'Irak beschikt over kernwapens' Hiu GOll Voor duizend illegalen was de lunch al bereid 2 Verbod veemarkt strop voor Groenoordhallen Herten uit voorzorg afgeschoten SPiEaaj! GRATIS LEIDSCH DAGBLAD R®' 13 19 22 23 së leider wil datie Arafat inten gewond fttie in tram d-Koreanen :ken zuiden Drie gewonden door gladheid «ubishi schrapt 3 banen 'onde bij Greenpeace od op 'dure' xmspelletjes Teer op strand van Katwijk Gekke koe DRUKKERIJ DELTABACH Australische cricketlegende overleden 2 WEKEN iAG 26 FEBRUARI 2001 Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad n :n n uit os Avifauna wil meer bieden dan snelle en voedzame hap Cocktail: 'Suikeroom' Ton sponsort Leontien PSV lijkt weer op weg naar nieuwe landstitel Basketballers BS Leiden klaar voor promotie Simeko '82 lijdt niet onder meewarige blikken u Ier van de Israëlische ten op de Westelijke joever en in Gaza vindt Palestijnse leider Arafat deerd' moet worden, afgelopen vijf maanden i hij en zijn agenten 000 aanvallen op ons lerd", aldus Shlomo Fil- ij zou moeten worden deerd, en zijn bestuurs- at vernietigd." Filber nadat twee kolonisten gewond raakten bij ~ag. irrr inisterie van justitie an een verbod van tv- spelletjes, die het ka- tebben van een kans- Alleen gratis tele- llen en programma's de kijker een 'nor- edrag aan telefoonkos- Naalt, kunnen nog door igel. Dat heeft een oerder van het depar- vandaag laten weten. Jans wordt bij tele- ;otrlletjes zo'n twee gul minuut of per gesprek d. Een flink deel daar- ~'mt ten goede aan de irciële) omroep. oudere Noord-Kore- vandaag in Zuid-Ko- ïgekomen voor een met familieleden van door de oorlog van gescheiden zijn ge- Een Noord-Koreaans bracht de gasten naar vloog later op de dag iet Zuid-Koreanen die ïilie in het noorden izoeken. )AAG 26 PAGINA'S tnd 14 nd 6 15 6,7 in Samenleving 10 van de Dag 2 leid 16 9,11,12,13 19t/m26 programma's17 10,16 Brits zondagsblad baseert zich op uitlatingen uitgeweken wetenschappers Twee uitgeweken Iraakse wetenschappers hebben be vestigd dat Irak atoomproeven deed en nu over atoom wapens beschikt. Dit meldt het Britse zondagsblad The Sunday Times. Saddam Hussein kernwapens ontwikkelt. Irak zou al in 1989, nog vóór de Golfoorlog, een relatief klei ne ondergrondse kernproef hebben gedaan onder het Rez- londenanp De krant noemt de verklaringen van de wetenschappers 'veront rustend nieuw bewijs' voor het feit dat het land van dictator zaza Meer, ten zuidwesten van de hoofdstad Bagdad. Saddam zou ondanks de tijdelijke aan wezigheid van VN-wapenin specteurs sinds de Golfoorlog verscheidene kernproeven heb ben laten doen. Een aantal kernwapens zou liggen opge slagen in bunkers in de Hamrin-bergen ten noorden van Bagdad. Eén van de wetenschappers is een militaire ingenieur, die zegt voor een speciale weten schappelijke afdeling van Sad dam te hebben gewerkt. De an dere Irakees, Abbas al-Janabi, werkte op een andere afdeling aan de bewapening, maar ver telt hetzelfde verhaal. Al-Janabi was ook de persoonlijke asis- tent van Uday Hussein, de machtige zoon van de dictator. De verklaringen geven vol gens The Sunday Times nog maals aan dat Irak veel verder is met zijn kernbewapening dan zelfs de VS en Groot-Brittannië vermoeden. Deze landen, de felste tegenstanders van ophef fing van sancties tegen Irak, menen dat Irak niet voldoende verrijkt uranium of plutonium ilitieagenten zijn gister gewond geraakt bij de de van vier jongeren :h misdroegen in de