Leiden De student die gids, historicus en curator werd Tn Bedrijf 'Koffie en thee moet je heieven Leiden Regio 'Klachten over treintaxi terecht' >eo RDAG 15 MAART 2001 15 app| Hen kert DER Nieuws en berichten uit en over de Leidse wijken, steil uurthuizen en van de wijkverenigingen, gerangschikt con idsdeel. Persberichten en wijkbladen kunnen worden t op d naar Leidsch Dagblad, postbus 54, 2300 AB Leiden. 071-5321921; e-mail: redactie.ld@damiate.hdc.nl oekoi de ziel ïiten AL Als introductie op de basistraining Zenmeditatie centrum Suiren-Ji zondag 18 maart vanaf 10.00 uur een met onder meer een open les zenmeditatie, een Boed- tempeldienst en een lezing met als onderwerp 'Zen en kosten voor de open lessen zijn 2,50 gulden. De basis- zenmeditatie beginnen 26 en 29 maart om 20.00 uur. iformatie is te verkrijgen bij het centrum aan de Hoge- telefoon 5120051. EST In het COC aan de Langegracht 65 wordt vanavond uur de film 'The Next Best Thing' gedraaid. De entree be- veijf gulden, voor leden is de toegang 2,50 gulden. Morgen is i dri 2.00 uur disco, alleen voor vrouwen, en zaterdag zijn antv K) uur ook mannen welkom. Dinsdag 20 maart is er een •avond, alleen voor vrouwen. and Beheerder Tage 'Puma' Smagge van het voormalige Elisabeth-ziekenhuis aan de Leidse Hooigracht is nog steeds niet afgestudeerd. Sinds mensen weten dat de eigenaar, het Maarssens Bouwbedrijf, het markante gebouw wil afbreken, heeft hij ook amper tijd gehad voor het afronden van zijn scriptie. door Robbert Mirrkhorst AL In de sfeervolle kapel van 'Verbum Dei' aan de Plan- rzorgt De Mirtetak zondag een kinder-mantramiddag eren van 0 tot 13 jaar en hun ouders. De kosten voor een /an ien ouder bedragen 20 gulden, elk extra kind en ouder Iden. Opgave is noodzakelijk, telefoon 5211444. Vrijdag 23 ea jnt er een nieuwe cursus 'Zingen vanuit je hart", mantra ir e ans. De Mirtetak verzorgt diverse cursussen, onder meer nigh Schoot en peuter- en ldeutermuziek, Muziek en Zwan- van en blokfluiten, ïatie dragi UK Bij de ingang van de begraafplaats aan het einde van d jsteeg 126a begint zondag 18 maart om 11.00 uur een naa ;over de begraafplaats Groenesteeg. Deelname is gratis, n 1 ie b noei 5WUK Wijkvereniging Aktief verzorgt morgen om 20.00 aart- en sjoelavond in het wijkgebouw aan de Berlage- e toegang bedraagt 2,50 gulden, de zaal is om 19.30 uur de ^KWARTIER Voor verzamelaars van munten, postzegels, f kaarten, telefoonkaarten en andere zaken is er morgen 00 en 21.45 uur de ruilbeurs van de Leidse Ruilvereni- ngskerk in buurthuis 't Spoortje, Bernhardkade 40. En- Boefer niet-leden 1,50 gulden en één gulden voor jeugd tot en bro r. Voor meer inlichtingen kan er gebeld worden met zoef93. ide gen IK In het Kerkelijk centrum De Regenboog aan de Wa- 1 is zaterdag 17 maart van 9.30 tot 16.00 uur een model- 1 ars. Hobbyisten bieden hun gebruikte treinen en andere met het spoor te maken hebben, te koop aan. Er kan ;dia. d worden. Voor informatie: Hijman v.d. Handel, 0181- bero idhi itte In de Groenoordhallen is zaterdag en zondag van Het 00 uur een snuffelmarkt. De Groenoordhallen zijn te ie w de hoek van de Willem de Zwijgerlaan en de Gooimeer- ne iruij Puma - want zo noemt ieder een hem eigenlijk - Smagge, heeft pas geleden nog post ge kregen uit Duitsland. Van de Volksbund Deutsche Kriegsgra- berfürsorge om precies te zijn, het Duitse equivalent van de Nederlandse Oorlogsgraven stichting. In de Tweede Wereld oorlog stortte een oorlogsvlieg tuig van de bezetter neer in de tuin van het ziekenhuis. Het vliegtuig ligt er nog, maar hoe veel van de piloot is overgeble ven, staat niet helemaal vast. „Hij is weliswaar herbegraven in Limburg, maar waarschijnlijk was dat alleen zijn hand", ver