Londen en Rome bepalen cafétrends Trends Telegram van chocolade scrabbleblokjes Groene airmiles in Rotterdam Thunderbirds Kijken of buurt in orde is op funda.nl Servies met een vlekj DINSDAG 27 FEBRUARI 2001 160 REDACTIE RIEN POLDERMAN 02: Het is de 'Week van de Jaren Zestig' op Radio 2 en te gelijkertijd rolt er een fax binnen met het nieuws dat Net 5 de Thunderbirds weer gaat uitzenden. Soms lacht ook alles je toe. Het mag duidelijk zijn: ik ben een kind van de jaren zestig. Qua geboortejaar dan want Woodstock, slapers op de Dam, studentenrellen en Stones-fans die het Kurhaus verbouwen, ken ik uitsluitend van verhalen en zwart-wit filmpjes. Op die roemruchte momenten slobberde ik braaf aan mijn schoolmelk, haalde ik natte voeten bij het slootje springen, en keken we op tv naar Rikky en Slingertje. Maar toch zijn de jaren zestig mijn favoriete decennium. En daar horen de Thunderbirds bij. De eerste aflevering met de helden en ruimteschepen van International Rescue verscheen in 1965 op de Britse tv. Met aan het begin die prachtige tune en dan het aftellen voor de start: 5-4-3-2-1 'Thunderbirds are go'. En weg waren ook wij dan want een klein urn- lang schoof de toekomst van 2065 (want in die tijd speelt de serie zich af) aan je voorbij. Net als bij Sin terklaas zag je pas jaren en jaren later hoe je genept was met maquettes, rollende decors met steeds de zelfde wolkjes en bomen en poppen aan een touwtje. Maar weer heel wat jaren later kijk je ook daar door heen en zie je met hoeveel vernuft de serie gemaakt is (het aantal zichtbare touwtjes valt bijvoorbeeld reuze mee). Kijk straks, vanaf 4 maart, op Net 5 nog maar eens naar de auto's, de huizen, de vliegtuigen of de communicatiemiddelen. Zelfs in 2001 zijn die nog modern. Want toen er van een gsm nog geen sprake was sprak Lady Penelope al door een theepot met Jeff Tracy op Tracy Island. Het is dan ook geen toeval dat de Thunderbirds met enige regelmaat terug op de buis komen. Een jaar of acht geleden was dat voor het laatst in Nederland. Twee videobanden vol heb ik samen met zoontje Thom (fan vanaf zijn 3e) helemaal stuk gekeken. Stee vast met alle miniatuur-Thunderbirds op schoot want die had ik toen ook eindelijk kunnen kopen. In mijn jeugd waren we thuis nooit verder'gekomen dan de roze Rolls-Royce van lady Penelope. We waren de speelgoedhandel dus dankbaar voor het slim inhaken op onze favoriete serie. Ook dit keer zal er wel weer een Thunderbirds-offen- sief in de winkels te zien zijn. Maar zo leuk als in En geland zal het waarschijnlijk niet worden. Wat was daar namelijk aan de hand? Vorig jaar herfst al begon de BBC met de zoveelste herhaling van de Thunder birds. Tot ieders verrassing sloegen Scott (in de snelle Thunderbird 1), Virgil (met zijn groene Thunderbird 2), Alan (in de rode Thunderbird 3) en Gordon Tracy (met Thunderbird 4, de Onderzeeër) weer genadeloos toe. Het werd een enorme rage. Zo enorm dat rond Kerstmis het hele land letterlijk en figuurlijk vocht om Thunderbirds-speelgoed. Honderdduizenden Britten wilden een Tracy Island voor onder de kerstboom maar die waren er gewoon weg niet, ook al werkten ze in China de klok rond en stuurden ze begin december nog een extra schip met 60.000 mini-eilanden naar Engeland. We hebben de Thunderbirds verkeerd ingeschat, er kende de speelgoedindustrie tandenknarsend. De Thunderbirds die de slimme speelgoedindustrie te kakken zetten. Zo kennen we onze helden weer. HANS VAN ALEBEEK Gezond en milieubewust leven wordt lonend. Vanaf begin vol gend jaar kan de Rotterdamse bevolking pluspunten gaan sparen, een soort groene airmi les die verzilverd kunnen wor den tegen duurzame produk- ten. Aan het pluspunten-sys teem ligt de volgende gedachte ten grondslag: wie punten spaart, spaart energie, wie ener gie spaart, spaart punten. Pluspunten is bedacht door de milieubeweging, de overheid en het bedrijfsleven. De bedoeling is de Nederlandse bevolking