leboiF Project Rembrandt verdeelt gemeente Leiden Personeel NS dreigt met acties MkMMriiiÉti s Compensatie voor viskotters Enschede acht burgemeester Mans vooralsnog 'onvervangbaar' ui. if GRATIS LEIDSCH DAGBLAD S ziet verlies der oplopen :ngere aanpak i kwakzalvers arschuwing ir winst Philips 13 15 16 17 18 19 Supervliegers boven Huis ter Duin H 31MW.Mlff.VI Duitsland wil Argentijnen vervolgen Vrees voor miljoenenstrop na Floriade 2 WEKEN kunnen geen maken' is tegen Brabant - ISDAG 20 MAART 2001 verlies van SBS Broadcas- eigenaar van SBS 6, Net 5 ix 8, blijft oplopen. Vorig noest er bijna 80 miljoen rbij 195 miljoen) tegen 43 miljoen een jaar eer- SBS. Broadcasting heeft oerig jaar achter de rug. ma as bijna overgegaan naar lederlandse kabelbedrijf Toen de beurskoers van begon te dalen, werd de ame afgeblazen. UPC is een kwart eigenaar van ■•II "II MYOJl Cl] r roadcasting. Ni atieve genezers die er- 1 ,e: orden verdacht dat zij de ^ve, dheid van patiënten 2n en, moeten onmiddellijk n, en worden gedwongen 1Sraktijk te staken. Nu kan nnj as na een veroordeling 'en rechter. Minister van volksgezondheid een wetswijziging voor- d, zodat in het belang P Ie volksgezondheid eer- in worden opgetreden. eli is heeft vanmorgen een raarschuwing gegeven bet eerste kwartaal van mil De stagnerende Ame- .i. 'se economie en de tra- >lruf groei van de markten telecomapparatuur en nal computers drukken w ist bbinen de divisies. De deldroers 'n Amsterdam rea- 3|.cc[Je met een verlies van ikraT^ procent naar 30,78 dddf1-00 uur)- gen jublr nland loumland |ren Kunst mie p han 'en Samenleving, van de Dag a7p deni gaai erzai elijh per] druk ovt ind< wel' laai binnen 1 maand uw GVBÜ 1 maand doet u bij ons hetgvb-examen. bieden U een uitgekiend )t nvf Pakket aan voor Locatie 'uwegein, Lelystad en LISSEÜÜ Wilt u meer info?? ehe isfe^MileGolf.c Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad Dartskampioen Arjan van der Mey knokt terug na verschrikkelijke val Nagerecht: 'U kunt beter treinkaartjes dan benzine kopen' Leimuiden trotseert winterse kou voor zoveelste huldiging van Bob Eerste sessie over toekomst van Warmond verloopt rustig Confetti Co aan de basis van creatief kinderfeestje Raad voor Cultuur gaat tussentijds gele kaarten uitdelen LEIDEN ROBBERT MINKHORST Leiden Promotie/VW is teleurgesteld opgestapt uit het Rembrandt-overleg met de gemeente. De Leidse plannen om zich als geboortestad van de schilder meer te afficheren met Rembrandt, gaan het bureau voor toerisme niet ver genoeg. Leiden Promotie/VW komt nu met een eigen plan. „We zijn na drie jaar terug bij afzegt voorzitter Kees Klerks. De gemeente heeft de afgelopen maanden stel selmatig het rapport van Marktplan Adviesgroep - dat Rembrandt betitelde als 'A-merk' - willen 'uitkleden', vindt Klerks. „We moeten het hele maal doen, of helemaal niet. Maar niet half." Overigens ontkent wethouder Schultz (toerisme) Klerks' beschuldiging. De WD-wethouder zegt dat ze het jammer vindt dat Leiden Promotiè/V- W zich heeft teruggetrokken. De breuk is voornamelijk ontstaan door een verschil van inzicht tussen de gemeente en het bureau van Klerks. Voor Leiden Promotie/VW is het inrichten van een bezoekerscentrum over Rembrandts tijd in Leiden cruciaal. Dat centrum komt niet voor in de jongste plannen van de ge meente. Het is met een inrichting van 9 miljoen gulden en een exploitatie van 2,5 miljoen te duur. Klerks stelt echter dat het stukken goedkoper kan. Leiden Promotie/VW heeft zijn oog laten vallen op de Latijnse School, waar Rembrandt als kind lessen volgde. In het alternatief kost de jaar lijkse exploitatie ruim 1,5 miljoen gulden, en de inrichting 2,75 miljoen. Eventueel kan voor 6 mil joen gulden een prentencollectie van Rembrandt worden aangekocht. „Als Rembrandt de aanjager voor Leiden wordt", redeneert Klerks, „moet je wel wat laten zien in de stad. Kom met Rembrandt naar bui ten, dan heb je wat te vertellen. Eigenlijk is nu al leen het decor overgebleven." Klerks' ongenoe gen lijkt ingegeven