Poetin stuurt aan op verkiezingen Doema Veeziekten terugkerende plaag in Indonesië Portugese premier bij rampbrug uitgejouwd Buitenland Aanpak broeikaseffect kan voor weinig geld Cheney gedotterd na nieuwe hartklachten Macedonië mobiliseert reservisten na gevecht Homo-activist poogt Mugabe aan te houden Op continent nog geen mond en klauwzeer China blijft bij ontkenning van hulp aan Irak (AG 6 MAART 2001 155 5 j boven Tallahassee JAKARTA THEO HAERKENS CORRESPONDENT Het offerfeest is in delen van Indonesië - het grootste moslimland van de wereld - gisteren minder uitbundig gevierd dan gebruikelijk. Dat had alles te maken met een uitbraak van milt vuur, een uiterst besmettelijke veeziekte, die sinds eind vorig jaar hier en daar de kop op steekt. De afgelopen dagen stonden in plantsoentjes in de Indonesische hoofdstad koeien en schapen en geiten, de traditionele offerdieren, vastgebonden aan een paal of in geïmproviseerde stallen van bamboe en zeil. Met 45.000 geiten en 3.000 run deren was de aanvoer in de stad van twaalf mil joen inwoners echter veel kleiner dan normaal. De satéverkopers langs de straten merkten een flinke val in hun omzet. Menigeen vraagt zich af of het vlees op de pasar en in de supermarkt nog wel veilig is. Argwaan ontstond nadat in het dorpje Tajur Tapos bij Bogor, dertig kilometer van Jakarta, twintig mensen ziek waren gewor den na het eten van besmet vlees. Twee van hen bezweken. Ziekenhuizen dringen aan op gratis behandeling van patiënten om een miltvuurepi demie te voorkomen. Er kwam een transportverbod, meer dan 100.000 runderen en geiten werden gevaccineerd en vee artsen bezochten slachthuizen - legaal en ille gaal - om de aanvoer te controleren. In de Indo nesische hoofdstad zelf zijn geen besmette die ren aangetroffen. De uitbarsting zo kort voor het offerfeest kwam ongelegen omdat vaccinatie die ren twee weken lang ongeschikt maakt voor menselijke consumptie. Miltvuur komt vooral voor bij graseters, omdat de ziektekiemen tientallen jaren kunnen overle ven in de bodem. Vorig jaar deed zich op een struisvogelfarm in Purwakarta, negentig kilome ter ten oosten van lakarta, nog een uitbarsting voor. Mensen worden ziek door huidcontact, het inademen van sporen en het eten van besmet vlees. Besmette kadavers moeten daarom min stens vijf meter diep worden begraven. In Zuidoost-Azië komt miltvuur geregeld voor, net als in de landen rond de Middellandse Zee. Indonesië kende de afgelopen 35 jaar zeven uit braken, de laatste in 1986. In Westerse landen openbaart de ziekte zich soms in fabrieken die geïmporteerd leer of wol uit verre landen verwerken. De laatste twee ge vallen in Nederland dateren uit 1994. Infecties kunnen met penicilline worden bestreden. Ook andere besmettelijke veeziekten zijn in In donesië geen zeldzaamheid. Het afgelopen jaar stak ook hier het nu in Europa woedende mond en klauwzeer de kop op. Gekke-koeienziekte heeft zich nog niet geopenbaard. Het meeste rundvlees wordt betrokken uit Au stralië en Nieuw Zeeland, tien procent komt uit Ierland. Onlangs werd echter bekend dat nogal wat vlees uit Engeland is geïmporteerd in de jaren dat de gekke-koeienziekte er op het hoogtepunt was. Dat was reden voor menig huishouden de Ja vaanse specialiteit 'sop buntut', een pittige os senstaartsoep, van het menu te schrappen. jftSSEE Een Boeing 747 vliegt met de spaceshuttle Colum- 3EENzijn rug over Tallahassee in Florida, op weg naar Kenne- [ce Centre. De Columbia, de oudste shuttle van de NASA- ïs het afgelopen jaar volledig gerenoveerd, en wordt bin- RlEifrt weer ingezet voor het ruimteprogramma