Tobben met wasdrogers Trends Hippe kinderwinkels Thonets onder de hamer Naamloos Calvin Klein Visapure DINSDAG 6 MAART 2001 REDACTIE: RIEN POLDERMAN Wie noemt er zijn kind tegenwoordig nog Jan of Piet? Of Hans, om nog maar eens een mooie Hollandse naam te noemen die je niet of nauwelijks meer tegenkomt? Ze zijn er niet meer of nagenoeg verdwenen. Waren Hansje Brinker en Piet Hein nu geboren dan had den ze waarschijnlijk Michael Brinker en Brian Hein gehe ten. Of nog exotischer, want het lezen van de familiebe richten in de krant lijkt tegenwoordig soms meer op het doornemen van de menukaart van een buitenlands res taurant. Je neemt wat klanken, husselt ze flink door elkaar en Klaar is Kevin - om maar eens een moderne variant van de oude Kees te noemen. Is het dan zo gek dat ook Nederlandse bedrijven hun ou de, vertrouwde namen opofferen? Eerst was het Campina Melkunie dat bekendmaakte dat de toevoeging Melkunie gaat verdwijnen. Jammer voor Peer Mascini en zijn popu laire koeien, maar Campina alleen klinkt volgens het hoofdkantoor veel beter. Zelfs internationaal, want daarop wordt iedere naam tegenwoordig uitgebreid onderzocht. Niemand wil immers meer op zijn bek gaan zoals die Ne derlandse snoepjesfabrikant die zijn Dropknikkers in En geland op de markt wilde brengen, even vergetend dat de naam van zijn snoepjes daar zoiets betekent als 'Laat je broek zakken'. Chipsfabrikant Smiths ging nog verder dan Campina: dat verandert zijn naam gewoon van Smiths in Lay's. Zo he ten de chipsen in de rest van de wereld namelijk ook. Dat Smiths in Nederland een naamsbekendheid heeft van bij na 100 procent (en die zijn er niet veel) telt absoluut niet mee. En ook niet dat je voor honderdduizenden guldens moet adverteren om die nieuwe naam er bij het publiek in te rammen. Over twee jaar, als de naam Smiths defintitief van de zakken gaat, weet niemand meer dat Marco Borsa- to vroeger iets heel anders knabbelde. Binnenkort wordt er nog een Nederlandse merknaam op het internationale namen-hakblok gelegd. Op 1 april (geen grap) namelijk wordt het schoonmaakmiddel Jif (naamsbekendheid 98 procent) herdoopt in Cif. Verder verandert er niks. Het spul zelf, het luchtje dat eraan vast zit, de verpakking, alles blijft precies hetzelfde. Alleen de letter J wordt dus een C. En waarom? Omdat het moederbedrijf Unilever in 39 lan den precies hetzelfde flesje wil verkopen. Dat is namelijk een stuk goedkoper: overal dezelfde verpakking, overal dezelfde reclame en ga zo maar verder. De rest ging ons al voor, Engeland en Nederland gaan als laatsten aan de Cif. Jif kwam in 1971 op de markt als revolutionaire, vloeibare opvolger van Vim, die bekende bus met wit poeder waar mee Nederland al sinds begin vorige eeuw zijn spulletjes schuurde. En nog steeds schuurt, want Vim is nog altijd te koop in de supermarkt. „Ik denk dat we veel boze reacties zouden krijgen als we zouden stoppen met Vim", zegt een Unilever-woordvoerder. „Het merk wordt nog heel veel verkocht, vooral aan oudere mensen." Dat kan niet anders betekenen dan dat Vim ook gaat ver dwijnen. HANS VAN ALEBEEK Een combinatie van uurwerk en armband. Dat is de beste om schrijving van de Lady Chain, een nieuw horloge uit de serie van Calvin Klein. Het dames horloge bestaat uit een strak schakelarmbandje met klein klokje dat losjes om de pols ge dragen moet worden. Het hor loge kost 390 gulden, en is ver krijgbaar in hoogglans en ge matteerde uitvoering. Bij de wijzerplaat