Minimaal 5 procent voor bouwvakkers VNU kiest voor minder kostbare internetprojecten Economie Supermarkten eisen veiliger voedsel BellSouth in VS ziet af van belangen in KPN Europees stroompact voor noodgevallen nst Wegener neemt toe itainervervoer met P&O (instmotor voor Nedlloyd Bouwen boven snelweg :RDAG 15 MAART 2001 ERufhwest verwacht flink verlies IjQNj KLM- partner Northwest Airlines heeft zich giste- -haard bij de reeks bedrijven in de VS die tegenvallende én melden. De luchtvaartmaatschappij waarschuwde 7üjrj verlies in het eerste kwartaal van dit jaar veel hoger is —U disten verwachten. Northwest rekent nu op een verlies v.k. tot 360 miljoen gulden. De maatschappij heeft te ma- 95 t een vermindering van de lucratieve boekingen door za- o so en- waarschuwing veroorzaakte een daling van de ros >ers met acht procent. Concurrent Delta Air Lines had al tegenvallende resultaten gemeld. 0.45 lus DNB verlaagt groeivoorspelling i2,°o Nadat het Centraal Planbureau vorige maand de ating voor de economische groei al had verlaagd is ook erlandsche Bank (DNB) minder optimistisch geworden. iat nu uit van een groei van gemiddeld 2,7 procent. Een met een vol procent ten opzichte van drie maanden gele- >t groeicijfer geldt voor de eerste drie kwartalen van dit rgeleken met dezelfde kwartalen in 2000. Voor het vierde al waagt de de bank zich niet aan een voorspelling. DNB eert dat het consumentenvertrouwen afneemt, maar lat dat niet hoeft te leiden tot lagere bestedingen. d jaar voor Leidse uitgeverij Brill a a De Leidse uitgeverij Koninklijke Brill heeft een goed jaar zoolde mg. De nettowinst steeg in 2000 met 25 procent tot 5 40 oen gulden. De omzet nam toe met 17 procent tot ruim ljoen gulden. De groei kwam vooral uit de tijdschriften, ir35 procent van de omzet zorgen. Voor dit jaar verwacht n verdere toename van omzet en winst. ligt niet lekker in de markt De Brabantse beddenfabrikant Dico in Uden heeft het in 2000 flink zien oplopen. Tegelijkertijd daalde de om- danks de slechte resultaten verwacht Dico voor de ko- jaren een substantiële winst. In 1999 bedroeg het verlies elastingen 11,2 miljoen gulden. Vorig jaar liep dat op tot iljoen, terwijl de omzet daalde van 76 naar 64,9 miljoen. 2000 stond voor Dico in het teken van een kostbare re- satie, waarbij de productie van houten bedden werd ge- )ico maakt nu alleen nog metalen bedden. Dit jaar wordt se verbetering van het resultaat verwacht. De eerste twee en lieten een groeiende omzet zien, aldus de directie. iw distributiecentrum voor Lidl ur De Duitse supermarktketen Lidl gaat in Etten-Leur oot distributiecentrum met kantoren bouwen. Op het ex van ruim 35.000 vierkante meter komen verder een itoor voor klanteninformatie, de afdeling onroerend goed 11 Nederland en een virtuele winkel voor het winkelen via ;t. Het centrum in Etten-Leur gaat op termijn aan 400 n werk bieden. Lidl investeert ongeveer f 45 miljoen in iject. De prijsvechter Lidl heeft in Nederland negentig s en opent ook in het westen en het zuiden steeds meer narkten. Lidl heeft al een distributiecentrum in Heeren- tal Britse werklozen onder miljoen Voor het eerst in 25 jaar is het aantal mensen met een osheidsuitkering in Groot-Brittannië kleiner dan 1 mil- et Britse bureau voor de statistiek maakte gisteren be at het aantal de afgelopen maand met 10.600 is gedaald i.200. De werkloosheid is daarmee op 3,4 procent van de «bevolking uitgekomen. Premier Blair liet weten dat voor st sinds een hele generatie weer de mogelijkheid van vol- werkgelegenheid is ontstaan. Blair kondigde aan dat er wordt opgetreden tegen werklozen die omscholing wei- eds meer bedrijven op internet t Steeds meer Nederlandse bedrijven hebben een inter- sluiting. In 2000 was 55 procent aangesloten op het in- nu is dat opgelopen tot 68 procent. Ruim eenderde van ijven doet ook elektronisch zaken, zo blijkt