Verdeelsleutel HSL-kruising bij Hoogmade onnehof lij ft hele '*eek open e Alphens Platform Gehandicapten zoekt nieuw bestuur éndelvaart en feestweek Oude Wetering fuseren Gelovigen schrapen geld bijeen voor nieuwe Marokkaanse moskee Rijn Veenstreek Straatverlichting brandt non-stop of helemaal niet in Hazerswoude-Dorp Bezuiniging logopedie op scholen Rijnwoude mislukt 6 MAART 2001 974 Driss Ben Hammi: „De mensen gaan bijvoorbeeld twee jaar lang niet op vakantie om een bijdrage te kunnen leveren aan de moskee." FOTO HIELCO KUIPERS Tekort bedraagt vier ton annette lameuer De nieuwe opvallende Marok kaanse moskee op de hoek van de President Kennedylaan en Sportlaan in Alphen aan den Rijn is klaar. De ingang is afge zet, mannen zijn bezig de laat ste hand aan de straat te leg gen. Het bedehuis is sinds kort in gebruik, maar de Marok kaans Islamitische Culturele Vereniging komt geld tekort. Ruim vier ton ontbreekt nog volgens F. van Pelt. woord voerder van de Tomingroep. Voorzitter Driss Ben Hammi hoopt dat de noodzakelijke pe cunia uit donaties en giften ko men van moslims. Aanvragen voor subsidies liggen bij isla mitische broedergemeen schappen in Koeweit en Saou- di Arabië. De opkomst van de islam elders zorgt echter voor stagnatie. „We zijn niet de eni ge die geld vragen aan hen. Uit heel Europa komen aanvragen binnen. Misschien zijn we over twee jaar aan de beurt", zegt Ben Hammi berustend. De Alphense Marokkaanse gemeenschap bestaat uit zo'n 400 gezinnen. Ze hebben zich al veel ontzegd voor de mos kee, zegt Ben Hammi. Twee jaar geleden begon de bouw van het nieuwe onderkomen voor de Marokkaanse gelovi gen. De kosten bedroegen drie miljoen gulden. „De mensen gaan bijvoorbeeld twee jaar lang niet op vakantie om een bijdrage te kunnen leveren aan de moskee. Anderen sparen een tijd om geld te kunnen ge ven." Het blijft echter schra pen, geeft Ben Hammi aan. „Veel van onze mensen bekle den lagere functies of hebben een uitkering. In het gebedshuis is vijf keer per dag een korte dienst. De belangrijkste dienst wordt op vrijdag gehouden, van oudsher de heilige dag voor islamieten. Een vaste imam is er niet. Ver schillende vrijwilligers met vol doende kennis van de koran en het Arabisch gaan voor. De moskee beschikt over twee ge bedsruimten, klaslokalen, een keuken, en diverse vergader ruimtes. In de benedenzaal is plaats voor duizend mannen. De vrouwen komen via een ei gen ingang in de half zo grote bovenzaal. Verder zijn er bene den en boven wasruimtes. Voordat een gelovige gaat bid den, schrijft de islam voor dat de gelovige handen en voeten gereinigd moet hebben. Ben Hammi trekt zijn schoenen uit en wijst op het speciale vloer kleed. Het tapijt dempt alle verkeersgeluiden. Een prachti ge immense kroonluchter zorgt voor een sprookjesachti ge sfeer. De voorzitter en het bestuur hopen dat de moskee een aan zuigende werking heeft op de jongeren. Ben Hammi geeft toe dat de hoge criminaliteit onder Marokkaanse jongens hem zorgen baart. Maar, werpt hij tegen, het is ook moeilijk op boksen tegen de vooroordelen. „Stel dat er een paar Marokka nen en tien Nederlanders bij een patatzaak staan. Op het moment dat er iets naars ge beurt, wordt de schuld al gauw bij de Marokkanen gelegd." Het bestuur wil jongeren ac tief betrekken. Daarom zijn er naast de religieuze diensten plannen voor een voetbalclub en een computercursus. De Marokkaanse gemeenschap telt een aantal sportkampioe- nen. Zij gaan medewerking verlenen aan sportactiviteiten. Op dit moment gebeurt er al van alles in de moskee. Er is een cursus lezen en