m in Amsterdam. Een -e arrestant sloeg en '■Jt de agenten. Een van neoest met onder meer hoorstoring naar het iuis.De vier jongeren n de leeftijd van 14 tot "irikant Mitsubishi Mo- irapt binnen twee jaar in de 65.000 banen. De de gaat zeker twintig t omlaag en een fabriek (in gaat dicht. Daimler- ir, dat de feitelijke zeg- ucjap heeft over Mitsubi- irveert dit kwartaal 880 voor de reorganisatie, ar lijdt het concern een ilverlies van 8,4 tot 9,5 gulden. meraman van Green- iV' i vanmorgen in Vlissin- vond geraakt toen de loot waarin hij zat, overvaren door een it. Deze bracht een aan boord van een schip, dat is geladen it uit een Canadees re- l. De milieuorganisa- le dat verhinderen, tace houdt het schip iteravond vast op de helde. De gladheid heeft het afgelopen weekeinde voor ongelukken ge zorgd in de Leidse regio. Een flinke aanrijding ontstond op de provinciale weg N445. Een 33-jarige automobilist uit Rijp- wetering slipte hier en kwam dwars op de andere weghelft terecht. Een 25-jarige Leidenaar kon de auto niet meer ontwij ken. Hij tolde en schaafde daar door weer langs de auto van een 37-jarige Leiderdorper. De Ripper is met hoofdletsel naar het Rijnland Ziekenhuis ge bracht. Een 22-jarige Hagenaar gleed zaterdagavond uit op de Kerk straat in Noordwijkerhout, waardoor zijn knie uit de kom schoot. Hij is naar het LUMC gebracht. Op de A4 ter hoogte van Roelofarendsveen kwam een 36-jarige automobiliste uit Nijmegen door een slip tegen de vangrail. Ze kwam er zonder kleerscheuren vanaf. Zondag avond reed een 32-jarige auto mobilist uit Sassenheim tegen een lichtmast op de Heereweg in Lisse, die afbrak. De man is naai- het LUMC gebracht. KATWIJK PETER BLOK Op het zuidstrand van Katwijk is vrijdagmiddag in de buurt van de Uitwatering teer gevon den. Waar de stof vandaan komt, heeft de Kustwacht de af gelopen dagen niet weten te achterhalen. „Ze hebben de af komst van de teerachtige sub stantie op zee proberen te loka liseren, maar dat bleek niet mo gelijk", zegt een woordvoerster van de gemeente Katwijk. „Het spoor leidde niet naar een be paalde plek op zee."- Bij de strandopgangen op het Katwijkse zuidstrand zijn on middellijk na de vondst van het teer hekken geplaatst met de tekst 'Let op! strandvervuiling'. Het waren volgens de woord voerster slechts gebodsborden, geen verbodsborden. Het strand kon dit weekeinde 'ge woon, maar wel op eigen risico' worden bezocht. De waarschu wingsborden zijn vanmorgen vroeg weer verwijderd. Rijkswaterstaat zou aanvan kelijk zaterdag de druppels teer aan een onderzoek onderwer pen, maar werd daarbij gehin derd door de sneeuwval van vrijdag- op zaterdagnacht. Dat onderzoek is nu op zondag uit gevoerd. Daarbij werd volgens de woordvoerster 'niets veront rustends' ontdekt. Ook de Kat wijkse milieupolitie stuitte op 'niets ernstigs'. Voor de gemeente hét teken om het strand veilig te geven. VS exporteren martelwerktuigen Amerikaanse bedrijven exporte ren wapens en andere werktui gen die elders worden gebruikt om mensen te martelen. Was hington zou daar een eind aan moeten maken, zegt Amnesty International in een vandaag gepubliceerd rapport. Onder de artikelen zijn elektroshock-ap- paratuur, voetboeien en duim- boeien met tanden die de huid stukscheuren als een gevange ne probeert weg te komen. Sinds 1997 heeft het ministe rie van handel 1997 exportver gunningen afgegeven voor 97 miljoen dollar aan 'misdaadbe- heersingsmateriaal. noordwijkerhout» Noordwijkerhout