Leiden Informatieavonden over plannen voor Leiden-Noord Leiden Regio Ridderen Overtocht Politie Hollands Midden: Aangifte op afspraak lAC 23 FEBRUARI 2001 15 lb Lutti snoep Kies uit Harlequin, La bonbonniere, milk of r Zak a 200/150 gram I van 2.19 voor I €0.77 jCouU oc cdt <Z£ 'V-con /njcjcivt ejbn? n ADDER Nieuws en berichten uit en over de Leidse wijken, e Ie buurthuizen en van de wijkverenigingen, gerangschikt r stadsdeel. Persberichten en wijkbladen kuiïnen worden I, uurd naar Leidsch Dagblad, postbus 54, 2300 AB Leiden, ax: 071-5321921; e-mail: redactie.ld@damiate.hdc.nl MP Het Leidse Volkshuis aan de Apothekersdijk 33a wordt dag 28 februari van 14.00 tot 17.00 uur omgetoverd voor een 1 Latijns-Amerikaans kinderfeest. Leiden heeft al jaren een jiand met Juigalpa in Nicaragua, een stad ongeveer even lis Leiden. Kinderen van 6 tot 12 jaar (en hun ouders) maken niddel van het knutselen van instrumenten en maskers, lans en spelletjes een reis naar de wereld van hun leeftijdge- fin Juigalpa. De toegang is gratis, maar reserveren is noodza- Vanuit de buurthuizen 't Schippertje, de Vogelvlucht, 't je en buurthuis Stevenshof rijden bussen. Reserveren bij het Volkshuis (5149180) en bij de genoemde buurthuizen. IAS Mensen die willen leren klaverjassen kunnen elke dins- ddag van 13.30 tot 16.00 uur terecht in buurthuis de Pancrat Middelstegracht 85. Per keer bedragen de kosten twee gul oor 50-plussers is er woensdag 28 februari om 13.30 uur de iheid bingo te spelen. De zaal is om 12.30 uur open. IDVEST Bij voldoende aanmelding beginnen in maart bij het espreksgroepen over homoseksualiteit. In vier groepen van laai tien personen, verdeeld onder mannen en vrouwen in tijd tot en met 29 jaar en 30 jaar en ouder, wordt gesproken omoseksuele gevoelens en het durven uitkomen voor die ge- s. Voor vragen of aanmelden van meisjes en vrouwen: 12, jongens en mannen: 06 55794436. Het COC is te vinden Langegracht 65 maar ook op internet: www.cocleiden.nl SWUK Bij de Streekmuziekschool Leiden en omstreken be- aandag 5 maart weer een cursus 'Muziek en Dans voor Peu- lij de groep van 10.30 tot 11.30 uur voor peuters tussen 3 en - oud is nog plaats. Deze cursus is bedoeld voor peuters mét moeder of grootouder. Kinderen worden geboren met een ijke gevoeligheid voor muziek. Muziekspelletjes kunnen ;n tot de algemene ontwikkeling van het jonge kind en ou- grootouders doen ideetjes en tips op om thuis zingend en I met het kind om te gaan. Voor informatie kan men terecht itreekmuziekschool, Rapenburg 22 of e-mail: deru@ ■choolleiden.nl ISORENWU K Met kinderen van 6 tot en met 12 jaar gaat werker Goof donderdag 1 maart, in de voorjaarsvakantie, reld van dozen creëren. Met hele grote dozen, waar je in ten, tot hele kleine luficerdoosjes en alles daartussenin. Het len middag van knippen, plakken en veel lol maken. De voor deze middag, die in buurthuis Cornelis Joppensz ehouden, zijn twee gulden. Het buurthuis staat aan de Op- imstraat 6a, telefoon 5132462. (WARTIER Kinderen van 6 tot 11 jaar kunnen woensdag 28 met de kindernatuurclub van het IVN helpen met het van bomen in de Leidse Hout. Van al die takken wordt iets emaakt en misschien zelfs een echte hut gebouwd. De kin- urclub wordt elke laatste woensdag van de maand in de lout gehouden van half twee tot drie uur. Er wordt verza- j het Koetshuis. De kosten zijn één gulden. Inlichtingen woensdagmiddagactiviteitein bij Els Witte, telefoon Voor een groots dansfestival dat op 17 juni in Leiden - wordt gehouden, wordt nog gezocht naar mensen voor sal- i. Wie het leuk vindt om de salsa te leren dansen, kan zich voor een workshop salsa in buurthuis Op Eigen Wieken Valkenpad 5. Ook wordt er nog gezocht naar mensen die :or willen ontwerpen of maken en mensen die goed zijn it en