Chrysler Sebring echte Amerikaan Weg en wiel Buut Stilo zo goed als nieuwe start voor Fiat Mercedes A-klasse stukje langer Fiat Punto stuk populairder VW Golf aan kop leasevloot Aprilia mikt op toerliefhebber HUISMAN 'Duitse' Fiat Auto Boot B.V. AutoRAI zeer goed bezocht Goed jaa Kronan straks sneller leverbaar VRIJDAG 23 FEBRUARI 2001 De Volkswagen Golf (-5,3 pro cent) en Opel Astra (-20,9 pro cent) zakken nogal qua verko pen in Europa. Fiat noteert daarentegen een verkoopstij ging van 26,8% met de Punto in De Nederlandse autolease maatschappijen kochten vorig jaar ruim 150.000 personenau to's. Ze beheren gezamenlijk een vloot van 450.000 auto's. Volkswagen (27.393) is nog al tijd het populairste leasemerk en steeg 2 procent, Opel is tweede maar daalde met ruim 4 procent. In de top-10 van meest geleasde modellen moest de Opel Astra zijn eerste plek af staan aan de VW Golf en moest ook de Ford Focus nog voor la ten gaan. Op de vierde plaats eindigde de Volkswagen Passat. Naast alle leaseauto's zijn er ook nog eens 80.000 nieuwe au to's aangeschaft door bedrijven en zogenaamde fleetowners. Dat betekent dat vorig jaar 230.000 auto's bedrijfsmatig aangeschaft zijn, ofwel 39 pro cent van de totaalmarkt. Europa, waarmee het model op de tweede plek staat in de lijst met Europa's meest verkochte auto's. In 2000 werden 564.219 Punto^s verkocht, tegen 538.013 Astra's. De Golf blijft het best verkochte model. Hoewel hij flink zakte, werden er in Europa vorig jaar toch in totaal 669.839 verkocht. In Nederland is de Punto de op elf na bestverkoch te auto. Er gingen er vorig jaar 10.283 de deur uit. OadgE Jeep HOLLANDSE AUTO IMPORT MIJ BV Floralaan 2 2231 ZV RIJNSBURG 071-402 92 24 den haag gpdvan 270 mm). De motor kan op verzoek worden voorzien van een katalysator. De Capo Nord moet het in haar klasse gaan opnemen tegen motoren zoals de Cagiva Navi gator T 1000, Moto Guzzi Quo ta, de Triumph Tiger, de GS-va- rianten van BMW en de Honda XL 1000 V Varadero. De Italiaanse motorfabrikant Aprilia mikt dit motorseizoen duidelijk op groottoeristen. Dat blijkt onder meer uit de komst van een tweetal nieuwe moto ren die als RST 1000 Futura en EVT 1000 Capo Nord hun weg naar de showroom vinden. De EVT 1000 is daarbij op te vatten als een noviteit, die door Aprilia gezien wordt als representant van het 'total touring concept'. De Capo Nord is met het oog daarop voorzien van het vloei- stofgekoelde V-blok, dat eerder voor de supersportieve Mille-R reeks werd ontwikkeld. Door het topvermogen naar beneden te brengen tot 98 pk die er bij 8.250 tr/min uitkomen, worden minder extreme rijeigenschap- pen mogelijk. De twin koppelt bovendien een maximaal mo torkoppel van 97 Nm bij 6.250 tr/min aan een niet op super- sportiviteit geënt eigengewicht van 215 kilogram. De toereigenschappen blijken ook uit een grote brandstoftank (25 liter inhoud), een standaard aanwezig toerscherm en de mogelijkheid de tweewieler rondom te behangen met kof fers. Standaard zijn ook brand stofinjectie, twee bougies per cilinder en remmen uit de Brembo Oro-serie (vóór twee remschijven met een diameter van 300 mm, achter een enkele Gazelle Batavus Batavus elekt Tomos Loekie 100% service •meer dan 100 modellen topkwaliteit in tweewielers tweewielers b.v. Levendaal 76 Leiden Tel.: 071-5131515 Sumatrastraat/hoek Willem de Z' Leiden Tel.: 071 -56806 De nieuwe Stilo is ont worpen door designer Fassbender en daarmee de allereerste Fiat in ruim honderd jaar die door een Duitser getekend is. Fiat werkt sinds een jaar nauw samen met Gene ral Motors en dus ook' met de GM-dochter Opel. Het kan niet an ders of in de naaste toe komst zullen er ook Fiats en Opeis op gemeen schappelijke platforms verschijnen. GEDREVEN DOOR PAS S,E Weversbaan 12 2352 BZ Leiderdorp tel. 071-5898900 DaimlerChrysler Nedi heeft een succesvol ja 2000 achter de rug: d bereikte met bijna 44, personen- en bedrijfs een nieuw record. Oo ai afzonderlijke merken het goed: Mercedes I voor het eerst de top- jn meestverkochte merk de divisie Chrysler, Di e Jeep verkocht meer a ia dan ooit tevoren in oi Dat waren er om prei