Oorlogsdreiging groeit in Macedonië Buitenland ikF Dl E I Voedselprogramma VN krijgt interventiemacht Mens niet kleurenblind dankzij inspanning aap Noodplan moet Turkse economie snel verbeteren Hoofdredacteur Playboy Rusland neergeschoten Duitse minister: 'Sorry, U bent géén skinhead' Omkoping India eist slachtoffer Regering Rusland overleeft motie van wantrouwen Herstelwerkzaamheden PERDAG 15 MAART 2001 AFP Agence France Presse ANP Algemeen Nederlands Persbureau AP Associated Press DPA Deutsche Presse Agentur CPD Geassocieerde Pers Diensten RTR Reuters ft se gijzelaars in Egypte vrijgelaten L De vier Duitse toeristen die afgelopen maandag werden Éld door een Egyptenaar, zijn weer op vrije voeten. De 46- gijzelnemer, die de actie op touw had gezet om toegang te n tot zijn kinderen die zich in Duitsland bevinden, is gear- ird. De gijzeling vond plaats bij de stad Luxor, in het zui- an Egypte. De man had jarenlang tevergeefs geprobeerd sum voor Duitsland te krijgen om zijn vrouw en kinderen oeken. Gisteren heeft de vader gezegd dat zijn vrouw hem ebeld en had beloofd om samen met de twee kinderen ;aïro te vliegen. iers met wapens naar mortuarium geles Tieners in Los Angeles die gesnapt worden met een i of dreigen met geweld kunnen voortaan worden ge ien om naar een mortuarium te gaan en lijkschouwingen wonen. De maatregel is onlangs goedgekeurd door de au- iten in de stad. Volgens de initiatiefnemer van de maatre- n veel kinderen en tieners ongevoelig geworden voor het Jd, en moeten ze met hun neus op de gevolgen ervan wor- iedrukt. De nieuwe wet geeft geen minimumleeftijd aan bp de kinderen een bezoekje aan het mortuarium krijgen Iboden. Rechters en welzijnswerkers moeten hierbij af- |op hun eigen oordeel. ken vliesontsteking in Burkina Faso fnouGOuEen uitbraak van hersenvliesontsteking in Bur- faso heeft sinds begin januari aan 472 mensen het leven Jt, heeft de regering van de West-Afrikaanse staat gisteren dgemaakt. Eigen gezondheidsdiensten en teams van de Artsen Zonder Grenzen zijn in het noorden en oosten van nd een inentingscampagne begonnen om de ziekte in te ïen. In veel landen in West-Afrika komt meningitis perma- roor. Maar door de droogte en een slechte graanoogst is lolking dit jaar verzwakt en zijn de mensen bijzonder vat- roor infectie. In 1996 eiste een uitbraak van hersenvlies- ïking in de voormalige Franse kolonie circa 4.000 levens. al FBI internet-adoptiebureau De Amerikaanse federale recherche FBI heeft giste- jn inval gedaan in het kantoor van een internet-adoptiebe- ilaar. Agenten namen drie kleine kinderen mee die zich in oonhuis in San Diego bevonden van waaruit het bemid- sbureau werkte. Dat meldt de BBC. Het bureau speelt een de rol bij een schandaal rond de zogeheten intemettwee- )eze tweeling is door het bureau eerst aan een Amerikaans 1 verkocht en vervolgens ook aan een Brits stel. Van de nderen die de FBI gisteren meenam, zijn er twee tussen en negen maanden oud. De derde is drie jaar. Het is niet ijk of de kinderen geadopteerd zouden worden. ider vliegtuigrampen, meer doden ie al Het aantal slachtoffers van ongelukken met grote ligen is vorig jaar gestegen tot 1046. Dat is een sterke stij- vergelijking met 1999, toen 628 mensen de dood vonden vliegtuigramp. Dat blijkt uit cijfers die gisteren zijn gepu- ird door de internationale organisatie voor burgerlucht- CAO. Het aantal ongevallen is vorig jaar wel gedaald, de vliegtuigen waren groter. De ICAO registreerde acht- ïgelukken - aanslagen niet meegerekend. itraf voor offermoord in Turkije Drie vereerders van satan zijn gisteren in het Turkse >ul tot gevangenisstraffen van 25 jaar veroordeeld. Ze heb- tlgens de rechtbank een offermoord op een 21-jarig meis- evoerd. Dat meldde het persbureau Anadolu. Het ging ree mannen en een vrouw die hun slachtoffer hadden le- nnen in een bar in Istanbul. Haar lijk werd op