massaal warm te maken voor gezonde levensmiddelen en duurzame gebruiksgoederen. Rotterdam is aangewezen als proefgebied. Een stuurgroep met daarin onder andere Roteb, het gemeentelijk openbaar ver voerbedrijf RET, Rabobank en Gemeentewerken is bezig de introductie van de spaarkaart voor te bereiden. Volgens E. Kamper, directeur van bureau Barataria dat het project uitvoert voor de stich ting Duurzame Gebruikspas, is de deelname van minimaal tien grote bedrijven en tweehon derd kleinere winkels en onder nemingen vereist om de proef in Rotterdam te doen slagen. Kamper rekent op grote belang stelling onder de middenstand. ,,Veel bedrijven willen graag iets doen aan duurzaamheid. Is het niet uit idealisme, dan wel omdat het goed is voor het ima go." Net als airmiles, werkt pluspunten met een persoons gebonden pas waarop de ver diende punten elektronisch worden bijgeschreven. De deel nemer kan punten verzamelen door bijvoorbeeld thuis minder energie te verbruiken, over te schakelen op groene stroom, afval te scheiden, biologisch brood te kopen en Max Have- laar-koffie te drinken. De spaarpunten kunnen wor den ingeruild voor weer andere produkten en diensten met een gezond en milieuvriendelijk ka rakter, zoals een fiets, metro kaartjes of korting bij de huur van een Greenwheels-auto. Pluspunten kunnen ook korting geven op culturele evenemen ten en theater- en museumbe- zoek. Vooruiüopend op de introduc tie van het spaarsysteem, zijn lijsten samengesteld waarop staat hoeveel energie er nodig is om een bepaald produkt te ma ken. Hoe minder energie een produkt heeft gekost, hoe meer punten de aanschaf ervan ople vert. Op de lijst staan de namen van vele duizenden artikelen, van auto's tot kweekbloemen, en van koelkasten tot glossy tijdschriften. Natuurvriendelij ke keurmerken zoals Eko en Max Havelaar doen ook mee aan de spaaractie. GPD» De verzender bepaalt een eig tekst en heeft daarvoor de ke dozen van 21, 30 of 60 vierka chololadeblokjes, respectievt drie rijtjes van zeven, drie vai en vijf van twaalf tabletjes. Z( ten 15,95 gulden, 27,95 guide 42,95 gulden, en zijn te beste te betalen met behulp van in De tabletten van melkchocol zijn voorzien van een letter, leesteken. Als spaties worden grote 'scrabbleblokjes' van w chocolade gebruikt. De lettei zijn alleen in melkchocola b( baar, niet in puur of andere s ken. Bij voldoende belangstelling licivin een netwerk van filiale zetten, zodat klanten ook zoi tussenkomst van internet (bi beeld) bij de plaatselijke ban kers chocotelegrammen kun opgeven en betalen. RIEN POLDERMAN Huizenjagers die op internet speuren naar een nieuwe wo ning, komen vroeg of laat alle maal terecht op de pagina's van de Nederlandse Vereniging van Makelaars (NVM). Op die pagi na's is ruim 60 procent van het Nederlandse woningaanbod te vinden. De NVM-pagina's zijn drastisch vernieuwd en hebben een nieuwe naam funda.nl Huizenzoekers kunnen voort aan meteen zien in wat voor buurt het huis staat, wat de ge middelde gezinssamenstelling in de wijk is, het gemiddelde in komen, het opleidingsniveau en de verdeling tussen koop- en huurwoningen. De database, met alle woningen die de aan gesloten makelaars in hun be stand hebben, wordt op de nieuwe site aangevuld ra buurtinformatie. Die is stig uit de zogenoemde tabase, een gegevensban in per postcodegebied w zijn ingedeeld naar onde inkomen en gezinssamei ling. Op termijn komt oo formatie beschikbaar ov scholen in de buurt, win loopafstand, sportaccon ties en vermaak. Ook de het huis te koop staat, w de toekomst vermeld.De onthoudt bovendien de vens die een huizenzoek heeft ingevoerd, zodat je elke keer opnieuw hoeft vullen in welke provincie welke prijsklasse je een 1 zoekt. NATHALIE STRUKER De Verenigde Staten, en dan speciaal New York, gold jaren lang als hét voorbeeld voor de trendy horeca. Een boek over de nieuwste cafés en restau rants laat zien dat het nu an ders is: Londen en Rome