Geloof Samenleving mm, ÉÜk Niet God en Jezus maar Ghaaadh en Jééézzz VANDAAG Johannes Paulus II wj bezinning op pausschi SGP worstelt met wwvi kerkinformatie op zon< Een kwestie van MORAAL MET DE AUTO WAAR DE WINTERSPORT? VRIJDAG 23 FEBRUARI 2001 979 Vandaag 56 jaar geleden, op 23 februari 1945, werd Allan Boesak geboren. Deze zwarte Zuid- -Afrikaanse dominee geldt als één van de meest prominente strijders tegen het apart heidsregime. Na de afbraak van de apartheidsstaat werd Boesak in 1991 leider van het African National Congress (ANC) in de West Kaap provincie en daarnaast directeur van de Stichting voor Vrede en Gerechtigheid. Sinds mid den jaren negentig wordt Boesaks reputatie echter bezoe deld door schandalen. Hij wordt onder meer beschuldigd van misbruik van schenkingen aan zijn stichting. Op 23 februari eert de rooms-katholieke kerk de Duitse heilige aartsbisschop en rijkskanselier Willicus van Mainz (gest. 1011). Hoewel een man van macht en invloed at Wil licus dagelijks met dertig armen. Schilderij Petrus in Israël gearriveerd Jeruzalem Een schilderij van Rembrandt van Rijn maakt sinds gisteren deel uit van de permanente collectie van het Israël Mu seum in Jeruzalem. Het bijbels tafereel Knielende apostel Petrus uit 1631 is geschonken door de Amerikaanse filantroop M. Steinhardt en zijn vrouw. Het echtpaar wil Israël daarmee steu nen in deze politiek zware periode. Het cadeau heeft een waar de van naar schatting 72 miljoen gulden. Het tafereel toont Pe trus na zijn arrestatie dqor de soldaten van Herodes knielend in zijn Jeruzalemse gevangeniscel. Het gouden strijklicht vanuit de linkerbovenhoek is typerend voor Rembrandt in deze periode. Nieuwe Christelijke Encyclopedie kampen De nieuwe Christelijke Encyclopedie, die in de loop van 2004 verschijnt, wordt breder van opzet dan de vorige edi tie, die stamt uit de jaren vijftig. Dat heeft uitgeverij Kok gisteren meegedeeld. De encyclopedie verschijnt in drie delen en gaat rond de 700 bladzijden tellen. De vorige editie bevatte veel bij belse, vaktheologische informatie. Die wordt in de nieuwe uit gave achterwege gelaten omdat daarover nu genoeg handboe ken zijn, aldus de uitgever. „In tegenstelling tot de vorige uitga ve wordt dit een handboek voor een breed publiek. We richten ons op de hele breedte van de gereformeerde gezindte." Jehova's Getuigen verboden in Georgië tbilissi Het hooggerechtshof van Georgië heeft gisteren de ge loofgemeenschap Jehova's Getuigen verboden. De beweging stond sinds vorig jaar juni officieel geregistreerd na een besluit van een rechtbank in de hoofdstad Tbilissi. De Jehova's Getui gen zullen het besluit aanvechten bij het Europese hof voor de rechten van de mens in Straatsburg. Georgië wordt gedomi neerd door een eigen orthodoxe kerk die zich in 1990 losmaakte van de Russisch Orthodoxe Kerk. Jehova's Getuigen geloven niet zoals de RK Kerk in de drieëenheid, denken dat de 'eindtijd' nabij is en zijn tegen overmatig drankgebruik, tabak en bloed transfusie. Oecumenische dienst in Koudenkerk koudekerk aan den run Dominee Van der Lugt en pastor G. Claassen gaan zondagavond 4 maart voor tijdens een oecome- nische dienst in de Nederlandse Hervormde Kerk in Koudekerk aan den Rijn. Deze samenkomst die 19 uur begint, is aan het begin van de veertig dagen tijd rond het