Nieuw transfersysteem: gouden tijden voor juristen nieuwe voorzitter Sport Zeven verdachten in FIOD-zaak Vitesse ACHTERIijn riaanse: Vennegoor len echte Ajax-spits Van Seggelen: Het venijn zit in de details 'Dit is weer een van die streken9u,ck B°ys .r;'8t 0 Sporting Trigon DAG 6 MAART 2001 981 Roma: 70 miljoen voor jeugdspeler fc AS Roma heeft voor 70 miljoen gulden Antonio Cassano CQari gekocht. De 18-jarige voetballer (links op de foto) geldt in van de grootste talenten uit Italië. Cassano tekende voor lUir Het contract gaat aan het begin van het volgend sei- i in. Hij verdient in de betreffende periode 40 miljoen gul- Roma verkreeg bovendien het imagerecht van de aan- die het liefst kort achter de spitsen speelt. Hij moet het LDJool van het merk AS Roma worden, zo verklaarde een nvoerder van de Romeinse club. In eigen land wordt Cas- vergeleken met zijn idool en aanstaand ploeggenoot, Fran- jTotti. Juventus, Milan en Manchester United waren ook ïresseerd in Cassano. Saillant detail is dat hij werd geboren jijuli 1982. Dat was de dag waarop Italië in Spanje wereld- voetbal werd. foto ap anrerburg speelt bij Haagse Hout ieep Meerburg speelt de bekerwedstrijd tegen VUC vanavond omP bet terrein van die club, maar op het complex van Haag- gelegen aan de Vlamenburg 38 in Den Haag. Er wordt jiond een uitgebreid programma voor de Amstel-beker af- wJkt. Alle wedstrijden beginnen om 19.30 uur, behalve - Quick en Voorschoten'97 - GONA (20.00 uur). pjnma: DSO - Altior, VIOS - Katwijk, Ter Leede - Alkmania, FC Lisse - vo°|RCL - ROAC'79, Voorschoten'97- GONA, Quick Boys - Quick, Kranen- ,v<ssels en Kempes verder r beach Peter Wessels en Edwin Kempes hebben de twee- Jide bereikt van het tennistoernooi in Delray Beach. Wes- Srsloeg in zijn eerste partij de Australiër Jason Stoltenberg 6-3. Kempes was met 7-6 7-5 te sterk voor de Spanjaard ?3alcells, die met landgenoot Alex Corretja het dubbel ie in het verloren Daviscupduel met Nederland. Paul ultluis plaatste zich in Delray Beach voor de tweede ronde it dubbel. De Eindhovenaar won met zijn Franse partner te Santoro met 6-2 6-3 van de Italiaanse/Argentijnse com- Brandi/Orsanic. Haarhuis dubbelt in Amerika met het de Daviscupontmoeting met Duitsland in april. !'lnjparov wint toernooi Linares jumli Gari Kasparov heeft de 18de editie van het schaaktoer- ?reih Linares op zijn naam gebracht. De Rus speelde in de ne er ten voorlaatste ronde met zwart remise tegen zijn landge- jajn grote rivaal van weleer Anatoli Karpov. Door dat resul- vam Kasparov op een score van 6 1/2 punten. Dat is twee n meer dan de Hongaarse ludit Polgar en de Rus Alexan- Karpov deelt met de Hongaar Peter Leko met vier ft de vierde plaats, de Spanjaard Alexej Sjirov is zesde en met 3 1/2 punten. Hét treffen tussen de oud-wereldkam- frin Karpov en Kasparov, volgens, het Grünfeldsysteem, ?lijk6 zetten in beslag. In het eerste duel tussen de twee mpeesters in het toernooi had Kasparov met wit korte met- mtfnaakt met Karpov. ''^ijoni bondscoach volleybalsters ^ht» Angiolino Frigoni is de nieuwe bondscoach van het énvolleybalteam. De Italiaan heeft met de Stichting Top Nederland (TVN) een akkoord bereikt tot met de de ^ische Spelen in 2004 in Athene. Frigoni volgt Pierre be%i op die na de mislukte kwalificatie voor de Spelen in Ny moest vertrekken. Hij komt vrijdag naar Nederland om de!reenkomst officieel te ondertekenen. Frigoni onderhan- nusM een aantal weken met