geven de toon aan. In de jaren zestig wist Neder land nog precies hoe een café er uitzag. Knus, met een eeu wigdurende schemering waarin kelkjes en pullen ijverig werden gevuld door een vaderlijke fi guur die rond vijf uur als culi nair hoogtepunt blokjes kaas en een paar bitterballen op een houten plankje legde. Het café was het vertrouwde verlengstuk van de huiskamer. Wie er nooit was geweest, kende zulke kroe gen toch tenminste uit de cur siefjes van Carmiggelt. De breuk met die traditie dien de zich tegen het eind van de jaren zestig aan. In een stem mig lied van Willem Wilmink bezong Herman van Veen in 1969 de ondergang van 'zo'n café met een lage zoldering. En geen wc voor dames apart'. De schrijver van het chanson gaf de strenge wetgever de schuld van het verdwijnen van die prachtige gelegenheden waar 'opa zijn nieren kwam afstof fen'. Maar het ligt meer voor de hand dat de tijdgeest het bruine café parten heeft gespeeld. Eind jaren zestig meldde de beatge neratie, de jongeren die na de oorlog waren opgegroeid, zich aan de toog. Die blies het spin rag uit de horeca, al zou het tot in de jaren tachtig duren voor dat die doorbraak een feit was. Alsof het iets geheel nieuws was dat uit het buitenland was ko men aanwaaien, deed in die ja ren het Grand Café zijn intrede. Het was niet een echt nieuw fe nomeen, want een eeuw gele den waren dergelijke grote za ken met een hang naar een ze kere chic hier ook al bekend. Het beroemde American aan het Leidseplein waar Harry Mu- lisch zo graag zijn naam liet omroepen ('Er is telefoon voor') is een rudiment uit dat tijdperk van genotzuchtige luxe. Maar het gat tussen dat oude grand café en de nieuwere vari anten was zó groot, dat moest worden gezocht naar nieuwe voorbeelden. En inderdaad kwamen die veelal uit het bui tenland, en dan vooral uit New York en Parijs. In de Franse hoofdstad was in 1984 het door Philippe Starck ontworpen Café Costes geopend, dat in enkele maanden uitgroeide tot een be devaartsoord voor designlief hebbers. Dorien de Vos was één van de trendsetters in Nederland toen ze in Den Haag Café Schlem- mer (1985) opende. Ze gaf openhartig toe dat het kleurige, semi-artistiek ingerichte grand café was ontstaan als gevolg van vele uitstapjes naar New York. Het was vanaf de eerste dag een daverend succes. Sindsdien is er in zowat elke stad in Nederland wel een café te vinden dat zich al dan niet 'Proficiat en veel liefs' in chocola; weer eens wat anders dan een smsje. foto hans van weel Het klassieke telegram ('Arriv. Mor genmiddag om 13.30 uur op het station-Stop.-Wilt U voor een koets je zorgen- Stop.-Verheug mij op weerzien- Stop.') is door de tech niek ingehaald. Het later bedachte speciale gelukstelegram voor bij zondere gebeurtenissen begint wat sleets te worden. En wie zich dage lijks suf sms't zal niet meer echt op gewonden raken van een felicitatie- smsje op het zaktelefoontje. Daar om is het leuk dat het 'chocotele- gram' er i$, als voertuig voor zeer persoonlijke emoties: een soort scrabbleblokjes van chocola, waar mee blij makende woorden worden gelegd. Vanaf 1 maart kan iedereen met een aansluiting op internet bij het Sit- tardse bedrijf Felicivin chocotele grammen bestellen. Daarvoor is de speciale 'kadoshop' www.chocotelegram.nl in het leven geroepen. Felicivin is voor het be drijfsleven al langer op feestelijk ter rein bezig, en heeft naast het cho- cotelegram onder meer nog een 'te legramtaart', een 'champagnetele gram' en een 'wijntelegram' in de aanbieding. De taart wordt bezorgd met een persoonlijk op te geven boodschap op een plaatje van mar sepein; de telegrammen op de champagne- en wijnflessen worden verwerkt in de etiketten. De smake lijke boodschappen zijn bedoeld als relatiegeschenk, voor jubilarissen, voor klanten bij wie op een feestelij ke manier een product moet wor den geïntroduceerd etc. Volgens Maurice de Lange van Feli civin is in de bedrijfspraktijk geble