Laatste verzoeningspoging FNV >yzt Economie 1 Buhrmann versterkt zich opnieuw in VS 4] Ahold verkoopt deel productie AH-merken Lee Cooper te koop voor 175 miljoen ABN trekt zich terug uit Aruba en de Antillen ijj regelt uniforme fpotheekinfbrmatie 'Politici in VS vertragen overname door ASML' JAC 6 MAART 2001 VE1 Shell op Fletcher aanvaard ir,TONHet bod van Koninklijke/Shell Groep op de ener- lisie van het Nieuw-Zeelandse concern Fletcher Challenge -Haagd. Aandeelhouders met meer dan 85 procent van het IE Ofecht gingen vandaag akkoord. Daarmee is het vereiste mi- 'm van 75 procent ruimschoots gehaald. Shell betaalt sa tinet zijn Amerikaanse partner Apache 3,55 Amerikaanse Of per aandeel ofwel in totaal 1,67 miljard dollar (vier mil- Mden). Het consortium Peak Petroleum kwam op het laat- opment met een informeel hoger bod en probeerde de 2ming van de aandeelhouders uitgesteld te krijgen. Maar gjislukte. Ijl jrt behaalt lagere omzet in 2000 Uitzendketen Start heeft in 2000 de omzet met onge- 2/ijf procent zien dalen ten opzichte van het voorgaande 3Het bedrijf heeft bovendien een 'licht verlies' geleden. Het jim voorlopige cijfers want pas in mei komt het concern 3»recieze cijfers. Het lagere resultaat is deels te wijten aan Ojweeën van de reorganisatie van ASV, de geflopte samen ging met Vedior en de arbeidsbureaus. Start heeft dit bedrijf 4j bijbehorende schulden in 1999 overgenomen. In 1999 Je Start nog een omzet van 2,6 miljard gulden. Het bedrijfs- eiaat kwam toen uit op 25 miljoen. In Nederland is Start na iQstad het grootste uitzendbedrijf. Het concern uit Gouda girt een top-5 positie in Europa binnen drie jaar. Het bezit istigingen in Duitsland en bekleedt er de negende positie. 21 Sikkades in Frankrijk opgeruimd op De Franse politie heeft de door boze restauranthouders 2fhuizers opgeworpen blokkades op twintig wegen opge- gl Ze protesteerden gisteren tegen een in hun ogen te hoge ovan 19,6 procent. De restaurateurs voelen zich benadeeld 2j)zichte van fast-foodbedrijven, die een BTW-tarief van 5,5 0jnt kennen. Verhuizers voelen steeds meer de concurrentie 2,ütoverhuurbedrijven. Verladersorganisatie EVO is de *|n wegblokkades zat en wil strengere maatregelen om een q'doorgang van goederen waarborgen. Het aantal wegblok- i8j is in 2000 meer dan verdubbeld ten opzichte van 1999. }^ur van Franse blokkades verdrievoudigde tot 78 dagen. Liquide tegen overnamebod Het Franse concern Air Liquide, producent van indu ik gassen, heeft een overnameaanbod gekregen van Suez ijiaise des Eaux, een nutsbedrijf dat ook actief is in de tele- glector. De gassenproducent verklaarde gisteren het bod oje hand te hebben gewezen omdat het geen enkel voordeel o<pleveren. Een woordvoerder van Air Liquide zei dat het 0;tel weinig concreet was. De gassenfabrikant is een mik- 2,voor een overname geworden doordat vorig jaar diens ac- |tie van de Britse gassenproducent BOC werd verboden. Air i'de had samen met het Amerikaanse Air Products and Che- 3]s het Britse concern willen overnemen voor 26,4 miljard gjn. De kartelautoriteiten in de VS staken daar een stokje ,Jjuwe CAO luchtverkeersleiders ^koam Na drie lange onderhandelingsrondes hebben de linden een nieuwe principe-CAO afgesloten voor de dui- jjverkeersleiders in Nederland. In totaal krijgen zij er in ïjaar 8,75 procent salaris bij. De met de Luchtverkeerslei- oflederland gesloten overeenkomst loopt van 1 april 2001 3i met 1 april 2003. De jaarlijkse loonsverhoging is 