klauwzeer in Overijssel Braziliaans olieplatform gezonken Voorschoten krijgt toch burgemeester Nieuwe hoofdredacteur Leidsch Dagblad IV/Tond- Gil SPIE33J! Vaticaan: Misbruik nonnen door priesters GRATIS LEIDSCH DAGBLAD 13 15 17 19 21 igindustrie agt respijt nden wachten pannen af k Cuccia terug >eurs opleeft' :orgdheid over rrang fietsers S'TtE M Kwestie Zorreguieta geen probleem voor jongeren af err toe r regen Moeder houdt zonen thuis als 'schoolprotest' 2 WEKEN NSDAG 21 MAART 2001 Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad NR. 42572 LOSSE NUMMERS 2,25 ZATERDAG 2,75 Herenstraat decor van het groot Leids hondenontbijt In Onderzoek: Sabine Janssen onderzoekt invloeden op pijnbeleving Veel animo voor Huize Beresteyn in Voorschoten Heilig Vuur: Rijnstreekkoor zingt de ramen uit de kerk Bewoners appartementen willen geld zien na brand Pierre van Hooijdonk blij met terugkeer in Nederlands elftal hagindustrie zegt dat ze root aantal merken shag e handel moet halen als et meer tijd krijgt om aan rengere voorschriften van ter Borst (Volksgezond- te voldoen. Dat heeft de j Nederlandse Kerf- andustrie (VNK) in een aan de Tweede Kamer ge ven. akbonden en de perso- rollectieven bij de NS gespannen op het J eg dat minister Netelen- landaag voert met de ad- - Dinmissie Blankert /Ste- burg en de NS-directie. illectieven hebben de NS- tie tot maandagochtend de tijd gegeven om als- Ie invoering van de om- in nieuwe dienstroosters 0 juni van tafel te halen, en de NS niet terug op de ig van gisteren, dan er maandag werkon- ekingen. 13 vanhopige Italiaanse be- zegt dat hij het üjk van endarische bankier Enri- ccia heeft gestolen uit de mbe van diens familie, de dief niet te doen om d, zoals de politie ver- t, maar om stijging van lersen op de beurs van n, meldt de Amerikaanse :iële krant The Wall journal vandaag. reede Kamer is bezorgd de invoering van voor voor fietsers die van komen en het gebrek ;ennis daarover bij het publiek. Op 6 april be ien grote voorlichtings- igne over de nieuwe wgsregel, die per 1 mei 15 1DAAG 24 PAGINA'S Kees van der Malen treedt per 1 juni in dienst Ziekte bereikt Nederland i cincM HaohlaH altiiH in Hp T pi'Hgp rpoin hliivpn wnnpn m—liumanvii Kees van der Malen wordt de nieuwe hoofdre dacteur van het Leidsch Dagblad. Hij volgt per 1 juni Ton van Brussel op, die is benoemd tot pro gramma-directeur van de VARA. Van der Malen is momenteel nog werkzaam als politiek redac teur bij het NRC Handelsblad. Voor Van der Malen betekent deze benoeming een tweede kennismaking met het Leidsch Dag blad. Hij werkte eerder, in de periode van 1977 tot 1979, als raadsverslaggever bij deze krant. De nieuwe hoofdredacteur is oorspronkelijk afkom stig uit Middelburg. Hij begon zijn journalistieke loopbaan als redacteur bij de Provinciale Zeeuw se Courant. Vanaf 1979 is hij in dienst van het NRC Handelsblad, onder meer als redacteur, ad junct-chef en chef van de redactie Binnenland. Van 1992 tot 1997 leidde hij de Haagse redactie van het NRC. Van der Malen (48) is gehuwd en heeft twee zoons. Hij is sinds zijn periode bij het Leidsch Dagblad altijd in de Leidse regio blijven wonen, eerst in Leiderdorp en momenteel in Oegstgeest. Die verbondenheid met het gebied noemt hij een belangrijke reden voor de sollicitatie naar de functie van hoofdredacteur. „Mijn kinderen zijn hier geboren en opgegroeid, mijn echtgenote heeft hier gestudeerd. Ik ben verknocht aan deze regio." Zijn overgang van een landelijke krant naar een regionaal dagblad beschouwt hij niet als een stap terug. ,,Dat is een rare manier van denken. Re gionale kranten worden tegenwoordig professio neel gemaakt. Het is jammer dat hun imago ach terloopt bij de kwaliteit en de prestaties die er worden geleverd. Ik heb voluit de