Blei slaat brug tussen kerken Geloof Samenleving Tegenstanders kerkfusie wijzen handreiking KOA af VANDAAG BEROEPINGSWERK BOEKBESPREKING Antroposofie uitdaging voor christendom God voortaan HEER Nieuwe Bijbelvertalin Relikwie met haar Boei duikt op in havenstad C Flessenactie voor kinderzieki DONDERDAG 15 MAART 2001 I Vandaag 456 jaar geleden, op 15 maart 1545, be gon de meest omstreden kerkvergadering uit de geschiedenis, het Concilie van Trente (tot 1563). Oorspronkelijk was het één van haar belangrijk ste doelstellingen om het oprukkende protestantisme met de rooms-katholieke moederkerk te verzoenen. De protestan ten die vooral uit Duitsland moesten komen, lieten het ech ter afweten. En van verzoening is uiteindelijk niets terecht gekomen. Sterker, de tegenstellingen werden verscherpt om dat het concilie een stimulans betekende voor de zogeheten 'Contrareformatie': een vernieuwingsbeweging gericht tegen de protestante opmars. De heilige van vandaag, Ludovica de Marillac, leefde even eens in de zestiende eeuw. Zij stichtte de 'Dochters van Lief de', die nu de grootste vrouwencongregatie ter wereld vor men. Pax Christi nodigt jonge Serviërs uit utrecht Op uitnodiging van Pax Christi en Kerken in Aktie be zoekt een delegatie van jonge Serviërs uit de politiek en niet- gouvermentele organisaties van 19 tot en met 22 maart Neder land en België. Samen met een groep van twintig mensen uit Vlaanderen en Nederland nemen de Serviërs deel aan een con ferentie over de veranderingen in Servië en over toenadering tot Europa. De conferentie is deels in Brussel, deels in Den Haag. Ook een bezoek aan het Joegoslavië-Tribunaal staat op het pro gramma. De delegaties gaan met elkaar in debat over de Euro pese Unie, de NAVO en het Joegoslavië-Tribunaal en praten met politici uit beide landen. Negen heiligverklaringen in Rome Vaticaanstad Paus Johannes Paulus II zal dit jaar negen man nen en vrouwen heilig verklaren, zo is in het Vaticaan bekend gemaakt. De plechtigheden vinden plaats op 10 juni en op 25 november. Een van de kandidaten is de Franse non Frances Sa- les Aviat, die in de negentiende eeuw de orde van de oblaten van de Heilige Franciscus van Sales stichtte. De orde telt enkele honderden leden en is ook in Nederland actief. Johannes Pau lus II heeft sinds hij in 1978 tot paus werd gekozen 477 mensen heilig verklaard. Standbeeld moeder Teresa in Calcutta Calcutta In de Indiase stad waar ze het grootste deel van haar leven doorbracht, Calcutta, is gisteren een levensgroot stand beeld van Moeder Teresa onthuld. Het beeld staat vlakbij de plaats waar de van oorsprong Joegoslavische rooms-katholieke non Agnes Gonxha Bejaxhiu ligt begraven. Moeder Teresa stierf in 1997 op een leeftijd van 87-jaar en liet na haar dood een or ganisatie na met zo'n 3.500 leden na met driehonderd tehuizen voor behoeftigen in 25 landen. Het bronzen kunstwerk is ont worpen door Jonathan Wylder. De Britse beeldhouwer was zelf niet bij de onthulling aanwezig. Hij heeft vliegangst. FOTO AP PLINIO LEPRI NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Heusden, A.F. Troost te Zunderdorp en Amster dam. Bedankt: voor Bodegraven (wijk- gem.2), P. Molenaar te Scher- penzeel. CHRISTELIJK GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Winschoten, S.J. Wierda, kand. te Groningen. