Bakke Mogelijk versoepeling van verbod veevervoer RDHOUTEN TUINBANK Cfc lllllllll Binnenland Justitie wil 'Gevaar op de weg' vervolgen HET WEEKEINDEN NEDERLANDSE LIED ;;|er steunt Koks standje "prins Willem-Alexander Britse boeren met de dag wanhopiger Consument koopt wel wat meer DIT WEEKEINDE OP RADIO 2 Strafhof tijdelijk in Kamp Zeist DAG 15 MAART 2001 iovense politie pakt aanrander De politie heeft gistermorgen een 25-jarige man uit jpgepakt op verdenking van ongeveer tien verkrachtin- nrandingen. De verdachte had het vooral gemunt op in rond de acht jaar. Hij sloeg vooral toe in Woensel. 2 wil niet veel meer kwijt over de zaak dan dat er sprake _5 >etastingen en verkrachtingen, hoewel hij niet de ge- ;st ad pleegde, uut )ier ijm Mi Presentator Rob Trip (41), die vorige week een her- u t kreeg, hoeft niet meer kunstmatig te worden be- lok is hij van de intensive care verhuisd naar een nor- ling. Volgens een zegsman van het ziekenhuis in Nij- :ti ken op het eerste gezicht alle lichaamsfuncties in orde. ji t normaal, leest zijn post en kranten en realiseert zich overkomen. Doktoren zijn optimistisch over zijn rip aan beterende hand g5 net >P >g„ feit- ;nu iSttf '.en ïstai lanl ste. ei ii fenslang in moordzaak Leveroy Als het aan officier van justitie Ridderbeks ligt, moet 1 üge Weertenaar levenslang achter de tralies. Zij eiste en voor de rechtbank in Roermond. De man bracht op iber vorig jaar de 54-jarige Alda Stienen-Linssen uit urgse Leveroy om. De man is volgens deskundigen rd toerekeningsvatbaar. Zij denken dat de kans groot weer in herhaling valt. Hij doodde in 1992 zijn plaats- eu Hölkens. In 1985 stak hij een van zijn broers neer. :hte zou Stienen-Linssen 29 maal hebben gestoken, lank doet over veertien dagen uitspraak. onken vrouw aangespoeld it* Een vrouw die 16 februari in verwarde toestand in e Krefeld in de Rijn viel, is eind vorige week in Papen- ngespoeld. Een jogger vond het lichaam in de Merwe- Idde de politie gisteren. Het lichaam van de vrouw fstand van ruim tweehonderd kilometer door de Rijn [et slachtoffer is een 60-jarige vrouw uit Duisburg. |tocht tegen geweld in Zuidoost Inwoners van Amsterdam Zuidoost gaan 24 maart Jop om tijdens een stille tocht te protesteren tegen het |hun stadsdeel. De tocht wordt georganiseerd door cal opgerichte stichting, Helpi Makandra (helpt elkaar) n Zuidoost werd de afgelopen dagen opgeschrikt e gewelddadigheden, waarbij doden vielen. De be- Ijn het geweld in hun wijk zat. „Dit soort dingen willen lders niet voor onze kinderen", aldus initatiefneemster zoek naar vergunningen ItG De Inspectie Milieuhygiëne van het ministerie jfbëgint een onderzoek naar de milieuvergunningen drijven in 's-Heerenberg die zondag in de as werden rgemeester Appel-De Waart heeft zelf om het onder- l De resultaten worden eind volgende week ver- fecteur Bosman van het gelijknamige transportbedrijf jerder de handelwijze van de gemeente. Die zou twaalf piiet hebben opgetreden tegen Moram Plastics, waar Jontstond. Volgens Bosman lag er brandbaar plastic op het terrein van Moram opgeslagen, waardoor de El kon overslaan naar andere panden, waaronder dat Bij de enorme brand kwam asbest vrij. De naburi- iTuger is inmiddels voor driekwart asbestvrij. pebreuk Amsterdam van de baan De politieke crisis in Amsterdam is gisteravond met liging van de WD-fraChe afgewend. Na een lang de- lerde WD-ffactievoorzitter Göring de gewraakte uit- er de ondertekening van het taxiakkoord door s-wethouder Kohier. GroenLinks vond dat de WD te veel kritiek op de man leverde, maar dat de WD 'legebeleid zodanig afviel dat de stad zo niet was te VD-raadslid Hooijmaijers stelde