Alkemade koop; veilingcomplex Rijn Veenstreek Jacobswoude akkoord met 'afkoopsom' Toor sluit zich aan bij grote hotelketen 'We moeten publiek trekken naar één groot winkelgebied' Jacobswoude vreest tweedeli g Voor een paar duizel gulden in de mestpii Parkeerplaatsen bij Molenviergang ZATERDAG 24 MAART 2001 974 El Jacobswoude heeft vrede met de 'afkoopsom' voor de HSL- pergola bij Hoogmade. Alle fractievoorzitters stemden tij dens een gemeentelijke com missievergadering in met een bijdrage van 1,2 miljoen gulden aan het alternatief voor een ho ge kruising van de hogesnel heidslijn en de verbrede rijks weg A4. Eerder verklaarde Ja cobswoude zich bereid 1 mil joen bij te dragen, maar dat bleek na overleg met de buur gemeenten Alkemade en Lei derdorp en de provincie Zuid- Holland onvoldoende. Hoewel de meeste partijen het principieel onjuist vinden dat gemeenten bijdragen aan grote projecten van het rijk, overheerste tevredenheid. Frac tievoorzitter Witteman van Ge meentebelang roemde de soli daire opstelling van de buurge meenten. Burgemeester Van Beek wees erop dat Jacobswoude ten op zichte van de provincie met een bijdrage van 6,3 miljoen gulden iets meer water bij de wijn doet dan Jacobswoude. Hij doelde op een eerdere grove verdeel sleutel, waarbij de provincie 6,5 miljoen zou meebetalen en de gemeenten Jacobswoude, Al kemade en Leiderdorp elk 1,5 miljoen gulden. De verdiepte kruising van HSL en A4 kost ruim 46 miljoen gulden extra. Daarvan neemt minister Nete lenbos van verkeer 35 miljoen gulden voor haar rekening. Voor de boeren is de oorlog uitgebroken. Ze n wc zich op voor de strijd tegen de vijand: het mon klauwzeervirus. Marieta Kroft, journalist bij krant en getrouwd met een melkveehouder Bodegraven, beschrijft hoe het virus haar gezin greep houdt. Vandaag deel 3. Een beetje opgelucht zijn we wel nu er geen nieuwe gevallen van mond- en klauwzeer bij zijn gekomen. Vanaf 12 uur mag de melk weer worden opgehaald. Kees heeft gisteravond desondanks enkele duizenden liters melk de mestput in laten stromen. De melkrijder kan immers pas maandagavond bij ons langskomen. De schadepost van een paar duizend gulden is een hard gelag voor een ondernemer die op 1 januari het bedrijf van zijn vader overnam. Maar goed, het is alleen nog maar economische schade. Ik sprak gisteren mijn oom uit Ter Aar. Hij is tegen zijn planning in maar weer kaas gaan maken. Melk weggooien is toch het laatste wat ik doe, zei hij hoofdschuddend. Hij weet nog van eerdere uitbraken bij zijn vader vroeger. De koeien waren flink ziek, maar de meeste werden weer beter. Sommige koeien in de stal kregen de ziekte helemaal niet. De melk ging, ook van zieke koeien, gewoon naar de fabriek. En moet je nu zien, zei hij, ze worden achter mekaar afgemaakt. Hij snapt er niets van en hij is niet de enige. Kees sprak een veehouder uit Nieuwerbrug wiens bedrijf enkele jaren geleden vanwege de varkenspest is ontnler herinnering daaraan k( aat weer bij hem naar bow i is veeho ieui probe rs, beeldt dar overa ior procezi ordel lat hebbi zorge tree koeie ieh; flappen in hun oren hi nla Die mannen van de A Inspectiedienst (AID) 1 iezi opeens bij je op het erf om beslag te leggen op era veestapel, waarschuwt hebt niks meer in te bi Omdat de veehouder c ver moment van de ontrui niet helemaal bij was i lere administratie heeft hij vergoed gekregen. Een collega-veehoudei /at, buurt heeft zijn bedrijf dagen helemaal van d( i buitenwereld afgeslott dat Niemand komt erop o! isse eraf. De kinderen blijv et r van school. Hij is de ei waarvan we weten dat