geluid. Verder zijn er nog mensen nodig die willen met de organisatie of choreografie van het dansfestival. of aanmeldingen bij de organisatie TAMTAM: Rianne eld, telefoon 5223763. leiden Alles bij elkaar nam het meer dan tien uur in beslag, maar vanmorgen arriveerde het nieuwe kassahuisje van Rederij Rembrandt dan eindelijk op de eindbestemming aan de Beestenmarkt. Het kassa huisje vertrok gisterenochtend per boot uit Amsterdam, waar kunste naar John Körmeling het in elkaar heeft gezet. Een sleepboot heeft het huisje gisteren vanuit het Amsterdamse Bos over binnenwater tot aan de Churchillbrug getrokken. Vanmorgen werd het verder getranspor teerd naar de Beestenmarkt, waar het dienst gaat doen als kaartver- kooppunt voor de rondvaarten van Rederij Rembrandt. Het is de be doeling dat het kassahuisje vanaf 14 april dienst gaat doen. Op de fo to bevindt het kasshuisje zich op de Zijl, 'randje Merenwijk'. FOTO MARK LAMERS Geen wachttijden, betere service leiden eric-jan berendsen Slachtoffers van een misdrijf in de politieregio Hollands Mid den moeten binnenkort een af spraak maken met de politie om aangifte te kunnen doen van datzelfde misdrijf. De poli tie Hollands Midden denkt dat de lange wachttijden op een politiebureau daarmee verle den tijd zijn. Het is de bedoe ling dat het nieuwe afspraken systeem in de loop van dit jaar op alle bureaus wordt inge voerd. De politie onderzoekt al enige tijd hoe de dienstverlening voor de burgers kan worden verbe terd. Lange wachttijden zijn voor de mensen die aangifte komen doen of een klacht wil len indienen niet leuk, maar wekken ook bij de politiemede werkers ergernis. In het kader van het project Service en Dienstverlening is besloten het systeem aangifte op afspraak in te voeren. „Stel dat er ergens in een straat in vier of vijf huizen wordt ingebroken", legt een woordvoerder van de politie uit. „Dan gaan alle slachtoffers samen naar het politiebureau om aanifte te doen en zit daar één agent. Dat betekent dus wachten en veel ergernis. Met het nieuwe afsprakensysteem is dat verleden tijd." Volgens de woordvoerder brengt dit geen administratieve rompslomp met zich mee. Inte gendeel. „Nu is het zo dat ie mand aangifte komt doen of een klacht heeft en vraagt naar een bepaalde agent. Die is er dan niet of moet tijdens zijn werk worden gestoord. In het nieuwe systeem kan de centra- liste via de computer precies zien wanneer iemand op het bureau is en tijd heeft voor de aangifte. We openen als het wa re eikaars agenda en vullen die dan in. Het betekent dus geen extra werk maar het ontlast juist mensen." Maar het afsprakensysteem heeft volgens de politie nog een voordeel. „Door dit syteem zit er bij een aangifte of een klacht altijd iemand die op de hoogte is van de problematiek in de buurt waar diegene die een klacht indient woont. Het kwam nog wel eens voor dat er een agent aangifte opnam die niets wist over problemen in een bepaalde wijk. Die agent moest dan zijn collega die wel in die wijk kwam, weer inlich ten en dat was natuurlijk geen ideale situatie." In de loop van dit jaar moet het afsprakensysteem op alle politiebureaus van Hollands Midden zijn ingevoerd. „En dan zullen er best nog wat kin derziektes zijn. Dan is het een kwestie van bijschaven en de puntjes op de i zetten maar in 2003 moet het afsprakensys teem naar behoren functione- Wethouders Hillebrand en Laurier gaan de wijk in leiden jos van duinen Het Projectbureau Wijkontwikkeling houdt op 7 maart, 22 maart en 4 april informatieavonden over de aanpak van de herstructurering in Leiden Noord. De wethouders Hillebrand (PVDA/ ruimtelijke ordening) en Lau rier (GroenLinks/ wijkbeheer) zullen hun visies op de gemeentelijke plan nen in Noord aan de bewoners per soonlijk toelichten. „Eerst gaan we naar het