'Deze man was uniek' Bos draait artiestenbelasting terug Cultuur Kunst Schrijven van de hak op de tak De allergrootste hits van Irving Berlin: van goud naar klatergoud tienenspreekuur, toneel 'ii 'Skeletten op Stelten' Heel erg traag. Metal Market in het LVC «IJDAG 23 FEBRUARI 2001 19 Paul Huf Award voor Rentmeester ^msterpam Fotograaf Co Rentmeester (1936) krijgt volgende maand de KLM Paul Huf Award. Het is voor de tweede keer dat deze fotoprijs, waaraan een bedrag van 50.000 gulden is ver- londen, wordt uitgereikt. Rentmeester werd vooral beroemd als jportfotograaf maar fotografeerde ook tijdens de oorlog in Viet nam en in Indonesië. Hij is tot nu toe de enige Nederlandse fo tograaf die met de World Press Photo of the Year Award werd jkroond. Hij werkt en woont sinds 1961 in de Verenigde Sta ll. De eerste Huf Award werd in 1999 uitgereikt aan Oliviero oscani, een Italiaan die onder andere bekend is van de om- reclamecampagne van kledingmerk Benetton. Lionel Richie komt naar Nederland rotterdam/groningen Lionel Richie, die met de single 'An gel' momenteel hoog in de hit lijsten staat, komt naar Neder land. Hij geeft twee concerten. Op 24 april staat hij in Ahoy' Rotterdam en op 30 mei in de Groningse Martinihal. De kaartverkoop voor beide con certen begint morgen om 10.00 uur bij de bekende voorver koopadressen. Collectie Manteau onder de hamer ieiden/brussel Het Leidse antiquariaat AioloZ veilt 25 maart de een boekencollectie van de 90-jarige uitgeefster Angèle Manteau. Zij actie gaf onder anderen Boon, Claus, Daisne, Bomans, Elsschot, Reve ipun en Van de Woestijne uit. Ook onderhield ze contacten met bij- ene; voorbeeld Du Perron, Greshoff, Nijhoff, Roland Holst en Slauer- maji hoff. In de loop der jaren heeft Manteau een enorme collectie mde bijzondere boeken verzameld, onder meer met handgeschreven bekt teksten van de auteurs. De veiling heeft plaats tijdens de Inter- i nationale Beurs van het Oude Boek in Brussel, col!' Status Quo in Heineken Music Hall p tes >msterdam Status Quo geeft op zondag 28 oktober een concert Boel in de Heineken Music Hall in Amsterdam. Vorige maand speel- nk u de Status Quo nog in een uitverkocht Fries Expo Centrum in «euwarden. De voorverkoop begint morgen om 10.00 uur. kamerscherm Maris in Rijksmuseum des ^msterdam Het Rijksmuseum in Amsterdam krijgt volgende acti iet de grote musea spelen weer op de grote lege vlakte van voorjaarsvakantie die zo- rel kinderen als volwassenen reer met leuke dingen kun- (d< len vullen. Naturalis heeft ilkdeuwe tentoonstellingen zo- oge Is die van meester-dierschil- ir vi er Joseph Wolf en 'Het Brein' al il ver de werking van onze her- st. lenen. Daarnaast is er nog de skelettenopstelling. erder houdt stenendeskun- ;e Hanco Zwaan in de voor- rsvakantie elke middag van 4.00 tot 16.00 uur een e tenenspreekuur in het Na irn r Informatie Centrum. Alle lïooie, rare of gekke stenen rj unnen hem worden voorge- gd. De toegang is gratis Museum Boerhaave heeft elid maand een kamerscherm van Matthijs Maris (1839-1917). Ja renlang was onbekend waar het kunstwerk was gebleven. On langs dook het op in de particuliere collectie van Anne Sloman lie het aan de kunstinstelling wil geven. Matthijs Maris is de broer van de bekendere Jacob en Willem Maris. Het scherm is C lanaf 16 maart te zien in de nieuwe Aanwinstenzaal van het 'nuseum. Volgens het Rijksmuseum is het scherm het enige neubelstuk dat