is keus uit zeven verschillende kleuren, varië rend van zwart en roze tot 'spiegelend'. In de serie cK-horloges is ook de Tech Sillicon Kit verschenen, bestaande uit een horloge voor hem en eentje voor haar (prijs samen 620 gulden). Nieuw zijn verder de Dress Polished (450 gulden) en een gouden uitvoe ring van het strakke Discretion- horioge waarbij de wijzerplaat verscholen gaat achter twee 'schuifdeurtjes' (699 gulden). GPD De Visapure Soft Sensor „Waarom zou je dure crèmes kopen, als het ook met een ap paraat kan?", legt de woord voerster van Philips het idee achter de Visapure uit. Dit elek trische borsteltje maakt het ge- zicht schoon en geeft het een scrub-beurt. Want zo meldt Philips: „Iedere vrouw weet dat ze haar huid elke dag moet rei nigen. Regelmatig scrubben houdt de huid stralend en ge zond." Daarvoor gebruiken de meeste vrouwen reinigingspro ducten. De Visapure, ontwik keld in samenspraak met der matologen, heeft voor de twee functies aparte zachte opzet- borsteltjes. Deze maken rond draaiende bewegingen. Er is ook een luxe uitvoering met een Soft Sensor, die de druk op het gezicht regelt. De Visapure kost 79 gulden, de duurdere versie komt op 99 gulden. Wasdrogers verslinden stroom. Betere tijden liggen in het verschiet met de warmte- pompdroger. Maar die zijn pe perduur. Wat brengt de toe komst? De wasdroger is de op-één-na grootste slokop in huis. Alleen het waterbed vreet meer stroom. 'Goede' tweede is de wasdroger. Waar het andere witgoed (zoals de wasmachine en koelkast) de afgelopen jaren op de sticker een A voor ener gieverbruik bemachtigde, blijft de droger achter. Een portie wasgoed drogen kost gemid deld een piek, een slordige 175 gulden per jaar, zo heeft de Consumentengids becijferd. Niettemin hebben waslijnen en wasmolens flinke concurrentie: half Nederland heeft een droger in huis. „De Europese Unie heeft de lat voor de labelling voor wasdro gers erg hoog gelegd", verklaart product manager Wijbe Kolk van Miele, de grootste in Ne derland. „De EU is daarbij uit gegaan van 800-toeren machi nes, die vooral in Zuid-Europa voorkomen." De schaal van energie-zuinigheid kent de klasses A tot en met G. Tot nu toe komen de meeste drogers niet verder dan C. „Om in de B- klasse te komen, moeten we bijna stroom teruggeven aan het net." Eén droger is wel goed voor A: de warmtepompdroger. Deze voert zijn warme lucht terug. „Op de Domotechnika in Keu len hebben we hem gepresen teerd. Hij is extreem zuinig én extreem duur. Het kost de con sument twintig jaar om terug te verdienen wat-ie meer kost dan een gemiddelde. Dus we zijn maar gestopt met de verdere ontwikkeling", verklaart Kolk. Slechts een paar merken bren gen warmtepompdrogers op de markt, waaronder AEG (advies prijs 3876 gulden). Bij Whirl pool en Bauknecht borduren ze ook verder op dit type droger. „Want die verbruikt zestig, ze ventig procent minder energie. Over een jaar of twee brengen we ook een warmtepompdro ger op de markt", voorziet Jan van Vijfeijken (Wirlpool). Het rijk beloont de aankoop van een energiezuinige droger met een eenmalige bonus van 350 gulden. Zo'n extraatje is ook te verdie nen in de gasgestookte droger, waarin marktleider Miele meer heil ziet. Hij is de helft zuiniger dan een gewone. Maar omdat de EU-labels alleen betrekking hebben op elektrische appara ten, wordt de gasdroger niet in een energieklasse ingedeeld. Het voordeel is dat gas efficiënt in warmte wordt omgezet. De was is sneller