Benschop: Lagere groei maakt impuls noodzakelijk ïfensieve belegger nog steeds in de plus Economie elft Instruments akt jaar achterop Zwols bedrijf werkt voor gokker en overheid V: Betere informatie ir mensen met uitkering Nieuwe noodstop Boonstra commissaris ABN Amro Lonen mogen best hoger ©AG 24 MAART 2001 11 - T schrapt 360 banen in Molenbeek Het Britse tabakconcern British American Tobacco "schrapt 360 van de 1.300 arbeidsplaatsen in België we- ^vercapaciteit. De vestiging in Molenbeek, die 303 werkne- heeft, gaat dicht. De productie van shag wordt overgehe- iaar BAT-dochter Theodorus Niemeyer in Groningen en in sigaretten naar andere fabrieken in Europa. 'Tl! j twoo zet mes in personeelsbestand De Zuid-Koreaanse autofabrikant Daewoo haalt een jdoor 6.500 banen in het buitenland. Het gaat om veertien nt van de buitenlandse werknemers. Eerder ontsloeg Dae- n eigen land 1.750 werknemers, wat tot protesten leidde. i gemeyer verkoopt hengelsporttak iEN_i Hagemeyer verkoopt de hengelsportactiviteiten van me aan Forex Lloyd Ventures. De Nederlands-Duitse fi- ële holding wil de positie van Freetime, marktleider in Eu- internationaal verder uitbouwen. Hagemeyer wilde al en- tren van Freetime af. Het handelshuis beschouwde Freeti- et langer als een kernactiviteit. Over bedragen is niet ge en. king bij KLM Equipment Services j0L« FNV Bondgenoten en de CNV Bedrijvenbond willen idag een 24-uursstaking organiseren bij KLM Equipment :es op Schiphol. De staking maakt deel uit van acties in het van de vastgelopen onderhandelingen over een nieuwe voor de sector metaal en techniek. De bonden roepen ove- islechts een deel van het personeel op om te staken, aan- de meerderheid onder de CAO van de KLM valt. Over de CAO bestaat geen conflict. KLM Equipment Services is ge- iliseerd in het onderhoud en de reparatie van luchthaven- ïigen en -apparatuur. rtinair verwacht einde verlies I0L« Luchtvaartmaatschappij Martinair verwacht dit jaar verliezen te blijven. Door een serie maatregelen hoopt na een slecht boekjaar met een netto-verlies van 95 in gulden in 2001 quitte te spelen. De verliezen zijn vol- ilartinair veroorzaakt door de hoge brandstofprijzen, de nomen concurrentie en de dure dollar. Martinair verwacht latie ten goede te keren door de vorig jaar ingezette af- ngsoperatie en kostenbesparingen en het afdekken van ri- door schommelingen van de kerosineprijzen. istruments heeft een te- end jaar achter de rug. ïstgroei van 3,7 procent rd gerealiseerd, haalde it bij de zeven procent inst die de onderneming ft. „We zijn een jaar ach- geraakt", gaf bestuurs- er E. de Groot aan. heeft de producent van he en industriële syste- software na het derde envolgende jaar van re- teren een schouderklop zijn huisbankiers gekre- )e periode van bijzonde- laire aandacht na het be- jaar 1998 is voorbij. De es zijn weer gunstiger", )e Groot bij de toelich- de jaarcijfers, inst van elf miljoen gul- uit een omzet die miljoen zes procent la- iel dan in 1999. Gecorri- ■oor verkochte activitei- te de omzet 3,5 procent, st per aandeel verbeter- vel niet en bleef steken De drie miljoen gulden die de onderneming in experts en in terimmanagers heeft gestoken om de winstgevendheid van de acht bedrijfsonderdelen te ver beteren, hebben zich uitbe taald. Op Nucletron (appara tuur voor radio- en kankerthe rapie) na droegen alle dochters aan het resultaat bij. Delft Instruments wist zijn schulden voor ongeveer een derde af te lossen, waardoor er nog 91 miljoen resteert. De sol vabiliteit, de verhouding tussen het eigen vermogen en schul den, verbeterde met 38 procent. Goed voor een felicitatie van de bank. Nu Delft Instruments financi eel sterker staat, zijn ook over names weer toegestaan. De voorkeur gaat uit naar bedrij ven die de industriële tak kun nen versterken. Voor dit jaar spreekt be stuursvoorzitter De Groot op nieuw de verwachting uit dat de nettowinst zeven procent groeit. Het streven is tien tot vijftien procent meer winst per aandeel te realiseren. 