is in de Bollenstreek hét camavalsdorp bij uitstek. Zaterdag liepen weer honderden dorpelingen mee in de optocht die een kleine drie uur lang 'Kokkerhout' onveilig maak te. Eén van de actuele thema's was dit jaar het uitbreken van de gekke koeien-ziekte, wat veel woest uit gedoste runderen opleverde. Na Noordwijkerhout trok een groot deel van de stoet gisteren ook nog door De Zilk. Tegen de verwachting in was het ook toen prima camavalsweer. Ook veel andere gemeenten uit de regio hadden hun optochten en carnavalsfeesten. Meer camavalsnieuws op pagina 11 FOTO TACO VAN DER EB Veel beroering om leeg Panamees kolenschip umuiden govert wisse In Den Haag beraadslaagde za terdag een beleidsteam op het ministerie van justitie. In IJmui- den kwam om het uur een cri sisstaf bijeen op het bureau van de Koninklijke Marechaussee. Boven de Noordzee cirkelden drie helikopters van de marine; op het water waren het Kust wachtvaartuig De Waker en reddingsboten paraat. Ziekenwagens in heel Neder land werden in gereedheid ge bracht, er werden duizend lunchpakketten bereid en de eerste bedden werden al klaar gezet in asielzoekerscentra. Op zoek naar nieuws krioelde het in IJmuiden van journalisten, fotografen en camerateams uit binnen- en buitenland. Kortom, Nederland was in rep en roer vanwege een, naar later bleek, leeg Panamees ko lenschip. Om 16.45 uur werden de crisisteams ontbonden en de ziekenwagens afbesteld. Het uit Frankrijk en België afkomstige bericht over de komst naar Am sterdam van een schip met mo gelijk duizend illegalen aan boord bleek uiteindelijk loos alarm. Vijf marechaussees die om 16 uur door een helikopter aan boord waren gezet van de Pa namese vrachtvaarder Elpa za gen slechts lege ruimen. Van verstopte illegalen geen spoor. Minister Korthals van justitie bevestigde even later tijdens een persconferentie in Den Haag dat de paniek voor niets was geweest. Toen het net don ker was, liep de Elpa rustig de sluizen van IJmuiden binnen. Goed drukwerk, snel geleverd Energieweg 25 2382 NB Zoeterwoude Tel. (071)589 92 41 Fax (071)541 53 82 Haal binnen 1 maand uw GVBÜ Na 1 maand doet u bij ons het gvb-examen. Wij bieden U een uitgekiend golfpakket aan voor Locatie Nieuwegein, Lelystad en LISSE!!!! Wilt u meer info?? info@MileGolf.com Tel: 0306306697 Fax: 0306306698 Kies uw locatie. UTRECHT GPD leiden eric-jan berendsen Normaal bruist het op maan dagochtend in en rond de Groenoordhallen van de activi teiten. Maar vanochtend rond kwart over zeven boden de hal en het parkeerterrein een verla ten aanblik. „De veemarkt is tot nader order gesloten in ver band met mond- en klauw zeer", laat het antwoordappa raat weten. „Wij verwachten vanmiddag verdere Berichtge ving over de dinsdagmarkt en de veemarkten van volgende week." De angst dat de mond- en klauwzeer, die vorige week in Engeland werd ontdekt, over slaat naar ons land zit er diep in. De veeziekte treft evenhoe- vigen als runderen, varkens, schapen en herten. Het virus is uiterst besmettelijk en kan via de lucht worden verspreid. Om al bij voorbaat verspreiding te gen te gaan, mocht de ziekte in Nederland opduiken, zijn alle veemarkten verboden. Het ver bod is inmiddels met een week verlengd, zegt een woordvoer ster van het ministerie van Landbouw. Dat verbod op veemarkten moest uit de media worden ver nomen. „Officieel weten wij nog steeds van niks", zo laat A. Dijkstra, voorlichter van de Groep Nederlandse