dat hij zijn kritiek ioeld had en beloofde voortaan alleen maar woorden 'waardoor iedereen kan verstaan' wat hij bedoelt. eclaim militairen Herculesramp ™.e aan*,,, De advocaat van de twee militairen die zijn vrijge- 'oorhun rol bij de Herculesramp, gaat een schade- ienen namens zijn cliënten. De advocaat wil dat lucht ader Zwartkruis en brandweerbevelhebber Kappert eding krijgen voor hun advocaat- en proceskosten en isten van de onderzoeksrapporten die zij hebben la- i. De raadsman kon gisteren nog niet zeggen hoe iedrag is dat hij gaat claimen. Breedte 120 cm tuincentru WESTELIJKE RANDWEG/HOEK VLAAMSEWEG, TEL: 02Ï-510 15 30 HILLEG0M: BEEKLAAN 18, TEL: 0252-535 935 ■de zlJnpk heeft volgens een jid van de bevolking die s Willem-Alexander p de vingers getikt i uitspraken over Jor is vi'ieta. Uit onderzoek dat PO blijkt dat 52 pro- 3 recUe bevolking de pre- II bejt. elhi 'd tegen het standje aar oonprins is er vooral ze gangers van de kleine mt dele partijen Chris- SGP. Steun is er teD66- en PvdA-stem- lem-Alexander ver- verdediging van zijn oekomstige schoon- had vader naar een ingezonden brief van de Argentijnse ex-dic tator Videla in een Argentijnse krant. Kok wees hem publieke lijk terecht met de mededeling dat hij beter zijn mond had kunnen houden. De steun voor de premier vertaalt zich niet in steun aan zijn partij, de PvdA. Als er op dit moment verkiezingen worden gehouden zou de PvdA vier ze tels inleveren en de WD uit groeien tot de grootste partij, met een winst van zes. Volgens het NIPO gaat de winst van de WD vooral ten koste van D66. De laatste partij wordt wat ze telaantal betreft bijna gehal veerd: van veertien naar acht. ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPD Geassocieerde Pers Diensten londen harm harkema correspondent De spanningen onder Britse boeren als gevolg van de mond en klauwzeer eisen hun tol. Maandag, zo werd gisteren be kend, vond de begrafenis plaats van de 54-jarige schapenboer Brian Oakley uit Llanfechain, in het grensgebied van Engeland en Wales. Oakley, vader van een peuter, kon de jongste land bouwcrisis niet verwerken en had zich verhangen. In heel Groot-Brittannië ma ken telefonische hulpdiensten gewag van de hoge nood onder de noodlijdende agrarische ge meenschap. Hulpverleners constateren tot twintig maal zo veel noodkreten van boeren als normaal. „Menigeen breekt voor de telefoon in tranen uit", aldus directrice Caroline Davies van het Rural Stress Informa tion Network. De mensen worden met de dag wanhopiger, ondervindt ook hulpverlener Keith Ineson van het Leger de Heils in Ches hire. „De meesten van ons kun nen na werktijd naar huis gaan en de problemen op het werk achterlaten. Maar voor een boer, die woont waar hij werkt, is er geen ontkomen aan." Hele families worden er door aange tast. „Op talloze plaatsen wor den ook kinderen thuisgehou den om het risico van versprei ding van het virus te voorko men. Daar zit men dan thuis, geïsoleerd, met vrijwel niets te doen", aldus Ineson. Voor de televisie zien ze vervolgens beelden van brandstapels afge maakt vee. Of erger nog: ze zien door de eigen ruiten de rook pluimen, of ruiken de rottende kadavers van het vee van de bu ren. De zwaarmoedigheid on der boeren was al decennia lang ernstiger dan in andere be roepsgroepen, en is de afgelo pen jaren alleen maar toegeno men. Boereninkomens zijn tus sen 1995 en 2000 gekelderd van gemiddeld 70.000 gulden tot amper 20.000 gulden per jaar. Uit onderzoek van de National Farmers Union bleek dat een op de tien Britse pachtboeren pillen slikt tegen depressiviteit. In 1998 pleegden 71 Britse boe ren zelfmoord. leiden ruud sep Het woord 