Arbeidsvoorziening verspilt 200 miljoen ver kade-chocolade verdwijnt uit Zaandam Wessanen zoekt gezonde koopjes 'Britten zijn welkom in Umuiden' Winst Schiphol stijgt met 13 procent Economie urel schrapt 120 banen i stoot transportpoot af ony en Vivendi samen distributie van muziek Kaaskeuring in Gouda De eigen woning in 2001 iIJDAG 23 FEBRUARI 2001 (T 1 iVastora wacht nog met uitbetalen Wastora geeft de bijna 15.000 klanten nog geen geld »rug voor tien jaar geleden gekochte artikelen. Het warenhuis, vergenomen door It's, ziet zich daartoe gedwongen omdat de scus de afgedragen BTW nog niet wil terugbetalen. Volgens fastora beraadt de fiscus zich hoe met geld-terugacties om te aan. Bij een vergelijkbare actie van Megapool, werkte de belas- igdienst nog wel mee. De Belastingdienst zegt twee weken ex- i nodig te hebben om de teruggave te becijferen. fusie levert grootste bank Zweden op rncKHQLMDe Zweedse banken Foreningsparbanken en SEB iseren tot SEB Swedbank, de grootste van Zweden. In de nieu- ie combinatie krijgen de aandeelhouders van SEB, waar de Iweedse familie Wallenberg tot nu toe 21 procent van had, 51,1 irocent in handen. Voor de aandeelhouders van Foreningspar- anken is de rest weggelegd. De beurswaarde wordt 36 miljard olden en het aantal ldanten komt op 11 miljoen. Het aantal ersoneelsleden zal door natuurlijk verloop in drie jaar tijd met 000 verminderen. Geen kongsi's bij umts-veiling' fn haag De telefoonbedrijven Versatel en Telfort hebben niet imengespannen om de veiling van frequenties voor umts-tele- inie te beïnvloeden. Dat concludeerde kartelwaakhond NMa isteren na een eigen onderzoek. De NMa vermoedde dat het |uo had afgesproken om samen te werken bij de veiling, die vo lg jaar zomer georganiseerd werd door het ministerie van ver eer en waterstaat. De veiling bracht minder op dan het minis erie verwachtte. Het onderzoek staat los van de processen die ij het ministerie lopen. Versatel zegt te zijn 'bedreigd' door Tel- jrt, waarop het niet langer aan de veiling wilde deelnemen. LH en Aegon: al 100.000 spaarders jANDAMAlbert Heijn en Aegon zeggen 100.000 klanten te heb- en getrokken voor hun gemeenschappelijke spaarplan. De AH paarrekening bestaat drie weken en is stevig gepromoot. Met e spaarregeling kunnen klanten tijdens het boodschappen Den het geld van kortingen, statiegeld en afrondingen op een larte rekening storten. )mzet uitzendbureaus gedaald DHOEVEDORPDe omzet van de uitzendbureaus is vorig jaar iet 3,6 procent gedaald. Dat blijkt uit cijfers van de brancheor- inisatie ABU. Terwijl de omzet afneemt, neemt het aantal uit- mdkrachten met een vast arbeidscontract toe. Dat vloeit voort it de Flexwet, die regelt dat werknemers met een los contract oals uitzendkrachten) na een bepaalde periode in vaste dienst loeten worden genomen. Het aantal traditionele uitzend- :achten name met 11 procent af. TO met Rabobank in energiebedrijf «echt LTO Nederland en Rabobank richten samen een ener- iebedrijf op voor de boeren: Agro Enery. Het bedrijf koopt op ote schaal stroom en gas in en verkoopt die, inclusief prijs- iordeel, door aan de boeren. De agrarische sector neemt jaar- jks 4,5 miljard kuub gas en drie miljard kilowattuur stroom af. aarmee is twee miljard gulden gemoeid. Boeren mogen vanaf 102 zelf hun energieleverancier kiezen. i van de grootste handelaars iloemen en planten ter we- 1, het Aalsmeerse bedrijf Zu- reorganiseren. Het be- f draait al drie jaar verlies, irdat steeds meer concur- ten zich op de tussenhandel bloemen storten. Zurel, het rijkste bedrijf van Aals- :r, wil 30 procent van de 450 1 eidsplaatsen