Regio 'Extra maatregelen zijn onvoldoende' 'De Stemming Vlees en zuivel bij Albert Heijn. ch r Woonboot Overleg boos over 'onjuist onderzoek' Aandacht voor uw zaak! identen bekennen schuld Muurgedicht voor Leertouwer snares pizzeria veroordeeld lust see mbrandt pAG 24 MAART 2001 971 13 Mogelijk uitstel bouw nieuwe woonwijk Roomburg Het is nog maar de vraag of Leiden mag beginnen met de bouw van de woonwijk Roomburg. Maatregelen die moeten voorkomen dat vervuild grondwater uit de vroe gere vuilstort richting de nieuwe wijk stroomt, zijn on voldoende. Dat blijkt uit een vertrouwelijk verslag aan de Raad van State. Het advies biedt de Raad van State vol doende redenen om het bestemmingsplan te schorsen of zelfs te vernietigen, zegt de Leidse jurist en ingenieur L. Barendregt. LEIDEN ROBBERT MINKHORST Het gevaar voor de nieuwe wijk zit in de naastgelegen De Bult; tegenwoordig is de afgedekte stortplaats een recreatiegebied. De vervuiling daar kan met het grondwater richting de nieuwe wijk stromen. De extra maatre gelen die de gemeente voorstelt zijn in januari voorgelegd aan de Stichting Advisering Be stuursrechtspraak. De Raad van State roept hulp in van dit col lege als ze over een zaak des kundig advies nodig heeft. Zowel Leiden als de provincie Zuid-Holland dacht lange tijd dat het bestuderen van de grondwaterstromen voldoende soelaas bood. Meerdere onder zoeken hebben inmiddels uit gewezen dat dat niet het geval is. Onder andere het wijkcomité Meerburg en oud-directeur Ba rendregt van gemeentewerken hebben bij de Raad van State om schorsing van het bestem mingsplan gevraagd. Zij willen dat de gemeente meer maatre gelen neemt. Uiteindelijk heeft Leiden daar - na overleg met het wijkcomité - ook voor geko zen. De gemeente wil het grond waterpeil in De Bult verlagen. Ze baseert zich op een onder zoek van DHV, dat deze wijze van beheersen 'goed meetbaar' vindt; dat in tegenstelling tot het verlagen van de grondwa terstand even buiten de vroege re stortplaats. Het adviesorgaan acht het in zijn verslag - dat in bezit is van deze krant - juist beter om de grondwaterstand aan de randen van De Bult om laag te brengen. Die methode is gezet door de Vrijplaats. Zijn ei gen CPN-verleden dat zich voor een belangrijk deel aan de Kop- penhinksteeg afspeelde wordt opgerakeld. Het wachten is vol gens Eurodusnie op zijn beken tenis: „Ja, ik beken schuld, ook ik was vroeger een radicaal." Van Laurier had inderdaad toch ook verzet mogen worden ver wacht tegen de opheffing van de Vrijplaats, die binnenkort wordt bezegeld? Maar nee. Of toch? Met Laurier weet je het nooit. Achter de schermen heeft hij misschien wel gedreigd met af treden. En misschien schrok hij wel van de reactie. „Je doet maar Jan." Zijn fractiegenoot Van Hees was tot voor kort opperbestuur der van de Vrijplaats, maar ook hem hoor je er niet over. Mis schien in het fractieberaad. Misschien praat hij erover in zijn slaap. Als er maar geen mi crofoons openstaan. Als Van Hees al iets vindt, mogen we het kennelijk nog niet weten. Straks wel. Maar is het dan niet te laat? Wel staat Van Hees ineens in het blaadje van Eurodusnie met een scherpe column over.... het Aalmarktproject. Hij wil een re ferendum over dit project. Op dat de burgers het weer voor het zeggen krijgen in het stads hart, en niet de investeerders. Van Hees heeft van deze opvat tingen nooit blijk gegeven in de gemeenteraad. Groenlinks staat te boek als voorstander van het Aalmarktproject. Wel is GroenLinks tegen de Boommarktgarage. Maar ook daarvoor geldt dat volstrekt on duidelijk is welk podium de partij als strijdtoneel gebruikt. In elk geval niet de raadszaal. Maar wie weet wat voor verras singen Laurier en Van Hees dinsdag in petto hebben. Dan neemt de gemeenteraad - met open microfoons - definitieve besluiten over Vredesmonu- ment en Vrijplaats. Eén ding moet je de GroenLink- sers nageven: ze brengen de spanning terug in de Leidse ge meentepolitiek. TEKST: AAP RIETVELD en WIM KOEVOET TEKENING: MAARTEN WOLTERINK het meest betrouwbaar. De keuze die de gemeente heeft gemaakt, omschrijft het advies college als 'niet waterdicht'. Verder merkt het orgaan op dat de gemeente beter kan wachten met de bouw van wo ningen totdat