schrijven voor ouderen die vroeger niet de kans hadden naar school te gaan. Verder zijn er kook- en naailessen voor meisjes en Arabische lessen voor de jeugd. Ook wordt er een cursus opvoeding gegeven. Ben Ham mi spreidt zijn handen en zegt lachend: „De moskee is alweer te klein." Hij steekt niet onder stoelen of banken dat het be stuur een oogje heeft op het stukje grond naast de moskee. Eerst echter moet het gat van vier ton gedicht. Dan pas kijkt het bestuur verder. Onlangs is speciaal voor de vrouwen een bruggetje gelegd naar de vrouweningang. Biedt dat vandalen geen kans? Ben Hammi verzucht: „We hopen dat die mensen ons met rust laten. We zijn gewoon een kerk." Het bestuur wil spoedig een open dag organiseren. Be langstellenden mogen dan een kijkje nemen in de nieuwe isla mitische 'kerk'. renkaas regiogenoten genomineerd De beste kaas van Nederland is dit jaar hoogstwaar- ijk opnieuw van 'Leidse' makelij. Maar liefst drie van de iomineerden zijn boeren uit de omgeving van Leiden, it om C.J. Duivenvoorden uit Rijpwetering, VOF R. M. uit Zoeterwoude en L. A. Captein uit Alphen aan den andere twee zijn maatschap L. M. de Groot uit Zeg- W. Verwey uit IJsselstein. De vijf zijn gekozen uit tachtig igen na een technische keuring en drie consumenten- •lingen. Wie de zogenoemde Jan den Bestentrofee krijgt, ikendgemaakt tijdens de vakbeurs Kaas en Delicatessen ept.jten op 28 maart. ^Tdpelconcert in Adventskerk ii' lv ."van den rijn Het Gospelkoor Laozi (Laat ons zingen) maart haar jaarlijkse concert. Dit jaar zal de avond in vbn staan van het thema "Now is the time'. Het koor, on- ie, v ing van dirigent Leon van Veen, zal zo'n 25 gospels ten brengen. Van Testify to love tot Glorify the Lord. Een eerjpd en afwisselend repertoire, volgens de samenstellers. :r Jjicert begint om 20 uur in de Adventskerk aan de Juliana- Ti Alphen aan den Rijn. Reservering kaarten bij Carla 172-426870 of Christina Slegtenhorst 0172-603227. ^Ihvolleybalveld bij Zegerplas -■Ian den run Een deel van het strand aan de Zegerplas Ijeachvolleybalveld. Het gemeentebestuur gaat daarmee verzoek van volleybalclub Castellum Drukwerk. Nog j zomer moet het veld er liggen. Pas na de zomer hebben werkzaamheden plaats om de omgeving van het strand Jjiappen. Zo wordt het strand uitgebreid om het verlies ^-'ilg van het volleybalveld te compenseren. Ook laat de te het strand en de ligweide ophogen. Verder laat de ge- iets doen aan de parkeerplaatsen die met wateroverlast en hebben. B en W stellen voor 150.000 gulden uit te voor de werkzaamheden. De politiek bespreekt het vanavond. alphen aan den rijn saskia buitelaar Het Alphens Platform Gehandicapten (APG) zit binnenkort zonder bestuur. Van de vier be stuursleden stappen er dit jaar drie op, onder wie de voorzitter. Ook het vierde bestuurslid wil ei genlijk stoppen met het werk voor de club die de belangen van Alphense gehandicapten behartigt. Na zeven jaar vinden ze dat het tijd wordt dat an deren de kar gaan trekken. „Het vreet energie", verklaart bestuurslid M. Meijerink. Van problemen bij het APG is volgens haar zeker geen sprake. „Het gaat juist hartstikke goed en dat hebben we aan onszelf te danken. We hebben veel kennis in huis en werken profes sioneel, dus we zitten in allerlei overleggroepen. Bij alles wat er gebeurt in Alphen zijn wij betrok ken: het masterplan voor het stadshart, het uit- stallingenbeleid, onderzoek naar de toegankelijk heid van medische instellingen. En we hebben contact met alle zorgorganisaties." Meijerink blijft nog een jaar aan als bestuurs lid, maar daarna is zij