droog. De machi ne maakt minder uren en moet langer meegaan. „Hij is nauwelijks duurder dan een gemiddelde condensdro- ger, als je de subsidie meere kent", stelt Kolk vast. „Het idee van gas komt uit Japan. Daar werken veel apparaten op gas, zoals koffiezetters en föhnen. Hier moet dat nog komen. In nieuwbouwwijken komen hui zen met de mogelijkheid van meer gasaansluitingen." Die aéinsluiting is natuurlijk een hinderpaal voor wie gas over weegt. De afvoer van de rook gassen hoeft geen probleem meer te zijn. Bij de nieuwste gasdroger volstaat een simpele flexibele pijp. Een hoge drem pel vormt verder de prijs. Want hoe liggen de verhoudingen? 'Gas' komt op grofweg tweedui- De was buiten aan de lijn te drogen hangen is nog altijd de zuinigste en milieuvriendelijkste methode. ARCHIEFFOTO NATIONAAL FOTO PERSBUREAU zend piek, tegenover gewoon elektrisch duizend piek. Zo'n 330.000 wasdrogers gin gen vorig jaar 'over de toon bank'. De verhouding tussen luchtafvoer en condens is 70 te genover 30 procent. 'Gas' knab belt daar een handvol procen ten vanaf. Wat was het verschil tussen af voer en condens ook alweer? De afvoerdroger blaast hete lucht met verdampt water naar buiten door een slang. De con- densdroger koelt de hete lucht af in een gesloten circuit. De waterdamp condenseert en het vocht slaat neer in een bakje. 'Keet in Huis' heet de speciale kinderwinkel waarin Denise van Poppel en Door Fransen in Amsterdam al anderhalfjaar hun eigen visie op nieuwe 'trends' in speelgoed, kinder kleren en meubeltje presente ren. Of 'een frisse kijk op de in richting van kinderkamers'. In middels hebben ze in heel het land navolgers gekregen. „We hebben met Keet in Huis de trend gezet", meent Fransen. „Wij hebben laten zien dat er een markt is voor originele arti kelen voor kinderen van nu." Van Poppel studeerde aan de kunstacademie en Fransen volgde een opleiding industrië le vormgeving. Beiden waren jarenlang als ontwerper ver bonden aan het kindermerk Oillily. „Toen we allebei zwan ger waren, zochten we originele spulletjes voor de baby- en kin derkamer", vertelt Denise van Poppel. „We ontdekten dat er eigenlijk geen leuke kinderwin kel was. Bijna alle winkels lijken op elkaar, zowel qua interieur als qua assortiment." Keet in Huis moest vooral een 'andere winkel' zijn. Dat is nog steeds afleesbaar aan het interi eur, dat voortdurend wordt af gestemd op de nieuwste trends. „Groen is bijvoorbeeld erg in opkomst, dus hebben we een knalrode muur pasgeleden groen gemaakt", vertelt Van Poppel. Het aanbod in de speciaalzaak is breed: van kindermeubelen en accessoires tot speelgoed en kleding. Ook kinderboeken, kraamcadeautjes en geboorte kaartjes zijn er te koop. Een he le verdieping staat in het teken van het intererieur van de kin derkamer. Eigentijdse meube len domineren. Er zijn bijvoor beeld kindermeubelen te vin den van Piet Hein Eek, gemaakt uit sloophout. Ook kunststof kinderstoeltjes van Richard Hutten zijn in de collectie op genomen. Uit Spanje komen houten rerio-stoeltjes met bloe men. De vilten hangwieg is van Deens makelij. „We zijn altijd op zoek naar nieuwe ontwerpen. Helaas houden weinig ontwerpers zich bezig met kindermeubels. Bo vendien zijn we kritisch en wil len we het liefst exclusieve meubelen die ook nog eens ver nieuwend en betaalbaar zijn." Daarom hebben ze vanaf het begin een eigen meubellijn. De collectie wordt steeds verder uitgebreid en bestaat momen teel uit een hoogslaper, een