Vangnet onder een vangnet Geloof Samenleving Littekens van mond- en klauwzeer VANDAAG BEROEPINGSWERK 'Kwestie-Geelkerken d van intellectueel debat 'Onderzoek het misbn z ZATERDAG 24 MAART 2001 - 1 Vandaag 601 jaar geleden, op 24 maart 1400, E overleed de Nederlandse priester Florens Rade- E wijns (geb. 1350). Hij was één van de leiders van 1 de Moderne Devotie; een beweging gericht op praktische levenswijsheid en persoonlijke heiliging. Groe pen mannen geïnspireerd door de Moderne Devotie vorm den geen kloostergemeenschap, maar leefden wel in ge meenschap van goederen. Van de vele devotiegemeen schappen (Broeders des Gemenen Levens en Windesheim congregaties) zijn er na de reformatie in de zestiende eeuw niet veel overgebleven. In Zweden herdenken rooms-katholieken op 24 maart de heilige Catharina (1331-1381). Als dochter van de heilige Briggita van Zweden voelde ze zich geroepen maagd te blij ven en een nieuw klooster te stichten. I Vandaag 179 jaar geleden, op 25 maart 1822 werd Albrecht Benjamin Ritschl geboren: ie mand die zou uitgroeien tot één van de meest invloedrijke protestante theologen. Hij werd vooral bekend door zijn verzoeningsleer. In plaats van het dogma dat God moest worden verzoend door het lijden en sterven van Christus, stelde Ritschl dat de mens verzoend werd door de liefde Gods. Daarmee bestempelde hij de ver zoening tot een zuiver persoonlijke geloofservaring. Ritschl stierfin 1889. Rooms-katholieken eren vandaag 'de goede moordenaar' Dismas, ofte wel de man die naast Jezus aan het kruis hing en tegen wie Hij zei: 'Ik zeg u, heden zult gij met Mij in het paradijs zijn.' God en het kwaad zoeterwoude runduk Waarom moeten mensen lijden en wat heeft God daarmee te maken? Donderdag 29 maart is hierover een discussie in Zoeterwoude. M. Maes en G. Leenen gaan de discussie begeleiden. Die duurt van 20.00 tot 22.00 uur en vindt plaats in de Pastorie Meerburgparochie aan de Hoge Rijndijk 16. Opgeven bij M. Maes 020-6796423 of morgen@marieke- maes.demon.nl Nabal of David: op wie wil je lijken? leiderdorp 'Op wie wil je lijken?' Deze vraag stelt Jetty Nijveldt op woensdag tijdens de vrouwenontmoetingsochtend. Zij stelt de vrouwen voor aan Nabal, Abigail en David in de hoop dat ze in deze bijbelfiguren iets van zichzelf zullen herkennen. De ochtend wordt georganiseerd door christenvrouwen uit Leider dorp en omgeving. De ochtend begint om 9.30 uur en wordt ge houden in het gebouw 'De Menswording' aan het Heelblaadjes- pad 1 te Leiderdorp. Inlichtingen via 071-5414122/-5420363. Lezing over uitverkiezing joodse volk leiden Het Genootschap Nederland-Israël, afdeling Leiden houdt woensdag een bijeenkomst over de uitverkiezing van het joodse volk. L. Evers geeft een lezing waarin hij ingaat op de vraag waar Tora en gebedenboek over deze uitverkiezing spre ken, en wat eronder moet worden verstaan. De bijeenkomst is in de bovenzaal van de synagoge, Levendaal 14, en begint om 20.00 uur. Introducés en belangstellenden zijn welkom tegen betaling van vijf gulden. Euthanasie in Naturalis leiden De Belgische moraalfilosoof Freddy Mortier houdt van middag in het Leidse museum Naturalis een voordracht over euthanasie. Mortier, hoogleraar aan de Universiteit Gent, gaat in op de verschillen, zowel medisch als ethisch, van euthanasie in Nederland en België. De lezing is georganiseerd door de Unie Nederland-Vlaanderen, die zich beijvert voor politieke en cultu rele samenwerking tussen Nederland en Vlaanderen, zonder nationalistisch of racistisch te willen zijn. De lezing van Mortier begint om 14.30 uur in het auditorium van Naturalis, Darwin- weg 