van de VS. FOTO AP CRAIC LITTEN MÉ xjsichaufTeur wordt vervolgd l|n.a-gaillarde De chauffeur van de zondag in Zuid-Frank- rongelukte Belgische bus wordt vervolgd. Hem is onvrij- I doodslag en het onvrijwillig toebrengen van verwondin- tgens onverantwoord rijgedrag ten laste gelegd. De bus de in de stromende regen op de A20 bij Uzerche. Een 22- trrouw en een 12-jarige jongen kwamen om, 29 mensen n gewond. De 61-jarige chauffeur lijkt te hard te hebben m, aldus het openbaar ministerie: 95 kilometer per uur op di de maximum snelheid voor een bus in zulk slecht weer ,H. yVellicht heeft hij ook te lang achter het stuur gezeten. Oei ienKlux Klan adopteert stuk snelweg 3n_ï De racistische Amerikaanse organisatie Ku Klux K) mag deelnemen aan een programma waarbij vrijwil- jien stuk snelweg 'adopteren' en schoonhouden in ruil fclame voor hun organisatie langs de weg. Dat blijkt uit innis van het Hooggerechtshof in Washington. De KKK 'S stukje Interstate 55 verzorgen. Over dat traject worden I leerlingen naar 'witte' scholen vervoerd. De staat Mis- veigerde de KKK eerder. Het hof vindt echter dat de KKK 'Adopt-A-Highway' mag meedoen, omdat de organisa- lers in haar burgerrechten zou worden geschonden. ier ujnis Blok loost Raes als senator Gin U Roeland Raes van het extreemrechtse Vlaams Blok is er u k(n opgestapt als lid van de Belgische Senaat. Hij gaf vorige skund(l het vice-voorzitterschap van zijn partij op. Raes kwam e batpraak nadat hij in het Nederlandse tv-programma Net- i op Ivijfels over de holocaust en de Duitse vernietigingskam- n Held geuit. Kopman Filip Dewinter van het Vlaams Blok had aag de sancties tegen Raes aangedrongen. Dewinter vreesde imcef.uidatingen van Raes de 'goede relatie' met de grote jood- m (eenschap in Antwerpen, het bolwerk van de partij, in ge- ^|^uden brengen. 'ligrantenpartij Israël in coalitie em_ï De vorige maand gekozen Israëlische premier Ariel 1 voegt nog een partij toe aan zijn brede coalitieregering. tij van Russische immigranten B'Alia van Nathan Sha- ging gisteravond akkoord met deelname aan de nieuwe ig, zo meldde de Israëlische tv. Sharanski zou minister Tkshuisvestirig worden, alsmede vice-premier. Daarnaast partij de vice-minister van integratiezaken leveren. en bij gevangenisopstand Brazilië Een opstand in een Braziliaanse gevangenis door ier 400 gevangenen heeft gisteren zeker zes levens gekost. |s lokale mediaberichten vond de rebellie plaats in de pe- laire inrichting van Maceio, de hoofdstad van de deelstaat Is. De opstand werd na enkele uren beëindigd door een Inheid van de politie. De muiters eisten de vrijlating van (bendeleiders en een einde aan de mensonterende om- jheden in de inrichting. Ook eind februari protesteerden ;en massaal tegen het gevangenisregime in Brazilië. en door gevechten in Colombia i Gevechten tussen rebellen van de linkse guirrillabewe- RC en rechtse paramilitairen hebben gisteren in Colom- ter 24 personen het leven gekost. De gevechten vonden zo'n 70 kilometer ten zuiden van Medellin, zo maakte lordvoerder van de lokale autoriteiten bekend. Veertien lebellen zouden zijn gesneuveld, alsmede zeven leden (verboden paramilitaire AUC. Daarnaast overleefden drie js het gewelddadige treffen niet. Twee weken geleden pet ook al tot zware gevechten tussen de twee partijen, peuvelden zeker vijftig AUC-leden. ha verhoogt defensiebudget I De defensieuitgaven van China zullen dit jaar drastisch li opgeschroefd. In vergelijking met vorig jaar zal 17,7 It meer worden uitgegeven aan de verdediging van de Ipubliek, zo blijkt uit de vandaag aan het Nationaal