4,25 pro- 2Ï)aar komt een eenmalige uitkering van 0,25 procent in 2003 bovenop. Verder wordt geleidelijk een dertiende i jd ingevoerd. De LVNL heeft een tekort van naar schatting oje tientallen luchtverkeersleider Sier vracht Amsterdam-Rijnkanaal oht Het vrachtvervoer over het Amsterdam-Rijnkanaal gestaag. Rijkswaterstaat telde vorig jaar 83.000 schepen, o'ervoerden samen bijna 53 miljoen ton vracht. Een jaar eer- Oias dat 49 miljoen ton en in 1998 ruim 44 miljoen. De groei t volgens Rijkswaterstaat voornamelijk veroorzaakt door jenemend bulkvervoer van steenkool, erts, schroot, benzi- [\J i kerosine. De toename van steenkool schrijft de dienst toe Ie sluiting van de kolenmijnen in Duitsland. Sindsdien steeds meer steenkool via IJmuiden en Amsterdam over jgfnsterdam-Rijnkanaal naar het Duitse achterland getrans- loo.ierd. Volgens Rijkswaterstaat bevestigen de cijfers de lan dje trend dat vervoer over water steeds beter concurreert i04ïet wegtransport. 1171 ;>Sciële website euro gekraakt joaftAG» De officiële website van het Nationaal Forum voor de obductie van de euro (www.euro.nl) is gisteren gekraakt. In !°|svan allerlei informatie over de Europese eenheidsmunt, ;03;l de bezoeker een zin in krom Engels te lezen: „All your eu- 05,re belong to us:- "(sic). Onduidelijk is wie achter de kraak Qjlet Nationaal Forum is de praatclub waar alle belangheb- 05«n, van ministerie en bedrijfsleven tot Consumentenbond, oi genwoordigd zijn om de overgang van de gulden naar de 02'isoepeltjes te laten verlopen. Vorige week hadden de NS te oo'tn met een soortgelijke kraak. Toen luidde de tekst: „All 92.jtrains are belong to us". 64j «hst mediaconcern Pearson daalt :NHet Britse mediaconcern Pearson dat onder meer de ncial Times uitgeeft, heeft vorig jaar zijn winst voor belas- n zien dalen van 477 naar 284 miljoen pond(/ 985 miljoen) faling is het gevolg van meer investeringen in internetbe- en. 'Vertrouwen tussen NS-directie en personeel tot nul gedaald' marc peeperkorn fin in de Europese Unie schten zichzelf alle klanten 1|fct dezelfde wijze te infor- 16j over de kosten van het i.o|en van een hypotheek, manier kan de burger D,2èlijker vergelijken en de ^lening afsluiten. De Euro- commissie verwacht meer rrentie tussen de banken, oor de rentetarieven zul- ^en. 75/vordt de huizenkoper die if Apotheek zoekt, overladen f5' lloze, moeilijk te vergelij- fgïfertes. „Veelkleurige bro- s met lachende echtparen weinig informatie", aldus inentenclubs. Eind dit omt er een eind aan dit banken beloven de in- iie over de rentetarieven, boetes bij vervroeg- 18 assing en eventuele belas- •ordelen in heel de EU op 'de wijze aan te bieden. burger kan dan op een- ger wijze uitzoeken wat iiem de meeste geschikte FNV-Bondgenoten doet een laatste poging om personeel en NS-directie met elkaar te verzoenen. Voorwaarde is dat de directie het 'rondje om de kerk' in de ijskast zet en met personeelsvertegenwoordigers een alternatief plan maakt tegen vertragingen. Het bedrijf heeft tot 21 maart de tijd om toe te happen. Doet ze dat niet, dan komen er werkonderbrekingen en massale ziekmeldingen van per soneel. UTRECHT GPD-ANP Bovendien zegt in dat geval de FNV haar vertrouwen in de NS- directie op. NS Reizigers heeft dan alleen nog de vakbond CNV als gesprekspartner, maar die heeft relatief weinig aan- zaandam anp Ahold verkoopt vier product groepen van haar werkmaat schappij Marvelo, producent van enkele eigen-merk-artike- len van Albert