J Lot van Afghaanse boeddhabeelden onduidelijk Geloof Samenleving Izaak Ruim twee miljoen pelgrims op berg Arafat Predikant: God vroeg niet om dood Onderonsje met paus via satellietverbinding VANDAAG Bossen voor a$ grenshoi MAANDAG 5 MAART 2001 979 5 Vandaag 108 jaar geleden, op 5 maart 1893, stierf de Franse wijsgeer en 'naturalist' Hippolyte Tai- ne (geb. 1828). Naturalisme is ontstaan uit kritiek op de christelijke openbarings- en genadeleer en meent de werkelijkheid te kunnen doorgronden met natuur wetenschappelijke methoden. Taine word gezien als een be langrijk beïnvloeder van de naturalistische school. Vijf maart is de heiligenherdenkingsdag van Johannes van het Kruis. Niet Johannes de Spaanse mysticus, dichter en kerkleraar uit de zestiende eeuw, maar Johannes van het Kruis 2, uit Italië. Deze franciscaan schijnt onder meer in staat te zijn geweest gedachten te lezen. Van hem wordt zelfs verteld dat hij kon zweven. GSM-masten weg van kerktorens Italië rome» GSM-zendmasten op Italiaanse kerktorens zijn niet meer toegestaan. Reeds geïnstalleerde mastjes moeten op last van de Italiaanse bisschoppenconferentie worden weggehaald, aldus de krant La Repubblica zaterdag. Aanbieders van mobiele tele fonie hadden vooral in kleine gemeentes geprobeerd hun dek king uit te breiden door een zendmast te plaatsen op het hoog ste gebouw dat er al stond, de kerk. Voor veel parochiepriesters betekenden ze een aardige bijverdienste. Maar volgens de bis schoppen doen de mastjes afbreuk aan de 'heiligheid' van de kerkgebouwen. Ook maken de bisschoppen zich zorgen over de vermeende schadelijkheid van 'magnetische golven'. Marcus-evangelie in het Venloos haarlem Onder de titel 't Gooje Niéts van Marcus verschijnt 16 maart het Marcusevangelie in het Venlose dialect. Vier (oud-)in- gezetenen hebben het bijbelboek uit de Griekse grondtekst in het Venloos vertaald. Het initiatief is van de NH emeritus-predi kant T. Aris, die van 1986 tot 1999 in Venlo stond, en drie inwo ners van Venlo. De drie hadden al meer publicaties in de Venlo se streektaal op hun naam staan. Het Nederlands Bijbel Ge nootschap uit Haarlem geeft 't Gooje Niéts uit. Het NBG is on langs begonnen met de serie 'De bijbel in streektaal'. Het eerste deel is Psalmen in het Zeeuws, dat vorig najaar verscheen. maastricht frits van otterduk Eén keer per jaar bidt paus Jo hannes Paulus II met studenten uit verschillende landen. Zater dagavond was Nederland aan de beurt, om precies te zijn Maastricht. In de kapel van de Sint-Servaasbasiliek was voor de gelegenheid een rechtstreek se satellietverbinding met Ro me tot stand gebracht. Klaroengeschal, gevolgd door een gezongen Mater Dei (Moe der Gods). Het is de opmaat voor het werelddebuut van bis schop Wiertz uit Roermond. Sa men met een zeventigtal Ne derlandse katholieken wacht hij vol spanning af tot de tv-regis- seur, die zich heeft verscholen achter de camera op het altaar, een wuivend startsein geeft. Dan spreekt de kerkvoogd de katholieke globe in het latijn toe. De paus zit op datzelfde mo ment samen met enkele dui zenden kerkgangers in het Vati- caan te bidden. De gelovigen kunnen elkaar rechtstreeks vol gen via videoschermen. De link per satelliet loopt gelijktijdig ook met kerkgenootschappen in Spanje, Mexico, Canada en de Oekraïne. In de kleine kapel van de Sint-Servaasbasiliek worden de kerkbanken voornamelijk bezet door studenten van priesterop leiding Rolduc