pngres in Peking gepresenteerde begroting. Dit jaar zal er de minister van financiën Xiang Huaicheng een slordi- niljard gulden aan het leger worden besteed. Veel van het jl worden gebruikt om de strijdkrachten voor te bereiden perne oorlogsvoering. Daarnaast is het de bedoeling de soldaten en officieren te verhogen. en door geweld in Atjeh In de opstandige Indonesische provincie Atjeh zijn af- n weekeinde bij gewelddadigheden zeker zeventien per- bm het leven gekomen. Een deel van de slachtoffers viel btsingen tussen veiligheidstroepen en rebellen, zo meld- I Jakarta Post vandaag. Half februari kwamen de rebellen (gering nog veiligheidsmaatregelen overeen die een ein- isten maken aan het geweld dat de provincie in het noor- n Sumatra al twintig jaar in zijn greep houdt. pesty: vrouwen dagelijks gemarteld Over de hele wereld worden dagelijks vrouwen en fc gemarteld. Er bestaat een mondiale cultuur waarin in niet dezelfde rechten hebben als mannen. Dat schrijft Ity International in een vandaag verschenen rapport, pn zijn niet vaker slachtoffer van marteling dan mannen, Ie worden wel slachtoffer van 'mensenrechtenschendin- fchen in hun vrouw-zijn treffen', aldus de organisatie, ty noemt de thuissituatie voor veel vrouwen gevaarlijk, a is meer dan 40 procent van de vrouwen ooit geslagen, Ipt of seksueel misbruikt. Ook de VS worden genoemd, tirdt 'elke vijftien seconden' een vrouw mishandeld. |tie pakt 'rekruten' ETA op Bilbao De Spaanse politie heeft de afgelopen nacht vijf- Jensen gearresteerd, die ervan worden verdacht te beho- I de Baskische jeugdorganisatie Haika. Deze club zou de pn voorbereiden op een 'loopbaan' in de terroristische af- Ingsbeweging ETA. Ongeveer 300 agenten verrichtten de lidingen in tal van plaatsen in Baskenland zoals Bilbao en len in Pamplona in Navarra. Haika ("Verrijst') is zowel in I als in Frankrijk actief. De legale beweging is in april vorig tstaan door een samengaan van de Spaans-Baskische n de Frans-Baskische jeugdbeweging Gazteriak. Het ra- tationalisme leeft met name op in Frans Baskenland. Het separatistische manifestaties en aanslagen of andere ge elden stijgt sterk in deze streek, aldus de politie. AFP Agence France Presse ANP Algemeen Nederlands Persbureau AP Associated Press DPA Deutsche Presse Agentur GPD Geassocieerde Pers Diensten RTR Reuters De opwarming van de aarde door het zogenoemde broeikas effect kan effectief en relatief goedkoop worden tegengegaan, maar alles hangt af van de in ternationale wil om de al be staande technologieën toe te passen. Dat zegt het Intergou vernementele Panel over Kli maatverandering (IPCC) in een gisteren verschenen samenvat ting van een rapport dat door 200 geleerden is opgesteld. Het rapport is het derde in een reeks van het VN-panel. Het eerste verscheen in januari in Shanghai, en stelde dat de gemiddelde temperatuur op aarde in deze eeuw met 5,8 gra den Celsius kan stijgen. Het tweede rapport, in februari uit gebracht in Genève, gaf de mo gelijke gevolgen aan: tropische ziektes in gematigde streken, woestijnvorming in Afrika en smeltende gletsjers in Europa. Het rapport van gisteren wijst op technische mogelijkheden om de uitstoot van zogenaam de broeikasgassen te verminde ren. Het gaat hierbij voorname lijk om koolstofdioxide, dat bij de verbranding van fossiele brandstoffen als aardolie en steenkool ontstaat. Uit het eerste IPCC-rapport in januari kwam naar voren dat uitlaatgassen van auto's en an dere industriële vervuiling be langrijke veroorzakers van het broeikaseffect zijn. Gebruik van energiebronnen met een gerin ge C02-uitstoot