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen: te 's-Gravenhage, M. Karens te Werkendam. Bedankt: voor Kampen, J.J. Ta- nis te Middelburg-C.; voor Krab- bendijke, A.J. Gunst te Benthui zen. monster anp Het Comité tot Behoud van de Nederlandse Hervormde Kerk ziet weinig heil in een bijgesteld rapport van de hervormde commissie voor kerkordelijke aangelegenheden (KOA). Als de hervormde synode de notitie morgen aanvaardt, zal dat on der de tegenstanders van de voorgenomen fusie van her vormden, gereformeerden en lutheranen tot 'grote verwar ring en nood' leiden, zegt voor zitter ds. L. Ruijgrok van het co mité. De behoudende hervormde gemeenten die in het comité zijn vertegenwoordigd, willen de Hervormde Kerk voortzetten als de kerkfusie een feit wordt. Volgens de KOA-notitie 'Om de eenheid en heelheid van de kerk' is dat echter onmogelijk. Wel moet er ruimte zijn voor een 'pastoraal gesprek' met kerkleden die weigeren zich bij de verenigde kerk aan te slui ten. Ook over materiële voor zieningen als kerkgebouw en pastorie die voor het functione ren van een nieuwe gemeente buiten de Samen-op-Wegkerk nodig zijn, moet worden ge sproken. De aftredende hervormde sy nodevoorzitter ds. B. van Vrees wijk ziet in het bijgestelde rap port een handreildng naar de zogeheten bezwaarden. De sy node gaf de KOA vorig jaar op dracht de notitie te herschrijven omdat de eerste versie te kerk juridisch en te weinig pastoraal van toon was. Ruijgrok vindt de nieuwe versie echter 'harder en scherper' dan de eerste. Vooral de stelling dat ambtsdragers die zich niet bij de verenigde kerk willen aansluiten, hun ambt moeten neerleggen, is hard aangekomen, aldus de predi kant uit Monster. De mogelijkheid van een 'pastoraal gesprek' over de ver deling van goederen is volgens Ruijgrok 'niet van belang ont bloot', maar die is voor het co mité niet het belangrijkst. „Het meest pijnlijke is het advies aan bezwaarde ambtsdragers om hun ambt neer te leggen en aan gemeenteleden om zich van de kerk af te scheiden", aldus Ruijgrok. „Het gaat hier om tientallen predikanten, honder den ambtsdragers en tiendui- haarlem ilse keuenhof Rooms-katholieken gaan in hun denken uit van de univer sele kerk, protestanten van de plaatselijke gemeente. Hoe is tussen deze twee tegengestelde uitgangspunten een oecumeni sche brug te slaan? Dit is één van de hoofdvragen uit de nieuwe artikelenbundel Of all Times and of All Places van de Commissie Dialoog Reformatie Catholica. Haarlemmer Karei Blei, voor malig secretaris-generaal van de Nederlandse Hervormde kerk, stelt daarin voor meer na druk te leggen op de betekenis van de nationale kerken in dit oecumenisch proces. Blei over handigde de bundel gisteren in Amersfoort aan de Raad van Kerken. Organisatorisch verschillen de protestante en rooms-katho lieke kerken in Nederland veel minder van elkaar dan wordt verondersteld. Deze eindcon clusie vormt de rode draad in de bundel. Blei is één van de voorzitters van de Commissie die is samengesteld uit verte genwoordigers van de desbe treffende kerken. Ook is Blei mede-auteur van de bundel. De commissie wil de theologische dialoog bevorde ren tussen oud- en rooms-ka- tholieken aan de ene kant en hervormden, luthersen en gere formeerden aan de andere kant met als doel de oecumenische kerk meer concrete vorm te ge ven. De commissie richt zich van af 1995 op de kwestie tussen de rooms-katholieken en de pro testanten over de verhouding van de universele kerk tot de plaatselijke kerk. Blei: „De rooms-katholieke kerk is aller eerst wereldkerk. De paus is het hoofd en de parochies zijn af geleide afdelingen. Bij de pro testanten is de hiërarchie te genovergesteld." Blei is van mening dat een nationale tussenvorm de sa menwerking tussen de katho lieken en protestanten handen en voeten kan geven. In zijn ar tikel in de bundel, die de ver houding tussen de nationale en De bundel 'Of All Times and of All Places' waarvan dominee K. Blei mede-auteur is, moet een brug slaan tussen de verschillen de christelijke kerken. FOTO ANP ED OUDENAARDEN de universele kerk