schrappen, j urel koopt bloemen en iten over de hele wereld in verkoopt ze aan groothan- die ze vervolgens distribu- naar de bloemisterijen. supermarktketens zijn J iten van Zurel. opman Tromp weet nog t welke functies worden ge- rapt. Maar er moeten hoe look 120 banen verdwijnen, komende maanden gaat het jlrijf met alle afdelingshoof- ii en de ondernemingsraad 1 ten over de uitwerking van eorganisatieplannen. Ipvallend onderdeel van de reorganisatie is het afstoten van de transportpoot, waar 150 mensen werken. Die komen nog eens bovenop de te schrap pen arbeidsplaatsen. ,,De trans portsector is nu zoveel profes sioneler, dat wij denken dat we onze vervoersactiviteiten beter kunnen onderbrengen bij een transportbedrijf', denkt Tromp. De eigen vrachtwagens gaven het bedrijf in de jaren tachtig een mythische uitstraling. De reuzenletters Zurel zouden van echt bladgoud zijn. „Dat was inderdaad zo", zegt Tromp. De inmiddels overleden Maurice Zurel was de eerste in Europa, die bloemen in specia le, geconditioneerde wagens vervoerde. De wagens zijn nu wit. Ook de buitenlandse vesti gingen gaan dicht. Volgens Tromp gaat het met name om cash&carry's in Bratislava en Praag, waar bloemisten maar ook particulieren hun bloemen en planten kunnen kopen. Zu rel wil ze verkopen. Japanse Sony en het Franse endi gaan samen muziek ribueren. Onder de naam et vormen ze een onderne- ig die zich vooral op de ver- ip van muziek via internet it. Vivendi-topman Messier 3 gisteren bij de aankondiging 3 Irukkelijk weten dat de nieu- onderneming de auteurs- 2,|iten zal respecteren. ij gaf daarmee een sneer het Amerikaanse Napster, via internet de mogelijkheid It gratis muziek uit te wisse- Napster moet van de rech- stoppen met zijn gratis isten omdat het de auteurs- ïten schendt. Ie 'muziekuitwisselaar' heeft de muziekindustrie een schik king aangeboden van 1,2 mil jard dollar als vergoeding voor de niet afgedragen rechten. De grote namen in deze sector, So ny, Universal (Vivendi), EMI en Warner, hebben het aanbod van de hand gewezen omdat Napster doorgaat met de in hun ogen illegale activiteiten. Vivendi, met labels als Uni versal en Polygram, is de groot ste in de internationale muziek wereld. Sony is nummer twee. De twee concerns willen met hun onderneming nadrukkelijk het gratis verspreiden van mu ziek te lijf gaan. Messier liet we ten wel met Napster te willen onderhandelen, maar pas als de Amerikaanse rechter een defi nitieve uitspraak heeft gedaan. Nieuw computersysteem nauwelijks te gebruiken Arbeidsvoorziening heeft de afgelopen vier jaar meer dan 200 miljoen gulden geïnvesteerd in een nieuw com putersysteem, dat nauwelijks nog gebruikt kan worden. den haag gpd Arbeidsvoorziening bestaat vanaf 1 januari 2002 niet meer in de huidige vorm. De arbeids bureaus gaan dan op in te vor men centra voor werk en inko men. De afdelingen die werklo zen naar een baan moeten be geleiden zullen als zelfstandig bedrijf de markt op gaan. Door alle veranderingen in de uitvoering van de sociale zeker heid moeten allerlei instanties gaan samenwerken en over schakelen op een nieuw, geza menlijk computersysteem. Hoewel in 1998 al duidelijk was dat deze veranderingen eraan kwamen, is Arbeidsvoorziening toch doorgegaan met de ont wikkeling van een peperduur nieuw systeem voor de eigen organisatie. Tot nu toe heeft dat project (Agora) 209 miljoen gul den gekost, en ook voor ko mend jaar staan er nog tiental len miljoenen guldens op de begroting. Uit een onderzoeksrapport dat deze week naar de Tweede Kamer is gestuurd, blijkt dat Agora amper nog te gebruiken is na 1 januari