TVN. Sinds 1997 had hij de Itali- s%olleybalsters onder zijn hoede. Hij behaalde onder meer medaille bij de Europese titelstrijd in 1999 in Ro- was hij acht jaar assistent bij de mannen onder Julio Velasco. unier blijft positief De Duitse hordeloper Falk Balzer is ook na een tweede isitief bevonden op het gebruik van nandrolon. De atleet een schorsing van twee jaar boven het hoofd. Balzer had, hij in eerste instantie positief was bevonden, verklaard geknoeid zou zijn met zijn urinestaal. Hij wil nu een ést ondergaan om zijn gelijk te halen. ch Co Adriaanse heeft laten vallen op FC spits Jan Vennegoor of De Amsterdamse i op zoek naar een spits aaljr seizoen een 'vast aan punten in schiet'. Dat steren voor de Amster- zender AT5. eld.jel wil Adriaanse een mst Machlas en Arvelad- koppel in het t zi. Vrijwel zeker zullen wij jterdammers eerst één eerjde aanvallers moeten I ietn om een nieuwe cen- Sanvaller te halen. komt daar\'oor als eer- op anmerking. De duurste (bijna twintig mil- (den) werd zondag ook brussel jaap van essen vervolg van voorpagina De vraag is ook wat spelers be ter gaan worden van het nieu we transfersysteem. Zoge naamd in hun belang wierp Brussel zich op de kwestie van de afkoopsommen. Maar de profvoetballers zijn nog steeds geen gewone werknemers als je op het akkoord van Brussel moet afgaan. Sterker, ze wor den wat betreft hun rechtsposi tie ver teruggeworpen. Bij een meerjarig contract moeten ze daar nog steeds mi nimaal drie jaar van uitdienen, of twee wanneer ze ouder zijn dan 28. Geen normale werkne mer zou zulke restricties in zijn bewegingsvrijheid pikken. Verder is er voortaan nog maar één transferperiode per seizoen. Je zult als speler maar een knallende ruzie iorijgen met de clubleiding, pakweg in sep tember. Verplicht wachten tot juni alvorens naar een andere club te vertrekken is dan blijk baar de enige mogelijkheid. Jan van Halst was er niet blij mee geweest. En wat moet een club die door een blessuregolf in de cember ineens zonder doel mannen zit? Slechts één trans ferperiode betekent dus ook geen nieuwe doelman. Het arbeidsrechterlijke diep tepunt is natuurlijk dat in 'het akkoord' staat dat spelers die hun contract eenzijdig verbre ken gestraft kunnen worden met een speelverbod van vier maanden. Het recht op arbeid wordt door de Europese Com missie zo wel heel nieuwerwets uitgelegd. Nee, er zal nog heel wat af- vergaderd moeten worden voor alle pijnpunten uit het akkoord zijn verwijderd. En dan nog is het de vraag wat de waarde van het hele akkoord is. Immers, er is ook nog zoiets als nationaal recht. Bovendien ligt daar nog steeds de vraag of een contract niet gewoon rechtsgeldig is wanneer twee partijen (club en speler) dat bij hun volle ver stand, gesteund door de best betaalde juristen van Europa, en na lang onderhandelen uit eindelijk ondertekenen. Om maar wat te noemen. Luis Figo tekende bij zijn volle verstand een contract met Bar celona (ook niet gek) waarin stond dat hij ten alle tijde weg- mocht zodra er 130 miljoen gulden op tafel zou komen. Na tuurlijk schrok Barcelona even toen Real Madrid dat enorme brussel gpd/anp Professionele voetbalspelers kunnen in de toekomst slechts één keer per seizoen van club wisselen. Als een speler zijn contract na één of twee jaar verbreekt, krijgt hij een geldboete of een speelverbod in het vol gende seizoen van vier maanden opge legd. Er komt een compensatiesysteem voor de clubs die de