eiden Regio lonument is kwetsbaar achid gaat naar het Nationaal Jeugddebat Mistige legendes en heldere feiten over de Burcht Provincie wil schade in streekvervoer beperken I c." 'Oeps!' DKJMQ IkfCTi Advertentie DZB lijkt bedoeld voor mannen —ÊËÈET hERDAG 15MAART 2001 13 lief opgepakt Een 32-jarige Leidenaar is gisteren aangehouden op ver- Bng van autodiefstal uit een garage aan de Flevoweg. De je wist de dader aan de hand van de vingerafdrukken die jhterliet, te achterhalen. De man zou in de nacht van 10 op [jiuari de deur van de garage hebben opengewrikt en met n de auto's zijn weggereden. ideling op Langegracht Twee mannen hebben vannacht op de Langegracht een Eïge Leidenaar, die op een bromfiets langsreed, mishan- met een steekwapen en een metalen voorwerp. De daders igen rond kwart over één hun slachtoffer tot stoppen. Ze h de brommer op. Vervolgens mishandelden ze de man. ihulp van een getuige die hulp ging halen bij het politie- tau heeft de politie de daders, een 23-jarige en een 29-jarige iaar, aangehouden. i van de Blauwe Tram De afdeling Rijnland van de Nederlandse vereniging van gstellenden in het Spoor- en Tramwegwezen vertoont sdag 21 maart unieke kleurenfilms van de Blauwe Tram. Al dan veertig jaar uit het straatbeeld verdwenen, spreekt dit ermiddel volgens de vereniging nog volop tot de verbeel- Tijdens de filmavond kunnen herinneringen worden op- ld aan de drukte op het Stationsplein en de trams in de aat. Er worden ook films vertoond van de Gele Tram fassenaar en de stadstram in Den Haag. Deze bijeen- van de NVBS wordt gehouden in de Connexxion-zaal, lurgerweg 1Aanvang 20.00 uur. De toegang is voor leden ulden, niet-leden betalen een gulden meer. Oudste gebouw van Leiden na 25 jaar weer te boek gesteld itold wilde al langer af van kunstwerk Vervolg van voorpagina mder Pechtold heeft de afgelopen twee jaar nog aankijken of het ooit wat zou worden met het Vre- önument. Dat was een soort compromis met de snteraad, die in 1999 te kennen gaf nog niet toe te an een rigoureus besluit over het glazen kunstwerk, pld zelf is al veel langer van mening dat Leiden tr het Vredesmonument op de Garenmarkt beter af de collegevergadering van afgelopen dinsdag is het roor het beeld van kunstenaar Stulemeijer geval- beeld zoals met het Indiëmo- nument waarop met politieke motieven inmiddels drie aan slagen zijn gepleegd. Het Vre desmonument is doelwit van puur vandalisme. Het is onaar dig voor de kunstenaar om dit te zeggen maar ook voor straat- meubilair geldt dat - als het niet voldoet - het weg moet. Bij voorbeeld afvalbakken die na de eerste de beste tik van een passerende auto niet meer zijn te legen." Op de vraag of er een schade claim van de kunstenaar onder weg is, antwoordt Pechtold: „Dat moeten we afwachten. Wel blijkt uit jurisprudentie dat voor het verplaatsen of het ver anderen van een kunstwerk in stemming van de kunstenaar een vereiste is. Een gemeente is bij mijn weten niet verplicht om een beeld voor altijd te la ten staan." Beeldend kunstenaar Stule meijer, die al vaak heeft laten weten dat zijn kunstwerk op de Garenmarkt moet blijven staan, was vanochtend onbereikbaar. indaag precies twee jaar dat in de gemeenteraad en enkel plan voor het aonument een meer- bleek te vinden. Pecht- 'oor verwijderen niet en ïrplaatsen niet. Ook zei ad dat het te allen tijde alijven staan. Afgespro- daarom dat we geduren- jaar het onderhoud intensiveren en daarna litieve beslissing zou- len. Dus sneller ruitjes ;en, vaker schoonmaken er een zogenaamd iield, een beschermlaag, kracht." twee jaar zijn om en er één conclusie: het beeld ibaar. Inderdaad, een van verkeerde materi- zegt Pechtold. fendt niet dat hij nu is ge- voor vandalisme. „Zulke termen zijn geenszins ipassing. Er zijn geen in- tijke problemen met het Een