volgend jaar. Al leen het programma dat uit zoekt welk beroep het best bij een werkzoekende past, is dan nog bruikbaar. De WD-Kamerfractie wil op heldering over het geldverslin dende project. Essers sluit niet uit dat ze een parlementair on derzoek wil naar de gang van zaken. In de Kamer is sowieso al grote onvrede over het finan ciële reilen en zeilen van Ar beidsvoorziening. Op dit mo ment loopt er al een onderzoek van Rekenkamer-president Ko ning naar de verdwenen subsi dies van Brussel voor werkgele- genheidsproj ecten Dit voorjaar komt het voorlo pige rapport. Een Kamermeer derheid heeft al aangegeven zelf een onderzoek in te stellen als dat rapport onvoldoende feiten boven water brengt. Mocht blijken dat er bestuurlij ke blunders zijn gemaakt, dan is dit vooral pijnlijk voor oud PvdA-ministers Melkert en De Vries van Sociale Zaken. Hoe wel Arbeidsvoorziening zelf uit maakt waaraan zij haar geld uitgeeft, blijft de eindverant woordelijkheid bij het ministe- amsterdam gpd Voedingsmiddelenconcern Wessanen (Beckers, John West) wil in Europa en de VS de grootste worden in gezonde voeding en zoekt overname kandidaten. Hoewel het bedrijf nu even krap bij kas zit, zal na de verkoop van de zuiveldivisie en de aandelen in Campari de oorlogskas weer ruimschoots gevuld zijn. Dat zei topman Zondervan gisteren bij de presentatie van de cijfers over 2000. Alles ging volgens hem boven verwach ting. De cijfers lijken hem gelijk te geven. De nettowinst steeg met 20,3 procent tot 216 mil joen gulden. De omzet schoot zelfs 30,4 procent omhoog naar 8,65 miljard gulden. De sector natuurlijke voeding waar het concern zich op wil richten, groeide op eigen kracht elf procent. Wie de overnames van bijvoorbeeld het Franse Distriborg of Boas meetelt, komt zelfs uit op een stijging van 51 procent. De divisie is nu goed voor een omzet van 4,2 miljard gulden. Die recordgroei wil Wessanen de komende jaren vasthouden. „We richten ons bij overnames op merken die de potentie heb ben om internationaal te groei en en op gespecialiseerde dis tributiebedrijven", lichtte Zon dervan toe. De koop eerder de ze maand van Zonnatura is daarvan volgens hem een goed voorbeeld. „Dergelijke kleinere en middelgrote overnames doen we dit hele jaar." Het geld daarvoor komt van de verkoop van de zuiveldivisie. In Europa is die vooral bekend van de Leerdammer kaas, in de VS van Oak Grove Dairy. Nog geen tipje van de sluier wilde de topman gisteren oplichten over de mogelijke opbrengst of de nieuwe eigenaar. „Ik wil alleen kwijt dat we verwachten binnen een aantal weken rond te zijn en dat Leerdammer en de zui vel in de VS naar verschillende eigenaren gaan." Ook het aandeel van 35 pro cent in Campari, dit jaar goed voor een resultaat van 51,7 mil joen gulden, wil Wessanen van de hand doen. Campari gaat in de tweede helft van dit jaar waarschijnlijk naar de beurs. Wessanen kijkt dan naar de prijs en beslist vervolgens hoe veel aandelen het verkoopt. FNV richt verzoek aan Corus-directie in Nederland new york rtr Gouda Een smaakdeskundige ruikt behoedzaam aan een stukje boerenkaas. Gisteren werd in de kaasstad bij uitstek een begin gemaakt met de selectiekeuringen voor de Jan Bestentrofee. Zo'n tachtig Nederlandse kaasmakers hebben hun beste producten ingezonden om in aanmerking te komen voor die ereprijs. De uitreiking van de trofee heeft op 28 maart plaats tijdens de vakbeurs Kaas en Delicatessen. De kaas wordt behalve op TODIÏ1311 büllk kril2t fTlilioPUftll lïlilldcr geur ook beoordeeld op uiterlijk en smaak. foto anp Raymond rutting derlijk, omdat de meeste ban kiers op Wall Street