Anti-rookpil verder in opspraak Paspoortaffaire traumatische gebeurtenis Binnenland ond- en klauwzeer uiterst besmettelijk ilhelmina-biografie is edelde damesroman 'Oorlog' tussen schapen en apen Vanessa wint geding tegen Panorama Miljoenen bespaard op medicijnen Aanvoer vis stabiel na EU-maatregel AG 23 FEBRUARI 2001 arettensmokkelaars opgepakt pajEN Drie sigarettensmokkelaars zijn gisteren in Margra- w Jórdë politie in de kraag gegrepen. Het trio had bijna y0 gduizend pakjes sigaretten gesmokkeld en daarmee voor ton aan accijns ontdoken. De verdachten zijn een 39-jarige trichtenaar, een 37-jarige man uit Cadier en Keer en een p; ige Belg uit Arendonck. De mannen werden al langere tijd nv 8aten êehouden. Ze werden aangehouden toen ze de par ketten uit een loods in een vrachtauto laadden. tilliaanse premier uit politiek fflADDe Antilliaanse minister-president Pourier (PAR) jjchterug uit de politiek. De 62-jarige staatsman maakt de >e regeringsperiode vol, maar treedt bij de verkiezingen volgend jaar terug. Pourier is sinds 1994 minister-presi- met een onderbreking van vijftien maanden in 1998/1999. 2 :lzoekers Kollum willen weg Bewoners van het asielzoekerscentrum in Kollum wil- g uit het Friese dorp. Dit blijkt uit een enquête die is ge- n door een inwoner van het centrum, onder 250 van de jyoners. Ongeveer 95 procent van de geënquêteerden wil lizen, omdat ze het te saai vinden op het platteland. De d op Marianne Vaatstra en het gedrag van de Kollumers a speelt een minder grote rol. i den Broek geen adviseur Wahid AG; Oud-Europees commissaris Van den Broek gelooft at hij ooit nog zal optreden als adviseur van de Indonesi- iresident Wahid. De brief die zijn adviseurschap moest tigen 'is nooit bij mij aangespoeld', aldus de CDA'er giste- Den Haag. In augustus vorig jaar onthulde de huidige mi- van buitenlandse zaken Van Aartsen dat hij Van den had aanbevolen bij Wahid. Zijn Indonesische ambtge- hihab bevestigde dat Wahid Van den Broek graag zou wil- evoegen aan een internationaal gezelschap van gezagheb- adviseurs. nel ijk Constantijn in Kamers ag Het huwelijk van prins Constantijn en Laurentien ïorst wordt dinsdag 10 april behandeld door de Verenigde dering der Staten-Generaal, de Eerste en Tweede Kamer Als het huwelijk wordt goedgekeurd, behoudt Constan- n derde plaats in de lijn van troonopvolging. Naar het at aanzien is er geen vuiltje aan de lucht. Op Laurentien saan te merken en ze is, net als Constantijn, ook nog pro- t. De meeste aandacht tijdens de behandeling zal ver dijk uitgaan naar de plannen om eventuele nakomelingen af of gravin te bombarderen. dkope fiets van Rijkswaterstaat v dam» Rijkswaterstaat gaat 12.000 mensen die in Amster- Vest werken aan een goedkope fiets helpen. Het voordeel ip tot enkele honderden guldens per tweewieler. De actie le krijgers aansporen om op de fiets naar hun werk te ls de Coentunnelweg in de hoofdstad de komende zomer handen wordt genomen. Tijdens het werk aan de weg, mei tot 26 augustus, worden diverse afritten van de ver der Coentunnelweg afgesloten. Rijkswaterstaat verwacht rote bereikbaarheidsproblemen'. Óm de gedupeerde eurs op de fiets te krijgen, biedt de belastingdienst bedrij- n fiscale regeling aan waarbij werknemers via hun baas ts kunnen kopen. e Raad buigt zich over Bouterse g_ï De Hoge Raad moet duidelijk maken of Nederland nacht heeft in de vervolging van de Surinaamse oud-le er Bouterse wegens diens rol in de Decembermoorden, llege van Procureurs-Generaal heeft is in cassatie gegaan een beslissing van het gerechtshof in Amsterdam. Dat be- 'orig jaar november dat het OM Bouterse moet vervolgen, [spraak was het resultaat van een procedure die twee na- nden van de slachtoffers van de Decembermoorden in adder gezet om strafvervolging