Bedrijfsleven claimt miljoenen bij vissers Drugsgebruik neemt in Nederland niet meer toe Veertig uur dobberen zonder een glimp van Holland af i a Voorlichting g op uw collega's? the V Bros°com Keukens, badkamers entegels. GRATIS LEIDSCH 13 15 16 17 !hinese getuigen Dover-zaak [ware straf dreigt a MKZ-leugentje imerika toont ïieuw wapen fiese partij wil n Tweede Kamer Tuchthuis voor )uitse joyrider Strandpaviljoens als bouwpakket KLM studeert op luxe vorm toeristenklasse Ei Alles opéén adres bij Zekerheiden kwaliteit sinds 1960 5 jaar garantie Levenslange service Geen aanbetaling Gratis levering door heel Nederland mmmmmmms kans op sneeuw Y Weer gesprek over bus-CAO 2 WEKEN DAGBLAD jj i i RIJ DAG 2 MAART 2001 OPGERICHT 1 MAART 1860 Leidsch Dagblad NR. 42556 LOSSE NUMMERS 2,25 ZATERDAG 2,75 -.Md ~SB~Z De kippen en vooral de hanen laten in Zichten ~i's']§{§|j van zich horen Kinderdagverblijf De Sterrenboom in Voorschoten bijna klaar Gijs Donker dompelt zijn doeken onder in 1 feest van kleuren De hond kan nu ook naar alternatieve genezer Baan voor I Romme en ex-gevangenen Timmer oefenen bij Katwijkse met experimentele ondernemers dubbele klapschaats Shi Guang en Ke Di Su, de me lige overlevenden van het fa- n 9 le 'Dover-transport', moes- n gisteren getuigen in het g oces tegen de Rotterdamse i, lauffeur. De aanklager wil intonen dat de Rotterdam- er ook al betrokken was bij voorbereiding van het isport van zestig illegale tiinezen. De getuigen her- enden hem echter niet. „Ik ad in China nog nooit bui- inlanders gezien. Ik vind ze loeilijk herkenbaar. Ze lijken llemaal op elkaar", aldus Su. agina 5 en Nieuw-Zeelandse die bij rugkeer in haar land ver- veeg dat zij op een boerderij Schodand was geweest, ordt mogelijk vervolgd. De gering wil koste wat het kost jorkomen dat mond- en auwzeer (MKZ) Nieuw-Zee- nd binnenkomt. Reizigers it Groot-Brittannië moeten an ook een formulier invul- n waarin wordt gevraagd of op een boerderij zijn ge- eest. De vrouw verzweeg aar bezoek bewust. Daarop aat ruim 100.000 gulden oete of vijf jaar cel. agina 5 let Pentagon heeft gisteren en nieuw wapen gepresen- eerd, dat elektromagnetische nergie in de vorm van een traal uitzendt. Het wapen is liet bedoeld om de vijand te loden, maar om hem zó veel lijn te bezorgen dat hij op de lucht slaat. De straal veroor- aakt een intense hitte op de uid. Blijvend letsel is er niet, rant daar is de straal niet rachtig genoeg voor. Het wa- en kan volgens het Ameri- aanse ministerie van defensie ok worden gebruikt door de olitie bij het neerslaan van ellen. )e Friese Nationale Partij FNP) wil meedoen aan de Weede Kamerverkiezingen an 2006. Dit heeft het bestuur jsteravond op een ledenver- adering besloten. Het hoofd- lestuur van de partij was eind orig jaar in gesprek met re- [ionale partijen uit Brabant, imburg en Drenthe over een ventuele samenwerking. )oor de vorming van een gro te partij zou deelname aan de Tweede Kamerverkiezingen :en optie zijn. De 15-jarige Duitse jongen die vorig jaar met een gestolen vrachtwagen een Nederlandse politieagent doodreed, is van- Jaag veroordeeld tot vier jaar jeugddetentie. Het openbaar ministerie had acht jaar geëist. De rechtbank in Düsseldorf achtte dood door schuld bewe zen. Bij het oordeel woog mee dat 'crash-kid' Andreas een heel verleden van vrachtwa- jgendiefstallen heeft. Hij kon jvanwege zijn jeugdige leeftijd nooit eerder worden berecht. VANDAAG 26 PAGINA'S 3,5 7 14 6,8 Geloof en Samenleving 19 Gesprek van de Dag 2 12 Medische Diensten 12 Regio 9,11,13,15,16 20 SDort 17.18.19 Televisieprogramma's 21 Weer 10,20 katwuk Op het Katwijkse strand halen de paviljoenhouders hun bedrijven weer uit de winterstalling. Als losse elementen worden de strandtenten over de weg aangevoerd en ter plekke als bouwpakketten in elkaar gepast. De Katwijkse paviljoens mogen dit weekeinde voor het eerst open, maar redden dat volgens Hennie Schaap van 't Strand nog niet. Het wordt wel woensdag of donderdag. „En het weekeinde daarna draaien we op volle toeren." foto dick hogewoning amstelveen richard mooyman