Boelen erkent schu aan financiële chao Van der Veen Meerstadt verlaat toch de politie Rijn Veenstreek Ontspannen debuut Blom Celstraffen voor afpersende broers Van der Veen volgt Kraak Alphense raad akkoord me stationstunnel en sloop hui Politie veegt jongeren van het veld Bewoners reageren gela», VRIJDAG 23 FEBRUARI 2001 Sigaret oorzaak van ernstig ongeval benthuizen Een gevallen sigaret was waarschijnlijk de oorzaak van een verkeersongeluk op de Hoogeveenseweg in Benthuizen, waarbij een 22-jarige automobiliste uit Boskoop gistermiddag ernstig gewond raakte. Een 32-jarige inzittende uit Schevenin- gen, die een pijnlijke borst overhield aan het ongeval, zei tegen de politie dat de Boskoopse, in een poging om de sigaret te pak ken, verkeerd stuurde. De auto kwam op de andere weghelft te recht, botste tegen een boom en sloeg over de kop. De brand weer kwam eraan te pas om de beknelde vrouw uit de auto te halen. Een traumahelikopter en een ambulance verleenden eer ste hulp. Beide slachtoffers zijn overgebracht naar het Universi tair Medisch Centrum in Leiden. De Hoogeveenseweg was van een uur tot half vier afgezet. Politie zoekt vinder van 500 gulden alphen aan den run De politie is op zoek naar een man die don derdagochtend 8 februari bij de Rabobank in winkelcentrum De Herenhof 500 gulden heeft weggenomen. Het geld was kort daarvoor door iemand gepind en per ongeluk achtergelaten. De politie beschikt over video-opnamen van de 'gelukkige vinder'. Paspoort gestolen oude wetering Bij een huis aan de Kerkstraat in Oude Wetering is ingebroken op dinsdag of woensdag. De dief brak een raam open om binnen te komen. Vooralsnog wordt alleen een pas poort vermist. Antenne Leimuiden mag blijven leimuiden De Telfort-antenne op de gereformeerde kerk aan de Dr. Stapenséastraat in Leimuiden hoeft voorlopig niet weg. Ja- cobswoude wilde Telfort eerder een dwangsom opleggen, om dat de gemeente in elk dorp maar één antenne wil, en in Lei muiden is er al één. Inmiddels ligt bij de Tweede Kamer een voorstel voor beleid rond gsm-masten. Als dat door de Tweede Kamer komt, moet Jacobswoude toestemming geven voor de Telfort-antenne. De gemeente wacht op de vaststelling van dat beleid. Wereldkampioenschappen roeien alphen aan den run/koudekerk aan den run Het Crew ClaSS Team Holland van sportschool It All Inn uit doet zondag mee aan de wereldkampioenschappen roeien in een roeimachine. De be doeling is om zo snel mogelijk 2000 meter droog te roeien op een zogenoemde ergometer. Het team bestaat uit twee Koude- kerkers en vier Alphenaren. Een aantal van hen behaalde in de cember het Nederlands kampioenschap. Gemeenten maken belastingkrant runstreek De gemeenten Jacobswoude, Liemeer, Nieuwkoop en Ter Aar hebben een WOZ-wijzer gemaakt, een krant met in formatie over de Wet Onroerende Zaken en de Onroerend Zaak Belasting (OZB). De belastingkrant wordt op dit moment huis- aan-huis verspreid. De vier gemeenten geven in de folder uitleg over de WOZ en de OZB. Ook staan de tarieven erin te lezen, en een paar rekenvoorbeelden. De individuele WOZ-beschikkin- gen worden binnenkort verstuurd. Windhorst voorzitter rekenkamer alphen aan den run Nu WD'er Blom wethouder is, moet hij stoppen als voorzitter van de kamer voor bestuursanalyse in Al phen aan den Rijn. Partijgenoot Windhorst volgt hem op. Als gewoon lid schuift 't Hart namens de liberalen aan. De 'reken kamer' is vorig jaar ingesteld om onderzoek te doen naar beleid van de gemeente en besluiten die burgemeester en wethouders en de gemeenteraad nemen. Onlangs bekeek de kamer de fi nanciële lijn die Alphen heeft uitgestippeld. In de kamer heeft van elke fractie een raadslid zitting. 