door Nederland te be ogen ANP ■Sseur heeft met de Wil- -biografie 'Krijgshaftig rarmeloze jas' een ver damesroman geschre- t de bedoeling het ima- le koningin op te poet zei de historica Nanda Zee, die al jaren met strijdt over het vertrek ei oningin naar Engeland, voor de EO-radio. ;r Zee kwam in 1997 in ik 'Om erger te voorko- de stelling op de dat de vorstin landver- d gepleegd door naar leid te vluchten. De vlucht ot'oor de oorlog voorbe- -rl dus de historica. Ze weel kritiek, ook van on- :ren dr. L. de Jong. schrijft dat voor de h inderdaad rekening is met een reis naar d als één van de moge- als er onvoldoende even zouden zijn. De liging van landverraad ens hem echter niet te ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPD Geassocieerde Pers Diensten Brits ministerie onderzoekt achttien sterfgevallen bewijzen maar wel te weerleg gen. Het enige waar de vorstin destijds van kon uitgaan, was dat Hitier zich van haar en haar ministers meester wilde maken. Zelf heeft Wilhelmina haar ver trek als een verfoeilijk besluit bestempeld. Wilhelmina wilde eerst naar Zeeland, hetgeen onderweg te gevaarlijk bleek. Volgens Van der Zee wist iedereen dat er te veel mijnen lagen en was het dus gewoon een smoes. Dat Fasseur zich wezenloos ergert aan Van der Zee blijkt niet alleen uit zijn boek, maar kwam woensdag ook naar vo ren in de Volkskrant. Daarin bracht Fasseur in herinnering dat de NSB stelde dat iedereen die met de Engelsen 'heulde' een landverrader was: „Ik wil maar zeggen: wie zegt dat Wil helmina een landverrader was, bevindt zich in elk geval in het gezelschap van Mussert." Van der Zee is gekrenkt door die opmerking, maar weet nog niet of ze stappen onderneemt tegen de Wilhelmina-biograaf. De rookstop-pil Zyban raakt steeds verder in opspraak. Het Britse ministerie van volksgezondheid heeft aange kondigd te onderzoeken of er verband bestaat tussen pil en de dood van achttien gebruikers. aanval kregen. In het gezaghebbend me disch tijdschrift de British Me dical Journal stelt producent Glaxo dat voor het verband tus- DEN HAAG RENS KOLDENHOF Vorige maand kwam de pil al in het nieuws nadat artsen in het Nederlands Tijdschrift voor Ge neeskunde waarschuwden dat zeven mensen die de rookstop- pil gebruikten een epileptische sen de dood van de achttien patiënten en het gebruik van Zyban nog geen bewijs is gele verd. Volgens een woordvoer der is de dood van de slachtof fers mogelijk te wijten aan hun slechte conditie ten gevolge van jarenlang roken. Zo zouden sommige slachtoffers al ernstig ziek zijn geweest voor ze de pü gingen slikken. Ook ontwenningsverschijnse len of het gelijktijdig gebruik van andere medicijnen zou een rol kunnen hebben gespeeld bij hun dood. „Er is geen bewijs van een dat het gebruik van dit medicijn tot een verhoogd ster- vensrisico leidt. Het zijn daar entegen goed gedocumenteer de aanwijzingen dat een op de vier rokers op middelbare leef tijd sterft door met roken gere lateerde ziekten", aldus de woordvoerder van Glaxo. Zyban is sinds 1999 in Neder land geregistreerd als medicijn om mensen te helpen te stop pen met roken. Aanvankelijk was het middel bedoeld om de pressies te bestrijden. Bij toeval werd ontdekt dat het ook goed hielp bij mensen die willen stoppen met roken. Dat het middel bijwerkingen heeft is bekend. Zo mogen mensen die een verhoogd risico lopen op een epileptische aanval de pil niet slikken. Dat geldt ook voor mensen met eetstoornissen of leverproblemen. Bavianen wijken terug als een manenschaap zijn vervaarlijke hoorns naar hen draait. AMERSFOORT GPD Op de heuvel in Dierenpark Amersfoort staat een ma nenschaap. Een fier mannetje met indrukwekkende hoorns. Hij is omsingeld door ruim vijftig mantelbavia nen, die de indringer op hun