55 M* ANP aties als de sociale het arbeidsbureau en 59 moeten hun klanten er informeren. Zo zou- vaste contactpersonen uitkeringsgerechtigden zoekenden moeten toe- Die aanbeveling doet de basis van de derde edi- de zogenoemde Wacht- nquête. ns de FNV laat de infor- lorziening over rechten iten van klanten veel te over. Slechts iets meer lelft van de ondervraag- lt dat ze voldoende te Tijgen over hun plich- het gaat om rechten is 445 Discussie nodig over milieubeleid en biotechnologie in EU De verslechterde vooruitzichten voor de wereldecono mie maken het volgens staatssecretaris Benschop van buitenlandse zaken des te noodzakelijker dat de Europe se Unie haar economische positie versterkt. Afspraken hierover in Lissabon moeten een extra impuls krijgen. STOCKHOLM ANP Benschop zei dat gisteren tij dens de EU-top in het Zweed se Stockholm. Die bijeenkomst is bedoeld om de afspraken van Lissabon te evalueren en aan te vullen. Volgens Benschop is er het afgelopen jaar het nodige ge beurd om de Europese kennis economie te versterken, maar is op een aantal punten de be sluitvorming onvoldoende ge bleken. Zo verloopt de discus sie over een Europese octrooi regeling te traag en komt er van de liberalisering van het post- en energiebeleid nog te weinig terecht. Over dat laatste valt in Stockholm ook geen door braak te verwachten, omdat Frankrijk dwarsligt. Benschop onderstreepte dat de agenda van Lissabon in Stockholm moet worden aangevuld met enkele nieuwe onderwerpen, zoals het milieubeleid, een discussie over biotechnologie en maatregelen om de gevol gen van de vergrijzing tegen te gaan. Nederland wil dat de EU-lid- staten gaan aangeven hoe zij in de toekomst de pensioenen denken te kunnen betalen. Statistici hebben immers aan gekondigd dat er in de toe komst veel meer ouderen zijn ten opzichte van het aantal jongeren dat de premies moet opbrengen. De EU-leiders hebben giste ren circa een uur over de fol low-up van Lissabon gespro ken. Vervolgens ontvingen zij de Russische president Poetin. Later op de dag komt de Ma cedonische president Trajk- ovski nog op bezoek. De EU- top wordt vandaag afgerond. SANDER LINDENBURG Een wonderlijke combi natie lijkt het. Software om via internet geld te vergokken in een casino in Antigua en spelletjes voor een site met rijks voorlichtingsmateriaal. Toch zijn het twee van de zaken waar de firma Itfy uit Zwolle zich mee bezighoudt. Recentelijk sleepte het een opdracht ter waarde van een half miljoen gulden in de wacht om een programma te ont werpen om via internet aan kansspelen mee te kunnen doen. Daar naast is het bedrijf be trokken bij een experi ment van de rijksover heid waarbij bekeken wordt of voorlichtings- geld eigenlijk niet beter in speciale educatieve spelen op het web ge stoken kan worden in plaats van in folders. Verwacht wordt dat met name jongeren op deze manier beter bereikt worden. Itfy, in 1997 op gericht en voortgeko men uit het bedrijf Hol land Game Design, dat videospelletjes ontwierp voor Atari-computers, verdient nu goed dank zij zogenoemd project management. „Uit onze Atari-tijd waren we al gewend om onder tijdsdruk tegen een vantevoren afge sproken bedrag te pro grammeren", vertelt al gemeen directeur J. van der Leij. „Die formule passen we nu nog toe en onze klanten waar deren dat. Er zijn nooit verrassingen. Wij leve ren de gevraagde soft ware binnen de afge sproken termijn voor een vast bedrag." Deze strategie wordt mede mogelijk gemaakt door een samenwerking met de onderneming Mahindra/ British Tele com, waardoor bijvoor beeld altijd een beroep gedaan kan worden op tweeduizend program meurs in India. In Zwol le zijn dertien medewer kers voor het bedrijf aan het werk. De opdrachtgever uit Monaco, die een echt casino op het Caraïbi- sche eiland Antigua ex ploiteert, kwam bij Itfy terecht vanwege de goe de grafische prestaties