behandelt, pleit Blei voor een positieve herwaardering van de nationale kerk. De ellende met de gekkekoei- enziekte en mond- en klauw zeer versterkt de roep om 'mens-, dier- en milieubewus te veeteelt en landbouw'. Het antroposofisch, ofte wel biolo gisch dynamisch boeren bij voorbeeld, heeft daardoor plotseling de wind in de rug gekregen. De antroposofische wereldbe schouwing stamt uit de negen tiende eeuw. Rudolf Steiner, de Oostenrijkse grondlegger (1861-1925), heeft een om vangrijk oeuvre nagelaten waarin eerbied voor de door God gegeven natuur centraal staat. Zijn langs 'helderziende weg' verkregen leer is grofweg in drie gebieden in te delen: de natuurfilosofie, de theosofie en een eigen, unieke interpretatie van het christendom. Antroposofische christenen zijn in Nederland verenigd in de zogeheten Christengemeen schap. De Duitse protestants theoloog Andreas Binder schreef in 1989 al een boek waarin hij de waarde van deze antroposofisch christelijke op vattingen verdedigt. Dat boek is nu door de Ne derlander Lambert van Looij vertaald. De titel luidt: Hoe christelijk is de an troposofie? Interessant, want hoe verbind je een protestantisme met bijvoorbeeld zijn predestinatie leer - waarin God het lot van ieder mens al vóór de geboorte heeft vastgelegd - met de esoterische levensvisie van de antroposofen? Binder komt in dat geval uit op de ook door de antroposofen omarmde be grippen karma en reïncarnatie. Als protestants theoloog weet hij dat mensen in orthodox christelijke kringen doorgaans niets van dergelijke 'oosterse' termen moeten hebben. Zowel katholieken als protestanten zien de antroposofie in zijn ge heel zelfs als dwaalleer, new age of verderfelijke esoterie. Dat is kortzichtig, meent Bin der. Hij wijst op het tanende christendom - de versnippe- Hoe christelijk is de antroposofie? ring en leegloop van de traditionele ker ken - en stelt de an troposofie voor als 'een uitdaging'. Hij concludeert na een ingewikkeld betoog over de menselijke vrije wil, dat 'de an troposofische visie op het christelijk ge loof de toets van de paulinische (naar de aportel Paulus-red.) reformatorische rechtvaardigingsleer doorstaat. Alleen op grond van een doctrinair standpunt, dat de menselijke vrijheid als ver zet tegen de goddelijke autori teit misverstaat, kan men de antroposofie het onvervalst christelijke karakter ontzeggen - zoals dit gebeurt door het fundamentalisme van het on feilbare leergezag en door het fundamentalisme van de on feilbare letter van de bijbel." Kortom rooms-katholieken en protestanten zouden zich open moeten stellen voor de antro posofie. Dit vooral omdat, zegt Binder, dat het niet om 'nieu we openbaring' gaat. „Christus is voor eens en altijd de open baring, maar in de huidige tijd is een nieuw begrip nodig voor deze allesomvattende openba ring." Het antwoord op de vraag 'hoe christelijk is antroposofie?' pakt in dit gelijknamige boek dus al snel gunstig uit voor de antroposofen. Dat hoeft niet te verbazen want het is uitgege ven door de antroposofische uitgeverij Christofoor uit Zeist. Misschien was de gedachte daarachter dat door de toege nomen belangstelling voor de antroposofische biologisch dy namische landbouw en vee teelt, nu ook op religieus/esoterisch gebied de vonk zou kunnen overslaan. ONNO VAN T KLOOSTER Titel: Hoe christelijk is de antroposofie? Auteur: Andreas Binder Vertaler: Lambert van Looij Uitgeverij: Christofoor Prijs: 39,50 gulden WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht HWS Geldig tot en met vrijdag. Noorwegen: In het noorden meest droog en wat zon. Verder bewolkt en af en toe sneeuw, aan zee ook regen. Landin waarts lichte, in het noorden ook ma tige vorst. Maxima aan de