Nassaulaan is vochtproblemen beu 'Die kwakzalver heeft de boel jaren verwaarloosd' fysiotherapie is veel meer dan alleen maar masseren Regio ersoneel Ford Wilton aat dinsdag in staking 2 egale lichtbakken Leen L ikker hoeven niet weg li» 31 'Personeel gemeenten bundelen' IRDAG 24 MAART 2001 17 jragebedrijven anderhalfuur 'plat' Gemeente Zoeterwoude stelt onderzoek in WENT soneel van Ford Wilton idt dinsdagmorgen een te staking. De circa dertig mbi [icnemers van de garage hei lijven in Leiden en Lei- mo dorp willen de directie ngen in te stemmen met gi pakket nieuwe arbeids- 'hoi ^vaarden. Tussen half en negen uur leggen zij werk neer. oplegin februari zijn de on- bandelingen over een uwe CAO voor de metaal- technieksector vastgelo- iuii FNV Bondgenoten eist irocent loonsverhoging _rect, en nog eens vier hi cent volgend jaar. Ook ei- de werknemers nu en l°lgend jaar een eenmalige ;rvl ering van duizend gul- De werkgevers gaan niet gto der dan vier procent nu. zijn 1,5 procent in 2002. Daar- st stellen zij voor om de dag voor werken op zater- in de garagebedrijven e'8i stisch terug te schroeven. Omdat het niet lukt om landelijk afspraken te maken - de zestien verschillende werkgeversorganisaties blij ven bij hun 'eindbod' - pro beert de FNV nu decentraal successen te boeken. De slag om de nieuwe arbeidsvoor waarden wordt sinds begin deze week per werkgever uit gevochten. Ford Wilton is het eerste garagebedrijf dat aan de beurt is. De directie heeft vo rige week geweigerd om de alternatieve arbeidsovereen komst van de FNV te onder tekenen, en voor het perso neel is nu de maat vol. „We hebben veel leden bij dit be drijf, en hun actiebereidheid is hoog", aldus vakbondsbe stuurder K. Zonneveld. Heeft de werkonderbreking dinsdag geen succes, dan vol gen er nieuwe acties bij de bedrijven in Leiden en Lei derdorp. Op 2 april is er bo vendien een landelijke sta kingsdag voor werknemers uit de metaal- en techniek sector in Bunnik bij Utrecht. Vocht en schimmel op muren en in kasten en een vreemde geur in huis. Met die pro blemen tobben bewoners van de Nassaulaan in Zoeterwoude-Rijndijk al jaren als ge volg van wateroverlast. „Van de zesentwintig jaar die we hier nu wonen, hebben we al vijftien jaar klachten. Eén kamer kunnen we niet meer gebruiken door de schimmel. Vanaf de vloer is zeker 35 centimeter van de muur zwart uitgeslagen. De vloerbedek king was zo verrot dat we die hebben moeten vervangen", zo licht een van de bewo ners, mevrouw Bos, de klachten toe. ZOETERWOUDE-RIJNDUK NANCY MUNHUMER Zij is blij dat de gemeente nu 'eindelijk' een onderzoek instelt en daarvoor 25.000 gulden heeft uitgetrokken. Bos: „We hebben in de loop der jaren echt alles geprobeerd: de boel ontluchten, een waterafstoten de laag onder het hele huis, een laag zand onder het tapijt - niets heeft geholpen." Een van haar buren, me vrouw Das, woont al 28 jaar aan de Nassaulaan en heeft een ver gelijkbaar verhaal. „Toen we hier pas woonden, rook ik een vieze grondlucht. Ik dacht dat alle nieuwe huizen dat hadden, maar het werd alleen maar er ger. We hebben nu eigenlijk al tijd last, behalve in de zomer. Het is vochtig in huis en je ziet de schimmel in de kasten." Toen Das een klacht indiende bij de gemeente kreeg ze te ho ren dat het water zou worden weggepompt. Ze heeft alleen niet gemerkt dat dat effect heeft gehad. Volgens een woordvoerder van de gemeente Zoeterwoude wordt aan het probleem ge werkt. Er zijn peilbuizen in de grond gezet om het grondwa terpeil te controleren. „Het on derzoek duurt ongeveer tot na de grote vakantie. Dan weten we wat we moeten doen om de problemen op te lossen." De bewoners hopen dat het niet bij een onderzoek blijft. Ze zijn het zat om telkens zelf op lossingen te bedenken en voor de kosten ervan op te draaien. „Ook bij mij zijn de muren vochtig en er staat een laag wa ter in de kruipruimte onder de slaapkamer. We moeten het water telkens wegpompen. Dat komt allemaal voor onze reke ning", vertelt mevrouw Berg. De familie Van der Krogt wijst erop dat die kosten hoog kun nen oplopen. „Wij hebben een hele hoop water onder de kel der gehad. Het heeft ons veel geld gekost om dat op te rui men en we hebben niets van de verzekering teruggekregen. Torenhoge rekeningen voor ex-patiënten van tandarts Verlinden p I INT jale lichtbakken op de van interieurwinkel Leen n c r aan de Zijldijk mogen va? hangen. Dat vindt het mtebestuur van Leider- De welstandscommissie Ie gemeente geadviseerd kken te laten verwijderen. u™ Leiderdorp vindt het vol- !.