niet meer herkiesbaar. Voorzitter F. Vos en L. Verwaaijen en H. Emmelot houden er in de loop van het jaar mee op. Het probleem is vooral dat drie van de vier be stuurders een handicap hebben en het bestuurs- werk ondertussen te veel vinden. „De energie raakt een keer op", zegt Meijerink. Ze hoopt dat vooral donateurs zich opwerpen, want de veertig vrijwilligers die in allerlei werkgroepen zitten, doen al veel. „Er zijn in Alphen veel gehandicap ten en iedereen vindt het wel best dat het-werk allemaal wordt gedaan. Het wordt tijd dat ande ren bijspringen." Daarnaast zoekt het APG ook niet-gehandicap- ten. „Mensen die betrokken zijn en een goede se cretaris of penningmeester zijn. De materie, zo als de WVG, is dan een kwestie van inwerken. Het bestuur moet een mix zijn van valide en mindervalide mensen. Want het moet zich kun nen inleven in gehandicapten, maar het moet ook praktisch kunnen vergaderen. En als er iets op de grond valt wanneer je met vier rolstoelers bent, blijft dat daar heel de avond liggen." Inmiddels heeft zich al een geïnteresseerde ge meld bij het APG. Wisselgeld voor buren van Jacobswoude tim brouwer de koning De HSL-kruising bij Hoogmade kost de gemeente Jacobswoude 1,2 miljoen gulden. Dat kwam het gemeentebestuur gisteren met de buurgemeenten Al kemade en Leiderdorp en de provincie Zuid-Holland over een. Alkemade betaalt 1 mil joen gulden en Leiderdorp 1,5 miljoen gulden, maar zij krijgen wat 'wisselgeld'. Zo kan Al kemade de bijdrage financieren uit de verwachte 2,5 miljoen die het aan leges verdient. Leider dorp kan, als de gemeentera den en provinciale staten de af spraken goedkeuren, het HSL- informatiecentrum op zijn grondgebied over vijf jaar over nemen. Wethouder Haasbroek van Jacobswoude is vooral blij met de voorgestelde betalingsrege ling. Via een constructie met een fonds betalen de gemeen ten pas in 2006 in plaats van in 2002, wat volgens Haasbroek een rentevoordeel oplevert. De Jacobswoudse bijdrage van 1,2 gulden voor een alternatief voor de verfoeide bovengrondse 'pergola' bij Hoogmade noemt hij billijk. „Onze buren hebben ons niet in de steek gelaten en ook de provincie stelde zich co- operatief op", aldus Haasbroek. Het gemeentebestuur moet nog wel een dekking vinden voor de twee ton die bovenop het be drag van een miljoen komen waarmee het eerder al instem de. Alkemade is vooral blij dat het zijn bijdrage kan bekostigen uit leges, heffingen voor rech ten die de gemeente verleent. Wethouder Beelen becijfert dat die de gemeentekas voor 2,5 miljoen kunnen spekken. Maar dat lukt alleen als de HSL-orga- nisatie afziet van haar recht om de hoogte van die leges te be twisten, legt Beelen uit. „Geluk kig is zij daartoe bereid, want anders zouden die leges ons misschien minder geld opleve ren", zegt de wethouder. „Al kemade betaalt als het ware 1 miljoen uit die leges van 2,5 miljoen." Leiderdorp houdt ander 'wis selgeld' over aan de afspraak met de buren en de provincie. Volgens wethouder Molken- boer betaalt de gemeente 1 mil joen gulden en krijgt zij de kans om het HSL-informatiecentrum over vijf jaar van het projectbu reau HSL-Zuid voor 5 ton over te nemen. Molkenboer be schouwt dat als een buiten kans, want het semi-permanen- te gebouw kan volgens hem wel twintig jaar mee. „Het zou zon de zijn om het pand na vijf jaar af te breken. Het kan altijd nog een mooi Groene Hart-centrum worden." Van de provincie Zuid-Hol land was niemand vanmorgen bereikbaar om de afspraak van gisteren toe te lichten. De pro vincie en de drie gemeenten moeten gezamenlijk 11 miljoen gulden