Zestig klei| bedrijven j veilinggroiï Duin Bollenstreek Gruwelen boven een schaaltje gortepap tijdens VOC-les Voorhout: Warmond wil niet met ons, en wij niet met K Neem een proefabonnement, "7 WEKEN VOOR 45,00 BEL 071-5128030 Lisse moet tuinders belasting teruggeven Lisses snookercentrj moet stoppen met <9 Kachelsmid wil van geen wijken weten Katwijk 'pikt' stukje Noord DONDERDAG 15 MAART 2001 976 Geen plek meer in Tramstraat-garage katwuk In de garage in de Tramstraat in Katwijk is vanaf 2003 geen plaats meer voor de huidige abonnementhouders. Zij moeten met ingang van dat jaar gebruik maken van de nieuwe parkeergarage in de Princehaven. Alleen de bewoners van het bovenliggende appartementencomplex mogen van de Tram straatgarage gebruik blijven maken. Niet alle abonnementshou ders zijn daar volgens de gemeente even gelukkig mee. Een aan tal abonnementshouders op leeftijd vindt de parkeergarage in de Princehaven te ver weg van het centrum. Maar de gemeente wil geen uitzonderingen op de nieuwe regels maken. Appartementen in voormalige slagerij katwuk» In de voormalige slagerij Grunstra aan de E.a. Borger- straat in Katwijk komen twee appartementen. Burgemeester en wethouders hebben geen moeite met de verandering van de be stemming van het huis: van winkel naar woonpand. „Steden bouwkundig staat niets de bouw van appartementen in de weg", aldus het college. De vroegere slagerij staat al een jaar leeg. De interesse voor de winkel bleek gering en uiteindelijk niet concreet. Straattheater zoekt kunstenaars noordwukHet vierde Internationale Straattheaterfestival in Noordwijk zoekt '3D-kunstenaars'. Het thema van het festival, dat gehouden wordt op 30 juni en 1 juli is 'driedimensionale kunst'. De organisatie wil ongeveer twintig artiesten met werken van hout, blikafval, glas of beton laten exposeren. Kunstenaars die zich geroepen voelen, kunnen zich melden bij de organisa tie: 071-3618636. Het muziek-, theater- en kunstfestival trok vo rig jaar 65.000 bezoekers. Ruilbeurs bierartikelen in Beinsdorp beinsdorpDe Bierbrouwerij Artikelen Vereniging (BAV) houdt op zondag 18 maart een ruilbeurs in dorpshuis Het Eiland in Beinsdorp. De beurs wordt gehouden van 9.30 tot 13.30 uur en de toegangsprijs bedraagt 3,50 gulden per persoon. Op de beurs zijn veel verzamelaars van bierviltjes, bierflesjes, bierglazen en bieretiketten. Belasting op substraatteelt van de baan lisse rob onderwater De gemeente Lisse moet tuin ders ruim 20.000 gulden aan onroerend-zaakbelasting (ozb) terugbetalen. Dat komt omdat het kabinet een fiscale maatre gel uit 1991 waarbij het toege staan was om ozb te heffen over elke hectare substraatteelt, heeft opgeheven. De nieuwe maatregel geldt met terugwer kende kracht per 1 januari 2000. Lisse moet de vorig jaar geheven belasting terugbetalen. Lisse hief als een van de wei nige gemeenten belasting over de substraatteelt. Daarbij staan de planten of bloemen niet ge woon in de grond maar worden ze in bakken geteeld. Omdat onder meer water met mest of bestrijdingsmiddelen zo niet in de grond terecht kwam, is deze teeltmethode beter voor het mi lieu. Maar juist omdat de plan ten niet in de grond staan, mocht de gemeente belasting heffen. Rijnsburg, Noordwij kerhout en Valkenburg, maar ook ande re gemeenten met veel glas tuinders, wilden deze milieu vriendelijke manier van kweken echter niet met een belasting heffing 'bestraffen'. Lisse hief de belasting wel en dat leverde de gemeentekas vorig jaar zo'n 20.000 gulden op. De tuin bouworganisatie WLTO vocht in eerste instantie bij de rechter met succes de ozb-heffing aan. Daarop ging de gemeente Lisse in cassatie en kreeg vier jaar ge leden gelijk. De