De KLM overweegt een deel van de reizigers in de goed koopste klasse aan boord meer beenruimte en service te bie den. Deze nieuwe Select Class moet op intercontinentale vluchten een alternatief bieden voor de krappe Tourist Class en dure Business Class. De Nederlandse luchtvaart maatschappij is druk bezig met het verbeteren van de Business Class. In navolging van veel concurrenten wordt de been ruimte in deze duurste klasse fors uitgebreid. Het verschil met de krap opgezette Tourist Class wordt zo flink vergroot. Vooral met het oog op zake lijke reizigers die geen duur Bu siness Class-ticket kunnen of willen betalen, overweegt de KLM nu ook een luxere klasse aan te bieden. De invoering van de Select Class bij de KLM moet gebeu ren in samenspraak met de Amerikaanse KLM-partner Northwest Airlines. De plannen voor meer been ruimte staan los van de discus sie over trombose bij vliegtuig passagiers. Volgens de KLM is er nooit een verband aange toond tussen vliegen en trom bose. Wel vormt langdurig stil zitten op zich volgens de vlieg maatschappij een risico. Actievoerders hoofdelijk aansprakelijk gesteld Het bedrijfsleven van Amsterdam stelt de Noordzeevis sers hoofdelijk aansprakelijk voor een miljoenenschade. Het betreft de vissers die gisteren deelnamen aan de blokkadeacties in IJmuiden, Rotterdam en Delfzijl. haarlem jacob van der meulen De Scheepvaart- en Industrie Vereniging Noordzeekanaalge- bied (SIVN) verzamelt alle claims van de aangesloten le den. Woordvoerder Meyeraan van de SIVN verklaarde van morgen dat schade van de wil de actie alleen via hoofdelijke aansprakelijkheid kan worden verhaald. De SIVN verwacht dat binnen enkele dagen alle claims van het Amsterdamse bedrijfs leven binnen zijn. De claims van het Rotter damse bedrijfsleven zullen ver moedelijk boven de tien mil joen gulden uitkomen. De ko mende dagen beslissen deze bedrijven of de schade daad werkelijk wordt verhaald. Gistermiddag lagen er op de rede van Hoek van Holland vijf endertig schepen te wachten. Zeker drie schepen zijn naar andere havens uitgeweken. On geveer vijftig schepen wilden Rotterdam verlaten. De schade voor bijvoorbeeld een contai nerschip, dat ruim een halve dag vertraging oploopt, is al snel 40.000 gulden. Het Gemeentelijk Havenbe drijf Rotterdam weet precies welke vissers aan de blokkade hebben meegedaan. Een inge huurde cameraploeg heeft alle vissersschepen gefilmd. Aan de hand van die beelden is de identiteit van 44 vissers bekend en zijn alle eigenaren van de vissersschepen achterhaald. Ook de radarbeelden van de monding van de Nieuwe Water weg zijn op video vastgelegd. De Nederlandse redersvereni ging KVNR1 schat de schade door de acties van vissers voor de eigen branche op enige mil joenen guldens. De verladersor ganisatie EVO waarschuwde de actievoerende Noordzeevissers gisteren al voor forse schade claims van bedrijven die gedu peerd raken door de haven blokkades. Voorzitter Nooitgedacht van de Nederlandse Visserij Bond noemt de aangekondigde scha declaims 'bluf. „We zullen on ze leden alle juridische bijstand verlenen die ze nodig hebben. Laten ze de schadeclaims maar snel indienen, want wij zien ze met alle vertrouwen tegemoet. Er bestaat in Nederland nog zo iets als stakingsrecht. De vissers hebben zich daarbij volledig binnen de perken van de wet gehouden." Het zuidelijke deel van de Noordzee blijft tot 1 mei verbo den gebied voor de Nederland se kabeljauwvissers. De Euro pese Commissie wees vanoch tend het verzoek van staatsse cretaris Faber (visserij) af om het vangstverbod voor kabel jauw één maand eerder al op te heffen. De weigering van Brus sel zet het akkoord dat Faber en de vissers gisteravond sloten, onder druk. Pagina 3: Meer nieuws over de blokkades ijmuiden kees van der linden Pas drie kwartier na midder nacht glijdt de Prince of Scan dinavia IJmuiden binnen. Ge ruisloos bijna, vergeleken met het geronk èn gestamp van de kotters die de haven zojuist hebben verlaten. De ruim vier honderd passagiers aan boord van de veerboot hebben vijf tien lange uren gewacht op de opheffing