Verbod bestrijdingsmiddel wekt woec 7 Zee en Duin krijgt er een baan bij Ruzie en wantrouwen blijven troef in Sljj Duin Bollenstreek Neem een proefabonnement BEL 071-5128030 WEKEN VOOR 45,00 'Hoorneslaan moet veiliger' Geen verlicht bij speelplaa Frederikdre$ Nog even Valkenburg rc VRIJDAG 23 FEBRUARI 2001 'Dure parkeergarage is verklaarbaar' katwuk» Dat de nieuwe parkeergarage in de Princehaven in Katwijk ruim twee keer zo duur is uitgevallen als van tevoren was ingeschat, is verklaarbaar. Dat zei wethouder A. van der Plas van ruimtelijke ordeninig gisteravond in antwoord op vra gen van D66/Gemeentebelangen, GroenLinks en Lijst 8. „Bij de eerste berekening is voor de vuist weg geschat", aldus de wet houder. „Een parkeerplaats kost 20.000 gulden maal 250 plaat sen. Dat is vijf miljoen gulden. Daarbij zijn geen doorberekenin gen van verdere technische investeringen die ook met de par keergarage te maken hebben gemaakt." Volgens twee onder zoeksbureaus - BRO en het ingenieursbureau van de gemeente Rotterdam - is de prijs die de gemeente voor de garage moet betalen 'een correcte prijs'. Van der Plas zei wel dat de gemeen te haar lesje heeft geleerd en zich in de toekomst in onderhan delingen met bijvoorbeeld de Rabo Vastgoed en Aannemers Combinatie Katwijk (ACK) 'harder en duidelijker opstelt'. Wethouders-duo Van der Plas in SDB katwuk De Katwijkse wethouders Arie en Jan van der Plas ne men binnenkort zitting in het bestuur van het Samenwerkings orgaan Duin- en Bollenstreek (SDB). Arie van dér Plas komt in het dagelijks bestuur, Jan van der Plas in het algemeen bestuur. Bij hun afwezigheid wordt Arie van der Plas vervangen door wethouder Post en Jan van der Plas door wethouder Van Pari don. 'Graffiti in parkeergarage Tramstraat' katwuk In de oude en de nieuwe parkeergarage in de Tram straat in Katwijk moeten graffitikunstwerken komen. Dat vindt GroenLinks-raadslid Boland. Wethouder Van Paridon (WD) van parkeerbeleid zegde toe dat ze daarover zou nadenken. Haar collega A. van der Plas (CDA) van ruimtelijke ontwikkeling vond dat geen goed idee. Het college beraadt zich binnenkort of in de parkeergarages op beperkte schaal graffiti wordt toege staan. Buitenhof in Lisse gaat dicht lisse De Buitenhof in Lisse is aan het laatste seizoen bezig. De keurtuin van siergewassen van het Lissese bloembollenbemid- delingsbedrijf Hobaho Intermediairs gaat na dit voorjaar defini tief dicht. Volgens het Lissese bedrijf kunnen nieuwe bollen en plantensoorten op een betere manier worden gepresenteerd dan op dit moment in De Buitenhof aan de Westelijke Randweg gebeurt. In de tuin kunnen telers onder meer nieuwe bolsoor- ten laten planten. Potentiële kopers kunnen dan makkelijk zien wat ze uiteindelijk voor producten kopen. Inmiddels zijn alle re laties van Hobaho op de hoogte gebracht van het voornemen om De Buitenhof te sluiten. Er wordt nog wel gekeken of show en keurtuin nog op een andere manier kan worden voortgezet. Ondergrondse containers in Waaigat katwuk In het Waaigat in Katwijk komen twee ondergrondse containers voor rest- en GFT-afval. De laad- en losplaats aan de Boulevard, ter hoogte van het Waaigat, wordt aangewezen als aanbiedplaats voor rolcontainers voor bedrijfsafval. De afvalin zameling is nodig door de aanwezigheid van het nieuwe appar tementen- en winkelcomplex op de Boulevard en op het Em- maplein. Douchen mag weer in Vlietstede runsburg' De bewoners van verzorgingshuis Vlietstede in Rijns burg mogen sinds gisteren weer douchen. Duinwaterbedrijf Zuid-Holland (DZH) ontdekte twee weken geleden een te hoge concentratie legionellabacteriën in de waterleiding. Na de ont dekking zijn direct alle leidingen verschillende malen doorge spoeld met heet water en zijn alle douchekoppen en slangen vervangen bij de mensen die op hun eigen kamer douchen. De douches van de bewoners die zich ergens anders in