.eiden Regio Pechtold wil Leidse School behouden de Koppenhinksteeg wonen de mensen samen' 'Parkeergarage is onaanvaardbaar' Tilburgers kijken naar parkeerproblemen in Leiden 'Zo druk als drie oktober' monstratie trekt honderd deelnemers ïge afperser: tien maanden cel Uitgekeken op uw collega's 13 'Haagweg 4 niet voor niets jarenlang gedoogd' Zo veel duidelijkheid over de toekomst van hun huisves ting als gisteravond hebben de kunstenaars van de Leid se School nog niet eerder gekregen. In een vergadering van een aantal raadscommissies over de plannen voor het vroegere Van Gend Loosterrein zegde wethouder Pechtold (D66/ cultuur) toe dat hij onder een aantal voorwaarden het pand aan de Haagweg 4, een voormali ge ambachtsschool, wil proberen te behouden als het kunstcentrum dat het nu al zo'n acht jaar is. Het kunstcentrum is in 1993 na een kraakactie ontstaan. Dit mede uit protest tegen een nij pend gebrek aan atelierruimte. Inmiddels wordt het beheerd door een stichting die een ge bruikersovereenkomst met de gemeente, de eigenaar, heeft gesloten. Over de toekomst van het pand, waarin een 'broedplaats' voor kunstenaars van verschil lende disciplines wordt gezien, was door een passage uit een nota veel onduidelijkheid ont staan. Te lezen is dat de ge meente bij de verdere ontwik keling van het gebied, waar on der meer 200 huizen moeten komen en een ondergrondse parkeergarage met 1000 plaat sen, zal 'trachten waardevolle delen van het gebouw te be houden'. Tal van insprekers keerden zich tegen dit uitgangs punt dat als een bedreiging wordt ervaren. Pas helemaal aan het einde van de rit kwam wethouder Pechtold met zijn voor de kun stenaars tot vreugde stemmen de verhaal. Volgens Pechtold heeft de gemeente wel degelijk altijd haar waardering getoond voor de Leidse School, dat ook de belangrijkste Leidse cultuur prijs, de Zilveren Veer, op haar naam heeft staan. „Bij aankoop van het pand zijn we daar niet voor niets onmiddellijk gaan gedogen." De aankoop van een gebouw aan de Garenmarkt, met ruimte voor zo'n 25 ateliers, moet vol gens Pechtold alleen maar wor den gezien als eventueel ver vanging voor het geval dat over Haagweg 4 'toch anders wordt besloten'. De wethouder voeg de eraan toe dat voor hem ook niet vast staat of de ateliers aan de Kaasmarkt behouden kun nen blijven. Hij maakte duidelijk dat als voor behoud van Haagweg 4 wordt gekozen, een optie waar voor hij zijn voorkeur uitsprak, de ateliers van die twee locaties verdwijnen. Ook moet er een stichting komen die niet alleen Haagweg 4 beheert maar alle atelierruimten in Leiden. Pecht old wil niet langer voor huis baas van kunstenaars spelen en wil dus ook af van het onder houd. Verder wil hij dat het wo nen in de Leidse School op houdt in verband met de brandveiligheid. De wethouder hield de kun stenaars ook nadrukkelijk voor dat de lage huren die ze nu be talen wel eens flink zouden kunnen gaan stijgen. Het pand moet namelijk in de toekomst, vindt de wethouder, uit de huurinkomsten worden geëx ploiteerd. Hoewel woordvoerders van de Leidse School inzien dat er weer de nodige problemen zul len moeten worden overwon nen is hun vreugde groot. 