door een misverstand, ver moedt wethouder Schultz. „Omdat een gemeen te bepaalde dingen niet kan doen, moet je niet gaan denken dat het dan niet door kan gaan. Wij vinden dat een bezoekerscentrum niet de taak is van de gemeente. Er zitten veel te veel financiële risico's aan vast. Maar het een bijt het ander he lemaal niet. Als er iemand in de markt is die erin gelooft en het wil doen, werken we mee." Meer nieuws over het Rembrandt-project op pagina Leiden Collectief Zutphen voor de rechter Volgens bestuurder A. van den Berg van FNV-Bondgeno- ten dreigt er een mega-arbeidsconflict bij de Nederland se Spoorwegen (NS) als de directie 'het rondje kerk' doorzet. In Amsterdam, Rotterdam en Den Haag heeft het personeel aangekondigd morgen tussen half vijf en negen uur 's ochtends een 'werkoverleg' te houden. Die wilde staking zal het treinverkeer in de Randstad voor een groot deel stilleggen. DEN HAAG ANP-GPD Het personeelscollectief in Zut phen (ZPC) heeft zelfs aange kondigd vanaf morgen voor on bepaalde tijd te gaan staken. „De zaak gaat bij ons helemaal plat", aldus een woordvoerder van het ZPC. De personeelscollectieven van de NS hebben de draaiboe ken voor de acties inmiddels klaar. Zij hebben een plan ont wikkeld om de stakingen langer uit te houden middels een 'es- tafettemodel' met telkens 'een dag rust' tussendoor. Zo zal Arnhem vrijdag 23 maart sta ken, en Utrecht op maandag 26 maart. Acties van dit soort grote standplaatsen zullen het trein verkeer in het hele land ernstig hinderen. De reizigersvereniging Rover, de Consumentenbond en de ANWB hebben vandaag het personeelscollectief in Zutphen in kort geding voor de rechter gedaagd. De organisaties willen de stakingen voorkomen. Dat heeft een woordvoerder van de Consumentenbond gezegd. De Consumentenbond vindt dat de NS'ers moeten wachten op de resultaten van de inspan ningen van de adviescommissie Blankert/ Stekelenburg. Die probeert de NS-directie over te halen om invoering van de om streden anti-vertragingsplan nen uit te stellen. Als de NS-di rectie dit 'tussenadvies' ne geert, zullen morgen op diverse plaatsen in het land geen trei nen rijden in de ochtendspits. In de loop van vanmiddag zou duidelijk worden of Blankert en Stekelenburg daarin zijn ge slaagd. Tot nu toe heeft NS vol gehouden dat de nieuwe dienstroosters hoe dan ook op 10 juni dit jaar worden inge voerd omdat dit om operatio nele redenen noodzakelijk is. De WMC, de grootste vak bond onder het rijdend perso neel, verwacht dat de NS-direc tie niet zonder slag of stoot ak koord zal gaan met het tussen advies. Bestuurder H. Vankan: „Ik denk dat wij als vakbond een aantal voorwaarden zullen krijgen. Misschien moeten wij onze achterban oproepen niet te gaan staken of zoiets." Het Landelijk Steunpunt Educatie Molukkers heeft de spoorwegvakbonden gevraagd morgen niet te staken. Woens dag wordt in Rotterdam her dacht dat vijftig jaar geleden de eerste Molukse KNIL-militairen met hun gezinnen in Nederland aankwamen. Volgens het Steunpunt zullen veel (hoogbe jaarde) Molukkers met de trein naar Rotterdam komen. Het Steunpunt vraagt de NS-bon- den eventuele acties pas te be ginnen na 21 maart. Er worden duizenden Molukkers bij de herdenking verwacht. NOORDWiJKDe grijze luchten boven Huis ter Duin werden gistermiddag opgefleurd door enkele supervliegers. Het Noordwijkse hotel wilde op een zo origineel mogelijk manier laten zien dat het deel uitmaakt van Preferred Hotels Resorts Worldwide, een keten van exclusieve, onafhankelijke hotels. foto dick hogewoning DEN HAAG GPD De visserij krijgt 51.000 tot 94.800 gulden vergoeding per kotter voor maatregelen om de kabeljauw in de Noordzee te beschermen. Tot die maatrege len behoren tot 1 juli drie 'stil- ligweken' naar keuze. Na de blokkades door vissers van de sluizen en havens van IJmuiden en van de Nieuwe Waterweg, begin deze maand, kwam staatssecretaris Faber van visse rij met onder meer die achttien miljoen gulden over de brug. De Federatie van Visserijver enigingen, de Nederlandse