Nieuwe regels fnuikend voor vuurwerkhandel 2*2 'Ze heeft zo'n prachtige begrafenis verdiend' ™'ongeiukt in Verbod schapenhandel treft islamitische offerfeesten GRATIS LEIDSCH DAGBLAD ^•35 miljard treft weer erslautern A 15 16 18 lelsoverschot Jerlanders niet !4met politie ss o Nobel: uh:;te jaar ooit' edreiging in lal techniek Rijnsburger 17 Noord wijk Gewapende overval op reisbureau Hoofdprijzen 19 Vakantiegangers vertraagd door protest buschauffeurs overdag r droog z' -ï Bond wil drie actiemiddagen in onderwijs 2 WEKEN )AG 23 FEBRUARI 2001 irgers nnaar s-n eren kjiden dil istc 5<" fl Handelsoverschot van Ne- d is in het jaar 2000 uit- ien op 35 miljard gul- Is )at is 13 miljard meer liri 11999, zo heeft het Cen- ureau voor de Statistiek vandaag gemeld. Er vorig jaar voor 505 mil- litgevoerd tegen een in- ian 470 miljard. Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad DAAG 22 PAGINA'S and and en Kunst en Samenleving van de Dag nsten ie Diensten JJS Groen WieL Leids Dialect: de betekenis van 'ridderen' bij het opruimen Bewoners Hoorneslaan protesteren tegen onveilige straat CDA in Warmond hekelt voorkeur voor Leiden Van der Veen Meerstadt weg uit Alphense politiek ;el Nederlanders zijn onte- q. over de hulpvaardig- ®an de politie. Ook is bij helft niet te spreken bestrijding van crimi- t. Dat blijkt uit een gro- •rnationale enquête on- ,000 bewoners van géïn- aliseerde landen. In ze- ,se n andere landen oorde inwoners positiever inzet van hun agenten. kzo Nobel was 2000 'het aal aar ooit'. De nettowinst 10,1 met een kwart tot 2,1 'tru 1 gulden. Het bedrijfsre- groeide met 16 procent miljard gulden. De om- ain toe met 15 procent tot d gulden. in de kwartfinale van ifa- Cuptoernooi wraak op Kaiserslautern. Met tse ploeg vocht PSV in sizoen '98-'99 in de lions League twee bela- th redstrijden uit, die de 9 give naren allebei verlo- iV bereikte gisteravond ma de kwartfinale on- eShet 3-2 verlies van Par- sddde rust leidde de lands- Piien nog met 0-2. Dank O 2-1 overwinning thuis 'SV toch door. „Het mij niks uit wie de vol- tegenstander is", zei Pa Erik Gerets. „Ik denk Duitsers qua voetbal de jende partij zijn, siek zijn ze sterker." Sport ikbonden hebben de 'ers in de metaal van- S (jedreigd met acties. Ko- werkgevers niet voor 1 tegemoet aan de CAO- ^ftllen dan volgen acties, akingen behoren tot de jkheden. Grootste 1 anten zijn het loon en [enschap over werktij- 'e CAO-metaal is de e in de marktsector en >or 400.000 mensen. -3,5 7 19 -8,9 14 2 20 20 .13,15,16,17,18 10 21,22 ^programma's11 10,14 12 Vier van de vijfwinkels moeten stoppen met verkoop DEN HAAG GPD Van de drieduizend winkels die met oudjaar siervuur werk verkopen, moeten er ongeveer 2.400 stoppen met deze nevenactiviteit vanwege strengere vuurwerkregels. Van de zestig bedrijven die professioneel vuurwerk op slaan en verkopen moeten er circa vijftig verhuizen of ophouden. Ongeveer 750 bedrijven die rond de jaarwis seling tot 10.000 kilo consumentenvuurwerk opslaan, moeten hiermee stoppen. DEN HAAG GPD Dat schrijft minister Pronk (VROM) aan de Tweede Kamer. Hij bracht de strengere eisen begin deze maand al naar bui ten maar nu zijn de gevolgen voor de bedrijfstak pas bekend. De Tweede-Kamerfracties van WD, D66 en Groenlinks me nen dat de afstandseis voor ver kooppunten van siervuurwerk, twintig meter van elke bebou wing, wellicht te streng is. PvdA en CDA oordelen echter van niet. Dat door die eis veel win kels de verkoop van consumen tenvuurwerk moeten staken, is onvermijdelijk, stellen zij. Bedrijven hebben