Maris heeft beschilderd. sch het elar eiden Marc-Marie Huijbregts geeft op dinsdag 22 mei een ex ti tra voorstelling van zijn programma 'Marc-Marie H.' in de Leid- Teue Schouwburg. Kaarten zijn telefonisch te reserveren: 071- et ar H31943/44. t de de ove eiden De Centrale Bibliotheek Leiden, aan de Nieuwstraat 4, pi loet een aantal van haar boeken in de verkoop. Er worden ook PAK d's en tijdschriften van de hand gedaan, op 3 en 4 maart van 2.00 tot 17.00 uur en zondag van 13.00 tot 17.00 uur. Ixtra voorstelling 'Marc-Marie H.' liblioheek Leiden verkoopt boeken J /lusea op de kindertoer >en elk "ei tens je van Keulen in Burcht Literair ?de EIDEN een workshop 'Skeletten op Stelten' waarbij kinderen tot 12 jaar een eigen mini-Anato- misch-Theater kunnen bou wen, waarin ze aan de slag kunnen met een schaar als scalpel op 27 februari en 1 maart van 14.00 tol 16.00 uur. Ook is er de 'Rondleiding met een lach', waarbij acteur Huip van Dijk verschillende belang rijke wetenschappers ontmoet en komische anekdotes over het leven en werk van deze fi guren aanhoort op 25 februari en 2 maart van 14.00 tot 15.00 uur. Daarnaast speelt thea- tergbroep Pandemonia het to neelstuk 'Wee, o wee' op 28 februari en 4 maart om 14.00 en om 15.00 uur. Dit naar aanleiding van de tentoonstel ling Van Lust tot Leven die nog steeds loopt. den haag gpd Amateurartiesten hoeven geen belasting meer te betalen over optredens waar zij al leen een onkostenvergoeding voor krijgen. Staatssecretaris Bos (financiën) heeft een streep gehaald door dit voorschrift uit de nieuwe belastingwet. De bijeffecten - pa pieren rompslomp en hogere kosten voor organisatoren - waren onbedoeld, laat hij de Tweede Kamer weten. Van 'klein-artiesten', die qua gage tussen prof en amateur inzitten, wordt alleen nog het echte loon belast. Voor hen voert Bos een onkostendrempel in waaronder zij geen belasting hoeven te betalen. De hoog te van de drempel bepaalt hij nog in over leg met de podia om te zien wat een reëel bedrag is. Het bedrag daarboven wordt dan wel beschouwd als loon. Daarover moet belasting worden betaald. Professionele artiesten zijn volgens Bos gewone ondernemers. Die moeten binnen de gage wel al hun onkosten blijven aanto nen. Onder amateur-artiesten verstaat Bos bijvoorbeeld fanfares en harmonieën. Artiesten en concertorganisatoren klaag den steen en been over de nieuwe wet die sinds 1 januari gold. Bands gingen er op achteruit want die moesten opeens 20 pro cent belasting betalen over hun onkosten vergoeding. Zaaleigenaren en concertorga nisatoren klaagden want die zagen de prijs van een band omhoog schieten en hadden meer papieren rompslomp. Oorzaak: de muzikanten waren volgens de belastingwet voortaan voor één dag in dienst van de zaaleigenaar of de organisator. Amateurs ontvangen geen loon maar een onkostenvergoeding. Over die vergoeding moest vanaf januari twintig procent belas ting worden betaald. Alleen wie voor elk optreden bij de belastinginspecteur een 'onkostenvergoedingsbeschikking' haalde, kon ontheven worden van deze belasting. De betreffende artiest moest wel bewij zen dat hij de betaalde onkosten ook had gemaakt. Overzichtstentoonstelling Harm Kamerlingh Onnes in Stedelijk Museum De Lakenhal Hij mist de werken die hij heeft uitgeleend nu al. ,,Want ik kijk heel graag naar mooie dingen." Har Walenkamp, al 35 jaar uit bater van restaurant Alle- mansgeest in Voorschoten, zal de komende