Biologisch eten smaakt beter Trends Wondercrème voor 450 Lekker bungelö Chipknip Luiertechnologie Musflex Wat zit erin? Werkt het echt? Make-up for ever 'Spannende' stofzuigi 8 DINSDAG 13 MAART 2001 In de tijd dat we nog jong en veelbelovend waren, heb ik ooit eens een zakje spaargeld naar Van Lanschot Bankiers gebracht. Waarom? Gewoon ornaat die bank op dat mo ment de meeste rente gaf. Het zakcentje staat er na al die jaren nog steeds en is een klein beetje gegroeid. De bank zelf is veel harder gegroeid. Zo hard dat ik vandaag de dag amper met mijn spaarvar- kentje zou hoeven aan te kloppen, want Van Lanschot doet het liefst zaken met echt vermogende klanten. Dat blijkt bij voorbeeld ook uit de post die ik af en toe nog van ze ont vang. Laatst nog werd ik uitgenodigd om in te tekenen op een nieuwe beleggingsfonds. Minimum-inleg: 10.000 euro. Ik zit te wachten op de brief waarin ze mij vragen om mijn geld ergëns anders onder te brengen. Als je gewend bent om de hele dag zaken te doen met klanten die miljoenen te besteden hebben, lachen ze zich natuurlijk suf om dat pie tepeuterige bedragje van mij. De tijd is al lang voorbij dat banken je het idee geven dat ze blij zijn met het (spaar)geld dat je hun toevertrouwt. Af schriften opsturen, overboekingen doen, mensen aan je ba lie te woord staan, dat is allemaal erg lastig en houdt alleen maar op. Want in diezelfde tijd kun je op de internationale geldmarkt kapitalen verdienen met aandelen, opties en va- lutahandel. En dat is veel interessanter dan klanten die hun piekenpijp komen legen of een reisverzekering willen af sluiten. Daarom ook moet je als vaste klant van de bank voor onge veer elke handeling betalen en krijg je nog maar eens in de twee weken een afschriftje met de financiële stand van za ken. Het is dé manier om ons duidelijk te maken dat al die handelingen geld kosten. Maar je hoort de banken niet als ze zelf geld over de balk gooien. Ik doel dan vooral op het schandalige gedoe rond de chipknip en de chipper. Vorige week werd bekend dat de Postbank en ING hun chipper-systeem inruilen voor de chipknip. Na vijf jaar zien ook zij in dat het onzinnig is om twee verschillende, elektronische kaartjes op de markt te brengen om eenvoudig kleine bedragen af te rekenen. Al bij de introductie was dat voor iedereen klip en klaar, maar Postbank/ING en de andere banken hielden hardnek kig vast aan 'hun' eigen pasje. Elke partij snoefde dat zijn kaartje het allerbeste en allerslimste was. Zoals twee kleine jochies die kijken wie het hoogste kan piesen. Bedragen worden niet genoemd, maar geschat wordt dat deze stammenstrijd beide partijen enkele honderden mil joenen guldens heeft gekost. U leest het goed: honderden miljoenen guldens. Die bespaard hadden kunnen worden als Nederland vanaf het begin gewoon één chipknip gekre gen had. Maar goed. Vanaf volgend jaar worden de zeven miljoen reeds uitgereikte chippers vervangen door een nieuw kaart je met daarop de chipknip. Maar of we er dan uit zijn is nog maar zeer de vraag. Persoonlijk heb ik in al die jaren niet één keer gechipt of het iemand in een winkel zien doen. Maar ach, ook dat mag wel weer een paar miljoen gulden kosten voordat iedereen inziet dat de chipknip hoe dan ook toch al gedoemd was te mislukken. HANS VAN ALEBEEK Restaurants nog niet echt om voor ecologische producten Biologische producten zijn po pulair. Het aantal kopers groeit gestaag. Daarbij spelen gezond heid en voedselveiligheid een grote rol, maar ook natuur, mi lieu en dierenwelzijn. De BSE- crisis en het feit dat steeds meer etenswaren genetisch gemodifi ceerde grondstoffen bevatten, zijn extra argumenten waar door het biologische product in de lift zit. In Nederland zijn ih- middels 1350 landbouwbedrij ven omgeschakeld naar de bio logische productiemethode. En dat aantal neemt nog steeds toe. Biologische producten worden op natuurlijke wijze geteeld, zonder gebruik te maken van kunstmest of chemische be strijdingsmiddelen. Hierdoor blijven de natuurlijke bestand delen van het product beter be houden. En dat komt