Drie miljard nodig voor wachtlijsten Zorgverlof is vooral extra Binnenland In de truck heerste een intense hitte PvdA voorlopig tegen privatiseren Schiphol Onderwiisstaking begint Experiment in Zuiden en Zuid-Holland kinderporno Behandeling Rotterdams Dover-proces uitgesteld Schuiven met huizen ry j ry j met onderzoek pAC 6 MAART 2001 ANP Algemeen Nederlands Persbureau CPD Geassocieerde Pers Diensten likliniek Volendam open IjDAM» Minister Borst van Volksgezondheid heeft gisteren fiendam de tijdelijke polikliniek voor slachtoffers van de Ivjaarsbrand geopend. De poli is een voorloper van de per- fcnte polikliniek van het Purmerendse Waterlandziekenhuis n Volendam wordt gebouwd en in het najaar klaar moet Medisch coördinator Jos Vloemans van het Rode Kruis Zie- luis in Beverwijk schat dat ongeveer tachtig patiënten in de (ijke polikliniek worden behandeld. In de kliniek worden In-, longfunctie en brandwondenspreekuren gehouden, iedt een multidisciplinair team psychosociale hulp, chi- en fysio- en ergotherapie aan. In de polikliniek is verder lvies Informatiecentrum Volendam (AIC) gevestigd. foto anp hans steinmeier derlander snel weg uit Israël ftlemDe 20-jarige Nederlander die vorige week in Israël [aangehouden zal het land vermoedelijk in de loop van de i verlaten. Dat heeft de advocate van de man vanochtend (aard. Ze zei dat Israël de reis terug naar Nederland zal be- i. De jongeman werd vorige week samen met zijn Zweedse idin gearresteerd, officieel omdat hij geen geldige verblijfs- feren had. Het vermoeden bestaat dat de arrestatie ook te en had met een demonstratie in Gaza waarbij het tweetal tezig was. Eerder was al duidelijk dat de man het land It verlaten, maar hij vond dat Israël voor de kosten moest aien. jiudeonderzoek bij thuiszorg Thuiszorgorganisatie De Friese Wouden in Drachten een grootschalig onderzoek naar fraude onder alle 1900 [neelsleden. Ook keert de organisatie de computernetwer- de 48 kantoorlocaties binnenstebuiten. De directie wil in schip maken, nadat eind vorig jaar een manager voor werd gearresteerd. De verdachte heeft mogelijk voor gulden achterover gedrukt. Hij heeft tegenover de re- verklaard dat hij niet de enige fraudeur bij De Friese :n was. De Friese Wouden zit al enkele jaren in de rode Twee directieleden zijn vorig jaar weggestuurd na een ve financiële tegenvaller van zes miljoen gulden. bewijs voorlopig nog roze pCdjAAG« Het rijbewijs blijft voorlopig een roze papiertje. Op eur rroegst 1 januari 2006 kan op plastic worden overgegaan: iCtijbewijs op formaat van een bankpasje. Minister Netelen- bei Verkeer) heeft de Tweede Kamer gisteren laten weten dat !n yj iet haalbaar is al 1 januari 2002 over te stappen op een 'rij- jspasje'. Op die datum loopt het huidige contract met pro- t op nt Joh. Enschedé/SDU af. Dat heeft Netelenbos nu met iar verlengd. Neratieassistent met valse papieren wc(frdam De vreemdelingenpolitie in Amsterdam heeft vori- feek een 33-jarige Amerikaan opgepakt, die met valse papie- hg^erkte als operatieassistent in verschillende Amsterdamse inhuizen. Hij liep tegen de lamp, omdat hij voor 1100 gul- ,aar tan verkeersboetes had uitstaan. Toen bleek dat hij inter en p inaal werd gezocht. De Amerikaan had zich in de Verenigde j ee| n ook al schuldig gemaakt aan het illegaal uitoefenen van t na nedisch beroep. Na te zijn betrapt week hij uit naar de Ne- l,jer ndse Antillen en vervolgens in 1997 naar Nederland. De en nigde Staten hebben om uitlevering gevraagd, w i de ïne( gen Bewoners van vijftien huizen in de Nijmeegse wijk aar ikamp hebben gisteren hun woning enkele uren moeten ten, nadat een bewoner van de wijk een verdacht pakketje ipo ir zijn auto had aangetroffen. De