van de blokkade. Maar zijn de passagiers boos? Welnee. Op één na. Een rood harige, gestekelde Brit beent woest langs de marechaussee, waarna hij staande wordt ge houden door de douane. Met witte plastic handschoenen controleren de douaniers hem uitvoerig op het bezit van ver boden etenswaren. Want het spook van de mond- en klauw zeer waart rond. „Nederlandse vissers?", schreeuwt de geterg de man. „Het zijn allemaal ass- holes\" Luid tierend stapt hij in een bus die hem naar een ho tel in Amsterdam zal brengen. „Ik eet nóóit meer vis." Met bleke gezichten van de slaap melden een Zeeuwse moeder en haar 9-jarige zoon tje zich bij de balie van DFDS Seaways. Temeuzen halen ze vannacht niet meer; het open baar vervoer ligt stil op dit uur. Op kosten van de rederij mo gen ze overnachten in het Ho liday Inn hotel. Haar zoontje is direct klaar wakker. Al weer wat nieuws. „Ik snap niet waarom iedereen loopt te kla gen", zegt hij oprecht ver baasd. „Het was superleuk." En hij somt op waarmee hij de hele dag is bezig gehouden. Rondleidingen op de brug, gratis filmvoorstellingen, eten zo veel je wilt. „Op de heenreis hadden we ook al zo'n geluk", zegt zijn moeder met een cyni sche glimlach. „We kwamen in een windhoos, gigantisch. In de keuken vielen de borden stuk op de grond." De rederij heeft haar uiterste best gedaan het de opvaren den van de gestrande boot zo veel mogelijk naar de zin te maken. En met succes. Bij na vraag prijst vrijwel iedereen de informatievoorziening aan boord. „We zijn steeds keurig ingelicht over de gang van za ken", leggen twee zusjes uit. „De sfeer aan boord was goed. Wat konden-we anders doen dan rustig afwachten?" Uit pu re verveling hebben veel pas sagiers de accu's van hun zak- telefoontjes leeg gebeld. Voor een diabetespatiënt die zonder insuline kwam te zit ten, zocht DFDS contact met het loodswezen, dat bereid bleek de benodigde medicatie naar de veerboot te brengen. Uiteindelijk bleek die actie niet nodig. General-manager Hil- brink:Aan boord is een twee de suikerpatiënt gevonden, die een deel van zijn eigen insuli ne wilde afstaan." Voor de zogeheten minitrip- pers liep de blokkade gisteren uit op een drama. Deze Brit ten, die voor een klein bedrag heen en weer varen voor een dagje winkelen in Amsterdam, kwamen gisteravond in IJmui den niet eens meer van boord. Zij probeerden in hun hutten de ogen te sluiten, ongetwij feld wakker gehouden door knagende ergernis. Veertig uur dobberen op zee, zonder ook maar een glimp van Holland te zien. „Watje noemt een echte moonlightcruise", grinnikt een baliemedewerkster van DFDS om half twee 's nachts. Om di rect daarna haar humeur te verliezen als ze gapend op haar horloge kijkt. „Getverder rie. Morgenochtend zit ik hier alweer." Pagina 3: 'Zonder drank geen klank' Opleiding leraar basisonderwijs 12 maart 20-00-21.30 |an Tooropstraat 136 Gabriël Metsulaan 34 tel (020) 6137079 tel (072) 5121868 Aanwezigheid bij aanvang gewenst In Alkmaar alleen voorlichting voltijd In Amsterdam voorlichting voltijd-, deeltijd-, 2 jarige opleiding opleiding tot schrijfdocent/ therapeut Morgen vindt u de baan die bij u past in UW BEDRIJF OP HET WEB Wij bouwen uw webpagina vanaf fl 1000,- 071-5138324 www.thevbros.com Baar is de Klant pas Koning! Bergschenhoek: Leeuwenhoekweg 2Tel.010-521 69 77 Breda: Grenssteen 7-9 Tel. 076-542 54 42 Den Haag Keukens: Van der Kunstraat 77 Den Haag Badkamers en tegels: Van der Kunstraat 27 Tel. 070-402 32 84 Botterdam: Olympiaweg 44a Tel. 010-47919 44 Vlaardingen Keukens: Gerard Burgerlaan 4 Tel. 010-460 06 70 www.wooning.org ram den haag gpd Het gebruik van drugs in ons land groeit niet meer. Onder jongeren neemt het zelfs af. Dat is opvallend, constateert minister Borst van volksgezondheid in een brief aan de Tweede Kamer. Alleen het gebruik van cocaïne nam in 1999 toe onder het uitgaanspubliek van rond de 25 jaar. Bij scholieren bleek cocaïne juist minder populair. Ook gebruikten zij vorig jaar voor het eerst sinds jaren minder cannabis en min der xtc en amfetamine. Een en ander staat in de Nationale Drugsmonitor 