training en opleiding van spelers onder 23 jaar voor hun reke ning nemen. Dit zijn de hoofdpunten van het ak koord dat vertegenwoordigers van de voetbalfederaties FIFA en UEFA en de Eu ropese Commissie gisteravond in Brussel bereikten. De onderhandelaars maakten geen nadere details of bedragen bekend. Het nieuwe systeem moet volgend speel seizoen ingaan. De spelersorganisatie Fifpro was niet aan de onderhandelingstafel aanwezig. Europees Commissaris Monti gaf toe dat daarom er 'technisch gesproken' geen sprake is van een akkoord. Theo van Seg gelen, voorzitter van de spelersvakbond Wie en secretaris van de internationale spelersorganisatie Fifpro: „Of dit definitief is weet ik niet. De details moeten we nog uitwerken en, zoals de Engelsen zeggen, daarin zit vaak het venijn. De hoogte van de vergoeding die clubs krijgen voor het opleiden van spelers is zo'n detail. Er blijft een risico dat spelers en clubs het er niet mee eens zijn." De KNVB is uiters sceptisch over het ak koord. Henk Kesler, directeur betaald voetbal van de bond: „Er zijn zóveel on duidelijkheden, bijvoorbeeld over de hoogte van de compensatie voor de clubs die spelers hebben opgeleid en tegen wel ke voorwaarden een speler nu precies zijn contract kan opzeggen. Juist dit zijn de kardinale punten. Maar nog weten we niet hoe het nu zal gaan." Het nieuwe transfersysteem omvat de vol gende punten: Er komt een 'solidariteitssysteem' waardoor kleine clubs en amateurclubs betaald worden voor het opleiden van jon ge spelers, Een gedragscode moet ervoor zorgen dat de sportieve en academische opleiding en de training van jonge spelers onder 18 jaar gegarandeerd is, Contracten kunnen in lengte variëren tussen één en vijfjaar Het nieuwe sanctiesysteem mag de competitie niet hinderen. Dat betekent dat een contract uitsluitend aan het einde van het voetbalseizoen eenzijdig kan worden opgezegd, Een arbitragecommissie, voor de helft bestaand uit spelers en voor de helft uit vertegenwoordigers van de clubs, moet toezien op de naleving van de regels. bedrag daadwerkelijk over maakte, maar dat waren valse tranen. De leiding van Barcelo na wist tenslotte precies wat er ooit was afgesproken. De vraag of de transfer van Figo met het nieuwe systeem belemmerd zou kunnen wor den blijft onbeantwoord. Zoals er nu eigenlijk alleen nog maar vragen zijn. Eén ding is zeker, juristen gaan de komende tijd goudgeld verdienen dankzij het akkoord van Brussel. Want er zitten zoveel haken en ogen aan, dat veel clubs en spelers hun gelijk bij de rechter zullen gaan halen. Niet voor niets luidt de laatste zin van Brusselse ak koord: 'De gang naar de arbi tragecommissie is vrijwillig. Be trokken kunnen ook naar de burgerrechter stappen.' Alsof ze de bui al voelen aankomen. Postma niet naar WK afstanden /-w -w-^ -ft egoor of Hesselink. „Hij werkt zich altijd het apezuur", aldus ntlttch Adriaanse. foto anp cor mulder gewisseld. Adriaanse ziet in Vennegoor (22) een speler die aan alle voorwaarden voldoet waar een Ajax-spits aan moet voldoen. „Hij werkt zich het apezuur", zegt Adriaanse, „legt ballen af, is altijd aanspeelbaar en maakt veel doelpunten." Adriaanse vindt versterkingen voor volgend seizoen noodza kelijk. „We willen de doelstel lingen verhogen. De selectie is niet in evenwicht. Daarom zal er iets bij moeten komen." De coach denkt - naast een cen trumspits - aan een linker- en rechterverdediger. In het cen trum van de defensie