uit onder opdracht van het ministerie van EZ. De verwachting is groei de komende tijd zal doorzetten. Van de bedrijven g niet op het internet zijn aangesloten, is 11 procent van at het dit jaar wel te doen. Belangrijkste reden daarvoor is ondernemers 'niet willen achterblijven.' Van de overige ren heeft de helft bewust geen internetaansluiting. Deze lemers denken dat het medium niet zinvol is voor hun ivoering. owinst van Wegener in >rn is over 2000 met miljoen euro toegeno- 43,5 miljoen euro 96 De uitgever heeft een ar achter de rug. Er vijf regionale kranten U overgenomen en Ar- luziek) en de tijdschrif- p werden verkocht, nzet kwam uit op 978,5 euro (ƒ2,15 miljard). Ie overnames is de om- rijf jaar verdubbeld. Het resultaat voor afschrij- kwam over 2000 uit op 5 miljoen gulden. Dat is lent meer dan een jaar Wegener noemt de ont- 'g bij het krantenbedrijf gend, hoewel in de helft van het jaar de an het advertentievolu- *m»anp «ntainervervoer heeft yd in 2000 geen windeie- De operationele ;kw^an de Rotterdamse in- ler kwam dankzij zijn (50 procent) in contai- rw^sporteur P&O Nedlloyd 110,2 miljoen gulden. 189,5 miljoen meer dan daarvoor. Nedlloyd krikte zijn be- sultaat op van 7 naar 201 idollar 488,5 miljoen), ste resultaat sinds de 1997. De reder vervoer- procent meer contai- profiteerde van gunsti- ven. rits-Nederlandse onder- denkt de goede presta- !0 komende twee jaar voort mede dankzij door te kostenbesparingen. Die CAO-akkoord met 'inflatiegarantie' De 180.000 werknemers in de bouw krijgen dit jaar een forse loonsverhoging. In elk geval vijf procent structu reel. Bouwvakkers die nu niet meer verdienen dan het CAO-loon, ontvangen er nog eens een bonus van twee procent bovenop. Dat hebben vakbonden en werkgevers de afgelopen nacht afgesproken bij de onderhandelin gen voor een nieuwe CAO. De geplande acties en stakin gen zijn hiermee van de baan. den haag gpd dienen dan het CAO-loon er twee procent extra bij krijgen. Bedrijven buiten de Randstad betalen vaak de laagste lonen omdat ze geen prestatietoesla gen kennen. Volgens werkge versonderhandelaar Van Hove geldt dat voor een minderheid (20 procent) van de werkne mers. ,,De meeste bedrijven be talen nu al boven de CAO", zegt hij. De vakbonden FNV Bouw, de Hout- en Bouwbond CNV en Het Zwarte Corps (kraanmachi nisten) zijn blij met de loons verhoging. Zij hadden onder druk van de leden zes procent loonsverhoging geëist, veel meer dan alle andere vakbon den in andere CAO's eisen. De eerste loonsverhoging van vier procent gaat in op 1 april, de tweede van één procent volgt in juli. Ook hebben de bonden zich goed gewapend tegen de oplopende inflatie. Mocht de inflatie boven de 3,5 procent uitkomen, dan krijgen de werknemers het verschil ook uitbetaald. In de vorige CAO zijn de bouwvakkers erbij inge schoten doordat de inflatie veel hoger uitviel dan de bonden hadden verwacht. Jongeren en werknemers die buiten de Randstad werken, gaan er het meest op vooruit. Dat komt door de afspraak dat werknemers die niet meer ver- Daar ligt de looneis meestal rond de vier procent. De onder handelingen zaten al enkele weken vast omdat de werkge vers de verhoging ver buiten het boekje vonden gaan. „Maar we hebben nu voor sommige werknemers zelfs meer in de wacht gesleept", zegt woord voerder Jan Bos van FNV Bouw. Een ander heikel punt vorm de de zeggenschap. De vakbon den wilden dat de onderne mingsraden het recht zouden krijgen de achterban te raadple gen als de werkgever wil afwij ken van CAO-afspraken. Alleen als driekwart van alle werkne mers in een bedrijf het daarmee eens zou zijn, mochten de werkgevers afwijken. Die eis is gesneuveld. Wel is afgesproken dat als de werkgevers willen af wijken en de raad daarmee in stemt, de leden een conceptak koord aan de werknemers moe ten voorleggen. „De eis dat driekwart van het personeel voor zou moeten