Explosieven Opruimings noe st EOD kon pas na onderzoek met een infraroodcamera tellen dat het om een nepbom ging. d n d),A-top ontkent beschuldigingen ;elf erdam De TCA-topmannen D. Grijpink, G. van Gelderen er Janmaat ontkennen de beschuldigingen die het Openbaar ,laa sterie tegen hen heeft ingebracht. Dat hebben hun advoca- 1 jisteren gezegd. Het OM beschuldigt de directeur en twee mj[ ïursleden van de Taxicentrale Amsterdam (TCA) van deel- bei e aan een criminele organisatie, valsheid in geschrifte, op- ur ing en openlijke geweldpleging. De drie zitten nu een week gjs, Hun hechtenis is gisteren met tien dagen verlengd, ma n( urt ontruimd om nepbom den haag anp De Kamerfractie van de PvdA ziet voorlopig niets in privatisering van Schiphol. Het kabinet wil rond de zo mer een begin maken met de beurs gang van de luchthaven. „Nut en noodzaak van de privatise ring moeten eerst worden aangetoond. De conclusie kan ook zijn dat we er helemaal van af moeten zien", zegt PvdA-Tweede-Kamerlid Van Gijzel. „Deze zomer al privatiseren is hoe dan ook onverstandig." Hij heeft forse kritiek op minister Netelenbos (verkeer, ook PvdA), die onlangs het plan voor de privatisering ontvouwde. „Privatiseren is een hele belangrijke beslissing. Veel betrokke nen hebben grote twijfels. Wij moeten ons baseren op slechts 31 kantjes tekst zonder onderzoek. Het moet veel beter worden onderbouwd voor ik een afwe ging kan maken", vindt Van Gijzel. Volgens de sociaal-democraat plukt alleen het bedrijf Schiphol de vruchten van een beursgang: het kan dan vreemd kapitaal aantrekken en volop allianties sluiten met andere luchtha vens. „Voor hèt vliegveld zelf zijn de voordelen veel minder duidelijk", al dus Van Gijzel. Ook de luchtvaart maatschappijen hebben er volgens hem weinig baat bij, omdat Schiphol monopolist is. Van concurrentie in Nederland is geen sprake, dus zijn de maatschappijen overgeleverd aan de grillen van de luchthaven. Hij wil dat Netelenbos deze bedenkingen betrekt bij een grondig onderzoek. Maar daarmee is de kous niet af. Van Gijzel stelt als voorwaarde bij de priva tisering dat het bedrijf Schiphol voor bepaalde tijd toestemming krijgt de luchthaven te exploiteren en dat de grond in erfpacht wordt gegeven. De WD en D66 vinden dat de PvdA onnodig moeilijk doet over de privati sering van Schiphol. „Conservatief-so- cialistisch gedrag. Ze denken nog altijd dat de overheid het beter kan", aldus Tweede-Kamerlid Te Veldhuis van de WD. De liberalen steunen het kabi netsplan later dit jaar te beginnen met de privatisering. „De PvdA-fractie heeft blijkbaar weinig vertrouwen in haar partijgenoten minister Netelen bos en premier Kok", constateert Te Veldhuis. D66 ziet heeft soortgelijke kritiek. „De PvdA is de draad kwijt. Dat bleek bij de discussie over privatise ring van de energiebedrijven ook al. Ze hebben het marktdenken niet verin nerlijkt." Zorgverzekeraars maken wensen kenbaar De koepelorganisatie Zorgverzekeraars Nederland (ZN) denkt dit jaar 3 miljard gulden nodig te hebben om de wachtlijsten korter te maken. De helft van dat geld moet ten goede komen aan de ziekenhuizen en huisartsen, en ruim eenderde van het bedrag is nodig voor de zorg voor ouderen en gehandicapten. Zeist anp delijkheid komt. De ouderen en gehandicaptenzorg hebben een claim op tafel gelegd van 1,2 miljard gulden. Dat bedrag is al toegezegd door het minis terie van VWS. Minister Borst moet nog dek king zoeken voor ruim 1 miljard gulden. Zij probeert het geld met de voorjaarsnota binnen te halen. De gegevens die de zorg verzekeraars nu hebben aange leverd, zijn een belangrijke steun in de rug bij het voeren van de onderhandelingen daar over in het kabinet, zei