telt Smagge. „We wachten nog op meer informatie." Mogelijk weet de Duitse organi satie meer; ze kon Smagge al wel van alles vertellen over de loopbaan van de piloot. En in middels is een ooggetuige uit Leiden op bezoek geweest in het oude ziekenhuis, dat na het vertrek van de universiteit (in 1992) een studentenpand werd. Zij kon tot in detail de laatste stuurmanskunsten van de neer geschoten Duitser beschrijven. Ze bevestigt de theorie dat de piloot in zijn laatste kilometers nog moet hebben geleefd en bewust op de tuin van het zie kenhuis aanstuurde, om een grote ramp te voorkomen. Na de laatste uitbreiding van het Elisabeth in 1954 is een her denkingssteen voor de piloot in de muur gemetseld, ongeveer boven de plek waar het vlieg tuig nog moet liggen. Dat heeft Smagge althans uitgevonden. Hij komt steeds meer te weten over de geschiedenis van het pand, waar hij zich sinds zijn intrek (in 1992) in verdiept. De steen is vermoedelijk verdwe nen toen het ziekenhuis sloot en verhuisde naar Leiderdorp. Als eerbetoon hangt nu een pa pieren replica op dezelfde plek. Smagge is op een bepaalde ma nier van het gebouw gaan hou den. Afbreken noemt hij zonde, voor 'zo'n goed, mooi en bruik baar gebouw'. Daarin staat hij niet alleen. „Een bewoner zei me: Ik weet zeker dat als de eer ste sloopbal erin gaat, ik hier met een aantal bewoners en oud-bewoners zal staan te kij ken en dan een traantje moet laten. Ik denk dat deze uit spraak voor zich spreekt." Ook elders in de stad is de be zorgdheid over de toekomst van het ziekenhuis gegroeid. Zeker nu mensen beseffen dat het de eigenaar ernst is met zijn plannen. In een verbouwing ziet het Maarssens Bouwbedrijf geen heil en het weet zich in die overtuiging gesteund door een onderzoek van Inbo Adviseurs. Raadsleden, een historische vereniging en inwoners mogen hun sympathie betuigen voor het gebouw, verantwoordelijk wethouder Hillebrand heeft op dit moment geen zin in een nieuwe discussie over de toe komst van het oude ziekenhuis. Sloop is het beste, vindt hij. „Iedereen in de stad spreekt ons over het ziekenhuis aan", heeft Smagge gemerkt. „Zitje in de tuin te klussen en er komt iemand langs, dan begint hij een praatje. Voor mij is dit best wel een verrassing. Natuurlijk wisten we dat het leefde, de toekomst van het ziekenhuis. Maar veel bewoners, en ook ik, hadden zoiets van: Wow! Wat overkomt ons nou?" Er wonen nog zo'n 25 (oud-) studenten in het vroegere zie kenhuis. De meeste gangen zijn afgesloten. De Stichting Leidse Studentenhuisvesting was ja renlang verantwoordelijk voor het beheer, maar inmiddels ligt die verantwoordelijkheid ge heel bij Smagge en zijn huisge noot Jurian Luijten. Elke week lopen ze nog hun ronde door het gebouw, een wandeling die 'Puma' Smagge: „Door alle gebeurtenissen hebben we onderling een veel sterkere band gekregen. De aandacht voor het ziekenhuis heeft ons saamhoriger gemaakt." archieffoto dick hogewoning al gauw een uur duurt. Soms wil de verwarming nukkig zijn, soms lekt er wat. De beheerders zorgen ervoor dat de boel tel kens wordt gerepareerd. Sinds eind vorig jaar maakt Smagge die wandeling geregeld niet meer alleen. Leidenaars komen zomaar langs voor een bezichtiging. „We verzorgen graag een rondleiding, al lukt dat niet altijd op de dag dat mensen spontaan langskomen. Die glimlach op het gezicht aan het eind geeft ons voldoening." Uit het hele land komen tele foontjes. Een vrouw belde dat ze nog een oude film had die is gemaakt in het ziekenhuis. Zo dra ze in de buurt van Leiden is, komt ze hem laten zien. Nauw contact is er met de voormalige kloosterorde, het rusthuis in Breda waar de oud- -zusters nu wonen. Zij ver schaffen Smagge allerhande wetenswaardigheden