2 en kost 10 gulden. Jonge Amerikanen verzorgen dienst alphen aan den run» In de Nieuw Leven Evangelie Gemeenschap is morgenochtend vanaf 10.00 uur een tweetalige Engels-Neder landse samenkomst. Vijftig jonge christelijke Amerikanen zullen dan een kerkdienst verzorgen. De samenkomst vindt plaatst in de aula van het Scala Collega aan de Diamantstraat 31 in Al phen aan den Rijn. De jongeren zijn lid van de de 'Assamblies of God' en geven een jaar van hun leven om lokale kerken in Amerika en Europa te bemoedigen. NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te 's-Gravenhage-Loosduinen (SoW-gemeente Bethel), R. van Essen te Utrecht. kampen anp In het Leidse diaconaal cen trum De Bakkerij is het een puinhoop en bovendien een stoffige bedoening. Niet in de figuurlijke maar in de letterlijke zin van het woord. Het rijksmo nument zit midden in een ver bouwing. Maar terwijl de bouwvakkers druk doende zijn, gaat het gewone werk door: in een wachtkamertje zitten een paar vluchtelingen op hun beurt te wachten, en de tele foon van diaconaal werker Jac queline Schoonwater staat nau welijks stil. Een van de acties waar Schoonwater zich mee bezig houdt, is de Paasbrodenactie. Die moet erop uitlopen dat in de voormalige ovenruimte van De Bakkerij de zaagtafel plaats maakt voor een 'broodtafel'. Die wordt een sociaal middel punt in het diaconaal centrum. De tafel wordt betaald door Leidse kerkgangers. Die kunnen tot 1 april 's zondags een bon netje kopen en dat op 8 april inruilen voor een paasbrood. Het is een actie vol symboliek. Schoonwater: „De afstand tus sen de gemeenteleden en de mensen die door het diaconaal centrum worden geholpen is groot. We willen met deze actie verbondenheid creëren." Vroeger kregen de Leidse ar men in de kerk een muntje, dat ze in De Bakkerij konden inrui len voor brood. Het diaconale werk is sinsdien nogal van ka rakter veranderd. Dominee An ton Dronkers van het diaconaal centrum legt uit: „Diaconie is allang niet meer louter armen zorg. We werken op een manier die past bij deze tijd: we zijn een vangnet onder een vang net." Waar mensen door de mazen van het net vallen is de Bakkerij om ze alsnog op te De gereformeerde rel over de sprekende slang in het paradijs was geen achterhoedegevecht dat met de moderne wereld van 1926 niets van doen had. De zo geheten kwestie-Geelkerken was een uiting van een interna tionaal cultureel debat waaraan gereformeerde intellectuelen volop deel hadden. Die stelling verdedigde de historicus dr. G. Harinck giste ren tijdens een congres in Kam pen bij de 75e verjaardag van de afzetting van dr. J. Geelker ken door de gereformeerde sy node. De Amsterdamse predi kant had in 1924 in een preek vraagtekens geplaatst bij de let terlijke uitleg van het bijbelver haal over de zondeval, waarin de slang Eva tot de eerste men selijke zonde verleidt. De kwestie-Geelkerken was volgens Harinck geen herhaling van het 19e-eeuwse theologi sche debat over de vraag of bij belverhalen werkelijk gebeurd zijn. Niet de betrouwbaarheid van de bijbeltekst stond ter dis cussie maar de pas opgekomen filosofische vraag naar de be trouwbaarheid van het mense lijk kennen, aldus Harinck. Na de Eerste Wereldoorlog was de 19e-eeuwse opvatting H dat de wereld objectie schrijven en verklaren ieI der invloed van Einstei en Nietzsche in duige len, betoogde Harinck centrum van deze onn w stond de twijfel aan hei lijk kennen." Geelkerken (1879-19 s een van de jonge intell die het gereformeerde op moderne leest schoeien. In zijn strijd met di ging het Geelkerken Harinck niet om de vn slang echt tot Eva