in Kerkrade. De inbreng vanuit Maastricht zit vooraan in het programma. In Rome krijgen ze een gezellig bruin gekleurd kapelletje te zien waarvan slechts de eerste rijen goed zichtbaar zijn. Na ze ven minuten is het gedaan en neemt Rome de regie weer over. Met een breekbare stem spreekt de hoogbejaarde paus Johannes Paulus II alle deelne mende landen toe in hun eigen taal. De Heilige Vader spreekt de wens uit dat de Nederlandse katholieken blijven ijveren voor een 'oorspronkelijk menselijk contact'. Desgewenst per satel liet. Het werelddebuut van bisschop Wiertz. Hij spreekt zijn rooms-katho- lieke gehoor toe in de kerktaal latijn. foto anp bas rutten WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht HWS Geldig tot en met dinsdag. Noorwegen: Steeds meer wind en sneeuwbuien, later ook regen. In het zuidoosten droog en flink wat zon. Geleidelijk minder koud met op dinsdag maxi ma van dichtbij nul in het binnen land en 8 graden plaatselijk langs de westkust. Zweden: Droog en geregeld zon. In het noor den wolkenvelden en kans op wat sneeuw. Maxima oplopend tot iets boven het vriespunt. Denemarken: Droog, rustig en vrij zonnig, dins dag toenemende oostenwind. Maxi ma oplopend tot iets boven nul. Engeland, Schotland, Wales, Ierland: Van het westen en zuiden uit lang zaam meer wind en bewolking, ge volgd door regen, vooral in Schot land plaatselijk voorafgegaan door sneeuw. Temperatuur oplopend naar 8 tot 11 graden. België en Luxemburg: Maandag in de Ardennen eerst mo gelijk nog wat sneeuw. Verder droog en geleidelijk meer zon. Dinsdag aantrekkende oostenwind. Middag- temperatuur ongeveer 4 graden, dinsdag ongeveer 7. Noord- en Midden-Frankrijk: Maandag in het oosten eerst nog re gen, in de Vogezen mogelijk sneeuw. Verder droog en geregeld zon, maar in de loop van dinsdag in het westen regen en veel wind. Middagtemperatuur oplopend tot ongeveer 11 graden. Zuid-Frankrijk: Vrijwel overal droog en geleidelijk aan flink wat zon. Dinsdag toene mende zuidenwind. Maxima verder oplopend naar 16 tot 20 graden, aan de voet van de Pyreneen lokaal tot 26 graden. Spanje: Nu en dan regen, dinsdag in het westen veel wind en neerslag. In het oosten overwegend droog en flinke zonnige perioden. Maxima verder oplopend tot ongeveer 22 graden. In het zuidoosten maxima tot 26 graden. Portugal: Maandag eerst wat zon. Verder veel wind en wolken en vooral in het noordwesten opnieuw bijzonder veel regen. Maxima rond 18 gra den. Mallorca, Ibiza, Menorca: Droog en vooral dinsdag veel zon. Maxima oplopend tot 22 graden. Marokko: Flinke perioden met zon en droog. Maxima oplopend naar 25 tot 30 graden. Tunesië: Droog en flinke perioden met zon. Maxima van 28 graden aan zee tot 33 in het zuiden. Madeira: Af en toe zon, maar vooral dinsdag ook enkele buien. Er waait een ste vige zuidwestenwind. Middagtem peratuur omstreeks 20 graden. Canarische Eilanden: Perioden met zon en droog, maar dinsdagavond kans op een bui. Eer waait een stevige zuidwestenwind. Middagtemperatuur oplopend naar 24 tot 28 graden. Duitsland: Maandag naar het zuidoosten weg trekkende regen en sneeuw, ge volgd door zonnige perioden. Dins dag vrij zonnig bij een aantrekken de zuidoostenwind. Maxima rond 6 graden, maar maandag vooral in het noorden wat kouder. Oostenrijk: Maandag vooral in het noorden eerst nog sneeuw, in de dalen re gen. Dinsdag droog en vrij zonnig. Maxima in het laagland tussen 6 en 10 graden. Zwitserland: Maandag in het noordoosten eerst nog wat sneeuw, in de dalen regen. Dinsdag vooral in het noorden zon- bewolkt onweer W warmtefront regen sneeuw koufront opklaringen hagel lagedruk mist windrichting hogedruk zonnig 19 temperatuur luchtdruk in 1000 hecto pascal r :e amsterdam a Dit is kerk-zi^ predikante Be over de b grenshospitiie dam-Zuidootl I gen hoort eijp, inzet hier va en hun trou^ dat is pas ll het geweldig Twee ledei- van de Sairj ken, Hirsch" meerde syra J.W. Doff, bij. Die wash der het moti recht georg^ SoW-gemeer1 men en de r^r Er is zeke?a voor de opsE asielzoekersa achtige in Hirsch. Zij j»| ruimte voor die bij aankf1" als 'kansloo11 peld. Ze mof verlaten en e zoek ontvanjl Doff zei *a door de inzPe gen van versp6 ging die al P wakes meedfe aan dat de Jti binnenkort staatssecreta Kalsbeek, za»g de positie vsfe die in zeer ret digheden veroi Binnenkoer grenshospitin? dateert, ontoc van de bewotn bracht naar s Hoorn en Ve n gaat voor hu maand naardi Het gebnha naar de asiel maal niet df~ deling, wa^ mogelijk wa In plaats d twee deelu bloemen en" ceptie afgeve Bij een kxg- hek staken men voor a A name wei Hirsch deed nemers aanin jullie de wei den'. De wa van de rooi3' ganisatie G. worden telki d dere godsdi^e georganiseer christenen, -n en hindoes. >p Afghaanse islamitische geestelijken hebben het Taliban-bewind vanmor gen opgeroepen door te gaan met de omstreden vernietiging van boeddha beelden. De oproep werd in de hoofd stad Kabul verspreid via de luidspre kers ter ere van het offerfeest. De hoogste leider van de Taliban, mullah Mohammad Omar, verwierp alle internationale kritiek en noemde de vernietingsplannen 'een eer' voor de islqm en voor het volk. Of de twee beroemde grote boeddhabeelden in de Afghaanse provincie Bamiyan al zijn vernietigd, was vanmorgen onduide lijk. Een gezant van de VN-cultuurorga nisatie Unesco poogde afgelopen weekeinde vergeefs Talibanminister van buitenlandse zaken W.A. Mutawa- kil ervan te overtuigen dat de verwoes ting van de beelden niet mag door gaan. Volgens het Afghaanse persbu reau AIP peinzen de Taliban er niet over het besluit terug te draaien. Gistermorgen reageerde Mutawakil al negatief op een telefonisch aanbod van buurland Iran de beelden indien mogelijk naar Iran te brengen. „De is lam is tegen beelden en gaf vandaar het bevel ze te vernietigen", zei hij. In Kabul verklaarde minister van voorlichting en cultuur mullah Quud- ratullah Jamal zaterdag dat tweederde van alle beelden in het land al vernie tigd is. Het persbureau Reuters citeer de evenwel een andere Talibanfunc- tionaris die zei onder meer dat de ver woesting van de reusachtige beelden nog niet was begonnen. Ook de am bassadeur van de Taliban in de Pakis taanse hoofdstad Islamabad, A.S. Za- eef, heeft zaterdag tegen Unesco-ge- zant Lafrance gezegd dat de boeddha beelden nog intact waren. Vooral de verwoesting van de meer dan 1.500 jaar oude hoge boeddha's die if het Bamiyandal zPst leidde tot felle inte/r ten. Westerse landei t( land en China vindéfë respect moeten hePs beelden van andere 1e lam. rcj sa nig. Maxima oplopend tot ongeveer 12 graden. Polen: Maandag naar het zuiden en oosten wegtrekkende sneeuw of regen, ge volgd door opklaringen. Dinsdag rustig en zonnig. Middagtempera tuur meest iets boven nul. Tsjechië en Slowakije: Maandag perioden met regen, in de bergen sneeuw. Later in Tsjechie opklaringen. Dinsdag droog en zon nig. Maxima rond 