Noorderkwartier, vervolgens naar Groenoord en als laatste duiken we de Kooi in", legde F. Bruins van de Stuurgroep Wijkontwikkeling gisteren aan de vertegenwoordigers van de ver schillende bewonersgroepen uit. De plannen verkeren op dit moment nog in de eerste fase. Door de informatieavonden zet de gemeente zelf de eerste stap in samen werking met de bewoners. „De avon den zullen gericht zijn op de vier ge bieden rond de Willem de Zwijgerlaan, te weten het EWR/ Slachthuisterrein, de Gooimeerlaan, het Groenoordhal- lenterrein en het Kooiplein", lichtte Bruins toe. „Deze gebieden zullen alle vier op elke informatieavond aan de orde komen." Vragen die nog op de tafel liggen zijn onder andere die over de flats aan de Marnixstraat en het Zwartepad die zouden moeten wijken voor een groenstrook. Ook aan de Van Hogen- dorpstraat zouden binnen dit plan wo ningen verdwijnen. De herinrichting van het EWR-terrein roept eveneens vragen op. Dat er een moskee komt is duidelijk in de plannen, maai- hoe en waar precies op het terrein moet nog worden bedacht. De bouw van huur- en koopwoningen op deze zelfde plek ligt ook in de bedoelingen, maar ook hier zijn nog vele varianten mogelijk. Wijkontwikkelingsprojecten die verder aan de orde zullen komen zijn onder andere de toename van bedrijvigheid aan het Kooiplein, De Brede School aan de Kooilaan en de herinrichting van het Groenoordhallengebied. Of het grote enthousiasme van de politiek en de stuurgroep, tijdens de presentatie in januari, bijval krijgt van de bewoners uit Noord, moet nog blij ken. Veel zaken zullen nog concreet moeten worden ingevuld. Wat er pre cies gerenoveerd gaat worden en wat er gesloopt wordt, staat volgens bewo nersverenigingen niet vast. En vooral ook het 'hoe worden bewoners hierbij betrokken'. De voorzitters van de ver schillende wijkverenigingen gaven aan niet gebaat te zijn bij het in het kader van het Wijkontwikkelingsplan opge richte Bewonersplatform Leiden Noord. Dit platform is mede opgezet op verzoek van de Leidse woningcor poraties. „We hebben jullie helemaal niet nodig. Wij kennen de mensen hier, weten wat er speelt en hebben contacten met de gemeente." Woordvoerder J. Heijen van het Be wonersplatform nodigde de bewo nersgroepen toch uit om met hem rond de tafel te gaan zitten. „Het gaat niet alleen om informatievoorziening naar bewoners toe, maar ook om be geleiding en participatie." Ms isti Kinderhulp, regio Leiden, is op zoek naar gastgezinnen ;omende zomer onderdak willen verlenen aan Poolse kin- Voor dit jaar, van 30 juni tot en met 21 juli, is opnieuw een kansarme kinderen uit Katowice uitgenodigd voor een va- in Nederland. Belangrijk is dat deze kinderen gezelligheid nte krijgen in een gezin. Twee keer per week is er een dag- mma, zodat de gastouders die dagen vrij hebben. Om dit al- 0 lekostigen wordt van 30 april tot 5 mei een collecte gehou- 'aarvoor nog collectanten worden gezocht. Voor vragen of lding als collectant of gastgezin kan gebeld worden naar is Muiters, telefoon 5893532 of Petra de Sterke, telefoon $4. Visio, Sector Onderzoek en Revalidatie, bij veel mensen on- ïi 1 is, wordt er in deze regio een posteractie gehouden. Visio lechtziende en blinde kinderen en volwassenen vóorlich- dvies, consultatie, onderzoek en revalidatie. Visio heeft een ale functie. De dependance wordt door de Algemene Wet dere Ziektekosten gefinancierd. Aan de dienst van Visio, Onderzoek en Revalidatie zijn geen kosten verbonden. De ng is gevestigd aan de Rijnsburgweg 10, het Poortgebouw, agelijks geopend van 8.30 tot 17.00 uur en op woensdag van 12.00 uur. Een afspraak maken is niet nodig. KQUMar Ik kan niet tegen rommel. Althans, niet tegen een bende in mijn werkkamer en op mijn bureau. Niet dat alles even keurig in het gelid staat of