vorig jaar meer verdienden dan in 1999, ondanks mindere resultaten van hun banken. Zo zag Merrill Lynch-topman Komansky zijn inkomen toenemen tot 32,5 miljoen dollar 78 miljoen) door een verdubbeling van zijn bonus. Cayne, de hoogste baas bij zakenbank Bear Sterns, ver diende tien procent meer en kwam uit op 80 miljoen gulden. umuiden pieter van hove Boventallige werknemers bij Corus-vestigingen in het Ver enigd Koninkrijk moeten in de toekomst bij Corus IJmuiden aan de slag kunnen. Het con cern zal de kosten van verhui zing, huisvesting en dergelijke op zich moeten nemen. FNV Bondgenoten doet dit verzoek binnenkort aan de directie in Nederland. Een motie van die strekking werd gisteren tijdens drie le denvergaderingen aangeno men. Voorwaarde is wel dat er een akoord ligt tussen de Britse vakbonden en Corus over het reorganisatieplan waarbij 6.000 Britse arbeidsplaatsen zouden vervallen. Volgens de opstellers is er binnen niet al te lange tijd sprake van een arbeidstekort in IJmuiden. Veel ouderen zullen vertrekken, terwijl de instroom van jonge werknemers achter blijft. Nu kan het voormalige Hoogovens al niet meer vol doen aan alle opdrachten. De vakbondsleden zijn mas saal tegen verplaatsing van Brit se productiecapaciteit naar IJmuiden. Corus-topman Mof fat had dit in de Britse media gesuggereerd na de bekendma king van de reorganisatie. Co rus sprak overigens niet lang daarna het bericht tegen. Instemming was er ook met de verlenging van het CAO-ak- koord voor de Nederlandse werknemers met tien maanden, zoals de bonden overeenkwa men. De nieuwe CAO had per 1 april moeten ingaan, maar ge zien de perikelen in Groot-Brit- tannië werd besloten tot het in lassen van een adempauze. De werknemers krijgen per 1 april 2001 een salarisverhoging van 3,25 procent en nog eens een half procent extra met ingang van volgend jaar. Een enkeling was niet tevre den met het bereikte resultaat en zag liever een hogere loon stijging. „De twee toplieden die er vorig jaar zijn uitgegooid (be stuursvoorzitters Van Duyne en Bryant, red.) kregen miljoenen mee. Maar door hun wanbeleid scheppen ze ons met de ellende op", aldus een boze tegenstem mer. Vakbondsbestuurder Duynhoven verzekerde hem dat de bonden het hoogst haal bare hadden bereikt. „In Groot- Brittannië krijgt niemand van Corus er geld bij. Bovendien loopt de CAO voor de Neder landse tak van Corus aardig in pas met de koopkrachtontwik keling." De leden van de vak bond vinden dat bij de onder handelingen voor een nieuwe CAO veel aandacht moet wor den besteed aan werkzeker heid, zo bleek uit een enquête, waaraan 1.250 FNV-leden deel namen. Andere belangrijke za ken zijn salarisverhoging en be tere ouderen- en pensioenrege lingen. Het mindere beursklimaat in de tweede helft van vorig jaar heeft voor een lager salarisstrookje gezorgd voor de topman van zakenbank Goldman Sachs. Topman Paulson ontving over heel 2000 'slechts' 22,5 miljoen dollar (bijna 55 miljoen) tegen 25,3 miljoen dollar het jaar er voor. Het lagere salaris is uitzon- BELASTING BELICHT Luchthaven reserveert 35 miljoen voor beursgang schiphol richard mooyman Schiphol heeft de netto-winst vorig jaar met ruim 13 procent zien stijgen tot 316,4 miljoen gulden. De luchthaven heeft 35 miljoen gulden gereserveerd voor de beoogde beursgang. De winst uit gewone bedrijfsvoe ring kwam met 357,5 miljoen gulden een kleine vier procent hoger uit dan vorig jaar. De inkomsten uit de haven gelden namen met negen pro cent toe. Het aantal reizigers kwam uit op 39,6 miljoen, een stijging van 7,7 procent. Dat is meer dan de zes procent die Schiphol had