RF WESTEN DO Toerisme EXCURSIES REISBOEKEN -MAGAZINES Frikadellen en broodjes kroket in DAG 10 MAART 2001 166 IJSLAND Het aantal reisgidsen over IJsland is nog al beperkt. Geen wonder dus dat de 'Do- minicus' over dit land vanaf 1990 zes drukken beleefde. Zojuist verscheen zelfs de zevende die door de schrijver - Wil lem van Blijderveen - uiteraard geheel is geactualiseerd. Van Blijderveen is geen reisschrijver pur sang - zoals je er in het zich nog steeds uitbreidende Domini- cus-fonds nogal wat hebt - maar in de al lereerste plaats IJsland-liefhebber en - deskundige. Dat valt aan de gids te mer ken. Wat Van Blijderveen niet meldt, is het weten ook niet waard. Een min puntje slechts: in het register worden de IJslandse namen gebruikt. Gevolg: wie bijvoorbeeld niet op de hoogte is van het feit dat de Westmaneilanden in het IJs- lands Vestmannaeyjar heten, kan lang zoeken. In de Dominicus-reeks kwamen zojuist ook uit de deeltjes Gambia/Sene gal, Japan, Barcelona, Thailand, Kanaal eilanden en Malediven. 'IJsland' (Dominicus-serie) door Willem van Blijderveen. Uitgeven Gottmer. Prijs 41,95 gulden. RUSLAND De reeks 'Te Gast In...' wijkt nogal af van wat bij reisgidsen normaal is. Maar daar om zijn de boekjes die in deze serie ver schenen niet minder aardig. Ze worden geschreven en samengesteld door men sen die een bepaalde affiniteit met het beschreven land hebben en bestaan uit meerdere artikelen alsmede een katern met praktische informatie dat altijd wordt afgesloten met een lijstje aanbevo len boeken. In de jongste uitgave (Rus land) beschrijft Marente de Moor de Nevski Prospekt, de beroemde boulevard van Sint-Petersburg, en geeft Cees Wil- lemsen een schets van het leven in Mos kou. Rob Jaspers echter steelt de show met een hilarisch verhaal over het 'gek kenhuis' dat Rusland tegenwoordig is. In dezelfde serie verscheen ook Nieuw-Zee- land. 'Rusland' (Te Gast In...serie) door lorgen van Waes e.a.. Uitgever: Informatie Verre Reizen. Prijs 12,50 gulden. NEDERLAND Internet kan goed van pas komen bij het zoeken naar een dagje-uit of een weekje wegwezen in Nederland. Maar welke 'website' moet je dan hebben? Het on langs verschenen ANWB-gidsje 'Neder land on line' had een goede leidraad kunnen zijn. Maar helaas denken de sa menstellers Gjelt de Graaf en Monique Steenstra dat het voor de lezer belangrijk is te weten wat zij van de uitvoering van de sites vinden. Terwijl het toch om de informatie gaat en niet om de vorm. Tot overmaat van ramp introduceren De Graaf en Steenstra de websites ook nog met kleine, vaak flauwe en quasi weten schappelijke aanloopjes. 'Nederland on line' samengesteld door Gjelt de Graaf en Monique Steenstra. Uitgeverij: ANWB. Prijs: 14,95 gulden. AZIË Het februari/maart-nummer van maga zine 'Azië' heeft veel aandacht voor Ka- zachstan. Walter W.C. de Vries reed met een jeep door enkele canyons in 'wel licht één van onherbergzaamste gebie den ter wereld waarvan de schoonheid nauwelijks te beschrijven is'. Azië-hoofd- redacteur Eildert de Boer vertelt over Gappadocië (sinds 1985 op de Unesco- werelderfgoedlijst) en onder de kop 'De erotiek van de Gouden Lotus' staat een verhaal over wat ooit een symbool van trots en schoonheid was voor Chinese vrouwen: het kleine voetje. Modeont werpster Sheila de Vries verklaart in de serie 'Het reisgevoel van...' haar voorkeur voor Azië. 'Azië' kost 9,95 gulden. TUNESIË Het nieuwste deeltje uit de Expert-reeks (Tunesië) is een vertaling van een gids die al in 1998 verscheen. Het boek zou dus achter de feiten aan kunnen lopen. Maar in het voorwoord wordt benadrukt dat 'sommige dingen nooit veranderen in Tunesië'. Tunesië biedt een schat aan gedetailleerde informatie over onder meer het openbaar vervoer. Hard nodig omdat het huren van een auto in Tune sië vrij duur is. Bovendien hoef je maar - A j-ï' 1 iii i i t r - <D r* 1 ii 7T BI L, 3. g EXPERT R E 1 S n-J j één fout te maken of je zit op het politie bureau. Vrouwen wordt aangeraden met vastberaden tred door het land te lopen, oogcontact met vreemden te vermijden en niet in te gaan op vervelende