stemmen, is eruit." den haag Een dakdekker legt tegels op het dak van het nieuwe kantoorgebouw Equinox boven de Utrecht se Baan, de belangrijkste uitvalsweg van Den Haag. Het complex is het eerste dat volledig op een bestaande tunnelbak is gebouwd. Voor het door Rijk Rietveld ontworpen kantoorgebouw behoefden slechts twee pa len te worden geheid als extra ondersteuning. Het bouwen van kantoren boven snelwegen is een oplossing voor het ruimtegebrek in de steden en beperkt de geluidsoverlast van het verkeer. foto anp ton borsboom ermelo gpd Voedsel dat onveilig is of door onbetrouw bare fabrikanten krijgt aangeboden, wordt in het vervolg geweigerd door de super markten. Binnen twee jaar zal de hele branche alleen nog maar zaken doen met producenten die kunnen aantonen dat hun artikelen veilig zijn. „Boodschappen doen mag geen Russisch roulette worden. Wij kunnen ons niet ver oorloven dat de consument zich afvraagt of een product ongestraft kan worden gege ten, of dat hij er ziek van wordt", vindt K. van den Doel, voorzitter van het Centraal Bureau Levensmiddelenhandel (CBL). „Wij zijn het beu om door fouten van anderen steeds in het strafbankje gezet te worden." Op een congres in Ermelo kondigde Van den Doel gisteren aan dat de supermarkten nog dit jaar hun hygiëne-eisen zullen aan scherpen. Dat begint met een strengere controle op de temperatuur van aangebo den waren. In overleg met het ministerie van volksgezondheid worden hiervoor nieuwe, stringente eisen vastgesteld. Nog vóór 1 januari 2003 zal van binnen- en buitenlandse fabrikanten geëist worden dat zij de kwaliteit van hun producten laten certificeren door een erkende instantie. Dat maakt de kans kleiner dat producten moe ten worden teruggehaald. Van den Doel gelooft dat - ondanks alle problemen van de afgelopen jaren - de consument ervan kan worden overtuigd dat de supermarkten alles doen om voedsel zo veilig mogelijk te maken. De CBL-voorzitter maakt zich met name zorgen over de grote hoeveelheid beender meel die momenteel ligt opgeslagen. Dit is ter bestrijding van BSE uit het diervoedsel gebannen. Via het criminele circuit zou het diermeel alsnog in de voedselketen terecht kunnen komen, zoals in het verleden ge beurde met dioxines in frituurvet, glycol in Oostenrijkse wijn en vergiftigde olijfolie. Ook de overheid heeft nieuwe stappen genomen om de veiligheid van het voedsel te garanderen. Nog dit jaar zal de Neder landse Voedsel Autoriteit van start gaan. Aankomend voorzitter prof. dr. ir. W. de Wit - op het congres aanwezig namens mi nister van landbouw Brinkhorst - liet weten dat het nieuwe orgaan de hele voedselke ten, 'van grond tot mond', gaat controle ren. Overigens is voedsel nog nooit zo veilig geweest, vindt prof. dr. J. Hautvast, direc teur van het Wageningse Centre for Food Sciences en vice-voorzitter van de Gezond heidsraad. Voedsel zal nooit helemaal veilig kunnen zijn, maar we moeten oppassen dat we de risico's niet bewust en deels on verantwoord uitvergroten, zei hij. „Discussies over de kwaliteit van ons voedsel door diverse voedselschandalen, zoals de dioxinekip, de gekkekoeienziekte en de varkenspest, roepen bij nogal wat consumenten terecht hoge emotionaliteit op. Maar dat betekent niet dat ons voedsel over de gehele breedte onveiliger is gewor den." den haag anp me vervlakte. De oplage daalde met bijna twee procent en be draagt 1,2 miljoen stuks. Inte gratieprocessen worden dit jaar onverminderd voortgezet. Bij de direct marketing-tak ging het vooral in Nederland een stuk slechter. Wegener heeft onvoldoende geprofiteerd van gunstige marktomstandig heden. Om het tij te keren, heeft de uitgever de organisatie en het management aangepast. Jongerenzender TM F en de overgebleven tijdschriften heb ben het volgens Wegener aardig gedaan. De prestaties van de gemeentegidsen en cartografi sche activiteiten bleven achter