de smaak ten goede. Deze manier van te len is bovendien vriendelijker voor het milieu, een aspect waar een groeiend aantal men sen belang aan hecht. Maar hoe is het in restaurants? Staan er al biologische maaltij den op de menukaart? Mond jesmaat, zo bleek op een door de Gelderse Milieufederatie ge organiseerde informatiebijeen komst Biologische Producten in de Horeca. Grootste drempel van dit moment is dat biologi sche producten meer geld kos ten. Zuivel, brood en groenten zijn tien tot twintig procent duurder, vlees zelfs veertig tot vijftig procent. Die hogere prijs is volgens insi ders overigens heel betrekkelijk. Ze baseren dat op het feit dat je veel minder eten nodig hebt, omdat het voedzamer is. Tij dens een proef op een leger plaats met biologisch brood na men de militairen eerst ge woontegetrouw tien boterham men mee. Aan het einde van de week waren er dat nog maar drie. De tijd dat de biologische markt het uitsluitend moest hebben van mensen met 'geitenwollen sokken' is voorbij. De groei van de markt zit in mensen in 'drie delig pak' die meer geld hebben De hogere prijs van biologische producten is volgens insiders heel be trekkelijk. Ze baseren dat op het feit dat je veel minder eten nodig hebt, omdat het voedzamer is. foto gpd do visser te verteren. „Maar die groep mensen moet eerst ontdekken dat biologisch voedsel lekker der is", zegt Olivier van der Staal, een kok die zich inzet voor biologisch koken. Hij is er van overtuigd dat het biologisch eten ook in restau rants zal oprukken. ,,Als een restaurant zich wil onderschei den, iets aparts wil doen, dan kan dat met biologische pro ducten. Het fenomeen zal zeker overal zijn intrede doen, al is het maar om te beginnen met een sapje, wijn of bier. Hoeveel producten er op de kaart ko men, ligt aan de consument. Hoeveel vraag is er naar?" De vraag bepaalt het aanbod en die is, zo weet Olivier van der Staal, momenteel per provincie sterk verschillend. „Friesland ligt op kop. En dat heeft alles te maken met de grote aantallen Duitse gasten die daar komen. In Den Haag en in Noord-Hol land gaat het ook sneller dan in de rest van ons land, uitgezon derd Zuid-Limburg. Limbur gers hebben een veel betere smaak en letten wat minder op het geld. Ze zijn er veel gastro- nomischer." „Voor restaurants is het wense lijk gelijke tred te houden met maatschappelijke ontwikkelin gen en daarom de keuze voor biologische voeding óók op het menu te zetten. Al was het al leen maar voor het positieve bedrijfsimago", zegt Volkert Vintges, directeur van de Gel derse Milieufederatie. De ontwikkelingen gaan in ra zend tempo, waarbij overheids instellingen duidelijk een voor trekkersrol vervullen. Zelfs het traditionele broodje tartaar van premier Wim Kok is inmiddels een broodje biologische tartaar. Op de Nijmeegse universiteit bijvoorbeeld, met dagelijks zo'n vijfduizend lunchgasten, wordt het biologisch assortiment stap voor stap uitgebreid. Momen teel gaat er dagelijks vierdui zend liter biologische melk over de toonbank, waarbij de prijs verhoging van een stuiver geen struikelblok blijkt te zijn. Het aanbod is groot. Het idee dat biologisch iets heeft te ma ken met vegetarisch is volledig achterhaald. Olivier van der Staal: „Alles is verkrijgbaar, tot struisvogel toe." En wat te denken van biologi sche wijn? Vincent Helberg, chefkok en biologisch wijndes- kundige, benadrukt hoe be langrijk de manier van presen teren is. „Er was een restaurant dat een apart hoofdstuk biolo gische wijnen aan de kaart toe voegde en vervolgens geen fles verkocht. Nadat alles op dezelf de wijnkaart kwam te staan, was er wel vraag. Sterker, als aan tafel nog eens werd bena drukt dat het om biologische wijn ging, vonden de gasten dat heel leuk." Er gebeurt van alles op de luier- markt. Zowel Pampers als Hug- gies komt met nieuwe luiers. Proctor Gamble, de produ cent van Pampers, komt met nieuwe luiers die meer dunne ontlasting absorberen. Ze zijn vooral bedoeld voor pasgebo ren baby's tot drie maanden. Kinderen krijgen minder uitslag en ouders hebben minder moeite met