zij. Wiegel wilde niet aangeven hoeveel de wachtlijsten met het extra geld zullen slinken, maar als deze intensivering twee of drie jaar voortduurt, kom je een heel eind, aldus de voorzitter. De zorginstellingen zeggen dat de wachttijden in 2003 tot een aanvaardbaar niveau van vier tot zes weken zijn terugge bracht als hun wensen worden gehonoreerd. Dat heeft voorzitter Wiegel van de zorgverzekeraars gisteren in Zeist laten weten aan minister Borst van volksgezondheid. Alle aanbieders in de zorg hebben hun wensen voor extra geld de afgelopen periode kenbaar ge maakt. De zorgverzekeraars hebben gekeken welke reëel en technisch haalbaar zijn. Met de ziekenhuizen was al in december afgesproken dat er 658 miljoen gulden nodig is voor het aanpakken van de wachtlijsten. Daar komt nu nog eens een bedrag van ongeveer 300 miljoen bovenop. De zorg verzekeraars vragen voor huis artsen 220 miljoen extra. Met dit bedrag moeten avond- en weekeindediensten en de stij ging van de praktijkkosten wor den gecompenseerd. Daarnaast loopt er nog een onderzoek naar de honorering van huisart sen, waarover later dit jaar dui- rotterdaaa anp ™/ENHAGEN Verdediging vraagt meer tijd liet daarbij van zich horen. In bijna drie uur spreektijd vroeg hij omstandig om toevoe ging van grote hoeveelheden documenten en tientallen ge tuigen en deskundigen. Zo wil de hij de-beschikking over het complete dossier van de Britse rechtszaak tegen onder ande ren de chauffeur en \xoeg hij om uitlevering van verdachten uit China. De rechtbank wees vrijwel al le verzoeken af. Wel mogen de verschillende verdachten als getuigen in eikaars zaken ge hoord worden, zo bepaalde rechtbankpresident J. Silvis. Dat laatste kan van belang zijn voor Doedens' cliënt. Die wordt ge zien als leider van de misdaad organisatie achter de mensen smokkel. Doedens betwist dat. Andere verdachten hebben zich laatdunkend uitgelaten over de kwaliteiten van Doedens' cliënt. Deze zou te dom zijn om een dergelijke operatie te leiden. Uiteindelijk overwoog de rechtbankpresident dat het re delijk was dat de verdediging meer tijd kreeg om de dossiers van de mensensmokkelzaak te bestuderen. Daarbij woog zwaar dat het OM pas de afge lopen week de aanklachten te gen enkele van de negen ver dachten aanzienlijk heeft ver zwaard. Acht van hen wordt nu doodslag ten laste gelegd om dat ze in juni vorig jaar willens en wetens zouden hebben ge holpen zestig Chinezen in een veel te kleine, defecte koelwa gen te laden. Terwijl in Engeland het proces gaande is tegen de Rotterdamse vrachtwagenchauffeur, is de Rotterdamse zaak, tegen negen andere verdachten in de zaak, uitgesteld tot 19 april. Dat heeft de rechtbank in Rotterdam gis teravond besloten. Dat gebeur de na een lange dag van tech nisch- juridische schermutse lingen tussen het openbaar mi nisterie (OM) en de advocaten van negen verdachten. De mensensmokkel kostte in juni vorig jaar aan 58 Chinezen het leven. Gedurende de gehele dag diende de verdediging een reeks verzoeken in om getuigen te mogen horen en beschikking te krijgen over extra informatie. Met name advocaat P. Doedens roermond Een drijvende vakantiewoning is vanochtend naar de jachthaven van Roermond gevaren. Het huis maakt deel uit van een drijvend dorpje van tachtig van dergelijke woningen op de Maasplassen bij Roermond. Het moest plaatsmaken voor de reparatie van een beschadigde damwand. foto anp bas rutten utrecht anp De werkonderbreking in het onderwijs waartoe de Algemene Onderwijsbond (AOb) heeft op geroepen, begint maandag 12 maart in Zuid-Nederland en Zuid-Holland. Rotterdam en Den Haag zijn daarmee de eer ste van de vier grote steden waar gestaakt zal worden. Op 13 maart volgen Noord- en