5 graden Italië: In het noorden eerst nog kans op wat regen. Verder vrijwel overal droog en perioden met zon. Maan dag maxima van 15 graden in het noorden tot 25 in het zuiden. Dins dag minder warm. Corsica en Sardinië: Perioden met zon en op Corsica maandag nog kans op een bui. Maandag maxima van 17 graden langs de westkusten tot 24 in het oosten. Dinsdag middagtempera tuur overal rond 20 graden. Griekenland en Kreta: In het noorden nu en dan wolken velden en mogelijk een bui. Elders droog en vooral in het zuidoosten flink wat zon. Maxima tussen 20 en 24 graden, dinsdag in het noorden minder warm. Turkije en Cyprus: Langs de Turkse westkust enkele wolkenvelden, verder flink wat zon. Maxima van 20 graden in West-Tur- kije tot ongeveer 24 in het zuiden en op Cyprus. DINSDAG 6 MAART 2001 Zon- en maanstanden Zon op 07.15 Zon onder 18.27 Maan op 13.59 Maan onder05.42 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 00.20 12.49 23 53 12.22 Laag 07.34 21.00 7.15 «20.41 Weerrapporten 05/03, 07.00 uur: station weer wind ten p neersl max min mm Amsterdam zwaarbew ver 1 3 1 0.0 De Bilt zwaar bew. no 2 4 2 0.0 Deelen nl 3 0 0.0 Eelde onbewolkt no 2 3 -3 0.0 Eindhoven zwaar bew. no 2 3 1 0.1 Den Helder licht bew. z 1 3 -4 0.0 Rotterdam zwaar bew. o2 3 2 0.0 Twente zwaar bew nl 3 -1 0.0 Vlissmgen zwaar bew 3 3 0.0 Maastricht zwaar bew n2 4 1 0.8 Aberdeen zwaar bew. zw5 3 0 0.0 Athene licht bew. ws.O 18 10 0.0 Barcelona regen no 3 16 10 08 Berliin sneeuw n3 0 -1 2.6 Boedapest zwaar bew. ol 18 7 1 1 Bordeaux zo 2 9 6 210 Brussel zwaarbew no 2 3 2 2.0 Cyprus half bew nol 20 11 0.0 Dublin licht bew. z3 5 2 0.0 Frankfurt zwaar bew nw4 5 3 7.0 Genève zwaar bew. no 2 10 6 28.0 Helsinki licht bew. zw2 -2 -5 0.0 Innsbruck motregen 02 9 3 0.0 Istanbul half bew zw3 19 12 0.0 Klagenfurt ver 2 10 5 4.2 Kopenhagen licht bew no 2 0 -5 0.0 Las Palmas licht bew z4 26 19 0.0 Lissabon zwaar bew z2 16 12 36.0 Locarno licht bew w.s.0 6 2 7.9 Londen onbewolkt w,s.O 5 4 0.0 Luxemburg zwaar bew w.s.0 6 1 5.0 Madrid motregen zl 13 10 15.0 Malaga zwaar bew w.s.0 19 15 0.0 Mallorca licht bew. no 1 17 8 0.0 Malta onbewolkt z2 24 14 0.0 Moskou sneeuw o2 1 -2 10 München regen zw3 5 1 17 0 Nice half bew. nw4 13 10 06 Oslo half bew nl 2 -9 00 Parijs zwaar bew no 2 7 2 60 Praag regen w5 6 3 2.0 Rome half bew. zo 2 18 13 0.0 Split zwaar bew. zo 2 14 0.0 Stockholm half bew w6 0 -3 0.0 Warschau zwaar bew. w2 3 0 84 COLO LEIDSCH DAGBLAD ta (Opgericht 1 maart 1860) kantoor Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden abonneeservice e-mail: abonneeservice@damiate.hdc.nl Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/mvr.18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-13.00 uur 071-5128 030 directie B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) hoofdredactie J.G. Majoor, T. van Brussel.fad/'unct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) H. Schneider (adjunct) public relations W.H.C.M. Steverink 071-5356 356 redactie A. Maandag, chef eindredactie algemeen T Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W F. Wegman, chef redactie Leiden internet: www.leidschdagblad.nl HZ Advertenties: 07] Familieberichten: 023- 5320 216 Redactie: Hoofdredactie: 0 D71-5K ie: 0 adv) i vrijda 230 SB BRIEK£4 i vrijd" Maandag t/m vrijda 071- 5356 230 RUBRIEK! Maandag t/m vrijdi 071- 5143 545 ABONNEMEN1 bij vooruitbetaling: per maand (acceptL. per kwartaal (accep per half jaar (accep per jaar (acceptgirtfUf Abonnees die ons een dj het automatisch afsd^ abonnements- geld, c betaling. 