een kerkhof Europese stadsdeel Ortaköy gevonden. iman maffiabaas gearresteerd ssetta De Siciliaanse politie heeft gisteren een belangrij- iman van de voortvluchtige maffiabaas van het eiland ge- eerd. De 56-jarige Giuseppe Palazzolo werd in de kraag >en toen hij op straat liep in San Cataldo. De politie ver- t dat hij op het punt stond zich aan te geven; hij verzette an ook niet tegen zijn arrestatie. Palazzolo is, volgens de teiten, de man die transacties afhandelde voor de Sicili- maffiabaas Bernardo Provenzano, die al 37 jaar lang uit in van de politie weet te blijven. Provenzano volgde in baas der bazen' Salvatore 'Toto' Riina op. inees sterft, ondanks magie t Een Ghanees heeft de beproeving van een magie die logelvrij moest maken niet overleefd. Dat meldde het Gha- lersbureau gisteren. Aleobiga Aberima (23) en vijftien an- mannen uit het dorp Lambu in het noordoosten hadden ljuman ofwel toverdokter gevraagd hen onkwetsbaar te pvoor kogels. Na zijn lichaam twee weken lang elke dag jen kruidenmengsel te hebben ingesmeerd, stelde Aberima ■eschikbaar om de uiteindelijke proef te ondergaan. Een p anderen nam een geweer en schoot op Aberima, die op d was door een enkele kogel. dvonnis voltrokken in Indiana in city In de Amerikaanse staat Indiana is gisterochtend jens roofmoord ter dood veroordeelde Gerald Bivins ge teerd. De 41-jarige Bivins pleegde de moord in 1991 op - keerplaats langs de snelweg. Voordat hem de dodelijke jiewerd toegediend vroeg Bivins de nabestaanden van het 'ffer om vergiffenis. Bivins had zijn galgenmaal in het bij zijn moeder, die daarna een zelfmoordpoging heeft ge loor een overdosis kalmerende middelen in te nemen. Zij kritieke toestand in het ziekenhuis. lerlander rechter VN-Tribunaal 3RK» De Algemene Vergadering van de Verenigde Naties in New York heeft gisteren de Nederlander Alphons Orie len als rechter in het Joegoslavië-Tribunaal. Dat heeft de taente Vertegenwoordiging van Nederland bij de VN mee lid. Orie ontving in de eerste ronde 114 stemmen, waar bij ruimschoots de noodzakelijke 96 stemmen verwierf. Hij p januari door minister Van Aartsen van Buitenlandse Za- •rgedragen als kandidaat. Orie is op dit moment nog lid Hoge Raad der Nederlanden. trouweling Soeharto veroordeeld Het hooggerechtshof in de Indonesische hoofdstad Ja- ittAeeft de voormalige vertrouweling van ex-president Soe- Mohamad 'Bob' Hasan, opgedragen bijna 600 miljoen i aan verduisterde staatsgelden terug te storten in de ire ^as. Hij moet wegens corruptie ook zes jaar de cel in. Bo- •n krijgt hij een boete van zo'n 3000 gulden. Hasan, oud- iman en ex-minister, zit al in de gevangenis sinds een lage- hter hem begin februari tot twee jaar cel veroordeelde we- ponuptie en tot een terugbetaling van ruim 3 miljoen gul- }lij was onder Soeharto minister van Handel en Industrie had een monopolie in de hout- en auto-industrie. Het 'ige golfmaatje van de president was bovendien lid van ternationaal Olympisch Comité (IOC). IRpo. joenen van Milosevic ontdekt In Cyprus is een bankrekening van een 'naast familie- de Joegoslavische ex-president Slobodan Milosevic ge in waar vermoedelijk miljoenen aan geld dat van de Joe- "ische staat is gestolen op staat. De president van de Joe- ische Centrale Bank, Mladjan Dinkic, maakte dat gisteren 'd. De Joegoslavische autoriteiten vermoeden dat Milose- |de twaalf jaar dat hij aan de macht was miljarden heeft ^assen in Cyprus. Uit de staatskas is in die periode omge- 9,6 miljard gulden verdwenen. Het Wereldvoedselprogramma van de Verenigde Naties WFP krijgt de beschikking over een interventiemacht voor gebie den met hongersnood. De VN- organisatie hoopt op die ma nier sneller mensen te kunnen helpen in regio's waar voedsel tekorten zijn. De interventiemacht ziet vrij dag het levenslicht in Burundi, een van de vele Afrikaanse lan den waar problemen zijn met voedselvoorziening. De