telers moesten daarop toch de belasting beta len. Vervolgens begon de WLTO een lobby in 'Den Haag' om de maatregel ongedaan te krijgen. En met succes. Met de publi catie van de vrijstelling van ozb in de Staatcourant van 6 febru ari 2001 is de heffing van de baan, al moet de wet nog door de Eerste Kamer wotrden goed gekeurd. Pas als dat is gebeurd, gaat de gemeente Lisse over tot terugbetaling van de belasting. Anjerkweker J. Wijnands uit Lisse heeft zich altijd verzet te gen de heffing. Hij vond de maatregel principieel onjuist. Dat in Lisse wel en de omlig gende dorpen geen ozb werd geheven, was voor hem onver teerbaar. Wijnands werd jaar lijks voor ongeveer 400 gulden aangeslagen. M. Zandwijk van de WLTO is het met de ziens wijze van Wijnands eens. „Sub straatteelt is een milieuvriende lijke manier van telen. Het is dan onrechtvaardig als je daar opeens ozb-belasting voor moet betalen", zegt hij. i gerard baas Snookercentrum Het Hart van Lisse aan de Kanaalstraat is een geliefd oord voor de Lisse- se jeugd, maar waarschijnlijk niet voor lang meer. Het is het Lissese college van burge meester en wethouders name lijk een doorn in het oog dat de eigenaar van het centrum zijn etablissement heeft om geturnd tot een disco. Daar komen volgens CDA'er Van Zoest ruim honderd jeugdigen tot 16 jaar op af, zo zei hij gis teravond tijdens een commis sievergadering. Om ruimte voor een disco te maken, hebben zes snookertafels het veld moeten ruimen. Van Zoest zei gister avond bewondering te heb ben voor het zakelijk inzicht van Dorst. „Maar de disco moet stoppen, want het past niet in het bestemmingsplan. De buurt heeft ere2 van geluidshinder." 0I Het stopzetten vajg co is volgens Van zo'n probleem. „H^ mij vervolgens om lr jongeren dan heen) Die zullen hun heilj de snookertafels zoi meer iets voor d£( jeugd." u Magnifiosi zou sos nen bieden, maar r^, dig. Het jongeremm aan de grenzen van ij citeit. Wethouder Sty daarom een mooie L gelegd voor jongefc D. van der Meijden.I ge kun je voor dit sty, geen oplossing ren laten zich nietfc waar ze lol moet< Daar heb je spi jongerenwerkers Die zijn veel beter te peilen wat de joi len." Eerdere afspraken II wijk en Noordwijk j over een grenscorreil deze zomer gecoj. Dan gaan gezamenf besluiten richting r de Staten die de i zen moeten goei grenscorrectie word volgens plan verloof nuari van kracht. katwuk/noordwuk peter blok Katwijk lijft begin volgend jaar een stukje Noordwijk in. Kat wijk doet aan 'landjepik' om nog ruim 550 huizen achter de bestaande wijk Rijnsoever op 'eigen grondgebied' te kunnen bouwen. Katwijk wordt uitgebreid tot bedrijventerrein 's Gravendijck. Het huis van kachelsmid Haasnoot aan de J. van der Vegtstraat. foto dickhogewoning Katwijker G. Haasnoot (57), die in het mar kante huis aan de J. van der Vegtstraat 1 woont en daar ook als kachelsmid werkt, voelt zich in de steek gelaten. Van de ge meente en de Aannemers Combinatie Kat wijk (ACK) hoort hij weinig tot niets, terwijl hij toch binnenkort een 27 meter hoog ap partementencomplex voor zijn deur krijgt. En dat niet alleen. De nieuwe toegangsweg van en naar de Princehaven komt praktisch naast zijn huis te liggen. Hij vreest daarmee voor een grote toena me van het autoverkeer, voor meer geluids hinder en voor extra verlies van het woon genot op de benedenverdieping in verband met de ophoging van de nieuwe weg en naar binnen schijnende autolampen. En hij wil daarvoor planschadevergoeding - vijf a zes ton die hem door wethouder A. van der Plas zouden zijn toegezegd. „Dat is toch niets teveel gevraagd? Ik word door al die nieuwbouw rond mijn huis enorm bena deeld." Wethouder Van der Plas ontkent dat hij