van de programma's. „Ze wilden software hebben die mensen snel van internet kunnen op halen." Dat programma zorgt voor veilige betaling en dat mensen mooie plaatjes op hun pc krij gen. Via een gewone webpagina is dat niet te realiseren. „Ook met een oude 386-pc krijg je nog een goed resultaat met onze programma tuur", aldus Van der Leij. „Daarnaast moeten we er voor zorgen dat mensen die de software gebruiken in een land waar gokken via internet bij wet verboden is dat ook niet kunnen doen. In Arabische landen of de Verenigde Staten mag dat bijvoorbeeld niet. Die mensen kun nen de spelletjes wel spelen, maar alleen for free en dus niet tegen geld.' Over de samenwer king met de rijksover heid kan nog niet veel gezegd worden. „Het experiment loopt tot eind april. Er is nu een geselecteerde groep be zig met het proberen van de educatieve spe len. Onder andere op grond van hun reacties wordt besloten over er mee doorgegaan wordt of niet." slechts 38 procent tevreden. De FNV enquêteerde bijna duizend mensen in wachtka mers van uitkeringsinstanties en organisaties die mensen aan het werk moeten helpen. Vol gens de bond doen de instan ties wel hun best om klanten beter van dienst te zijn, maar ontbreekt het in de praktijk aan een duidelijke aanpak. Volgens FNV-bestuurder A. Jongerius is het hoog tijd dat klanten meer aandacht en in spraak krijgen. „Nu de hele uit voering van de sociale zeker heid op de schop gaat, moet er voor tweehonderd procent ge ïnvesteerd worden in de dienst verlening en informatievoorzie ning." GELDERMALSENOm de veiligheid te verhogen, krijgt de ultra-moderne fruitsorteermachine van Fruitmasters in Geldermalsen een serie nieuwe noodstops. De arbeidsinspectie heeft deze voorziening verplicht gesteld. Door invoering van de veiligheidsmaatregel ligt de productie... ge regeld geheel stil. Dat komt doordat mensen zich vergissen in de vele extra knoppen van de modernste fruitsorteermachine van ons land. Omringd door fruit is een medewerker van het gespecialiseerde machinebedrijf Burg uit het Zeeuwse Oostdijk bezig de noodstops aan te brengen. Fruitmasters wil de machine, die 18 ton appels per uur kan verwerken, op 9 mei aan het grote publiek laten zien. FOTO WFA VIDIPHOTO JOS VAN RUSINGEN eurs Geldzaken in waren de meeste uders onlangs vol opti- De vraag of er nog hoop larticuliere beleggers na unaniem bevesti- antwoord. Zelfs de me ter van het Nederlands tvoor Budgetvoorlich- >ud) had het beleggen aan de kant gezet. „Al Bijl we wel altijd dat je het rek« lange termijn moet alleen met geld dat je it missen." P[™[ landhouders durfden u stelling aan dat de ech- ;er ook in een neer- markt geld kan verdie- 'echte' beleggers kon lopen week aan hun (omen, want de AEX- irde alweer een punt (h, is geld verdienen als en dalen een reële mo il voor de particuliere De belegger komt dan ervan de opties en dat is toch een stuk ingewikkelder dan het kopen van aandelen of beleggingsfondsen. Het vergt nogal wat studie om echt te snappen waar men mee bezig is. Dat is niet voor iedereen weggelegd. De aanhoudende scherpe koersdalingen tonen opnieuw de waarde aan van strategisch beleggen. Ook in goede tijden moet de belegger zich afvragen welke risico's hij aankan, zowel financieel als qua welbevinden. Als hij slapeloze nachten krijgt van een koersdaling van 22 pro cent, moet de belegger niet vol in aandelen gaan. Hij kan dan beter een defensieve portefeuil le kiezen. Aan de hand van vijf modelpor tefeuilles laat de beleggings maatschappij Robeco zien hoe dat kan uitpakken. Een belegger die voor een 'zeer defensieve' portefeuille koos (10 procent aandelenfonds Robeco, 52,5 procent obligaties, 37,5 procent liquide) haalde afgelopen drie maanden nog een rendement van 1,5 procent en afgelopen jaar 4,8 procent. De 'zeer offensieve' belegger (95 procent Robeco, 5 procent liquide) boekte in drie maan den tijd 16,1 procent verlies en over twaalf maanden 