boek Openbaring van Johannes. Teksten en liederen van deze dienst zijn op muziek gezet door dirigent Marco Kalkman van het Bernarduskoor, Jan Wesselingh senior en Nico Wesselingh. Pastor Claassen maakte rond dit thema schilderstukken. Deze zijn die zondagavond vanaf 18 uur en ook na de dienst te bekijken in de koorzaal van de hervormde kerk. Groot feest voor Tibetanen in Peking bewolkt onweer W warmtefront regen sneeuw J koufront opklaringen hagel jL lagedruk E=E mist windrichting hogedruk zonnig 19 temperatuur luchtdruk in -100°- hecto pascal WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht HWS Geldig tot en met zaterdag. Noorwegen: Vooral langs de westkust sneeuwbuien, landinwaarts meest droog en wat zon. Zaterdag in het zuiden overal sneeuw buien. Maxima in het noorden dalend tot rond de -15, in het zuiden maxima net onder 0. Zweden: Wolkenvelden, ook af en toe zon en op de meeste plaatsen droog. Maxima da lend naar -3 in het zuiden, in het noor den tot onder de -15. Finland: Wolkenvelden, maar wel op de meeste plaatsen droog. Maxima tussen -10 en - 20 graden. Denemarken: Af en toe zon en een poosje droog. Zater dag weer veel wind uit het westen tot noordwesten en daarbij winterse buien. Middagtemperatuur rond het vriespunt. Engeland, Schotland, Wales, Ierland: Wisselend bewolkt en vooral in Schot land en langs de Noordzee geregeld bui en, met winterse neerslag. Met name in Schotland vrijdag veel wind. Maxima tussen 4 en 8 graden. België en Luxemburg: Veel bewolking en geregeld buien, steeds meer met winterse neerslag. Mid dagtemperatuur verder dalend naar 3 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Bewolkt en winterse buien, maar in het westen droger en wat zon. Maxima da lend naar 2 graden in het oosten en 5 in het westen. Zuid-Frankrijk: Van het noorden uit toenemende bewol king gevolgd door regen. Sneeuwgrens dalend naar 1000 meter, In het zuidoos ten de Mistral. Middagtemperatuur da lend naar 5 tot 10 graden. Spanje: Veel zon, maar in het zuiden toenemen de kans op een stevige bui. Zaterdag ook langs de Golf van Biskaje kans op neer slag. Maxima van 9 graden langs de Golf van Biskaje, tot 17 in het zuiden. Portugal: Zonnige perioden, maar in het midden en zuiden meer bewolking en kans op een stevige bui. Maxima rond 15 graden. Mallorca, Ibiza, Menorca: Zonnige perioden en droog. Zaterdag wat meer bewolking en kans op een enkele bui. Middagtemperatuur ongeveer 16 graden. Marokko: Perioden met zon, maar in het noorden ook kans op een stevige bui. Middagtem peratuur aan zee tussen 17 en 23 gra den. Tunesië: Flinke perioden met zon en op de mees te plaatsen droog. Maxima in het noor den net qnder de 20 graden. Madeira: Perioden met zon en kans op een enkele bui. Middagtemperatuur omstreeks 16 graden. Canarische Eilanden: Perioden met zon, maar vooral aan de noordkant van de eilanden ook kans op een bui. Middagtemperatuur rond 20 graden, zaterdag iets frisser. Duitsland: Tamelijk veel bewolking en geregeld bui en, steeds vaker in de vorm sneeuw. Middagtemperatuur dalend tot net boven het vriespunt. Oostenrijk: Overwegend veel bewolking en flinke hoeveelheden sneeuw. Middagtempera tuur 2 graden, in het zuiden plaatselijk wat warmer. Zwitserland: In het zuiden van tijd tot tijd zon en meest droog. In het noorden bewolkt en