ZATERDAGS BIJVOEGSEL Klonen van mensen: groot taboe 'Er zitten zoveel risico's aan, dat je het gewoon niet moet doen' ZATERDAG 3 MAART 2001 ;h Dagblad I Het klonen van mensen is het grootste taboe in de wetenschap. Maar sinds de geboorte van het gekloonde schaap Dolly in 1997, weten alle deskundigen dat heter vroeg of laat van zal komen. Steeds meer aanwijzingen duiden erop dat het wachten op de eerste gekloonde baby niet lang meer duurt. „Als iets wetenschappelijk kan, zal het ook gebeuren. En dit kan."De contouren van 'Brave New World' (het wereldberoemde boek van schrijver Aldous Huxley) tekenen zich steeds scherper af. t FOTO MONTAGE HANS VAN WEEL Het moet een merkwaardige stoet zijn, de vijftig draagmoe ders van de sekte van Rael. Al lemaal hebben ze zich bereid verklaard draagster te zijn van de eerste gekloonde ba by op deze planeet. Als alles volgens plan verloopt is deze maand, in een geheim labo ratorium ergens in Nevada, de eerste poging ondernomen een vrouw te implanteren met een eicel die bevrucht is met gekloond erfe lijk materiaal. De gebruikte celkern is afkom stig van een baby die twee jaar geleden over leed, tien maanden oud. In geval van misluk king zal de volgende moeder aantreden en daarna de volgende en de volgende. Tot het door sekteleider Rael zo geheiligde doel be reikt is: de geboorte van de eerste gekloonde baby. De wetenschappelijke leiding is in handen gelegd van de Franse biologe Brigitte Boisse- lier. Hoezeer ze de zaak is toegedaan blijkt wel uit het feit dat haar 22-jarige dochter als draagmoeder deelnèemt aan het project. De vrouwen hebben zich allemaal bereid ver klaard een abortus te ondergaan wanneer tij dens de zwangerschap iets mis zou gaan. Ook weten ze dat ze het kind niet mogen be houden. Het is bestemd voor de ouders van de overleden baby, van wie de identiteit angstvallig geheim wordt gehouden; bekend is alleen dat het een echtpaar uit de Verenig de Staten betreft. Omdat de dood van de ba by het gevolg was van een medische fout, heeft het ziekenhuis de ouders een forse schadevergoeding gegeven. Ook kregen ze beschikking over ingevroren weefsel van het overleden kind dat twee weken voor zijn dood was afgenomen. De rouwende ouders en de sekte ontmoetten elkaar vorige zomer op het internet. En zo werden de belangrijk ste ingrediënten voor een geslaagde kloon- operatie verenigd: kennis, geld, weefsel en een reeks bereidwillige draagmoeders. In theorie moet die samensmelting nog dit jaar of begin volgend jaar leiden tot de geboorte van een laat tweelingbroertje van het overle den jongetje. Het eerste menselijke leven na de dood. Vreemd Sinds de plannen van de sekte in oktober vo rig jaar bekend werden gemaakt, worden dikke vraagtekens gezet achter de geloof waardigheid. Geen wonder want de sekte van Rael is op zijn zachtst gezegd een tikje vreemd. Leider is een voormalige autocou reur uit Frankrijk die beweert in 1973 ergens bij een vulkaan in de omgeving van Cler mont-Ferrand een ontmoeting gehad te heb ben met buitenaardse wezens. Die zouden hem verteld hebben dat hij verantwoordelijk is voor de creatie van het leven op aarde. Met een schare volgelingen woont hij in een na gebouwd ruimteschip in Ufoland, een soort pretpark in Canada. Maar het is een misreke ning om hem alleen daarom af te schilderen als een ongevaarlijke gek, vindt Joep Ger- aedts. Dat het wetenschappelijk gezien mo gelijk is een mens te klonen staat immers buiten kijf, aldus de hoogleraar genetica en celbiologie aan de Universiteit van Maas tricht. Geraedts: „In principe lukt het met alle le vende dieren. Kikkers, muizen, koeien, het is allemaal al gedaan. Ik denk dat het bij de mens ook wel een keer zal gebeuren. Of dat nog twee of vijf jaar zal duren durf ik niet te zeggen. Maar ik denk niet dat we 25 jaar hoe ven te wachten. Het zou naïef zijn te denken dat wanneer je iets niet wilt, het ook niet ge beurt. Zo simpel is het niet in deze wereld." De techniek