'hamsteren' nemen ze nog even niet in de mond. Maar zowel de slager als de visboer als de verkoper van vleesvervangers melden dat de omzet ineens flink is gestegen sinds er in Ne derland een vervoersverbod van kracht is in ver band met mond- en klauwzeer. R. Zandbergen, eigenaar van dertien slagerijen in de regio, ver kocht gisteren eenderde meer dan op een nor male woensdag. En de Leidse natuurvoedings winkel De Helianth verkocht plots vijftig procent meer biologisch vlees en vleesvervangers. Toch is de consument niet in paniek, verzekert slager Van der Zalm met vijf vestigingen in Oegstgeest en Wassenaar. „Je hebt hooguit dat mensen die normaal twee karbonaadjes meene men er nu vier kopen." Wat Van der Zalm wel merkt, is dat consumenten op dit moment veel behoefte hebben aan informatie. „Daardoor ko men mensen nu liever naar de ambachtelijke sla ger dan naar het grootwinkelbedrijf. De slager geeft je nog een verhaaltje bij je stukje vlees." Dat vermoeden wordt bevestigd door eigena resse Zee van De Helianth. Hoewel bij haar de verkoop van biologisch vlees inmiddels op kerst- niveau zit, merkt zij dat haar klanten aan de an dere kant steeds meer interesse krijgen in vlees vervangers. „Ook zaken als de namaakleverkaas, de namaak Gelderse leverworst en de vegetari sche patés lopen nu erg goed. De omzet is zo groot, dat ik in staat ben mijn assortiment flink uit te breiden." Ook de visboer merkt dat een deel van de con sumenten op zoek gaat naar een alternatief voor het vlees. „Ik heb wat meer toeloop, maar ik vind dat absoluut niet leuk", meldt Van Nimwegen van vishandel De Kreeft aan het Bevrijdingsplein. „Wij visboeren worden er allemaal niet wijzer van. De grossiers maken er misbruik van. Door dat de Noordzee bijna helemaal dicht ligt, zijn de prijzen de afgelopen tijd al sterk gestegen. Mond en klauwzeer wordt nu aangegrepen om daar nog een schepje bovenop te doen." RTL 4 zendt televisiebeelden van botsing niet uit hilversum gpd Het openbaar ministerie wil het RTL 4-pro- gramma 'Gevaar op de weg' vervolgen we gens het uitlokken van gevaarlijk rijgedrag. Afgelopen dinsdag botste een 21-jarige kandidaat van het programma tijdens op namen met te hoge snelheid op een tegen ligger. Beide bestuurders bleven onge deerd, de voertuigen liepen zware schade op. Justitie meent dat er sprake is van uit lokking en wil de producent van het pro gramma vervolgen. Volgens een woord voerder van RTL 4 is het incident geen re den om het programma aan te passen. „Weggebruikers bewust maken van hun verkeerde rijgedrag is juist het doel van het programma, aldus een woordvoerster. Het is absoluut niet zo dat mensen worden op gestookt om over de schreef te gaan." In het programma worden bestuurders gevolgd die zelf denken dat ze goed kunnen rijden, maar eigenlijk juist veel fouten ma ken. Dat zoiets helemaal verkeerd uit kan pakken, bleek afgelopen week. Gwen Ca- viet, uitvoerend producent van het pro gramma namens 625 TV-Producties, zegt zich te realiseren dat het veel erger af had kunnen lopen. Al is volgens haar nog steeds niet bewezen dat haar kandidaat fout zat. „Er is proces-verbaal opgemaakt, bandensporen zijn nagemeten, nu is het even afwachten. Maar voor ons is het so wieso reden voor ons om eens met elkaar aan tafel te gaan zitten en te kijken hoe we dergelijke dingen kunnen voorkomen. In de drie seizoenen dat het programma be staat is er nog nooit iets fout gegaan, maar zoals ook de bewuste kandidaat me zei: een ongeluk zit in een klein hoekje." In het programma rijden steeds drie kan didaten rond van wie de auto's worden vol gehangen met camera's, die de bewegin gen in en om de wagen