g, had. Hij wilde aangevp 10' verhaal in Genesis lijkheid beschrijft die stand te boven gaat. G( ontleende zijn visie aa fysioloog Buijtendijk, toogde dat de mens gé kan krijgen op de wert maar haar slechts kan len. Het oordeel van d was niet simpelweg ei keer naar de 19e eei Harinck. De kerkve nam stelling in het fi debat van die tijd dool ken te doen over de 'I lijke bedoeling' van verhaal en de 'zintuig neembare werkelijkh sprekende slang. UTRECHT ANP De ovenruimte van de Bakkerij wordt na de verbouwing de centrale ruimte van het diakonale centrum aan de Oude Rijn te Leiden. Hier komt ook de nog aan te schaffen 'broodtafel' te staan, foto dick hocewoninc vangen. „Zo doen we ons uiter ste best om langdurig werkloze jongeren weer aan de slag te krijgen." Maar ook heeft het diaconaal centrum een waak hondfunctie, vindt Dronkers. „Wij merken lacunes op om ze vervolgens te melden aan de in stanties die ervan moeten we ten." Een verbouwing is hard no dig. „We krijgen hier honder den bezoekers per dag, waaron der veel dak- en thuislozen. Het gebouw zat zo complex in el kaar, dat het steeds moeilijker werd om dat allemaal te be heersen", legt Dronkers uit. De Rooms-Katholieke Kerk moet een onderzoek instellen naar het seksueel misbruik van nonnen door priesters in Afrika en andere landen. Bovendien moeten daar meldpunten voor seksueel misbruik komen. Dat heeft een woordvoerder van de rooms-katholieke instelling Hulp Recht voorgesteld. De instelling voor slachtoffers van seksueel misbrui rale relaties reageerdi op de erkenning van caan dat in 23 lande zijn misbruikt door p missionarissen. Non den verkracht of moe gebruiken, terwijl nonnen tot abortus dwongen. „Zeer ten", noemt Hulp misbruik. Ik wil het hebben over mond- en klauwzeer. Maar niets in de bijbeltekst van deze week, Exo dus 35:1 - 38:20, biedt ook maar enig aankno pingspunt om het erover te hebben. Terwijl ik daarvoor zo'n goede reden heb: ik heb het namelijk gehad. Als tien-jarige werd <ik, een stadskind dat een keer per jaar op een boerderij kwam, erdoor getrof- m fen. Het was een soort koortslip, maar dan veertig keer groter. Praten kon ik nauwelijks, spiegels werden uit mijn ■bi omgeving geweerd, zodat ik mijzelf als Z monster niet kon zien. Door een won der bleef mijn gezicht zonder littekens, mwat te danken was aan onze onvolpre zen huisarts, dokter De Bruin, die mij genas door de medicijnen toe te dienen via groene zuigsnoepjes. IMaar er is niets, dus, in de voorliggende hoofdstukken van Exodus dat ook maar verwijst naar dieren. Normaliter duikt er «gf nog wel eens een geitenhok op die de woestijn wordt ingezonden, of een duif Qr die als offer wordt geslacht, of een koe <of kalf, desnoods van goud. Maar niets van dat al dit keer. Het enige waarvan m sprake is, is geitenhaar en de roodge- verfde huiden van rammen en dolfij- nen. Waarbij het nog niet eens zeker is <dat het woord dat met 'dolfijnen' is ver taald, techasjiem, ook werkelijk 'dolfij- nen' betekent. Er zijn wel dolfijnen in de Rode Zee, je kan zelfs met de dolfij nen gaan zwemmen op vakantie in Eilat, Israels zuidelijkste haven- en toeristenstad, dus dolfij nenhuiden zouden helemaal niet raar zijn om een kolossale, prachtige tent mee te bouwen, maar of ze ook werden gebruikt, is dus onzeker. Het geitenhaar, de ramshuiden en de dolfijnenhuiden zijn on der de giften voor God die het volk komt brengen. 