verwacht. Ook de verhuur van kantoorpanden en parkeerinkomsten brachten veel meer op. De concessie-inkomsten uit winkels en horeca daalden licht, maar minder dan ver wacht. Vorig jaar werkten voor het eerst de negatieve effecten De centrale hal van Schiphol. van het afschaffen van belas tingvrije verkoop bij reizen bin nen de Europese Unie volledig door. Schiphol hield de prijzen laag door het verschil bij te pas sen. De netto-omzet steeg met w&M?" vC foto anp phil horvat ruim tien procent tot 1,4 mil jard gulden. De netto-winst werd gedrukt door een eenma lige reservering van 35 miljoen voor de beursgang. Ook is vijf miljoen gulden apart gezet die Schiphol moet betalen als dwangsom voor overschrijdin gen van de geluidszone vorig jaar. Toch viel de netto-winst aan zienlijk hoger uit dan in 1999, omdat in dat jaar maar liefst 64 miljoen gulden opzij werd ge legd voor een reorganisatie waarbij ruim tweehonderd ba nen kwamen te vervallen. Ove rigens is het aantal medewer kers vorig jaar alweer gestegen, waardoor de kostenpost salaris sen hoger uitviel dan verwacht. De Schiphol Group zag vorig jaar de lasten flink stijgen door hoge investeringen. In totaal werd 637 miljoen gulden ge stopt in onder meer de aanleg van de vijfde baan, de bouw van een nieuwe pier en de uit breiding van bestaande pieren. Schiphol wil 50 miljoen gulden dividend uitkeren aan de aan deelhouders: de staat en de ge meenten Amsterdam en Rotter dam. idam gpd kade stopt met het maken van cho- in Zaandam. De fabriek aan de n wordt gesloten. Alle 50 medewer- en een deel van het machinepark rsda^den overgeplaatst naai' de fabriek Continental Chocolate in het wes- k havengebied van Amsterdam, e Zaanse fabriek maakt onder an- 2 de bekende Verkade-repen, cho- ideletters en tabletten, maar ook 10 oorbeeld de Delicata-repen voor rt Heijn. Deze merken blijven ge woon bestaan. „Voor de consument verandert er niets", benadrukt vesti gingsmanager Boshuizen. De fabriek is volgens United Bis cuits, de Britse moedermaatschappij van Verkade, niet meer rendabel. Al ja ren draait de productie-eenheid met zware onderbezetting: slechts 30 pro cent van de productiecapaciteit wordt benut en de productie wordt boven dien steeds duurder. Investeren in de verouderde fabriek was volgens United Biscuits niet meer rendabel. Uitbesteding aan Continen tal zal volgens het moederbedrijf de concurrentiepositie van Verkade ver beteren. Voor CNV-onderhandelaar Jansen kwam het bericht niet als een verras sing. „United Biscuits heeft altijd ge zegd de productie van chocola niet als kernactiviteit te zien. De laatste jaren is er al niet of nauwelijks meer in de fabriek geïnvesteerd. De werknemers reageerden gelaten op het bericht. Maar ik vraag me af of dit de juiste op lossing was, want ik heb nog geen cij fers gezien die duidelijk maakten waarom de fabriek dicht moet." Begin maart overleggen de vakbonden met de directie over het besluit. Eind dit jaar moet de operatie zijn afgerond. Continental Chocolate is een nieuwe onderneming, voortgekomen uit de oude fabriek van Rademakers in Am sterdam. Dat is nu een verkoopmaat schappij. De veel grotere biscuitfabriek van Verkade aan de Zaan wordt onge moeid gelaten. Wellicht komen daar zelfs enkele tientallen arbeidsplaatsen bij als United Biscuits besluit de pro ductie van onder andere Nobo-sprit- sen, die nu in Ede plaatsvindt, over te plaatsen naar Zaandam. United Bisuits wil de fabriek in Ede sluiten. De ondernemingsraad daar vecht dat aan, maar inmiddels heeft de rech ter besloten dat United Biscuits de productie mag verplaatsen naar een andere locatie binnen