'Ik ervaar dit als een politieke nederlaag Wethouder Robert Blom: „In de negentien jaar dat ik raadslid was heb ik alle onderwerpen gehad, dus ik ben overal in thuis." foto taco van der eb Nieuwe wethouder doet het anders dan Van der Veen Meerstadt den haag/alphen aan den rijn De Haagse rechtbank heeft gis teren twee verslaafde broers veroordeeld tot maandenlange celstraffen wegens afpersing. De twee dwongen de bestuur der van een bestelauto op het parkeerterreintje achter het Chinees restaurant aan de Al- phense Burgemeester Bruins Slotsingel onder bedreiging met een mes 250 gulden af te geven. De oudste van de broers - een 46-jarige Alphenaar - kreeg daarvoor acht maanden cel en vier maanden voorwaardelijk. De jongste - een 41-jarige Ha genaar - kreeg een jaar cel en zes maanden voorwaardelijk, omdat hij zich al vaker aan ge weldsdelicten had schuldig ge maakt. Om af te kicken moeten de twee zich houden aan de aan wijzingen van de reclassering. Twee weken geleden eiste de officier van justitie hogere straf fen tegen het tweetal: een jaar gevangenisstraf en een half jaar verplicht toezicht van de reclas sering voor de oudste, en an derhalf jaar cel voor de jongste broer. alphen aan den run saskia buitelaar De nieuwbakken parttime-wethouder Robert Blom zat er gisteravond ontspannen bij. Logisch, want de Alphense gemeenteraad stemde una niem voor hem als opvolger van Diederik van der Veen Meerstadt. Diens 'wethoudersdrama', vol gend op het vertrek van WD'er Lyczak in decem ber, tempert volgens Blom de vreugde. Toch gaat de goedlachse liberaal dit weekeinde geestdriftig aan de slag met inlezen in zijn portefeuille, die als hoofdbestanddeel ruimtelijke ordening en stadsontwikkeling bevat. Welke onderwerpen nog meer onder zijn ver antwoordelijkheid vallen, moeten burgemeester en wethouders nog bespreken. „In de negentien jaar dat ik raadslid was heb ik alle onderwerpen gehad, dus ik ben overal in thuis", zegt Blom. Sport, het troetelkindje van zijn voorganger, mag er wat hem betreft uit. Als schrijver van boeken voor ondernemers en, in het verleden, romans en dichtbundels, klopt het hart van Blom wat harder bij kunst, maar dat valt nu onder D66'er De Leest. Economische aangelegenheden, ook een specialiteit van Blom, ging onlangs over naar nieuwkomer Wienbelt (WD). Blom gaat er yan uit dat hij een jaar wethouder is. ,,In principe is het tot de verkiezingen in 2002. Maar zeg nooit 'nooit'. Als het wederzijds bevalt, wie weet... Eerlijk, ik heb daarover nog niet ver der nagedacht." Wat de nieuwe wethouder wél goed op een rij tje heeft gezet, zijn de risico's van zijn nieuwe functie. Meteen na zijn benoeming pakte hij zijn koffer op en verhuisde naar de lege stoel achter de collegetafel. Vervolgens sprak hij tot de raads leden: „Iedereen die niet aan deze kant van de tafel zit, bevindt zich op een veiliger plaats. Het wethouderschap is een hard en onzeker bestaan, dat is de afgelopen tijd wel gebleken. Dat is pre cies de reden waarom ik het parttime wil doen." Blom realiseert zich dat hij ondanks de inge krompen portefeuille heel wat meer werk zal ver zetten dan waarvoor hij een half wethouderssala ris krijgt. „Het wordt zwaar, hoewel ik vooral de zaak draaiende moet houden. Want Diederik was een werkpaard, hij heeft geweldig veel op het spoor gezet. Bovendien kan ik tegen een stootje." De 52-jarige geboren Rotterdammer staat elke ochtend om vijf uur naast zijn bed, drinkt en rookt niet meer, leeft soms dagen op alleen maar fruit en is nooit moe. Een tweede Van der Veen Meerstadt, die last had van een slechte gezond heid, wordt hij niet. Blom neemt bijtijds zijn rust en ontspanning. „Mijn vrouw en ik hebben een tweede huis in het Duitse Isterberg, net over de grens bij Oldenzaal. Daar probeer ik elk weekein de heen te gaan, want ik word gek in de stad. Daar zitten we tussen de koeien. Hoe stiller, hoe beter." Politieke tegenslagen had de ervaren politicus niet veel. Weliswaar plaatsten de partijleden Blom in 1986 op een onverkiesbare plaats, maar na een persoonlijke campagne kwam hij met veel voorkeurstemmen toch in de gemeenteraad. In tegenstelling tot een soortgelijke actie van Donna Vrij, die daarvoor twaalf jaar later het veld moest ruimen, nam de WD Blom deze actie niet kwa lijk. Zelf noemt hij zijn lange