meebetalen aan de 46,5 miljoen gulden die de lage krui sing duurder is dan de ge schrapte pergola. marieta kroft Het Westeinde en een klein stukje Dorpsstraat in Hazers woude-Dorp moeten bij het energiebedrijf Nuon bekend staan als een groot donker gat. Zelfs overdag brandden de lantaarnpalen op deze door gaande weg in het buitenge bied drie weken onafgebro ken. De 'storing' is bekend bij energiebedrijf Nuon, maar doeltreffende maatregelen blijven tot nu toe uit. De lich ten branden inmiddels hele maal niet meer. Bij de gemeente Rijnwoude is de ongewone gang van za ken bekend. „Het energiebe drijf is op de hoogte, maar daar werken ze kennelijk niet zo snel", zegt een woordvoer ster. Woordvoerder J. van der Erf van Nuon kijkt verbaasd op als hij hiervan hoort. „Merkwaardig. Ik zoek het verder uit." Als hij even later terugbelt, blijkt het allemaal nog erger te zijn. Tussen 12 en 31 januari hebben de lantaarnpalen er ook al overdag gebrand, ver telt hij. „Op 12 januari kregen we de melding. Er bleek een elektriciteitskabel te zijn be schadigd. Hoe en door wie weet ik niet. Voordat we die repareerden, moesten we de bewoners op de hoogte stel len. De stroom zou dan name lijk enkele uren worden afge sloten. De kabel is vervolgens de 31ste weer gerepareerd. Hoe het komt dat de lan taarnpalen vervolgens op nieuw weigerden uit te gaan, weet Van der Erf niet. „Het is wel gemeld en we hebben er bij de collega's op aan ge drongen zo snel mogelijk de boel te repareren. Dat gebeurt volgende week." De bewoners krijgen opnieuw een brief over een stroomafsluiting van en kele uren. Het is wethouder Van der Lecq van Rijnwoude nog niet gelukt om te bezuinigen op de logope die op de basisscholen. Ze stelt daarom voor om voorlopig de logopedie van de GGD Midden- Holland te blijven betrekken. De kosten zijn lager dan die van GGD Zuid-Holland Noord. Bo vendien doet de GGD Zuid- Holland Noord alleen aan pre ventie van spraakstoornissen. Midden-Holland doet ook aan preventie, maar verhelpt daar naast problemen. Van der Lecq benadrukt dat het niet goed mogelijk was om een goede vergelijking te ma ken, omdat de GGD Zuid-Hol land Noord, die 1 juli 2000 is gefuseerd met Duin- en Bollen streek, op verschillende manie ren logopedie in de gemeenten verstrekt. B en W van Rijnwou de sluiten niet uit dat ze alsnog overstappen zodra de GGD Zuid-Holland Noord een wijze van logedische zorg- en dienst verlening kan aanbieden. De gemeenteraad schrapte tijdens de begrotingsbehande ling 2000 een voorgestelde be zuiniging van 50.000 gulden op onderwijs. Wethouder Van der Lecq stelde toen voor te bekij ken of het toch mogelijk was te bezuinigen door de logopedie efficiënter in te zetten. De com missie welzijn bespreekt het voorstel op 19 maart. trzekeraars voorkomen middag sluiting dier 'landelijk gehandicapte kinderen in dagverblijf De v pf in Alphen aan den Rijn hoeven toch geen mid- je week naar huis. De stichting Ipse, die acht kin- iot serblijven in Zuid-Holland exploiteert, kreeg die im |ng van de zorgverzekeraars, ondanks het begro- van 10 miljoen gulden. 