak dat hij er verplicht bij doet, waar hij helemaal niet voor gekozen heeft. Als dit een pedagogi sche straf heet te zijn, dan weet ik niet waar het heen moet met het onderwijssys teem." In overleg met hun advoca te zullen vader en zoon bin nenkort mogelijke verdere stappen bekijken. Van het Fio- retticollege was gistermiddag niemand bereikbaar voor commentaar. 'ka ■acl 1st uk/valkenburg Iepenwacht gaat onder in Katwijk en Valkenburg •enbestand inventarise- im dat te doen heeft de icie Zuid-Holland 120.000 n subsidie gegeven. Die tarisatie is nodig omdat ks tien procent van alle ie- let loodje legt in de strijd de iepenziekte. Een door iekte aangetaste iep, ooit reel voorkomende bomen- in ons land, gaat onher- lijk dood, er is geen medi- igen. enige oplossing", zo ver- Dhan Bezemer van Land sbeheer Zuid-Holland, „is Ike door de ziekte aange- iep zo snel mogelijk te ver ren. Dan neem je het be smettingsgevaar weg, want de ziekte wordt overgebracht door twee keversoorten. Je moet er dus snel bij zijn en daarvoor moet je weten waar de iepen staan en hoe hun gezondheid is. Om daar achter te komen, willen we met de Iepenwacht in de lente elke iep in kaart bren gen. Dat doen we in de streek tussen de duinen en de Vliet, een gebied waar de iep op zich erg goed gedijt, omdat hij pri ma bestand is tegen wind en zout." Het project richt zich verder op de gemeenten Den Haag, Wassenaar, Leidschendam en Voorschoten. Na de inventari satie worden de bomen twee keer per jaar bekeken en gecon troleerd op besmetting met de iepenziekte. De Redder in aanbouw. In Katwijk kunnen ze niet wachten tot de nieuwe reddingsboot klaar is. foto's wim dijkman KATWUK/VOLENDAM ROB ONDERWATER De Redder krijgt vorm. In de loods van de Volendamse botenbouwer Habbe- ké wordt de nieuwe boot van de KNRM, afdeling Katwijk, gereedge maakt voor het grote reddingswerk. De 24 medewerkers van de Reddings- maatschappij prijzen het moment als het zover is. Op 16 juni zal Tweede Ka merlid Erica Terpstra De Redder do pen. Tot die tijd pendelen de KNRM'ers ongeduldig tussen Katwijk en Volen- dam. Meestal op vrijdagmiddag stap pen de medewerkers richting paling dorp om de voortgang van De Redder te aanschouwen. Dirk Hazenoot, een van hen, weet het zeker: „Het wordt een prachtboot." Dat mag ook wel voor de 1,4 miljoen gulden die het schip moet kosten. De Redder gaat de Antje vervangen. Dat schip voldoet eigenlijk niet aan de hedendaagse eisen. Hazenoot wist vanaf het moment dat de Antje door de Katwijkse KNRM in gebruik werd genomen, dat die boot geen lang leven beschoren zou zijn. „Voor zware weersomstandigheden is de boot niet echt geschikt." En dat kan natuurlijk niet voor een Reddingsmaatschappij. De Antje eindigt overigens niet op de schroothoop. De boot wordt ingezet in Curacao. De KNRM schenkt de Antje aan de Citro, een zustermaatschappij. Hazenoot verwacht veel van De Red der, een type Valentijn 2000. „Kijk, el ke boot komt in gevaar als er een or kaan uitbreekt. Dus De Redder straks ook. Maar de nieuwe boot kan wel veel meer hebben en er komt de modern ste apparatuur aan boord." Er komen 1000 pk waterjet-motoren (dus zonder schroef) in te hangen. Er kan een snelheid van 60 kilometer worden bereikt. Hazenoot: „In deze tijd hebben we zo'n boot keihard nodig. Tegenwoor dig blijven de sportvissers niet aan de kust vissen, maar ze varen rustig twin tig kilometer weg. En dan nemen ze niet eens een marifoon en een reserve motor mee. Als die mensen in nood zijn, moet je dus een boot met veel vermogen hebben." Op voorhand wordt De Redder daar om gekoesterd door de Katwijkse vrij willigers, van wie Hazenoot al 34 jaar deel uitmaakt. Het casco is opge bouwd uit aluminium. De boot wordt 11 meter lang en 4,10 meter breed. Ha zenoot wrijft nog maar eens over de zijkant en denkt: hadden we 