verschonen. De nieuwe luier is er in de maten Newborn en Mini voor respec tievelijk 15 en 25 gulden. Al even revolutionair preten deert de nieuwe lijn van Hug- gies te zijn. Producent Kimber- ley-Clark deelt de kleintjes niet in naar kilo's, maar naar ont wikkelingsfase: van zuigeling tot actieve dreumes. De nieuwe lijn kent de drie stappen Begin nings, Freedom en Adventurers met een verdere onderverde ling, zodat er in totaal acht ver pakkingen zijn. Ter geruststel ling: het gewicht staat nog steeds op de verpakking. Behalve warme spieren krijg je van middeltjes als Midalgan en Tijgerbalsem meestal ook vette handen. Daarom komt de firma Liberty Healthcare nu met een pompspray voor soepele spie ren. Het spul heet Musflex, kost 36,50 gulden per flesje en komt uit China. Volgens de fabrikant geeft Musflex meteen na het opspuiten een warm en welda dig gevoel in de spieren. Mus flex is (nog) niet in de winkel te koop maar uitsluitend te bestel len via 035 - 548 05 48 of op in ternet: www.liberty.nl Hoe maak je wondercrème? Be gin met wat NASA-wetenschap, doe er een snufje mystiek bij, maak het spul stervensduur en zorg dat het bijna nergens ver krijgbaar is. Ziedaar het recept voor een crème die vanzelf een cultstatus krijgt. Crème de la Mer heet het wondermiddel. Te koop voor 450 gulden per potje. De eerste publicatie in Neder land over Crème de la Mer zorgde in een week tijd voor bijna honderd verkochte potjes. Dat mag je op zijn minst op zienbarend noemen, want wie heeft in hemelsnaam 450 gul den over voor een potje van slechts 60 ml? Zoiets durf je toch amper op je huid te sme ren? Toch groeit het aantal fans met de dag, van sterren als Sharon Stone en Sylvester Stallone tot duizenden gewone gebruikers. Behalve dat de crème zeer goed voor de huid zou zijn, wordt het spul ook een heilzame en he lende werking toegedicht bij huidirritaties, psoriasis, litte kens en brandwonden, om maar wat te noemen. Zelfs het verhaal achter deze crème heeft iets wonderlijks. Het begint allemaal bij ruimte vaartfysicus Max Huber, werk zaam voor de NASA. Bij het werken met brandstoffen liep hij ernstige chemische brand wonden op in zijn gezicht. On tevreden over zijn herstel be gon hij zelf in zijn garage wat te fröbelen. Zesduizend experi menten en twaalf jaar later pre senteerde hij in 1965 Crème de la Mer. Huber stopte met wer ken bij NASA en begon als klei ne zelfstandige de crème aan Crème de la Mer. foto cpd/pr vrienden en bekenden te leve ren. Het spul bleek uiterst be werkelijk: meer dan 4000 potjes per jaar kon hij niet maken. Beperkt verkrijgbaar, schreeu wend duur en enthousiaste ge bruikers, dat kon niet onopge merkt blijven. Leonard Lauder - van cosmeticagigant Estée Lau der- slaagde er uiteindelijk in om de geheimzinnige crème in te lijven, nadat Max Huber in 1991 was overleden (het verhaal wil dat zijn brandwonden door de crème toen nagenoeg ver dwenen waren). Maar evenals bij Coca-Cola bleek ook hier sprake van een geheimzinnige formule, waar van zelfs de dochter van Huber de finesses niet kende. Het kostte de laboranten enkele ja ren om de crème precies zo te maken als Huber, die tijdens het productieproces onder an dere geluidsbanden gebruikte met geluiden uit de kosmos en de natuur. Het cosmeticaconcern koestert dat verhaal met zorg, want zo veel geheimzinnigs en wonder baarlijks, zeker in combinatie met de prijs en de beperkte ver krijgbaarheid, legt de verkoop geen windeieren. Overal waar het potje sinds 1995 op de markt is gekomen, is het een succes. En dat alles zonder dat de fabrikant ook maar een gul den uit geeft aan reclame, want adverteren doet het merk wel bewust niet. De geleidelijke introductie van uit Amerika in de rest van de wereld (Nederland is met België en Frankrijk één van de laatste landen waar het cosmeticapro- duct op de markt komt) gaat steevast gepaard met een hoop publiciteit in de grote glossy bladen. Daarbij kan het geen kwaad dat beroemdheden zoals Courtney Cox en Cher melden dat zij geen dag zonder Crème Max Huber, uitvinder van de wondercrème. foto gpd