tijd ver moedelijk dan ook gere geld in Stedelijk Museum De Lakenhal te vinden zijn. leiden paul de tombe Om op de gistermiddag door hem geopende overzichtsten toonstelling van Harm Kamer lingh Onnes te kijken naar vijf schilderijen en de twee kera- mieken die hij zelf heeft uitge leend en om het andere werk van de in Zoeterwoude geboren kunstenaar te aanschouwen. Werk dat kunstverzamelaar Walenkamp bijzonder aan spreekt vanwege 'de blije en liefhebbende ondertoon'. „Er zit altijd enig mededogen in. Dat kwam voort uit zijn aard." Har Walenkamp (61) kende Harm Kamerlingh Onnes (1893-1985) persoonlijk. Via fo tograaf Chris Stapels maakte hij kennis met de telg uit de be roemde familie op de Voor- schotense kunstkring. Niet dat hij nu zo goed bevriend met hem was, want 'daarvoor was alleen al het leeftijdsverschil te groot', maar hij herinnert zich de veelzijdige kunstenaar nog goed. „Een heel vriendelijke, bescheiden man, die zonder opsmuk wilde leven. Altijd een alpinopetje op en altijd op z'n fietsje. Schilderend wat hij te genkwam. Schapen in de regen, boerderijtjes, een oud gekje in Endegeest, het Lammenschans- plein in Leiden en het interieur van een kapperszaakje aan de Herenstraat, waar hij kennelijk vaak kwam." Harm Kamerlingh Onnes maakte portretten, stillevens, landschappen en stadsgezich ten, maar werd toch het meest bekend om zijn karakterschet sen van het dagelijks leven. 'Dat verhalende, dat anekdotische, zijn kleurgebruik en zijn inne mende kijk op mensen en din gen', sprak ook Walenkamp zo aan dat hij een fervent verza melaar werd van de kunstzinni ge uitingen van 'de schilderen de Simon Carmiggelt', die ook nog tekende, keramiek en glas- in-loodramen maakte, aan bin nenhuisarchitectuur deed en postzegels ontwierp. Behept met een van zijn va der geërfde liefde voor de kunst, kocht de restauranthou der ook objecten van andere schilders uit de twintigste eeuw, vanwege de losse toets in hun schilderkunst, maar dat losse vond hij toch vooral terug bij Harm Kamerlingh Onnes. Die zijn werk bovendien altijd voor een schappelijk prijs verkocht. „Want voor het geld hoefde hij niet te schilderen. Hij deed het meer voor de erkenning." Het kwam Walenkamp als verzamelaar goed uit. „Zijn schilderijen gaan nu weg voor bedragen die ik niet meer zou kunnen neertellen, maar als verzamelaar houd je toch altijd de drang tot kopen. Ik ben he lemaal niet zo'n verspillend persoon, maar als het op kunst aankomt, ben ik bereid een lie ve veer te laten. Uit hartstocht, hebzucht en praalzucht, mis schien. Dus is het maar goed dat ik zijn werk destijds heb kunnen aanschaffen", aldus Walenkamp die nog wat dieper inging op 'de waanzin die je nodig hebt om verzamelaar te worden' in zijn toespraak bij de opening van de tentoonstelling in de Lakenhal. Circa honderd schilderijen en tekeningen en honderd kerami sche werken schetsen daar tot en met 3 juni een beeld van een dei iaarten baanders he Yrk( In de boekhandel wordt vaak nsti evraagd naar 'De Ongelukki- Woe', terwijl mijn nieuwste ro- Hian 'De Gelukkige' heet. Dat omt zeker doordat ik de aam heb altijd somber te :hrijven." Mensje van Keulen I q ertelde gisteravond in het ka- td er van Burcht Literair over aar leven met de boeken die de afgelopen dertig jaar eeft geschreven en die op een dii rote stapel bij haar op de tafel netigen. Vier jaar heeft ze ge- rerkt aan 'De Gelukkige'. „Ie- ere dag leefde ik