'Maak van Elisabeth monument' Regio Iet circus moet blijven' Tientallen klagers krijgen geen gehoor Twee jaar geëist voor steekpartij op station Vliegenthart enthousiast over reddingsplan bij Roodenburg indeling in Hortus pop van pand aan Irëlaan uitgesteld Ruitentikker op niveau Paasontbijt in de kou C 6 MAART 2001 13 Pleidooi van Cuypersgenootschap Het oude Elisabeth-ziekenhuis aan de Hooigracht in Lei den moet een rijksmonument worden. Het Cuypersge nootschap bereidt inmiddels de aanvraag daartoe voor, op verzoek van de politieke partijen Groenlinks en ChristenUnie/SGP. Of het tot die aanvraag komt, hangt af van het onderzoek dat het genootschap is begonnen. bouw dan niet? Als het kunst historisch gezien niet interes sant is, dan kunnen wij uitein delijk zeggen dat we stoppen met de aanvraag. Maar als bij voorbeeld een wethouder des tijds heeft gezegd dat het toch moest worden gesloopt, is het een ander verhaal." Van Kleef is in elk geval onder de indruk van het oude zieken huis, waarvan het oudste deel uit de 19e eeuw stamt. ,,Maar met name het gedeelte dat tus sen de twee wereldoorlogen is gebouwd, heeft grote waarde. Het is een bijzonder interessant gebouw, en een gebouw met vele interessante vormen." Ver der bouwkundig en historisch onderzoek moeten bepalen of het Cuypersgenootschap de aanvraag bij het rijk indient. „Wij vinden het belangrijk", zegt duo-raadslid Hans Vol- laard van de ChristenUnie/SGP, „dat een pand dat voor zoveel Leidenaars geschiedenis heeft en een bijzondere architect kende, bewaard blijft. Het is een gaaf voorbeeld van de bouw uit de jaren '30, met na me de achterkant. En vergeet ook de boom in de binnentuin niet." Daar staat een Californi- sche sequoia, een beschermd ras. De onrust onder inwoners en de aangevraagde sloopvergun ning brachten Groenlinks en de partij van Vollaard bij elkaar. GroenLinks is altijd al sceptisch geweest over de noodzaak om het ziekenhuis af te breken. In de ChristenUnie/SGP heeft de partij een medestander gevon den. Vollaard: „Ik zou het erg jammer vinden als daar een blok beton komt. Geef mij dan maar het oude ziekenhuis. Het is een oersterk pand dat prima hergebruikt kan worden." robbert minkhorst Collegepartij Groenlinks en de ChrstenUnie/SGP hebben ge merkt dat talloze Leidenaren in het geweer zijn gekomen nu de eigenaar, Maarssens Bouwbe drijf, een sloopvergunning heeft aangevraagd. Overigens heeft de gemeente het verzoek voor lopig naast zich neergelegd. Er is nog geen bouwplan. Omdat het ziekenhuis onder het be schermde stadsgezicht van de binnenstad valt, mag Leiden pas beslissen over de sloopver gunning als bekend is wat er voor terugkomt op die plaats. De twee fracties delen het standpunt dat het eeuwig zon de is om een markant gebouw in goede staat en waaraan dui zenden Leidenaars herinnerin gen bewaren, af te breken. Mocht het rijk de aanvraag van het Cuypersgenootschap hono reren, dan is dat een domper voor de projectontwikkelaar. Rijksmonumenten mogen al leen bij uitzondering worden afgebroken. Tegelijk is de hono rering daarom een overwinning voor de voorstanders van be houd van het complex. Het voormalige Elisabeth-zie kenhuis is eerder onderzocht op zijn monumentale waarde. Toen is het gebouw van de ar chitect Van der Laan (die ook het V D-gebouw aan de Aal markt ontwierp) geen be schermde status toegekend. Waarom is niet duidelijk en dat is ook een van de zaken die het Cuypersgenootschap gaat uit zoeken, laat Gert van Kleef van de organisatie weten. „Alle jon ge architectuur is onderzocht en er is gekeken naar wat wel en niet bewaard en beschermd moest worden. Waarom dit ge- vervolg van voorpagina Sinds vrijdag regent het klach ten bij de internethelpdesk van KPN. De hypermoderne ADSL verbinding, die een supersnelle en permanente verbinding mo gelijk maakt, werkt al dagen niet naar behoren. Was er in eerste instantie alleen sprake van een tragere verbinding, na vrijdag bleek voor veel abon nees toegang tot het net een utopie. Voornamelijk abonnees die xs4all als internetprovider heb ben moesten het ontgelden. Klachten