van het klonen is in ieder ge val geen onoverkomelijke hobbel voor ie mand die weet wat hij doet. Nodig is een goed geoutilleerd laboratorium en de nodige ervaring. De operatie zelf houdt in dat de complete kern van een rijpe eicel vervangen wordt door een kern afkomstig uit cellen van de te klonen mens. In die kern ligt alle erfelij ke informatie opgesloten. Als alles goed gaat wordt de baby dus een kopie van de donor van de kern. Een later geboren tweelingbroer of zus. Afvalrace Het belangrijkste probleem bij het klonen zijn de grote aantallen mislukkingen voordat er succes wordt geboekt. Geraedts: „Klonen is heel inefficiënt, het is een afvalrace. Het gaat heel vaak mis. Dat begint bij de conditie van de celkern, die goed moet zijn. Vervol gens moet je die op een beetje nette manier zonder beschadigingen in de eicel zien te krijgen en dan moet de ontwikkeling van een embryo op gang komen. Vervolgens moet je de vrucht implanteren bij een draagmoeder, dat mislukt ook vaak. En daarna kan het nog mis gaan tijdens de zwangerschap." Hoewel de vergelijking tussen schaap en mens wat oneerbiedig is, spreken de ervarin gen van het Roslin Instituut in Edinburgh, waar Dolly gecreëerd werd, boekdelen. De scheppers van 's werelds eerste gekloonde schaap startten met 277 bevruchte eicellen, waaruit 29 embryo's ontstonden. Die werden Sekteleider Rael, die zich een omstreden doel heeft gesteld: de geboorte van de eer ste gekloonde baby. FOTO REUTERS DENIS BALIBOUSE in 13 schapen geïmplanteerd. Dolly was uit eindelijk het enige succesvolle resultaat. Geraedts: „Die club in Canada heeft een paar sterke pluspunten. Het grootste obsta kel bij het klonen is dat je veel eicellen en veel draagmoeders nodig hebt. In sektever- band is dat gemakkelijker op te lossen dan in de gewone wereld. Vijftig draagmoeders is overigens nog wel wat aan de krappe kant. Voor de geboorte van Dolly waren honder den pogingen nodig. En de voortplanting bij mensen is nog veel moeilijker, zo weten we uit ervaring met reageerbuisbevruchtingen." Maar er zijn nog andere risico's verbonden aan het klonen van mensen. De afmetingen van de foetus bijvoorbeeld. Gekloonde kalf jes bleken bij geboorte honderdzestig pond te wegen, bijna het dubbele van wat gebrui kelijk is. Geraedts: „We weten niet zeker waardoor dat komt. Het kan te maken heb ben met het feit dat cellen uit 'volwassen' li chamen gebruikt worden. De genen daarin staan misschien op een andere manier aan geschakeld dan voortplantingscellen." De grootste zorg van deskundigen betreft de kwaliteit van de gebruikte cellen. Vooral wanneer het gaat om relatief oude cellen van volwassenen. Hoe vergaat het een kloon op langere termijn? De ervaringen met Dolly op dit terrein spreken elkaar tegen. Aanvankelijk meldden deskundigen dat het erop leek dat de cellen van het schaap versneld achteruit gingen, maar ook het tegenovergestelde wordt inmiddels beweerd. Geraedts: „Dat is misschien wel het meest serieuze probleem. Mensen worden veel ouder dan de dieren die tot dusver gekloond werden. Die cellen zijn tientallen jaren blootgesteld aan de om geving en kunnen daardoor allerlei defecten vertonen. Misschien zijn ze al een flink eind op weg een kankercel te worden. Dat zou be tekenen dat je een kind op de aarde zet, dat heel snel kwaadaardige tumoren gaat ont wikkelen. Maar het is ook mogelijk dat je per ongeluk een virusprobleem creëert. Er zijn zoveel risico's aan klonen verbonden dat je het gewoon niet moet doen." Concurrentie De waarschuwingen van Geraedts ten spijt is Clonaid - het bedrijf dat na de geboorte van Dolly is opgericht door de sekte van Rael - niet de enige organisatie die zegt mensen te willen klonen. Vorige maand meldde ook een oude bekende zich aan als vrijwilliger. Dr Severino Antinori baarde eerder al opzien door de kinderwens van een 64-jarige vrouw te vervullen. De Italiaan wil nu samen met een Amerikaanse specialist op het terrein van