ligt, maar er heerst geen al te grote wanorde. Ik weet ook wel waar die betrekkelijke netheid vandaan komt. Ik ben van nature vrij slordig en ik ben door schade en schande wijs geworden. As je nooit datgene kunt vinden wat je op een bepaald moment no dig hebt, als je altijd maar moet zoeken, urenlang, dan moet je jezelf wel aanwennen om alles op een vaste plek op te bergen. Leidse kinderen die er, net als ik vroeger, ook een handje van hebben om hun kleren of speelgoed zomaar overal te la ten slingeren, krijgen niet, net als ik, te horen 'ruim je speel goed op', maar bezorg je speel- In de algemene taal komt be zorgen voor in de betekenis 'op een bepaalde plaats of bij een bepaalde persoon brengen'. Denk maar aan een zinnetje als 'het pakje werd thuisbezorgd'. In het Leids is er dus een kleine betekenisverschuiving opgetre den. Het speelgoed wordt niet zomaar op een be paalde plaats gebracht, maar juist heel nauwkeu rig op de plaats waar het thuishoort. Het wordt aan het oog onttrokken. Ik blijf even bij het opruimen en schoonmaken. U weet misschien dat ik oorspronkelijk uit Ber gen op Zoom kom, althans, daar heb ik van mijn eerste tot achttiende jaar gewoond. Toen ik 31 jaar geleden in Leiden kwam, werd er wel eens gelachen als ik bijvoorbeeld zei: „Mijn hulp is het huis eens grondig aan het poetsen." Goed be doelde, melige grapjes werden er dan gemaakt. „Zo, dan heeft ze veel poetsdoeken nodig." Poet sen is hier in Leiden alleen maar gebruikelijk in de zin van 'met een doek en glansmiddel glan zend maken'. Je kunt een kaarsenstandaard poetsen, of het fornuis. Maar niet het huis. Wat ik bedoelde was natuurlijk: mijn hulp is mijn huis aan het schoonmaken en ze brengt de boel aan kant. In het Leids heet dat niet opruimen of schoon maken, maar ridderen. Dat is hetzelfde woord als redderen. Ik heb altijd gedacht dat redderen in de betekenis 'schoonmaken' echt Leids is. Maar het Woordenboek der Nederlandsche Taal geeft een citaat uit het boek 'De wijde stilte' van J. Zandstra uit 1941: "Zij heeft er plezier in met haar witte huisschort voor, in de keuken te redderen." Hier is sprake van een boek dat is geschreven in de al gemene taal. Daaruit zou je kunnen afleiden dat redderen gewoon Nederlands is. Maar een kleine enquête onder colle ga's die niet uit Leiden en om geving afkomstig zijn, leert me dat zij redderen niet in de ge noemde betekenis kennen. Ik houd het er dus maar op dat redderen typisch Leids is, zeker in de vorm ridderen en vooral als u die rrr lekker op z'n Leids uitspreekt. Het tegendeel van dat netjes opruimen en schoonmaken zit verborgen in de uitdrukking: je moet niet zo deun kijken voor 'je moet niet zo nauw of pre cies kijken'. Iemand heeft een knoop aan een jas gezet, maar echt heel haastig. Met de Fran se slag (met lik- en pikwerk, zeggen ze in Leiden). De knoop valt er bijna al weer af. As over die slordigheid een opmerking wordt gemaakt is de reactie: 'je mots niets zo deun kekke'. Mooi woord, deun. Eigenlijk betekent het 'strak', 'gespannen', 'dicht'. As stof getarnd was op de stiknaad, dan was er te deun gestikt. Te krap, dus. En als je bij iemand in de gunst staat, dan lig je iemand deun aan het hart. En wil je iemand eens even goed de waarheid zeggen: dan leg je het hem deun aan de schenen. Met dank aan Olga Koet, Hans Heemskerk, Dick van Kooten en Wim Kooreman. hans heestermans Reacties en tips voor deze rubriek kunt u stu ren naar de redactie van deze krant, Postbus 54, 2300 AB Leiden, onder vermelding van de rubrieksnaam 'Leids dialect'. E-mailen naar de auteur kan ook: heestermans@inl.nl. Leidsch DagbladAllCHIlïYlïiY ANNO 1901 Zaterdag 23 Februari LEIDEN - Van de werf der Koninklijke Nederland sche Grofsmederij werd te water gelaten een kraan schip, bestemd vooreen