31 VERZENlge Voor abonnementen ter worden verzonden ge aan portokosten per LEIDSCH DAGBlf" Voor mensen die mdet hebben of blind zijnjp leeshandicap hebbe_ van het regionale nil. Dagblad op geluidsre informatie 0486-4806' (Centrum voor Gespp b E-MAIL redactie.ld@damiate.hdc.nl Z I E K E N H U fte ONGEVALLENDIENST z' Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u per dacjon Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uteld feestdagen). jp Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallen INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-545454' Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131 i.,rt.|ln.Wr.i»,rMcHK,hrPntriim'lPl H71-S7M111 - In het bijbelverhaal geeft God duidelijk de opdracht tot het of feren van Izaak. Maar met die opdracht is volgens de Rotter damse hervormde predikant T. Noorman iets merkwaardigs aan de hand. Het hebreeuwse woord dat met offeren wordt vertaald, betekent elders in het Oude Testament doen opstij gen (zoals de rook van een of fer) of verhogen. Abraham hoort met zijn 'hei dense oren' iets anders dan God bedoelt, concludeert Noorman. Abraham denkt dat hij zijn zoon moet offeren, maar God wil juist dat hij Izaak verhoogt. „Dat wil zeggen dat Abraham de opdracht krijgt om te leven ten dienste van in plaats van ten koste van zijn zoon, om hem niet voor zijn ei gen belang te gebruiken." In de koran wordt de zoon van Abraham (Ibrahim) overi gens niet bij name genoemd. De islamitische bronnen zijn het er niet over eens of het gaat om Izaak (Ishaaq) of Ismael (Ishmael), de verstoten zoon die Abraham bij zijn slavin Ha- gar verwekte. Ates houdt het op Izaak, omdat Ismael volgens de koran al op zeer jonge leeftijd met Abraham naar Mekka ging. Veel moslims zijn gehecht aan de lezing dat Ismael de geliefde zoon is die Abraham wilde offe ren, omdat hij als stamvader van de Arabieren geldt. Wenen regen nw 3 10 5 03 New Orleans onbewolkt n3 17 11 00 Zurich zwaar bew zo 1 7 1 28.0 New York no 6 2 -2 0.0 Bangkok half bew. zo3 34 25 0.0 Tel Aviv zwaar bew zo 2 23 12 0.0 Buenos Aires zwaar bew. o3 35 28 0.6 Tokyo licht bew. w4 10 3 17.0 Casablanca half bew. z2 23 14 0.0 Toronto sneeuw no 3 -2 -5 0.0 Johannesburg licht bew. no 2 26 12 0.0 Tunis zwaar bew z3 26 14 0.0 Los Angeles zwaar bew zo 4 14 12 0.0 Vancouver zwaar bew nw4 8 -2 0.0 Abrahams offer centraal in feest moslims Ruim twee miljoen islamitische pelgrims hebben gisteren de dag doorgebracht op de berg Arafat bij Mekka. De dag op de Arafat, waar de profeet Mo hammed drie maanden voor zijn dood in maart 632 zijn laat ste preek hield, is een van de hoogtepunten van de jaarlijkse bedevaart naar Mekka, de hadj. Op deze emotionele dag vragen de pelgrims God om vergiffenis, lezen ze passages uit de koran en bidden ze veelvuldig. De politie deed haar uiterste best om het drukke verkeer te regelen en vrijwilligers deelden koel water uit aan de pelgrims. Helikopters draaiden rondjes boven de berg om er voor te zorgen dat de sterke arm steeds overzicht had. De pelgrims verbleven tot zonsondergang op de Arafat, en daarna trokken ze naar de vlak te van Muzdalifah om het avondgebed te zeggen en steentjes te zoeken voor het ri tueel dat vandaag in Mina plaatsheeft. Bij dit ritueel, het 'stenigen van de duivel', wordt met stenen gegooid naar drie pilaren, die de duivel