keuze voor het Leidsch Dagblad gemaakt. Ik vind het een leuke klus om er, behalve een goede, ook een onmisba re krant van te maken." Van der Malen gaat bij de uitgeverij van deze krant deel uitmaken van een vierkoppige hoofd redactie waarvan Jan Geert Majoor algemeen hoofdredacteur is. Kijk eens in onze Bel STEM. de organiutie-adnseui voor het MKB: 071-5899775 coami/cai/i/tnai/sii/t nwnslemadvisenrsnl HET WOORD IS AAN C.J. Wijnaendts Francken Geen drukkender gevoel dan het besef dat niemand je missen zal wanneer jij er niet meer bent. Bij een bedrijf in Olst (Overijssel) is vandaag mond- en klauwzeer vastgesteld. Dat heeft minister Brinkhorst van landbouw vandaag in de Tweede Kamer meegedeeld. Het is het eerste geval van mkz in Nederland sinds 1984. DEN HAAG ANP Kees van der Malen foto De ziekte is vastgesteld bij vier runderen. Het bedrijf heeft to taal zestig runderen en twintig schapen. Het heeft dit jaar nog geen dieren aangevoerd gekre gen en de laatste weken geen dieren afgevoerd. De ruiming is inmiddels ingezet. Brinkhorst kondigde onmid dellijk maatregelen aan ter voorkoming van verdere ver spreiding. In heel Nederland geldt een vervoersverbod voor vee, pluimvee en mest, dat in elk geval 72 uur zal duren. Bo vendien mogen in een straal van tien kilometer rond be smette bedrijven ook geen melk, sperma en veevoer meer vervoerd worden. In een zone van 1 kilometer rond het be smette bedrijf krijgt alle vee een noodvaccinatie. Later worden de dieren preventief afgemaakt. Gisteren werd al een ernstige verdenking van mond- en Een reddingsschip verzamelt voor de kust van Rio de Janeiro wrakhout van het gezonken Braziliaanse olieplatform Petrobras foto reuters aloar filho RIO DE JANEIRO RTR/AFP/ANP 's Werelds grootste olieplatform, voor de kust van Brazilië, is gisteren gezonken. Volgens een woordvoerder van de eige naar, de Braziliaanse oliemaatschappij Pe- trobas bestaat geen gevaar voor vervuiling door olie. Het gevaarte was al instabiel sinds zich afgelopen donderdag drie explosies op het platform hadden voorgedaan. Door de ex plosies kwamen waarschijnlijk tien olie werkers om en raakte een medewerker zwaargewond. Het platform P-36 stond in het Camposveld in de Atlantische Oceaan, 200 kilometer voor de kust van Rio de Janeiro. Petrobras had zondag nog gemeld dat deskundigen erin waren geslaagd het ge vaarte te stabiliseren. In de nacht van zon dag op maandag zakte het platform echter toch weer veertig centimeter verder in de ruwe zee. Gisteren maakte het gevaarte plotseling een heftige beweging, waardoor de twintig reddings- en bergingsschepen bij het platform snel moesten wegvaren. Het 120 meter hoge bouwwerk helde vo rige week sterk over nadat een van de po ten door ontploffingen zwaar was bescha digd. Petrobras vloog experts over uit de VS en Nederland om P-36 te redden. De P-36 heeft zo'n 1,5 miljoen liter olie en dieselbrandstof aan boord. Petrobras zei eerder dat een grote milieuramp niet mogelijk is, omdat de olieputten op de zeebodem zijn afgesloten. Ze kunnen niet beschadigd raken of opengaan als het platform zinkt, want ze liggen er niet direct onder. Voorschoten krijgt toch een nieuwe burgemeester. Dat heeft minister De Vries (PvdA) van binnenlandse zaken, na overleg met de commissaris van de ko ningin Franssen, besloten. Dat geldt ook voor Noordwijker- hout. Beide gemeenten worden hiermee op hun wenken be diend. Zij dreigden de minister met rechtszaken om een nieu we burgemeester af te dwingen. Het gemeentebestuur van Warmond is verbijsterd over 'de ommezwaai van Franssen'. Toen burgemeester Van der Wel vorig jaar naar Rijswijk ver trok, kreeg Warmond 'in af wachting van de discussie over de bestuurlijke toekomst' een waarnemend burgemeester. De Warmondse wethouder Van