verwees de provider direct naar KPN omdat daar de botüeneck zou liggen. Dennis Marc-Keizer, netwerkbeheerder in Leiden, heeft het over smoesjes van de helpdesk. „Ze zeiden vrijdag dat ze volop be zig waren met een kabelbreuk in het glasvezelnetwerk terwijl maandagochtend bekend werd gemaakt dat toen pas een mon teur aan de slag ging. Je wordt ook voortdurend van het kastje naar de muur gestuurd." Veel abonnees beklaagden zich over het feit dat de KPN helpdesk geen weet had van de storing of informatie gaf die te genstrijdig was met die van xs4all. De helpdeskmedewer kers repten over een glasvezel- breuk als oorzaak terwijl de in ternetprovider een defecte rou ter als probleem aanwees. In middels houdt KPN beide mo gelijkheden open. den haag/leiden persbureau cerberus Bij de politie had hij alles nog uitvoerig ontkend, maar giste ren bij de Haagse rechtbank hield een 19-jarige voetbalsup porter zijn kaken stijf op elkaar over de steekpartij in het Leidse Centraal Station 10 december vorig jaar. De Amsterdammer stond terecht omdat hij een slachtoffer (21) uit het Feye- noordkamp met zijn mes zou hebben verwond en verminkt. Officier van justitie R. Steen eis te wegens poging tot doodslag drie jaar cel, waarvan een jaar voorwaardelijk. Het slachtoffer maakte deel uit van een groep Feyenoord- supporters uit Katwijk die te rugkwam van Feyenoord-Ajax (3-1) in de Rotterdamse Kuip. De verdachte was ook op weg naar huis. In de rumoerige sta tionshal kwam de Amsterdam mer in contact met de Feye- noorders. Er werd over en weer gescholden. De Amsterdammer voelde zich aangesproken toen de term 'kankerjood' viel. Hij ontkende dat hij toen een mes had getrokken en tot driemaal toe op het slachtoffer had inge stoken. Maar hij kon geen ver klaring geven voor het bloed op zijn kleding. Daar kwam bij dat een toevallig passerende poli tieman in burger had gezien hoe de verdachte een openge klapt mes had weggegooid. Het slachtoffer zelf tenslotte, her kende de verdachte 'voor 100 procent' als zijn belager. Het slachtoffer vorderde gis teren een schadevergoeding van ruim 2100 gulden voor zijn kapotte kleding, misgelopen in komsten en bij wijze van smar tengeld. Als het aan verdachtes raadsman O. Karan ligt, hoeft hij dat bedrag nooit te betalen. De advocaat vroeg de recht bank om zijn cliënt vrij te spre ken wegens gebrek aan bewijs. De rechtbank doet uitspraak op 19 maart. Leidse Kees, een jaar of acht geleden, voor de Groenoordhallen op een olifant van circus Holidays. Rechts de toenmalige circusdirecteur Hans Martens. foto pr een krappe kooi. Zo zou vol gens de dierenbescherming uit een Brits onderzoek zijn geble ken dat dieren onprettig en on natuurlijk leven in een circus. Met name roofdieren en olifan ten kwamen in het onderzoek naar voren als grote slachtof fers. Bovendien, zegt de die renbescherming, worden alle kunstjes kwaadschiks geleerd. En is het gebruik van stokken, kettingen, elektrische schok ken, en schoppen en slaan daarbij aan de orde van de dag. Volgens Leidse Kees doet de dierenbescherming er beter aan de olifanten in Afrika te be schermen die vanwege hun ivoren slagtanden worden af geslacht. „En hoe lang heeft het niet geduurd voordat de zwijnenjacht op de Veluwe ein delijk is verboden." Hij wordt daarin bijgestaan door een woordvoerder van de geza menlijke Nederlandse circus sen. „Als ik zie dat in zee een net vol vissen wordt opge haald, krijg ik de tranen in mijn ogen, want ik ben een groot dierenliefhebber. Natuurlijk horen dieren niet in kooien, maar al die marmotten, konij nen en cavia's dan? En die goudvis op het bureau? Dat is toch echt afschuwelijk." Leidse Kees is het daar roerend mee eens. „Het circus moet blijven. Want een circus zon der dieren is als een taart zon der slagroom. Goedkoop varié té is er al genoeg." eric-jan berendsen Of Leiden met de plannen voor voetbalclub Roodenburg het Ei van Columbus heeft gevonden, durft staatssecretaris Margo Vliegenthart (sport) niet te zeg gen. Maar ze vindt het wel van groot belang dat de club, de ge meente en andere betrokken instellingen