ermee. Ach- eraf denk ik: hoe heb ik het oor elkaar gekregen?" Van Keulen vertelde over al aar boeken, las fragmentjes re 1 oor en verontschuldigde zich an at ze misschien wat van de ak op de tak sprong. „Maar nzi ch rijven gaat ook vaak van de i, ak op de tak." En ze illu- reerde dit met 'Snelle reis an oor mijn kamer', waarin ze jachtigheid voelbaar maak- die haar bij het schrijven irgezelde. Veel succes oogstten de ge dichtjes uit 'Van Aap tot zet'. Ze schreef ze voor de kinder pagina van NRC-Handelsblad, maar het waren vooral de vol wassenen die reageerden. „Eén meneer schreef waarom ik voor de k een kikker en geen koe had gekozen." Kalmte en bescheidenheid kenmerkten de avond en Van Keulen mag dan beroemd ge worden zijn met een zwartgal lig naturalisme, het waren toch vooral een onderhoudende toon en lichte humor die de avond kleurden. De schrijfster veronderstelde dat men wel koffie nodig had om wakker te blijven, maar de aandacht waarmee haar verhaal werd gevolgd, zal haar zeker niet zijn ontgaan. Het publiek was meer tevreden dan nieuwsgie rig- Er werd maar één vraag ge steld: welk van haar eigen boe ken haar het dierbaarst was. Al haar boeken hadden wel iets waarom ze het dierbaarst kon den zijn, vertelde ze. Maar de gedreven manier waarop ze over 'Olifanten op een web' praatte, verried hoe dicht dit bij haar stond. Het is dan ook haar enige echt autobiografi sche werk. „Ik schreef het na de dood van mijn moeder. Ik was ge schokt. Ze was 73, maar ik had nog het naïeve gevoel dat ze nooit dood kon gaan. Ik was in Spanje toen mijn zus me belde en vertelde dat ze dood was. Ik begon meteen te schrijven. Al les van haar en van vroeger kwam boven. Ze hielp veel mensen. In haar huis vonden we zes sleutels van mensen bij wie ze schoonmaakte. Dat te kende haar. Ik herinnerde me veel dingen weer heel scherp en schreef intens, zonder noti ties vooraf, met het besef dat het leven ineens kon ophou den. De dood stond als een schaduw achter me. Ik moet dit boek afkrijgen, dacht ik en toen het zover was, had ik het gevoel dat ik de dood een mep had gegeven. Dit kon me niet meer worden ontnomen." Momenteel is 'De Gelukkige' haar lievelingsboek. Omdat het haar nieuwste is, maar ook omdat ze zich, als na veel zwoegen een boek af is, geluk kig voelt. Mensje van Keulen: „Toen 'Olifanten op een web' klaar was, had ik het gevoel dat ik de dood een mep had gegeven." foto gpd eenling die onafhankelijk van welke stijl of groep ook tot een grote productie kwam. „Harm Kamerlingh Onnes was uniek", aldus Walenkamp. „En deze ex positie geeft een mooi en repre sentatief overzicht van wat hij in zijn leven heeft gedaan. Dat is vaak zo verschrikkelijk leuk dat ik de werken die ik heb uit geleend nu al mis." 'Harm Kamerlingh Onnes 1893-1985', t/m 3 juni in Ste delijk Museum De Lakenhal, di. t/m vr. 10.00-17.00 uur, za. en zo. 12.00-17.00 uur. Wulpse dames en stoere man nen, de verpersoonlijking van figuren uit de Griekse mytho logie, zijn momenteel te zien op de tentoonstelling 'Griekse Goden en Helden uit de tijd van Rubens en Rembrandt' in het Dordrechts Museum. Het gemeentemuseum heeft er nogal wat voor over gehad om deze meesterwerken in huis te halen. Het is de duurste expo sitie die het ooit heeft gehad. Om uit de kosten te komen, zijn minimaal 40.000 beta lende bezoekers nodig. Het zou vreselijk jammer zijn als dat niet gaat lukken. In het Rijksmuseum in Am sterdam zou deze