bij de verwachtingen. Dat geldt ook voor radiozender Radio 10 FM. Ondanks de goede resulta ten, bleef de omzetgroei achter bij de luisterdichtheid. De Amerikaanse telccomaan- bieder BellSouth overweegt zijn lening van acht miljard dollar 19,2 miljard) aan KPN niet om te ruilen in KPN-aandelen maar om zijn geld terug te vra gen. Dat heeft bestuursvoorzit ter D. Ackerman van BellSouth gezegd in New York op een conferentie van zakenbank Merrill Lynch, zo meldt Het Fi- nancieele Dagblad vandaag. Het bedrijf uit Aüanta zegt geen interesse te hebben in overna me van KPN. Ackerman oordeelt dat KPN er niet in is geslaagd voldoende positie op te bouwen in Euro pa. „Wat heb ik als ik KPN koop? Nederland, Duitsland en België? Dat is niet genoeg. Ik kan mijn dollars beter investe ren in DSL en mobiel in de VS of in Latijns-Amerika." Een woordvoerder van KPN is niet onder de indruk van de bevindingen van BellSouth. „Het is de eigen strategie van BellSouth. We zijn niet naarstig op zoek om overgenomen te worden", aldus de zegsman vanochtend. „Het is de eigen politiek van BellSouth. Het be drijf heeft grotere belangen in Noord- en Zuid-Amerika. Hun belang in E-Plus is een bijzon der uitstapje. In december 1999 kocht KPN van BellSouth een belang van 77,5 procent in de Duitse aan bieder van mobiele telefonie E- Plus. BellSouth kreeg boven dien de optie om na 18 maan den, per juli 2001, zijn resteren de belang van 22,5 procent om te zetten in aandelen KPN of KPN Mobiel. Daar lijkt Acker man nu van af te willen zien. Bovendien bestaat de kans dat BellSouth zijn lening van 8 miljard dollar terugvraagt. Ook dit krediet kan het Amerikaanse bedrijf omzetten in aandelen KPN of KPN Mobiel. Ackerman suggereert dat BellSouth zijn geld gaat opeisen. „Contractu eel kunnen we ze daartoe ver plichten." brussel gpd De voedsel hygiëne vraagt om steeds meer voorzorgsmaatregelen zoals hier bij het verwerken van diepgevroren visproducten in een van de Unile- ver-fabrieken. foto anp pr Wanneer door natuurrampen, elektriciteitstekorten of andere noodgevallen de stroom in een West-Europees land uitvalt, dan schieten zes grote Europe se stroomleveranciers elkaar te hulp. Daartoe hebben EDF (Frank rijk), Electrabel (België), Endesa (Spanje), Enel (Italië) en RWE en E.on (Duitsland) een solida riteitspact getekend. Dat pact staat ook open voor andere partijen. Valt de stroom in bij voorbeeld delen van Nederland uit, dan springen Duitse en Bel gische bij. Gaat het mis in Italië, dan springen de Fransen en de Spanjaarden bij. Van de deelne mers aan het pact zijn Electra bel, Endesa en E.on actief op de Nederlandse stroommarkt. Volgens de woordvoerder van Electrabel is het pact niet ont staan naar aanleiding van de stroomcrisis in Californië. „Aanleiding is de grote storm schade die eind 1999 in Frank rijk ontstond, waarbij hele ge bieden zonder stroom kwamen te zitten." Spontaan werd des tijds bijstand verleend door En gelse, Duitse, Belgische en Ne derlandse stroombedrijven. Nu de Europese stroommarkt grotendeels is geliberaliseerd zijn de stroombedrijven eikaars concurrenten geworden. „En dan is het niet meer evident dat men elkaar helpt", aldus de woordvoerder van Electrabel. „Vandaar dit solidariteitspact. We laten de concurrentie varen in tijden van nood." De voormalige Samenwer kende Elektriciteitsproductie bedrijven (SEP) in Nederland hadden tot eind vorig jaar een soortgelijke bijstandsovereen komst met Electrabel. Omdat de vier in SEP samenwerkende stroomproducenten vanaf 1 ja nuari 2001 eikaars concurren ten zijn.geworden is dat pact, dat nog een looptijd had van enkele jaren, eenzijdig door de Nederlanders opgezegd. Elec trabel heeft zich daartegen suc cesvol verzet bij de rechter. De vier Nederlandse producenten moeten een boete betalen van 4,5 miljoen gulden. moeten eind dit jaar al ruim 430 miljoen opleveren. Tegenover