zuidkust rond 5 graden. Zweden: Overwegend veel bewolking en af en toe sneeuw, in het zuiden meest re gen. In het noorden 's middags lich te tot matige vorst, in het zuiden maxima rond 5 graden. Finland: Veel bewolking en af en toe wat sneeuw, in het zuiden eerst ook re gen. Maxima in het zuiden dalend tot dichtbij nul, in het noorden lichte tot matige vorst. Denemarken: Af en toe wat zon, maar ook kans op enkele buien, in het noorden met natte sneeuw. Maxima van 4 graden in het noorden tot 8 in het zuiden. Engeland, Schotland, Wales, Ierland: In Schotland eerst kans op een win terse bui. Meer naar het zuiden be wolkt en perioden met regen. Maxi ma oplopend tot 7 graden in Schot land en 12 graden in Engeland. België en Luxemburg: Zwaar bewolkt en af en toe regen. In de loop van vrijdag enkele opklarin gen. Maxima oplopend tot lokaal 15 graden op vrijdag. Noord- en Midden-Frankrijk: Donderdag wolkenvelden en vooral in het westen af en toe regen. Vrijdag droger en geregeld zon. Maxima op lopend tot waarden tussen 12 en 16 graden. Zuid-Frankrijk: Eerst af en toe zon en vrijwel overal droog. Vrijdag toenemende kans op een regen- of onweersbui. Maxima tussen 15 en 20 graden, vrijdag aan de voet van de Pyreneen nog hoger. Spanje: Zonnig en vrijwel overal droog. Vrij dag toenemende bewolking en in de westelijke helft een paar regen- of onweersbuien. In het oosten en zui den dan nog vrij zonnig. Maxima tus sen 16 en 23 graden, vrijdag wat la ger. Portugal: Eerst zonnig, maar van het westen uit wolkenvelden en toenemende kans op regen en onweer. Maxima van 16 graden in het noorden tot 20 in de Algarve, vrijdag een paar gra den lager. Mallorca, Ibiza, Menorca: Droog en veel zon. Vrijdag toene mende kans op een lokale bui. Maxi ma oplopend tot tegen de 20 graden. Marokko: Westkust: droog en aardig wat zon. Vrijdag in het noorden enkele wol kenvelden en kans op een bui. Maxi ma tussen 18 en 22 graden. Tunesië: Zonnig, vrijdag in het noorden toene mende kans op een bui. Maxima van 20 graden langs de noordkust tot 28 in het zuiden. Madeira: Wolkenvelden en kleine kans op een bui. Aan de zuidkant ook zon. Maxi ma rond 18 graden. Canarische Eilanden: Op de zuidstranden geregeld zon, el ders meer bewolking, wel droog. Stil aan afnemende noorden- tot noord oostenwind. Maxima tussen 20 en 24 graden. Duitsland: Donderdag bewolkt en af en toe re gen, met name in de zuidelijke helft. In het noorden ook opklaringen. Vrij dag op meer plaatsen wat zon en een stuk droger. Hogere maxima: vrijdag van 11 graden in het noorden tot 16 in het zuiden. Oostenrijk: Aan de noordkant van de Alpen eerst nog enige regen, boven 1200 meter sneeuw. Verder droog en geleidelijk meer zon. In de dalen maxima rond 13 graden. Zwitserland: Wolkenvelden en eerst in het noor den nog wat regen, sneeuwgrens rond 1500 meter. Aan de zuidflank van het Alpenmassief veel zon. Vrij dag juist in het westen en zuiden toenemende kans op neerslag. Maxi ma in de dalen 13 graden. Polen: Licht wisselvallig weer met af en toe zon en een enkele bui. Maxima rond 8 graden. Tsjechië en Slowakije: Af en toe zon, maar ook kans op een bui. Maxima rond 11 graden. Hongarije: Flinke perioden met zon en vrijwel overal droog. Maxima rond 12 gra den. Italië: Droog weer met vrij veel zon en maxi ma meest tussen 14 en 19 graden. Corsica en Sardinië: Perioden met zon en vrijdag kleine kans op een bui. Maxima rond 18 graden. Griekenland en Kreta: Geregeld zon en vrijwel overal droog. Maxima rond 18 graden, donderdag iets frisser. Malta: Perioden met zon en droog. Afne mende wind. Maxima tegen de 20 graden. Turkije en Cyprus: Perioden met zon en een lokale bui. Maxima tussen 18 en 24 graden. VRIJDAG 16 