Oost-Nederland. Volgende week woensdag leggen AOb-le- den in Utrecht en Noord-Hol land het werk neer. Dat heeft een woordvoerster van de AOb gisteren gezegd. De bond wil dat het kabinet bij de voorjaarsnota minstens een miljard gulden extra voor on derwijs uittrekt. De staking moet deze eis kracht bijzetten. Tijdens de werkonderbreking worden verschillende actiebij eenkomsten in de regio gehou den. Volgens de woordvoerster is de actiebereidheid onder le den van de grootste onderwijs bond niet gemeten. „We moe ten even afwachten, maar ik heb goede hoop." Bij eerdere harde stellingnames bleken de leden vierkant achter hun bond te staan. De solo-actie van de Algeme ne Onderwijsbond heeft voor wrevel gezorgd bij de andere bonden en ouderorganisaties. AOb-voorzitter J. Tichelaar zal donderdag tijdens een perscon ferentie nog eens uitleggen, waarom de staking volgens hem nodig is. Half maart pre senteren de gezamenlijke orga nisaties een investeringsplan voor het onderwijs. Minister Hermans van onderwijs komt tegen de zomer met een derge lijk plan voor de middellange termijn. Hij heeft altijd bena drukt zich bij de voorjaarsnota in te zetten voor extra geld voor zijn departement. Geen besparing kosten thuishulp den haag anp Langdurig betaald zorgverlof voor alle werknemers kost op jaarbasis tien miljard gulden. Invoering zou niet leiden tot besparingen in de thuiszorg. Daarvoor zijn de tekorten te groot. De hulp die door het zorgverlof kan worden geboden is extra. Dat zijn de voornaamste con clusies van het gisteren ver schenen rapport 'Vrij om te hel pen'. Staatssecretaris Verstand (sociale zaken) heeft het rap port van het Sociaal en Cultu reel Planbureau (SCP) naar de Tweede Kamer gezonden. Als er een regeling voor be taalde langdurige zorg is, zullen daar naar schatting van het SCP 950.000 werkenden jaarlijks ge bruik van maken. Sommigen zouden meer dan eens zorgver lof opnemen, zodat het zal gaan om 1,4 miljoen gevallen. Mo menteel is een dergelijke rege ling er nog niet. Het kabinet heeft afgesproken dat er onder zoek wordt gedaan naar dit ver lof voor mensen die een zieke in hun naaste omgeving voor een periode van langer dan twee weken willen helpen. Het SCP heeft uitgerekend dat elk jaar 1,8 miljoen werken den een familielid, vriend of goede bekende hebben die meer dan twee weken hulp no dig heeft. Een miljoen van hen biedt dan daadwerkelijk hulp, vaak in de avonduren naast het eigen werk. Volgens het SCP zal de invoering van betaalde lang durige zorg ertoe leiden dat meer mensen informele zorg gaan verlenen. Het kabinet beslist waar schijnlijk halverwege dit jaar of het een vorm van langdurige zorgverlof wil invoeren en of de werknemers die zo'n verlof op nemen kunnen rekenen op een beperkte loondoorbetaling. Het Centraal Planbureau gaat on derzoeken wat de mogelijkhe den zijn een betaald langdurig zorgverlof te bekostigen. Het kabinet heeft eerder al besloten dat er een kortdurend zorgverlof komt. De Tweede Kamer bespreekt volgende week het wetsvoorstel dat dit regelt. Bij het korte zorgverlof krijgen werknemers het wette lijk recht op jaarlijks maximaal tien vrije dagen om zieke kinde ren of andere familieleden te verzorgen. Het is de bedoeling dat de werknemers tijdens dit kortdu rende verlof 70 procent van hun brutoloon krijgen doorbe taald. driebergen plof van joolen Vijf van de 25 Nederlandse poli tiekorpsen gaan experimente ren met cd-roms waarop recent kinderpornomateriaal staat. De politie wil kijken of ouders die denken dat hun kind is mis bruikt voor de productie van kinderporno, hierdoor sneller kunnen zien of hun vermoeden juist is. Het is nog niet bekend gemaakt welke korpsen mee doen. Nu moeten aangiften