kast, commode, stoeltje, tafeltje en ledikant. „Het zijn functio nele meubelen, sober van vorm en gemaakt uit wit multiplex. Ze moeten vooral niet over heersen in een modern interi eur", meent Van Poppel. Naast de meubellijn is er in middels ook een eigen textiel- lijn met kussens, bed- en badtextiel, spreien en een box kleed. Fransen: „We zijn dit uit noodzaak gaan ontwerpen, want er is bijna geen leuk bedtextiel voor kinderen. Het aanbod is meestal nogal erg truttig." „We willen laten zien dat de kinderkamer niet per se kinder achtig hoeft te zijn. Je kunt ei gentijdse kleuren en accessoi res gebruiken die ook in de woonkamer niet zouden mis staan", zegt Van Poppel. Maar haar collega Fransen voegt er onmiddellijk aan toe, dat zo'n kinderdomein ook weer niet te 'volwassen' moet worden. „Je moet wel humor en avontuur inbouwen, want daar houden kinderen van. Dat hoeft niet met beren, het kan ook met uit gesproken kleuren en met gek ke accessoires." Vooral in de accessoires komt het volgens het tweetal aan op dat 'typische Keet-gevoel'. „Een voorbeeld is de fotoposter, die ouders hier van hun kind kun nen laten maken. Maar ook de Handysit, een ontwerp dat zo'n draak van een kinderstoel over bodig maakt." Ook velours op- bergzakjes in felle kleurtjes, een po-met-deksel in de vorm van een lieveheersbeestje en deco ratief beschilderde schemer lampjes passen in de Keet-filo sofie. Alle artikelen worden overigens uitgebreid getest. Keet in Huis richt zich op kin deren tot ongeveer tien jaar. „Maar we hebben het interieur niet echt op kinderen afge stemd. Er is wel een speelhoek en uiteraard mogen kinderen hier alles bekijken, maar het zijn de ouders die hier inspira tie komen opdoen." Die kunnen ook een gratis inte rieuradvies krijgen. „We willen we; meedenken over bijvoor beeld kleurgebruik, gordijnen De condensdroger gebruikt iets meer en is pakweg vierhonderd gulden duurder in aanschaf. De condensdroger is vooral ge makkelijk in appartementen, daar waar geen afvoerslang naar buitenkan worden gewipt. „Wie dat wel kan, adviseren wij een luchtafvoerdroger", licht Kolk toe. In 1958 versa eerste huishoudelijke] van Miele op de mark] stopte Miele er elektrc] Voorzien van sensoren putergestuurd draaidij ger vanaf 1978. De mq droger is een slimmeni paalt zelf wel met elekl vochtmeting hoe lang] draaien om het wasgo] droog of kastdroog opi ren. i Hoe nu verder? „Het a rukt steeds verder opl makkelijk voor wie va# houdt. Om ruimte te lf kennen we al de was-J waarbij de twee apparj« stapeld zijn. Bij meer krijgen we braillepaneu slechtzienden. Straks I: machines die je met jqc drachten kunt geven "f wacht Kolk. „Apparatl nen in de toekomst m|< communiceren, gege\|B wisselen." Droogkasten, zonne-et magnetron, allerlei idat inmiddels de revue geje „Een droger op basis \fc magnetron bleek nietje De golven creëren pro» met knopen en ritsen.jr hebben we al snel verlp Andere gedachten klirje maal als sciencefictioifc weefsels kunnen voorai een ingeweven code. De past zijn programma ai code aan", filosofeert jj wie weet, worden er o#< seis gemaakt die een d trommel overbodig n structuur die geen vock houdt, maar het moetij lijk wel plezierig drageji' Dat is heel erg ver wegjf MAARTEN VAN DE RAKT en over hoe accessoires op el- kaai" kunnen worden afge stemd." Maar ze hebben ge merkt dat de doelgroep goed geïnformeerd is. „Ze hebben vaak een goede smaak en ko men hier vooral ideetjes op doen. Om die reden