Veemark ten weten. „We weten niet eens wanneer de maatregel is geno men. Wat zegt u? Is het verbod met een week verlengd? Dat be doel ik nou. Blijkbaar hechten ze in Den Haag niet zo aan communicatie." Dijkstra schat het verlies van de Groenoord hallen op zo'n 40.000 gulden per week. „Want Leiden is voornamelijk een kalvermarkt. Maar voor de hele sector be draagt het verlies op weekbasis ongeveer 40 miljoen." Volgens vleesmester M. Dui- neveld uit Lisse missen ook handelaars momenteel een deel van hun omzet. „Maar die is niet helemaal weg, want vol gende week kunnen we ook nog verkopen. Zie deze week maar als een niet geplande va kantie die we financieel wel kunnen overbruggen. Maar als het een langdurige kwestie wordt, gaan de dingen anders lopen en komen we wél in de problemen." Mond- en klauwzeer is in Nederland nog niet geconstateerd. Uit voorzorg worden kerngezon de beesten, waarvan wordt vermoed dat ze sinds 24 januari ih aanraking zijn geweest met een dier afkomstig uit Engeland, afgemaakt. Besneeuwde velden, stilte, een haas die door het weiland wegschiet en een reiger die statig opstijgt. Het Gelderse rivierenlandschap op zijn mooist in een zonovergoten polder tussen Rhe- noy en Leerdam, vlakbij de Diefdijk. Op deze idyllische plek werden zaterdag op de herten- fokkerij van H. Wïggelinkhuysen zo'n zeshon derd bambi's één voor één afgeschoten. Om daarna met een shovel in vrachtwagens te wor den gestort voor transport naar de verbran dingsovens. Allemaal buiten het blikveld van de camera's. Wie zaterdag bij Wiggelinkhuyzen goed oplet te zag uit een rode terreinwagen op het erf een aantal-geweren tevoorschijn komen. Ze werden schichtig in een foedraal gedaan, om ze aan het zicht van de camera's te onttrekken. Een poosje later waren honderden meters verder de scho ten in het winterstille landschap goed te horen. De tv-beelden van dode varkens in de grijpers van een kraan, ten tijde van de varkenspest, staan bij menigeen op het netvlies. Het beeld van 'twee reebruine ogen die in de loop van een geweer' kijken, zou heel Nederland wellicht in één klap tot vegetariër hebben gemaakt. Dat kan de zo in het verdomhoekje zittende boeren- branche er klaarblijkelijk niet meer bij hebben. Landbouwwoordvoerster S. Braun zegt niet te weten hoe de herten uit Rhenoy om het leven zijn gebracht. „Dat kan best", zegt ze als ge vraagd wordt of ze één voor één zijn afgescho ten. Het ministerie doet uiterst geheimzinnig over de 'ruimplaatsen' en over de aantallen beesten die dit weekeinde zijn afgemaakt. Volgens het ministerie wordt de pers op af stand gehouden om verspreiding van een even tuele besmetting met mond- en klauwzeer via uitzwermende persmuskieten te voorkomen. Dat risico zal er best zijn, maar uit PR-oogpunt lijkt het ook wel goed uit te komen. Hertenfokker Wiggelinkhuysen is alleen kort telefonisch bereikbaar. „Kom volgende week nog maar eens terug", is al wat hij zegt. Het zijn zaterdag sowieso norse en boze boeren, politie- afzettingen en modderige polderweggetjes in het Rivierenland. In Geldermalsen is de vrijdagavond begon nen ruiming op zaterdagmiddag nog in volle gang. De afzetting-plus-agent staat dwars over de weg pal voor het huis van R. Nout. De rui ming is een stuk verderop, buiten gezichtsveld, aan de gang. Zelfs even aanbellen mag niet van de 's ochtends uit zijn bed getrommelde vrijwil lige politieagent. Opbellen kan wel. „Met Van Zoelen in het huis van