Heijn. De pro ductie van noten en pindakaas komt in handen van The Nut Company uit Arnhem. De ha gelslag gaat naar Dilicia in Til burg, een werkmaatschappij van Wessanen, en het Belgische Snack Food Poco Loco koopt de productie van tortilla chips. Over de productie van wijn en thee onderhandelt Ahold nog met enkele gegadigden. Bij de betrokken afdelingen werken in totaal veertig men sen. Ontslagen zijn volgens een woordvoerder van Ahold niet aan de orde. De werknemers krijgen werk binnen of buiten de onderneming aangeboden. Albert Heijn zal waarschijnlijk producten blijven betrekken van de afgestoten productie onderdelen. Volgens de woordvoerder is de productie van de betreffende voedingsmiddelen te kleinscha lig om die in eigen hand te hou den. Eerder verkocht Ahold al de productie van brood en vleesproducten voor de eigen supermarkten. hang. „We zeggen het vertrouwen op als blijkt dat NS niet in staat zijn een dialoog aan te gaan met het eigen personeel, laat staan een verstandhouding op te bouwen. In dat geval houdt het voor ons op", aldus FNV- onderhandelaar A. van den Berg. Hij zei dat gisteren bij de presentatie van de ledenraad plegingen over het 'vredesak koord'. De meerderheid van de FN- V'ers (58 procent) wees het on derhandelingsresultaat af. Het betekent niet dat de FNV even tuele acties de komende weken ondersteunt. „Dat kan niet om dat wij juridisch zijn gebonden aan de akkoorden die onze le den nu hebben afgewezen. Als we zouden oproepen tot sta ken, staan we binnen een paar uur voor de rechter. De sta kingskas zullen we dan ook niet aanspreken. Maar wij beschik ken over harde aanwijzingen dat vanuit de personeelscollec- tieven een reeks wilde acties wordt voorbereid", aldus Van den Berg. Hij erkende wel dat het vertrouwen tussen bedrijf en personeel tot nul is gedaald. Dat geldt ook voor de onder linge verhoudingen van bonds- bestuurders. De FNV neemt het de radicale WMC kwalijk dat ze in het weekeinde van 29 januari wegliep tijdens de vredesbe sprekingen. „De WMC liep weg voor haar verantwoordelijk heid", aldus Van den Berg die zuur opmerkt dat sindsdien ze ker 150 leden van FNV 'overlie pen' naar de WMC en dat de radicalen dus voor hun weglo pen werden beloond. De NS-di- rectie wilde gisteravond nog niet inhoudelijk reageren op het ultimatum van de FNV. Dat gebeurt pas later in de week. De Tweede Kamer is verdeeld over de manier waarop het conflict moet worden opgelost. De oppositiepartijen CDA, GroenLinks en SP willen dat een arbitragecommissie de im passe doorbreekt. De PvdA wijst arbitrage niet direct af, maar vindt dat de NS-directie eerst met voorstellen moet ko men om de vertroebelde ver houdingen te herstellen. De WD is tegen elke inmenging. Ook D66 is van mening dat de NS haar eigen boontjes moeten doppen. I 4 SV Rotterdam Op het verkeersknooppunt Vaanplein in de rondweg bij Rotterdam zijn betonvlechters op dit ogenblik bezig met het maken van een staalskelet voor een nieuw viaduct. Het bouwwerk is nodig om het autoverkeer over de in aanbouw zijnde Betuwespoorlijn te kunnen leiden. Behalve deze overgang wordt er in opdracht van Rijkswaterstaat ook een fly-over gebouwd. De aanpassingen moeten eind 2002 klaar Zijn. FOTO ANP TON BORSBOOM amsterdam gpd Kantoorproductenhandelaar Buhrmann koopt voor 600 mil joen gulden de in financiële nood vekerende branchegenoot US Office Products in de VS. Met de overname versterkt Buhrmann zijn eerste plaats op de Amerikaanse markt voor