tentoonstel ling zeker honderdduizenden bezoekers trekken. In dat ge val zou de landelijke pers er ook veel meer aandacht aan hebben geschonken. Maar Dordrecht is, net als Leiden, voor de kunstredacties die in Amsterdam of Rotterdam ze telen geen stad waarheen men zich met spoed meent te moe ten verwaardigen. Een voorbeeld: op de dag dat de Volkskrant in een be scheiden artikel aandacht schonk aan de 'Griekse Goden' werd in die krant paginagroot uitgepakt over tentoonstellin gen in zowel Parijs en Lon den, alsof u en ik elke week naar de Europese hoofdsteden uitvliegen voor een museum- bezoek. De mate waarin inter nationale tentoonstellingen onder de aandacht worden gebracht zegt vooral veel over de mate van arrogantie waar mee het publiek, de lezer, te gemoet wordt getreden. En in het geval van de Dordrechtse tentoonstelling ook tekort wordt gedaan. De Griekse Goden en Hel den' mag u niet missen, maar hebben uiteraard weinig met Dordrecht te maken. Dat zegt iets over de ambitie van stede lijke musea om (internatio naal aan de weg te blijven timmeren. Maar het maakt ook duidelijk dat maar wei nig gemeentelijke musea hun naam zó eer aan doen als het Stedelijk Museum De Laken hal in Leiden. Gistermiddag werd daar de tentoonstelling geopend van met werken van de veelzijdige Leidse kunste naar Harm Kamerlingh On nes. Een verrassend overzicht dat voor het eerst in samen hang met zijn leven in Leiden wordt getoond. Bij de tentoonstelling verschijnt het boek 'Harm Kamerlingh Onnes' waarin zijn veelzijdige oeuvre en het kunstzinnige milieu waarin hij verkeerde, uitvoerig wordt beschreven. Het is nog maar enkele we ken geleden dat de tentoon stelling 'De Leidse Fijnschil ders uit Dresden' werd ge opend. Een bijzondere collec tie van meer dan vijftig mees terwerken die voor het eerst sinds eeuwen in hun stad van herkomst te zien zijn. Bij deze tentoonstelling is ook een ca talogus verschenen waarin deze verzameling prachtig is afgebeeld en wordt beschre ven. Op het tentoonstellingspro gramma voor later dit jaar staat nog de expositie 'Begeer lijk Zilver, gebruiks- en sier voorwerpen van Corel Begeer 1883-1956'. De naam Begeer is een begrip in de zilverwereld, en zeker in Leiden en omge ving omdat veel van de voor werpen zijn vervaardigd in de Zilverfabriek Voorschoten. In de afgelopen twee jaar timmerde De lakenhal onder meer aan de weg met een ex posities van het werk van Kees Buurman, een expositie rond de Zangeres Zonder Naam en niet te vergeten: de tentoon stelling 'Dageraad van de Mo derne Kunst'. Het tentoonstel- lingsoeuvre en de publicaties van het Leidse stedelijk ken merken zich dan ook door het in kaart brengen van belang rijke perioden van de sociale en culturele geschiedenis van deze stad. Het in samenhang hiermee tonen van de moderne kunst en sociaal-economische ge schiedenis van de stad na 1940 schreeuwt om uitbrei ding van het museum. Het ge meentebestuur heeft daartoe al in 1999 het Scheltema- complex aan de Oude Singel aangekocht. Een uitwerking van de plannen laat evenwel lang op zich wachten. Kenne lijk is dit gemeentebestuur niet competent genoeg om plannen van enige importan tie te realiseren. De economi sche voorspoed van deze stad gaat, net als voor de muziek - podia geldt, vooralsnog ook aan het stedelijk museum voorbij. Het gaat in elke geval traag... heel erg traag. JAN RIJSDAM De jaarlijkse Metal Market wordt gehouden op zondag 4 