of vra gen van ouders worden doorge speeld naar de divisie Centrale Recherche Informatie (CRI) in Zoetermeer. De CRI heeft voor de proef driehonderd actuele portretten van slachtoffertjes uit de eigen databank van 700.000 afbeeldingen geselec teerd. Die worden onder vijf lo kale contactpersonen verspreid. Als zij informatie van ouders krijgen, kunnen ze die voor een eerste controle vergelijken met het materiaal op de schijf. Daarna blijft het mogelijk de gegevens te vergelijken met de databank van kinderporno van de CRI. Eerder gebruikte de po litie papieren fotobulletins om kinderpornofoto's onder de korpsen te verspreiden. Dit was echter zonder veel succes en de bulletins kwamen regelmatig in verkeerde handen. De Haarlemse persofficier Th. Bot liet vaniporgen in het Radio 1 journaal weten niet on welwillend ten opzichte van de proef te staan. Hij hoopt dat met de schijfjes betere resulta ten kunnen worden geboekt dan met bulletins. Van het ma teriaal dat in de Zandvoortse kinderpornozaak boven water kwam. werden zulke papieren dossiers samengesteld maar hier volgden weinig herkennin gen op. maidstone harm harkema correspondent De hitte was 'intens' in de vrachtwagen waarin vorig jaar juni op de boot van Zeebrugge naar Dover 58 Chinezen door zuurstofgebrek om het leven kwamen. Dat bleek gisteren voor de rechtbank in Maidstone uit getuigenissen van het douanepersoneel dat de stoffe lijke overschotten vond. De chauffeur van de truck, een 33-jarige Rotter dammer, staat daar terecht op beschuldiging van 58 maal doodslag en mensensmokkel. De verdachte had vlak voor de meer dan vijf uur durende overtocht het ventilatierooster van de container gesloten. Zijn truck werd in Dover ter controle aan de kant gezet, omdat het transportbedrijf dat op de papieren stond vermeld niet bekend was bij de douane. Doua nier David Bell verwachtte op de zeer warme zomer avond een koude luchtstroom bij het openen van de laadruimte. Het betrof immers een koelwagen met een lading tomaten. Groot was zijn verbazing toen de hitte hem in het gezicht sloeg. „Er zijn mensen, illegalen", riep hij vervolgens te gen zijn collega's, nog onbewust van het feit dat ze niet meer leefden. Hij en enkele laadhulpen losten vervolgens de tomaten. Het eerste wat zij binnen za gen was een halfnaakte, dode jongeman, grotendeels begraven onder een lading omgevallen tomaten. De laadhulpen hoorden ook een geluid en zagen toen een jongen die een tomaat at, en klaarblijkelijk net uit bewustzijn was bijgekomen. „Hij voelde ex treem heet aan. Toen zag ik nog een ander die over de dode lichamen naar ons toeliep. Het was duidelijk dat verder niemand nog in leven was." Een belangrijk deel van de getuigenverhoren ging over de Rotterdamse verdachte en hoe hij reageerde op de vondst van de stoffelijke overschotten in zijn truck. De verdachte houdt vol dat hij te goeder trouw was. Hij dacht louter tomaten te vervoeren. Maar de aanklager heeft vele aanknopingspunten waaruit zou blijken dat de Rotterdammer niet alleen van zijn menselijke lading op de hoogte was. maar zelf diep gaand betrokken was bij de mensensmokkel. Volgens een doanière was de verdachte nistig en oogde hij vol zelfvertrouwen, toen het onderzoek naar de lading begon. Lisa Quigley stond naast de chauffeur toen David Bell achteruil de truck riep: „Er zijn mensen, illegalen." Quigley: „Hij keek als door een wesp gestoken en zei: 'Wat!' Hij kwam nerveus over." Douanier Anthony Piper was het opgevallen dat de verdachte zich vooral bezighield met de poli tiehonden en geen aandacht had voor het uitladen van de tomaten uit zijn truck. „Ik vond dat zeer onge bruikelijk."

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 3