er maatregelen zijn genomen. „Voor de bouw zal plaatselijk het grondwater worden onttrokken. Dat kan ook invloed hebben op de rich ting en de snelheid van de ver spreiding van verontreinigende stoffen. Dat zou voorkomen kunnen worden door eerst de beheersmaatregelen te treffen." Overigens heeft Leiden dat het wijkcomité en de Raad van Sta te ook beloofd. Toch lijkt dat nog onvoldoen de. Het adviescollege conclu deert: „Er is een beheersplan nodig om waarborgen te bie den voor een verantwoorde wo ningbouw en dat plan moet nog worden opgesteld." Ondui delijk is wanneer het klaar zal zijn. Het ontbreken van een be heersplan en het strijdige ad vies met het voorstel van de ge meente kunnen voor de Raad van State voldoende aanleiding zijn om het bestemmingsplan te schorsen, zegt Barendregt in een reactie op de bevindingen. Het valt zelfs niet uit te sluiten dat de Raad van State het be stemmingsplan vernietigt, om dat daarin onvoldoende is aan gegeven hoe de wijk kan wor den beschermd tegen het lek kende vervuiling. Het blijft niet temin koffiedik kijken, nuan ceert Barendregt, want of het ook zover komt, is uiteraard aan het rechtscollege zelf voor behouden. De eerste paal voor de wijk had vorig jaar al de grond in ge moeten. Wanneer dat nu ge beurt, is niet bekend. Tot 31 maart mogen betrokken partij en reageren op het advies. Een aantal weken later doet de Raad van State uitspraak. De ge meente wil de bouwplannen voor Roomburg in april aan de commissie ruimtelijke ordening voorleggen. Mogelijk vindt u een aantal vlees- en zuivel producten tijdelijk niet in onze winkels of raken snel uitverkocht De oorzaak is het ver- voers- en importverbod van vee en dierlijke producten. De kwaliteit van vlees- en zuivel producten die u wél In onze winkel vindt is gegarandeerd. Zoekt u alternatieven voor vers vlees, of vervangers voor de voedingswaarden van vlees en zuivel, zoals eiwitten en B-vita mines? Kijkt u dan even op www.ah.nl 'Geen betrouwbaar beeld woonlasten echt onderzoek, geen inventari satie maar een zeer selectieve vergelijking die vol zit met doel- redeneringen en onzorgvuldig heden." Ook klaagt het I^eids Woon boten Overleg over een verkeer de procedure: de belangheb benden zouden anders dan de afspraak pas heel laat bij de plannen zijn betrokken. ,,Het lijkt er op dat men niet werke lijk wil overleggen en dat men zich er weer met een Jantje van Leiden van wil afmaken." Overigens is volgens het LWO de redenering van de gemeen te, dat woonboot- en woonwa genbewoners gebruik maken van algemene voorzieningen in de stad en dus in 'gelijke mate' moeten bijdragen, een juiste. Maar de gemeente zou over het hoofd zien dat woonboten voor wat betreft rechtspositie en fi nanciën niet gelijk kunnen wor den gesteld aan woningen. ..We leven in een tijd dat wonen op het water allang niet meer goedkoper is dan wonen op de wal. Dat beeld, dat veel mensen nog hebben, klopt niet." Een grote groep woonbootbe woners - verenigd in het Leids Woonboten Overleg - maakt zich ernstige zorgen over de in voering van de Roerende Ruim te Belasting (RRB). De gemeen te is van plan deze heffing - ver gelijkbaar met de onroerend zaak belasting voor gewone huizen - begin volgend jaar in te voeren. „De gevolgen van de invoering van de RBB voor indi viduele woonbootbewoners zijn zeer groot, zeker nu door de nieuwe belastingwetgeving extra lasten worden opgelegd", waarschuwt R. Tenzer van de belangenorganisatie. Hij schat dat de netto-lastenverzwaring voor de gemiddelde woonboot- bewoner tussen de twee- en drieduizend gulden zal liggen. Het Leids Woonboten Over leg is niet erg tevreden over de voorbereidingen die de ge meente heeft genomen om tot de invoering van de belasting te komen. De kwestie rond de RRB speelt al enkele jaren. In de gemeenteraad werd in 1997 een motie aangenomen, die de ge meente verplichtte om eerst een degelijk woonlastenonder- zoek in te stellen. Zo moest dui delijk worden of de maandlas ten voor woonwagen- en woon bootbewoners na de invoering van de Roerende Ruimte Belas ting niet te hoog zouden wor den. „Het LWO heeft helaas vast moeten stellen dat het lasten- onderzoek, dat is voorgelegd, geen betrouwbaar beeld geeft van de werkelijke woonlasten