perioden met sneeuw. Vooral in de ber gen eerst ook flink wat wind. Middag temperatuur 4 graden, in Wallis en Tes- sin soms boven de 10 graden. Italië: Vrijdag zonnige perioden en meest droog. Zaterdag meer bewolking en kans op enkele buien. Middagtemperatuur in het midden en zuiden tussen 14 en 17 graden, in het noorden dalend tot 7 gra den. Corsica en Sardinië: Geregeld zon en waarschijnlijk droog. Verder veel wind uit het noordwesten. Middagtemperatuur omstreeks 14 gra den. Griekenland en Kreta: Op de eilanden meest droog en geregeld zon. Op het vaste land van tijd tot tijd een bui. Maxima tussen 10 en 15 gra den, op Kreta iets warmer. Malta: Droog en veel zon. Middagtemperatuur omstreeks 17 graden. Turkije en Cyprus: Wisselend bewolkt en vooral op Cyprus en in Turkse binnenland kans op stevige buien. Maxima tussen 10 en 15 graden. ZATERDAG 24 FEBRUARI 2001 Zon- en maanstanden Zon op 07.37 Zon onder 18.09 Maan op 08.30 Maan onderl9.18 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 04.41 16.56 4.14 16.29 Laag 00.14 12.30 23.55 12.11 Weerrapporten 23/02, 07.00 uur station weer wind temp neersl max min mm Amsterdam regenbui n4 8 2 0.3 De Bilt zwaar bew. nW2 9 1 0.9 Deelen zwaar bew. nw3 8 0 0.6 Eelde licht bew. nw2 7 -2 1.5 Eindhoven zwaar bew, nw2 7 2 2.3 Den Helder licht bew. n3 8 1 1.0 Rotterdam zwaar bew. nw4 7 2 1.8 Twente half bew. nw2 8 0 L.6 Vlissingen zwaar bew. nw3 8 3 1.4 Maastricht zwaar bew. w3 7 2 2.6 Aberdeen licht bew. w4 6 0 2.0 Athene zwaar bew. w-s.O 15 10 0.0 Barcelona onbewolkt n3 17 6 0.0 Berlijn sneeuw wl 2 -1 7.0 Boedapest zwaar bew. nw4 8 0 5.8 Bordeaux motregen zw3 9 7 0.0 Brussel regenbui nw4 8 3 4.0 Cyprus licht bew. nw2 14 10 5.0 Dublin zwaar bew w3 11 4 0.6 Frankfurt zwaar bew w3 6 2 10.2 Genève zwaar bew. w2 13 6 0.0 Helsinki licht bew, n3 -17 -22 1.0 Innsbruck sneeuw ol 3 0 19.5 Istanbul zwaar bew. w.s.O 11 4 2.0 Klagenfurt half bew. ver. 1 12 -4 0.0 Kopenhagen half bew. no 5 0 -6 0.0 Las Palmas licht bew. n4 23 16 0.0 Lissabon licht bew ver 1 18 9 0.0 Locarno licht bew. zwl 20 2 0.0 Londen zwaar bew. w3 11 5 0,0 Luxemburg sneeuw nw2 6 3 1.1 Madrid licht bew. n 1 17 -1 0,0 Malaga half bew. w3 19 10 0.0 Mallorca ver. 2 17 7 0.0 Malta licht bew. w4 16 12 0,0 Moskou zwaar bew. ol -4 -6 5.0 MOnchen zwaar bew. w4 3 0 13.0 Nice zwaar bew. nw2 12 6 00 Oslo zwaar bew. no 2 2 -9 '0.0 Parijs regen w4 10 7 0.0 Praag sneeuw w2 5 -2 1.6 Rome 0.0 Split zwaar bew. no 2 14 4 0.0 Stockholm zwaar bew. n 6 -2 -11 0.0 Warschau sneeuw w4 -1 -4 6.6 New Orleans onbewolkt n3 21 13 0.0 Wenen zwaar bew, w3 8 2 0.1 New York sneeuw n4 -4 -8 0.0 Zurich zwaar bew. w4 6 4 1.7 Tel Aviv licht bew. z5 16 8 7.0 Bangkok half bew. w2 35 24 0.0 Tokyo licht bew. o2 20 8 0.0 Buenos Aires licht bew no 2 30 22 6.3 Toronto sneeuw zw3 -5 -12 0.0 Casablanca licht bew n2 20 14 0.0 Tunis onbewolkt w5 18 9 0.0 Johannesburg zwaar bew. n2 25 16 0.4 Vancouver hall bew. w.s.O 2 3 3.2 Los Angeles onbewolkt w5 14 11 0.0 L O F LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE e-mail: abonneeservice@damiate.hdc.nl Geen krant ontvangen? Bel voornabezorging: Ma. t/m/ vr.18.00—19.30 uur en Zaterdag 10.00-13.00 uur 071 -5128 030 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) H. Schneider (adjunct) PUBLIC RELATIONS W.H.C.M. Steverink 071-5356 356 