kan een be langrijke bijdrage aan de be strijding van het probleem leve ren, zegt het panel nu. Als voor beelden worden bijproducten van bos- en landbouw, afval van steden en industrieën, windenergie, waterkracht én kernenergie genoemd. De opstellers van het rapport geven toe dat de energievoor ziening zeker tot het jaar 2020 zal worden gedomineerd door relatief goedkope fossiele brandstoffen. Ook merkt het panel op dat arme landen waarschijnlijk onvoldoende middelen hebben om nieuwe technologieën toe te passen of gebruiken te veranderen. WASHINGTON JOHN WANDERS CORRESPONDENT Met de Amerikaanse vice-presi dent Dick Cheney gaat het weer goed, nadat een slagader in zijn hartstreek is gedotterd. De 60- jarige Republikein werd gister avond opnieuw met hartklach ten opgenomen in een Was- hingtons ziekenhuis. Cheney meldde zich zelf met klachten over pijn op de borst. Hij heeft sinds zijn 38ste vier hartaanval len gehad, waarvan de laatste iets meer dan drie maanden ge leden. President Bush en Cheneys naaste medewerkers trachtten in hun eerste reactie de groei ende twijfel over de gezondheid van de vice-president weg te nemen, door te onderstrepen dat het slechts om 'een voor zorgsmaatregel' ging. Maar de zuinige verklaring van de presi dent leek vooral te bevestigen dat het bericht de nodige con sternatie had veroorzaakt in het Witte Huis. Het scenario was identiek aan de situatie van november vorig jaar. Ook toen meldde Cheney zich met klachten over pijn op de borst bij de artsen. Bush beging toen een blunder met zijn publieke verklaring waarin hij tegensprak dat Che ney een lichte hartaanval had gehad. Dat bleek echter wel de gelijk het geval geweest. De snelle terugkeer van Che ney's hardnekkige hartkwaal roept bij het Amerikaanse pu bliek ongetwijfeld opnieuw de vraag op of de vice-president fysiek wel is opgewassen tegen zijn hoge ambt. Cheney is in politiek Washington de spin in het web, en daarmee is hij een van de machtigste mannen van de wereld. Veel waarnemers achten hem invloedrijker dan Bush zelf. Cheney wordt om die reden wel aangeduid als de 'premier van de VS'. Macedonië heeft besloten alle reservisten van leger en politie te mobiliseren, in verband met aanhoudende activiteiten van Albanese rebellen in het grens gebied met Kosovo. De span ningen zijn gisteren verder toe genomen door een schietpartij tussen Albanese separatisten en Macedonische troepen bij het dorp Tanusevci, waarbij zondag al drie Macedonische soldaten waren gedood. Een woordvoerder van de Macedonische politie zei dat het geweld zich niet tot Ta nusevci beperkt, maar dat 'ter roristen' ook in de nabije om geving actief zijn. In verband met de onrust heeft de regering in Skopje spoedberaad gehou den. Ze zal morgen bij de VN- Veiligheidsraad aandringen op het instellen van een bufferzo ne aan de grens met Kosovo. Op die manier kan worden voorkomen dat rebellen in Kos ovo vanuit Macedonië met wa pens worden bevoorraad. De guerrillastrijders zeggen in Macedonië een bevrijdingsoor log te willen voeren, zoals dat ook in Kosovo is gebeurd. Van de bevolking van Macedonië is ongeveer eenderde Albanees. In cultureel opzicht is deze groep sterk verwant aan de Albanese meerderheid in Kosovo. De af gelopen twee weken werd er al sporadisch gevochten tussen leger en rebellen, die veel vrij willigers werven. Buurland Griekenland heeft zijn bezorgdheid geuit over de situatie in de voormalige Joego slavische republiek. Minister van buitenlandse zaken Pa- pandreou is vandaag in Skopje om overleg te plegen over de toenemende spanningen. tegenover homoseksuelen. Tatchèll