het gebouw wassen, werden afgesloten. Twee weken lang moesten de oude ren zich zien te redden met een teiltje met gekookt water. katwuk» De Hoorneslaan in Katwijk moet zo snel mogelijk veiliger worden gemaakt. middag hielden de bewoners een 'spontane demonstratie' op de Hoorneslaan. Daarbij Dat vinden tientallen bewoners van de Hoorneslaan en de omliggende straten, zoals bij- werden handtekeningen aangeboden aan wethouder A. van der Plas (CDA) van verkeer, voorbeeld de Parsstraat. Volgens de bewoners wordt regelmatig te hard gereden en wordt door automobilisten lang niet altijd voor het rode verkeerslicht gestopt. Gister- foto dick hogewoning Katwijk gaat de speelplj de Frederikdreef, die B avonduren wordt gebrui 'hangjongeren', niet vei f kr Ni Dat hebben burgemee wethouders besloten. 'n plekken zijn in het weieens van verlichting zien maar dit resulteert het wegblijven van jo Jj'j Verlichting biedt dus lossing ter voorkonm111 overlast", aldus B en W, Een ambtenaar heeft tijdens een controle speelplaats kapotte bieie'' en ruim twintig bierblil vonden. Alcoholgebruil openbare weg is in Katveei boden. De politie hi hangplek daarom in komst beter in de gateiN het verlichten van plaats of het weghalen bankjes verplaatst volgeier W 'het probleem' van d jongeren. Het verlichten van ht terrein hoeft volgens meester en wethoude niet om de kinderen een plezier te doen. „Hf terrein met een glijba evenwichtsbalk, een paard en bankjes is voor de allerkleinsten, tot zes jaar. Die kinderei niet in het donker", al college. Kwekers in de problemen door gebrek aan tempo bij College Toelating Bestrijdingsmiddelen De bollenkwekers zijn boos op het College Toelating Be strijdingsmiddelen (CTB). Terwijl het nieuwe bollensei- zoen voor de deur staat, heeft de rechter deze week een voor de branche vrijwel onmisbaar landbouwgif verbo den. Het gaat om middelen met de stof chloortahlonil, die effectief is tegen het gevreesde 'vuur' in met name tulpen en lelies. Het CTB krijgt een boze brief over de zaak van de land-en tuinbouworganisatie LTO-Neder- land met de dwingende vraag om zo snel mogelijk de vuurbestrijders, waarvan Allure de bekendste is, alsnog goed te keuren. in een zaak tegen het gebruik van chloorthalonil. Het CTB had besloten tot een zogeheten 'ambtshalve toelating'. Die weg bollenstreek sjaak smakman Dinsdag gaf de rechter de Zuid- Hollandse Milieufederatie gelijk is bedoeld voor middelen die het college nog niet definitief heeft beoordeeld op hun gevaar voor het milieu, maar die be langrijk zijn voor de branche en waarschijnlijk toch wel door de keuring komen. De rechter was het echter met de Milieufedera tie eens dat dit 'gedoogbeleid' een stap te ver ging. 'Ten hemel schreiend' noemt voorzitter J. Langeslag van de Koninklijke Algemeene Ver- eeniging voor Bloembollencul tuur (KAVB) het vonnis. „De pakken staan in de kast en het spuitseizoen staat voor de deur en dan komt er zo'n verbod." WLTO-bestuurder Zandwijk is de afgelopen dagen al door verschillende kwekers gebeld, zegt hij. Zij hadden het kostba re middel alvast gekocht voor het komende seizoen, maar nu mag het zelfs niet meer in de gifkast staan. „Dit kan gewoon niet", aldus Zandwijk. „Dit werkt illegaal gebruik in de hand en dat willen we nu juist voorkomen." De commissie gewasbescher ming van LTO-Nederland heeft gisteren besloten om het CTB een boze brief te sturen. Daar naast gaat LTO overleggen met het ministerie van landbouw om te zien of van daaruit iets kan worden gedaan. Zandwijk benadrukt dat het verbod ei genlijk niet valt uit te leggen aan de kwekers. De kern van het probleem is immers dat het CTB zijn werk gewoon niet op tijd af heeft. „De kwekers zeg gen terecht: wij moeten zorgen dat we ons werk op tijd af heb ben, dan moet het CTB dat ook doen." Zandwijk wijst erop dat in Duitsland chloorthalonil op 1 januari weer voorlopig