^ei Ie als Bakker de stekkers ë'f haalt. Bewoners van de wijk De Kooi zouden last aai n hebben van de lichtge el reclame-uitingen. een bouwcontrole begin L' ar bleek dat de Leider- vestiging van Leen Bak- 1111 leer lichtreclames op de leeft dan in de bouwver- 'CE ig is toegestaan. Op ver- w0 an de gemeente heeft de igt- de ve gunningen voor de bakken daarom alsnog vraagd. welstandscommissie dat de illegaal aange- e lichtreclames niet vol- aan 'redelijke eisen van nd'. „Er is sprake van tad, waardoor het pand adeerd wordt tot een or- e drager van reclame boodschappen", vindt de Rot terdamse architect B. Cohen, die namens de Stichting Stad, Land en Dorp Leiderdorp wel standsadviezen geeft. De gemeente legt dat advies naast zich neer. De meeste re clame-uitingen op de gevels van De Baanderij zijn zonder de gebruikelijke vergunningen op gehangen en dat is steeds door de gemeente gedoogd, luidt het argument. Bovendien liggen de woonhuizen van De Kooi op grote afstand, en zijn er van Leidse kant nog geen klachten binnengekomen. Mocht dat wel gebeuren dan moeten de bak ken na sluitingstijd uit, zijn de twee partijen overeengekomen. Cohen vindt het jammer dat Leiderdorp anders heeft beslist. „Industrieterreinen als De Baanderij dreigen óp deze ma nier van een onvoorstelbare treurigheid te worden." Hij pleit voor richtlijnen om dat te voorkomen. „Een goed voor beeld is Hendrik Ido Ambacht. Daar is wel een duidelijk recla- mebeleid. Het gevolg is dat de bedrijfsterreinen daar een stuk rustiger, en lang niet meer zo chaotisch ogen als in Leider dorp." e n IHOTEN JAN PREENEN noi bij LEIDERDORP ERIC WENT Als de 5-jarige Jantje Reinders uit de Leiderdorpse Splinter laan zijn mond open doet, komt er een handvol onwelrie kende dropjes tevoorschijn. Het zijn de verrotte restanten van zijn melkgebitje. De zwarte, on regelmatige stompjes vormen een afschrikwekkend rijtje. Dat is de schuld van tandarts Ben Verlinden, klagen zijn ouders. „Die kwakzalver heeft de boel jaren verwaarloosd. En wij zit ten met de gebakken peren." Volgens L. Rietei van het Re gionaal Patiënten/Consumen ten Platform (RCPC) Zuid-Hol land Noord, is Jantje Reinders niet het enige slachtoffer van de verdwenen tandarts. „Wij heb ben al minstens zes vergelijkba re klachten geregistreerd." In alle gevallen gaat het om klach ten van medisch-technische aard." De praktijk van tandarts Ver linden aan de Jaap ter Haarsin- gel is niet meer. Hij is met on bekende bestemming vertrok ken, nadat Zorg en Zekerheid vanaf november vorig jaar wei gerde zijn declaraties nog lan ger te vergoeden. De reden is dat Verlinden de afgelopen twee jaar meerdere keren is ver oordeeld door het regionaal medisch tuchtcollege. Zo zou hij een wortelkanaalbehande ling onjuist hebben uitgevoerd en cariës niet hebben opge merkt. Ook was hij laks in het doorverwijzen naar een ortho dontist of kaakchirurg. Nadat zijn belangrijkste in komstenbron was opgedroogd zag Verlinden zich begin dit jaar genoodzaakt Leiderdorp na twintig jaar definitief de rug toe te keren. „Want hier zie ik geen gat meer in", meldde hij. Wie nu het nummer van de tandarts belt, krijgt een antwoordappa- De 5-jarige Jantje Reinders moet binnenkort naar de kaakchirurg om minstens tien tanden en kiezen te laten trekken. raat aan de lijn. 