'jfs Pc ausmeters in de Leidse zijn vast nog niet eer- ;r uitgeslagen als gister- n de raadscommissie ordening, verkeer en waar de 82-jarige laudron ("Ik heb alleen °P h. lert |ke maar lagere school en ben al ja ren alleen") een pleidooi afstak voor behoud van de Vrijplaats Koppenhinksteeg. Deze dreigt te moeten wijken voor een ap partementencomplex. In een afgeladen raadszaal kwamen tal van insprekers van Weggeefwinkel tot Eetcafe Las Vegas tot Bar en Boos tot een Kung Fuschool vertellen waar om de gemeente er juist alles aan zou moeten doen om de 'sociale, culturele en politieke projecten'in dit deel van de stad te behouden. Maar nie mand kreeg zo veel bijval als omwonende Chaudron. „In ap- MAARTEN DEKKER na honderd mensen hebben gisterenavond open in de demonstratie tegen de bouw- ri aan de Koppenhinksteeg en de Hoog- Kerkgracht. De actievoerders liepen van nS ikpanden aan de Koppenhinksteeg via de v nmerstraat, de Prinsessekade, het Kort lurg en de Breestraat naar het stadhuis, ih de commissievergadering die daar gang was nogmaals hun standpunten ~ai tten. De protestmars verliep niet zonder nen. Vanaf de Haarlemmerstraat liepen evoerders over de rijweg, waardoor het °P gestremd werd. Door middel van trom- d' luitjes en tal van andere, provisorische b tenten werd geprobeerd om de aan dacht te trekken. Er was politie aanwezig om toe te zien dat de demonstratie niet uit de hand liep. Ook op het stadhuis was extra beveiliging ingeschakeld. Die belette de demonstranten aanvankelijk om het gebouw binnen te gaan, Omdat de publieke tribune nog bezet was door geïnteresseerden in Haagweg-kwestie. Na ruim een uur wachten in de regen op het Stadhuis plein konden de overgebleven actievoerders dan toch naar binnen. De krakers willen dat de Vrijplaats Koppen hinksteeg' - zoals zij de verzameling van ideële organisaties die in de panden zijn onderge bracht zelf noemen - voor Leiden behouden blijft. De plannen van het gemeentebestuur voorzien in de bouw van luxe koopwoningen en bedrijfsruimtes. partementen wonen de mensen alleen maar naast elkaar, in de Vrijplaats Koppenhinksteeg le ven we met eikaar", zei ze. Chaudron maakt druk ge bruik van de voorzieningen die de krakers hebben getroffen. Ze doet boodschappen in de Weg geefwinkel, eet en drinkt bij Las Vegas en heeft nog niet eerder in haar leven zo'n uitgebreide vrienden- en kennissenkring gehad, sinds de jongeren in de bewuste panden zijn neerge streken. „Ik ken eigenlijk maar een taal, Nederlands, maar ik heb dagelijks contact met Brit ten, Irakezen, Egyptenaren en ga zo maar door. Dit hoort ge woon bij Leiden en dit moet zo blijven." Omdat door het grote aantal insprekers de vergadering ver uitliep, kwamen de raadsleden niet toe aan de bepaling van hun standpunten. Uit de vra gen die ze de insprekers stel den, bleek echter wel welke kant ze uit denken. Ze willen net als wethouder Hillebrand (PvdA) zoeken naar alternatieve huisvesting maar het zal niet lukken om de verschillende projecten op een plek in de stad bij elkaar te houden, weten ze. Van spreiding moeten de jon geren echter niets weten, dat druist in tegen de Vrijplaats-ge dachte. David Trouw van Eurodusnie kwam met een voorstel tot 'cas- cohuur'. De gemeente, de eige naar van de panden, moet er dan voor zorgen dat de buiten kant wordt opgeknapt en de krakers, die zorgen voor de bin nenkant, worden 'gewone' huurders. In het Amsterdamse Tetterode-complex zou deze constructie een succes zijn. Onder de vele insprekers be vonden zich ook omwonenden, een beeldend kunstenares en een woordvoerder van een drukkersbedrijf, die het liefst willen dat de gemeente van daag nog tot ontruiming en ver bouwing overgaat. Zij klagen