REDACTIE A. Maandag, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D.C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden INTERNET: www.leidschdagblad.nl TELEFAX Advertenties: 071-5323 50l>e Familieberichten: 023- 531 023- 5320 216 Redactie: 071-5321 921 Hoofdredactie: 071- 5315 ADVERTENTIES )4 Maandag t/m vrijdag van 8.30 071-5356 230 RUBRIEKSADVERTEI Maandag t/m vrijdag van 8.30 071- 5143 545 ABONNEMENTEN: (071- bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per halfjaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging het automatisch afschrijven van abonnements- geld, ontvangen j1 betaling. VERZENDING PER P< Voor abonnementen die per post worden verzonden geldt aan portokosten per verschijndag LEIDSCH DAGBLAD OP CAS Voor mensen die moeilijk lezen hebben of blind zijn (of een an leeshandicap hebben), is een sa van het regionale nieuws uit hi Dagblad op geluidscassette bes informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lecti Auteursrechten voorbei Dagbladuitgeverij Da E-MAIL: redactie.ld@damiate.hdc.nl Z I E K E N H U I Z ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezond feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111. peking Ondanks de problemen tussen de Chinese regering en de Tibetaanse regering in ballingschap, werd gisteren in Peking normaal Tibetaanse nieuwjaar gevierd. In de Lama Tempel in Peking, de grootste Tibetaans-boeddhistische tempel in de Chi nese hoofdstad, werd uitbundig gedanst in traditionele kos tuums. De ceremonieën zijn bedoeld om 'kwade geesten' te verjagen teneinde het komende jaar in voorspoed door te bren gen. foto ap oreo baker Om andere kerken tegemoet te komei ROME Rtr-AFP-DPA Paus Johannes Paulus II heeft zijn kardinalen gisteren opge roepen na te denken over de toekomstige rol van het paus schap. Hij suggereerde dat de rol van het pausambt mis schien moet veranderen om de relatie met andere kerken te verbeteren. „We mogen niet vergeten dat het ambt van de opvolger van de apostel Petrus een moeilijkheid vormt voor andere kerken", aldus de paus, de bisschop van Rome. De 80-jarige kerkleider hield zijn pleidooi tijdens een mis met 44 kersverse kardinalen, die gisteren en eergisteren zijn bevestigd in zijn hoogste ad viescollege. Het pai I een van de belenj waardoor niet room J nen lastig terugkere I® eenheid van het eers nium, toen het ch u verdeeld raakte door ma tussen het oosti thodoxe kerken) en l in 1054 of naar de eei de RK Kerk iets voor tantse Reformatie eeuw. De paus bad giste ooit sprake zal zijn vi ®j ge gemeenschap'. I van de Rooms-Kathc herhaalde gisteren t reid is met andere spreken over de toeki van het pausschap. 1i« SINT-MAARTENSDUK GPD Moet de gemeente Tholen een website met gegevens over ge meentelijke diensten op zondag ontoegankelijk maken of niet? De fractie van de SGP in de ge meenteraad van Tholen is er nog niet uit of het nieuwe me dium in strijd is met de zon dagsheiliging. SGP'er P.W.J. Hoek is er dui delijk over. De website moet op zondag niet gebruikt kunnen worden. Hij wil dat b ter en wethouders b een verbod mogelijk i n Burgemeester W. Tholen heeft eerder in een commissiev gezegd daar niet voo „We leven in het jaar dus gemeentevoorl Bakx gisteren. „Wan sen op zondag niet 0| site willen kijken, zei apparaat toch gewoo Workshop Black