zorgen we altijd dat we de trends voor zijn. Bovendien presenteren we hier onze eigen visie op de nieuwste trends." Nu is vooral kleur belangrijk. „De trendkleuren voor meisjes zijn paars en knalroze en voor jongens oranje, groen en blauw." Van Poppel signaleert dat kinderen steeds vaker een eigen hoekje in de woonkamer krijgen. „Dat heeft te maken met het individualisme, waar door ook kinderen een eigen domein in huis krijgen", denkt ze. „Bovendien verlegt het speelterrein van kinderen zich steeds meer van buiten naar binnen", vult Fransen aan. ANJA SPARIDAANS Keet in Huis, KNSM-Iaan 303. in Amsterdam: 020-4195958. Internet: www.keetinhuis.nl Denise van Poppel (links) en Door Fransen in hun trendy kinderwinkel in Amsterdam. FOTO GPD ROLAND DE BRUIN Een stoel voor de massa. Daarmee maakte de Duitse ontwerper Michael Thonet in de negentiende eeuw furore. Christie's Amsterdam veilt morgen een aantal originele en bovenal gave stukken. Alleen al de collectie die het Amsterdamse veilinghuis Christie's momenteel in huis heeft is opzienbarend. „Het is een unieke kans om meer dan een eeuwThonet-meubilair te mogen aanbieden", aldus me dewerker Marcel Brouwer, ge specialiseerd in Art Nouveau en Art Deco. Morgen gaat een groot aantal stukken onder de hamer. Thonet. Onder meubelken ners is de naam een begrip. Toen meubelmaker Michael Thonet (1798-1871) op 21-jari- ge leeftijd zijn eerste werk plaats opende, wilde hij lichte en mooie meubelen maken voor een brede doelgroep. Daarbij stond niet de vorm, maar de functie voorop. Dat Thonet in zijn opzet ge slaagd is, leert de geschiede nis. Het houten stoeltje Nr. 14 dat hij ontwierp voor een kof fiehuis in Wenen is nog steeds in productie. Vooral de tech niek die Thonet toepaste, spreekt tot de verbeelding. Hij bedacht een methode om ge laagd hout in de gewenste vorm te buigen, met het op vallende gebogen houten fra me als resultaat. In 1930 wa ren er al 50 miljoen exempla ren van het bekende stoeltje verkocht. Daarmee werd het de stoel voor de massa die Thonet in gedachte had. Hoewel de nieuwprijs inmiddels aan de hoge kant is. De variant met rieten zitting kost ongeveer 800 gulden. Maar niet alleen Nr. 14 springt in het oog. Ontwerpers Otto Wagner en Josef Hoffmann ontwierpen stoelen die aan sluiten bij de Jugendstil. En in de eerste helft van de twintig ste eeuw produceerde de fa briek - waarbij de familie Tho net nog altijd betrokka, bekende en opvallend^ buizen stoelen. Le Corbusier (Zwitserlj zich door de ontwerpa reren. De link met Bauj Weimar werd gelegd dl Mart Stam (Nederland Marcel Breuer (Hongaj zitmeubilair (de bekenM zweefstoel) voor Thonlu wierpen. Ook deze mol zijn nog steeds in proqvi Het ontwerp van Stamp: bijna 1000 gulden. Se Zowel meubilair uit deles tiende als de twintigste i gaat morgen onder deia Volgens medewerkster ne Ploegsma van Chris a gaat het om gave stuk» s zijn afkomstig uit de cd t van het Museum Thorpr het Duitse Frankenbeifh 1889 werd geopend dcil Georg Thonet, de kleirpc van Michael Thonet. iaa „Het gaat om enkele dtei exemplaren uit de mui ti collectie", aldus Marciei wer. „Vandaar dat dezéei meling in een bijzond^ia staat verkeert." De geschatte prijzen v#ei meubilair dat morgen Ie wordt, lopen uiteen vaiij tot 7000 gulden. De gejge prijs van Nr. 14 ligt tust 1000 en 1500 gulden. Q stalenbuizen stoelen nj 1 oranje zitting en rugleu ontworpen door Stam, vanaf 5000 gulden geb(0! worden. fVf Tegelijkertijd worden tyo tal