over veel vormen van overlast en vinden dat de verpaupering met de bouw van appartemen ten een halt moet worden toe geroepen. Zij kregen geen ap plaus maar werden ook niet uitgejouwd. Honderden belangstellenden op de Breestraat, voor de begrafenisstoet van Kaatje van Dam. FOTO HIELCO KUIPERS LEIDEN AD VAN KAAM VERVOLG VAN VOORPAGINA De oude man, die zijn pet afnam toen de karos met de kist van Oma van Dam op de Maresingel stapvoets voorbijkwam, herinnerde zich dat in vroeger dagen vaker gebruik werd gemaakt van de koets bij een begrafenis. „Het is plechtiger zo, hè. Als je dan toch wegmoet, dan maar netjes. Maar het zal wel een lieve duit kosten, drie van die rijtuigen. Dat is niet voor iedereen weggelegd. Daarom zie je het natuurlijk ook niet zo vaak." Eveneens niet voor iedereen weggelegd, is dat ze de klok van het stadhuis voor je luiden als je langskomt. En dat de burgemeester dan naar buiten komt. Zij het posthuum, viel Kaatje van Dam die eer wél te beurt. Honderden belangstel lenden keken op de Breestraat toe en vergaapten zich aan de de even fraai als plechtstatig uitge doste stoet. „Het is hier zo druk, het lijkt wel drie oktober", merkte een omstander op. De hem boos toegeworpen blikken pareerde hij met: „Daar bedoel ik niks verkeerds mee, hoor." Steeds nog stapvoets en voorafgegaan door twee vertegenwoordigers te voet van de begrafe nisonderneming ging het vervolgens over het Noordeinde en langs de Haagweg naar de dr. Le- lylaan. De doorgaande weg zat in een mum van tijd potdicht in beide rijrichtingen. Automobilis ten zetten spontaan hun voertuig aan de kant om toch vooral geen glimp te missen van dit traag voorbijtrekkende tafereel. Dat regelrecht gestolen leek uit de Middeleeuwen. Het was de dood op z'n allermooist. Uiteindelijk, twee uur na vertrek, draaide de stoet door een haag van opnieuw honderden mensen de algemene begraafplaats Rhijnhof op. Na ruim 113 jaar hield hier de weg toch ook op voor Kaatje van Dam, die alle re cords op het gebied van de ouderdom met jaren had verbeterd. Voor een echt Leids meissie, is ze buitengewoon netjes op haar laatste rustplaats bezorgd. De omwonenden van het vroe gere Van Gend Loosterrein aan de Haagweg vinden de bouw van een ondergrondse parkeergarage met plek voor 1000 auto's 'onaanvaardbaar'. Dat zei R. Crevecoeur gister avond in de raadscommissie ruimtelijke ordening, wonen en verkeer namens de Initiatief groep waarin bewoners van het gebied zijn verenigd. Ze vrezen voor files en ver- keersonveilige situaties, zeker in combinatie met de verwach te verkeersstromen van en naar het Aalmarktgebied, waar een nieuw winkelcentrum moet ko men. C. Verplancke van de Stichting Stadsparkeerplan Lei den sprak Crevecoeur tegen. Volgens Verplancke veroorzaakt ook het huidige parkeerterrein geen overlast en zijn er hooguit 'files de stad uit'. Om zijn woor den werd schamper gelachen vanaf de publieke tribune. Vol gens Verplancke zijn deze files het gevolg van slecht afgestelde verkeerslichten. „Wij hebben onlangs 2200 atito's op een dag op ons terrein gehad en er is niet een file gemeld." Verplanc ke ging akkoord met de vermin dering van 1500 naar 1000 plaatsen in de nieuwe parkeer garage, die zo'n 40 miljoen gul den kost. Wel moeten er snel andere parkeerterreinen in ge bruik worden genomen, zoals bij de Groenoordhallen. De Initiatiefgroep maakte ook bezwaar tegen het toetreden van de Nederlandse Spoorwe gen tot