opmer kingen. Verfrissend is de kritiek. Menzel Bourguiba, bijgenaamd 'Petit Paris', wordt bijvoorbeeld medogenloos om schreven als een 'karakterloos industrie- Flipje krijgt een museum in Tiel. Het fruitbaasje heeft zijn oog laten vallen op een pand naast de Waterpoort. Wanneer het museum de deuren opent, is nog niet bekend. In het Flipjemuseum kunnen bezoekers zich straks niet alleen ver gapen aan bijvoorbeeld de machines die ooit werden ge bruikt in jamfabriek 'De Betuwe' maar ook aan de stripboek jes die over Flipje verschenen alsmede allerlei snuisterijen die verwantschap hebben met het ventje. Zweden Ook dit jaar geeft het Zweeds Informatie Centrum in Alphen aan de Rijn weer een 'Zweden Magazine' uit met daarin een schat aan toeristische informatie. Extra aandacht wordt be steed aan outdoor-activiteiten (varen op een houtvlot) en fa milievakanties. Een landkaart, een overzicht van de veer diensten en de bekende rubriek A tot en met Z, maken de brochure compleet. De Vakantiegids is aan te vragen bij te lefoonnummer (0900) 202.52.00 (drie kwartjes per mi nuut). Duitsland Het Duits Verkeerbureau in Amsterdam heeft een kleurig 'Vakantieboek' laten drukken met tientallen tips voor zowel korte als lange vakanties in en naar Duitse bestemmingen. Extra nadruk werd gelegd op het thema van dit jaar 'Glanspunten van de Romaanse Middeleeuwen'. Het Vakan tieboek wordt samen met het gidsje 'Links en Rechts van de Duitse Autobahn' (met informatie over accommodaties en bezienswaardigheden in de buurt van de snelwegen) voor 10,95 gulden thuisgestuurd. Bestellen kan op telefoonnum mer (0900) 109.10.20 en/of internet www.duitsverkeersbu reau.nl Camperkonvooien De Brabantse reisorganisatie Travelhome organiseert dit jaar twee zogeheten camperkonvooireizen door respectievelijk Amerika en Canada. De eerste trip duurt van 4 tot en met 25 juni en voert het uit 30 campers bestaande peloton langs onder meer Los Angeles, Grand Canyon, Yosemite, San Francisco en Las Vegas; de tweede is van 3 tot en met 24 september en doet fameuze plaatsen aan als Banff, Jasper, Calgary en Vancouver. De campers worden in Amerika ge huurd en er kan een keuze worden gemaakt uit drie verschil lende types. Informatie: Travelhome, telefoon (040) 211.39.38. Waterland Bij Toerisme Recreatie Nederland (het voormalige NBT), verschenen zojuist twee nieuwe vaargidsen. De eerste voert de titel 'Varen door Groningen en het aangrenzende Duitse gebied', de tweede 'Beleef meer aan het IJsselmeer'. De boekjes bevatten niet alleen meerdere vaarroutes maar ver schaffen de gebruikers ook beschrijvingen van allerlei be zienswaardigheden langs de trajecten. Uiteraard ontbreekt de praktische informatie niet. De vaargidsen kosten 19,95 per stuk, zijn verkrijgbaar bij alle VW-kantoren, ANWB-vestigingen en de gespecialiseerde boekhandel. Kopenhagen Het aantal 'witte fietsen' in Kopenhagen is opnieuw uitge breid. Nu van 1.500 naar ongeveer 2.200. In 2002 moeten er zelfs 3.000 van deze zogeheten 'bycykler' zijn. Dit om te voldoen aan de toenemende vraag van vooral buitenlandse toeristen. Die betalen voor het gebruik van de gesponsorde fietsen 20 kronen statiegeld, een bedrag dat ze weer terug krijgen als ze het rijwiel in de speciaal daarvoor bestemde rekken terugzetten. Meer informatie: www.bycyklcn.dk Flevoland Het Flevolands Bureau voor Toerisme geeft dit jaar niet al leen een 'hoofdgids' uit met daarin toeristische informatie over een streek die met unieke plekjes als Schokland, de Oostvaardersplassen en de Bataviawerf veel interessanter is dan de meeste Nederlanders denken, maar ook verschenen er vier regionale brochures. Alle gidsen kunnen worden op gevraagd bij voornoemd bureau, telefoon (0320) 28.67.50 en/of internet www.saturnus.nl/wvf Wie wel eens een cruise heeft gemaakt, kent het ver schijnsel. Niet zodra zijn de trossen los gesmeten of voor het loket waar excursies kunnen worden geboekt, vormt zich een lange rij vrouwen. Snakkend naar die spectacu laire helikoptervlucht met Brabantse koffietafel boven Guadeloupe of die abseil-cursus met jodelmuziek