eiland niet kunnen uit staan. Ze dagen hem uit. Schreeuwen. Komen van alle kanten aanzetten, proberen haren uit zijn vacht te trekken. Het manenschaap ramt uit frustratie een kale boom, jaagt met de hoorns naar beneden achter de apen aan, die uiteenstuiven. Het lijkt wel oorlog. Maar dierentuinmanager Mario Hoedemaker is er van overtuigd dat het wel goed komt. „Voor je het weet lopen de bavianen tussen de poten van de schapen door. Op dit moment ben ik verbaasd. In de natuur is een baviaan in staat een volwassen panter te doden. Hier lijkt het wel of de schapen de baas zijn op het ei land." De manenschapen en de mantelbavianen zijn nog maar een paar weken samen. De apen bevolken het eerste eiland, grenzend aan hun nachtverblijf. Zij ste ken alleen over naar het tweede als er extra voedsel is te halen, maar de manenschapen zoeken hen wél op. Dan vliegt de apenkolonie de heuvel op of verdringt zich voor het gesloten nachtverblijf. Het zijn misschien de grote hoorns die imponeren. Hoedemaker voorzag de confrontatie. Hij is er een voorstander van wilde diersoorten bijeen te brengen foto gpd bureau bell/ronald kersten vanwege de stimulerende wisselwerking die daarvan uitgaat. „Toen Zagen we dat Apenheul drie volwassen manenschapen aanbood. Gecastreerde mannetjes en nog gewend aan apen ook." Urenlang begaf een van de rammen zich gistermid dag in het hol van de leeuw, terwijl zijn familieleden zich op het tweede eiland afzijdig hielden. Temidden van de eensgezinde apenkolonie trotseerde hij de uit dagingen tot Hoedemaker vond dat het genoeg was ge weest en de apen hun binnenverblijf in mochten. „Het loopt vreedzaam af", zegt Hoedemaker vol vertrou wen. In zijn fantasie ziet hij de bavianen al paardje rij den op de rug van de manenschapen. Oud-minister Van Eekelen schrijft boek DEN HAAG ANP Oud-minister van defensie Wil lem van Eekelen wilde in 1988 niet door de zijdeur vertrekken en in een persconferentie uit leggen hoe goed hij het in de paspoortaffaire eigenlijk wel had gedaan. Hij koos voor een korte verklaring, zonder debat, een unieke gebeurtenis in de parlementaire geschiedenis van Nederland. Hij wilde met opge heven hoofd de Tweede Kamer kunnen verlaten. Ruim twaalf jaar heeft de WD'er Van Eekelen gezwegen over deze 'buitengewoon trau matische gebeurtenis'. In zijn gisteren verschenen boek 'Spo ren Trekken' rekent hij alsnog af met dit verleden. „Binnen landse Zaken heeft de boel ge woon gesaboteerd", zegt hij tij dens de presentatie van zijn boek in het Haagse Nieuws poort. Van Eekelen was van 1982 tot 1986 als staatssecretaris voor Europese zaken, samen met binnenlandse zaken belast met de voorbereiding van de invoe ring van een Europees, fraude bestendig paspoort. In 1988, hij was toen al twee jaar minister van defensie, werd hij naar aan leiding van de paspoortenquê te, samen met zijn opvolger op buitenlandse zaken Van der Linden, gedwongen af te tre den. „Het was natuurlijk vreemd dat je als minister van defensie moest aftreden we gens een paspoort waarvoor na mijn tijd de lijm niet wilde plak ken", schrijft hij. In het hoofdstuk 'een pas poort zonder lijm' stelt hij: „Ik was het meest teleurgesteld in het achterbakse gedoe van bin nenlandse zaken, de VNG en de Staatsdrukkerij, die elkaar op stookten tot oppositie. De be schuldigende vinger gaat vooral uit naar de toenmalige staatsse cretaris Van Amelsvoort van binnenlandse zaken. De CDA- bewindsman heeft volgens hem voortdurend geprobeerd het af gesproken beleid om in zee te gaan met een consortium met Philips, Kodak en Elba te on dermijnen ten gunste van een decentraal door de voormalige staatsdrukkerij en -uitgeverij SDU te produceren paspoort. Van Eekelen moest onder druk van zijn partij aftreden om schade aan de WD en zichzelf