strijd om Alphenaren inspraak te geven bij het uitkiezen van kunst, als politiek zwaarste periode. „Het is uiteindelijk ge lukt. Maar ik heb wel leren relativeren. Er zijn weieens dingen die je graag wilt, maar niet ge daan krijgt. Daar zet ik me dan overheen, want de meerderheid beslist. Soms heb je het geluk dat je tot die meerderheid behoort, soms niet. Dat vind ik boeiend aan politiek. Als burgemeester Boelen zijn portefeuille financiën in december niet al om gezondheidsredenen zou hebben neergelegd, dan had hij dat gisteravond om politieke re denen gedaan. ,,Ik neem de volle politieke verantwoor delijkheid voor alles wat fout is gegaan bij het bureau fi nancieel beheer", zei hij in de raadsvergadering. „Om nu te moeten zeggen dat ik mijn portefeuille ter beschik king zou hebben gesteld ervaar ik, na vijftien jaar finan ciën te hebben gedaan, als een politieke nederlaag." De raadsleden toonden waardering voor deze opstelling, die in hun ogen terecht is. van een tekort aan gekwalifi ceerde mensen. Ook leidde de invoering van een nieuw com putersysteem tot veel fouten. De burgemeester zette on langs in zijn vakantie zijn ver antwoording op papier. Hij be nadrukte gisteravond, dat hij voor de raad geen informatie achterhield. Als hij op de hoog te was geweest van wat er speelde, had hij zich niet zo sterk gemaakt om een bureau van buitenaf aan te trekken om te onderzoeken wat er mis was. Het gebrek aan communica tie tussen de medewerkers, het management en de portefeuil lehouder financiën schokte Boelen het meest. „Door de cultuur van problemen willen oplossen zonder daarover te communiceren heb ik pas in een laat stadium moeten ont dekken wat er loos was. Zodra de problemen mij bekend wa ren, trof ik maatregelen." Toch geeft hij toe dat er te veel pro- marieta kroft De politieke partijen eisten twee weken geleden, in de commissievergadering waarin zij het KPMG-rapport over de chaos bij de belastingadmini stratie en het financieel beheer bespraken, al dat de voormalige portefeuillehouder Boelen in de raadsvergadering verantwoor ding zou afleggen. De raad be sloot in oktober tot een onder zoek door KPMG, nadat ambte naren twee ton hadden uitgege ven buiten medeweten van de raad, er veel foute belastingaan slagen de deur uit waren ge gaan en de jaarrekening pas na enkele correcties was goedge keurd. De. onderzoekers weten de wantoestanden aan een gebrek kige communicatie. Het schort te aan de aansturing van mede werkers en met name bij de be lastingadministratie was sprake blemen zijn ontstaan, hij geen weet had. „Ik de een of andere mai achter moeten komi iets aan de hand was. De gemeenteraad noegen met deze vi ding. Wel drongen er op aan, dat alle a gen van KPMG wordi nomen. Burgemeeste houders waren dat al van plan, maar d met name het CDA ii Fractievoorzitter Déi dat de afdeling persi ganisatie zich actievf stellen, wat wethou jaar uiteindelijk ook to 1 Om verbeteringen brengen stelt wethoi der Lecq (financiën) hoofd financiën een aanpak op. De actie a een vast agendapunt commissie algemene i v vragen van Haarman h ook de drie wethoude b overwogen politiekf quenties te trekken, 'nee'. „Ik ben als col stuurder medeverat lijk", zei Geenjaar. „Mil niet overwogen op tesji Burgemeester Boel ir ten slotte zijn dank udi college voor de steun afgelopen maanden heeft gehad. De raad dank niet. „Dat komti re keer", zei hij des i zonder verdere toeliet tim brouwer de koning Johan van der Veen is de nieu we oppositieleider in Ter Aar. Gisteravond trad hij in de raadsvergadering voor het eerst op als fractievoorzitter van het Progressief Akkoord (PAK). Van der Veen (48) volgt oud-wet houder Emma Kraak op, die om gezondheidsredenen een stap terug doet. Zij blijft wel raadslid voor het PAK, al ontbrak zij gis teren nog wegens ziekte. Met de wisseling van de wacht bij de grootste oppositie partij (drie van de dertien ze tels) krijgen de collegepartijen CDA, Gemeente Belang en VVD alsnog hun zin. Vorig jaar dron gen zij