bedragen heeft genoemd, laat staan iets heeft toegezegd. Haasnoot wil in ieder geval van geen wij ken weten. „Het heeft er alle schijn van dat de gemeente en de ACK mij hier gewoon weg willen hebben en dit huis en de werk plaats willen slopen om die toegangsweg ruim baan te geven. Maar hier ligt voor mij zoveel historie. Mijn opa is hier op deze plek in 1910 met de zaak begonnen en ik ben op dit moment met mijn 57 jaar nog vee) te jong om met mijn bedrijf te stop pen. Dat wil ik ook helemaal niet. Ik zeg al tijd dat ik, als mijn gezondheid het toelaat, tot mijn dood werk." Haasnoot woont in een karakteristiek pand, een creatie van de in de Katwijk be kende architect Jesse, ook het brein achter de Rooie Buurt. „Dit huis mag hoe dan ook niet tegen de vlakte, al krijg ik een villa aan de Boulevard. Dit is mijn huis... Ik hoef niet zo nodig weg, al zien anderen dat anders." De gemeente treedt momenteel als be middelaar op, de ACK zorgt als er met Haasnoot een akkoord is uiteindelijk voor een 'afkoopsom'. Katwijkse groenteveiling draait nog tc Het groenteveilingterrein aan de Sandtlaan ir verandert de komende anderhalf jaar in een kl{ bedrijventerrein waar ruim zestig kleine ondem worden gehuisvest. Dat zegt directeur Leon Gitfj Katwijkse Ontwikkelings Maatschappij (KOwf met Atrium Vastgoed uit Leiden eigenaar van hf veilingterrein. Hoeveel zij voor het ruim twef1 grote veilingterrein hebben betaald, wil GuytL0 gen. t, Guyt denkt onder jpi merbedrijfjes en li aan onderdak te hew ook dienstverlener ven. „Het wordt allei Daarin is in KatwijkW ving weinig te krijgi. vraag is er waarschijn Behalve Atrium Vi de KOM waren er nt gadigden voor de fc. ling, maar zij bodfc dan de Leidse/Katm! binatie. De groenteveiling i' door tot 1 juni. Daaii leden en het bestuï veiling 'nog wat lopi, afwikkelen'. Het veflfc verdwijnt als het aaL ligt half septemberL slopershamer. De gij*! omstreeks eind L bouwrijp gemaakt, f wordt met de bouw] drijvencomplex l Guyt verwacht dat ef eerste bedrijfsruimte, opgeleverd. „De prijs die wij voor de veiling en het omliggende terrein over hadden, bleek het hoogste bod. En daarmee zijn wij spekko- per", vindt Guyt die in oktober samen met Atrium Vastgoed van architect Hans Bakker bij de veiling 'poolshoogte ging ne men'. „Nadat wij hoorden van de plannen om met de veiling te stoppen, zijn we er onmid dellijk op ingesprongen. Dat is natuurlijk ook ons vak." De Katwijkse Bouw Maat schappij (KBM) bouwt hoogst waarschijnlijk het bedrijven complex. Guyt heeft al in ge dachten hoe dat eruit moet gaan zien. „Die zestig bedrijfjes, waar vooral ambachtelijk werk wordt verricht, komen in kwali tatief hoogwaardige halletjes te zitten die waarschijnlijk twee verdiepingen hoog worden. Die bedrijfsruimten worden mini maal 75 vierkante meter groot." Sassenheim houdt deur open voor herindeling te ct sassenheim/voorhout/warmond sjaak smakman De kansen voor een gemeente Teylingen worden er niet groter op. Sassenheim wil graag, maar Voorhout voelt vooralsnog he lemaal niets voor welke herin deling dan ook. Dat hebben de twee gemeenten laten weten aan Warmond in een reactie op de vraag of Warmond bij een eventueel samengaan met hen een aparte deelgemeente kan worden. Oegstgeest liet al eer der weten graag samen te wil len met Warmond, maar ook daar zit een aparte deelge meente er niet in. Vooral op verzoek van het CDA, en als reactie op de storm van protesten die opstak toen het Warmondse college aangaf een deelgemeente van Leiden te willen worden als zelfstandig voortbestaan niet haalbaar is, vroeg Warmond aan de buurge meenten Oegstgeest, Sassen heim en Warmond of die een deelgemeenteschap in de aan bieding