bedoe ling is dat hiermee binnen 24 uur hulpacties op gang kunnen komen in gebieden waar sprake is van een humanitaire crisis. Bij normale hulpoperaties is het zo dat eerst de donoren van het WFP hun fiat moeten ge ven. Daarmee gaat veel kostba re tijd verloren, aldus een me dewerkster van de VN-organi- satie. „Door meteen een nood hulpactie op te zetten, hoeven we niet eerst de besluitvorming af te wachten. We kunnen met een aan het werk en op een la ter tijdstip kan de eigenlijke hulpactie in de plaats komen van de interventiemacht." De interventiemacht luistert naar de naam Unhrd (United Nations Humanitarian Respon se Depot). De Unhrd moet de spil vormen in een wereldwijd netwerk van hulpfaciliteiten die in diverse regio's op poten zul len worden gezet. De interventiemacht heeft de beschikking over voedsel, kook gerei, medicijnen en generato ren. Om het voedsel van a naar b te kunnen brengen beschikt de interventiemacht ook over een aantal vrachtwagens en landrovers. Verder heeft ze tele- communicatieapparatuur en mobiele kantoren tot haar be schikking. Het voedsel bestaat onder meer uit speciale biscuits met een hoog energiegehalte. „Daar zit alles in", aldus de WFP-medewerkster. „Je kunt wel rijst naar een gebied sturen, maar als er geen water is heb je daar niets aan." Het vermogen om kleuren te zien. heeft de mens aan de aap te danken. Dat blijkt uit een onderzoek van we tenschappers uit Hong Kong dat woensdag in het blad Nature is gepubliceerd. Om te overleven moest de aap, in het onderzoek de primaire voorouder van de mens genoemd, kleuren on derscheiden. De mens heeft hieraan het kleuronder- scheidingsvermogen te dan ken dat hij nu heeft. Apen uit Afrika en Azië kunnen net als mensen pri maire kleuren als rood, groen en blauw zien in te genstelling tot andere zoog dieren. Zij onderscheiden kleuren bijvoorbeeld als zij in gevaar zijn of als zij fruit en voedsel zoeken in de bossen. De onderzoekers hebben de eetgewoonten van apen bekeken in het Ki- bale bos in Uganda. Hier werd onderzocht hoe het vermogen kleuren te zien invloed had op de vruchten of bladeren die zij aten. Van het grootste belang blijkt daarbij het verschil tussen rood en groen. Daarmee zijn vruchten en vooral jong en eiwitrijk blad te onder scheiden. Jong blad ver toont altijd een vleugje rood. Dat is belangrijk om dat apen vaak bij het ont breken van vruchten moe ten terugvallen op het eten van blad. Het onderscheiden van het gezondste voedsel is voor de dieren een van de belangrijkste voorwaarden om te overleven. De nieuwe Turkse minister van Economische Zaken, Kemal Dervis, heeft gisteren een serie noodmaatregelen gepresen teerd om de crisis in het land te bezweren. In februari was Turkije ge noodzaakt de munteenheid, de lira, te devalueren. Kort daarna, op 2 maart, benoemde premier Bülent Ecevit de voormalige topfunctionaris van de Wereld bank Dervis tot minister om de economie te redden. Dervis heeft aangekondigd dat een onafhankelijke raad van managers de vier staatsbanken gaat controleren. Dervis wil de banken verlossen van de kolos sale schulden die ze hebben als gevolg van geleden verliezen van naar schatting 45 miljard gulden. Twee banken, Ziraat en Em- lak, moeten fuseren. De staat moet de schulden op zich ne men. De nieuwe instellingen moeten vervolgens als gewone banken gaan werken. Dervis zei woensdag dat er een noodtoe stand is in het bankwezen. Als niet snel afdoende wordt inge grepen worden de problemen alleen maar erger. Dervis wil ook een meerder heid van de aandelen van Turk Telekom verkopen. De verkoop van 51 procent van de aandelen van deze staatsonderneming zou het grootste privatiserings- project uit de Turkse geschie denis worden. Er zou bijna 25 miljard gulden mee zijn ge moeid. Dervis wil ook dat de staat de nationale luchtvaart maatschappij en twee andere grote ondernemingen