laat-middeleeuwse kroniekschrij ver wist zeker wie de Leidse burcht hadden gesticht: een groep Friezen en Slaven die in de eerste helft van de vijf de eeuw terugkeerden uit Engeland. Ze joegen eerst de beesten uit het wil de Woud zonder Genade en stichtten vervolgens de Burcht. De nazaten van een van de burchtheren lieten zich trouwens ook niet onbetuigd. Een van hen, Lem, een zoon van een reuzin, stichtte Heerlem (of Haarlem, zoals we tegenwoordig geneigd zijn te zeggen). Terwijl een andere nazaat, die mooie ronde ogen had en daarom Valk heet te, Valkenburg bouwde. Historicus Ed van der Vlist dist het ver haal met veel smaak op in zijn van daag gepresenteerde boek 'De burcht van Leiden'. Net als de meeste andere theorieën trouwens - als we het ver haal van de anonieme kroniekschrijver zo tenminste mogen noemen - over het ontstaan van de burcht. Naast de Friezen en de Slaven, kregen ook de Romeinen de eer toebedeeld de Burcht te hebben gebouwd. En de Noormannen, niet te vergeten. De Romeinen leken voor sommige ge schiedschrijvers nog de meest voor de hand liggende kandidaten. In oude ge schriften duikt immers de naam Lug- duno op voor een Romeinse verster king die min of meer ter hoogte van Leiden gelegen moet hebben. En als de Romeinen hier hebben gebouwd, dan is de kruising van de Oude en Nieuwe Rijn natuurlijk een logische plek. Van der Vlist rekent genadeloos af met het idee. Lugduno, of Lugdu- num, zal eerder ter hoogte van Katwijk hebben gelegen dan in Leiden. In de Burchtheuvel zijn trouwens geen spo ren van Romeinse activiteiten gevon den. Misschien dat er in de Romeinse tijd een kleine agrarische nederzetting in Leiden was, maar dat was dan ook alles. Ontnuchterend Met de Noormannen rekent Van der Vlist minstens zo snel af, tenminste wat hun rol in de bouw van de Burcht betreft. Het bouwwerk in Leiden lijkt absoluut niet op wat de Noormannen elders in Nederland hebben achterge laten. Dus ook zij verdwijnen weer in de mist van de geschiedenis. En zo blijven de Graven van Holland, die vanaf de elfde eeuw in en rond Leiden hun macht opbouwen, uiteindelijk over. Een redelijk ontnuchterende conclusie, na alle verhalen over woeste Friezen, Romeinen en Noormannen. De historicus heeft 'De Burcht van Lei den' geschreven omdat hij vond dat het na 25 jaar wel weer eens tijd werd voor een boek over Leidens oudste monument. Van der Vlist heeft het karwei heel verdienstelijk geklaard. Hij toont zich een boeiend verteller die het historische verhaal opluistert met een lange reeks historische fantasieën, mythes, malle feiten en weetjes. Zoals bijvoorbeeld het plan van de Rotter damse stadsarchitect Chr. van der Tak aan het einde van de negentiende eeuw om een watertoren bovenop de Burcht te zetten. Tegelijkertijd is Van der Vlist een be hoedzaam wetenschapper. Aan legen des geen gebrek, maar de historicus is er steeds als eerste bij om te melden dat het inderdaad een legende is, dat er absoluut niets van is bewezen en dat er zelfs het nodige tegen in is te brengen. Vooral het eerste deel van het boek, de geschiedenis van de Burcht tot 1651, maakt daardoor soms een wat mistige indruk. Slechts twee jaartallen sprin gen er echt uit, als de strijd om de gra felijke macht in Holland tussen Lode- wijk van Loon en Willem I voor de Leidse Burcht wordt uitgevochten. Hoewel, in 1203 is eigenlijk alleen maar zeker dat er wat schermutselin gen in Leiden plaats hadden. Het is volgens Van der Vlist helemaal niet ge zegd dat er bij de Burcht werd gevoch ten. In 1204 is het wel raak, als aan hangers van Willem zich in het bol werk hebben verschanst. De strijd met de troepen van Lodewijk verloopt rampzalig. Willems aanhangers slaan op de vlucht, maar zakken door de brug tussen de Burcht en de zuidelijke Rijnoever en verdrinken in groten ge