nog twee jaar de tijd om aan de regels te voldoen. Daarna moeten be drijven die siervuurwerk op slaan of verkopen op twintig meter afstand van bebouwing zijn gevestigd. Ondernemingen die professioneel vuurwerk ver vaardigen of opslaan, moeten op achthonderd meter van wo ningen of andere bebouwing staan. Er gelden maxima aan de hoeveelheden vuurwerk die mogen worden opgeslagen. De opslag moet in speciale be waarplaatsen. Containers zijn niet toegestaan. De strengere regels zijn inge geven door de vuurwerkramp in Enschede op 13 mei vorig jaar. Door de ontploffing van het vuurwerkbedrijf SE Fire works werd een woonwijk weg gevaagd en vonden 21 mensen de dood. De vuurwerkbedrijven die aan de nieuwe regels willen vol doen, zullen veel geld moeten investeren om de veiligheid te vergroten. Vaak zullen ze moe ten verhuizen naar de rand van de bebouwde kom. Pronk trekt 318 miljoen gulden uit om mee te betalen aan de verhuizing of aan de aanpassingen. Circa tien bedrijven die wer ken met professioneel vuur werk kunnen op hun huidige plek blijven zitten. Dat geldt ook voor ongeveer zeshonderd verkooppunten van siervuur werk. Deze ondernemingen zullen echter wel geld moeten stoppen in het vergroten van hun veiligheid, blijkt uit Pronks brief. De branchevereniging VEN stelt dat haar leden de dupe worden van een falend over heidsbeleid omdat zij al jaren aan het ministerie van VROM vraagt om deskundige controle en het certificeren van bedrij ven in professioneel vuurwerk. Maar VEN-voorzitter Wagen voort zegt dat hij bij VROM geen gehoor vindt. Chauffeurs van vakantiebuss- sen zetten vanmiddag na vijf uur hun wagens tijdelijk stil op de parkeerterreinen van het AC restaurant in Boxmeer en res taurant Het Heuveltje in Beek. Daardoor krijgen veel vakan tiegangers te maken met ver tragingen van één tot ander half uur. Volgens de vakbon den zullen de chauffeurs geen extra files veroorzaken op de snelwegen. De chauffeurs kiezen de vooravond van de krokusva kantie uit voor hun eerste ac ties voor een betere CAO. Tij dens het overstappen op de bus naar de juiste bestemming zullen de chauffeurs de skiërs die de bussen voornamelijk bevolken, niet aanmanen tot spoed, maar gaan ze juist een kop koffie drinken. De vakan tiegangers krijgen een pamflet waarin het hoe en waarom van de vertragingsactie wordt uit- gelegd. Gedenkwaardige laatste gang van Kaatje van Dam Een 27-jarige man uit Rijnsburg is gisteravond rond midder nacht om het leven gekomen bij een ongeval op de Heren weg in Noordwijk. De man reed met een witte personenauto met zeer hoge snelheid in de richting van de provinciale weg, de N206. Bij het ongeval waren geen andere weggebruikers be trokken. Hoe het heeft kunnen gebeuren is dan ook onbekend. Getuigen verklaren een harde klap gehoord te hebben. Toen ze gingen kijken, vonden ze de auto ondersteboven liggend in het weiland naast de weg. De bestuurder was de enige inzit- tede en was ter plaatse aan zijn verwondingen overleden. De verkeersdienst van Politie Hol lands Midden onderzoekt de oorzaak van het ongeval. De begrafenisstoet op de Haagse Schouwweg, vlakbij de begraafplaats Rhijnhof. LEIDEN AD VAN KAAM Groenoord was uitgelopen, de Breestraat stond vol en op de dr. Lelylaan duurde het nog ge ruime tijd eer de files waren opgelost. De laatste gang van Kaatje van Dam was een me morabele, bijna net zo indruk wekkend als haar leeftijd: 113 jaar en 3 maanden. „Ze heeft het verdiend, zo'n prachtige begrafenis", sprak een buur vrouw uit Noord, gezegend met een filosofische kijk op het leven. „Want