17,8 pro cent. De andere drie portefeuil les bewegen zich tussen deze uitersten. Voor de beleggers die een lange rit kunnen uitzitten, geldt een ander verhaal. De afgelopen tien jaar haalde de zeer defen sieve belegger een gemiddeld jaarlijks rendement van zeven procent. De zeer offensieve be legger kwam op het dubbele: veertien procent. De laatste maakte ook een jaar mee dat hij 22 procent in de min schoot, maar ook 40 procent in de plus. Het ergste wat de defensieve belegger overkwam, was een rendement van een procent ne gatief. Een verstandige belegger heeft altijd wat geld liquide, zeg maar op een renterekening. Dit zoge noemde kasgeld kan ingezet worden als zich koopjes voor doen. Topman P. Korteweg van Robeco die eind dit jaar met pensioen gaat, zei van de week nog dat de beurzen inmiddels ondergewaardeerd zijn en dat het langzamerhand weer tijd wordt om in te stappen. De waarde van het klassieke ad vies om dat nooit met al het geld te doen, werd een dag later in de praktijk weer eens bewe zen. De Amsterdamse beurs- graadmeter duikelde namelijk ruim drie procent omlaag. Pas achteraf zal kunnen worden vastgesteld wanneer het echte dieptepunt was bereikt. Iemand die nu de tijd gekomen acht om wat te kopen, kan zijn geld dus beter in porties verdelen en dat elke week of maand besteden. Mochten de koersen nog verder dalen dan wordt daar weer van geprofiteerd. Als het ergste ach ter de rug blijkt te zijn is toch ook wat op het laagste punt ge kocht. Beleggers die het in deze onze kere tijden moeilijk vinden te bepalen welke individuele be drijven de beste kansen bieden, kunnen beter voor beleggings- Soort Portefeuille rendement* laatste 3 maanden rendement* laatste jaar rendement* per jaar I over 10 jaar) laagste gemiddeld hoogste Zeer defensief Aand. 10% Oblig 52.5 Kas 37.5% +1.5 +4.8 -1 +7 +11 Defensief Aand. 32.5% Oblig 42.5% Kas 25% -4,4 +0.5 -6 +9 +18 Neutraal Aand. 52.5% Oblig 42,5% Kas 5% -8,2 -3,6 -11 +11 +2,5 Offensief -12.3 -9.9 -17 +13 +33 Aand 75% Oblig 22.5% Kas 2.5% Zeer offensief -16,1 -17.8 -22 +14 +40 Aand 95% Oblig. 0% Kas 5% Rendement in procenten. 1 Aandelen Robeco wereldwijdbeleggend fonds. ObligatiesRG Europe Obligatie Dividendfonds fondsen kiezen: Nederlands, Europees of wereldwijd beleg gend. Beleggen in fondsen heeft nog een voordeel voor de kleine belegger. Kleine porties geld in individuele aandelen stoppen, brengt veel te hoge aankoopkosten met zich mee. De aankoopkosten van beleg gingsfondsen bedragen meestal 0,4 of 0,5 procent. Het maakt daarbij niet uit hoe hoog het in- legbedrag is. FOTO ANP TOUSSANT KLUITERS RIJSWIJK ANP Philips-topman C. Boonstra wordt op 10 mei commissaris van ABN Amrobank. Als lid van de raad van commissaris sen verdwijnen bij de bank mr. R. Nelissen en mr. R. Ha- zelhoff (beide oud-topmensen van de bank) en ir. J. van En gelshoven (ex Kon. Shell). Zij bereiken de gestelde leeftijds grens. ECONOMIE WIJZER Het Centraal Planbureau ver baasde deze week. Houdt die instelling zich gewoonlijk bij het produceren van voorspel lingen en berekeningen, nu nam ze duidelijk politiek stel ling bij monde van één van haar onderzoekers. De heer Kusters waarschuwde deze week voor 'forse reorgani saties' als een 'logisch gevolg' van de afnemende winstge vendheid van Nederlandse be drijven. Journalisten hingen di rect aan mijn lijn om te vragen of de recessie in aantocht is en of ik ook niet vind dat de loon eisen die op tafel liggen maar snel teruggeschroefd moeten worden. Kijk, zo wakker je een vuurtje aan. Het is allemaal po litiek. En daar zouden de onaf hankelijke CPB-ers zich buiten dienen te houden. Het betreft hier het ritueel rond de loononderhandelingen. Van links en rechts, en vooral van rechts, worden we gewaar schuwd. Het zou slechter gaan met de Nederlandse economie; de infla tie neemt toe, onze concurrentiepositie ten opzichte van het buitenland neemt af, en de winsten van de bedrijven staan onder