tale. Opmerkelijk genoeg is het beleg van 1204 de enige keer dat de Burcht een belangrijke militaire rol heeft gespeeld. In de loop van de dertiende eeuw ves tigen zich steeds meer mensen op de burchtheuvel en uiteindelijk zelfs in de Burcht zelf. Bij een volgend beleg van Leiden, in 1420 tijdens de Hoekse en Kabeljauwse twisten, komt de Burcht eigenlijk niet meer in beeld. Het is op dat moment alleen nog maar het symbool van macht voor de Burg graaf, een heerser die in de stad zijn eigen machtsgebied heeft en geregeld ook tegen het gemeentebestuur ingaat. Maar ook zijn positie brokkelt in de loop der eeuwen af, tot het een lege functie is geworden. In 1651 verkoopt de burggraaf - de functie is inmiddels overgaan naar een Franse edelman - de Burcht. Leiden weet er via een stro man de hand op te leggen. Voor 70.000 gulden, 30.000 minder dan de vraag prijs. Lustoord Het tweede deel van het boek is min der speculatief, vooral ook omdat Van der Vlist zich nu volop op geschreven bronnen kan baseren. En op talloze il lustraties, die hij ook in ruime mate in zijn boek heeft opgenomen. Daarop is goed te zien hoe de Burcht in de ze ventiende eeuw, nadat de stad het bol werk in handen heeft gekregen, veran dert in een soort lustoord. De heuvel wordt beplant met fruitbomen, waar van de oogst aan bezoekers wordt ver kocht, en nog later verschijnen op de burchtheuvel doolhoven, kolfbanen en fonteinen. De Burcht - die op een gegeven mo ment ook in gebruik is als waterreser voir-krijgt na 1651 talloze opknap beurten, waarbij het eeuwenoude bol werk soms iets te grondig wordt aan gepakt. Van der Vlist vermoedt dat er uiteindelijk nog maar een paar vier kante meter muur over is dat iets van de twaalfde eeuw heeft gezien. En on danks al het werk dat in de loop der tijd werd uitgevoerd, is de Burcht nog steeds niet uit de problemen. Inmid dels vertonen de muren weer een paar zorgwekkende scheuren. WIM WECAAAN Het boek 'De Burcht van Leidenon derdeel van de Leidse Historische Reeks, is vanaf morgen te koop in de Leidse boekwinkels en op het stadhuis en het stadsbouwhuis. Prijs: 29,95 gul den. Een kopergravure uit 1785 van het veronderstelde beleg van de Burcht in 1203. ILLUSTRATIE DE BURCHT VAN LEIDEN ROBBERT MINKHORST Gedeputeerde Norder (vervoer) van de provincie Zuid-Holland mag van provinciale staten ex tra geld uitgeven aan openbaar vervoer. Dat bleek gisteren op het provinciehuis bij de bespre king van de bezuinigingsvoor stellen van gedeputeerde sta ten. Het komt Norder goed uit nu Connexxion gedwongen is om een flink aantal busritten te schrappen. Hij zal dan ook dankbaar ge bruik maken van de ruimte die statenfracties hem gisteren bo den, zo liet hij weten. „Ik mag een deel van het geld dat is be doeld voor het bereikbaar heidsoffensief incidenteel ge bruiken. Ik zal dat mondjes maat doen. Het is bedoeld voor de ergste knelpunten. Voor een structurele oplossing is veel meer geld nodig." Onduidelijk is hoeveel extra financiële ruimte hij krijgt voor het open baar vervoer. Het streekvervoer krijgt dit jaar zware klappen. Zuid-Hol land moet 2,6 tot 5,4 miljoen inleveren op het openbaar ver voer. Uit een nog vertrouwelijk voorstel van busmaatschappij Connexxion blijkt dat die be zuiniging grote gevolgen heeft voor het streekvervoer in de Bollenstreek, rond Leiden en Alphen aan den Rijn. Norder liet zich nauwelijks uit over de plannen van Con nexxion. Wel liet hij merken dat hij er niet zo gelukkig mee is. „Connexxion zet de koers uit. Wij hebben zo onze eigen prio riteiten. We moeten kijken waar de verschillen liggen en waar overeenkomsten zijn." Norder erkent dat het busvervoer on der grote druk staat. „Maar een kaalslag is niet aan de orde", verwees hij naar de kritiek van reizigersorganisatie Rover. GroenLinks was tijdens de