drijvende kraan om lasten te heffen van 80,000 kilogram. Deze drijvende kraan, benevens een baggermolen, onderlossers, een kleinere drijvende kraan en vaartuigen tot ver voer van betonblokken van ongeveer 70,000 kilo gram, zijn bestemd voor havenbouw in Zuid-Ameri- ka. NOORDWIJK - Bij de gisteren ten overstaan van den alhier gevestigden notaris L.A.T. Binnendijk gehou den veiling werd het landgoed 'Dijken Burg' met aangrenzende landerijen en bosschen, gelegen on der Noordwijkerhout en Noordwijk, toegewezen (in totaal) voor de som van bijna 95,000 94,876). Zooals men weet, is de opbrengst van dit gedeelte der nalatenschap van wijlen mevr. de wed. W. Hoog, geb. Enschedé, vermaakt aan de Vereemging tot stichting van volks-sanatoria in Nederland. Z0ETERW0UDE - Hoewel de Boerenspaar- en leen bank haar inrichting alhier eerst heeft geopend den 13den Februari jl., kan reeds geconstateerd worden, dat de bank in een bepaalde behoefte voorziet. Tot heden zijn reeds uitgegeven 34 spaarboekjes. ANNO 1976 Maandag 23 februari LEIDEN - De bezetting afgelopen vrijdagavond van het gezinsvervangend tehuis voor jongens aan de Oude Singel is nog dezelfde avond in alle rust opge heven. Op aandrang van de politie besloten de jon gens hun actie te beëindigen en haalden zij het slot van de deur. Wat niet wil zeggen dat de rust is weergekeerd. Drs. Harry Roeleven, de medewerker die afgelopen vrijdag op staande voet werd ontslagen omdat de di rectie hem ongeschikt vond voor het werk in het te huis, is bezig allerlei instanties in te schakelen. Ook heeft hij al enkele gemeenteraadsleden benaderd en bovendien zal hij morgen een gesprek hebben met wethouder Oosterman. Het ontslag van Roeleven, die nog geen drie weken bij het 'Instituut voor peda gogische en Socio-Therapeutische Adviezen en Be geleiding Intern/Extern' werkzaam was, was voor de twaalf jongens van het tehuis aanleiding om het pand te bezetten. Op die manier wilden zij proteste ren tegen de wantoestanden die er volgens hen in het pand aan de Oude Singel heersen. Zij eisten het aftreden van de directeur van het instituut, de heer André E. Helder (die tevens eigenaar van het pand is), verlangden dat het instituut een stichting zou worden en eisten meer inspraak en inzage in het fi nancieel beleid van het tehuis. De eisen van de jongens komen volgens hen niet uit het luchtledige vallen. "De leiding is autoritair", zegt een van hen. "Er wordt constant gedreigd. Als je bijvoorbeeld niet naar school gaat, wordt je gelijk op straat geschopt. Op den duur durf je je mond niet meer open te doen, omdat je bang bent dat ze je op straat zetten. En waar moet je dan heen?" Volgens de jongens is het pand waarin ze moeten wonen onleefbaar en niet brandveilig. Bovendien, zeggen ze, is er geen wasmachine zodat ze zelf moe ten zorgen dat hun kleren gewassen worden en krij gen ze te weinig geld om een beetje fatsoenlijke kle ding te kunnen kopen. LEIDEN - Het eer ste biljartviertal van De Carambole is gisteravond al kampioen gewor den in de eerste klasse van de LBB, door de thuiswed strijd in café Rijn- zicht tegen de Zijl poort met 6-2 te winnen. Op de fo to het kampioens team. V.l.n.r. voorzitter W. de Gunst B. Prins, penningmeester J. Leuering, K. Moe- nen jr., B. Zwart en H. de Roo. FOTO ARCHIEF LEIDSCH DAGBLAD Foto's In deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen ua plaatsing een ingevulde cheque (geen overschrijvingskaart) ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 Bij 18 in zwart wit) op te sturen naar het Leidsch Dagblad, ta.v. Leidsch Dagblad Archieven, postbus 54,2300 AB Leiden of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad aan de Roosevdtstraat 82. U ontvangt de foto binnen drie weken.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 15