zijn 6.715, hetgeen n komt op een stijging 23,5 procent ten opz J van de 5.436 auto's f 1999 werden verkoel In de iets gedaalde to markt van personenai het marktaandeel van Ier gestegen van 0,61 procent. De stijging k vooral voor rekening Neon, maar ook deV en Jeep Grand Chero boekten bijzonder go verkoopresultaten. D vloed van de retro-ai Cruiser laten we dan even buiten beschoui Door de enorme pop b van dit model over d< jg wereld zijn namelijk b 1( lijk grote levertijden o staan. Daarom heeft lerChrysler besloten d Cruiser ook in het Oo rijkse Graz te gaan pr ren, waarna de leverii verbeteren. In 2000 werden 578 Cruisers verkocht, er middels bijna 2.000 c getekend. Dit jaar horo Chrysler door de 7.0( n grens heen te breken amsterdam De eerste AutoRAI van nieuwe millennium (8- februari) heeft in elf d< 490.019 betalende bezi kers getrokken. Dit hee RAI Vereniging bekeni maakt. Met ruim 150.0 bezoekers werd het evi ment vooral de laatste dagen goed bezocht. Volgens de branchevei ging van de autoindusi in Nederland zijn nooi der zoveel mensen afg men op de nieuwste n dellen van autofabrika De AutoRAI, die om de twee jaar wordt gehoui in Amsterdam, trok in 1 ruim 432.000 bezoekei Tijdens de AutoRAI we op Valentijnsdag de 75 joenste bezoeker aan I complex verwelkomd. Veertig jaar geleden w, delde de eerste bezoel binnen bij het toen no veel kleinere eveneme complex aan het Amst damse Europaplein. De organisatie denkt i AutoRAI dit jaar extra bezocht werd omdat i voor het eerst een auti Nederlandse makelij t zichtigen was: de C81 lette van het herboren derlandse merk Spyke Volgens de RAI was de auto een publiekstrekl van formaat. De lijn van de A-klasse wordt niet verstoord door de 17 centimeter extra lengte. foto daimlerchrysler De eerste kleine auto van Mercedes, de A-klasse, maakte enkele jaren geleden een valse start toen het wagentje omviel bij de zogeheten 'eland-test'. Alle negatieve publiciteit rond dit incident zorgde ervoor dat de grootste kanshebber op de titel Au to van het Jaar 1998 van zijn voetstuk tuimelde en geen winnaar meer kon worden. De Alfa 156 nam de titel dat jaar dankbaar' in ontvangst. Mercedes verbeterde de A-klasse daarna ingrij pend en wist hem toch nog redelijk succesvol te maken, al waren er ook geruchten dat de fabri kant zou overwegen met de hele A-productie te stoppen. Datzelfde gold overigens voor de Smart, die nog niet zo lang geleden ook onder de vleu gels van DaimlerChrysler terecht kwam. Blijkbaar heeft Mercedes weer voldoende ver trouwen in de A-klasse, want de reeks wordt uit gebreid met een tweede versie. Een langere broer welteverstaan, die 17 centimeter meer biedt in de lengte. Hoewel de A-klasse op veel waardering kan bogen, niet in de laatste plaats vanwege zijn vlotte vormgeving, hadden veel klanten blijkbaar toch liever iets meer ruimte in de A-klasse. Daar komt Mercedes nu aan tegemoet, want 17 centimeter extra lengte betekent elf procent meer inhoud. De verlengde A-klasse meet nog maar 3,78 meter en blijft daardoor zeer handelbaar, terwijl ook de fraaie lijn niet wordt verstoord. Dankzij de langere wielbasis zitten passagiers achterin met name aanmerkelijk ruimer. De beenruimte groeide daar met 17 cm en de af stand tussen de voor- en achterpassagiers werd vergroot tot 94,5 cm. Mercedes brengt voor het lopende modeljaar enige lichte aanpassingen aan in het uiterlijk van de A-klasse en voert die uiteraard ook door op de langere broer.'Laatstgenoemde wordt begin maart voor het eerst getoond op de autosalon van Genève en zal medio 2001 leverbaar zijn. Over de prijs is nog niets bekend. De opvolger van de Fiats Bravo en Brava gaat Stilo heten. De nieuwe auto, die eind oktober op de markt komt, wordt begin maart voor het eerst getoond op de autoshow van Genève. De Bravo en Brava gaan dus op in één nieuwe auto, lijkt het. Maar niets is minder waar. Want beide Stilo's verschillen behoorlijk van elkaar. Eén ka rakter, twee persoonlijkheden, zegt Fiat. Net als bij de huidige Bravo/Brava wordt de Stilo op gedeeld in een 3- en een 5- deurs model. Die twee hebben elk een eigen stijl en