Vis sersbond en het Productschap Vis hebben de afgelopen weken gebruikt om met het ministerie van landbouw, natuurbeheer en visserij een samenhangend pakket beschermende maatre gelen te maken. De deelname is vrijwillig. Vis sers die meedoen, moeten hun netten aanpassen om jonge vis te sparen. Ze worden geacht tot 1 juli drie weken in de haven te de hoogste bijdrage: 94.800 gul den per kotter. Schol- en tong vissers krijgen maximaal 89.000 gulden en kustvissers ten hoog ste 51.000 gulden per schip. Haagse visdetaillisten be raamden gistermorgen een ac tie op de A4 die op het allerlaat ste moment werd afgeblazen. Ze zouden om 11 uur vanuit Leidschendam richting Schip- blijven. En als er in een visge- hol langzaam rijden op de snel- bied veel kleine kabeljauw wordt gevangen, gaat dat ge bied minimaal vier weken op slot. De vergoedingen variëren per vlootonderdeel. Gespecialiseer de kabeljauwvissers ontvangen weg, met alle gevolgen van dien voor het verkeer. Maar een ra diobericht dat de politie hon derden guldens boete per over treding zou opleggen, hield veel demonstrerende viswinkeliers uit de Haagse regio thuis. 3,5 7 19 8,10 14 2 13,15,16,17,18 .21 do '«programma's11 .20 .14 aniifl6306697 Fax: 0306306698 Kies uw locatie. ENSCHEDE «JAN ANKONE Burgemeester Mans van Enschede tijdens de raadsvergadering. Van de meeste fracties mag hij aanblijven. foto anp toussaint kluiters BERT HELLEGERS Burgemeester Jan Mans over leefde uiteindelijk moeiteloos het raadsdebat over de verant woording van de vuurwerkramp in Enschede. Maar zuiver gere deneerd, vond de meerderheid eigenlijk dat ook hfj zijn politie ke c onsequenties had moeten trekken. Daarvoor is namelijk bestuurlijk te veel fout gegaan in de periode voorafgaande aan de ontploffing van S.E. Fireworks op 13 mei vorig jaar. Maar Mans mag van de meeste raadsfracties blijven zitten. Om dat Enschede in de huidige situ atie het slechtste af is met een bestuurscrisis. De ogen moeten nu vooral gericht zijn op de toe komst. Op de wederopbouw. Daarvoor mag het huidige colle ge geen al te grote deuken oplo pen én wordt Mans als 'kapi tein' vooralsnog onvervangbaar geacht. Die afweging gaf voor de meerderheid van de gemeente raad de doorslag. Het leidde ertoe dat bij de be oordeling van de politieke ver antwoordelijkheid met twee maten wordt gemeten. Het ver trek van de wethouders Koop- mans (WD) en Buur sink (PvdA) beiden sinds 1994 verantwoor delijk voor het toezicht op S.E. Fireworks, werd gisteravond als voldoende geaccepteerd. Ook door WD-fractievoorzitter Arnold Enklaar. Van de coalitie partijen heeft vooral hij lang ge worsteld met de vraag of het niet verstandiger is dat het hele college aftreedt. „Dat opent de weg voor vernieuwing", schets te Enklaar wat hij diep in zijn hart vindt Dat zou van moed getuigen, maar niet van wijsheid, verkon digde hij. De WD heeft lang ge wikt en gewogen, maar uitein delijk er dus ook voor gekozen om niet het voltallige college naar huis te sturen. Veelzeggend is echter dat Enklaar openlijk zijn 'grote waardering' uitsprak voor de opstelling van de Chris tenunie. Evenals de meeste partijen stel de CU-fractievoorzitter jan van der Graaf in een goed onder bouwd betoog dat het vertrou wen in de portefeuillehouders voor de brandweer (burgemees ter Mans) en het bouw- en mi lieutoezicht (wethouder Koop- mans) zwaar geschonden is. Maar in tegenstelling tot de meeste partijen is de Christen- Unie wel rechtlijnig. Van der Graaf vond dus dat behalve Koopmans ook Mans zijn ont slag zou moeten indienen. Hij kreeg wat dat betreft alleen steun van de kleine oppositie partijen. Van Mans wordt al begin april verwacht dat hij concrete plan nen op tafel legt. Daar zal hij uiteindelijk op afgerekend wor den. Pagina 3: Meer nieuws over Enschede NR. 42571 LOSSE NUMMERS 2,25 ZATERDAG 2,75 HET WOORD IS AAN Frans Daels Er zijn hanen die fier zijn op de grootste mesthoop te kunnen prijken. 