zit het volgens de trainer wel goed. Pa- sanen is aan zijn eerste Ajax- jaar bezig en Cristian Chivu staat op het punt om een nieuw, sterk verbeterd contract te tekenen. calgary frank van den heuvel gus van oosten Ontgoocheld zit Ids Postma in zijn hotel in Calgary aan het ontbijt. Op tafel ligt het gewij zigde vliegticket met bestem ming Amsterdam. De veelbe sproken commissie topsport van de schaatsbond KNSB heeft de avond ervoor besloten dat de wereldkampioen op de 1500 meter komend weekeinde in Salt Lake City niet zijn titel mag verdedigen. „Over de commis sie is al genoeg gezegd, maar dit vind ik weer een van die streken waar ik geen logica in kan vin den", aldus Postma. De commissie wees zondag avond na de wereldbekerfinale in Calgary voor de 1500 meter op het WK afstanden Rintje Ritsma, Erben Wennemars en Jeroen Straathof aan. Ritsma omdat hij de beste Nederlander was in het wereldbekerklasse ment, Wennemars was op het moment van zijn val op weg naar een goede tijd en Straathof was in de rit van zondag de snelste Nederlander. „Ik begrijp 't niet. Dan zeggen ze dat Erben goed onderweg was, tja." Postma, in Calgary de tweede Nederlander op de 1500 meter na Straathof, had zelf geen mo ment stil gestaan bij een vroeg tijdig einde van het seizoen. Over de keuze voor Ritsma be stond geen discussie, voor de twee overige plekken waren di verse scenario's denkbaar. „Of je laat de twee snelsten van Calgary of, buiten Ritsma, de twee beste presterende schaatsers van het seizoen gaan", zegt de 27-jarige schaat ser uit Dearsum. „In het eerste geval zijn dat Straathof en ik, in het tweede geval zijn dat Wen nemars en ik. De commissie doet in mijn ogen iets onbegrij pelijks waardoor ik naar huis moet. Ik kan niet anders zeggen "dat ik slecht gereden heb, maar toch voel ik me gepakt." Postma en zijn coach Pfrom- mer hebben de commissiele den Jan Augustinus en Jan Groot te verstaan gegeven dat zij zich niet in de keuze kunnen vinden. Een protest had echter geen zin, omdat vooraf de keu zeheren gezien de turbulente voorbije maanden de vrije hand was gegeven. Postma en Pfrom- mer legden zich noodgedwon gen neer bij de beslissing. „Het was toch beter geweest als er regels op papier waren gezet, waardoor iedereen weet waar hij aan toe is", meent Postma. De vervroegde terugreis van Postma maakt de malaise bij DSB nog schrijnender. Jan Bos uitte harde kritiek aan het adres van Pfrommer. De sprinter trekt het technische beleid van de er varen schaatscoach in twijfel en wordt daarin gesteund door Marianne Timmer. Postma houdt zich wat het conflict aan gaat op de vlakte. „Dit was geen goed weekeinde voor ons, ab soluut niet. Jan heeft dingen ge zegd waarover hij zelf nog eens goed moet nadenken." Postma gaat ervan uit dat hij tot en met de Olympische Spe len van volgend jaar met Pfrommer optrekt. Hij houdt wel een slag om de arm. „Ik denk het wel, maar ik weet niet wat Leen wil. Het zou kunnen dat er veranderingen worden doorgevoerd. Als een aantal schaatsers het niet naar de zin heeft, dan moet er een oplos sing worden gevonden. Schaat sen is een individuele sport, we moeten allemaal zo hard moge lijk rijden." Voor Postma is het seizoen cru geëindigd. Hij kijkt met ge mengde gevoelens terug op het eerste jaar bij DSB. „Op de all round toernooien voelde ik me goed genoeg, maar ik krijg nu de rekening gepresenteerd voor de valse start van het seizoen. Omdat ik na het slechte NK af standen