hebben. Eerder stelde de Oegstgeeste burgemeester Timmers in deze krant dat War mond zich niet moet blindsta ren op de beloften van Leiden: zodra Warmond zich heeft uit geleverd, wordt het volgens haar alsnog gewoon een wijk op het moment dat Leidse wij ken laten weten ook wel deelge meente te willen worden. Voorhout wijst daar ook op in zijn reactie. „Bij een gemeente lijke herindeling is het de nieu we gemeenteraad van de nieuw gevormde gemeente die het be leid van de nieuwe gemeente bepaalt Het nieuwe ge meentebestuur is formeel niet gehouden aan enige afspraak of toezegging van de besturen van de voormalige gemeenten." Voorhout windt er verder geen doekjes om. Volgens het college willen de Warmondse collega's helemaal niets met Oegstgeest, Sassenheim of Voorhout. Ten eerste hebben ze nooit het initiatief genomen voor een gesprek met deze buurgemeenten. Bovendien legt het Warmondse college de lat onmogelijk hoog: „Zoals u het beschrijft, komt het bij ons over dat er (bij een herindeling) feitelijk niets mag veranderen en is er dus sprake van een cos metische schaalvergroting waarbij de andere fusiepartners de nadelen eenzijdig moeten dragen." Conclusie: „Uw vra gen zijn naar onze mening meer gericht op de totstandko ming van een deelgemeente binnen de gemeente Leiden dan op de positie van War mond als voormalige gemeente binnen een geheel nieuw ge vormde gemeente." Overigens vindt het Voorhoutse college dat geen ramp, want wat Voor hout betreft is herindeling hele maal nergens voor nodig en niet aan de orde. Sassenheim wil duidelijk wél, al voelen burgemeester en wet houders niets voor een con structie met een deelgemeente. „Wel is het onze stellige over tuiging dat een intensievere sa menwerking mogelijk is tussen Warmond, Sassenheim, Voor hout en/of Oegstgeest waarbij tegemoet gekomen kan worden aan de door u geformuleerde basisuitgangspunten." Die uit gangspunten zijn: het veiligstel len van het eigen karakter en de aanwezige voorzieningen in Warmond, het openhouden van het buitengebied, een eigen gemeentehuis en de garantie dat dat allemaal minstens vijf tien jaar zo blijft. Wat Sassen heim betreft gaan de vier ge meenten binnenkort maar eens met elkaar om de tafel zitten om te zien wat er mogelijk is. Burgemeester Vosjan van Warmond laat weten daar niets in te zien. Sinds september is de gemeente bezig geweest met het denken over de toekomst. Alle buurgemeenten wisten daar van en hadden# direct of indirect mei maar dat hebben z| daan. De reacties kt| toen het WarmondH met zijn keuze kwar gewoon, te laat, vinL Buddenberg daaropr ben ons juist heelj, dend opgesteld om ir wijt te krijgen dat 1 Warmond wilde inlijf! De komende wen seert het Warmond zes discussie-avondl- het wil proberen der voor het idee van aai» Leiden te winnen. Q4 moet de gemeenteraf besluit nemen. „HeF correct zijn als we weer over allerlei a gaan praten". Het is moeilijk om ze alle maal gelijk stil te krijgen, maar na een paar minuten hebben VOC-schipper Willem- zoon Klump en VOC-kok Floris Eekerszoon toch de aandacht van de derdeklassers van het Visser 't Hooft lyceum in Rijns burg. De school heeft deze week een themaweek over de Verenigde Oost-Indische Com pagnie en daar hoort deze les van de bemanning van het VOC-schip De Amsterdam van het scheepvaartmuseum bij. In het echt heet de schipper Jan van der Zeep en de kok Ge orge de Jong en ze lopen alle bei al tien jaar als verklede vrij williger over het VOC-schip in Amsterdam. Daar vertellen ze aan toeristen en andere bezoe kers van het nagebouwde schip over het leven en de ont beringen van de bemanning van de handelsschepen van de Verenigde Oost-Indische Com pagnie (VOC). Maar