MAART 2001 Zon- en maanstanden Zon op 06.52 Zon onder 18.44 Maan op 02.01 Maan onder 10.22 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 08.20 20.45 7.53 «20.18 Laag 04.00 16.45 3.41 16.26 Weerrapporten 15/03, 07.00 uur: wind temp neersl Amsterdam De Bilt Deelen Eeldé Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Maastricht Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Boedapest Bordeaux Brussel Cyprus Dublin Frankfurt Genève Helsinki Innsbruck Istanbul Klagenfurt Kopenhagen LasPalmas Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Malta zwaar bew. z2 zwaar bew. zo 2 zo 1 zwaar bew ver. 1 zwaar bew z 1 zwaar bew. z2 zwaar bew. z 2 z2 zwaar bew z2 regen ol licht bew. w3 onbewolkt w.s.O onbewolkt n 2 zwaar bew. zw2 licht bew. w2 zo2 00 00 0.0 motregen half bew. licht bew. zwaar bew. licht bew. zwaar bew 21 12 00 16 7 0.0 20 14 0.8 10 -2 0.0 zwaar bew. regen licht bew licht bew. onbewolkt licht bew. 1 16 2 00 3 20 8 00 r. 1 21 2 0.0 2 17 11 00 2 11 3 00 bewolkt onweer W warmtefront fS* regen sneeuw V koufront «Ét opklaringen hagel lagedruk mist windrichting hogedruk zonnig 19 temperatuur luchtdruk in -100°-hecto pascal München regen zw2 5 3 67 Warschau regenbui ver. 2 6 2 0.0 New Orleans zwaar bew no4 18 13 23.0 Nice half bew. nw3 16 12 0.0 V/enen licht bew nw2 13 3 0.0 New York onbewolkt w3 8 6 0.0 Oslo sneeuw zwl 3 0 0.0 Zörich zwaar bew zw3 8 5 14.0 Tel Aviv onbewolkt zo2 21 11 0.4 Parijs zwaar bew. zw3 11 9 60 Bangkok zwaar bew zo 2 33 24 60.0 Tokyo licht bew. n3 15 8 0.0 Praag regen zw3 8 1 00 Buenos Aires onbewolkt no 2 30 24 0.0 Toronto licht bew. zw2 4 0 0.0 Rome onbewolkt o2 18 6 0.0 Casablanca zwaar bew ws.O 20 12 0.0 Tunis onbewolkt zw2 21 6 0.0 Split licht bew. nw2 19 7 0.0 Johannesburg licht bew zo2 22 9 0.0 Vancouver zwaar bew. o2 11 1 0.0 Stockholm zwaarbew o3 2 1 0.0 Los Angeles zwaar bew zw 2 15 12 0.0 zenden gemeenteleden." Als de kerkfusie een feit wordt, voorziet Ruijgrok een si tuatie waarin in weerwil van een synodaal verbod bezwaar de predikanten toch hun ambt zullen blijven uitoefenen, ker kenraden van bezwaarde ge meenten niet zullen aftreden en het gemeenteleven zullen pro beren voort te zetten. Het comité pleit ervoor dat de bezwaarde gemeenten hun gemeenteleven op zuiver gere formeerde grondslag kunnen blijven voortzetten in een fede ratief verband met de toekom stige verenigde kej hoopt dat de syno< van het KOA-rapp vaarden, voor die zen. De Stichting Herv recht, die een ke strijd tegen de kerl pleit voor de instell onafhankelijke con richtlijnen moet op een 'ordelijk naast staan' van de toekc enigde kerk en de gemeenten die zid bij willen aansluiten Blei: „In de jaren zestig en ze ventig was gelovig Nederland heel enthousiast over de oecu mene." Al snel bleek het sa mengaan van de kerken een il lusie. Rome speelde hierin vol gens de oud secretaris-generaal van de Hervormde Kerk een grote rol. „De katholieken be weren dat de nationale organi satie van de kerken het univer sele kerk-zijn belemmert, dat is onzin." Volgens Blei kan de nationale kerk juist helpen werkelijk open te staan voor de universele kerk. In de overige artikelen wordt deze gedachte verder uit gewerkt. Zo behandelt Matthias Smalbrugge de ideeën van Cal- vijn. Deze zouden de kerken nader tot elkaar kunnen bren gen. Calvijn legde de nadruk op de Maaltijd van de Heer en de doop, net de onderdelen die in de verschillende kerken samen gevierd kunnen worden. Verder behandelt de bundel de ont wikkelingen die plaatshebben in de oecumenische kerk, het kerkrecht, de geloofsleer en de plaatselijke kerk. haarlem anp HEER wordt de weergave van de Godsnaam in de Nieuwe Bijbelvertaling (NBV). De vier letters wor den in