de Stuurgroep, die ver dere plannen voor het gebied zal uitwerken. De NS-functionaris die zich met het project bezighoudt, heeft onlangs laten weten dat hij denkt dat het onbetaalbaar is omdat de gemeente op aan dringen van de omwonenden het aantal woningen heeft te ruggeschroefd van 400 naar 200. De Initiatiefgroep kreeg bijval van D66-voorman Welling. Ook hij ziet niet in waarom de ge meente met de NS verder aan de plannen moet werken. De NS hebben als eigenaar van de grond maar een belang en dat is een lucratieve grondprijs, be toogde hij. De gemeente doet er volgens de D66'er beter aan de grond te kopen en de plannen verder zelf te ontwikkelen. Volgens wethouder Hille brand (PvdA/ ruimtelijke orde ning) is het echter een illusie te denken dat het project, dat ook voorziet in 'behoud en verster king van natuurwaarden' in de ecologische zone in het zuide lijke deel van het gebied, 'kan worden uitgevoerd zonder met de NS op te trekken'. Hij wees erop dat de NS 'vooralsnog' niet van plan zijn om de grond te verkopen. Op de vraag van Vollaard (Chris tenunie/SGP) of de wethouder de NS zo geen sterke positie verschaft, antwoordde Hille brand dat de NS al een sterke positie heeft. „Het heeft geen zin om tot een akkoord te ko men met de omwonenden om vervolgens van de NS te horen te krijgen dat het plan hun goedkeuring niet kan wegdra gen. We moeten gezamenlijk optrekken." CONNIE VAN UFFELEN ing van een jonge en bedreiging van een f da is een 18-jarige Leide- oezi [isteren komen te staan hec n maanden cel en vijf ent lea voorwaardelijk. De 30.0 nan stapte na een ruzie jn moeder boos op zijn ner en reed op de Roo- ;straat een jonge iem. Onder bedreiging van een groot vleesmes maak te hij haar een tientje afhan dig. Bij thuiskomst werd hij door de politie meegenomen, maar omdat hij zich ergerde aan een agente dreigde hij 'haar kop eraf te slaan als hij haar op de Beestenmarkt zou tegenkomen'. Volgens een psycholoog lijdt de Leidenaar aan een psychische stoornis en heeft hij een gok- t drankprobleem. hting Stedenband Lei- zoekt Leidenaars die Wf in de herfstvakantie, 24- 75 ber, op bezoek willen in mj se paitnerstad van Lei- iarbij wordt gedacht aan Morgen vindt u de baan die bij u past in groepen en leden van (sport) verenigingen maar ook indivi duele personen kunnen zich aanmelden. Het leggen van contacten en het gezamenlijk ondernemen van activiteiten staan centraal bij het voorgeno men bezoek. De stedenband bestaat al 13 jaar. In deze periode zijn talloze uitwisselingscontacten gereali seerd op het gebied van scho len, koren, muziekgroepen en sport. In 1999 en 2000 werden al succesvolle busreizen naar Polen georganiseerd. Om het vijfdaagse bezoek goed voor te bereiden is het van belang dat kandidaten voor 1 mei aangeven mee te willen naar Polen. In september volgt er voor de deelnemers een in formatie-avond. De kosten van deelname blijven beperkt om dat de gemeente een bijdrage levert in de vervoerskosten. Kandidaten kunnen schriftelijk reageren: Stadhuis Leiden t.a.v. Carel van Ingen. Postbus 9100, 2300 PC Leiden. de buurt omgaat is het duo Witte/ Veger een nog veel gro tere doorn in het oog. Witte: „In 1997 is er een discussie avond geweest met de gemeen te, de wethouder, Peter La- bruyère namens parkeerterrein Haagweg en de buurt. We heb ben de gemeente toen een aan tal voorstellen gedaan. Niet omdat wij slimmer zijn of bete re oplossingen kunnen beden