te voorkomen. De toenmalige WD-fractievoorzitter Voorhoe ve hield hem voor dat een snel aftreden waardering in het land en in de partij zou oogsten en zijn persoonlijke integriteit in tact zou laten. Het zou dan niet moeilijk zijn om hem voor een belangrijke ambassadeurspost in aanmerking te laten komen. De politiek hield woord; in 1989 werd hij benoemd tot secreta ris-generaal van de West-Euro- pese Unie, door hemzelf in zijn boek 'Willems Eigen Unie' ge noemd. Taai virus niet gevaarlijk voor mensen d h ïoment dat ergens in Europa n klauwzeer wordt ontdekt, gaan !|iinisterie van landbouw alle dellen rinkelen. „Terecht", vindt H. universitair hoofddocent aan ing virologie van de faculteit dier kunde van de Universiteit Utrecht. s is zeer besmettelijk en redelijk Het is dus belangrijk de versprei- virus direct tegen te gaan. moet je strenge maatregelen ne- 'ti fis een importverbod, een ver- i' )od voor schapen en het goed haken van veewagens." !e nens is mond- en klauwzeer on- k. In extreme gevallen kan de d<t virus wel bij zich dragen maar hij niets van. Mond- en klauwzeer feen ziekte die vooral onder jonge tpte hoeveelheden slachtoffers lij volwassen dieren overlijdt min- djf procent van de dieren. Ze zijn er wel flink ziek van", aldus Egberink. Bij varkens, geiten en runderen is het snel zichtbaar of ze besmet zijn. „Zeker met het huidige virus, want dat schijnt zeer kwaad aardig te zijn", aldus Egberink. Bij schapen is mkz echter moeilijker aan te tonen. „Schapen zijn wel gevoelig voor het virus, maar de symptomen zijn vaak moei lijk herkenbaar. Vaak denkt de veearts dat het schaap een andere ziekte onder de le-, den heeft en pas als de medicijnen niet aanslaan komt de diagnose mkz. Dan kan het virus al flink verspreid zijn. Het is dus heel terecht dat met name voor schapen direct een verzamel- en vervoersverbod geldt." Het mkz-virus is taai. Het kan enige weken buiten een gastheer overleven. „De ver spreiding is afhankelijk van de dichtheid van de populatie dieren. Hoe meer dieren bij elkaar, hoe groter de besmettingskans. Het virus kan namelijk ook via de lucht worden verspreid. Zeker als er weinig zon licht is en een goede luchtvochtigheid, kan het virus kilometers ver verspreid worden." Nederland is al zestien jaar vrij van mkz, en ook in de rest van de Europese Unie komt de ziekte niet voor. „Alhoewel we vorig jaar nog een geval in Griekenland hadden. In het Midden-Oosten, Zuid-Amerika, Afrika en het Verre Oosten is mkz wel aanwezig. Daar komt van tijd tot tijd een uitbraak voor. Via import van vlees en vleesproduc ten is er een redelijk risico dat je mkz im porteert. In vlees uit verre landen is het risi co klein, want na enige weken is het virus in vlees niet meer actief. In beenmerg en bloed blijft het echter lang actief." Sinds 1991 mag er in de Europese Unie niet meer worden gevaccineerd tegen mkz. „Dat heeft te maken met handelspolitiek. Gevaccineerde dieren zijn resistent maar kunnen het virus bij zich hebben en mogen daarom niet geëxporteerd worden. Anders verspreidt het virus zich op die manier. De Nederlandse veestapel is nooit in aanraking geweest met mkz en ze zijn er dus zeer ge voelig voor. Dat is nu een geluk bij een on geluk. Als er mkz heerst zie je dat vrij snel", aldus Egberink. Opzichter Leo Smit hangt een bordje op bij de toegang tot de Oostvaardersplassen. Dat natuurgebied is gis teren net als de slikken van Flakkee en de Hellegatsplaten afgesloten voor bezoekers. Staatsbosbeheer wil de runderen, zwijnen en herten in de natuurgebieden beschermen tegen mond- en klauwzeer. Ook zijn de schaapskuddes binnengehaald. De maatregelen zijn vooral gericht op het behoud van de Heek-runderen. Bij de Oostvaardersplassen lopen er daarvan vijfhonderd, op de slikken