'Ieder van wie het hart hem/haar daartoe beweegt' moet komen met gif ten: met goud, zilveï of koper, met purperblauwe, purperrode en karmozijnkleurige wol, met fijn linnen en acaciahout, met olie voor de lampen, specerijen voor de zalfolie, met aromati sche wierook, met lapis lazuli en andere stenen voor het borst schild en de efod van de hoge priester. De giften zijn bedoeld voor de bouw van het tabernakel. Zoals het volk eerder al zijn goud bracht voor het ma ken van het gouden kalf, zo wordt het nu opge roepen om alles wat het aan goede dingen bezit te brengen voor het tabernakel: het draagbare heiligdom, de 'woning' van God. Bezalel, de kunstenaar, die is uitgerust met de 'geest Gods' en die beschikt over vele kunstzinni ge talenten en de kennis van iedere vaardigheid, krijgt de leiding over de bouw van het tabernakel en alle spullen die erin zullen worden gebruikt. Bezalel is een kunstenaar, een van de zeer weini gen die een belangrijke plaats hebben gekregen in de joodse traditie. Voor het jodendom draait alles om taal, niet om beeld. Maar het tabernakel en later de Tempels geven de mogelijkheid om te we ven, te naaien, gouden cherubijnen te maken, hout te bewerken. Om het gouden kalf te kunnen ma ken, maakte Aaron, Mozes' broer, een mal, waarin hij het gesmolten goud goot. Veel vaardigheid kwam daar niet bij kijken. Ook bij het gou den kalf was het volk bereid om hun beste spullen te geven. Helaas gold hun offervaardigheid de verkeerde god: de afgod. De dood door het zwaard en een ziekteplaag was hun straf. De mond- en klauwzeerplaag die Europa teistert zou in religieuze maatschappijen, zoals ook Neder land nog niet zo lang geleden was, gezien zijn als een straf voor het aanbidden van de Mammon, de afgod van het geld. Weliswaar maakt de intensieve veeteelt geen daadwerkelijke gouden kalveren, maar geld en dieren zijn wel op een dusdanige manier aan een elkaar gekoppeld, dat de destructieve krachten ruim baan krijgen. Niet alleen de destructieve krachten van de ziek ten - salmonella, varkenspest, BSE en nu het eu femistische 'mkz'. Ook de destructieve krachten onder diegenen onder de crisisbestrijds zich slechts laten leiden door de prijs w op de markt. Ik ben er uiteindelijk zonder littekens vi men. Zelfs geen litteken op mijn ziel isj tergebleven. Maar er moeten ontelbara bare littekens zijn in de harten van diej vleesbewerkers, dierenartsen en ambtej voor wie de dieren nog dieren zijn en dersgoed weten dat 'ruimen' een verhu term is en dat 'vernietigen' de term was gebruikten als ze het doden van mensa den. In Wajakheel, het Exodusstuk van deze wordt minitieus aandacht besteed aani ning' van God. Dat het volk toestemmii die Godswoning te maken, wordt geziei teken dat God het volk de kortstondige ding van het gouden kalf heeft vergeven Zodra de mond- en klauwzeerepidemii is en de andere vee-epidemieën zijn be wordt het tijd de eigentijdse 'Godswoni ijn: bouwen: niet op een berg of in een woe wek maar in de stallen en hokken waai' de L varkens, koeien, geiten, eenden, herten ®n gels en wat al niet is gehuisvest. Goud e "ai karmozijnkleurige wol hoeven we er nit 'a8l aan te dragen. Wel 'zilver', dat wil zeggf lij delijke prijs waarvoor de dieren mensw >cn kunnen worden gehouden. !'01 WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht HWS Geldig tot en met zaterdag. Noorwegen: Langs de noordwestkust enkele winterse buien, verder droog en veel zon. 