de bijdrage van P &0 Nedlloyd staan de matige prestaties van Martinair, waarin Nedlloyd ook een belang van 50 procent heeft. De charteraar bezorgde Nedlloyd vorig jaar een verliespost van 48,5 mil joen, daar waar ze in 1999 nog ruim 13 miljoen in het laatje bracht. Nedlloyds nettowinst over 2000 bedroeg 300 miljoen. In dat bedrag zit de afkoopsom van het Nedlloyd Pensioen fonds en een boekwinst van 37,5 miljoen op de verkoop van Mammoet (zware transporten). Nedlloyd durft vanwege de hui dige onzekerheden in de inter nationale economie geen winstverwachting over 2001 uit te spreken. amsterdam richard mooyman VNU blijft geloven in de winstmogelijkheden van internet. Het Haarlemse uitgeef- en infor- matieconcem investeert dit jaar opnieuw zwaar in internettoepassingen, maar de projecten zul len minder ambitieus en kostbaar zijn. VNU zegt te hebben geleerd van de 'dotcom-crisis' na de al te hooggespannen verwachtingen van vorig jaar. Financieel topman Cremers beklemtoonde gis teren tijdens de toelichting op de jaarcijfers dat VNU geen internetbedrijf is. De elektronische snelweg is voor VNU vooral een nieuwe manier om zich verder te ontwikkelen als wereldwijd marktleider op het gebied van marketing- en media-informatie. „We hebben de afgelopen anderhalf jaar tien miljard gulden geïnvesteerd in bedrijven die niets met internet te maken hebben", verdui delijkte Cremers. Hij doelde daarbij op de over names van beursorganisator Miller Freeman en de marktonderzoek- en kijkcijferbureaus Niel sen Media Research en ACNielsen. De activiteiten op internet vormden vorig jaar niettemin een forse kostenpost. In totaal stopte VNU ruim 242 miljoen gulden in internetpro jecten, die 104 miljoen gulden opleverden. „In ternet is een nieuw medium dat we niet kun nen en willen verwaarlozen", aldus bestuurs voorzitter Van den Bergh. De uitgangspositie van VNU op de elektronische snelweg is vol gens hem verbeterd. De angst dat het concern links en rechts zou worden ingehaald door al lerlei vlotte nieuwkomers is ongegrond geble ken, zo meent hij. Van den Bergh ziet vooral aantrekkelijke groei mogelijkheden voor de Gouden Gidsen op in ternet. De online advertentie-inkomsten zullen naar verwachting stijgen van negen naar 44 miljoen gulden. NetRatings, dat het internetge bruik meet, zal dit jaar volgens hem quitte spe len. VNU eMedia in de VS maakt volgens hem al geruime tijd winst. Maar VNU gaat wel scherper op de kosten let ten. De ambitieuze plannen met een zelfstandi ge onderneming VNUnet.com, dat een interna tionaal toonaangevende nieuwssite moest wor den over de IT-sector, zijn getemperd. Gekozen is nu voor een goedkopere variant van VNUnet, die aansluit op de computerbladen die VNU uitgeeft. De Europese vacature- en loopbaansite New- monday.com, een joint-venture met uitzend bureau Randstad, doet het ook rustiger aan. Newmonday concentreert zich voorlopig alleen op Nederland, België, Groot-Brittannië en Frankrijk. Pas als het in die landen goed loopt, wordt de sprong naar andere landen gemaakt. VNU is ook terughoudend bij investeringen in startende internetbedrijven. Daartoe werd vo rig jaar samen met KPN een speciaal fonds op gericht van zeventig miljoen gulden. Van den Bei gh kon gisteren nog geen investeringen melden. „De teruggang in de dotcom-wereld heeft zowel KPN als VNU voorzichtig gemaakt. We zijn buitengewoon kritisch met het doen van investeringen." VNU gaat verder op de elektronische snelweg, maar onduidelijk is wanneer dit geld gaat ople veren. .Als we niet zouden geloven in de winst mogelijkheden, dan zouden we al gestopt zijn met internetaldus Cremers. Maar hij weiger de evenals Van den Bergh in te gaan op de vraag wanneer VNU winst gaat maken met in ternet. In ieder geval moeten de verliezen over een jaar of twee aanzienlijk lager zijn.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 9