uit alle hoeken vol gen. Iemand van de ANWB praat steeds met de deelnemers over de gemaakte fou ten. De kandidaten worden opgegeven door familie of vrienden die menen dat een bepaald persoon nog wel een rijles kan ge bruiken, of mensen die zelf graag advies krijgen over hun rijgedrag. Het gaat dus om notoire snelheidsduivels, maar ook mensen die, bijvoorbeeld na een ongeval bang zijn geworden om in de auto te stappen. „Zo hadden we eens iemand die zo angstig was dat hij uit zichzelf stopte als hij ook maar iemand zag die misschien de intentie had om over te steken. Dat is misschien niet verboden, maar is wel verkeerd rijgedrag dat gevaarlijk kan zijn." Voor deelname moeten de kandidaten een zogeheten 'quitclaim' tekenen waarin ondermeer staat dat ze zich aan de ver keersregels moeten houden en zoveel mo gelijk hun normale rijgedrag aanhouden. Caviet gelooft niet dat deelnemers worden opgejut door de camera's en daardoor nog graag eens een extra dot gas geven. „Ik denk eerder dat ze netter gaan rijden om dat ze op tv zijn." De beelden van de botsing worden overi gens niet op het scherm gebracht. „Dat is onze opzet niet. Wij willen mensen aan spreken op hun rijgedrag, niet zelf het ver keerde voorbeeld geven." De mooiste Nederlandstalige muziek, de Top SO, interviews, studio- gasten en het Ga/a van het Nederlandse Lied op 2ondag 18 maart den haag anp Het tijdelijke onderkomen van het Internationaal Strafhof komt vrijwel zeker op het ter rein van Kamp Zeist. Dat is nu nog in Schotse handen in ver band met het Lockerbieproces. De ministeries van buitenland se zaken en justitie zijn hierover nog in onderhandeling, zo zei minister Van Aartsen (buiten landse zaken) gisteren. Het permanente onderko men van het Internationaal Strafhof komt in Den Haag. Waar precies, is nog niet be kend. Naar verwachting kan het Strafhof in de loop van 2002 de deuren openen. Waarschijnlijk heeft dan het benodigde zestig ste land het statuut van het Strafhof geratificeerd. Het Straf hof moet zware misdaden gaan berechten, zoals genocide en oorlogsmisdaden. Mond- en klauwzeer van Azië naar Europa EU machteloos tegen boycot VS brussel marc peeperkorn correspondent De Europese Commissie staat vrijwel machteloos te genover de boycot van Eu ropees vee, vlees en zuivel die de Verenigde Staten hebben afgekondigd. Brus sel kan Washington slechts vriendelijk verzoeken het importverbod zo snel mo gelijk op te heffen. Een klacht indienen bij de We reldhandelsorganisatie WTO is zinloos, beamen Commissieambtenaren. De VS weren alle vee, vlees en zuivel uit Europa om verschoond te blijven van het zeer besmettelijke mond- en klauwzeer. Euro commissaris Byrne (volks gezondheid) noemde deze reactie gisteren 'onnodig en ongepast'. Hij meent dat het Europese verbod op de handel in vee en vlees uit Frankrijk en Groot-Brittan- nië (de enige twee landen in de EU waar mond- en klauwzeer is geconstateerd) afdoende is. Byrne heeft reeds gespro ken met de Amerikaanse landbouwminister, die hem beloofde de noodzaak van boycot spoedig opnieuw te onderzoeken. Meer dan praten en druk uitoefenen kan de Commissie echter niet doen. Het importver bod is immers tijdelijk en daardoor niet in strijd met de WTO-regels. In de schapenstallen wordt het voller en voller. foto gpd phil nijhuis Vernietigen van schapen met mkz begonnen De afgelopen weken zijn op 53 Nederlandse boerderijen Franse schapen, geiten, koeien en varkens terechtgeko men. Alle getraceerde bedrijven zijn geblokkeerd. De drie tot vier bedrijven die Franse schapen hebben, wor den inmiddels geruimd. Als er geen sprake is van mond en klauwzeer (mkz) kan het vervoersverbod