21 DEN RUN» *LAAR ursu svegan de centra voor een vtfer week leek drie we ien de enige oplossing. \vs veroorzaakte toen j ouders van de (meer- kinderen. en de structuur en de hg van De Zonnehof <Mg. ncHeeft de ouders dit laten weten dat het de stichting hen niet De zorgkantoren aaibor garant dat de kin- !r*'1 dagen per week te- hen. Waar het geld 'moet komen, is nog elijk, maar de zorgver- op zoek naar fi- Wl mogelijkheden, zegt irdvoerder van Ipse. t, wordt voorkomen, iis nu een heldere uit- |daan." Naast De Zon- eft Ipse kinderdagver- Delft, Naaldwijk, Spij- f°Oaardingen, Voorburg, spo&n en Zoetermeer. :nte verli Volgens de woordvoerder heeft Ipse niet met sluiting ge dreigd om een oplossing te for ceren. „Er is een groot financi eel probleem. De 10 miljoen gulden, zeven procent van ons budget, moet uit de lengte of de breedte komen. Maar zonder de ouders te belasten." Voor dat tekort is nog geen oplossing. Ipse moet de bezui niging bij de andere ruim tach tig zorglocaties vandaan halen. Zo moeten de centra voor dag opvang van volwassen gehandi capten vijftien procent bezuini gen. Adviesbureau KPMG Ge zondheidszorg neemt de ko mende tijd het financiële beleid onder de loep. Zo wil Ipse voor komen dat er opnieuw een te kort ontstaat op de begroting. Of, zoals Ipse in de brief aan de ouders schrijft, „dat er te veel ruimte komt tussen beschikba re budgetten en de wensen van cliënten". Verder is Ipse bij het ministerie van volksgezondheid en bij de Tweede Kamer aan het lobbyen voor meer geld. za 'aart en de feestweek Wetering gaan fuse- :aan staat het dorp in week van juli bol van j..aiten, variërend van jP joopwedstrijd tot dra- :es. De gondelvaart- neemt hiermee af- de jarenlange tradi- let watersportseizoen istus af te sluiten, ictiviteiten bij elkaar jn verwachten beide les meer publiek. teling van krachten is [rijkste reden voor de timissies om samen jgaan, licht R. Wessel- de gondelvaartcom- te. „We krijgen nu een beter evenement, we i elkaar. De laatste ja- het toch wat af." Dat el voor de kant van de fcers als voor de kant olibliek, zegt hij. „Het is rdapjm alle vrijwilligers te akkeen. En het publiek teafd tegenwoordig ook |*ter van zo'n evene- 'eel mensen vinden •jrie niet meer genoeg jagje uit, maar komen Vel als ze ook oude borbij zien komen, nadelen die aan de /4n, strandden eerdere 1/1 om samen verder te ielt Wesselman. „Tra- Omdat het half juli later donker wordt dan eind augustus, gaan de gondels in Oude Wetering dit jaar later varen. ARCHIEFFOTO DICK HOGEWONINC ditioneel sloten wij met de gon- sp.ortseizoen af. Door nu naar tie verloren. Ook is het in au- der, en dat is in verband met delvaart natuurlijk het water- juli te verhuizen, gaat die tradi- gustus 's -avonds wat donker- het vuurwerk beter." Om dat probleem op te vangen begint de gondelvaart nu later op de avond. De fusie levert verder vooral voordelen voor de gondelvaart op. De laatste jaren werd het vaarfestijn geplaagd door regen. De organisatie hoopt in juli meer kans op zon te hebben. Een ander nadeel van de oude datum in augustus is dat er in die tijd meer gondelvaarten in de buurt zijn en die vielen wel eens samen. Ook komt het feest dan in de buurt van de Veense kermis, die in september wordt gehouden. Een laatste reden voor samengaan is het jubile um van de feestweekcommis- sie: die bestaat dit jaar 25 jaar. Apart Beide commissies blijven wel apart bestaan. „We houden on ze eigen broek op", aldus Wes selman. Mocht de combinatie van activiteiten dit jaar toch niet bevallen, dan scheiden de wegen zich volgend jaar weer. „Maar dat is niet de bedoe- ling." De feestweek en gondelvaart zijn dit jaar van 11 tot en met 14 juli. Op woensdag tot en met vrijdag worden er diverse acti viteiten gehouden zoals de We teringloop, een ballonnenop- tocht, kermis en vrachtwagen- duwen. De exacte data zijn nog niet bekend. Op zaterdag zijn er de braderie en de drakenboot- races. 's Avonds wordt de gon delvaart gehouden en is er als afsluiting een vuurwerkshow.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 17