over het ziekenhuis. De student weet in middels naar welke heiligen af delingen waren vernoemd. De bordjes met hun namen zijn in de maak. In overleg met de brandweer - die nog altijd oefe ningen houdt in het onbe woonde gedeelte van het ge bouw - is een wat-te-doen-bij- brand-scenario opgesteld. De vroegere rouwkamer, grenzend aan de prachtige binnentuin, die ernstig was verloederd, on dergaat op dit moment een grondige opknapbeurt. De be woners willen er een ontvangst ruimte van maken. Voor de kapel hoeft Smagge zich allang niet meer te scha men. Die werd een tijd gebruikt als vuilstortplaats. De onbe schrijflijke hopen puin griefden Smagge en zijn medebewoners. Eind vorig jaar is er een afstu- deerborrel gehouden. Ook heb ben de studenten er oud en nieuw gevierd. „Iedereen die de kapel zag, vond hem mooi", al dus Smagge, „maar tegelijk een klerezooi." De beheerder houdt de boel in het ziekenhuis voort aan graag netjes. „We krijgen nu zoveel mensen over de vloer. Dan is het toch gênant als het er uit ziet als zo'n stereotiep studentenhuis." De relatie met de buurt achter het complex is de afgelopen ja ren sterk verbeterd. Junkies en zwervers gebruikten delen van het gebouw en de tuin als toe vluchtsoord en omwonenden spraken de studenten daarop aan. „De achtertuin lag vol met rotzooi en de buurt kwam er over klagen", vertelt Smagge. „Ik vond het prima als wij de troep zouden opruimen, maar het afvoeren ervan was een kos tenpost. Gelukkig kreeg de wijk daar een potje voor van de ge meente. De junks en de zwer vers kunnen zich er niet meer verschuilen." Mede uit dank daarvoor verras ten omwonenden de studenten met een cadeau voor Sinter klaas. De paarse jas, met als op schrift Beheer Hooigracht 15. hangt bij Smagge over de stoel. „Door alle gebeurtenissen heb ben we onderling een veel ster kere band gekregen. De aan dacht voor het ziekenhuis heeft ons saamhoriger gemaakt. Het vreet wel veel tijd. Hoeveel, dat weet ik niet. Ik wil het ook niet weten, want het is te veel. Mijn studie heeft er zeker onder ge leden. Gelukkig kan ik het af studeren een beetje creatief in delen. En ik heb geen al te lasti ge professor." LEIDEN FLOOR LIGTVOET ïk OF In buurthuis Stevenshof aan de Trix Terwindtstraat in een kinderkleding- en speelgoedbeurs met een ruim (i goede en schone tweedehandskleding en in goede rend speelgoed. De beurs wordt gehouden van 9.00 tot :n de toegang is gratis. ïiigr infoi Klanten die vorig jaar klaagden over de treintaxi, hebben gelijk. Dat zegt H. Brameijer van taxibe drijf Eltax dat in opdracht van Transvision de treintaxiritten verzorgt. De drukte op de weg, de krapte op de arbeidsmarkt en de grootte van het gebied waarin de taxi's rijden, voert hij op als verklaring voor de soms te lange wachttijden. De piek van klachten die het bedrijf in november vo rig jaar binnenkreeg, was echter in december weer voorbij. „Al met al presteren we toch zeer behoorlijk", vindt Brameijer. Hij concludeert dit uit het feit dat ondanks sommige problemen vo rig jaar het bedrijf altijd ruim onder de Transvi- sion-klachtennorm van een half promille is ge bleven. In Leiden zijn zes taxi's herkenbaar als treintaxi door de tekst op het daklicht. „Maar als het druk is, rijden soms wel veertig tot vijftig taxi's als treintaxi's rond," voegt Brameijer toe. „Deson danks kunnen de aanrijtijden dan iets uitlopen", geeft hij toe. „Maar wachttijden langer dan vijf tien h twintig minuten zijn echt exceptioneel." adHh» Een rubriek voor zakelijk nieuws uit de regio. Telefoon: 071-S3S6430, Fax: 071-5321921. 