ken voor het probleem. Maar wij kijken om ons heen. Er zijn namelijk meer steden die soortgelijke problemen ken nen, zoals Haarlem, Dordrecht en Den Haag. En daar zijn ze veel adequater met dat pro bleem omgesprongen. Maar de gemeente luistert niet naar on ze tips. Sterker nog, de ge meente heeft geen benul van de werkelijke situatie ter plaat se. Maar daar heeft Leiden nu iets aan gedaan. Hoewel een enkel fietstochtje langs de Lammen- schansweg voor elke welden- kénde ziel overtuigend genoeg is om doordrongen te raken van het parkeerprobleem al daar, heeft de gemeente uitge rekend een onafhankelijk bu reau uit Tilburg in de arm ge nomen. Inderdaad, om te on derzoeken of er een parkeer probleem is. „En dat voor nog geen ton", benadrukt Tjeerd Roosjen van de gemeente Leiden. „Zowel in de binnenstad als in de buiten wijken wordt gekeken naar de parkeerdruk. Zo kunnen we zien wat de probleemwijken zijn wat parkeeroverlast betreft. Die uitkomsten leggen we dan naast de mening van de ver- Bewoners van de Lammenschansweg vinden het niet juist dat zij met het parkeerprobleem van de binnen stad worden opgezadeld. FOTO» HENK BOUWMAN schillende buurten. En op basis daarvan kunnen we dan beslis sen over een eventuele uitbrei ding van het parkeerrestrictie- gebied. Natuurlijk kijken we ook wel naar de aanpak van zulk soort parkeerproblematiek in andere steden, maar we kij ken vooral naar de mening van de buürt. Voor de zomer willen tot een oplossing komen. Dat zou heel goed uitbreiding van de parkeerrestrictie kunnen zijn." Meewarig schudt Witte zijn hoofd. „Vorig jaar werd al be loofd dat het probleem voor het einde van het jaar -2000 dus- verholpen zou zijn. Bo vendien heeft 'luisteren naar de buurt' geen zin. De 'buurt', de Burgemeester- en Professo- renwijk heeft namelijk geen parkeerproblemen. Het gaat maar om een paar straten. Par- keervergunningen in deze hele wijk invoeren, vindt geen draagvlak in de buurt. En par keerrestrictie in de probleem straten invoeren, verlegt het probleem naar een paar straten vederop. De gemeente moet eens gaan luisteren naar de ad viezen van meedenkende bur gers. En goed naar andere ste den kijken. Want waarom kun nen deze problemen overal worden opgelost, behalve in Leiden?" TIMOTEUS WAARSENBURG De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt. is het symbolische middelpunt van de stad. h° rond de Petruskerk aan 0( imenschansweg een ?n arkeerprobleem bestaat, middels als bekend wor- indersteld. Elke dag 'langparkeerders', die in de stad geen parkeerver- hebben, hun auto on langs de Lammen- Om nog maar te i vakantiegangers van station Lam- vertrekken en hun een aantal weken in laten staan. Of van al- op zater- winkelen in de stad koe gemakshal- bestaat al sinds van de binnenstad is uitgebreid tot aan de singels", zeggen Lam- menschanswegbewoners W. Witte en R. Veger. „En wij zijn helemaal geen tegenstander van het parkeerrestrictiebeleid. Maar het is onze ogen alleen niet juist dat wij met het par keerprobleem van de binnen stad worden opgezadeld," meent Veger. De 'gastparkeer- ders' nemen namelijk de par keerplekken van de bewoners in beslag. Dat is een groot pro- bleem, dat overigens in meer wijken buiten de singels be staat. Niet kunnen parkeren is op zich al ergerniswekkend ge- noeg.-Maar de wijze waarop de gemeente met de klachten en aangedragen oplossingen van

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 13