van Flakkee ongeveer 150 en op de Hellegatsplaten honderd. foto anp Raymond rutting DEN HAAG ANP Weekblad Panorama moet vol gende week een rectificatie plaatsen van het artikel over de verjongingskliniek New-Fill Center van Vanessa. Daarin moet staan dat in het nummer van 7 februari ten onrechte is vermeld dat Vanessa's melk zuurmethode grenst aan crimi naliteit. Dit heeft de president van de rechtbank in Amsterdam giste ren bepaald in een kort geding. Hij bepaalde eerder dat de be wuste Panorama met het artikel 'Het gevaar Vanessa' niet uit de winkels hoefde te worden ge haald. Een schadevergoeding van 500.000 gulden voor de ver jongingskliniek en 25.000 gul den voor C. Breukhoven alias Vanessa wijst president Orobio de Castro van de hand. In het artikel werd de metho de van het New-Fill Center, het inspuiten van melkzuur om het gezicht op te liften zonder ope ratie, bekritiseerd. Dit ging niet aan de klanten van de verjon gingskliniek voorbij. „In twee uur tijd hadden vrijdagochtend (na het verschijnen van de be wuste Panorama) twintig men sen hun afspraak afgezegd. Dan gaat het om 110.000 gulden", aldus Vanessa's advocaat. Panorama wilde een kritisch geluid laten horen tegenover de juichende verhalen in andere media over het New-Fill Center. Orobio de Castro stelt dat het artikel door de beugel kan, maar de opmerking dat 'haar melkzuurmethode grenst aan criminaliteit' te ver gaat. „Er is immers geen sprake van enig strafbaar feit of van enig justiti eel onderzoek, laat staan dat in dit stadium enige aanwijzing aanwezig is van overtreding van de strafwet. De criminalisering van de methode en daarmee van eiseres moet dan ook als louter grievend en zinloos wor den aangemerkt", aldus de pre sident. DEN HAAG ANP De apotheken hebben vorig jaar bijna 400 miljoen gulden bespaard op de uitgaven voor geneesmiddelen op recept. In totaal is 321 miljoen gulden be spaard doordat apothekers ho gere kortingspercentages in de prijzen verwerken. Nog eens 72 miljoen gulden betreft de ver koop van generieke middelen of parallel geïmporteerde medi cijnen, die goedkoper zijn. Dat blijkt uit cijfers van de Stichting Farmaceutische Ken getallen (SFK). De besparing betekent dat de overeenkomst tussen de openbare apothekers en minister Borst van volksge zondheid blijkt te werken. De afspraak hield in dat de apothe kers een groter deel van de kor tingen die ze ontvangen van de fabrikanten of de groothandel, doorberekenen in de prijzen aan cliënten. De zorgverzeke raars hoeven dan ook minder te betalen. UMUIDEN GOVERT WISSE De aanvoer van verse Noord zee-vis aan de afslag van IJmui- den blijft redelijk stabiel. De Nederlandse visserij vreesde na de invoering van de EU-maat regel op 10 februari voor een economische crisis. Maar het sluiten van grote delen van de Noordzee blijft vooralsnog zon der grote gevolgen. De kustvisserij is wel afgeno men, maar de grote kotters vangen behoorlijke hoeveelhe den schol, tong en tarbot in de gebieden, die wel toegankelijk zijn. De meeste schepen zitten noordelijker dan normaal. De vangsten van deze week in de nieuwe gebieden zijn kwantita tief gezien van vrijwel gelijk ni veau als de weken ervoor. Er wordt ook nog wat kabeljauw aangevoerd. De prijzen zijn nauwelijks ge stegen. De groothandel impor teert uit voorzorg wel meer ka beljauw uit Noord-Noorwegen, de Baltische Staten en landen om de Oostzee. De Algemene Inspectie Dienst (AID) heeft in de eerste anderhalve week na het instel len van het vangstverbod geen enkele Nederlandse kotter be trapt die aan het vissen was in de gesloten gebieden. Er wordt streng gecontroleerd met vlieg tuigen, boten en het satelliet volgsysteem. Er zijn slechts twee sportvissers bekeurd.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 3