Nout," zegt Van Zoelen. „Nout is er niet. Die is op wintersport en zit in de sneeuw. Nee, hij weet nog van niks en verder kan ik ook niets zeggen." Pagina 3: Vooral hertenfokker dupe van mond- en klauwzeer NR. 42552 LOSSE NUMMERS 2,25 ZATERDAG 2,75 Kijk eens in onze Bel STEM. de organisatie-adviseur voor hel MKB: 071-5899775 S'T'E'M corninon/cai/e organ/sai/e wmstemadviseurs nl heeft om kernwapens te ma ken. De tot premier gekozen Israë lische politicus Ariel Sharon zou de legerleiding alvast heb ben gevraagd aanvallen op Irak voor te bereiden die een even tuele Iraakse aanval met kern wapens onmogelijk moeten maken. HET WOORD IS AAN Julien de Valckenaere Wie de kus uitvond? Een man die geen ander middel had om een vrouw te doen zwijgen - voor enkele ogen blikken tenminste. 3 - overwegencf S '*r -- V DONDER VRU -V/go r/5° 50% 40% 20% 30% Alsof er niets aan de hand was geweest. De Velsense wethouder A. Blok bevestigt na afloop dat het crissisteam in IJmuiden de hele zaterdag ernstig rekening heeft gehouden met de komst van duizend vluchtelingen. In zijn rol van loco-burgemeester was hij aanwezig bij het crisisover leg. „Het verhaal ging dat de vluchtelingen aan boord al veertien dagen niet te eten en te drinken hadden gekregen. Wat konden we verwachten als de luiken van het schip open zou den gaan? Een nieuw Dover- drama of duizend uitgehonger de, uitgemergelde mensen", al dus Blok. „We hadden besloten de Elpa te laten afmeren bij de Felison Terminal. In de passagiershal was de meeste ruimte om dui zend mensen op te vangen", al dus de loco-burgemeester. „Er gens werden al lunchpakketten klaargemaakt en het hele land werd gemobiliseerd om zieken wagens naar IJmuiden te diri geren. De GGD zou voor de eer ste opvang zorgen en daarna zouden de vluchtelingen wor den doorgestuurd naar asiel zoekerscentra elders." Uiteindelijk bleek het alle maal niet nodig. De Elpa had geen illegaal aan boord. Blok aan het eind van een vermoei ende dag: „Daar was ik heel ge lukkig om." Pagina 2: Commentaar Pagina 3: Elpa houdt drie lan den week in haar greep Sir Donald Bradman, de beste batsman in de cric ketgeschiedenis en een van de grootste sporthel den van Australië, is giste ren op 92-jarige leeftijd overleden. Premier Ho ward betuigde direct zijn medeleven aan de familie van Bradman en noemde hem een van de beste sporters van de vorige eeuw. Bradmans carrière omvatte 21 jaar. De aan voerder van Australië was een fenomeen in de jaren '30 en '40. Bradman, bij genaamd 'The Don', scoorde 6996 runs in 52 testwedstrijden, een bat ting-gemiddelde van 99,94. Totaal speelde hij 338 innings, waarin hij 28.067 runs maakte. Re cords die later zelfs nooit bedreigd zijn. Bradman werd in 1999 gekozen tot sportman van de eeuw in Australië. Hij diende in de Tweede We reldoorlog voor de Austra lische luchtmacht en werd in 1949 geridderd. Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Voorletters: Adres: Telefoonnummer: (l.v.m. controle bezorging) Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch (ƒ37,30) Per kwartaal automatisch (ƒ106,95) Per kwartaal acceptgiro (ƒ107,95) Bank/giro nr Handtekening Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon In een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonnee service, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 071-5128 030 of abonneren vla: www.leidschdagblad.nl 712141 400114 A

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 1