American Gospel in Gereformeerde Kerk in Nieuw-Vennep De term 'Normen en waarden' rook tot voor enkele jaren terug sterk naar beklemmende, burgelijke bevoogding. De tijdgeest is echter veranderd. Politici en geestelijken maar ook publicisten schuwen niet langer het openbare debat. In deze rubriek mensen die in hun werk tegen morele dilemma's aanlopen. Vandaag hoogleraar in de wijsbegeerte Pieter Anton van Gennip. „Elke avond van tien tot elf een portie porno op TV. Dat is de manier waarop de vrije mo raal zich uit in Nederland. Ik betwijfel of de van oorsprong puriteinse Hollanders wel aan leg hebben voor zo'n libertijn se cultuur", vraagt hoogleraar in de wijsbegeerte, Pieter An ton van Gennip (1944), zich af. Hij ziet de zedenverruwing in de Nederlandse samenleving. Het geweld op straat, pesten op school en andere zorgelijke ontwikkelingen op het gebied van normen en waarden. Maar denkt dat we niet kunnen spreken over een letterlijke 'demoralisering' van ons land. „We leven niet in een morele woestenij. Eerder zijn we het slachtoffer van ons eigen posi tivisme. Met andere woorden: we denken overal het ant woord op te weten." Onze ideeën over het recht op individuele vrijheid zijn ge koppeld aan die overtuiging dat er overal 'mechanische' oplossingen voor zijn, meent Van Gennip. „Druk op deze of deze knop, en het probleem is voorbij. Persoonlijke ellende? Daar zijn therapeuten voor. Honger in de wereld? Geef aan een goed doel. Er is weinig plaats meer voor menselijk heid of de menselijke maat." Van Gennip vertelt vervolgens hoe hij vroeger in een gezellige buurt opgroeide waar je de meeste mensen kende. Waar plaats was voor maatschappe lijk engagement. „Dat zie je te genwoordig veel minder." Nu verdeelt hij zijn werkzame uren tussen het hoogleraar schap aan de TU in Delft, zijn werk als algemeen-secretaris voor de Katholieke Raad voor Kerk en Samenleving (KRKS) en dat van publicist in diverse dagbladen en tijdschriften. Hij stond aan de basis van de Thomas More Academie, een organisatie die cursussen, le zingen en boeken verzorgt op wijsgerig, theologisch en maatschappelijk gebied. En als adviseur heeft hij onder meer voor het CDA en de KRO ge werkt en zo de vinger aan de pols gehouden in confessio neel Nederland. Eigenlijk is hij één van de weinige mensen die zich beroepsmatig bezig houden met normen en waar den. Zelfs expert Van Gennip kan maar moeilijk omschrijven welke morele weg de samenle ving in de toekomst gaat be wandelen. „Het is een verwar rende tijd", zegt hij. „Mensen zijn geen heiligen. Verdomd, ze zijn het nooit geweest. Maar er zouden wel eens krachten in onze samenleving kunnen werken, waardoor ze in het da gelijkse leven ook niet meer gestimuleerd worden om te proberen heilig te zijn." Strenge morele codes zijn vol gens Van Gennep niet meer van deze tijd. Ze kunnen zelfs averechts werken. Van Gen nep: „Anderzijds kunnen en willen we de zaken niet op z'n beloop laten. In deze situatie - tussen gisteren en morgen in - bevinden we ons nu. Onder mijn studenten zie ik voldoen de onderlinge solidariteit. Al leen de vanzelfsprekendheid is verdwenen waarmee de oude re generatie diezelfde solidari teit koppelde aan publieke za ken en collectieve regelingen. Denk aan hulp aan de minder bedeelden - verzekeringen - gezondheidszorg. Daar