921 - 53'jj, ■ENTi an 8 VERT él (071 ro) ro) chtig^l ?n v» If 'angtfv G PER jerpo een to :hi|nd(th( OP jk It verijl u t aan de Botermarkt Daar viert een van Is oudste koffie- en Simon Lévelt het tstaan van de winkel in de opening van de e winkel. Koffie- en bbers kunnen er nu zien, ruiken en ko- t het uitgebreide as- met toebehoren is er iparatieservice voor ipparaten. Willem ie de zaak samen met Renate runt, is trots Jultaat. 'po oofdzakelijk begon- ne verkoop van losse 'iee. Dat is ook het Jste artikel van de Si- iM It winkels. Door de ,i >op die er is ontstaan tiende vraag naar met tesso-apparaten, e besloten te gaan We hebben nu nog ite voor het presente- e producten en we ook thee- en koffie- s en proeverijen gaan ïn zijn koffie en thee ig. „Het is een cul- Zpfde, net zoals men ^jn of sigaren heeft. Je 'eel kanten mee op. ïn en ruiken, dat ipart gevoel." Toch is ijd met koffie en thee ;nst.|eest. Voorheen werkte Bar in de levensmid- Jche, maar dan met [vleeswaren, laar de liefde voor kof- pheb ik ontwikkeld 0 deze zaak begon. Ik heb opleidingen gevolgd, ben mee naar Sri Lanka gereisd waar we theetuinen en koffie plantages hebben gezocht. Daar heb ik zelf ook thee ge plukt en ja, dan gaat het van zelf. Het gaat. een eigen leven leiden en op een gegeven mo ment kun je niet meer zonder", zegt Joosten lachend. Zelf heeft hij geen uitgesproken voorkeur voor koffie of thee. „Vroeger dronk ik eigenlijk meer thee, maar nu drink ik overdag koffie. Het liefst es- pressokoffie, een espresso Co- razón of een Guatemala koffie. Thee drink ik graag thuis, een mooie darjeeling of een cey- lonthee, die is lekker fris en makkelijk te drinken." In de winkel aan de Botermarkt zijn 25 soorten koffie te koop en er is een keuze uit 170 verschil lende theeën. De smaken varië ren van gewone en kruiden theeën tot exotische exempla ren. „Het meest bijzondere is de first flush thee. Thee van de eerste pluk die speciaal voor ons wordt ingevlogen." Volgens Joosten is het de champagne onder de thee. Zo is er een In diase Darjeeling first flush en een Japanse Sencha first flush (een groene thee). Voor een onsje betaal je dan ook respec tievelijk een slordige 25 en 80 gulden. „Dat zijn echt niet zul ke gekke bedragen. Het is iets bijzonders en de echte liefheb ber betaalt er graag wat meer voor. Er is wel degelijk vraag naar en mensen komen er spe ciaal voor terug." Dat laatste heeft te maken met Willem Joosten: „Doordat we zelf bijna alles in het buitenland inkopen, bij dezelfde tuinen en plantages, kunnen we ook controle houden op de sociale omstandigheden daar." foto hielco kuipers een verdergaande bewustwor ding van koffie en thee door de consument, meent Joosten. „Men neemt er steeds meer de tijd voor, maakt ruimte voor een kopje espresso in de hecti sche waan van de dag. En dan wil men ook daadwerkelijk ge nieten. Dat is ook een van de redenen dat we zijn uitgebreid. We kunnen nu meer apparaten tonen en demonstreren. Ons devies luidt ook 'duurkoop hoeft niet altijd het beste te zijn'. We proberen achter de specifieke wensen van de klant te komen en dat verschilt nog wel eens. Doordat we nu meer ruimte hebben, men niet door de drukte onder de voet wordt gelopen, kunnen we die extra aandacht bieden." Joosten wil graag nog de na druk leggen op de sociale as pecten van Simon Lévelt. „Doordat we zelf bijna'alles in het buitenland inkopen, bij de zelfde tuinen en plantages, kunnen we ook controle hou den op de sociale omstandighe den daar. We verkopen de kof fie van Max Havelaar, maar niet iedere theetuin of koffieplanta ge heeft een keurmerk. Toch probeert het bedrijf daar in vloed op uit te oefenen door bij te dragen in onderdak, scholing en gezondheidszorg." JULIETTE GILISSEN Leidsch DagbladAKCIIIIÜYlüN ANNO 1901 Vrijdag 15 Maart TWEEDE KAMER - Woningwet Het algemeen debat werd geopend door den heer Schaper, die