van het Bird Rock Lighthouse bij Crooked Island. Waarom willen vrouwen altijd op excursie? Ze vinden het allemaal even onweerstaanbaar. Of het nu om een nachtje kleumen in de Wadi Rum-woestijn in Jordanië gaat of een klieder cursus bij de batiksters van Bali. Enig toch? Mannen mijden die 'informele visite bij een gewoon zwart gezin in Kaapstad' gewoonlijk. Die zitten liever in de strandbar. Waar ze zich veelal klem zuipen om maar niet te hoeven denken aan de credit-card afschrij vingen die straks als gloeiende kolen opz 'n vloermat zullen ploffen. Want dat is het nog het allerergste van al die exclusieve excursies: de exclusieve prijs. tes. Westendorf heeft de laatste jaren miljoenen geïnvesteerd om de pistes door het gebruik van sneeuwkanonnen zo lang mogelijk begaanbaar te hou den. Honderd procent skizeker heid is er echter nooit. Dit voor seizoen bijvoorbeeld lag er lan ge tijd onvoldoende sneeuw. Maar dat kan de kolonie Neder landers die Westendorf be zoekt, nauwelijks deren. De Brabantse meiden Ellen Arts en Gwenda Oomen maken de win ter hier voor het eerst mee en hebben de smaak flink te pak ken. Beiden werken in de zorg, maar namen drie maanden on betaald verlof om te kunnen solliciteren op een baan als kin derjuffrouw bij de skischool. Eenmaal aangekomen wachtte hen een tegenvaller. Gwenda: ,,Hier werd pas duidelijk dat we die kinderen ook ski-les moeten geven. Ellen had pas vier keer op de ski's gestaan en ik maar één keer. Moesten we een cur sus volgen van zeker vijfhon derd gulden. Hebben we niet gedaan. Maar wat geeft het, nu werken we lekker in een hotel." robert van lith Meer informatie: Oostenrijks Verkeersbureau 020-468.28.57. Internet: www.austria-tourism.at en Tourismusverband Westendorf 00-435.334.62.30. Internet: www.westendorf.com stadje'. Onlangs verschenen ook de deel tjes Cuba, Israël en Florence. Tunesië' (Expert-serie) door Anthony Sattin en Sylvie Franquet. Uitgeven Unieboek. Prijs: 39,90 gulden. JERUZALEM De in korte tijd bijzonder populair ge worden reisgidsen van Capitool handel den tot op heden uitsluitend over landen en streken. Nu komen daar ook bekende steden bij. Onlangs verschenen 'Berlijn', 'Milaan' en 'Jeruzalem', eind apnl wordt 'Maastricht' verwacht. De Capitool- boekjes hebben vooral op het gebied van illustraties een geduchte reputatie en hoe terecht dat is bewijst 'Jeruzalem het Heilig Land'. Naast de achthonderd kleurenfoto's bevat de gids ook nog eens talloze opengewerkte tekeningen van bij voorbeeld de Heilig Grafkerk en de Cita del. De teksten zijn bondig en toch infor matief. Nogal verrassend is dat in deze gids ook Jerash, Petra en de Wadi Rum in Jordanië worden besproken. Best prettig natuurlijk, maar kondig het dan ook op de cover aan. 'Jeruzalem het Heilig Land' (Capitool- serie) door Nick Innman en Ferdie McDo nald. Uitgever Van Reemst. Prijs: 49,90 gulden. aaarc brink rob van den dobbelsteen meer het nieuwe nummer 'Westendorf met onvergetelijke zinnen als 'Over gladde wegen gaat ons reisje/naar ons hoog gelegen paradijsje'. Het optreden van de entertai ner is één van de vele redenen waarom zoveel Nederlanders Westendorf opzoeken. Veel van de gasten zijn stamgasten. Voor hen is Westendorf een jaarlijks uitje. Vooral via mond-tot- mond-reclame is Westendorf zo'n beetje een Hollandse kolo nie geworden. Het aantal Ne derlandse bezoekers steeg sinds de jaren zeventig enorm, een trend waaraan nog altijd geen einde is gekomen. Begin vorig jaar telde Westendorf 30.000 Nederlandse overnachtingen, tegenover 16.000 in de maand januari van 1999. Het gros van de Nederlandse gasten komt uit Zuid-Holland en Brabant. Max Salcher, direc teur van het plaatselijke VW- kantoor, zoekend naar een ver klaring: „Nederlanders zoeken Oostenrijk vooral op vanwege de gezelligheid. In Frankrijk zijn misschien mooiere pistes, maar de Oostenrijkse Gemütlichkeit vind je er niet. Heeft Westen dorf dan niets te bieden aan ski-liefhebbers? Jazeker wel. Het dorp is aangesloten bij het skigebied Wilder Kaiser-Brix- tental, één van de grootste ski gebieden van Oostenrijk met