die de woonbootbewoners heb ben en dat de opstellers de nota te veel richtinggevend hebben geschreven", verklaart Tenzer. „Waar het in de nota bijvoor beeld meer moeite kost om be paalde lasten te onderzoeken, worden deze voor het gemak maar weggelaten. Dit gebeurt meerdere malen. Het is geen KUIIPERS PARTNERS AOUINlSTMtlC FN BELASTINGADVISEURS Duidelijke cijfers, heldere adviezen TK leiderdorp 00oI www kp nl LQOR LIGTVOET studenten, die zich hebben gemaakt aan idden van collegeban- tiet LAK-gebouw, heb- hun daden excuses iden aan de universiteit. >p, die zich bekend- nder de naam stichting itantieert zich overigens •lijk van enige ex- ;htse uitlatingen die meubilair werden ge- Ze zoekt nu met de teit naar oplossingen probleem, idse universiteit luidde and geleden de nood- ir studenten die tafels ladden met commenta- ipjes maar ook seksisti- imerkingen en racisti- iten als 'Dood aan alle :r vijftien bekladders ithiserende medestu- hebben zich nu naar l van berichten in De het Leidsch Dagblad De groep zal de schade in. Zo moeten in colle- !8 bijvoorbeeld de ach- >r rijen van nieuw meu bilair worden voorzien. „Het bedrag moet nog bepaald wor den maar de schade aan ander mans eigendommen, in dit ge val de eigendommen van de Universiteit, zullen deze stu denten moeten betalen", laat persvoorlichter W. Van Ame- rongen van de universiteit we ten. Huismeester Henk Ellert schatte de kosten eerder op ruim tienduizend gulden. Een paar studenten zijn twee weken terug op heterdaad be trapt bij het schrijven op colle gebanken. „Na deze gebeurte nis toonden andere studenten zich solidair", vertelt Van Ame- rongen. Deze studenten heb ben ook schuld bekend en heb ben zich vervolgens gemeld bij rector magnificus Douwe Brei- mer. Met hem zijn afspraken gemaakt die het bekladden een halt moeten toeroepen. Beide partijen vinden het belangrijk dat de universiteit vrij blijft van racistische uiüatingen. Sociale controle onder studenten, le zingen en workshops over de gevaren van extreem-rechts en een anti-racisme feest worden als mogelijkheden genoemd om racisme tegen te gaan. CODE O'HÖNNEOR Bezie de kinderen niet klein' Zij meten veel verdrogen- llzoo*teid, ongsten. en, onverhoeds, de slogen. Bezie de kinderen niet te Hem: Nun eerlijkheid blijft vragen, of gij niet hoost uzelf durft zij' Dón kunt ge 't net hen ragen- leat u* comedie op de qgvq -zij weten't iamers tóch al langi- Ken in uzelf het kwade. Heb eerbied voor Aöt leeft en groeit, zorg dot ge het niet snet of knoeit.- Dan schenk' u God genade. Ida Gemordt (1905-1997) |U CERBERUS rige voormalige eigena- ien pizzeria aan de Ho- d in Leiden vertelde de rechtbank gisteren, dat loit bewust op uit was om belasting en sociale te ontduiken. Maar op iven moment zou haar ratie zo wanordelijk jest, dat ze geen ande- leer op kon. Het kwam 240 uur dienstverlening boekhouders vertelden failliet zou gaan als ik verknemers bij het GAK even. Dus wilde ik uit Maar niemand wilde len, omdat ik geen goe- 1.4 ïistratie had", verklaar- Drmalige pizza-hazin. iisterdamse moest zich echtbank verantwoor dt ze tussen september naart 1999 drieëntwin- lemers zwart liet wer- e pizzeria. Ze betaalde irknemers contant en irde niets om loonbelas ting en premies te kunnen be talen. „Ik heb alleen lagere school gehad en wist absoluut niet hoe ik een administratie moest voeren toen ik de zaak op 20-jarige leeftijd overnam", zei ze. De vrouw ging er op dat moment van uit dat haar vader, die toen in de gevangenis zat, snel zou komen om haar te hel pen. De gewenste bemoeienis van haar vader bleef echter uit. De vrouw heeft nu bij het GAK een schuld van meer dan anderhalve ton. Veel geld om die schuld af te lossen heeft ze niet, want ze krijgt een bij standsuitkering voor een één oudergezin. Officier van justitie C. van Dam had aanvankelijk een jaar gevangenisstraf willen eisen. Maar hij verlaagde zijn eis naar 240 uur dienstverlening en een half jaar voorwaardelijk. De aanklager hield in zijn ge matigde eis nadrukkelijk reke ning met het feit dat de vrouw voor het kind moet zorgen en dat ze een schuldsanering on dergaat. De rechtbank nam de eis over. leiden Leiden is weer een muurgedicht rijker. Pro fessor Lammert Leertouwer, van 