van de hand doet. Dervis heeft gezegd dat hij vandaag met een algemeen be leidsplan komt voor de econo mische hervormingen. Dat wordt gesteund door het Inter nationaal Monetair Fonds (IMF). De lira heeft sinds de devalu atie al 30 procent van zijn waar de verloren en investeerders hebben Turkije de rug toege keerd. Dode bij aanval van Albanese rebellen in Tetovo moskou dpa De hoofdredacteur van de Rus sische uitgave van het mannen blad Playboy is gisteravond in Moskou door onbekende man nen neergeschoten. De 32-jari- ge Maxim Maslakov raakte ern stig gewond, maar verkeert vol gens het persbureau Interfax niet in levensgevaar. Maslakov werd voor het redactiekantoor van het tijdschrift neergescho ten. De daders wisten in een auto te ontkomen. Playboy wordt in Rusland uitgegeven door de Russisch-Nederlandse uitgeverij Independent Media van de Nederlandse uitgever Derk Sauer. Medewerkers van het bedrijf zijn in het verleden vaker bedreigd door de Russi sche maffia. tetovo Etnische Albanezen maken het overwinningsteken in een betoging voor meer rechten, gisteren in het centrum van Tetovo. Bij beschietingen aan de rand van de stad in Mace donië viel gisteravond een dode. foto epa mladen antonov In de buitenwijken van de Macedonische stad Tetovo zijn gisteren hevige gevechten uitgebroken tussen et- nisch-Albanese rebellen en elitetroepen van de politie. Hierbij werd een burger dodelijk getroffen. De gevechten verspreidden zich naar dorpen in de omgeving. De rege ring van Macedonië spreekt van een 'oorlogssituatie'. De Macedonische premier Ge- orgievski verklaarde op de tele visie dat het dodelijke slachtof fer zich toevallig in de buurt van een politiepost bevond en werd geraakt door een scherp schutter. De man overleed op weg naar het ziekenhuis. In totaal raakten gisteren bij Tetovo zeker 13 mensen ge wond. Het gaat om 11 politie agenten, een vrouw een een journalist die door Albanese be togers zou zijn gemolesteerd. De aanval zou zijn uitgevoerd door mogelijk dertig opstande lingen van het Kosovo Bevrij dingsleger (UCK). Het is de eer ste keer dat de Albanese rebel len zo dicht bij een Macedoni sche stad actief zijn. Ooggetui gen zeiden dat de gevechten ook in de avonduren doorgin gen. Rond het dorp Tanusevsi, aan de grens met Kosovo, zou den rebellen en het leger ook weer slaags zijn geraakt. De staatsradio verklaarde dat er een 'echte oorlog' woedde toen de gevechten zich in de, middag uitbreidden naar dor pen op de hellingen van de berg de Sar Planina. Het Macedonische ministerie van binnenlandse zaken om schreef de situatie als 'zeer ern stig'. „Deze provocaties bren gen ons op de rand van oor log", zei minister van defensie Ljuben Paunovski. Premier Ge- orgievski verklaarde gister avond dat zijn regering over weegt 'noodmaatregelen' te ne men. Etnisch Albanese rebellen zijn al geruime tijd actief in het grensgebied tussen Kosovo, Servië en Macedonië. De rebel len zeggen op te komen voor de Albanese minderheid in Mace donië. Tetovo, in het noord westen van Macedonië, geldt als een bolwerk van Albanezen. In de middelgrote stad zijn Duitse soldaten gelegerd die de bevoorrading regelen van hun collega's in Kosovo. De Mace donische regering heeft specia le eenheden van de politie naar Tetovo gedirigeerd. In de stad had gisteren een betoging plaats van zo'n 3000 radicale Albanezen die pleitten voor een einde aan de 'staats terreur en het geweld' tegen et nische Albanezen. Ze riepen op tot de vorming van een federale Albanees-Macedonische repu bliek. De Macedonische bevol king bestaat voor circa 25 pro cent uit Albanezen. berlun ap De Duitse minister van milieu Jürgen Trittin heeft gisteren zijn verontschuldigingen aangebo den aan CDU-secretaris-gene- raal Laurenz Meyer. In een in terview had Trittin gezegd dat Meyer er niet alleen als een skinhead uitziet, maar er ook een 'skinhead-mentaliteit' op