streng is voor zichzelf, kinderen gaan gewoon school en de peuterspi ;elc Hoe ver moeten we w een moeilijke vraag di( ip achteraf te beantwoor dei Activiteitencentra zoeken vrijwilligers alphen aan den run De stichting welzijn zoekt met spoed vrijwil ligers voor de activiteitencentra Driehoome (Sterrenlaan 112) en Westerhove (Anna van Burenlaan 147). In Westerhove is ie mand op de maandagmorgen nodig voor het verzorgen van de open eettafel. In Driehoome is een gastheer of gastvrouw nodig voor de vrijdagmorgen. Wie er iets voor voelt, kan bellen met het activiteitencentrum Westerhove: 0172-494056. Haasbeek verkoopt boekhandel alphen aan den run De Alphense boekhandel Haasbeek krijgt per 1 september een nieuwe eigenaar. Maartje Haasbeek, de huidige eigenares, heeft de zaak verkocht aan Eelco Eskens (38). Op de bewuste datum heeft de 63-jarige Haasbeek precies een halve eeuw in de boekhandel gewerkt. Aanbiedingen van kle- dingketens en grote drogisterijen sloeg ze af. ,,Ik wilde per se mijn geesteskind niet teloor te laten gaan." Eskens is volgens Haasbeek de juiste man op de juiste plek. Eskens werkte eerder voor grote boekhandels als De Kier en Libris. Prins Heerlijk trakteert raadsleden alphen aan den run Met epn lekkernij vlak voor het begin van de gemeenteraad presenteert de Stichting Prins Heerlijk zich don derdagavond op het stadskantoor in Alphen aan den Rijn. De cateringgroep van verstandelijk gehandicapten probeert tegelij kertijd donaties los te krijgen met behulp waarvan zij zelfstan dig kunnen draaien. Fietsen door de polders alphen aan den run De IVN houdt zondag 8 april een natuur- fietstocht door de polders ten zuidwesten van Alphen aan den Rijn. De tocht is 25 kilometer lang en duurt ongeveer drie uur. De start is om twee uur op de parkeerplaats van het Rijnland Ziekenhuis. Alphens hotel wil snel verbouwen alphen aan den run saskia buitelaar Het Alphense hotel Toor sluit zich aan bij de Amersfoortse Hotel Maatschappij (AHM Ho tels). Samen gaan zij aan de slag met de grootscheepse ver bouwing van het hotel, dat moet uitgroeien van een lokale tot een regionale accommoda tie. Op 1 april treedt een door AHM uitgezonden directeur in dienst voor de dagelijkse ex ploitatie van Toor. Het hotel naast het station blijft wel in handen van de familie Toor en ook de naam blijft gehand haafd. Eigenaar Cees Toor heeft na jaren van zelfstandige exploita tie besloten om aansluiting te zoeken bij een keten. ,,We leven in een netwerkeconomie. Aan sluiten bij grote ketens hoort bij deze tijd. Hun know how is ons voordeel en we kunnen ook makkelijker personeel uitwisse len. Nu kunnen we met veel slagkracht aan de nieuwbouw beginnen. Daarvoor hebben we groen licht gekregen, nadat de politiek vorige maand heeft ge kozen voor een grondige aan pak van de stationsomgeving." Na uitgebreid marktonder zoek vond Toor een geschikte partner in de AHM groep. Die heeft op dit moment tien vesti gingen in Nederland en komt oorspronkelijk voort uit de bouw- en vastgoedwereld. De laatste jaren heeft AHM zich ge professionaliseerd in hotels en congrescentra, die hun eigen stijl en naam hanteren. De nieuwe directeur, Jean- Paul de Mol treedt binnenkort in dienst voor het dagelijkse management. Cees Toor gaat zich vanaf dat moment fulltime bezighouden met de uitwerking van de verbouwingsplannen. Toor wil er tachtig kamers bij bouwen, plus extra vergaderza len en ontspanningsfaciliteiten, zoals bijvoorbeeld een sauna. Eerder liepen gesprekken daar over met de gemeente nog lan ge tijd heel moeizaam, maar in middels gaat