'Door toedoen van het ziekenfonds ben ik ge noodzaakt mijn praktijk te slui ten. Dank voor het jarenlange vertrouwen in mij'. De Leiderdorpse familie Reinders-Uiterdijk behoort tot de naar schatting 2300 Leider dorpse patiënten die hun heil sindsdien elders hebben moe ten zoeken. Toen vader, moe der en de kinderen Carlo, Niels en Jantje zich vorige week bij de Leidse tandartsenpraktijk Aes- culapium meldden, kregen zij de schrik van hun leven. Zo staat vader Klaas een pijnlijke wortelkanaalbehandeling te wachten, Carlo is al onder het mes geweest, en bij Niels is een vulling aangetroffen, die uit drie verschillende materialen bestaat die elkaar absoluut niet verdragen. De 5-jarige Jantje spant echter de kroon. Hij moet zo snel mogelijk naar de kaak chirurg om minimaal tien tan den en kiezen operatief te laten verwijderen. Moeder Marion Uiterdijk is des duivels. „Natuurlijk wisten we dat Jantje een slecht gebit had, maar we hebben al die ja ren blindelings op Verlinden vertrouwd. Om de drie maan den zijn we met Jantje bij hem foto hielco kuipers langs geweest, omdat hij weer eens een ontsteking aan zijn kaakje had. Dan boorde Verlin den een kies open om de druk eraf te halen, zonder er verder ook maar iets aan te doen. Niet nodig, zei hij dan, want Jantje heeft nog een melkgebit. Maar mijn nieuwe tandarts is zich rot geschrokken. Schandalig dat het zover is gekomen, \indt hij." ides Partners opent dependance in Voorschoten wrijven patiënten het er ns extra in: fysiotherapie der alleen maar masseren, zin i Klop wil af van dat een beeld. „Dat zijn van die n, vooral ouderen, die bij nenkomen met het idee i ga op tafel liggen en ntn er me maar. Maar ons nk( aat veel verder." 30vi is een van de acht fysio- iehü euten van Paulides 'obe rs, die gistermiddag een ïeld lance opende aan de levi eethovenlaan in Voor- Ttlo n. Die uitbreiding was aar lodig, omdat er te weinig j oc is in het pand aan de /en or Einsteinlaan. Peter po' es: „We hebben nu vier- /eri rd behandelingen per i kil En de vraag wordt alleen ij S' peter. Toen we vier jaar stal i naar de Einsteinlaan Iniiidachten we dat die ondi daar voorlopig wel groot roce zou zijn. Maar al gauw rdei lat we er iets bij moesten ebb Gelukkig konden we irg« recht. Hier hebben we aeie ehandelruimten, aan de n hi nlaan vier en een grote eAl ial." D) 1 lezien valt het dus wel t erf et de onbekendheid van n op erapie. Zeker in vergelij- uvv( et 1980 toen Paulides be- e bi )at was nog in de tijd dat Ier o irerjaardagen moest uit- itrui waarmee ik bezig was. 'as erapie? Nooit van ge- t hij Wat is dat? Ze wisten dat deed met sportmensen, iidei rat, daar hadden ze geen drijf van. Ik zei altijd dat ik n d( met blessures behan- >lot< dat het veel verder ging >p o isseren en alles te maken 3Üjv it revalidatie en alle be- ie ei ngen die daarvoor no- datInmiddels is het begrip zelf. erapie aardig ingebur- fOOI ?rsp ;eldt zeker voor de vele e ga ensen die een beroep g dit ip de praktijk. Niet zo 'oor derlijk, omdat Paulides Peter Paulides (staand) en Bartjan Klop in de dependance, die gisteren is geopend. „Patiënten moeten bij ons actief meewerken aan hun herstel." foto dick hocewoninc (basketballer bij Parker Leiden) en Klop (volleyballer bij Delta- lloyd in Amsterdam) zelf lange tijd op hoog niveau hebben ge sport. Zij zijn bekend en weten wat bijvoorbeeld de basketbal lers van Blitz, de voetballers van Voorschoten'97, de volleybal lers van Gemini-Kangeroes en de handballers van HVV '70 be weegt. Klop: „Als fysiothera peut staan we nu met trainings pak in de zaal of op het veld. Het is allemaal veel minder passief dan vroeger. En dan heb ik het echt niet alleen over die sporters die op hoog niveau spelen. Ook de gewone sporters begeleiden we op die manier. Als ze proberen terug te komen na een blessure. Maar ook pre ventief. dus juist om blessures te voorkomen. Heel wat rustiger gaat het er aan toe met de ouderen, die Tandarts Verlinden wijst - ge beld op zijn mobiele telefoon - de beschuldigingen van de Lei derdorpse familie resoluut van de hand. Hij vindt dat hij altijd zorgvuldig te werk is gegaan, ook bij Jantje „Dat jongetje had zo'n slecht gebit, daar was niet tegenop te boren. En om steeds maar tanden en kiezen te trek ken, daar bezorg je hem alleen maar een trauma mee. Mijn er varing is dat het bij melkgebit- ten beter is om de boel dan maar te laten wegrotten. Dan komen ze er vanzelf wel uit. En meer wil ik er niet over zeg