's Middags in het noor den lichte vorst, elders maxima iets boven nul. Zweden: Rustig, bijna overal droog en flink wat zon. In de middag in het noorden lichte vorst, maxima in het zuiden enkele graden boven nul. Finland: Zonnige perioden en vooral in het oosten kans op een sneeuwbui. In de middag lichte, in het noorden matige vorst. Denemarken: Wolkenvelden afgewisseld door wat zon en vooral in het westen of zuiden misschien wat sneeuw of regen. Middagtemperatuur om streeks 4 graden. Engeland, Schotland, Wales, Ier land: In het algemeen veel bewolking en af en toe regen, in het noorden van Schotland ook kans op sneeuw. Maxima uiteenlopend van 5 graden in Schotland tot 12 in het zuiden. België en Luxemburg: Zaterdag eerst nog even droog. Verder veel bewolking en perio den met regen. Middagtempera tuur ongeveer 13 graden, zondag wat lager. Noord- en Midden-Frankrijk: Soms enkele opklaringen. Verder veel bewolking en van tijd tot tijd regen. Middagtemperatuur van 13 graden in het noorden en langs de Kanaalkust tot 23 bij Auxerre. Zondag minder zacht. Zuid-Frankrijk: Zaterdag overdag perioden met zon. Daarna vanuit het westen enkele buien, mogelijk met on weer, later weer enkele opklarin gen. Zaterdag maxima rond 24 graden, zondag middagtempera tuur rond 19 graden. Spanje: Wisselvallig weer met soms wat zon, maar ook nu en dan buien, mogelijk met onweer. Langs de kusten in het oosten en zuiden meest droog. Zaterdag in het oos ten nog warm. Verder maxima tussen 15 en 20 graden. Portugal: Wisselend bewolkt en enkele bui en. Maxima tussen 14 en 18 gra den. Mallorca, Ibiza, Menorca: Zaterdag zonnig en warm met maxima van ongeveer 25 graden. Zondag wat meer bewolking, maar waarschijnlijk droog. Mid dagtemperatuur rond 20 graden. Marokko: Westkust: minder zonnig en voor al in het noorden kans op een en kele bui. Middagtemperatuur da lend tot ongeveer 20 graden. Tunesië: Zonnig en zeer warm met landin waarts maxima rond 35 graden. Op de stranden door wind van zee minder warm. Madeira: Wisselend bewolkt en kans op een bui. Maxima rond 20 graden. Canarische Eilanden: Perioden met zon, in de bergen kans op een buitje. Maxima da lend tot ongeveer 21 graden. Duitsland: Wisselvallig weer met soms wat zon, maar ook van tijd tot tijd re gen. Maxima van 6 graden in Sleeswijk-Holstein tot 18 in het zuiden. Oostenrijk: Zaterdag perioden met zon, in het noorden mogelijk nog wat regen. Zondag overal regen. Maxima tus sen 15 en 20 graden, zondag minder zacht. Zwitserland: Zaterdag geregeld zon, later in het westen regen. Zondag overal veel bewolking en perioden met regen. Maxima ongeveer 18 gra den, zondag minder zacht. Polen: Veel bewolking en vooral zondag regen. In het noorden zaterdag zonnig, zondag sneeuw. Zondag een stevige oostenwind. Maxima rond 3 graden, in het zuiden op lopend tot ruim 10 graden. Italië: Flinke zonnige perioden en droog, maar zondag in het noor den meer bewolking en kans op enkele buien, mogelijk met on weer. Maxima van 23 graden in het noorden tot 30 lokaal in het midden en zuiden. Zondag in het noorden minder warm. Griekenland en Kreta: Zonnig en warm met maxima op lopend naar 22 tot 28 graden. ZONDAG 25 MAART 2001 Zon- en maanstanden Zon op 07.31 Zon onder 20.00 Maan op 08.12 Maan onder20.26 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 05.15 17.25 4.48 «16.58 Laag 00.00 12.54 23.41 12.35 MAANDAG 26 MAART 2001 Zon- en maanstanden Zon op 07.29 Zon onder 20.01 Maan op 08.29 Maan onder21.37 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 05.46 17.56 5.19 17.29 Laag 01.14 13.23 0.55 13.04 Weerrapporten 23/03,16.00 uur: station weer wind temp neersl max min mm Amsterdam motregen o5 5 4 1.3 De Bilt regen o2 5 2 08 Deelen zwaar bew o3 4 3 01 Eelde regen o4 3 1 0.0 Eindhoven zwaar bew zw6 5 4 00 Den Helder regen o3 4 3 0.9 Rotterdam zwaar bew. zw5 5 5 08 Twente 4 2 00 Vlissingen zwaarbew w6 6 6 0.7 Maastricht half bew. zw5 10 5 1.2 Aberdeen zwaarbew o4 4 2 3.6 Athene zwaar bew n3 22 16 0.0 Barcelona