tot 2010 is toegelaten, terwijl het middel ook in de VS mag wor den gebruikt. Volgens Zandwijk is er nog wel een ontsnappingsn heid door chloorthalon lijst van 'onmisbare m te zetten, maar eigenü hij dat het CTB voorrai geven aan de keuring middel en via de norm voor toelating moet zorj De schimmelziekte een van de meest gevrei der bollenkwekers. In kan de schimmel in alle sen voorkomen, maar ti lelies zijn er het meest voor. Wordt vuur gecon in een bepaalde partij dan is die meteen on\ baar. valkenburg Hoe lang het nog precies duurt, weet eigenlijk niemand. Maar voorlopig scheren de Orions nog met enige regelmaat over de Tjalmaweg tussen Leiden en Katwijk. Vlak boven de voorbijrazende auto's en vrachtwagens, die onverstoorbaar hun weg vervolgen. De be stuurders hebben nu nog uitzicht op een relatief open gebied, iets dat als het aan de plannenmakers in Den Haag ligt, zo snel mogelijk gaat veranderen. foto dick hogewoning opinie DUIN- EN BOLLENSTREEK SJAAK SMAKMAN Tennispark Duinlust aan de Parklaan in Katwijk mag uit breiden. Tennisvereniging Zee en Duin beschikt daardoor in de toekomst over negen tennis banen, één meer dan nu. Die zijn volgens de club hard nodig om de explosieve ledengroei, met name onder jeugdleden, op het tennispark 'in goede ba nen te leiden'. Tennisvereniging Zee en Duin heeft ruim anderhalf jaar moeten wachten op het ja woord van de gemeente dat tennispark Duinlust met één baan mag worden uitgebreid. Maar gisteren klonk dat dan toch. Met de herinrichting en uitbreiding is in totaal 3,5 ton gemoeid, waarvan de gemeente 112.000 gulden voor zijn reke ning neemt. Alleen SGP/GPV en Lijst 8 bleken het niet eens met die bijdrage. De SGP/GPV vindt dat de tennisclub, die in 1989 is 'geprivatiseerd', zijn eigen broek moet ophouden. „Zijn de lusten soms voor de club en de lasten voor de gemeente?", vroeg woordvoerder Rietveld zich hardop af. Hij vindt dat de gemeente in 1989 'duidelijke en heldere' afspraken met de ten nisclub had moeten maken over toekomstige investeringen. „Toen is dat niet goed doorge sproken. Daarom moeten we nu betalen." Rietveld wilde graag gelijk heid tussen de andere tennis club KLTV en Zee en Duin. „KLTV heeft toen ze in financi ële problemen was geraakt van de gemeente een vriendelijke lening gekregen. Dat zouden we nu toch ook kunnen doen?" Volgens wethouder Van Pari don (WD) vergeleek Rietveld appels met peren. „Bij KLTV ging het om renovatie, bij Zee en Duin gaat het om uitbrei ding. Het is gemeentelijk beleid om daar financieel een steentje aan bij te dragen. Wij staan al tijd open voor dergelijke initia tieven tot uitbreiding door ver enigingen die veel jeugd her bergen. Bovendien zou Zee en Duin er geen derde lening bij kunnen hebben." Zwaan van Lijst 8 wilde alleen voor uitbreiding van het tennis park stemmen, als burgemees ter en wethouders Zee en Duin zouden opdragen voortaan af te zien van tennissen op zondag. Hij vroeg zich af waarom de an dere christelijke partijen hem daarin niet steunden, maar daarop bleef een antwoord uit. Van Paridon zei zichzelf 'niet de persoon te vinden om tegen haar plaatsgenoten te zeggen dat ze niet op zondag mogen tennissen'. Eerlijk is eerlijk: de Duin- en Bollenstreek staat voor lastige opgaven. In het gevecht om de marinevliegbasis Valkenburg lijkt Leiden aan de winnende hand. Daarmee verliest de streek zijn bouwlocatie voor de jaren na 2010 en moet dus op zoek naar alternatieven. Daar naast wil minister Pronk ook nog eens dat de streek flink gaat bouwen voor de 'overloop' el ders uit de Randstad, maar nie mand zit op een Boflenstad te wachten. En om een herinde ling buiten de deur te houden, zal de streek tenslotte iets moe ten met de Leidse regio. Het ko mende jaar wordt belangrijk en komt het op onderlinge samen werking aan. Maar juist op dat soort momenten blijkt hoe het met die samenwerking en het