het overleg fantas tisch, zegt Toor. Nieuwe voorzitter Winkelstad Jan de Bruin kiest voor algemeen belang B en W willen ook huizen op bedrijventerrein Korte Gc Alkemade telt veertien miljoen gulden neer voor de aan koop van het veilingcomplex in Roelofarendsveen. De achttien bedrijfjes die gebruik maken van de hallen moeten uiterlijk 1 november 2002 weg zijn. Daarna wordt het complex, nu nog eigendom van de Verenigde Bloemenveilingen Aalsmeer (VBA), gesloopt en komen er huizen voor in de plaats. De raad moet woensdag avond nog instemmen met het voorstel tot aankoop. marieta kroft Het gemeentebestuur van Al kemade wil ook het gebied ach ter de veiling bij de ontwikke ling van het gebied betrekken. Het gaat dan om de bedrijven aan de Korte Goog. Burgemees ter en wethouders gaan ge sprekken aan met de bedrijven Mooren en Van der Voet over de verplaatsing van hun lood sen. Eerder werd bekend dat Dobbe Transport in 2002 of 2003 van de Korte Goog ver huist naar het nieuwe bedrij venterrein Veenderveld. Ook de gemeentewerf zou moeten ver trekken. Ambtenaren zoeken nog naar een geschikte plek. C. Wassenaar, hoofd algemene za ken, denkt bijvoorbeeld aan het Veenderveld. Voor de bedrijven in de Veen- se veiling, die allemaal iets in de bloemenverwerking doen, komt de sloop Vein de veiling niet als een verrassing, aldus een woordvoerster van de VBA. „Bij het afsluiten van de huurcon tracten stond de datum van 1 november 2002 er al in. Het zou kunnen dat ze hoopten op ver lenging van het contract." Be drijven die niet weten waar ze naar toe moeten kunnen con tact opnemen met de VBA in Aalsmeer. „Dan zullen we kij ken of wij ruimte hebben." Het benzinestation naast de veiling moet eind dit jaar al ver dwenen zijn. Het huurcontract tussen de exploitant en de VBA eindigt per 31 decern!* Het terrein waarop het |[j station is gevestigd mo ruimd en gesaneerd opgeleverd aan de g Alkemade. De pomphoi niet reageren op zijn ae Jj de vertrek. Hoeveel huizen er op lingterrein en mogelijk te Goog komen, weet naar nog niet. „Dat is i lijk van het soort hui] denken aan gevarieei ningbouw. Er komen I goedkopere als dure ht )ce appartementen." Hetti het centrum van Roelot veen heeft een oppervl g] ruim 3,7 hectare. Bouwfonds Woningbo ()e moet het mogelijk zijn woningbouw te plegen verlies. Zodra Alkemade eigfctj van het veilingterrein, o de gemeente tot 1 nc 2002 ruim 900.000 gul! - huur op jaarbasis. Als woensdag instemt met koop wordt Alkemade juni officieel eigenaar. 'Meer vrijwilligers voor feest uitnodigen tim brouwer de koning Er dreigt een tweedeling te ontstaan tussen vrij willigers in de gemeente Jacobswoude. Aan de ene kant zijn er zo'n 300 welkom op de vrijwilli- gersdag op 22 september, aan de andere kant tel len honderden anderen dan niet mee voor de ge meente Jacobswoude. In het plan van college en wethouders is namelijk alleen plaats voor vrijwil ligers van organisaties die subsidie krijgen van de gemeente. Diverse politieke partijen vroegen wethouder Dambrink deze week om de toelatingseisen tot het eenmalige feest in de loods van gemeente werken in Rijnsaterwoude te versoepelen. Zij vin den dat niet bij de gemeente geregistreerde vrij willigers van onder meer kerken en scholen en collectanten ook recht hebben op erkenning in het internationale jaar van de vrijwilliger. Het geld dat de gemeente wil uittrekken voor de vrij- willigersdag, ruim 35.000 gulden, vormt voor de politici geen enkel bezwaar. Dambrink bezint zich nu opnieuw op de invul ling voor de dag, waarvoor zij al een a het leven riep. „Ik ga nog