ken, dat vooral het chocotelegram ook buiten de bedrijfssfeer veel mensen aansprak. Jubilarissen die de smakelijke felicitaties van hun directeur mee naar huis namen kre gen er uit de familie- en vrienden kring vragen over. Vandaar dat Feli civin op internet nu ook de particu liere markt wil gaan bedienen. Een café-interieur uit het boek 'Café design': modieuze witte banken, lichte sluierachtige gordijnen neerhan gend vanaf een hoog plafond. publiciteitsfoto gpd terecht met het predikaat 'grand' tooit. In het decennium dat volgde, werd de formule verder geper fectioneerd en aan het tijds beeld aangepast. De bekendste voorbeelden uit begin jaren ne gentig waren Dudok in Rotter dam en De Jaren in Amster dam, cafés die werden geken merkt door grote hoge ruimten en weinig opsmuk. Een nieuwe uit de VS overgewaaide trend, het loungen, heeft menige kroegbaas doen besluiten zijn zaak aan te kleden als een mo derne versie van een negentien- de-eeuws bordeel: rood pluche, leren clubfauteuils en dikke si garen onder handbereik. Het lijkt er op dat Europa deze keer geen flitsende vernieuwing uit New York heeft laten over komen, maar dure gezapigheid. Dat beeld wordt ruimschoots bevestigd door het onlangs uit gekomen boek 'Café design' van Martin Pegier. De auteur beschrijft zestig cafés en restau rants in de VS en Europa, al blijft het oude continent duide lijk onderbelicht. Toch is het onderscheid tussen de twee werelden duidelijk. De Amerikaanse interieurs die Peg- Ier afbeeldt, hebben heftig gele den onder de overstelpende welvaart in de VS. Kennelijk was het de bedoeling van de ontwerpers de bezoekers onder te dompelen in luxe. Architec ten werden decorateurs die ruimten vulden met volumi neuze ornamenten en details. In de selectie van Pegier over tuigen de nieuwe Europese ca fés het meest. Daar zijn archi tecten aan de slag geweest met vernieuwende ideeën en opvat tingen over materiaalgebruik. Overtuigende voorbeelden zijn Caffé Degli Artisti, Carrot's Café en de Cosmic Boat in Rome, en The Café (Tottenham Court Road), Oceana (de mooiste) en Oliveto in Elizabeth Street in Londen. Ze bieden licht en tijd loos Italiaans design waaraan geen enkele Amerikaanse su peruitspanning uit Pegiers boek kan tippen. CASPER POSTMAA Martin Pegier: 'Café design'. Uitge ver: Visual Reference Publications. Prijs: 120,70 gulden. Op de expositie in Galeri i nen, genaamd 'Idee op 11 onder andere servies me tielmotief te zien en kopj de nog de sporen dragen mensen die het in elkaar hebben. Maar ook: 'asba jes', opgeblazen kubusse een partyset die als een p in elkaar past. In de mee vallen gaat het om exper ten of prototypes waarva nog lang niet zeker is of daadwerkelijk in produc nomen worden. In één geval is die besliss genomen. Porseleinfabri Royal Mosa, een van de sors van het project, hee 'Theeserviesje' -een andt werp van Miriam van de be- in een kleine oplage bracht. Daarmee schaart ontwerpster zich in de ri bekende ontwerpers als Bouvrie en Frans Molen; eerder serviesgoed voor 1 ontwierpen. Het serviesj koop bij Galerie Binnen. De expositie in Galerie B is tot 25 maart te zien. D verhuist de tentoonstelli Milaan waar het serviesg van 4 tot en met 9 april o grote meubelbeurs aldaa zien zal zijn. HANS VAN ALEBEEK De expositie 'Idee op Tafel' 25 maart te zien in Galerie Keizersgracht 82, Amsterd; Openingstijden: dinsdag to met zaterdag van 12.00 tot uur. Tel. 020 - 625 96 03. Zelfs van iets alledaags als een servies valt wat bijzonders te maken. Zes Nederlandse ont werpers gingen met porselein aan de slag. Het resultaat van hun experimenten is nu te zien in de Amsterdamse Galerie Bin nen. Partyset v^£ Jan Broekstra? foto gpd Op elk aanrecht staan ze wel eens: koffie- en theekopjes vol vieze vlekken en strepen aan de binnenkant. Een crime om af te wassen. Bij het 'vlekkenservies' van ontwerpster Miriam van der Lubbe hoefje dat niet eens te proberen want daar is de vie zigheid