den Aardweg vindt het onver teerbaar dat drie andere ge meenten die ook onderdeel zijn van die discussie, wel een bur gemeester krijgen. Hij wil Franssen zo snel mogelijk 'aan de tand voelen' over diens nieuwe standpunt. „Wij gaan voor de zelfstandigheid van Warmond. En daar hoort een burgemeester bij." Voorschoten heeft sinds het vertrek van Cannegieter per 1 maart geen burgemeester meer. In Noordwijkerhout vertrekt burgemeester Andel per 1 april. Zij hebben de vutgerechtigde leeftijd bereikt. Nadat een vaca ture is opengesteld, duurt het ongeveer een half jaar voordat een gemeente een nieuwe bur gemeester heeft. Loco-burge meester Verschoor vindt het vooral belangrijk dat Voorscho ten weer als 'een volwaardige gemeente' wordt gezien. Met een waarnemend burgemeester kan je minder krachtig je stand punten uitdragen. Het geeft een gevoel alsof je van de ene op de andere dag als zelfstandige ge meente kan worden opgehe ven." Op 8 april komt de com missaris van de koningin naar Voorschoten om te praten over de profielschets. VATICAANSTAD EPD-Rtr Het Vaticaan heeft gisteren sek sueel misbruik van nonnen door priesters en missionaris sen in een aantal landen beves tigd. Nonnen werden verkracht of moesten de pil gebruiken, terwijl zwangere nonnen tot abortus werden gedwongen. Volgens woordvoerder Joaquin Navarro-Valls beperkt het probleem zich tot een be paald gebied. De Italiaanse krant La Repubblica, die giste ren over het misbruik publi ceerde, sprak van misbruik in 23 landen, waaronder de Ver enigde Staten, Brazilië, de Fili- pijnen, India, Ierland en Italië. De krant beroept zich op een rapport, dat uit 1995 dateert. Volgens Maura O'Donohue van de Engelse rk-hulporganisatie Cafod, die het rapport had op gesteld, deden de meeste geval len van seksueel misbruik zich voor in Afrika. Met het oog op de aids-epidemie werden non nen daar als 'veilig' beschouwd. De arts O'Donohue, die zelf non is, bericht in haar rapport van een geval waarbij twintig nonnen van hetzelfde klooster tegelijkertijd zwanger waren. In een ander geval ontsloeg een bisschop de overste van een klooster, die had geklaagd dat 29 van haar nonnen door pries ters zwanger waren gemaakt. In het rapport is ook sprake van een priester die een non dwong tot het plegen van abor tus. Daarbij liet zij het leven. De priester leidde vervolgens de uitvaartmis voor de non. O'Donohue bood in 1995 haar rapport aan kardinaal OEGSTGEEST ERNA STRAATSMA Zich uitlaten over de Zorreguieta-kwestie wil Hans Dijkstal liever niet. Dat is 'onfat soenlijk' en 'voor je beurt' praten, vindt de fractievoorzitter van de WD. „Maar ik kan me voorstellen dat ik een positief signaal afgeef als Kok bij me komt vragen wat ik van een eventueel huwelijk vindt." Veel jongeren, met wie Dijkstal vanochtend in debat ging op het Rijnlands Lyceum in Oegstgeest, hebben geen enkele moeite met de eventuele komst van de vader van Maxima naar Nederland, voor een bruiloft met Willem-Alexander. De kwestie Zorreguieta lijkt vooral een probleem voor ouderen. Uit de Neder landse Jongerenpeiling 2001, onder 1000 scholieren, blijkt dat 82 procent geen moeite heeft met de komst van Maxima's vader naar Nederland. De peiling is een initiatief van Codename Future (CF), een organisatie die zich inzet voor onderwijs vernieuwing. CF presenteert op 27 maart alle uitslagen van de peiling en organiseert in de aanloop daarvoor een serie politieke ontmoetingen tussen jongeren en fractie voorzitters uit de Tweede Kamer. Dijkstal was vanochtend aan de beurt om in Oegstgeest in discussie te gaan over een aantal actuele onderwerpen, waaron der de kwestie Zorreguieta Hij liet door schemeren dat het onderwerp in zijn frac tie nog niet tot grote onrust heeft geleid. Een echte discussie wil Dijkstal