symboli seren. Na het stenengooien volgt het Offerfeest of Eid al- Adha, een van de belangrijkste feesten van de islam. De pelgrims die aan de hadj meedoen slachten een kameel, schaap of koe ter gelegenheid van het Offerfeest. Daarna, morgen en overmorgen, wordt het stenigen van de duivel her haald, en daarna gaan de pel grims naar de Ka'aba, het met zwarte zijde overtrokken vier kante heiligdom waar alle mos lims zich in hun dagelijkse ge beden naar toe richten. De Ka'aba in Mekka is de belang rijkste heilige plaats van de is lam. De hadj vormt een van de vijf pijlers van de islam. De andere zijn bidden, aalmoezen geven, vasten tijdens de ramadan en geloven in God en zijn profeet Mohammed. De berg Arafat bij Mekka. Vlakbij de plek waar de profeet Mohammed in 632 na Christus zijn laatste preek hield, verzamelden zich gisteren veel pelgrims om te bidden. foto reuters adrees latif .ïf'oooJ Een engel weerhoudt Abraham ervan zijn zoon Izaak te doden. Een schilderij van de oude meester Rembrandt uit 1635. foto anp rotterdam guido de bruin Voor veel joden, christenen en moslims geldt Abraham als de vader van het geloof. Hij was immers bereid in blinde ge hoorzaamheid God zijn enige zoon te offeren. Veel heden daagse gelovigen worstelen echter met het verhaal over Abrahams offer. Het beeld van een God die van zijn mensen 'kadaverdiscipline' lijkt te ei sen, stuit hen tegen de borst. In de islamitische traditie speelt het verhaal een grote rol, omdat het offerfeest, dat vandaag be gint, er op is gebaseerd. Chris tenen zien in Abrahams offer een voorafschaduwing van het offer van Jezus, Gods eniggebo ren zoon, aan het kruis. Joden lezen het bijbelverhaal in Gene sis 22 jaarlijks tijdens de syna gogediensten ter gelegenheid van het joods nieuwjaar. Volgens het verhaal krijgt Abraham (in de koran Ibrahim) de opdracht om zijn zoon te of feren. Als Abraham op het punt staat om de hand aan zijn zoon te slaan, weerhoudt God hem daarvan en zendt een offerdier om in plaats van Izaak geslacht te laten worden. Voor een criticus als Karei van het Reve was het verhaal reden om te spreken van 'de ongelooflijke slechtheid van het opperwezen'. De mythe is bo vendien een van de pijlers van een cultuur waarin de macht van vaders over hun zonen cen traal staat, stelt de Amerikaanse antropologe Carol Delaney in haar boek 'Abraham On Trial' uit 1998. Denkers als de Deense Filo soof Soren Kierkegaard hebben hun licht over de beladen ge schiedenis laten schijnen. Sym bolische interpretaties gaan er van uit dat Abraham niet letter lijk zijn zoon moest offeren, maar veeleer de verwachtingen die hij van hem had. Ook hedendaagse godgeleer den in islam, christendom en jodendom zetten vraagtekens bij de traditionele uitleg van het verhaal. Abrahams voornemen om zijn zoon te offeren, was helemaal niet door Allah inge geven, stelt bijvoorbeeld prof.dr. S. Ates, hoogleraar ko ranwetenschappen aan de Isla mitische Universiteit Rotter dam. Volgens het verhaal in de ko ran waarop het offerfeest is ge baseerd, zag Abraham in een droom dat hij zijn zoon moest slachten. Die droom was geen goddelijke openbaring maar een reflectie van de heidense cultuur waaruit Abraham stam de en waarin mensenoffers ge bruikelijk waren, aldus Ates. „Abraham was opgegroeid in een omgeving waarin het offe ren van mensen aan de goden een doodgewone zaak was", al dus Ates.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 10