er tevergeefs bij het PAK op aan, niet Kraak maar Van der Veen af te vaardigen naar de sollicitatiecommissie voor een nieuwe burgemeester. Toen het PAK dit verzoek af wees, hielden de collegepartijen Kraak buiten de commissie. Van der Veen, pas twee jaar raadslid, acht dit een geschikter ogenblik om de taak van Kraak over te nemen. „Al vind ik het sneu voor Emma", zegt hij er meteen bij. „Zij is nog steeds niet helemaal hersteld van de klappen die zij kreeg tijdens de periode van waarnemend-bur gemeester Lyklema. Ik zit an ders in elkaar dan Emma. Soms hou ik mij even op de vlakte. Ook heb ik minder moeite met burgemeesters die op een an dere manier leiding geven. Al trek ik wel mijn grenzen. De nieuwe oppositieleider is misschien minder fel dan zijn voorgangster, in politiek op zicht noemt hij zich allerminst gematigd. „Ik ben begonnen als CDA-stemmer en sch verder op naar links. I kant gaat mij aan hetl vooral op het belan E| zwakkeren. Om iets t ti voor de mensen in Te se ik graag samen met ai il tijen. Ik denk dat de rijp voor is." Zorgen maakt de 1 man zich vooral ove I! was van nieuwe pn 1c raadsleden. „Het PAÏ d een aantal waardevo 2 dienden, maar wein kandidaten. Die moei komende jaar zien t Misschien gaat het d destijds bij mij. Mijn ger Ruud Boelens woi in de buurt. Hij vroej of ik politiek wat acti worden. Voor ik het in zijn plaats in de raad." alphen aan den run saskia buitelaar Van der Veen Meerstadt vertrekt helemaal uit de Alphense gemeentepolitiek De vorige week op gestapte wethouder voelt er bij nader inzien toch niets voor om terug te gaan naar de raads fractie van de WD. Hij voorziet dat hij daarin onmogelijk kan functioneren. „Hoe ik me ook opstel, ik krijg altijd het stempel dat ik mijn frus traties wil botvieren. Of het verwijt dat ik wél iets in beweging heb gezet en dat ik, nu het fout gaat, ineens kritisch ga doen." Ook zijn gezondheid speelt de ex-wethouder parten. In overleg met zijn familie en de partij besloot hij terug te komen op zijn besluit om raadslid te blijven. Volgende week schrijft hij een ontslagbrief aan burgemeester Schoof. „Ik houd wel van dramatiek. Aangezien ik zeven jaar gele den op 6 maart aantrad, schei ik er nu op 5 maart mee uit" Of Van der Veen Meerstadt de politiek hiermee definitief verlaat, kan hij niet zeggen. „Na die fatale 13de februari (de zijn vèrtrek, red.) is het beter om in elk jaar uit beeld te zijn. Bij de verkiezinge zie ik wel of de leden en het bestuur vertrouwen in mij hebben. Daar wil vooruiüopen. Ik neem een jaar rust. gezegd voelt dat al behoorlijk definitief.' Voetbal verbroedert koudekerk aan den run annette lameuer In een bijna lege sporthal trai nen twee teams zich warm. Over enkele minuten nemen politieagenten het op tegen de oudere jeugd van Koudekerk. Veel publiek is er niet bij de vriendschappelijke wedstrijd in sporthal De Ridderhof. In een ontspannen, haast saaie sfeer nemen de twee teams het tegen elkaar op. Ook burgemeester Boelen en wethouder jeugdzaken Gerrie van der Lecq geven enkele uren voor de raadsvergadering acte de présence. „Ik ben voor de jongens", laat de wethouder zich ontvallen. Het handjevol jongeren op de publieke tribu ne onthoudt zich van elk com mentaar. „Niets zeggen, jon gens", schreeuwt een van de spelers het zestal toe. De wedstrijd is een initiatief van Robin van Gessel, adoptie- -agent van Koudekerk aan den Rijn, de welzijnsinstelling Bo- vos, de gemeente Rijnwoude en de hangjongeren. Volgens Van Gessel, politieagent bij het team Rijnwoude-Zoeterwoude, dient de wedstrijd om eens op een andere manier in contact te ko men met de jeugd. „Zo'n wed strijd kan ertoe bijdragen dat je elkaar beter leert kennen zon alphen aan den run Het team van de politie (in het blauw) heeft bij de zaalvoetbalwedstrijd in De Ridderhof weinig moeite om de Koudekerkse hangjongeren onder de duim te houden. foto mark lamers der dat er sprake is van overtre dingen of iets dergelijks. Ik heb liever dat ze weten hoe ik