pas aan gaan als daarvoor een formele reden is: als Willem Alexander zijn huwelijksplannen bekend maakt en erbij zegt dat hij troon opvolger wil blijven. Voor de meeste jon geren die met Dijkstal in een klas discus siëren spelen emotionele redenen een be langrijke rol bij de keuze voor de komst van Zorreguieta naar Nederland. Martijn: „Bij elk huwelijk is de vader erbij, dus waarom mag Maxima haar vader er niet bij hebben?" Al zou hij het wel heel goed vinden als meneer Zorreguieta zijn excu ses aanbiedt voor de vele doden die de voormalige Argentijnse regering op haar geweten heeft." Alleen Marije heeft grote moeite met een huwelijk tussen Maxima en Willem-Alexander. „Ik vergelijk die man met Hitier. Zo iemand moet je niet hier hebben." klauwzeer bekend bij een gei tenfokkerij in Oenen. Later op de dag werden ook verdenkin gen vastgesteld bij een contact- bedrijf, een Brabantse slachte rij. De definitieve uitslag van het onderzoek naar deze bedrij ven wordt vrijdag bekend, maar Brinkhorst gaat er nu vanuit dat het bedrijf in Oenen ook posi tief is. De fokkerij ligt hemels breed slechts enkele kilometers van het bedrijf in Olst. De Tweede Kamer heeft met verslagenheid kennisgenomen van de uitbraak. „We moeten nu samen dit probleem oplos sen", aldus PvdA-Kamerlid Waalkens. „Het is nu niet de tijd om kritiek te ventileren." Veeartsen zullen zich de ko mende dagen uitsluitend bezig houden met de controles en screening van mkz daar waar de ziekte mogelijk heerst. Pagina 3: 'Massaslachting laat stadsmens koud' vooruitblik VRII ZATER ZON mïïTm^. 5710» 5710° 2770 n«r»2g 60% 70% 40% 5SSS3$ 20% 10% 30% DEN HELDER GPD Als protest tegen het Neder landse onderwijs stuurt een moeder uit Den Helder haar zo nen van veertien en achttien jaar niet meer naar school. Met haar actie uit ze haar onvrede over tijdgebrek bij leraren, te kort aan aandacht voor de kin deren en de kwaliteit van het onderwijs, dat volgens haar be roerd is. De jongens volgen sinds 1 maart thuis een LOI-cursus die ze moet klaarstomen voor het havo-diploma. Hun moeder voelt zich in haar gelijk gesterkt door een brandbrief van de Helderse onderwijswethouder Vos aan minister Hermans van onderwijs. Daarin schrijft Vos onder de kop 'noodsignalen' wat er mis is met het onderwijs in de stad. De directie van Scholenge meenschap Nieuwediep, waar de jongens op school zaten, vreest dat de kinderen de dupe worden van de actie van hun moeder. Omdat de jongste zoon leerplichtig is, meldt de school zijn afwezigheid bij de leerplichtambtenaar. Dat kan tot een rechtszaak leiden. Pagina 5: 'Hart van een moe der gaat boven leerplichtwet' ia, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Martinez Somaio aan, hoofd van de Vaticaanse congregatie voor de instituten van het ge wijde leven. Hij stelde een werkgroep in die met O'Dono hue richüijnen moest opstellen tegen misbruik. In 1998 presen teerde moeder-overste Marie McDonald van de Missionaris sen van Onze Lieve Vrouwe van Afrika haar rapport 'Het pro bleem van seksueel misbruik van Afrikaanse nonnen', dat zij aanbood aan het Vaticaan. Zij bestrijdt dat het Vaticaan effec tieve maatregelen neemt. Adres: Postcode: Plaats: - Telefoonnummer: (i.v.m. controle bezorging) Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch (ƒ37,30) Per kwartaal automatisch (ƒ106,95) Per kwartaal acceptgiro (ƒ107,95) Bank/giro nr: Handtekening Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon In een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonnee service. Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden. Bellen kan ook: 071- 5128 030 of abonneren vla: www.leldschdagblad.nl 8 712141 114 «t/m ce@maxfoodwarket.nl 0800 - Maxfood (629 361

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 1