5- bewólfjt'en iregen of sneeuw BERLUN PETER VAN NUUSENBURG De Duitse justitie wil Argentijn se militairen en politiemannen vervolgen die zich tijdens de dictatuur schuldig hebben ge maakt aan het doden en folte ren van Duitsers. Het gerechts hof in Karlsruhe heeft inmid dels twaalf aanklachten ontvan kelijk verklaard. Naar verwach ting zullen er deze week nog acht volgen. Bij de beschuldig den gaat het niet om ministers en andere hoogwaardigheids bekleders van de junta. De va der van Maxima, oud-minister van landbouw Jorge Zorre- guieta, staat niet op de lijst. Het besluit tot vervolging is vooral te danken aan een inter kerkelijk comité voor mensen rechten dat onder leiding staat van de Nürnberger predikant Kuno Hauck. Hauk verklaarde dat het bij de aanklachten in eerste instantie gaat om rond de vijftig 'figuren uit de prak tijk', die zich daadwerkelijk schuldig hebben gemaakt aan het vermoorden, laten verdwij nen en folteren van Duitsers of Argentijnen van Duitse her komst. Tijdens het bewind van generaal Videla zijn ongeveer honderd Duitsers vermoord of verdwenen. Vele honderden werden gemarteld. In Buenos Aires worden sinds enkele weken getuigen gehoord door een officier van justitie uit Niirnberg. Hauck hoopt dat er tegen de verdachten een internationaal arrestatiebevel wordt uitgevaar digd. Ze zouden dan gearres teerd kunnen worden als ze Ar gentinië verlaten. Hauck zegt de steun te heb ben van het Duitse ministerie van justitie. Zijn comité wordt vanmiddag door president Rau ontvangen. vooruitblik DON VRU ZAT mJJTmax 4711° 6711° 4711° Sg 70% 60% 60% 10% 20% 20% HOOFDDORP OSCAR VERMEER De gemeente Haarlemmermeer dreigt zo'n vijftig miljoen gul den aan inkomsten mis te lo pen doordat na afloop van de Floriade-tentoonstelling geen woningen en kantoren op het terrein mogen worden ge bouwd. Deze bouwplannen vinden geen genade in de ogen van het ministerie van VROM. Wethouder Schoenmaker heeft dat gisteravond laten weten aan de gemeenraadscommissie voor ruimtelijke ontwikkeling. Met de verwachte vijftig mil joen aan inkomsten had Haar lemmermeer haar eigen kosten tijdens de tentoonstelling kun nen dekken. Ook heeft de ge meente geld nodig om na de Floriade een aantrekkelijk ge bied achter te laten, waar initia tiefnemers voorzieningen wil len exploiteren. Zo presenteer de het bureau VMX vorig jaar een visie met onder meer een skipiste op de Big Spotters Hill, een hotel, een winkelcentrum, sportvoorzieningen en restau rants. Het ministerie van VROM ligt nu dwars, omdat het Floriade- gebied in de zogeheten rijks- bufferzone van Schiphol ligt. In die zone mag alleen onder strikte voorwaarden worden ge bouwd. Zo mag de bebouwing niet ten koste gaan van de 'openheid van het gebied'. Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Naam: Voortetters: m/v Adres: Postcode:' Plaats: T elef oonnumm er: (i.v.m. controle bezorging) Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch (ƒ37,30) Per kwartaal automatisch (ƒ106,95) Per kwartaal acceptgiro (ƒ107,95) Bank/giro nr: Handtekening Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon in een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonnee service, Antwoordnummer 10050. 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 071- S128 030 of abonneren vla: www.leldschdagblad.nl 8 712141 400114 maandag t/m vrijdag weede Kamer is in meer it fid tegen het doorgaan ga Indoor Brabant, ook in af- r jukte vorm. CDA, PvdA, id, nlinks en SP vinden het Ui rantwoord dit paarden- aj5 (evenement te houden in van mond- en klauw- lndoor Brabant moet beginnen. Minister asj horst (landbouw) heeft jnl, voor een speciale onthef- 3t, verleend en is niet van en; die in te trekken. I vo; kriii kunnen geen atoom- meer maken. Daarvoor nucleaire installaties nelde supermacht te achter- Dit zei de Amerikaanse van defensie, Ja- oi JSchlesinger, gisteren voor iniQ maat. Hij is lid van een fob nissie die jaarlijks verslag m engt over de staat van het faire arsenaal. De com- wil de komende tien 2 miljard investeren in misering van de bomfa- V*

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 1