het valt toch waarachtig niet mee om het zo lang uit te houden in deze we reld." De 'beloning' daarvoor, voor het worden van de oudste van Nederland en de op drie na oudste van de wereld, kwam in de vorm van een in Leiden zel den vertoonde begrafenis, met alles erop en eraan. De niet ge ringe kosten daarvan werden gedragen door de begrafenis ondernemer bij haar om de hoek. Die had zó lang op haar moeten wachten dat, nu ze dan toch eindelijk was gekomen, wat hem betreft een mooi ge baar wel op z'n plaats leek. De burgemeester deed er vervol gens nog een schepje bovenop. Dus draaide gistermiddag, klokslag twaalf uur, een escorte van negen motoragenten de smalle Groenoordstraat in waar Catharina Agenita van Dam- Groeneveld het laatste deel van haar lange leven samen met haar zoon Cor (71) doorbracht. Het escorte ging vooraf aan een zwarte karos, getrokken door vier robuuste Friezen, stuk voor stuk gehuld in zwarte kleden en gestoken in zwarte kappen. Op de bok en eveneens in vol or naat - dus met bont en steek - de eigenaar van stalhouderij FOTO HIELCO KUIPERS Haasnoot uit Rijnsburg, dé spe cialist in Nederland op het ge bied van rouw- en trouwkoet sen. „Je ziet het inderdaad niet veel, maar toch doen wij dit ge middeld eens per week. Door heel Nederland en zelfs tot in Duitsland en België toe. Soms wel eens met acht paarden er voor." Pagina Leiden: 'Het is hier net zo druk als op 3 oktober' ld of u in de prijzen valt? Kijk dinsdag naar de StaatsloterijShow op RTL4 om 20.30 uur. r kans, meer geld, in de Staatsloterij. Financiële strop voor handelaren LEEUWARDEN ANP De maatregelen wegens de uitbraak van mond- en klauwzeer in Groot-Brittan- nië bemoeilijken de islamitische offer feesten in Nederland. Moslims hebben op 6 maart veel rammen nodig om te offeren. Door het afgekondigde verbod op de handel in schapen, lijkt het on mogelijk nog aan slachtlammeren te komen. Die waarschuwing uitte een woord voerder van de islamitische gemeen schap in Leeuwarden donderdag. Als de offerfeesten niet kunnen doorgaan, moeten moslims Allah op een andere wijze eren. Zij kunnen familie in het buitenland vragen een extra schaap te slachten. „Of je laat in Mekka een dier offeren", opperde de zegsman. De aanvoer van schapen op de Ne derlandse veemarkten zou juist de ko mende weken aantrekken wegens de offerfeesten. Schapenhandelaren spre ken van een financiële strop. Tijdens het offerfeest (ld al-adha) aan het einde van de jaarlijkse bedevaart naar Mekka herdenken moslims het of fer van Ibrahim (Abraham). Ze delen het vlees met armen, familie en beken den. Volgens het verhaal in de koran en de bijbel stond Abraham op het punt in opdracht van God zijn zoon te offeren toen God dat op het laatste moment verhinderde en een offerdier zond dat Abraham in plaats van zijn zoon mocht slachten. A. Qayyoem, voorzitter van de islami tische stichting Halal Voeding en Voed sel, toezichthouder op verantwoord ri tueel slachten, vind de angst van de Leeuwardense moslims voorbarig. „Er zijn in Nederland een paar bedrijven met Engelse schapen. Deze zijn goed afgeschermd van de buitenwereld en worden in de gaten gehouden. Er zijn nog genoeg Nederlandse schapen voor handen voor de moslims." Het offerfeest kan volgens Qayyoem gewoon doorgaan. „De schapen wor den misschien wel wat duurder, maar dat komt vooral door voorbarige pa- niekkreten als deze. Zolang de overheid ons niet waarschuwt, zie ik geen reden waarom het offerfeest niet door kan gaan." NR. 42550 LOSSE NUMMERS 2,25 ZATERDAG 2,75 Mensje van Keulen: schrijven