de la Mer kunnen. Misschien dat in Nederland straks de koninklijke familie ook tot de fans gaat behoren want een van de weinige plek ken waar de cultcrème nu te koop is, is bij hofleverancier Va lentin in Den Haag. Verder is de crème te koop in Maarssen en Amsterdam. Uiteindelijk zullen er in Neder land maximaal tien plaatsen komen waar het spul te koop is. Een Rolls Royce of Ferrari is per slot van rekening ook niet bij elke garagehandelaar te krijgen. (Crème de la Mer is te koop bij: Parfumerie Valentin, Den Haag, tel. 070 - 328 03 58; Parfumerie Louise, Amsterdam, tel. 020 - 66 25 876, Parfumerie By John Beauty, Maarssen, tel. 0346 - 561 334. Voor algemene infor matie: tel. 00 32-716 85 11) HANS VAN ALEBEEK Zeewier is het belangrijkste in grediënt van Crème de la Mer. Max Huber voegde daar onder andere kalk, magnesium, ka lium, ijzer en vitamines C, D, E en B12 aan toe, alsmede extrac ten van de citrusvrucht, euca lyptus, tarwekiem en zonne bloem. Het daarop volgende biofermentatieproces duurt drie tot vier maanden, veel lan ger dan normaal omdat er wordt gewerkt bij lagere tempe raturen dan gebruikelijk. Het cosmeticaconcern Estée Lauder waar de crème wordt gemaakt vergelijkt het met groenten ko ken: „Als je die te lang kookt, verliezen die ook hun voedings waarde." Voor het opbrengen op de huid moet de crème eerst tussen de handen 'op temperatuur' ge bracht worden. De crème is be schikbaar in potjes van 30 ml (250 gulden) en 60 ml (450 gul den) en als lotion (50 ml voor 400 gulden). „Crème de la Mer? Nooit van gehoord", zegt Ellen van Hel den, woordvoerster van de Ne derlandse Vereniging van Huid therapeuten. „Maar dat komt ook omdat wij nooit met cos- metica-producten werken. Wij hebben onze eigen middelen." „Ik houd me wel aanbevolen als ik hoor wat er allemaal wordt beweerd. Of het werkt? De dermatologen in ons zie kenhuis zeggen altijd: het maakt niet uit wat je smeert, als je maar smeert. Het hangt van zo veel factoren af. Iemand die Dior of Chanel gebruikt, heeft niet per definitie een mooiere huid dan iemand die gewoon Nivea gebruikt." REDACTIE: RIEN POLDER, Wie durft er als grote meid of volwassen kerel midden op straat onbeschaamd aan een stang te gaan bungelen? Als het een stang van een Kix is, dan mag dat gerust. Want een Kix is er speciaal voor bedoeld. Kixen worden sinds kort gemaakt door het bedrijf Inter Design in Arnhem. In Duitsland wil ieder een ze al hebben. Inter Design is gespecialiseerd in straatmeubilair zoals park banken, afvalbakken, verlich ting en boomroosters. Voor de gemeente Amsterdam ontwierp het Arnhemse bedrijf recent een afvalbak die gedeeltelijk in de grond kan verzinken. Daar door is er meer plaats voor rommel. Het legen van de bak gaat gemakkelijk met een grote stofzuiger. Snel en hygiënisch. Mooi hoor, zo'n high-tech af valbak. Maar je krijgt er geen lekker warm gevoel van. Je spreekt niet met je vrienden af bij een afvalbak. Bij een Kix doe je dat wel. Een Kix is leuk. Met een team van vormgevers en kunstenaars boog Inter De sign zich over de vraag hoe je in de stad plekken zou kunnen creëren waar mensen elkaar ontmoeten. Plekken waar de ernst van het leven van de ver moeide schouders zou mogen glijden. Het result! drie verschillende! len voor volwasst van oerdegelijk bil staal. Een Kix is eia soort kunstobject! gevoegde waarde, 1 waaraan je kunt h, Kix waarop je met touw kunt trekker die je kunt gebrt springen. Vorige maand stoj sign met z'n Kixen signbeurs in Berlijl een groot succes'! Oostlander, de bal Design. „Allemaaf nieurs en stadsplal even aan de Kix gi En dan zeggen zei sers stug zijn. Wel opdrachten uit Di 'arij Vooral de Kix waai dgt hangen is een topl rm< is inmiddels een e van vijftig stuks ge teei Echt iets voor bij e T complex bijvoorbf mst nen de kantoorme MP' hun pauze fijn uitl e. K Oostlander. Voor! ein deze Kix niet bedo Me nen niet bij de star ^erj Lekker puh. Het nadeel van exclusiviteit is vaak dat het ook moeilijk te krijgen is. Dat geldt ook voor het cosmeticamerk Make Up For Ever dat sinds begin deze maand is in Nederland verkrijg baar. Vooralsnog uitsluitend bij Parfumerie Douglas aan de Ve nestraat 40 in Den Haag. Make Up For Ever werd in 1984 oorspronkelijk ontwikkeld voor make-up professionals uit de toneel- en modewereld. Al vrij snel groeide het uit tot een cult- merk met een eigen winkel aan de Rue La Boétie I dit moment is het| genwoordigd in 4 145 verkoopuntenl sieve winkels of ei| in beroemde wai De prijzen variërel gulden voor nagef gulden voor oogsd gulden voor een 5 let. Voor meer inforrrl 365.1006. 