maart in het LVC aan de Bree- straat in Leiden. De markt is bedoeld voor fans van verschil lende soorten metal, punk en hardcore. Te koop zijn onder andere cd's en 'merchandise' van in ternationale bands en artiesten. Andere marktwaren zijn pos ters, T-shirts en petjes. „De din gen die je in een gemiddelde cd-winkel niet zal vinden", al dus de organisatie. De Metal Market duurt van 12.00 tot 18.00 uur. De entree bedraagt vijf gulden. theater recensie susanne lammers Voorstelling: There's no business like show business, een musical met songs van Irving Berlin. Met Jon van Eerd, Geor ge Chan, Richard Remmerswaal, Antje Monteiro e.a. Gezien: 22/2, Leidse Schouwburg. Nog te zien: 23/2, aldaar. De eerste indruk is: lekker ou derwets. Een enorme zwarte trap vult het podium, de kle ding is feestelijk wit. Het orkest weet de weg in de spitse, door zichtige arrangementen en houdt de sfeer bepaald intiem, ook al breken de zangers gere geld los in uitbundige choreo- grafiën en dito samenzang. Het American Songbook Theater brengt een musical, gebaseerd op de allergrootste hits van Ir ving Berlin, en op het eerste ge zicht lijken alle ingrediënten voor een avond genieten volop aanwezig. Het ontbreekt alleen nogal aan een goed verhaal. Meer dan een chronologische lijn is in de voorstelling niet te ontdekken; elk lied is een los plaatje, het geheel een gezapig dia-avondje, hoe hoog de benen ook worden opgegooid. Berlins biografie is de basis, en hoewel de bekend ste liedjesschrijver van Amerika meer dan honderd jaar oud werd, blijkt zijp leven ontoerei kend om het verhaal boeiend te houden. De mix van ups en downs in zijn carrière en zijn door de bank genomen gelukki ge privé-leven is ofwel te ma ger, ofwel te veel ontdaan van scherpe, en dus interessante, kantjes. Wat blijft zijn de liedjes. 'Put tin' on the Ritz', 'Shaking the blues away', 'Easter Parade', 'Cheek to cheek', 'Play a simple melody', en niet te vergeten 'White Christmas' - en er is nog veel meer uit die goudmijn te putten. Dat doen Jon van Eerd, die Ir ving Berlin speelt, en de zijnen dan ook, maar het goud wordt in hun handen toch voorname lijk klatergoud. De vastgeroeste theater-smile om de mond, die de voorstelling bubble-gum-ro- ze verft, en de gelikte afwisse ling van up-tempo naar senti menteel en terug maken de musical klef. Daarbij komt dat de stemmen, die het in samen zang nog aardig redden, solo ei genlijk ontoereikend zijn. Voor al Ineke van Klinken, die de rol van Berlins toegewijde echtge note speelt, is zwaar onder de maat. Dun, meisjesachtig pie pend en vooral met veel te wei nig emotie. Dan doet Antje Monteiro het beter. Zij brengt 'When the midnight choo choo leaves for Alabam' geestig tot leven, laat het liedje sprankelen en dus horen wat de kracht van Irving Berlin was. Maar dat is een uit zondering, want eigen interpre tatie is iets dat in deze show bij na volledig afwezig is. Het American Songbook The ater koos voor veilig en ver trouwd, en dat klinkt op den duur gemakzuchtig en zielloos. De enige uitschieter is de trom pet die in 'You can't get a man with a gun' hinnikt als een op standig paard. En al wervelt het op de bühne dan nog zo spec taculair, er gebeurt zo goed als niets. Verzamelaar Har Walenkamp heeft schik in de tentoonstelling van Kamerlingh Onnes. Het glas-in-lood is van de kunstenaar. foto taco van der eb

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 19