zijn 'automatische' oplossingen voor, instellingen, bedrijven, ministeries." De studenten zijn over het al gemeen uit op de eigen glan zende carrière, meent de hoogleraar. „Het liefst in de IT. Met een kanjer van een auto onder de kont. Laatst vroeg een aantal studenten waarom zij zo slecht uit de voeten kun nen met hun eigen sociale ge drag. Eigenlijk vragen ze waar om er weinig ruimte is voor menselijkheid in hun door technologie en 'mechanisch denken' gedomineerde leven." Hoogleraar in de wijsbegeerte Pieter Anton van Gennip. „W het slachtoffer van ons eigen positivisme." foto frai „Sing, sisters, sing!" Edith Kas- teleijn staat voor een lastige opgave. Ze moet tijdens een driedelige workshop in Nieuw- -Vennep honderdzestig gere formeerde polderbewoners de swing van de black American Gospel bijbrengen. Maar zie; het lukt Naarmate de avond vordert krijgt de workshopleidster (kort geblondeerd haar, roodleren jasje, leren broek) de stramme Haarlemmermeerdere uit het het gelid. „Dit is géén witte mu ziek", snerpt haar stem door de kerkzaal aan de Eugenie Previ- naireweg in Nieuw-Vennep. „Niet netjes zingen. Feel the spirit. Vanuit je hart, you know what I mean? Beschaafd zingen is niet wat we hier doen. En don't be shy. We zingen ten slotte niet voor het publiek, maar voor Hem." Twee avonden, dan nog een middag en dan is er genoeg ge repeteerd voor het concert za terdagavond. „De snelheid, dat is het leuke van gospel", zegt Kasteleijn. „Je gaat niet in sep tember beginnen met kerstlied jes oefenen zodat het in decem ber uiteindelijk helemaal is lamgezongen." Kasteleijn zoekt de extremen van de menselijke stem op. Hoog of laag, als het maar hard is. „Doe dit straks niet in je ei gen koor", waarschuwt ze de deelnemers aan de workshop. „Daar krijg je last mee." Ingewikkelde liedteksten hoe ven de zangers er in elk geval niet in te stampen. Gospelsongs bestaan meestal uit niet meer dan twee of drie zinnen. De tek sten van 26 songs passen zo makkelijk op drie A4-tjes. Kasteleijn spreekt haar Ne derlands met een onvervalst Amerikaans accent. Ze heeft dan ook lange tijd in de Ver enigde Staten gewerkt. Als 'eni ge witte tussen de zwarten' voerde ze koren aan. Het vette Amerikaans moet ze ook bij de Nieuw-Vennepers erin stam pen: „No more pain, when I see Jééézzz, beyond the sky. Het is ook niet God, maar Ghaaadh." Volgens Kasteleijn gaat mor gen het dak van de Gerefor meerde Kerk eraf. Gospel bete kent volgens haar vooral niet binnen de lijntjes zingen. Alles mag en alles kan: „Niet zeuren. Doen. Gooi het overboord. Bo ven in de hemel is het ook één groot feest. Zo denk ik erover." Black Gospel Concert, Edith Kaste leijn met mass choir en solisten, Gereformeerde Kerk, Eugenie Pre- vinaireweg Nieuw Vennep, zater dag 20.00 uur, voorverkoop 12,50 gulden, aan de zaal 15 gulden. De deelnemers aan de workshop Black American Gospel in de Gereformeerde Kerk in Nieuw-Vennep zingen uit volle borst. „Niet netjes zingen. Feel the spirit", zegt dirigente Edith Kasteleijn. foto united photos de boer toma tudor Regel nu de Internationale Reis- en Kredietbrief Plus. Met een gerust gevoel op reis dankzij: repatriëring van uw auto naar Nederland een vervangende vakantie-auto www.anwb.nl of bel gratis 0800-0503 ANWB

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 14