vruchtbaarheidsproblemen bij mannen, Panos Zavos, de kloontechniek gaan gebrui ken om onvruchtbare vrouwen aan een baby te helpen. Voor het eerst geven nu ook seri euze wetenschappers toe zich bezig te hou den met het klonen van mensen. Geraedts: .Antinori schrikt nergens voor terug en ik heb begrepen dat Zanos ook een zekere re putatie geniet. Maar voor vrijwel alle regulie re wetenschappers is reproductie van men sen een groot taboe. In de meeste beschaaf de landen wordt op dit terrein niets gedaan zonder een medisch ethische toetsing. Nie mand van naam durft daar omheen te gaan. Uit de wetenschappelijke literatuur zijn mij geen gevallen bekend van experimenten met het klonen van mensen." Critici wijzen erop dat wetenschappers dit soort experimenten doorgaans voor zich houden zolang het resultaat niet vast staat. Zo werd de geboorte van Dolly pas zeven maanden na dato wereldkundig gemaakt. Een stelling die nog eens wordt onderstreept door de recente bekendmaking van Advan ced Cell Technology, een Amerikaans bio technisch bedrijf, dat liet weten er al in 1998 in geslaagd te zijn een kloon te creëren van een volwassen mens. Met behulp van de cel len van dr. Jose Cibelli, één van de onderzoe kers, en een eicel van een koe werd een suc cesvolle samensmelting gerealiseerd. De be vruchte eicel werd - nadat de deling van de cellen op gang gekomen was - vernietigd. Naast het klonen van mensen biedt de kernverwisselingstechniek ook nieuwe kan sen om het uitsterven van dieren te voorko men. Daarvoor is wel materiaal van nog le vende dieren noodzakelijk. Een Jurassic Pare -achtige wederopstanding van reeds lang verdwenen diersoorten is nog science fic tion. Geraedts: „Daarvoor is het materiaal waarmee gewerkt moet worden te slecht. Maar voor nog levende soorten is het heel wel mogelijk. Ik zou daar ook niet tegen zijn. Als de keus is klonen of uitsterven, kies ik voor het leven. Maar je moet natuurlijk wel goed kijken naar het resultaat." Een commerciële toepassing van het klo nen van dieren is al bedacht. Het Texaanse bedrijf Genetic Saving Clone (GSC) biedt mensen de mogelijkheid genetisch materiaal van hun paard of hond op te slaan om het beest in de toekomst te klonen of weefsel en organen te kunnen kweken. Binnenkort start het bedrijf ook met het opslaan van gene tisch materiaal van blinde geleidehonden en reddingshonden. Op het internet worden al vast klanten geworven. De geïnteresseerde bezoeker kan ook giftcertificaten kopen om een ander de gelegenheid te bieden een be zoekje te brengen aan GSC: 'Your friendly neighborhoud gene bank'. Verdediging Terug bij Clonaid en de volgelingen van Rael. Wétenschappelijk directeur Boisselier wuift alle ethische en wetenschappelijke bezwaren tegen het klonen van mensen luchthartig van de hand. Op de internetsite van de orga nisatie zegt ze: „Wat is er tegen het idee een tien maanden oud kind dat per ongeluk is gedood door een medische fout, weer tot le ven te brengen? De techniek staat het toe, de ouders wensen het en ik zie geen enkel ethi sche probleem." En in een recent interview met de New York Times toont sekteleider Rael met een beangstigend vleugje sarcasme aan mis schien wel over vooruitziende gaven te be schikken. „Het was hetzelfde toen Louise Brown, de eerste reageerbuisbaby, werd ge boren. Iedereen had het toen over Franken stein en monsters. Tegenwoordig worden honderden reageerbuisbaby's per dag ge maakt, zonder dat iemand nog vragen stelt omdat iedereen weet dat het niet slecht is. Als Clonaid er in slaagt de eerste gekloonde baby te maken zal iedereen bij 'Larry King Live' op CNN een prachtige familie met een lachende baby zien. De mensen zullen zeg gen: 'Kijk eens wat mooi' en de publieke opi nie zal omslaan. Net als bij de ontdekking van het maken van vuur, de stoommachine en elektriciteit. Het gaat allemaal om de vooruitgang van de mensheid." RENS KOLDENHOF

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 1