kleine hoofdletters (klein kapitaal) geschreven. Dat hebben de besturen van het Nederlands Bijbel genootschap (NBG) en de Katholieke Bijbel Stichting (KBS) een maand geleden besloten, zo heeft het NBG intern bekendgemaakt. Er zijn reeds enkele deel uitgaven verschenen van de oecumenische bijbeluit gave, die in 2004 wordt ver wacht. Daarin was reeds gekozen voor de vertaling HEER van de Hebreeuwse Godsnaam JHWH. Hierte gen rees breed een oproep van diii lezers', die de ontv taling beoordelen, teerden ongeveer honderd mensen HEER, volgens henie nelijk. I De besturen van I KBS erkennen dat kritiek op die weei gekomen. Maar geen eenstemmigh reikt over een van tientallen alternatie werden aangedrag weergave van d breeuwse Godsnaa HEER (in klein komt volgens de b het meest tegemoet uitgangspunten en staanbaarheid vant Vondst archeologen in oude pagode peking anp Chinese archeologen hebben nabij de oostelijke havenstad Hangzhou acht relikwieën op gegraven, waarvan er een vrij wel zeker een haar bevat van Boeddha. Dat meldt The South China Morning Post. De vondst, gedaan tijdens opgra vingen van een pagode uit de tiende eeuw, bevestigt vermoe dens van archeologen dat er waardevolle relikwieën liggen. Behalve de relikwieën zijn er ook overblijfselen gevonden van een in steen gegraveerde afbeelding van Boe ren spiegels en bro ten. Het onderzoel wacht de komende meer ontdekkingen ruïne van de voonn ng-pagode, die in 1 te, is overigens ve bied voor de media, De pagode is bero er volgens boeddhi tellingen een witte begraven ligt. Het symboliseerde de w het boeddhisme krachten onderdruij oegstgeest ilse keuenhof De Willibrordkerk in Oegstgeest gaat aanstaande zondag van start met een statiegeldactie voor kinderen. De kerk sluit zich hiermee aan bij de flessen actie van de gemeente Oegst geest die elke gulden statiegeld vermeerderd met een rijksdaal der. De opbrengst v nog tot 4 novembf naar een Albanee^ kenhuis. De zoekt nog vrijwillige!" die de kinderen i bij het verzilveren j sen. Voor meer infoi van der Heijden en Ab Schothorst OJl WM L O F LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE e-mail: abonneeservice@damiate.hdc.nl Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/ vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-13.00 uur 071-5128 030 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) H. Schneider (adjunct) PUBUC RELATIONS W.H.C.M. Steverink 071-5356 356 REDACTIE A. Maandag, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D.C. van der Plas, chef eindredactie regio J Rijsdam, chef redactie kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden INTERNET: www.leidschdagblad.nl telefax Advertenties: 071 - 5323 Familieberichten: 023- 53 023- 5320 216 Redactie: 071-5321 921 Hoofdredactie: 071— 5315 ADVERTENTl Maandag t/m vrijdag van 8. 071-5356230 RUBRIEKSADVER1 Maandag t/m vrijdag van 8 071-5143 545 ABONNEMENTEN: (07 bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtigs het automatisch afschrijven var abonnements- geld, ontvang» betaling. VERZENDING Pf Voor abonnementen die per po worden verzonden geldt een tt aan portokosten per verschijnt! LEIDSCH DAGBLAD OP O Voor mensen die moeilijk lei hebben of blind zijn (of een: leeshandicap hebben), is een van het regionale nieuws uit Dagblad op geluidscassetteb informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Le Auteursrechten voort Dagbladuitgeverijl e-mail: redactie.ld@damiate.hdc.nl WÊÊÊÊKÊÊÊÊÊÊ K ■■HMH N H U I Z ongevallen dienst Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezon feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienstk inlichtingen bezoekuren ziekenhuizen Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 14