steeds uit van spronkelijke opzet", zegt Dambrink. „Als vrijwilligers uit de gemeente uitnodigen, we die niet tegelijkertijd herbergen. Da: zo'n feest in tweeën moeten splitsen. Bi wordt de organisatie dan een stuk duurdi Tot haar verrassing doen de gemeeo^ fracties niet moeilijk over de financiële 1 de zaak. Haar plan om sponsors te zoekt r dag te bekostigen sloeg nauwelijks aaien" brink: „Dat hoeft niet van de fracties. Wj al een toezegging van 4000 gulden vani selijke ondernemersvereniging, maai hoeft de gemeente geen sponsors te zoel Het CDA stelt zich op het standpunt d |ej meente het gebaar naar de vrijwilligers] |,ei bekostigen. Raadslid Van Wieringen (CD ng niet dat de kosten onbeheersbaar wo pai- Dambrink meer vrijwilligers uitnodigt, altijd mensen die op meerdere fronten of mensen die thuisblijven", aldus Van gen. „Dus ik denk niet dat er nog eens willigers extra komen." alphen aan den run saskia buitelaar De nieuwe voorzitter van Al phens overkoepelende winke liersvereniging Winkelstad is een man die keuzes maakt. Daar komt Jan de Bruin (62 jaar) in het gesprek steeds op terug. Dat begint al bij de mond- en klauwzeerdiscussie, die tijdens de fotosessie even ter sprake komt. De Bruin be grijpt niet dat om economische motieven de dieren niet tegen de veeziekte worden ingeënt. „Je moet kiezen of delen. De hele veestapel vernietigen kost óók miljarden. Denk niet dat ik een 'groene' ben, ik vind dat je afwegingen moet maken. Dan moet je concessies doen." Hij maakt de vergelijking met zijn taak om zich als Winkel stadvoorzitter met de vernieu wing van het centrum bezig te houden. „Je moet niet op de korte, maar op de lange termijn denken. Dat is moeilijk, want je wil eigenlijk ieders belang in het oog houden. Maar uiteinde lijk gaat het om het algemene belang, waarmee je zo min mo gelijk schade aanricht." Voor de keuze om de stuur- mansloze winkeliersvereniging te hulp te schieten, had hij een zetje nodig. Op een receptie raakte hij met een verenigings lid aan de praat. Maar de beslis sing om zijn vrijwilligerswerk in de voetbalwereld opzij te zetten voor iets anders, was welover wogen. „Winkelstad zit al tijden zonder voorzitter. En ik kan als geboren en getogen Alphenaar met bestuurservaring best mijn steentje bijdragen. Ik houd niet van mensen die alleen maar commentaar leveren en zelf niets doen. En die zijn er veel hoor. Op een verjaardag hoor je iedereen over milieu, milieu, een geveltje in de Van Mander- sloostraat werd veranderd, stond iedereen erbij te kijken. Nu gebeurt dat aan de lopende band." Hij vindt het jammer dat de bonte verzameling van schreeuwerige winkelpuien de aandacht afleidt van de mooie gevels die er soms achter schuilgaan. Reclame is goed voor de winkeliers, maar door de wildgroei ontbreekt het aan eenheid in de straten. Ook hier verkiest de voorzitter het totaal beeld boven de individuele be langen. Hij staat pal achter het uitstallingenbeleid, waarin de gemeente en de winkeliers scherpere afspraken hebben gemaakt over reclame-uitingen in het winkelgebied. De Bruin vindt het belangrijk om het centrum netjes te hou den, juist tijdens de groot scheepse verbouwingen de ko mende jaren. „We moeten het de klanten niet moeilijk maken. Als ze struikelen over planken, gaan ze weg. Terwijl de bewin- keling hier goed is: alles is er. Dus we moeten van Alphen een regionaal winkelcentrum kun nen maken." De vernieuwing van het centrum brengt daarom verplichtingen met zich mee. Het stadshart moet toonbaar blijven. „Als een pand gesloopt wordt, laat het puin dan niet liggen. Simpele dingen, daar moet Winkelstad op toezien. Ik heb een lijfspreuk, opgepikt van oliehandelaar Leen Schouten. 