gen." Inmiddels heeft de Leider dorpse familie de eerste tand artsrekening van Aesculapium al binnen. Het gaat om een be drag van 341 gulden, waarvan het Ziekenfonds maar een deel vergoedt. „En dat is nog maar het begin", vreest de Leiderdor per. „Daarom ga ik binnenkort met Z&Z praten of ik een finan ciële regeling kan treffen." Dat één persoon zo'n spoor van klachten achterlaat is uniek, zegt RCPC-woordvoer- der Rieter. „Gelukkig hebben wij dat hier nog nooit meege maakt. En vermoedelijk is dit nog maar een heel klein deel van de werkelijke schade. We hebben namelijk sterk het ver moeden dat het aantal klachten de komende maanden nog fors zal toenemen." Het patiëntenplatform wil voor de gedupeerden een advi serende rol spelen. „Misschien dat we samen iets kunnen on dernemen in de collectieve sfeer. Meestal gaat het namelijk om schadebedragen van zo'n 500 gulden per geval, en dat is te weinig om een advocaat aan het werk te zetten. Maar als er meerdere gedupeerden zijn, kan er misschien wel iets on dernomen worden." veertig procent van de patiën ten vormen. Paulides: „Steeds meer ouderen gaan sporten. Vroeger was je met zestig oud. Zat je in het zwart met een hoedje op maar te zitten. Nu wordt iedereen geactiveerd om in beweging te komen. Maar dat leidt op z'n tijd wel tot bles sures. Een aantal mensen denkt hier even tot rust te komen. Dat is dus niet zo. We gaan met ou deren natuurlijk wel anders om dan met jonge sportmensen, maar we verlangen van hen dat ze ook het nodige zelf doen. We laten hen niet alleen maar lig gen. Ze moeten ook oefeningen doen op allerlei toestellen, zo dat ze actief meewerken aan hun herstel." Paulides Partners streven ernaar om nieuwe patiënten ('of moeten we het tegenwoor dig over cliënten hebben?') zo vlug mogelijk te helpen. Jong en oud, topsporter en trimmer. Paulides: „We vinden wachtlijs ten in de gezondheidszorg ab surd. Iemand met klachten moet je niet maanden laten wachten. Dankzij goede sa menwerking en afspraken met de dertig andere fysiotherapeu ten in Voorschoten hoeft dat ook niet. Het is tegenwoordig bijna vanzelfsprekend dat or thopedisten patiënten na bij voorbeeld een knieoperatie naar een fysiotherapeut verwij zen. Een orthopeed is snel klaar, maar dan begint voor ons de lange weg naar herstel. Als iemand te lang zijn gewrichten niet gebruikt, kan dat leiden tot botontkalking, slappe spieren en het teruglopen van de kwali teit van het weefsel." Om ervoor te zorgen dat ie mand na een operatie weer zo snel mogelijk op de been is, wordt vaak vóór de operatie al met de behandelingen begon nen. Als tenminste de blessure dat toelaat. „Op die manier ver keert iemand in een goede con ditie als die onder het mes gaat. Ook dat leidt tot sneller her stel." WARMOND ARIE SCHAKENBOS Voeg het ambtenarenappa raat van Oegstgeest, Sassen- heim en Warmond samen, laat de loketfuncties waar ze nu zijn en hou de drie ge meentebesturen in stand. Voor deze optie kreeg archi tect Henri Stol donderdag avond de handen op elkaar van Warmondse onderne mers die aanwezig waren op de derde informatieavond over de bestuurlijke toe komst van Warmond. De ruim dertig onderne mers waren voornamelijk gekomen om te luisteren, want ondanks de enthousi aste aanwezigheid van dis cussieleider Rob van der Spek was de inbreng tamelijk gering. Over de stelling dat Warmond zelfstandig moet blijven, was iedereen het wel eens. Niemand vond het no dig dat de optie 'deelge meente van Leiden' wordt onderzocht. „Ik heb altijd geleerd dat je Leiden ver van je deur moet houden", zei aannemer Aad van Es. Van diverse kanten werd het college van burge meester en wethouders aan geraden meer opties te on derzoeken. Het voorstel van Stol kreeg veel steun en ook het college kon wel waarde ring opbrengen voor het idee. Symposium over economie en normativiteit Met prof.dr. A. Klamer, mr.drs. M. Klamer en prof.dr. T. van de Klundert Voorz.: prof.mr.dr. J.P. Balkenende Do 5 april, 14.oó uur. f 30 Leiden. Naturalis. Danwmweg 2 Info/opgave: (020) 444 9292 of www.vupodlum.nl

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 17