is lid van de Britse groep Outrage', die opkomt voor de rechten van homosek suelen. Afgelopen najaar pro beerde hij met twee andere le den van de groep Mugabe ook al aan te houden, toen bij een staatsbezoek aan Groot-Brittan- nië. Mugabe heeft bij veel ho mo's woede gewekt door hen 'honden' te noemen. Mugabe was in Brussel voor overleg met de Belgische rege ring en de Europese Unie over de situatie in Congo. De Britse homo-activist Peter Tatchell heeft gisteren in Brus sel geprobeerd de Zimbab waanse president Mugabe aan te houden. Zijn poging mislukte doordat een lijfwacht van Mu gabe hem tegen de grond sloeg. Later vertelde hij het Belgi sche persbureau Belga dat hij de Belgische minister van justi tie Verwilghen een brief had ge stuurd met het verzoek Mugabe aan te houden, en hem te ver volgen wegens zijn opstelling Russische president wil lastige communisten pootje lichten De Russische president Poetin stuurt aan op nieuwe parlementsverkiezingen. Uit tactische overwegingen wil de door het Kremlin gecontroleerde partij Eenheid een communistische motie van wantrouwen tegen de rege ring steunen. Poetin kan vervolgens het parlement ont binden. moskou frank hendrickx correspondent Indien het Russische parlement de regering volgende week weg stemt, heeft Poetin volgens de Russische constitutie twee mo gelijkheden: de regering ont slaan of het parlement ontbin den en nieuwe verkiezingen uitschrijven. De Russische lei der kiest in dat geval voor de laatste variant, aldus Eenheid gisteren. Leden van de Poetin-gezinde partij rekenen op een grote ver kiezingsoverwinning. „Bij nieu we verkiezingen zullen de com munisten veel minder stemmen krijgen, terwijl 30 tot 40 procent van het electoraat voor ons zal stemmen", aldus fractievoorzit ter Boris Grizlov van Eenheid. „De president zal daardoor een constructiever parlement krij gen." Eenheid voert sinds haar op richting, bijna anderhalf jaar geleden, naadloos uit wat het Kremlin opdraagt. De partij heeft nog geen definitieve be slissing genomen over de door de communisten ingediende motie. Het Kremlin lijkt daar mee de communisten de kans te geven de motie alsnog terug te trekken. Partijleider Gennadi Zjoeganov lijkt dat niet van plan. Hi| zei gisteren juist ver trouwen te hebben in nieuwe verkiezingen. „Het socialisme wint overal aan kracht", aldus Zjoeganov. De communisten werkten het afgelopen jaar nauw samen met Poetin en de regering. De laat ste weken zoeken ze echter de confrontatie. Het economische beleid is veel te liberaal geble ken, meent de nog altijd groot ste partij van Rusland. De motie komt vrijwel zeker door de Doema als Eenheid vóór stemt. De nationalistische partij van Zjirinovski zal ook tegen de re gering stemmen als het Kremlin dat vraagt. „Normaal steunen we geen moties van de commu nisten, maar als Eenheid voor stemt, zullen wij het ook doen", aldus Zjirinovski. De liberale partij SPS over weegt eveneens de regering naar huis te sturen. De SPS vindt het kabinet onder leiding van premier Kasjanov niet libe raal genoeg. Waarnemers be twijfelen echter vooralsnog of het Kremlin inderdaad de gok van nieuwe verkiezingen zal wagen. Poetin zou vooral de communisten op hun plaats willen zetten. BRUSSEL-DEN HAAG ANP-AFP-Rtr Een tweede reeks tests op de kadavers van varkens op een geruimd bedrijf in het Vlaamse Diksmuide heeft aangetoond dat de dieren niet aan mond en klauwzeer (mkz) leden. Dat heeft de Belgische minister van landbouw Gabriëls bekendge maakt. Hoewel er nog een der de controle zal plaatshebben, sprak de bewindsman van 'ver lossend