uitvoerig den onhoudbaren toestand van de arbeiderswoningen zoowel in de steden als op het platteland schetste. Het ergste is het in de steden. In Den Haag bijv. verblijven 40.000 arbei ders in hofjes, en de sterfte onder de kinderen bene den het jaar is daar 24 per 1000 meer dan elders. En in Amsterdam met de kelderwoningen ziet het er nog slechter uit. In vele dier woningen kan men niet eens recht overeind staan. Spreker teekende hierbij aan dat niettegenstaande de arbeider zich met zoo'n krot moet behelpen, hij naar proportie meer woning- geld betaalt dan de rijke voor zijn villa. Volgens spre ker komt het vaak voor dat de arbeider 1/3 van zijn weekloon aan huur moet betalen. Het verschaffen van goede woningen en het waken tegen overbevol king kan in den ellendigen toestand verbetering brengen. Dit voorop stellende, bemoedigt het ont werp spreker niet. Want z.i. zal het ontwerp weinig baten daar de verplichting ontbreekt voor de ge meentebesturen om arbeiderswoningen te bouwen. ANNO 1976 REGIO-Het voor de regio Leiden meest belangrijke treffen van de zaal handbalcompetitie was de beslissende wedstrijd tussen de damesploegen van Northa en Ancora uit Rotterdam, die in de derde divisie gelijk eindigden. Thea Terheide van Northa probeert door de verdediging van Ancora te bre ken. Northa won met 5-4 en werd daardoor kampioen. foto archief leidsch dagblad Maandag 15 maart VOORSCHOTEN - Het 'Micropolis'-plan is een initi atief van het Voorschotense architectenbureau E.F. Frangenheim in samenwerking met het gemeentebe stuur om te komen tot verwezenlijking van een woon-, werk- en recreatiecomplex in Voorschoten. Het programma van eisen zoals het door de archi tect in samenwerking met alle betrokkenen voorlopig is vastgesteld is in hoofdzaak gebaseerd op de be hoefte aan gemeenschappelijke voorzieningen, op genomen in het Beleidsplan van de gemeente Voor schoten en ook aan voorzieningen welke gewenst zijn, maar niet voorkomen in dat Beleidsplan. Het werd gisteren gepresenteerd onder de leden van de functionele commissies. Drie wethouders toonden belangstelling voor het plan. Medewerking voor dit commerciële project is wel nodig omdat in het plan zit een zwembad met 25 meter bad, een instructie- bad en een theater, die zeker de financiële steun van de gemeentelijke overheid nodig hebben. AMSTERDAM/UTRECHT - De spijkerbroek zal dit jaar ongeveer acht tot tien procent duurder worden als gevolg van een tekort aan de blauwe chemische verfstof indigo en een tekort aan het denim, het ma teriaal waarvan de spijkerbroek wordt gemaakt. Deze verwachting heeft algemeen directeur W.N. Scheeren van Levi Strauss Benelux BV uitgespro ken. Er zijn op de wereldmarkt al prijsstijgingen van 200 procent voor indigo genoteerd. Het tekort aan indigo en denim vindt zijn oorzaak vooral in de steeds groeiende populariteit van de 'blue jeans', zoals de spijkerbroek wordt genoemd. Alleen al in Nederland bereikte de omzet van jeans in 1975 een record van 13 miljoen stuks, tien procent meer dan in het jaar daarvoor, aldus de heer C. Vogels van Lois Benelux. Daarbij is alles inbegrepen: merkbroeken en merkloze broeken, kinderjeans en jeans van cor duroy en velours. Folo's In deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien d avcrschri Jvingskaartter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 bij 18 In zwart wit) op tè sturen ""lad Archieven, postbus 54,2300 AB Leiden of door contante betaling aar gblad aan de Rooseveltstraat 82. U ontvangt de foto binnen drie weken. Dagblad, La.v. Leidsch Da$ na plaatsing een ingevulde cheque (geen >p te sturen naar het Leidsch aan de balie van het Leidsch

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 15