heet, dan dat ze zeggen: die kleine van de politie." Volgens Van Gessel is het ge makkelijker om de jongens aan te spreken op hun gedrag nu dit informele contact heeft plaats gevonden. „De bedoeling is dat de jeugd meer van dit soort ini tiatieven gaat organiseren. Het hoeft niet per se iets op sport gebied te zijn, een puzzeltocht mag ook." Jolanda Kraan, politieagente en toeschouwer, wijt de lage opkomst aan het lastige aan- vangstijdstip. „Om zes uur zit ten de meeste mensen toch aan tafel of zijn nog onderweg in de file naar huis", zegt ze. Na twintig minuten is de stand 1-1. Even later loopt de score snel uit in het voordeel van de politie, die met 5-1 voor komt. In de tweede helft pikken de jongeren nog een doelpuntje mee, maar de spanning komt niet meer terug. Blijkbaar is werken bij de politie toch beter voor de conditie dan hangen rond het winkelcentrum, want de wedstrijd eindigt met de stand 16 - 6 in het voordeel van de blauwjekken. saskia stoelinga De omgeving van het Alphense station gaat veranderen. De ge meenteraad ging gisteravond met uitzondering van de SP ak koord met de visie van het col lege op variant 2: de sloop van een huizenblok tussen de Korte Conradstraat en Prins Bern- hardlaan en een korte onder tunneling van het spoor. Hoe de omgeving er architectonisch gaat uitzien en wat de plannen kosten komt over een half jaar aan de orde. Wethouder Groen in 't Wout was blij met het besluit. „Dit geeft duidelijkheid voor het ge meentebestuur, en voor de be woners die uit hun huizen moeten. Wij kunnen nu met het verwerven van de panden be ginnen." De huidige stationsomgeving omschreven de raadsleden als 'suïcidale spoorwegkruising' en'onbereikbaar openbaar ver voer'. Raadslid Habermehl (CDA) verwoordde de gevoe lens van velen. „Toen ik als jong broekje een bezwaarschrift indiende tegen de bouw van Kerk en Zanen, omdat mijn uit zicht eraan ging", zei hij, „kreeg ik het idee dat een gemeentebe stuur doet wat het wil. Nu be grijp ik dat dat zijn taak is. Aan de andere kant veiweten men sen mij dat mijn bezwaarschrift belachelijk was. Begreep ik dan niet dat hun zoon ook een huis wilde? Het is goed dat er nu een degelijke visie ligt, die past bij een stad van deze omvang. Wij raadsleden houden woongenot en welzijn van de bewoners in de gaten. Wij zorgen ervoor dat de Prins Bernhardlaan geen snelweg wordt. Wij zien toe op de sociale veiligheid en zorgen dat er geen anonieme blokken dozen verrijzen." Toch krijgt het college niet helemaal de vrije hand. De raadsleden stelden duidelijke voorwaarden. Alle partijen wil- lep het karakteristieke stations gebouw behouden, met een andere be De suggesties varief^ een horecavestiging verdriet te verbijten i nen niet rijden, tot e 1 shop of een borde - stelden alle partijen naar de benodigde ruimte moet wordei En natuurlijk naar he le plaatje. Van Arkilr ChristenUnie wenstf e\ der Groen in 't Wog' veel wijsheid toe. ,,H ia meevallen", zei hij. alphen aan den run Van een opstand was geen sprake. De bewoners hadden zich al een beetje bij de plan nen voor de stationsomgeving neergelegd, meldde Hans Ne- lissen, die zijn pand binnen onafzienbare tijd tegen de vlakte ziet gaan. „Het komt nu op onderhandelen aan." Nelissen kocht drie jaar ge leden zijn huis aan de Sta tionsstraat 43. Pas een half jaar later werd hem duidelijk, dat er plannen waren om dit blok te slopen. Niemand had hem daarover ingelicht. De gemeente niet, de makelaar niet. „Het is wel zuur. Voor de zekerheid heb ik nu een ontei geningsmakelaar in e genomen." ei Bart de Bakker, diirc de lot ondergaat met ig aan de Korte Con 'e wacht op wethouder 't Wout. „Als ik het ir; grijp gaat hij binnen oc tal dagen het gesprek aan." De bewoners Pam a; Loo hebben andere loc „We moeten zorgen at deze tweede fase spraak krijgen. Onztch blijven behouden, staat ons nog van wachten. Wij gaan beeld vechten voor <e weg naast de snel i langs onze deur gaat a) a

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 18