commissievergadering in Den Haag Norder het meest ter wil le. „Het mag extra geld kosten", zei fractievoorzitter Ouwehand. Zoveel zelfs, lichtte de Noord- wijker na afloop toe, dat de pro vincie voor dit jaar mag 'bijpas sen'. Ouwehand is bereid om de bezuinigingen voor één keer uit eigen middelen te betalen. Ontstemd is Ouwehand over het voorstel van Connexxion. Als Zuid-Holland akkoord gaat. verdwijnen er bussen tussen Leiden en Katwijk en Noord- wijk, en tussen Alphen en Schiphol. „Lijnen die belangrijk zijn voor de Duin- en Bollen streek. Dit is te zot voor woor den. Op deze manier zijn we al leen bezig met het beheersen van de kosten, en kijken we niet meer naar de vraag naar open baar vervoer. Wij willen maat werk per regio. Laten we maar eens creatief worden. Ik vind het hopeloos om steeds alleen naar de financiën te kijken." Volgens Norder en Ouwe hand zijn de geldproblemen in het streekvervoer voornamelijk de schuld van het rijk. „In 1998 is het openbaar vervoer naar ons overgeheveld, maar niet al het geld. Ik vind dat je het niet kan maken om in een tijd dat je openbaar vervoer hard nodig hebt, het bestaande netwerk af te breken", aldus Ouwehand. „De overheid heeft het over sti muleren van openbaar vervoer, terwijl de ene na de andere fi nanciële regeling wordt stopge zet. Dat is vragen om narig heid." Gedeputeerde Norder: „Het streekvervoer staat erg on der druk door structurele be zuinigingen van het rijk." Reizigersaantallen en dus de inkomsten nemen af, terwijl de kosten verder stijgen. „Het be tekent dat we toch moeten snij den in lijnen", zegt Norder. Dat Zuid-Holland daarmee het risi co loopt dat het nog meer men sen uit de bus jaagt, moet de bestuurder toegeven. „Die vi cieuze cirkel is een terechte angst. Het is een hele lastige uitdaging om die ontwikkeling te stoppen." Maar: „Wij kiezen ook echt voor openbaar ver voer, alleen duurt het gewoon een tijdje voor je dat ziet. voor de busbanen er liggen. We heb ben in 1999 besloten vijftig mil joen gulden te investeren. In het bereikbaarheidsoffensief staan nog eens enkele tientallen miljoenen guldens." Finge (15) is al behoor- •rbereid. Hij leest vaak tekst wat in de Tweede werd gezegd, kijkt wel Het Lagerhuis en ervaren radioman lolland Centraal zijn mi- inangst al lang overwon- lij is vrij van zenuwen, hem vraagt of hij nerveus r zijn deelname aan het naai Jeugddebat, haalt hij thouders op. „Misschien t wat dichterbij komt." Het is op 23 april. De dag dat Rachid met zijn fractie van tien debaters uit Zuid-Holland het gecultiveerde gebekvecht aan gaat met leeftijdgenoten. De selectie komt uit een voorron de van een provinciaal debat waar de debaters uit Zuid-Hol land jeugdparticipatie als spe cialisme hebben gekregen. En om redelijk beslagen ten ijs te komen hebben ze eerst een in terviewtraining gevolgd en daama een uitgebreid opinie- - De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad Onder redactie van Pablo Cabenda en Eric-Jan Berendsen TELEFOON O 71 - 53 56 439 onderzoek onder hun leeftijd genoten gedaan. Zo pikten ze op hoe hun jeugdige achterban tegen de zaken aankijkt en kunnen ze straks hun mening goed verwoorden. Op 23 april mogen de jongeren van gedachten wisselen met de ministers en staatssecretaris sen die door voorzitter Jeltje van Nieuwenhoven zijn uitge nodigd. In totaal zijn er vier de batten. Nog een hoogtepuntje: Rachid mag op 28 maart met een select groepje uitverkore nen de resultaten van de jon- gerenenquête aan premier Kok overhandigen. Hoewel politiek en radio zijn twee grootste interesses zijn, is hij toch vrij weinig met de praktijk van de politiek in de weer. De glamour van de poli tiek trekt hem niet zo en ais je aan hem vraagt of hi j onder de zwaargewichten nog favorieten heeft, twijfelt hij even. „Dejon- gerenraad