1991 tot 1997 rector magnificus aan de Leidse Universiteit, kan vanmiddag zijn langverwachte cadeau onthullen. Bij zijn afscheid zou hij van de studentenverenigin gen een muurgedicht naar keuze krijgen. Leertou wer hoefde vier jaar geleden niet lang na denken. Hij koos voor het sonnet Code d'Honneur van Ida Gerhardt, dat over 'de essentie van het onderwijs- schap' gaat, aldus Leertouwer. Het gedicht staat nu eindelijk op de muur aan de singelzijde van het LAK-gebouw. Leertouwer was als rector erg geliefd onder de studenten. Jorrit Snijder, vertegenwoordi ger van de studentenverenigingen, herinnert zich nog dat de rector zich altijd voor studenten heeft hard gemaakt: „Hij verdedigde de studentenbelan gen tegenover Jo Ritzen, toenmalig minister van onderwijs." Het verhaal gaat dat tijdens een stu dentenforum met Ritzen in 1992 Leertouwer de minister heeft uitgemaakt voor slijmbal. Met het gedicht bedanken de studenten hem alsnog voor zijn inzet. foto hielco kuipers (e itr ren zoon zou terugko- r de Sleutelstad. Lei- notie/VW stond al Rembrandt van Rijn le armen te sluiten. :e week viel de droom khandelaar Kees )orzitter van Leiden voor de tweede keer en. Leiden wil niet len aan een Rem- ezoekerscentrum in de ijnse School aan de straat. olderdeboldertaal in ort van Marktplan Ad- serieus neemt, be ts van de onwil van de Want voor het luttele 2,75 miljoen gulden :n er een 'must-see be- l' bij krijgen. En het r anderhalf miljoen im die 'attractieve, akende en intrigerende tie' instand te houden. erwachte honderddui- oekers per jaar ook en natuurlijk. Q-Jtn het zo mooi be- ->'far bij de Marktplan •ep. Een als Rem- srklede gids zou de be an het centrum rond- alles leren over de tijd Leiden geboren schil- ouden Eeuw. De ver- 3n dé Rembrandt look- le Stadsgehoorzaal al- u een media-event aat worden. Een hele kalende mannetjes ige mantels in gan der de Breestraat; daar elevisie heus wel op Jrandt-wandeling tad zou leiden naar de waar dat ene werk hilder hangt dat nog is. Drommen Japanse caanse toeristen zou- ad platlopen. Want dt - zei Marktplan Ad- is een 'A-merk', iedereen op af. see bestemming als de advi seurs wilden doen geloven. Ter wijl in Amsterdamse musea toch wel wat meer werk van Rembrandt te zien is dan in Leiden. Operatie-Rembrandt ligt voor lopig weer op z'n gat. Maar misschien kan Leiden Promotie de uitbaters van het bezoekerscentrum in Amster dam nog de helpende hand toesteken. Hou in Leiden de Rembrandt-verkiezing en zet die look-a-like dan op de trein naar de hoofdstad. Rembrandt op het perron van Leiden CS, wachtend op de trein naar Amsterdam, dat is pas een m ust-see bestemming! Luchten Vermist: wethouder Jan Laurier en raadslid Gerard van Hees, beiden van GroenLinks. Je hoort en ziet ze al tijden niet. Voor hun mening over twee ac tuele onderwerpen die ze zeer aan het hart gaan moet je ach ter de schermen zijn. En zelfs daar is succes niet gegaran deerd. Ze zouden kunnen sco ren, ze zouden de verkiezings campagne sprankelend voor geopend kunnen verklaren. Wat houdt ze toch tegen om hun hart eens te luchten over het Vredesmonument en de Vrijplaats Koppenhinksteeg? Beide dreigen te verdwijnen en het kan niet anders of Laurier en Van Hees liggen er wakker van. Pas dagen nadat de politiek over het Vredesmonument sprak blijkt dat wethouder Lau rier zich met hand en tand te gen de sloop van het beeld heeft verzet. Niet dat je dat uit zijn eigen mond kunt opteke nen, het zijn andere raadsle den, fractiegenoten ook, die hier melding van doen. Laurier wordt - niet voor het eerst - in de bladen en op het wereldwijde web flink te kijk De gemeente moest maar gauw de knip trekken, vond Klerks. Maar wethouder economische zaken Melanie Schultz - toch ook van het type jong en en thousiast - was zo vrij daar een andere mening over te hebben. Als Rembrandt een A-merk is, waarom wordt dat prachtige idee van de Marktplan (inder daad: Mérktplan) Adviesgroep dan niet door een particulier uitgevoerd, wilde zij weten. Schultz wees er fijntjes op dat het Rembrandthuis in Amster dam nou niet bepaald een kip met gouden eieren was. Het huis is op sterven na dood. Blijkbaar toch niet zo'n must-

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 13