'Wie rommel achterlaat, krijgt rommel terug'. Dat zei ik ook altijd tegen mijn kinderen, toen we in de Toussaintstraat woon den: Speel lekker buiten, maar ruim wel je rotzooi op, want anders ligt het eerste blikje dat iemand weggooit bij jou in de tuin." aarlanderveen De Molenviergang in Aarlanderveen moet aantrekkelijker worden voor recreanten en toeristen. Daarom gaat de gemeente Alphen aan den Rijn er acht parkeerplaatsen aanleggen en de infor matiepanelen bij de molens vernieuwen. Bovendien betaalt de gemeente mee aan bewegwijzering, zodat toeristen de weg naar de nog in werking zijnde viergang beter kunnen vinden. Momenteel is het bijna onmogelijk om in de buurt van de Molenviergang te parkeren. Vaak doen bezoekers dit op onveilige plekken langs de Nieuwkoopseweg of op plaatsen waar ze het agrarisch verkeer hinderen. Molenaar Slin gerland van molen nummer 1 is bereid om een stukje grond op de hoek van het Kerkvaartspad en de Ach termiddenweg te verkopen aan de gemeente voor parkeergelegenheid. De Stichting Molenviergang werkt ondertussen aan een nieuwe toeristische brochure, die bij de WV komt te liggen. FOTO WIM DIJKMAN „We moeten het de klanten niet moeilijk maken. Als ze struikelen over planken, gaan ze weg." FOTO MARK LAMERS milieu, maar ga eens in hun vuilnisbak kijken: al het afval bij elkaar." Van voetbal weet De Bruin al les. Zeker van AW Alphen, waar hij 25 jaar voorzitter was en nog steeds erevoorzitter is. Maar de kwesties waarmee Winkelstad zich bezighoudt, kent hij voornamelijk uit de krant. Hij geeft toe dat hij nog niet volledig thuis is in de hele centrumvernieuwing, het par keerbeleid, de afspraken over gevelreclame en uitstallingen. „Ik ben me aan het inwerken, maar ik kan niet alles tegelijk. Dus ik begin met wat eerst komt. Vorige week was dat het parkeren, volgende week de stadshartmonitor. Dan neem ik de mappen over dat onderwerp mee naar huis om door te spit ten." De voorzitter maakt zich de onderwerpen één voor één ei gen, maar uiteindelijk is het de bedoeling dat hij het geheel be heerst. Want de kritiek dat de diverse winkeliersverenigingen onder de paraplu van Winkel stad aan elkaar hangen als los zand, raakt hem. Bedrijfsmake- laar Rob Muns pleitte deze week voor samenwerking tus sen de winkeliers van de Hooft - straat en de Raadhuisstraat bij een grondige opknapbeurt. Ook De Bruin ziet dat de win keliers van Hooftstraat/Koop straat hun eigen plan trekken, terwijl bij zijn weten winkeliers vereniging CityPromenade nog niets doet aan de Raadhuis straat. Volgens De Bruin is dat het wormvormig aanhangsel van het Alphense winkelgebied. „Mijn taak is om de mensen te motiveren samen te werken. Want uiteindelijk moet het cen trum één groot winkelgebied worden, waar we samen pu bliek naar toe willen trekken. De winkeliers moeten inzien dat de Raadhuisstraat en de Hooftstraat beide de bezoeker naar het centrum leiden en in eikaars verlengde liggen." Voor beide straten, en vooral de Van Mandersloostraat ertus senin, geldt dat er weinig meer zichtbaar is van hun historie als oudste winkelstraten van Al phen. In De Bruins jonge jaren speelde het winkelen zich af tussen het Thorbeckeplein en zijn vaders bakkerij in de Raad huisstraat (nu het Houtwinkel tje). Met herenmodezaak Bos- Quant (later Van Uffelen) onder aan de toenmalige klapbrug als middelpunt. „Alles was bekend en vertrouwd. Als er in die tijd

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 16