bewust in het porselein aangebracht. Grapje van de ontwerpster. Miriam van der Lubbe is één van de zes Nederlandse ont werpers die zich op uitnodiging van het Europees Keramisch Werkcentrum (EKWC) in Den Bosch gestort heeft op het ont werpen van porseleinen ge bruiksvoorwerpen. Welbewust heeft het EKWC daarbij vooral ontwerpers benaderd die zich normaliter met hele andere dis ciplines bezighouden. De zes ontwerpers -Niels van Eijk, Aart Roelandt, Eugéne van Veldhoven, Edward van Vliet, Jan Broekstra en Miriam van der Lubbe- hebben eind '99, begin 2000 allen enkele weken in het Bossche EKWC gewerkt. Het uiteindelijke resultaat van het zestal levert verrassende vondsten op, bijna net zo ver schillend als hun normale werk dat varieert van het ontwerpen van een ligfiets of ondergoed tot een stoel van koeienhuid. PUZZEL Anagram Op elke verticale regel dient een woord van vier een van vijf en een van zes letters te worden ingevuld. Het woord van vijf letters bestaat uit de letters van het voorgaande woord plus 1 het woord van zes letters bestaat uit de vijf letters van het voorgaande woord plus 1. Als de hele puzzel juist is ingevuld, vormen de letters in de vet omlijnde kolom een woord. 1. Zwak, kubieke meter, rangtelwoord; 2. vrucht, krachtig, verzoekschrift; 3. ongevuld, jam, dooier; 4. broedplaats, bouwmateriaal, ook; 5. lol, pot, verschansing; 6. kleur, stekel, binnenshuis; 7. geldkantoor, boei, meubelstuk; 8. reukorgaan, kinderjuffrouw, weegtoestel; 9. grondsoort, nietig, metaal; 10. draaikolk, interest, toegang. 5 6 7 8 9 10 HET WEER Oplossing van maandag: Horizontaal: 1. Wrak; 4. dolk; 7. ficus; 9. zo; 10. pan; 11. fa; 13. tra; 14. leed; 17. deel; 18. air; 19. stom; 21. aren; 24. lef; 26. er; 27. lip; 29. de; 30. later; 32. trap; 33. rest Verticaal: 1. Wezel; 2. af; 3. kip; 4. dun; 5. os; 6. kraal; 8. cap; 11. frele; 12. we; 13. te; 15. etter; 16. dam; 17. dra; 19. sleet; 20. of; 22. ra; 23. noest; 25. uit; 27. lap; 28. per; 30. la; 31. re. Eerst sneeuw, dan regen Een echte ouderwetse schaatsperiode met toertochten en koek en zopie hebben we deze winter niet gehad. Hoopgevend waren echter de verschillende sneeuwsituaties, de decemberkou in de Verenigde Staten en Canada, de kou in Siberië en de bij vlagen imponerende kou in het noorden van Eu ropa. Vooral de minima van Helsinki van de laatste dagen zijn, zeker gelet op het late tijdstip, opmerkelijk. In de Finse hoofdstad werden vanaf vrijdag tot en met gisteren minimumtemperaturen van -22,5, -21,1, -23,3 en -21,6 graden ge meten. Extreem zijn deze waarden overi gens niet. Begin maart 1963 werd in Helsin ki -27,2 graden en in het schaatsoord Lahti -31,4 graden vastgesteld. Tijdens de grote koudegolf van maart 1971, toen Wagenin- gen op 7 maart met -18,7 graden een lan delijk eeuwrecord brak, werden in Lapland zowaar nog veertigers geregistreerd (So- dankyla -42,7 graden). Een depressie boven Bretagne trekt mor gen over Normandië richting ons land. Het systeem, dat in Schotland zware sneeuw stormen veroorzaakt, neemt in betekenis af. Toch kan er morgen wel wat neerslag vallen: eerst sneeuw, later regen. De tem peratuur komt morgenmiddag uit op maxi maal 6 graden en de naar oost tot noord oost krimpende wind neemt af. Donderdag trekt de depressie over Neder land. Het is dan overwegend bewolkt en plaatselijk valt er wat neerslag. De wind is veranderlijk of noord tot noordoost zwak tot matig van sterkte. Tijdens het weekeinde trekt over de van Biskaje een nieuwe depressie na noordoosten. Het neerslaggebied dij tot over ons land, maar of het lagedr bied er in zal slagen het kwik omhoo stuwen is onzeker. Gisteren waren ei dreigende luchten maar het bleef op meeste plaatsen droog en de zon liet niet onbetuigd. De temperatuur liep Nieuw-Vennep op tot 5,7 graden. Zondagavond en gisternacht was er Hoofddorp uit winterse buien nog 3 meter gevallen.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 10