maatvoe ring. De bestuurdersstoel in de sportievere 3-deurs staat bij voorbeeld lager bij de grond dan die in de langere, hogere en dus ruimere 5-deurs. Die heeft weer een opvouwbare rechter voorstoel en de twee stoelen achterin zijn niet alleen vouw- Eén karakter, twee persoonlijkheden. De 5-deurs Stilo (hierboven) heeft de aspiraties van een ruimtewagen en de 3-deurs (geheel boven) is meer de gespierde sportieveling. foto fiat baar, maar ook los van elkaar verschuifbaar om het idee van een MPV te creëren. De 5-deurs is 4,25 meter lang, 1,76 breed, 1,51 hoog en hij heeft een wielbasis van 2,60 meter. De 3-deurs is even breed en heeft dezelfde wielbasis, maar is 7 centimeter korter en 5 centimeter lager. De Stilo wordt leverbaar met keus uit vier ver schillende benzinemotoren vanaf 1.6 liter en twee common rail-diesels. De goedkoopste Stilo zal rond 40 mille gaan kos ten, veel meer dus dan de klei nere huidige Bravo /Brava- reeks. Daar staat tegenover dat de auto aanzienlijk ruimer is en volgens Fiat ook rijker uitge rust. Fiat heeft niet voor niets de in ternationale autosalon van Ge nève (1 tot 11 maart) gekozen als het toneel waarop de Stilo debuteert. Want de Italiaanse fabrikant vindt dat deze locatie perfect bij de auto past. Niet al leen staat Genève bekend om zijn grote aandacht voor de sign, ook de presentatie van ge avanceerde nieuwe technieken loopt traditioneel als een rode draad over de Zwitserse ten- toonstellingsvloer. Juist die twee aspecten -design en voor uitstrevende technologie- on derscheiden de Fiat Stilo na drukkelijk van de andere auto's in de populaire middenklasse, zegt Fiat. De fabrikant vindt de stap voomit zelfs zo groot dat men bijna mag spreken van 'een nieuwe start'. Vandaar ook die nieuwe naam. FIETSSTROOK redactie: Theo van der Kaaij BLIK IN HET VERLEDEN Uitgerekend in de periode dat Chrysler in de VS mas saontslagen en fabrieks- sluitingen aankondigt, be leeft de Nederlandse im porteur toptijden. Een ver kooprecord in 2000 en een goede start dit jaar. Half maart arriveren de nieuwe Voyager en de Sebring als opvolger van de Stratus. vianen gpd De nieuwe Voyager moet in staat zijn het marktleiderschap in de klasse van de grote MPV's te heroveren. De importeur wil er dit jaar rond de 2.000 verko pen in ons land. Wat betreft de verkoopverwachting voor de Sebring is DaimlerChrysler Ne derland minder enthousiast. Vierhonderd stuks moeten het er op jaarbasis worden en dat is inclusief circa 40 cabrio's. Dat lijkt haalbaar, want de redelijk royale middenklasser heeft best wat te bieden. Zoals bijvoor beeld een niet onaardige sty ling. Ronde vormen overheer sen daarbij. De voorkant is ge slaagd met het Chrysler-wapen op de voorplecht en een Ferra- ri-achtige grille daaronder. Op merkelijk is trouwens dat de open uitvoering van de Sebring een stuk langer is (bijna 5 me ter) dan de dichte, maar wel een kortere wielbasis heeft. Ook het interieur is niet ver keerd. Opvallend dat de afwer king veel beter is dan we van De Sebring wordt gekenmerkt door ronde vormen. De voorkant wordt gesierd door een Ferrari-achtige grille. Chrysler gewend zijn. Er kraakt en rammelt niets en de pas vorm van de kunststof compo nenten is prima. Jammer alleen dat ze qua uiterlijk niet zo'n hoogwaardige indruk maken. Voorin is de auto lekker ruim, alleen de hoofdruimte achterin valt een beetje tegen. Omdat de Sebring voortbouwt op de Stratus-reeks neemt het nieuwe model ook een deel van de motoren over. Het verkeerde deel, want in de basisversie vin den we de rauw lopende 2.0 li ter 4-cilinder met 131 pk. Die is er voorlopig alleen met een wat wild schakelende 4-traps auto maat. De handbak wordt pas in oktober uitgeleverd. Beter maar helaas een stuk duurder is de 2.7 liter V6-motor. Die heeft 200 pk aan boord, stamt uit de gro tere 300M en wordt standaard met 4-traps automaat geleverd. De eerste rijindrukken met de Sebring geven aan dat de auto flink aan kwaliteit heeft gewon nen. Hij voelt stevig aan, ook in de open uitvoering en de rijei- genschappen staan op een heel behoorlijk, maar wel Ameri kaans niveau. De vering is