mogelijk al het komende weekeinde worden versoepeld, zo meldde minister Brinkhorst van landbouw. Door dit verbod zaten gisteren naar schatting zo'n achtdui zend mensen uit de vleesver werkende sector werkloos thuis. Onder strikte voorwaar den en alleen na toestemming van de Rijksdienst voor keuring van Vee en Vlees (RW) kunnen overvolle schaapsbedrijven een deel van hun kudde verplaat sen. Dat meldde LTO Neder land gisteravond. De Rijksdienst voor de keu ring van Vee en Vlees (RW) heeft alle na 24 januari uit Frankrijk geïmporteerde dieren opgespoord. „Op die datum is in Engeland de mkz-besmetting begonnen. In de weken nadien zijn er nog dieren geëxporteerd vanuit Engeland. Die datum houden we daarom aan voor al le dieren, of ze uit Frankrijk of een ander Europees land ko men", aldus Brinkhorst. De vierhonderd schapen worden direct afgemaakt, om dat ze mogelijk besmet zijn zonder dat het zichtbaar is. „Bij koeien en varkens is het in en kele dagen duidelijk te zien of ze besmet zijn. Die dieren wor den geobserveerd", aldus Brinkhorst. Als de uitslagen negatief zijn overweegt Brinkhorst een ver soepeling van het vervoersver bod. „Dat zou mogelijk al in het weekeinde kunnen gebeuren." Eind volgende week zijn alle testresultaten bekend en dan is het mogelijk ook de transporten van vee van boer naar boer weer toe te staan. „De versoe peling gaat alleen door als zich geen wijziging in de situatie voordoet. In Frankrijk zijn tot nu toe geen nieuwe gevallen gemeld en ook het verdachte geval in Italië is gelukkig nega tief. Als de situatie zo blijft kun nen de maatregelen op termijn versoepeld worden", aldus Brinkhorst. Brinkhorst denkt nog niet aan compensatie voor de getroffen bedrijven. „Dat gaat pas spelen als er een uitbraak van mond en klauwzeer in Nederland komt. De schade voor boeren, transporteurs en slachterijen beschouw ik als ondernemers risico", aldus Brinkhorst. Op het ministerie van sociale zaken wordt wel nagedacht over een aanvulling op het in komen van de werknemers die getroffen zijn door de werktijd verkorting die is aangevraagd door de slachterijen. Doordat er geen nieuwe dieren worden aangevoerd voor de slacht za ten er gisteren naar schatting achtduzend werknemers üit de vleesverwerkende industrie thuis. Dat aantal kan nog eens oplopen tot 12.000 eind deze week. De vakbonden drongen er gisteren bij de minister op aan om het vervoer van boer naar slachthuis zo snel mogelijk vrij te geven, maar de lands grenzen voor levend vee veer tien dagen dicht te houden. Ook de Dierenbescherming dringt aan op ontheffing van het vervoersverbod voor bedrij ven waarbij de dieren in ernsti ge welzijnsproblemen dreigen te raken. Het mond- en klauwzeervirus dat Europa teistert zou afkomstig zijn uit het noorden van India. Het virus heeft er ruim tien jaar over gedaan om Engeland te bereiken. 1993-95 2. Via de schapen- en geitenhandel komt het virus in Saudi-Arabië en Nepal terecht. 3. Turkije, Griekenland en Bulgarije worden getroffen Van daaruit besmetting van Iran, Iraq, Syrië, Libanon, Israël, Jordanië en Bhutan. 4. Virus rukt op naar China, Tibet, Rusland, Taiwan, Burma, Vietnam,Cambodja, Thailand, Maleisië, Laos, Zuid-Korea en Japan 5. Vlak voordat het virus naar Engeland kwam was er mond- en klauwzeer gesignaleerd in Zuid-Afrika. GRAPHIC NEWS/GPD BronThe Veterinary Record. Institute for Animal Health In Engeland zijn tot nu toe 114.082 dieren afgemaakt Inmiddels zijn in Frankrijk de eerste gevallen vastgesteld Het mond- anuit Zuid-Afrika per vliegtuig Engeland heeft bereikt. steekt in het noorden van India de kop op i,

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 3