van de hak op de tak Extra lange pauzes op overstapplaatsen Volgens woordvoerder De Jong van CNV Tour is het niet de bedoeling dat het andere verkeer last heeft van de acties. Er worden geen bussen stilge zet op plaatsen waar files kun nen ontstaan. Daarom is ook niet gekozen voor acties op gro te, drukke opstapplaatsen als Utrecht en Eindhoven. Omdat de acties tijdens de avondspits plaats hebben is het daar al druk genoeg. De chauffeurs willen met hun acties hun eisen kracht bijzet ten. Gisteren liepen onderhan delingen voor een nieuwe CAO stuk. De busbestuurders willen dat er een einde komt aan de 'tijd-voor-tijd-regeling' waarbij zij de overuren uit drukke tij den moeten compenseren in rustige tijden. Daarnaast willen de bestuurders een ombouw van de vut-regeling naar een prepensioen en in het buiten land eenpersoonskamers om beter te kunnen uitrusten. Dat komt de veiligheid van de pas sagiers ten goede. HET WOORD IS AAN Kadé Bruin Veel kunst wordt opgehan gen, maar de kunstenaars gaan vrijuit. vooruitblik zon maan dins SMUK *74° *174° -173° 1SS& 70% 50% 70% 20% 30% 20% Reisbureau D-Reizen op de hoek van de Kanaalstraat en de Heereweg in Lisse is gistermid dag rond half zes overvallen door twee mannen. Het duo bedreigde de twee aanwezige medewerksters met een vuur wapen. Ze gaven een geldkistje mee waarna de overvallers on middellijk vertrokken. De ge alarmeerde politie kon de man nen, waarvan er één een blau we baseballpet en een bruine jas droeg, niet meer achterha len. Gisteravond werd onmiddel lijk een kort buurtonderzoek gehouden. Dat wordt vandaag voortgezet. Alle winkeliers en buurtbewoners rondom het reisbureau wordt gevraagd of ze wellicht iets is opgevallen. Op het moment van de overval wa ren geen klanten meer aanwe zig in het reisbureau. Hoeveel geld de overvallers precies heb ben buitgemaakt, wil de politie niet bekendmaken. UTRECHT ANP De Algemene Onderwijsbond (AOb) heeft het personeel in al le sectoren van het onderwijs opgeroepen om in de midda gen van 12, 13 of 14 maart het werk neer te leggen. De werk onderbrekingen moeten per re gio plaatshebben. De bond moet nog bekijken welke regio's op welke dagen zullen staken. Het is daarom nog niet bekend op welke dag in Noord- en Zuid-Holland gestaakt zal wor den. Volgens voorzitter J. Tiche laar is het noodzakelijk om de politiek duidelijk te maken dat het ernst is met de eis om struc tureel meer geld in het onder wijs te steken. De AOb herhaalt dat het alleen al voor dit jaar om zeker een miljard gulden gaat. De bond ziet tot nu toe nog geen enkele aanwijzing dat in de voorjaarsnota inderdaad extra geld voor het onderwijs beschikbaar wordt gesteld. Als de politiek niet reageert op de acties, dan zegt de AOb uit alle vormen van overleg met het ministerie van onderwijs te stappen. De bond liet dit drei gement al eerder doorklinken. 1 Ja, ik wil een abonnement j op het Leidsch Dagblad. Naam: I Voorletters: m/v Adres: I Postcode: Plaats: Telefoonnummer: (l.v.m. controle bezorging] Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch (ƒ37,30) Per kwartaal automatisch (ƒ106,95) Per kwartaal acceptgiro (ƒ107,95) i i i i i i f Bank/giro nr: Handtekening Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad I DE WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon In een envelop, zonder postzegel, naar: I Leidsch Dagblad, abonnee service, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 071- 5128 030 of abonneren vla: I www.leldschdagblad.nl 712141 400114 maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 1