2000, die Borst gisteren naar de Kamer stuurde. Daarin is het gebruik van drugs en andere genotmiddelen in 1999 in kaart gebracht. Nederland blijkt in Europa wat dat betreft een gemiddeld land, onderstreept Borst. Zo heeft een op de zes Nederlanders boven de twaalf jaar wel eens cannabis gebruikt. Daarmee scoren we bijna net zo hoog als Frankrijk, het land dat het Nederlandse soft drugsbeleid graag mag aanvallen. Bovendien liggen de cijfers in Spanje, Groot-Brittannië en Denemarken nog hoger. Een op de vijftig Ne derlanders zegt wel eens xtc of amfetamine te hebben geprobeerd. Cocaïne springt eruit. Het snuiven daarvan is toegenomen onder uitgaanders. Crack, de rookbare en meer verslavende vorm van coke, staat bijna dagelijks op het menu van de meeste heroïneverslaafden. Ook is het de eer ste drug van bepaalde groepen daklozen, randgroepjongeren en straatprostituees. De negatieve gevolgen van het gebruik van drugs als xtc, heroïne en cannabis krijgen vaak veel aandacht, stelt minister Borst. Uit het rapport blijkt echter dat het gebruik van alco hol veel problematischer is. Zo telt Nederland ongeveer 820.000 probleemdrinkers, van wie de meesten nooit bij de hulpverlening te rechtkomen. Daartegenover staan 30 tot 80.000 problematische cannabisgebruikers. Er zijn tussen de 25.000 en 29.000 heroïne- of methadonverslaafden in Nederland. Allochtonen die verslaafd zijn aan .drugs of alcohol kunnen maar moeilijk de weg vinden naar de hulpverlening. Als zij wel hulp zoeken houden zij bovendien vaak uit zichzelf met de behandeling op, uit wantrouwen jegens de hulpverleners of door communicatieproble- mert. Per etnische groep verschillen de problemen waarvoor hulp gezocht wordt. Zo hebben mensen van Turkse afkomst vaker problemen met gokken, meldde Antillianen zich meer vanwege cocaïnegebruik, en Molukkers, Suri- namers en Marokkanen wegens het gebruik van heroïne. HET WOORD IS AAN Guido Gezelle Dankbaarheid is een bloem- ke dat in weinig hoven bloeit. 3 .J' MAAN DINS WOENS °78° 3*/11° «712° 20% 30% 20% 40% 30% 50% umuiden gpd/pieter van hove Werkgevers en werknemers bij het touringcarvervoer zijn van ochtend weer met elkaar in overleg gegaan over een nieuwe CAO. Na informele gesprekken afgelopen nacht waren de par tijen elkaar zover genaderd dat officiële onderhandelingen mo gelijk zijn. Inmiddels gingen acties bij Connexxion in Amersfoort, Pijnacker, Ermelo en Zwolle ge woon door. Chauffeurs weiger den te rijden. Geplande acties in Amsterdam zijn afgeblazen. Een delegatie van FNV Bond genoten bracht vanmiddag in IJmuiden een bezoek aan bus chauffeurs die personeel van Corus vervoeren. Connexxion zet ongeveer veertig bussen in voor de werknemers van het staalbedrijf. De personeelsle den kregen informatie over de stand van zaken en de vak- bondseisen voor de nieuwe CAO. Als gevolg van de bijeen komst liepen de busdiensten vertragingen op. Wat de gevolgen van de acties zullen zijn voor de vakantiebus sen was vanochtend nog niet bekend. Volgens de FNV is het mogelijk dat de bussen niet op tijd vertrekken. Het stads- en streekvervoer, waarbij in de spits soms ook touringcars wor den ingezet, ondervond geen hinder van de stakingen, zo zegt Connexxion. 1 Ja, ik wil een abonnement I op het Leidsch Dagblad. Naam: Voortetters: m/v Adres: Postcode: Plaats: Telefoonnummer: (l.v.m. controle bezorging) Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch (ƒ37,30) Per kwartaal automatisch (ƒ106,95) Per kwartaal acceptgiro (ƒ107,95) II 9 i i i ii Bank/giro nr: Handtekening u l l i I Leidsch®Dagblad I DE WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon In een envelop, zonder postzegel, naar: I Leidsch Dagblad, abonnee service, Antwoordnummer 100S0, I 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 071- S128 030 of abonneren vla: I www.leldschdagblad.nl l i 8 712141 400114 maandag t/m vrijdag Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien I een 1/5 staatslot met I jackpot cadeau. De gróótste selectie kantoormeubelen 2000 m2 SHOWROOM!

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 1