'm alvast maar. t zit ze in Rijnsburg niet mee. Geen dorp meer Oranjeklanten, ar toch krijgen ze het ooit voor elkaar om l|and van het konings- binnen de gemeente grenzen te halen. cte al niet toen de groot- anjevereniging een paar leden jubileerde. Vervol- noesten ze vorig jaar toe hoe de hele koninklijke zich gezellig vermaakte aringhappen in Katwijk, hébben ze eindelijk de ging dat prinses Margriet in dag van de glastuin- komt opluisteren, en dan de besmettelijke veeziek- id- en klauwzeer uit oor ook dat bezoekje in iter dreigt te vallen, loeten ze daar toch doen was het maar een enkel eens op bezoek te krij- fij hebben wel een paar robeer het op een ak- e te gooien met de weer zodat ze even een klein ïlijke orkaantje langs stu- tijd goed voor een be an een verwaaide en ver- Ie koningin. Of zet het nbouwgebied Klooster- Trappenberg een paar s onder water. Beatrix 'ast nog wel een paar lies- it O vaarom geen twee vlie- één klap geslagen? Kijk, t nieuwe glastuinbouw er d WOfdt het toch niks imdat iedereen daar zijn vasthoudt in de verwach- it er uiteindelijk toch wel ieft komen. Nii Valkenburg volgebouwd, is Beatrix n s01 zoek naar een nieuwe terre voor haar vliegtrip- Jdus in dat glastuin- ebied gewoon een mooi ei Noordwijkerhout, maandagavond. „Leuk dat je er ook bij bent, Jan, om wat leuke plaatjes te schieten voor mijn afscheidsboek. Helemaal 's avonds voor uit het Haagse provinciehuis gekomen, dat waardeer ik écht. Maar nu even serieus: ik ga nu wel weg, maar dat betekent niet dat je mijn gemeente nu zomaar kunt ophef fen. We hebben je al een paar keer gevraagd wanneer je nou eens een procedure begint voor mijn opvolger, maar je hebt nog steeds niks van je laten horen. Als je nü niet toezegt dat Noordwijkerhout weer een echte burgemeester krijgt, krijg je de volle laag. En ik kan je verzekeren dat dat geen pretje is. Wat zeg je? Je regelt dat meteen morgenochtend? Oké. Maar denk erom: morgenochtend, en anders sta ik 's middags bij je op de stoep. Mét deze blusser. En dan zul je nog wat beleven." foto jan franssen start- en landingsbaantje aan. Pak je die grondspeculanten te rug én krijg je Trix gegaran deerd regelmatig over de vloer. En WA heeft ook zijn brevet, dus die komt dan vast ook wel regelmatig langs. Mét Maxima, en natuurlijk zónder Jorge. En als jullie geen Oranjes meer boven je kunnen zien? Ach, dan bouwen jullie er alsnog huizen. Daar zijn die koninklijke vlieg veldjes heel geschikt voor. Geheim Mevrouw Van der Horst luistert op de regionale radiozender VLOK trouw naar alle vergade ringen die haar man Nico, wet houder van Valkenburg, bij woont. Het stemgeluid van Ni co brengt mevrouw Van der Horst na alle huwelijksjaren kennelijk nog altijd in extase. Als de bijeenkomsten zijn afge lopen, trekt de VLOK er vanzelf sprekend de stekker uit. Daarna is het wachten op Nico. Dat duurt altijd een tijdje. Me vrouw Van der Horst verkeerde tot voor kort in de veronderstel ling dat haar man op het ge meentehuis nog moest 'naver- gaderen' over serieuze onder werpen. In het gemeentehuis weten ze wel beter. Na de ge meenteraad is het gewoon een gezellige boel in Valkenburg. De kantinejuffrouw rijdt een karretje met alcoholische ver snaperingen naar binnen en vervolgens is Nico niet meer naar huis te slaan. Burgemeester Joop van der Reijden heeft het 'geheim' van Van der Horst echter verklapt. Hij vertelde aan het eind van een commissievergadering luid en duidelijk in de microfoon dat mevrouw Van der Horst haar man 'elk moment' kon thuisverwachten, want de ver gadering was beëindigd. Afgelo pen dinsdag meldde Van der Horst enigszins besmuikt dat hij vervolgens een en ander had uit te leggen aan zijn vrouw. Tot grote hilariteit van Van der Reij den. Die deed er dinsdagavond in de raad nog een schepje bo venop door te melden dat