de weg zijn ingesla gen om de sociale structuur van de vereniging - en ook de wijk - te versterken. De laatste resultaten van het project bij de voetbalvereniging zijn omschreven in 'De Rust stand', een tussentijdse rappor tage over de veranderingen die zich momenteel bij de bijna drie kwart eeuw oude vereni ging voltrekken. De staatssecre taris, gisteren de gast van wet houder Pechtold (D66), kreeg aan het einde van haar werkbe zoek een exemplaar van dat stuk overhandigd. „Met de er varingen die jullie hier opdoen kunnen we wellicht elders ook resultaten boeken." Roodenburg is in de proble men gekomen doordat de club steeds 'zwarter' is geworden. Veruit de meeste allochtonen wonen dan ook in Leiden- Noord, de wijk waarin de club van oudsher is gevestigd. Hun komst bij Roodenburg leidde tot de zogeheten 'witte vlucht'. Daar zaten ook veel Rooden- burgers bij die buiten de kalklij- nen actief waren. Veel van de nieuwe leden kennen het fenomeen vereni ging niet. Ze vinden het niet vanzelfsprekend om een bijdra ge te leveren aan het reilen en zeilen van Roodenburg. Met het project 'Roodenburg comple ter', dat in augustus vorig jaar is begonnen, moet de teloorgang worden tegengegaan. Of zoals wethouder Pechtold het formu leert: „Het wijkgebonden karak ter versterken en de integratie verbeteren." Volgens de wet houder is Roodenburg op de goede weg maar kan nog niet op spectaculaire resultaten worden gerekend. Want er zijn ook tegenslagen. Zo vormen de financiën in toenemende mate een probleem, mede doordat sponsors dreigen af te haken. Vliegenthart wenst Rooden burg 'veel succes' toe. „Het be lang van 'Roodenburg comple ter' overstijgt dat van de club zelf. Hier wordt gewerkt aan de sociale structuur van de hele wijk." De wederopbouw van Roo denburg is een schoolvoorbeeld van de zogenaamde 'breedte sportstimulering', waarvoor Leiden voor de komende zes jaar 1,4 miljoen gulden van het rijk heeft gekregen. Doel is om verschillende groepen, zoals de jeugd, allochtonen en ouderen, aan het sporten te krijgen. Vliegenthart liet zich gisteren behalve over Roodenburg ook bijpraten over het Leidse sport- stimuleringsprogramma in het algemeen en over het Galmpro- ject (sport voor ouderen). leiden De stadhuisaffaire, die vorig jaar tot grote politieke brokken leidde, veroorzaakt nog steeds de nodige scherven. Letterlijke scher ven, deze keer. Schilders slopen dezer dagen enkele tientallen kapotte ruitjes uit de monumentale stalen ramen van het stadhuis. Om ze daarna uiteraard meteen weer te vervangen. De gemeente heeft op dracht gegeven voor dit breek- en herstelwerk om te voorkomen dat bezoekers geraakt worden door stukken glas. De stalen kozijnen van het stadhuis zijn al geruime tijd toe aan vervanging. Door een onge lukkige samenloop van omstandigheden is dat nog steeds niet ge beurd. Eerst vergat de gemeente bij de grootscheepse verbouwing van het gemeentehuis de kosten voor de ramen. Toen de raad alsnog akkoord wilde gaan met het bedrag, bleken de kosten aanzienlijk te zijn toegenomen: van 1,2 naar 2 miljoen. Het verval stond ondertus sen echter niet stil. Het staal in de ramen is gaan roesten, waardoor het glas in de sponningen in de knel komt. Daardoor ontstaan barsten in de ruiten en bestaat zelfs het risico dat het glas stukspringt en naar beneden valt. „Dat is een risico dat we uiteraard niet willen lopen. Vandaar dat de kapotte ruiten nu alvast worden vernieuwd, vooruitlo pend op de volledige renovatie van de stalen ramen", stelt een ge meentewoordvoerder. foto dick hocewoninc optredens dienen geen enkel redelijk doel. En dieren zitten niet op het applaus van men sen te wachten. De dierenbe scherming vindt dus dat de dieren het circus uit moeten. Leidse Kees is verbijsterd over zoveel onbenul en staat op zijn achterste benen. Hij is lid van de Club van Circusvrienden Nederland en bezoekt regelma tig de piste. „Circusdirecties doen juist hun uiterste best om de dieren zo goed mogelijk te verzorgen en te huisvesten. Bij het Nederlandse circus Her man Renz worden de stallen in het voor- en najaar