druk. Met andere woor den, werknemers beheers u. Loonmatiging is de boodschap, althans van WD-politici, de werkge vers, verschillende internatio nale organisaties zoals het IMF, de OESO (in Parijs) en nu dus ook het Centraal Planbureau. De vakbonden zijn gewaar schuwd. Gisteren mocht ik een Ameri kaanse econoom die op bezoek was, uiüeggen hoe deze discus sie mogelijk is. Dat vakbonden meer loon willen zien, begreep hij wel. Dat willen Amerikaanse vakbonden ook altijd. Maar hoe weet je nu wat de werkgevers willen, vroeg hij zich af? Wie spreekt voor hen? Denkt hij werkgevers dan denkt hij aan de bazen van de duizen den grote en kleine bedrijven die de Amerikaanse economie rijk is, en die allemaal voor zichzelf handelen en onderhan delen. Willen werknemers van bedrijf X meer geld, dan zal de baas van bedrijf X zelf wel be palen of dat erin zit. Dat werkgevers hier verenigd zijn en gezamenlijk optreden, vond hij ongehoord. „Dat mag toch niet?", riep hij uit, „daar mee schakel je de onderlinge concurrentie toch uit?" Hij dacht aan de werknemers die nooit tegen het gezamenlijk front van werkgevers op kun nen boksen. Stellen ze hogere eisen, dan worden die direct neergesabeld met macro-argu menten over de totale winstge vendheid van bedrijven, en de totale concurrentiepositie van het Nederlandse bedrijfsleven, egen die globale redelijkheid kan niemand op. Welkom in de polder. In mijn gesprek met de Ameri- ARJO KLAMER Hoogleraar economie Erasmusuniversiteit kaanse econoom nam ik het op voor onze overlegeconomie. Teveel markt, teveel loon naar prestatie, teveel individuele on derhandelingen brengen onze kerheid, ongelijkheid, heb zucht, angst en instabiliteit. Ik kon mijn Amerikaanse colle ga nog wel vertellen dat rechts hier, lees de WD, graag af wil van de overlegeconomie. Dat begreep hij niet. „Zij hebben toch belang bij al dat overleg want dat is toch een uitsteken de manier om die vakbonden in toom te houden?" Gelijk heeft hij. Waarom wil de WD af van de overlegecono mie? Het kapitaal in Nederland profiteert er toch van? Dat neemt niet weg, dat de vakbon den bij voorbaat in moeten bin den en buigen voor de verkla ringen van het CPB, of van wie ook. Het wordt tijd om de messen te slijpen. Neem het argument van het CPB dat de afne mende winstge vendheid van de Nederlandse bedrij ven forse reorgani saties als logisch ge volg heeft. Een 'for se reorganisatie' is natuurlijk een eufe misme voor massale ontslagen. Mis schien gaat dat ge beuren. Maar een andere response is denkbaar. De Nederlandse ba zen zouden bijvoor beeld meer hun best kunnen doen om de arbeidsproductivi teit te verhogen, door beter ge bruik te maken van de nieuwe technologie, of hun zaken beter te organiseren. En ze kunnen hun prijzen verhogen. Neder landse prijzen liggen toch al wat laag in de Europese context (vanwege een ondergewaar deerde gulden)dus zullen ze toch aangepast dienen te wor den. Op die manier kunnen de winsten blijven groeien. Ook kunnen werknemers wij zen op het feit dat ze sinds het akkoord van Wassenaar in 1982 zich keurig hebben gedragen met elk jaar weer zeer beschei den eisen. Onderwijl laten de managers in hun bedrijven zich steeds beter betalen. Bij hen zijn salarisverhogingen van vijf tien procent en meer heel ge woon. Moet de rest het dan doen met vier procent of min der? Hoe zit het met ons gelijk heidsideaal? Hogere lonen zijn ook alleszins gerechtvaardigd wanneer ar beid schaars is. En mag ieder een alsjeblieft mee profiteren van de economische groei? Goed, een verhoging van meer dan acht procent voor iedereen zou niet goed werken. Maar waarom niet vijf, of zelfs zes procent? Werknemers zullen toch op z'n minst gecompen seerd willen worden voor de in flatie van meer dan vier pro cent. Overleg is goed. Houd er dan wel rekening mee dat de werke lijkheid op verschillende ma nieren uitgelegd kan worden.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 11