'Een stofzuiger met spannende details'. Zo kondigt AEG de nieuwe Vampyr TC Artline aan. Meest in het oog springt de handgreep, die met soft-touch leer is bekleed. Voor de rest valt het wel mee met de spannende details: flexiwieltjes, telescoop- zuigbuis, zesvoudig filtersys teem, stofzakvol- stootrand rondom tische 'parkeerstai pyr is er in twee ui de E voor 504,65 (met parket- en ondstuk) voor 636 )er; SPD P u z Anagram Op elke verticale regel dient een woord van vier een van vijf en een van zes letters te worden ingevuld. Het woord van vijf lettersbestaat uit de letters van het voorgaande woord plus 1 het woord van zes letters bestaat uit de vijf letters van het voorgaande woord plus 1Als de hele puzzel juist is ingevuld, vormen de letters in de vet omlijnde kolom een woord. 1. Bevlieging, eerbied, het doen en laten; 2. landbouwer, kaartspel, wildernis; 3. uitgestrekt, spijker, talent; 4. kledingstuk, etensrestje, maaiwerktuig; 5. brievensnoer, bijnaam, knoflookworst; 6. sentimentele vervolgserie op radio of TV, babysit, mannequin; 7. plas, vetstof, beknopt overzicht; 8. snijwond, rivier in Frankrijk, pardoes; 9. inwendig orgaan, koningin, horizon; 10. verharde huid, voorjaar, spanlat voor behang. HET WEER Oplossing van maandag: Horizontaal: 1. Riek; 4. daar; 7. galei; 9. ka; 10. pak; 11. ge; 13. eed; 14. lier; 17. snee; 18. alt; 19. adat; 21 arts; 24. sir; 26. te; 27. dol; 29. me; 30. zager; 32. roet; 33. taal. Verticaal: 1. Rekel; 2. eg; 3. kap; 4. dek; 5. ai; 6. roede; 8. lam; 11. geest; 12. de; 13. en; 15. Indië; 16. rat; 17. sta; 19. aster; 20. ar; 22. re; 23 steel; 25. log; 27 dat; 28. Let; 30. ze; 31. ra. Transparante lucht Een zomerse uitschieter van meer dan 25 graden komt wel vaker voor maar als het kwik nog voor half maart tropische aspira ties krijgt fronst zelfs een Spanjaard zijn wenkbrauwen. Afgelopen zondag werd in Xètiva 31,3 graden geregistreerd en gister middag werden opnieuw temperaturen tot tegen de 30 graden waargenomen (Murcia 28,6 graden). De warmte werd aan het einde van de mid dag verdreven door een agressief koufront. Het ging om hetzelfde front dat zondag avond laat over Nederland trok en plaatse lijk meer dan 10 millimeter (Andijk 12) re gen dumpte. Na de regen werd het gisteren overdag prachtig weer. In relatief droge lucht vertoonde zich haast geen wolk aan het zwerk. Opvallend was de transparant heid van de lucht. Aan de vrijwel wolkenlo ze hemel droeg ook het relatief koude zee water bij. Boven zee vindt er namelijk wei nig convectie (opstijging van warme lucht) plaats. Meer landinwaarts waren gistermiddag wel stapelwolken te zien, zich rangschikkend in fraaie straten. De temperatuur bleef in Bloemendaalse duinen steken op 8,3 gra den, Nieuw-Vennep meldde nog 10,8 en Schiphol zowaar 12,0 graden. Gisteravond bereikte een volgende storing, op satellietfoto's zichtbaar als een komma- vormige wolkencluster, onze regio. De sto ring veroorzaakte buien die van onweer en hagel vergezeld gingen. Een volgende sto wi t p ring bepaalde vandaag ons dat ook morgen. Het systeem opgenomen in een groter lag< j| boven het noorden van Europ Bij ons vallen morgen enkele' de kust staat eerst nog een noordwestenwind. Tussen laat de zon zich af en toe tuur komt uit op maximaal 8 Donderdag komt de atmosft rust. Gedurende het grootste dag blijft het droog, er is weinfcc zon schijnt zo nu en dan. Vrij tda zachte luchtmassa's naar ons proces loopt mogelijk uit op i kri Drd i de i ik zien sre de ef 'en elii iht( *g

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 22