zwaar bew zw4 23 8 0.0 Berlijn zwaar bew o4 2 0 1.8 Boedapest zwaar bew zw2 4 4 3.9 Bordeaux licht bew. no 2 16 11 1.0 Brussel zwaar bew zw7 8 8 3.5 Cyprus licht bew. w4 20 16 0.0 Dublin zwaarbew no 2 9 4 2.0 Frankfurt zwaar bew zw3 11 5 11.0 Genève zwaar bew zw3 17 10 0.0 Helsinki half bew. nw4 -4 -10 0.2 Innsbruck zwaar bew w2 16 5 0.8 Istanbul zwaar bew n4 19 9 4.0 Klagenfurt zwaar bew zw3 17 3 0.0 Kopenhagen half bew. zo 4 1 -2 0.0 Las Palmas onbewolkt o2 32 16 0.0 Lissabon half bew. z3 18 14 0.0 Locarno zwaar bew w2 22 3 0.0 Londen zo 2 14 9 2.0 Luxemburg zwaar bew. w5 11 6 1.4 Madrid half bew. zw3 22 6 0.0 Malaga licht bew. o3 27 11 0.0 Mallorca half bew. zw 1 25 6 0.0 Malta licht bew nw3 27 16 0.0 Moskou zwaar bew zw2 -1 -7 0.0 MOnchen zwaar bew. w2 11 7 20.0 Nice zwaar bew zo 2 19 12 0.0 Oslo licht bew z2 2 -11 0.0 Parijs zwaar bew. w5 13 10 6.8 Praag regen o3 2 1 9.0 Rome zwaar bew. z2 21 8 0.0 Split half bew. w2 9 0.4 LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) bewolkt s^, onweer W warmtefront regen ««ia sneeuw y koufront opklaringen hagel lagedruk mist windrichting hogedruk zonnig 19 temperatuur ,mn luchtdruk in -100°-hecto pascal Stockholm licht bew. zo 5. -4 -3 0.0 Los Angeles onbewolkt nw2 17 12 0.0 Warschau zwaar bew ver 2 -1 -3 0.0 New Orleans licht bew. w.s.0 21 8 0.0 Wenen regen o3 5 4 15.0 New York zwaar bew. nv/6 8 4 42.3 Zurich zwaar bew. w4 14 6 150 Tel Aviv onbewolkt w3 23 15 0.0 Bangkok zwaar bew. z3 34 24 2.0 Tokyo zwaar bew. o2 18 13 0.0 Buenos Aires zwaar bew. zo 4 20 18 57 4 Toronto licht bew. nw3 11 -1 0.0 Casablanca onbewolkt nw3 35 15 0.0 Tunis onbewolkt o2 30 15 0.0 Johannesburg zwaar bew. no 3 20 13 0.0 Vancouver onbewolkt nw2 9 1 0.0 KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE e-mail: abonneeservice@damiate.hdc.nl. Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/ vr.18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-13.00 uur 071-5128 030 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F, Klein Schiphorst (adjunct) H. Schneider (adjunct) PUBLIC RELATIONS W.H.C.M. Steverink 071-5356 356 REDACTIE A, Maandag, chef eindredactie algemeen T Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D.C. van der Plas, chef eindredactie regio J Rijsdam, chef redactie kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden INTERNET: www.leidschdagblad.nl TELEFAX j Advertenties: 071-5323 54 Familieberichten: 023- 53!l| 023- 5320 216 Redactie: 071-5321 921 Hoofdredactie: 071- 5315É ADVERTENTIE Maandag t/m vrijdag van 8 311 071-5356 230 RUBRIEKSADVERT0 Maandag t/m vrijdag van 8.34 071- 5143 545 ABONNEMENTEN: (071-| bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per halfjaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiginl het automatisch afschrijven vanlfl abonnements- geld, ontvangen 1 betaling. VERZENDING PER Pil Voor abonnementen die per posll worden verzonden geldt een toef aan portokosten per verschijndag LEIDSCH DAGBLAD OP CASl Voor mensen die moeilijk lezöf hebben of blind zijn (of een aia leeshandicap hebben), is et van het regionale nieuws uit ij Dagblad op geluidscassette be| informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Leci Auteursrechten voorbef Dagbladuitgeverij Dl E-MAIL: redactie.ld@damiate.hdc.nl K E N H U ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17 00 u. (uitgezond feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. I INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111 Paasbrood-actie voor aanschaf broodtafel in De Bakkerij leiden «ilse keuenhof

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 14