in november geen we reldbeker wedstrijden mocht rijden, heb ik nu een te lage klassering. Anders was er hele maal geen discussie geweest over mijn positie op het WK af standen." Het slechte begin van het sei- Vitesse-bestuurslid en oud-speler Herman Veenendaal is een van de zeven verdachten in het FIOD-onderzoek naar oplichting van Vitesse, belastingfraude en valsheid in ge schrifte. Veenendaal is na ex-voorzitter Ka- rel Aalbers de tweede naam die opduikt in de FIOD-jacht. Behalve Aalbers en Veenen daal zou de fiscale opsporingsdienst ook zijn pijlen hebben gericht op Nuon-top- man Ton Swelheim. De namen van de ove rige verdachten blijven vooralsnog geheim. Veenendaal is sinds jaar en dag bestuurs lid technische zaken bij de Arnhemse club. In die functie heeft hij meermalen een rol gespeeld bij transfers. Veenendaal was in de jaren zeventig een belangrijke speler voor Vitesse. In zijn actieve periode trad hij ook op als clubsponsor. In Arnhem zette hij een bloeiende automatenhandel op poten. Later begaf hij zich in de onroerendgoed- handel. Veenendaal is als verdachte inmiddels verhoord door de Fiscale Inlichtingen- en Opsporingsdienst. Hij wilde er zondag - na de wedstrijd Vitesse-Feyenoord - niet veel willem spierdijk Quick Boys krijgt een nieuwe voorzitter. De huidige preses Kees de Best treedt op 22 april af. Vice-voorzitter Jaap Kuijt is kandidaat om hem op te vol gen. De Best volgde 2,5 jaar gele den Arie Guyt op, die aftrad na een conflict met de business club. Hij had toen al een flink verleden als kaderlid van de club achter de rug: eerst als voorzitter van de jeugdcommis sie, daarna als voorzitter van de Belangen Vereniging Amateur voetbal Bollenstreek en vervol gens twaalf jaar als bestuurslid. „Ik vind het nu genoeg", zegt De Best. „En het feit dat er ie mand klaar staat om het over te nemen, maakt het besluit ge makkelijker." Volgens De Best (60) laat hij een club achter die in een rustig vaarwater verkeert. „We heb ben roerige tijden beleefd toen het eerste elftal degradatiepro blemen had, maar verder heeft de vereniging weinig zorgen ge kend. Hel ziet er nu behoorlijk uit. Er staat een groep van 240 vrijwilligers die de boel draai ende houdt en er is een relatief jong enthousiast bestuur." Jaap Kuijt (49) wordt door het bestuur voorgedragen als op volger van De Best. Weinig lijkt zijn benoeming in de weg te staan, want het kwam in de his torie van de club niet voor dat een kandidaat-voorzitter van het bestuur werd weggestemd door de ledenvergadering. Kuijt noemt zijn kandidatuur 'een lo gische stap'. „Kees de Best heeft me er al een tijd op voor bereid." Kuyt is al vanaf zijn zesde jaar lid van Quick Boys. Hij voetbalde nooit in de hoog ste elftallen. Hij is inmiddels zes jaar lid van het bestuur, als tweede penningmeester en la ter als vice-voorzitter. Ids Postma zet zijn muts op na zijn 1500 meter in Calgary. „Ik kan niet anders zeggen dat ik slecht gereden heb, maar toch voel ik me gepakt." foto anp jasper juinen zoen is volgens Postma het ge volg van het feit dat hij bij DSB in een nieuw team terecht was gekomen. „Het was ons eerste jaar met een nieuwe ploeg, een nieuwe trainer, we moesten aan elkaar wennen. We zijn over haast begonnen, waardoor be paalde zaken voor de voorbe reiding in de zomer al vastla gen. We kunnen het trainings programma voor het volgende seizoen nu beter plannen. Postma staat op om zijn kof fers te pakken voor de lange