kantoorproducten. USOP is nummer vijf en heeft gemiddeld wat kleinere klanten dan Buhrmann en het in 1999 al overgenomen Corporate Ex press. Juist vanwege die over name verwacht Buhrmann-top- man Koffrie veel winst te kun nen halen uit USOP. De syner- gievoordelen zijn naar ver wachting 190 miljoen gulden per jaar. „Na de overname van Corporate Express hebben we grote investeringen gedaan in distributiecentra en IT. Die in frastructuur van USOP kunnen we dus sluiten." Eenmalige bij komende kosten van de over name bedragen 360 miljoen. Een nog onbekend deel van de 4.000 banen bij USOP ver dwijnt. Het Amerikaanse bedrijf ver keerde de afgelopen twee jaar in financiële problemen. Vorig jaar werd zelfs verlies gemaakt. USOP vraagt-nu surséance van betaling aan en Buhrmann neemt uit de boedel alleen de handel in kantoorproducten over. Zonder schulden, zo be nadrukte Koffrie. „De divisie die wij willen hebben, wordt schoon opgeleverd." Voor de overige activiteiten wordt nog een koper gezocht. De slechte financiële toe stand is volgens Koffrie ont staan doordat USOP de afgelo pen jaren veel bedrijven over nam zonder die goed in de ei gen organisatie op te nemen. Bovendien zijn er onvoordelige contracten gesloten. „We gaan opnieuw onderhandelen, of we stoten ze af." Om USOP te kunnen kopen, geeft Buhrmann nog dit jaar voor 1,3 tot 1,5 miljard gulden nieuwe aandelen uit. Buhr mann gebruikt de opbrengst ook om de recente overname van de kantoordivisie van Sa- mas te financieren. Buhrmann-topman Koffrie. Bovendien wil Koffrie de ko mende tijd nog meer bedrijven overnemen in Europa, de VS of Australië. Door de emissie ver FOTO ANP DIJKSTRA/PETER BROM watert dit jaar de winst per aan deel bij Buhrmann met onge veer een kwart. OPG mikt meer op apotheken amsterdam gpd Geneesmiddelenhandel en apothekersorganisatie OPG wil zich sterker richten op de consumentenmarkt, omdat daar het meeste te verdienen is. De winstmar ges liggen bij verkoop aan patiënten een stuk hoger dan in de groothandel, zo maakte bestuursvoorzitter Blom gisteren duidelijk bij de presentatie van de jaar cijfers. Slechts 14 procent van de omzet van OPG kwam vorig jaar uit de verkoop van ge neesmiddelen aan particu lieren. Maar die sector was wel goed voor 40 procent van het nettoresultaat. De verkopen aan apothekers en instellingen was goed voor 80 procent van de om zet en 47 procent van het resultaat. Uiterlijk in 2003 moet tenminste 50 procent van het resultaat uit de consu mentenmarkt komen, zei Blom. LONDEN RTR/ANP De fabrikant van spijkerbroe ken Lee Cooper heeft zichzelf gisteren te koop aangeboden. De vier aandeelhouders van het in Groot-Brittannië gevestigde bedrijf rekenen op een ver koopprijs van ongeveer 175 miljoen gulden. Lee Cooper is op de Europese jeansmarkt de op één na groot ste, op ruime afstand van het Amerikaanse Levi Strauss. Het bedrijf verkocht vorig jaar on geveer zes miljoen spijkerbroe ken en behaalde een omzet van 400 miljoen gulden, waarvan de helft van licentiehouders kwam. De sterkste posities heeft de onderneming in Frankrijk, België, Zwitserland en Groot-Brittannië. Lee Cooper heeft het net als andere jeansfabrikanten moei lijk, maar is nog wel winstge vend. Directeur P. Hick denkt dat het niet moeilijk zal zijn een koper te vinden. „Dit is een mooie kans voor een groot tex tielbedrijf om een sterk merk en een distributienet in Europa te verwerven." Volgens Hick zou er interesse kunnen komen van een Amerikaanse bedrijf dat