soe- foto daimlerchrysler pel, de demping aan de zachte kant en dat merk je vooral op verkeersdrempels. De wens van de Amerikaanse koper weegt nou eenmaal zwaar. De Sebring kost 55.225 gulden. Daarvoor krijgt men genoemde 2.0 liter tot oktober met auto maat geleverd omdat de hand- bak er nog niet is. De Sebring Cabrio is er vanaf 85 mille. de Kronans tot nu toe in Malmö geproduceerd. Na bestelling komt de fiets in onderdelen naar de klant toe. Die moet dus wel over het nodige ge reedschap beschikken voor er gefietst kan wor den. Stuur, zadel, trappers en verlichting moeten worden gemonteerd. Dat is precies wat fietsen makers tegen de Kronan hebben. Het komt nog al eens voor dat Kronanbezitters er niet uit komen en met een zak vol fiet sonderdelen in de winkel verschij nen. Ook aan het repareren van de legerfiets hebben fietsenmakers een hekel. De onderdelen zijn wat af wijkend van de meeste fietsen en bovendien niet allemaal van de hoogste kwaliteit, wat ook niet kan gezien de prijzen. De herenuitvoering van de Kronan be draagt 603 gulden. Zonder accessoires zo als extra stevige bagagedrager voorop, pomp en slot: 499 gulden. De dames- en kinderuitvoerin gen zijn iets goedkoper. Wie het griezelig vindt een fiets te kopen met als enige informatie wat plaatjes en teksten op een computer kan inmiddels naar een showroom van Kronan in Amsterdam. Sinds november is de le gerfiets in de Tesselschadestraat IE te bewonde ren. Een proefrit maken mag, maar kopen kan daar niet. Bestellen via internet blijft de enige manier om een Kronan te bemachtigen. Dat kan overigens wel via een computer die in de show room staat. Vanaf maart worden de Kronans gemaakt door International Bicycle Partners in Maas-Meche- len, België. De fiets wordt dan iets verbeterd. Zo gaan de velgen van 26 naar 28 inch, er zitten an dere cranks op, een groter stuur en een andere koplamp. Verkrijgbaar in rood, blauw, geel, oran je, groen, zwart en zilver/blauw. Te bestellen via www.kronan.nl X24I UOK Ue Kronan, een inmiddels legendarische le gerfiets uit Zweden, wordt binnenkort sneller leverbaar. De stoere stadsfiets met num merbord komt met ingang van maart uit een fa briek in België en niet meer uit Zweden. Bijzon der aan de Kronan is dat het ding uitsluitend via internet te koop is. De lange levertijd van twee maanden wordt drastisch teruggebracht tot twee weken. De legerfiets uit 1939 moet het niet hebben van zijn ranke lijnen en hoogstaande techniek. Het is gewoon een ouderwetse, degelijke fiets met te rugtraprem, met 23 kilo behoorlijk zwaar en oor spronkelijk uitsluitend leverbaar in legergroen. De productie stopte in 1957, maar er was nog voor jaren voorraad. In Zweedse universiteitsste den rijden duizenden exemplaren rond. Met be hulp van de originele bouwtekeningen worden Hij is vooral bekend van zijn op treden in verschillende Britse tv- series, zoals Mr. Bean: de Reliant Robin. Het wagentje viel op van wege zijn eigenaardige construc tie met slechts één sturend wiel aan de voorkant. Mr. Bean zorg de er, scheurend in zijn Mini, steevast voor dat de knalblauwe Robin op zijn kant ging. Vorige week werd de Robin geschiede nis toen de allerlaatste de fa- briekspoort uitreed (foto). Het exemplaar werd gekocht door een Britse krant, die hem als hoofdprijs in een wedstrijd ge bruikte. De laatste Robin is een speciale versie, die sterk afwijkt van de kale uitvoering waarin de auto altijd op de markt is ge bracht. Voorzien van een goud kleurige metallic lak, lederen be kleding, een houten dashboard, aluminium velgen en een roest vrijstalen uitlaat was de auto ui termate geschikt om op Valen tijnsdag van de band te ro aldus een woordvoerder: het einde van een liefdesg schiedenis'. De ondemem Reliant, opgericht in 1935 vestigd in Burntwood, mi< Engeland, houdt zich vooi bezig met de import van n auto's (brommobielen) va Franse Ligier. Ook de supi ne bestelwagentjes van h< aanse Piaggio zijn bij Relii bestellen, foto ap davi De Kronan is uitsluitend via internet te bestel len en niet in de winkel te koop. foto ibp

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 12