te rugreis naar Nederland. „Wat ik de komende dagen ga doen? Niets." over zeggen en liet het bij de opmerking dat 'het onderzoek op een andere lijn ligt dan bij Aalbers'. „Verder heb ik geen be hoefte te reageren. Laat het onderzoek nou maar lekker het onderzoek zijn. Straks zul len er conclusies getrokken worden. Dan horen de mensen het wel. Ik heb geen en kele behoefte me te verdedigen." De zaak-Aalbers is gericht op oplichting van Vitesse, belastingfraude en valsheid in geschrifte. Aalbers' advocaat Hameleers zegt de uitkomsten met vertrouwen tege moet te zien. Hij verwacht hooguit een dis cussie tussen fiscalisten. I-Jet was zondagavond een li beetje feest op de sportre dactie van deze krant toen we hoorden dat Sporting Trigon weer was gepromoveerd naar de hoofdklasse van het korfbal. Onze korfbalspecialist Michel van Gent ging spontaan een kratje bier halen zodra hij van het kampioenschap hoorde. Toen hij tivee biertjes op had, begon hij te roepen dat er vol gend jaar elke maandag 'een hele pagina korfbal' in de krant moet liggen. En we be gonnen al aan de discussie hoe we de verslagen van de twee nieuwe korfbalhoofdklassers (ook het Sassenheimse TOP gaat naar de hoofdklasse) het nieuwe seizoen gaan brengen. Gelukkig is de in vloed van het bier een dag la ter uitge werkt. We kunnen de toekomst van Spor ting Trigon nuchter bekijken. Als ik de kenners mag gelo ven, ziet die er niet zo roos kleurig uit. Speelster Chantal van Duijn wordt be geerd door andere (betere) clubs, op routi nier Alfred Lambooy zit de sleet, niet alle spelers in de se lectie hebben hoofdklasse-ni veau, aanvulling uit het twee de team of uit de jeugd ont breekt en coach Peter Schallen- berg heeft al voor een andere club gekozen omdat hij vindt dat de continuïteit bij Trigon ontbreekt. En vorig jaar koos sterspeelster Bianca Joustra voor het Amsterdamse Blauw Wit dar wel in de top van de hoofdklasse speelt. Zondagavond zagen we Chantal van Duijn archieffoto dick hogewoning Blauw Wit nog even op tv. Mooie dwarsgestreepte shirts. 'IBM' stond erop. We keken even naar de kampioensfoto's van Trigon, mooie shirts, 'loodgietersbedrijf Dirk van der Zeeuw' stond erop. Het is vast een respectabel bedrijf van Van der Zeeuw, maar het Hikt me niet dat deze sponsor er geld voor over heeft om Trigpn naar de korfbaltop te loodsen. Sporting Trigon vindt zich zelf een topclub. Met dat argu ment werd vorig jaar nog een kunstgrasveld losgepeuterd bij de gemeente. Volgens de chfb was het belachelijk dat er door Trigon in de hoofdklasse moest worden gebald op gewoon gras, 'waarin je tot je enkels wegzakt.En weet de ge meente veel, die gooit er ge woon een kunstgrasveld je van drie ton tegenaan. Voorzitter Frans de Haas beklaagt zich ook nog wel eens over de kommervolle omstandighe den waaronder Sporting Trig on in de zaal moet trainen. Ook daar zou de gemeente voor betere voorwaarden moeten zorgen. Sporting Tri gon weet gemakkelijk de weg naar de gemeente te vindep. Die moet inderdaad voor een aantal voorwaarden zorgen om topsort te kunnen bedrij ven. De overheid mag wel enig initiatief van de clubs ver wachten. Een club die top wil zijn, moet voor voldoende en goede sponsoring zorgen, moet jeugd aantrekken en die oplei den. Dat is de stap die Trigon zelf moet zetten na de promo tie naar de hoofdklasse, lxiat dit de laatste promotie zijn. WILLEM SPIERDIJK

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 21