grofweg 250 kilometer aan pis- men met een Nederlandse vrouw die zes jaar jaar geleden al naar Oostenrijk verhuisde. Maurice de Groot komt al twaalf winters in Westendorf. De laatste vier jaar het hele sei zoen. „We kennen hier al heel wat mensen. Veel van de toeris ten keren ieder jaar terug", zegt De Groot, 's Zomers werkt hij in een discotheek op Texel; 's win ters is hij skileraar op de pistes van Westendorf. Rijk wordt hij er niet van. Er moet geld bij. Veel van zijn verdiensten im mers besteedt hij aan après-ski, het 'na-skiën' in de cafés waar het dorp ook bekend om staat. „Après-ski is hier verplicht", vertelt Jezewski lachend. Eerder werkte hij -naast zijn baan als skileraar- ook nog in de horeca. „Dat doe ik niet meer hoor. Als je de hele dag op de piste hebt gestaan met die kinderen, heb je geen zin meer om 's avonds nog te oberen." Zingen De après-ski in Westendorf be gint rond vier uur 's middags. En duurt tot in de vroege uur tjes van de volgende dag. De fa voriete tent voor De Groot, Je zewski en Van Splunter is 'Ger ry's Inn'. Hier maakt de Schijn- delse zanger Rob van Holland er drie maanden per jaar een groot feest van. Ruim driehon derd gasten -vooral Nederlan ders- deinen er op zelfgeschre ven meezingers als 'Mooi is het in de sneeuw te zijn' en 'Wes tendorf, ik mis je'. Al 21 jaar ge leden begon Van Holland in Westendorf 'voor de lol' te zin gen. Het beviel de eigenaar van 'Gerry's Inn' zo goed, dat hij Van Holland vroeg terug te ke ren. Sinds twintig jaar zingt de Schijndelaar in de wintermaan den avond aan avond in het ca fé-restaurant. Van Holland met een grote lach: „Het is hier drie maanden carnaval. Vooral nummers van Frans Bauer en André Hazes doen het goed. Maar ook mijn eigen nummers." In 'Gerry's Inn' is het feest voor iedereen; van jong tot oud. Ze dansen er met hun skischoenen op de ta fels en lopen met z'n allen in polonaise door de zaal. Rond een uurtje of vijf begint Van Holland met zijn programma, 's Avonds tegen half negen neemt zijn vrouw Lorain het een paar uurtjes over met het draaien van muziek. In Gerry's Inn waan je je af en toe in een Nederlandse tent. Je kunt er zelfs broodjes kroket of frikadel kopen. Ieder jaar houdt Van Holland enkele 'Westen- dorf-reünies' in café 'Hof van Holland' in Den Bosch. „Dan komen ze uit het hele land, maar ook uit Westendorp', ver telt Van Holland. Pas onlangs bracht hij een nieuwe cd uit: 'Hollandse Kost'. Daarop onder 'Bird of Prey' van Fat Boy Slim galmt door de boxen. De 'Mos- kito Bar' in Westendorf loopt tegen elf uur vol met jongeren. Hier en daar staat een fles bacardi op de tafel om te mixen. Dat is hier de gewoonte. Ook gaan de likeurtjes Moski- to's van hand tot hand. De bar is een van de places to be in Westendorf, het Lloret de Mar van Tirol. Het circa 3.400 inwo ners tellende plaatsje werd in 1998 uitverkoren tot het Schön- ste Dorf Europas en is vooral in trek bij Nederlanders. In de winter van 1999/2000 kwam 41 procent van alle gasten uit ons land; Duitsland volgde op eer biedige afstand als tweede met ruim 28 procent. Geen wonder dus dat Neder lands de tweede voertaal is in winters Westendorf. Je moet niet raar opkijken als de ser veerster in de skihut op de piste in het Nederlands vraagt wat je wilt bestellen en ook in de 'Moskito Bar' zijn deze avond veel landgenoten te vinden. Zo als Maurice de Groot (21) en Robert van Splunter (22) uit Texel en Paul Jezewski (36) uit Amsterdam. Het drietal verblijft het hele winterseizoen in Wes tendorf. De Groot en Jezewski als skileraar en Van Splunter als ober in een hotel. Jezewski heeft er zelfs voor gekozen per manent in een dorpje dichtbij Westendorf te gaan wonen. Sa- Nederlands is er 's winters de tweede voertaal. Het DER, Oostenrijkse dorp TebVestendorf, of zoals voor! gangmaker Rob van HOO Holland zingt 'ons hooggelegen J paradijsje', trekt elk i jaar duizenden bij S' Iweki Nederlanders. Zij iooio 112 urnen er vooral voor ü3 de après-ski. DUR5 :n goi akant cl. bu I79.0 rlanc o en; pag 70 SÖ oytoi

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 29