is twee jaar geleden stopgezet. Anders had ik daar misschien wel in gezeten. Maar ik heb op dit moment niet echt een voorkeur voor een politie ke partij." Het gaat Rachid toch meer om het steekspel zelf. „Het geeft een kick om op ar gumenten mensen te overtui gen. Ik probeer me als voorbe reiding altijd te verplaatsen in de rol van de tegenstander. Hoewel je daarbij moet oppas sen dat je jezelf niet overtuigt van diens visie. Als ik tijdens geschiedenisles een argument ga opzetten, zeggen ze vaak 'oh heb je hem weer'. Maar daar zijn de discussies toch wel snel afgelopen, want geschiedenis is niet mijn sterkste vak." Niettemin heeft hij gemerkt dat hij steeds scherper wordt. „Ik laat wat minder makkelijk over me heen lopen dan vroeger." Zijn klasgenoten op het Stede lijk Gym keken in eerste instan tie wel raar tegen zijn deelna me aan de debatten aan. Met scheve ogen. Dat had volgens hem toch meer te maken met het aantal vrije dagen dat hij kreeg dan met zijn interesse voor het politieke en verbale steekspel. Hij voelt zich niet echt de uit zondering op de regel die zegt dat jongeren per definitie a-po litiek zijn. Er zijn er wel meer die politiek belangrijk vinden, maar niet zo belangrijk dat ze er meer tijd aan zouden willen besteden. „Dat was een con clusie die ook volgde uit de en quête." Rest nog de vraag hoe de jon geren in Zuid-Holland het er in de voorrondes vanaf brachten. „Het niveau van Zuid-Holland lag iets lager dan dat van Utrecht en Gelderland." Hoe hij het er zelf vanaf bracht en of hij een goede debater is. daar laat hij zich niet over uit. „Ja, ik kijk wel uit. Dan word je de eerstvolgende keer daarop TOfikt." Uiteindelijk misschien toch nog een polticus. PABLO CABENDA Rachid Finge (15) is vrij van zenuwen. FOTO HIELCO KUIPERS ROBBERT MINKHORST Tot hilariteit en verontwaardi ging van raadsleden worden volgens Jan Hartstra van LWG- /De Groenen te veel mannelijke kwaliteiten van de nieuwe di recteur van DZB Leiden ver wacht. Hartstra uitte zijn erger nis over de functiebeschrijving gisteravond in de commissie van wethouder Hans Buijing (personeelszaken „De nieuwe kandidaat wor den teveel masculiene eigen schappen toegedicht", klaagde het duo-raadsüd. Hartstra doel de op omschrijvingen als rela tienetwerken („daar worden vrouwen buitengeslotenen werken aan strategische vor ming. Joke Sorgdrager (D66) en Mieke Hogervorst (GroenLinks) reageerden als gestoken. Alsof vrouwen daar niet geschikt voor zijn. „Hij zegt het hele maal verkeerd zo", vond Sorg drager. Een belediging voor vrouwen. Toch had Hartstra niet hele maal ongelijk, gaf Uesbeth Hes- selink (PvdA) aan. „Het klopt wel een beetje", zei ze over het verwijt dat hij maakte. De strek king van de tekst in de functie beschrijving en in de vacature is mannen op het lijf geschre ven, oordeelde Hesselink. Overigens kan de wervende tekst in de sollicitatie-adverten tie stukken beter, zei Sorgdra ger. Die is nu saai. „DZB is een veel leuker bedrijf dan wat daar staat", zei ze. Buijing gaf toe dat de vacature wel wat spannen der mag. DZB Leiden zoekt een nieuwe baas na-het vertrek van Gerard Bovens. Een interim-directeur heeft een reorganisatie in gang gezet, zei Buijing. Die moet op 1 september zijn afgerond, als de nieuwe man of vrouw in dienst treedt. Eind mei wordt bekend wie Bovens opvolgt. Wethouder Jan Laurier (soci ale zaken) had de discussie over de functie-eisen graag willen bijwonen, maar hij kwam te laat. Toen Laurier binnen kwam. was het agendapunt al afgehandeld. Hij was thuis ge beld dat het om kwart voor ne gen begon, zei hij. We spreken nooit tijden af, luidde de reac tie, dat is onmogelijk. Laurier, mopperend: „Wat een organi satie." Ruit kapot? Bel: 589 88 87 S- EN SCHILDERWERKEN

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 13