onderlinge vertrouwen is ge steld: niet best. Eerst was daar de samenstelling van de vier werkgroepen die de komende tijd de samenwer kingsovereenkomst met de Leidse regio concreet moeten gaan invullen. Natuurlijk, offici eel zit niemand daar voor zijn eigen gemeente en moet ieder een elke belangrijke ontwikke ling melden en bespreken in het portefeuillehoudersoverleg (van de betrokken vakwethou ders of burgemeesters). Maar binnen het SDB wordt al jaren gemopperd dat gemeenten die niet in het dagelijks bestuur zit ten, te weinig informatie krijgen en te weinig worden betrokken bij de beleidsvoorbereiding. De KRV-gemeenten vonden het dus helemaal niks toen het SDB-bestuur maar liefst zeven van de acht SDB-plaatsen in de samenwerkingswerkgroepen toebedeelde aan de Bollen streek en slechts één aan het cluster Katwijk-Rijnsburg-Val kenburg. Zij zagen de bui al hangen: de Bollenstrekers en Leiden worden het immers snel genoeg eens over woningbouw op de as Leiden-Katwijk. De opmerking van de Noordwijkse burgemeester Van der Sluijs dat Hij wilde er 'niet al te veel over zeggen', en dat deed de Lissese wethouder Schuijt maandagavond dan ook niet. Niemand trou wens. Donderdag waren er al harde woorden genoeg over en weer gesproken. Dat hoefde niet ook nog eens breeduit te worden her haald in een openbare vergadering. Maar de onderkoelde opmer kingen spraken boekdelen: ze geven elkaar binnen het Samenwer kingsorgaan Duin- en Bollenstreek (SDB) allemaal nog steeds een hand, maar tellen daarna wel de vingers na. er ook op kwaliteit van de be stuurders was geselecteerd, was extra olie op het vuur. Een 'on aanvaardbaar' uit Valkenburg en een boze brief uit Rijnsburg zorgden ervoor dat ijlings werd besloten de zuidelijke gemeen ten in de persoon van de Rijns- burgse burgemeester Van der Lee toch maar een tweede plek je te geven. Bij de verkiezing van het nieu we bestuur bleek het gebrek aan vertrouwen opnieuw. De commissie onder leiding van oud-burgemeester C. Bos van Katwijk had voorgesteld het da gelijks bestuur terug te brengen van zes naar vier mensen: een onafhankelijke voorzitter en drie 'vakwethouders'. Maar dan zou een van de drie 'clusters' - de drie KRV-gemeenten, de vier middengemeenten en de drie noordelijke Bollenstreekge meenten - twee zetels plaats krijgen in het bestuur in plaats van één. Met name de midden- gemeenten hamerden erop dat er geen vier, maar zes bestuur ders moesten blijven: twee per cluster. En tenslotte moest er nog een nieuwe voorzitter komen. De Valkenburgse burgemeester Joop van der Reijden wilde wel, maar daar voelde de rest niet zo veel voor. Niemand weet nog wat hij precies met de net be noemde Van der Reijden aan moet. Zo bleven Van der Sluijs en de Sassenheimse burge meester Buddenberg over. Op merkelijk, want met name Van der Sluijs lag samen met Van Wouwe persoonlijk onder vuur lag bij het hoog opgelopen con flict over het functioneren van het dagelijks bestuur. Ook op merkelijk: hoewel dat wél de bedoeling was, wordt in nd eindrapport van de coit vt Bos geen conclusie geti iba over het functioneren vj rer viduele bestuurders geti elt En nog eens opmerkelij etf eindelijk werd Van der i ig gekozen. >lli Het was in feite een wei in tiele wraakoefening richo noordelijke bollenstreel iui meenten. Die hebben ii lerl vorig jaar de hele zaak a ir I zwengeld en de burgem ibl van de twee grootste SE meenten uiteindelijk ee gezichtsverlies bezorgd, het de beurt aan een no ke burgemeester, Buddi om in het stof te bijten. En zo gaat het SDB het met de Leidse regio in. werkgroepen waarin nit beste mensen zitten en gelijks bestuur waarin d stuurlijke kwaliteit van al evenmin het belangri criterium is geweest. M:1 tuurlijk wél vol onderlin trouwen en hechter san e~ kend dan ooit tevoren. Sjaak Smakman is redo b! van deze krant.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 16