in Europa voet aan de grond wil krijgen. De Britse investeringsmaat schappij Bridgepoint Capital is met 42 procent de grootste aan deelhouder van Lee Cooper. In vesteerder DLJ Phoenix Fund heeft 11 procent en het textiel bedrijf Wing Tai in Hongkong 30 procent. De overige 17 pro cent is in handen van de familie Djilani in Tunesië, waar de broeken worden gemaakt. AMSTERDAM ANP ABN Amro verkoopt zijn vesti gingen op de Nederlandse An tillen en Aruba aan Royal Bank of Trinidad and Tobago (RBTT). De prijs voor de transactie wordt vastgesteld na boekenon derzoek en na toestemming van de mededingingsautoriteiten. Als reden voor de verkoop noemt ABN Amro 'een strategi sche heroriëntatie'. Op de An tillen verkoopt de bank drie kantoren met 223 medewer kers. Op Aruba gaat het ook om drie kantoren, met 126 mensen op de loonlijst. Voor het perso neel heeft de overname geen consequenties. Het kantoor in Curasao dat zich met offshoreactiviteiten bezighoudt, blijft buiten de overname. Dit kantoor doet bankzaken voor niet-ingezete- nen. ABN Amro stelt in deze markt een leidende positie te hebben. Eerder liet de bank al weten zich terug te trekken uit Bolivia, Ecuador en Suriname. De vijf kantoren met in totaal 200 werknemers in Suriname wer den eind vorig jaar verkocht, eveneens aan RBTT. Die zou daar toen zo n 10 miljoen gul den voor hebben betaald. De RBTT Financial Group be staat uit acht commmerciële banken met vijftig kantoren in het Caribisch gebied. Daarmee is het een van de grotere finan ciële dienstverleners in de re gio. hypotheekbank is. Eurocom missaris Bolkestein (interne markt) noemde de uniforme in formatieverstrekking van groot praktisch nut voor de klant. „Het kopen van een huis of flat is vaak de grootste financiële verplichting die mensen in hun leven aangaan. Het is belangrijk hen dan te helpen bij het ma ken van de beste keuze", aldus Bolkestein gisteren bij de pre sentatie van de regels. De Europese banksector en de consumentenorganisaties hebben drie jaar onderhandeld over de regels. Het gaat om een vrijwillige afspraak, maar de verwachting is dat alle banken zich erbij aansluiten. De Com missie, het dageklijks bestuur van de EU, ziet toe op de nale ving. Blijven de banken in ge breke, dan wil de Commissie de regels alsnog verplicht stellen. Ook wordt het eenvoudiger een buitenlandse lening af te sluiten, als de informatie overal dezelfde is. Het opent nieuwe mogelijkheden voor de bank sector, zeker met de komst van de euro op 1 januari 2002. veldhoven gpd In politieke kringen in Was hington groeit de weerstand te gen een overname van de Ame rikaanse Silicon Valley Group (SVG) door ASM Lithography in Veldhoven. Volgens The Wall Street Journal vrezen politici dat strategische kennis in bui tenlandse handen komt. ASML wilde gisteren niet rea geren op het artikel in de Ame rikaanse zakenkrant. Vandaag moest er officieel een beslissing vallen. In Veldhoven wordt re kening gehouden met uitstel. In januari trok ASML een verzoek om goedkeuring van de overna me in om de Amerikanen meer tijd te geven. Het "bedrijf wilde de politici niet tegen zich in het harnas jagen. Door op een later tijdstip een nieuw verzoek in te dienen, schoven ook de termij nen op waarbinnen een besluit moet worden genomen en haalde ASML de druk van de ketel. Volgens The Wall Street Jour nal is het nog maar de vraag of Washington akkoord gaat. Di verse Congres-leden zouden hebben aangedrongen op uit stel. SVG maakt net als