het concern. „Dat zou betekenen dat er 40 tot.45 ar beidsplaatsen in Zaandam bij komen", zegt Boshuizen, die ook vestigingsma nager van Ede is. Hoewel de hoofdregels niet ver anderen brengt het nieuwe be lastingstelsel ook voor de bezit ter van een eigen woning wijzi gingen met zich mee. En juist kleine veranderingen kunnen soms grote gevolgen hebben. Om te beginnen iets dat niet verandert: de hypothecaire ren te blijft gewoon aftrekbaar van het inkomen. Maar let op: de rente is in 2001 wel tegen een lager belastingta rief aftrekbaar. Alle belastingtarieven gaan dit jaar na melijk fors omlaag. Dus krijg je ook minder van de be lastingdienst terug. Nog iets om in de gaten te hou den: de rente op een tweede wo ning is vanaf 2001 niet meer aftrek baar. Dat vakantie huisje in Frankrijk wordt daardoor een stuk duurder. Ik hoor u denken: 'Dat zal voor mij dus wel meevallen. Ik heb één eenvoudig huisje en een standaard spaarhypotheek'. Dat is te simpel gedacht. Want juist voor belastingbetalers met een spaarhypotheek (of een van de vele varianten daarop) ver andert er veel. Een spaarhypotheek is een combinatie van een lening waarop niet wordt afgelost en een kapitaalverzekering. Voor de kapitaalverzekering wordt elke maand een premie betaald. Hiermee spaar je als het ware het bedrag om de lening in één keer te kunnen aflossen bij el kaar. Na verloop van een aantal jaren (meestal 15, 20 of 30 jaar) keert de kapitaalverzekering het bedrag uit waarmee de lening kan worden afgelost. De kapi taalverzekering, en dus de spaarhypotheek, maakt gebruik van bepaalde belastingvrijstel lingen. Vanaf 2001 vervallen deze vrijstellingen. Alleen als je een 'kapitaalverzekering eigen wo ning' heeft kun je nog gebruik maken van deze vrijstellingen. Wie dat wil moet bij de aangifte voor het jaar 2001 (inleveren voor 1 april 2002) daarvoor een DENNIS WEBER universitair docent belastingrecht verzoek doen. Ik hoor je weer denken: 'Daar ga ik mij nu dus geen zorgen over maken'. Toch zul je dat wel moeten doen. Voordat je het verzoek doet moet de huidi ge spaarhypotheek namelijk aan de voorwaarden voor de 'kapitaalverzekering eigen wo ning' worden aangepast. Je zult dus eerst je hypotheekadviseur ernaar moeten laten kijken. Maar kijk uit wat je doet. Soms is het juist beter om de spaarhypotheek niet als 'kapitaalverzeke ring eigen woning' te laten aanmerken. Vaak zal de spaarhy potheek dan in box III vallen en moet er vier procent van de waarde van de kapi taalverzekering bij het inkomen wor den opgeteld. In be paalde gevallen heb je echter recht op een vrijstelling en verder is eventuele werkelijk ge noten winst bij uitkering van de kapitaalverzekering ook nog eens onbelast. Moeilijk te begrijpen? Zeker. De nieuwe regels voor de spaarhypotheek zijn door wei nigen te doorgronden. Je kunt bijvoorbeeld een boekje aan schaffen om jezelf wegwijs in dit doolhof te maken. Ik zelf las er laatst één: 'De eigen woning in de 21e eeuw', geschreven door twee financiële specialis ten. Op heldere wijze worden de nieuwe regels uitgelegd. Uit voerig komen de kapitaalverze keringen aan bod. Je kunt ook bij je hypotheek adviseur langs gaan. Al kan die niets aan je verdienen omdat alleen de voorwaarden van een verzekering moeten worden aangepast en er geen nieuwe verzekering wordt afgesloten. Dit zijn de momenten waarop de 'echte dienstverlener' zich kan profileren. 'De eigen woning in de 21e eeuw*, door J. van den Berg en K. Koek, Financial Planning Reeks, Kluwer, 161 blz. ISBN 90 312 1984 3; Prijs: 55,10 gul- den725,18 euro.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 9