nieuws'. De uitslag van de test werd met grote spanning tegemoet gezien. Het geruimde bedrijf in de Vlaamse stad voerde op 9 en 14 februari twee ladingen var kens uit Groot-Brittanië in, die onmiddellijk aan ongeveer twaalf bedrijven werden door verkocht. De vrees bestond dat de zeer besmettelijke dieren- ziekte van het Verenigd Konink rijk naar het vasteland was overgeslagen. Ook in Frankrijk blijken enke le verdachte dieren niet te zijn besmet, net als in Denemarken en Duitsland. De landen hante ren wel nog hun strenge veilig heidsmaatregelen, of breiden die zelfs uit. Zo worden paar denrennen in Frankrijk waar schijnlijk tijdelijk verboden in verband met de mkz-crisis. Dit liet de gokorganisatie PMU we ten. Londen versoepelt de draco nische maatregelen intussen iets. Boeren in delen van Groot- Brittannië waar geen mond- en klauwzeer heerst, mogen sinds gisteren weer dieren naar slachthuizen brengen. De auto riteiten willen voorkomen dat er een tekort aan vlees ontstaat. Het aantal mkz-haarden in het land is nu 73. Tot nu toe zijn meer dan 53.000 dieren nood gedwongen afgemaakt. PEKING AFP-Rtr China blijft ontkennen dat het Irak hulp geeft bij het moderni seren van zijn luchtmacht. Een onderzoek bij de relevante in stanties heeft dat uitgewezen, aldus minister van buitenland se zaken Tang Jiaxuan. De VS beschuldigden Irak er vorige maand van dat Chinese technici Irak te hulp zijn ge schoten bij de aanleg van een netwerk van glasvezelkabel. Daardoor is volgens Washing ton de Iraakse luchtverdediging aanzienlijk versterkt. Eerder sprak Peking de Ame rikaanse beschuldiging al tegen. De VS vroegen China daarop opheldering over berichten dat in Irak Chinezen zouden wer ken zouden aan telecommuni- catieprojecten. Vanuit de lucht is goed te zien over welke lengte het dek van de rampbrug is verdwenen. In het midden ont breekt ook duidelijk zichtbaar de pijler die door de sterk gezwollen Douro is weggespoeld. LISSABON AFP-DPA-Rtr-ANP De Portugese premier Guterres is gisteren uitgejouwd toen hij de plek bezocht waar zondag avond een brug over de rivier de Douro instortte. Een bus en twee auto's vielen daardoor in de rivier. Alle 77 inzittenden kwamen daarbij vrijwel zeker om. Er zijn pas enkele lijken ge borgen. Guterres aanvaardde eerder op de dag al het ontslag van minister van publieke wer ken Coelho. Een menigte van enkele hon derden mensen schreeuwde 'moordenaars, moordenaars' toen de premier arriveerde. De stalen brug, in 1886 gebouwd, verkeerde in abominabele toe stand. De plaatselijke burge meester had de autoriteiten al vaker gewaarschuwd voor de slechte staat van de oeverver binding, maar er werd nooit iets aan gedaan. Guterres zei dat hij zich de woede van de mensen 'goed kon voorstellen'. Het ongeval gebeurde zon dagavond even na tien uur tus sen de steden Castelo de Paiva en Penafiel, ongeveer 50 kilo meter ten oosten van Porto. Het kolkende water van de Douro sloeg een brugpijler weg. In het gebied regent het al dagenlang bijzonder veel. „De brug is ge bouwd in een tijd dat er nog paard-en-wagens en ezelkarren reden", aldus de burgemeester. Tot zondagavond reden er da gelijks 1.800 voertuigen over. De bus en de auto's zijn mo gelijk honderden meters door de Douro meegesleurd. „De stroming is zeer sterk en het is zeer gevaarlijk voor de dui kers", aldus Joaquim Marinha, de coördinator van de red dingswerkzaamheden. De Por tugese marine heeft sonarappa- ratuur gestuurd om te helpen bij het zoeken naar de voertui gen, die op een diepte van meer dan 20 meter liggen.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 5