ASML complete machines voor de productie van halfgeleiders. De combinatie is de grootste pro ducent van systemen waarmee de patroontjes van chips op si- licium-schijven worden aange bracht. De bezorgdheid van de politi ci betreft vooral Tinsley Labora tories, een SVG-onderdeel dat hoogwaardige lenzen maakt die ook worden gebatikt voor het maken van satellietbeelden. De technologie voor het coaten en polijsten van lenzen is zowel van economisch als van militair belang. Volgens The Wall Street Jour nal is het niet uitgesloten dat de autoriteiten aan de overname van SVG de voorwaarde verbin den dat Tinsley Laboratories wordt verkocht aan een Ameri kaans bedrijf. Voor de transactie waarmee een kleine 4 miljard gulden is gemoeid hebben de kartelauto riteiten, de aandeelhouders van SVG en de beurscommissie SEC al wel groen licht gegeven. Het vermoeden bestaat dat Ultra- tech Stepper, een kleine con current van ASML in de VS. het vuurtje onder politici aan stookt. Bankconcern ING en dochterbedrijf de Post bank geven de strijd om de eigen chipkaart op. De Chipper houdt volgend jaar op te bestaan. Wan ten van de ING en de Postbank maar ook van de Regiobank en CenE- bankiers krijgen dan een Chipknip, de kaart met de technologie van de overi ge Nederlandse banken. Daarvan zijn er inmiddels 14,5 miljoen in omloop. De organisaties achter de Chipper en de Chip knip besloten in 1998 al intensiever samen te wer ken. De technologie om de kaart op te laden en er mee te betalen, werd min of meer gelijk. Dat moest vooral een eind maken aan de praktijk dat winkeliers zowel abonnementsgeld voor een betaalkastje van de Chip per als voor dat van de Chip knip moesten betalen. Nu krijgen beide kaarten de zelfde chip en de bijbehoren de technologie. In de praktijk betekent dit dat de zeven mil joen pinpassen met de Chip per vervangen worden. Vol- De Chipper, de electronisch portemonnee van ING en Postbank, verdwijnt en gaat op in de Chipknip. gens een woordvoerder van de Postbank kost dit de bank niets extra. De passen worden eens in de vijf jaar massaal vervangen. Deze wisseling stond al op de agenda. Men sen die nu nog geld op hun Chipper hebben staan krijgen tot 1 juli 2002 de kans om het uit te geven. Wie dat niet doet, kan het na die datum alleen nog op zijn rekening laten storten. Postbank wil niet zeggen hoeveel de Chipper gekost heeft. Maar bij de invoering in 1996 spraken zij van investe ringen tussen 40 en 50 miljoen gulden. Indirect zijn de kosten hoger omdat het gebruik van contant geld niet is terugge drongen, waardoor betalings verkeer niet efficiënter is geworden. De Chipper en de Chipknip werden in 1996 los van elkaar in gevoerd. Beide organi saties hadden hoogge spannen verwachtin gen van de kaart. Niet alleen voorspelden zij massaal gebruik in het betalingsverkeer, de kaart zou ook allerlei andere functies krij gen, bijvoorbeeld als spaarkaart voor Airmi- les of als trein- of busabonnement. Voor KPN was de kaart ook interessant door de mogelijkheid om haar ook thuis via de tele foon of in een tele fooncel op te laden. Sinds de invoering lo pen consumenten, ondanks verwoede pogingen van de banken, niet warm voor het pasje. De 'ingebak ken' voorziening in de pinpas wordt amper gebruikt. De banken hopen dat door het begraven van de strijdbijl de elektronische portemonnee succesvol wordt. De invoering van de euro moet de twijfe laars over de streep trekken.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 9