verwarmd. Dieren staan daar niet meer op een rijtje maar hebben een ei gen loopruimte. Ik heb daar van de leeuwendompteur een rondleiding gehad. Die man staat dag en nacht voor zijn dieren klaar. Zijn woontrailer staat naast de kooiwagens die een buitenloop hebben." Inmiddels is de dierenbescher ming met de gemeente in ge sprek: de organisatie probeert Leiden te overtuigen van de kwalijke kanten van het ge bruik van dieren in een circus. Leiden en directe omgeving moet circusvrij worden. Want een circus betekent veel reizen voor de dieren en transport staat gelijk aan veel stress en vele uren zonder beweging in De Blauwe Steen, die al 700 jaar in C-3 de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Pablo Cabenda en Eric-Jan Berendsen TELEFOON O 71 53 56 439 m'l van het huis aan Aloë- opgeschort. Onduide- wanneer en ook naar >m van het uitstel blijft Woordvoerster T. de de gemeentelijke tuwen en wonen kon jnd alleen zeggen dat lit om met de sloop te niets te maken heeft EAjid- en klauwzeer. Het Tvvse woonhuis ligt bij 'S enweitje dat, om ver- avan het virus tegen te t mag worden betre- 41 moet wijken voor reden bouwplan Oran- Maredijkbuurt is fel .egen de nieuwbouw Ie tientallen woningen, incie heeft het bouw- niet goedgekeurd en pnenden zien niet in Jhet pand dan nu zo iet wijken. Ook zouden zijn gemaakt bij de jing van de aanvraag bopvergunning. peente, zo bleek on lens een zitting van de commissie voor beroep- en be zwaarschriften, heeft haast om dat ze wil voorkomen dat het pand wordt gekraakt. Ook zou den ambtenaren van de provin cie te kennen hebben gegeven dat goedkeuring van de Leidse plannen eraan zit te komen. Een nieuwe bron van onrust vormt de grote container die vanochtend bij het huis is neer gezet. De buren, het echtpaar Stikkelorum, denken dat de slo pers alvast beginnen met 'in pandige werkzaamheden'. „Je weet hoe dat gaat, dan stort het dak in en zit er niets anders op dan ook maar de rest te slo pen." Volgens omwonende B. Ver steeg volstaat het afsluiten van gas, water en licht om te voor komen dat het pand wordt ge kraakt. „Als ze een verdieping eruit halen, is dat toch slopen." Versteeg heeft zich inmiddels tot het Paleis van Justitie ge wend met het verzoek de slo pers tegen te houden. „Mij is gezegd dat er niets mag worden gesloopt zolang ons bezwaar, dat we vrijdagmiddag hebben ingediend bij de provincie, niet is behandeld." irtus is zondag een wandeling te maken langs de voor iers onder leiding van Jan Hengstmengel. Onder de eeu- beuken groeien de sneeuwklokjes inmiddels volop en in hiin komen hier en daar pollen van de hardroze Cycla- m tevoorschijn. Ook is er een uitgebreide collectie kerst- telnemers aan deze wandeling moeten zich om 12.00 uur ip het plein voor de nieuwe Wintertuin van de Hortus, ekosten bedragen 10 gulden, inclusief de entree voor de l een kopje koffie. De wandeling duurt ongeveer een uur. iga S8Siassi - V: V' 'V.v-:- Een prachtig gedekte brunchtafel en verkleumde vingers. Pasen is een koude bedoening dit jaar. leuren van het vakblad voor bloemisten 'Bloem en Blad' maken voor de paaseditie een foto die atie moet dienen voor de bloemisterij. De prozaïsche omgeving van de parkeerplaats bij het lion op de A4 hulde zich gisteren voor een keertje in felle lentekleuren. Eerder op de dag dekte jje een tafel langs het fietspad bij het Rijn-Schiekanaal. De politie stuurde de brunchers daar ech- foto henk bouwman is hij. Kees van Ber- langs in de kr ant een larin de dierenbe- ig pleit voor een ver iet gebruik van circus- hoogste tijd voor toffensief, vindt de eer bekendheid ge- :r de naam Leidse iger van het levens- tt een onzin, die actie ierenbescherming. Laat ze liever wat doen aan dierproeven in talrijke labora toria over de hele wereld. Daar lijden beesten onnodig omdat oudere vrouwen er door een crème zo nodig twintig jaar jonger willen uitzien." Volgens de dierenbescherming mogen beesten niet voor het vermaak van mensen lijden. Vooral niet als dat om econo mische motieven gaat. Dieren-

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 13