accessoires, meube$U| kunstwerken geveild djior sen 1500 en 1900 in Dij^ zijn gemaakt. rVf Vloi PAUL GEERTS ||0« rvr Vlo Lz m Veiling Duitse Kunst tie's, woensd: 10.30 uur. Bieden via internet kan ook: www.christies.com Cunst Chify, 7 maart h en via "dl NO! rv u Anagram Op elke verticale regel dient een woord van vier een van vijf en een van zes letters te worden ingevuld. Het woord van vijf letters bestaat uit de letters van het voorgaande woord plus 1 het woord van zes letters bestaat uit de vijf letters van het voorgaande woord plus 1Als de hele puzzel juist is ingevuld, vormen de letters in de vet omlijnde kolom een woord. 1. Weg met bomen, slingerplant, volkomen; 2. hijswerktuig, watergeest, land in Azië; 3. loven, motief, identiek; 4. lot zonder prijs, vervoermiddel, jongeling; 5. vuurwapen, niemendal, zegelstempel; 6. tijdperk, gaap, altijd durend; 7. klank, nimmer, openbaar; 8. bouwloods, kleine kerkelijke groep, verzoekschrift; 9. overblijfsel, graveur, vogel; 10. geleerd, zomerschoen, belangrijkste wielrenner v.e. ploeg. HET WEER Oplossing van maandag: Horizontaal: 1. Harp; 4. lauw; 7. eiser; 9. na; 10. nog; 11. me; 13. har; 14. eten; 17. hard; 18. uni; 19. slot; 21. twee; 24. pos; 26. in; 27. hes; 29. ut; 30. lenig; 32. stil; 33. peer. Verticaal: 1. Hinde; 2. re; 3. pin; 4. leg; 5. ar; 6. woerd; 8. sok; 11. Marne; 12. be; 13. ha; 15. talon; 16. nut; 17. hit; 19. spits; 20. os; 22. wij; 23. enter; 25. den; 27. hel; 28. sip; 30. li; 31. ge. Mobiel hogedrukgebied Er valt de laatsté dagen erg veel regen in het zuidwesten van Europa. In het westen en zuiden van Spanje en Portugal is in deze nog prille maartmaand al meer regen ge vallen dan er normaal in de hele maand valt. In Viseu, Portugal staat de teller op 175 millimeter. De plensregens hebben alles te maken met de zuidelijke ligging van de straalstroom en de afwezigheid van het Azorenhogedrukge- bied. Daar waar over het algemeen een ho gedrukgebied ligt, maken nu depressies de dienst uit. In deze situatie komt later in de week enige verbetering. Bij ons werd het weerbeeld gisteren wel be paald door hogedruk, en dat is ook van daag nog het geval. Het daarvoor verant woordelijke hogedrukgebied is echter mo biel; het zwaartepunt ervan heeft zich in middels verplaatst van de Duitse Bocht naar Polen. Morgen koerst het systeem naar Roemenië. Daardoor kunnen oceaanfronten tot onze streken doordringen. Dat betekent veel be wolking en vooral in de nacht en ochtend regen. Morgenmiddag nemen de regenkan sen weer af en kan de zon even tevoor schijn komen. De wind ruimt van zuidoost naar zuid tot zuidwest en neemt af tot zwak of matig. De grote winst morgen zit in de stijging van de temperatuur. De fronten stuwen namelijk zeer zachte lucht naar ons land. De verwachting is dat het kwik tijdens de fah In 5 Dve middaguren stijgt tot 13 a 14 gradf .r®, donderdag is het zacht maar onde van een frontale storing zal het gei regenen. Vanaf vrijdag is er afwissiL en regen. Bepalend voor het weerbeeld zijn: die zich van de Atlantische Oceaai Britse eilanden en de Noordzee ve sen. Het blijft wel zacht met midd: - raturen omstreeks 10 a 11 graden. j werd de bewolking pas tijdens de t helft van de middag opgeruimd. D laat, dat het kwik er niet meer vanjn fiteren. Bloemendaal was met 5,61 het best af, op Valkenburg was het j 1 het begin van de avond nog bewol werd het slechts 3,6 graden. Lgg rv

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 10