het thuisfront iedereen heel snel kon verwachten. Van der Reij den kreeg de lachers op zijn hand, maar diezelfde lachers lieten de drank vervolgens on aangeroerd en haastten zich naar huis, bang voor een stevi ge reprimande. Van der Reijden kon ondertus sen zijn lol niet op. Hij hoeft zich als enige geen zorgen te maken. De VLOK is in zijn woonplaats Huizen toch niet te ontvangen. ROB ONDERWATER, SJAAK SMAKMAN EN ROZA VAN DER VEER DEN HAAG/VOORHOUT MAARTEN DEKKER „Het ongeluk was helemaal mijn schuld niet", hield de 32- jarige Noordwijker gisteren voor het gerechtshof in Den Haag vol. Wat hij niet ontken de, was dat hij op 19 december 1998 met veel te veel drank op in de auto zat en dat hij na de botsing met een tegenligger op de Teylingerlaan in Voorhout was doorgereden. Omdat de feitelijke schuld aan het onge luk volgens de Noordwijker bij de bestuurder van de andere auto ligt, ging hij in hoger be roep tegen zijn eerdere veroor deling. De politierechter legde de man destijds 140 uur dienstver lening op, plus een boete van 1.350 gulden en ontzegging van de rijbevoegdheid voor de duur van twee jaar. Vooral dat laatste gedeelte vond de advocaat van de man een onredelijke straf. In zijn strafzaak was de Noordwij ker ook veroordeeld voor schuld aan zwaar lichamelijk letsel, omdat een inzittende van het bestelbusje waarmee hij in botsing kwam, diverse botbreu ken opliep. In hoger beroep verklaarde de Noordwijker echter dat hij busje helemaal niet had zien aankomen en dat de bestuur der dus waarschijnlijk zonder licht had gereden, terwijl het op dat tijdstip (6.15 uur) nog pik kedonker was. Veel schoot de man niet op met het aanvoeren van dat ar gument. De advocaat-generaai erkende wel dat er twijfel over de toedracht van het ongeval bestond zijn eis was niettemin gelijk aan het vonnis van de po litierechter. „Dit kan niet geto lereerd worden. Iemand die na het drinken van meer dan der tig biertjes en het gebruiken van cocaïne gewoon in de auto stapt, verdient het een forse tik te krijgen." Wat hem betreft blijft de straf voor de Noordwij ker dus overeind. De rechter doet 6 april uitspraak. Het snookercentrum Lisse' heeft de disco moeten verwijderen, de eigenaar van het K. Dorst, moeten voortaan niet meer Hart van installatie Ook heeft centrum, beloven dan 141 bezoekers toe te laten en de vluchtwegen vrij te houden. Dat maakte burgemeester Van Zon deze week bekend tijdens de vergadering van de Lissese gemeenteraad. Het snookercentrum kwam vorige week in opspraak Om wonenden hadden volgens de gemeente geklaagd over het 'Hart van Lisse' waar zich gro te groepen jongeren in ophou den. Tot woede van Dorst die meende dat hij juist goed werk deed door jongeren op te van gen. Voorhout is nog bezig met het oplossen van de parkeerproble men in een deel van de wijk Hoogh Teylingen. In de Snoek- laan en Voornhof mogen de au to's binnenkort half op de stoep worden geparkeerd. Daar ging de Voorhoutse politiek deze week mee akkoord. In de Baarslaan, Kroeskarper- laan en Bleihof wordt nog naar een andere oplossing gezocht. Verschillende bewoners uit de ze straten hebben een brief van de gemeente gekregen dat zij hun opstelstrook niet mogen omzetten in tuin. En als ze dat hebben gedaan dan moeten ze dat onmiddellijk ongedaan ma ken. „Het probleem is dat je ver volgens niet kunt afdwingen dat mensen ook daar hun auto neerzetten", aldus verantwoor delijk wethouder Van Steijn. Op dit moment wordt nog gekeken of er een parkeerverbod kan ko men op sommige plekken in deze drie straten. Doordat vaak tegenover de particuliere par keerplaatsen auto's worden neergezet, worden deze on bruikbaar door gebrek aan ruimte. „Het wordt dan name lijk heel moeilijk om de par keerplek in te draaien", aldus Van Steijn.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 19