na houdt. De christen-democratische CDU en de liberale FDP had den verontwaardigd gereageerd op de uitlatingen van Trittin en eisten diens aftreden. Bonds kanselier Gerhard Schroder sprak echter zijn steun uit voor de Groenen-bewindsman. Re geringswoordvoerder Uwe-Kar- sten Heye zei wel dat de bonds kanselier ontstemd was vover de opmerkingen van Trittin. Geconfronteerd met de harde kritiek betuigde Trittin via een woordvoerder zijn spijt over de omstreden uitlatingen. Het is nog onduidelijk of de oppositie daarmee genoegen neemt. Trit tin had er onder meer op gewe zen dat Meyer in een interview verklaarde: „Ik ben er trots op een Duitser te zijn". new delhi ap De Indiase oppositie heeft gis teren het aftreden van het kabi net geëist. De regering van pre mier Atal Bihari Vajpayee moet volgens de oppositie de verant woordelijkheid nemen voor de dinsdag door een internet- nieuwsdienst blootgelegde om kooppraktijken binnen de de- fensietop, de top van het amb telijke apparaat en het bestuur van minstens twee regerings partijen. Journalisten van Tehelka.com maakten dinsdag in het geheim gemaakte beelden openbaar. Daarop is te zien hoe gretig ho ge politici, ambtenaren en mili tairen steekpenningen aanne men van de journalisten, die zich als wapenhandelaars voor deden. De affaire heeft reeds haar eerste slachtoffer geëist. Giste ren legde Bangaru Laxman, de voorzitter van de regerende Bharatiya Janata Party, zijn functie neer. Hij nam van de 'wapenhandelaars' 5.000 gul den in ontvangst. moskou frank hendrickx correspondent Een door de communisten in gediende motie van wantrou wen tegen de regering heeft in het Russische parlement nau welijks steun gekregen. Meer dere partijen uitten tevoren kri tiek op regering, maar slechts een kleine minderheid stemde gisteren uiteindelijk voor de motie. Het dreigement van de door het Kremlin gesteunde partij Eenheid om uit tactische overwegingen tegen de regering te stemmen, bleek loos. Enkele honderden commu nistische demonstranten pro beerden voor het parlements gebouw de schijn van een poli tieke crisis op te roepen, maar de aanval op de Russische rege ring liep op een mislukking uit. Slechts 127 van de 450 Doema- leden stemden voor het vroeg tijdige einde van het Russische kabinet, ruim onvoldoende. Een vlammend betoog van de communistische partijleider Zjoeganov over de 'suïcidale, Jeltsin-achtige politiek' en 'het absurde economische beleid' van de regering, sloeg alleen bij zijn eigen achterban aan. President Poetin had daar al op gerekend. Hij vertrok dins dag voor een korte skivakantie naar Siberië. Ook premier Kasjanov nam niet eens de moeite om voor de Doema te verschijnen. De motie van de communisten leek vorige week nog kans van slagen te hebben toen de door Poetin beheerste partij Eenheid dreigde voor te stemmen. De bedoeling was niet de regering te laten vallen, maar het parlement te ontbin den. De Russische president heeft volgens de wet het recht de Doema naar huis te sturen als zijn regering wordt wegge stemd. De regering mag voorlopig blijven, maar de kritiek is er niet minder om. De liberale partijen karakteriseerden het kabinet als 'een schip dat niet vooruit komt'. De Russische economie is het afgelopen jaar weliswaar sterk gegroeid, maar dat is vooral te danken aan de hoge grondstofprijzen. Structurele hervormingen hebben nauwe lijks plaatsgevonden, menen critici. In de Russische pers cir culeren dan ook dagelijks ge ruchten over personele wijzi gingen in de regering. berlun Jonge Duitse militairen voeren herstelwerkzaamheden uit bij graven op de Joodse begraafplaats Adass-Jisroel in Berlijn. De actie is onderdeel van een programma van het Duitse ministerie van defensie om jonge soldaten in aanraking te brengen met de joodse cultuur en geschiedenis, foto epa staphanie pilick

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 7