het is de eerste keer dat ze een themales op een school geven. De Jong is daarom ook best zenuwach tig om de derdeklassers te woord te staan. „Het zweet staat in m'n handen", zegt hij voor de les. Ze vertellen aan de hand van een serie dia's over de handel van de VOC. „Schipper, hoe werkt die toverlantaarn?", vraagt De Jong als hij aan de projector prutst. Het verhaal gaat over het werven van be manning, het pakhuis, de schreierstoren in Amsterdam waar de matrozen afscheid na men van hun geliefden. Alles komt voorbij. Vooral de straf- Onder redactie van Rob Onderwater tel. 0715356457 fen die matrozen soms kregen, zoals kielhalen en een mes door je hand, beschrijft de schipper tot in detail. „En als je iemand had vermoord dan werd je samen met het lijk en een paar kogels voor het ge wicht in een slaapzak genaaid en overboord gekieperd", ver telt Van der Zeep. De Jong vertelt vol afschuw wat er allemaal te eten was aan boord van een schip. „Het eten was echt waardeloos. Het verse fruit aan boord was snel op, of het verrotte. Dan had je alleen nog pekelvlees, peulvruchten en stokvis. En die stokvis was zo keihard dat je die eerst 24 uur moest weken in bier, dan koken en dan was het nog niet te eten", zegt hij alsof hij het zelf regelmatig eet. De hygiëne van het water aan boord was ook niet al te best. Van der Zeep: „Dat ging na twee maanden een beetje stin ken, nog een paar maanden la ter werd het groen van de al gen en zwommen er beestjes in rond, echt smerig. De ma trozen dronken het dan ook door hun tanden, om het wa ter te filteren." Het laatste doet hij voor, maar dan zonder wa ter. Dan is het tijd om echt eten van het schip te gaan proeven. De Jong heeft een pan gorte pap opgewarmd en deelt dat in bakjes uit aan iedereen. Een groepje meisjes begint huiverig uit het bakje te lepeenltje. „Het lijken net maaien, getver!", roept er één. Anderen vinden het best wel lekker. Ook heb ben de VOC- mannen zeekaak bij zich. Arjen de Haas uit 3- mavo zit lekker aan het brood te knabbelen. „Kijk, dit is nou best goed te eten." Van der Zeep: „Ja, maar deze zeekaak is eigenlijk nog te vers. Op het schip was het vroeger veel taai er en harder." Alleen de derdeklassers van Visser t Hooft in Rijnsburg doen deze week mee met de VOC-themaweek. Docent Ma rijke Brandenburg, coördinator van het project legt uit waar om: „Die hebben het meest brede lesprogramma, dan kun je de VOC op alle gebieden uit lichten." Alle vakken die in die week worden gegeven, hebben allemaal iets te maken met de handelsmaatschappij. Johan Heemskerk uit 3-mavo vertelt daar iets over: „Bij natuurkun de leer je bijvoorbeeld hoe ze Voorzichtig wordt een hapje geproefd van de gortepap zoals de zeelui in dienst bij de VOC vaak maan denlang kregen voorgeschoteld. foto dick hogewoning zo'n boot in elkaar zetten. De school heeft vier vakkenpak- ketjes samengesteld waar de leerlingen uit konden kiezen. Bijvoorbeeld biologie, Engels, tekenen en geschiedenis." Dat is precies het pakketje dat Melanie van der Meij, ook uit 3-mavo, deze week volgt: „Met biologie hebben we het bij voorbeeld over de gezondheid aan boord van de schepen en met tekenen mag je alles ma ken als het maar met de VOC te maken heeft." Op de vraag hoe leuk ze deze themaweek vinden, zijn de antwoorden lauw: „Ach, het is weer eens wat anders." De kok en de schipper hadden ook niets anders verwacht. „Ja, wat wil je van 15- en 16-jari- gen. Als er zo'n groep bij ons op het schip komt, zeg ik ook: kijk uit, daar komt zo'n groep etters. Maar dit viel mij nog al les mee. Ze waren stil en dat is al hartstikke leuk." willem-paul de moou

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 16