De schoonheid van een muur Rijp en Groen Hendrik in de kou Mos in het gras Startschot voor nieuw tuinseizoen VRIJDAG 23 FEBRUARI 2001 160/960 REDACTIE: RIEN POLDERAAAN 023-5 GREET geeft antwoord op al uw tuinvragen Brieven naar. POSTBUS 507 2003 PA HAARLEM Eén van onze oudste in heemse groentegewassen heet 'Brave Hendrik'. Je komt hem in elk boek over 'wilde planten' tegen en in het Latijn wordt hij Cheno- podium Bonus Hendricus genoemd. Ook in het pot jeslatijn van de botanici is de plant 'braaf (bonus, goed) gedoopt, en als je dat vertaalt in onverwoestbaar, snel tevreden en voor veler lei doeleinden bruikbaar, dan klopt het wel. In de Middeleeu wen was deze brave Hendrik een onmisba re groente- plant in elke tuin, maar ten gevolge van de introductie van veel ge wassen uit verre landen is hij uit het gangbare pak ket verdwe nen. Nu we in toe nemende ma te weer bor ders met bloe men trachten te combineren met bruikbare, eetbare ge wassen, is de tijd rijp voor een herwaardering van de ze inderdaad brave plant. Hij groeit op vrijwel elke grondsoort, in de zon en in de schaduw, wordt redelijk groot maar woekert niet. Hij behoort tot de zoge noemde vaste planten, wat betekent dat hij elk voor jaar weer braaf terug komt, ook na een zeer koude win ter. Je kunt er de hele zo mer tot diep in de herfst van oogsten, je kunt het opmerkelijk gevormde groene blad met de afme ting van een spinazieblad, zowel rauw als salade, fijn gesneden in stamppot, of als garnering van een voor gerecht gebruiken. Koken als spinazie kan ook. Kort om niets dan goeds. Zijn er dan geen slechte ei genschappen? Ja zeker. Het zaad, bijvoorbeeld, is moei lijk te krijgen, het moet doorgaans besteld worden. En als je het wel hebt kun nen bemachtigen, komt het niet of bijna niet op. Bo vendien vormt Hendrik graag en snel een lange smalle bloeiwijze. Daarmee begint hij in juni en hij gaat ermee door tot het vriest. De bloei moet gere geld verwijderd worden want die belemmert de bladgroei. En nu het probleem van het zaaien. Dat heb ik met hulp van anderen opgelost, want bij mij lukte het in het begin ook niet. Brave Hen drik, die zijn naam te dan ken heeft aan koning Hen drik IV, is namelijk een zo genoemde koudkiemer. In de natuur maakt hij topja ren door na een zeer koude winter. Die koude winter zullen wij moeten imiteren. Met behulp van een ijskast is dat letterlijk een koud kunstje. We vullen een bakje met goe de zaaigrond. Daarin doen we dan een aantal zaadjes, niet alles tege lijk want we kunnen het zaad nog best een jaar over houden of er een ander een plezier mee doen. Aan een stuk of vijf planten in de border hebben we voor een klein gezin meer dan ge noeg. We dekken al les goed af en zetten het bakje gedurende vier dagen in de diepvries. Dan gaat alles nog eens drie weken in de koelkast en dan pas zetten we de hele handel op balkon of in de tuin. Het weer is dan meestal van dien aard dat een sterke kiemer er wel tegen kan. Uiteraard hebben de plan ten om te kiemen vocht no dig, maar ook weer niet te veel. Zodra de kiemblaad- jes zichtbaar zijn, is licht maar geen felle zon van groot belang. Zodra de planten groot genoeg zijn om verspeend te worden, gaan ze in een grotere bak of apart in potjes. In de vol le grond zetten we ze pas als ze redelijk groot zijn. Anders is er de kans dat we ze per ongeluk weg wieden of iets van dien aard. Zetten we de planten op een bed apart, dan is een onderlinge afstand van on geveer 35 centimeter vol doende. Omdat ze als vaste plant elk jaar weer terug komen, verdient het aan beveling om de planten na twee jaar te scheuren en bij voorkeur op een andere plaats te zetten dan wel de grond te verversen waarin ze komen te staan. De Chenopodium be vat verhoudingsge wijs veel ijzer, kalk en vitamine B. VRAAG ANTWOORD Het muurvarentje, Asplenium ruta-muraria. foto gpd Graag loop ik door de straten van een pas uit de grond ge stampte buitenwijk. Hier zie je hoe de nieuwste tuinmodes zich razendsnel ontwikkelen. Want het gaat hard in de 21e eeuw. Vroeger ging de mode in de tuin wel even mee; zeker dertig jaar hebben we van de bielzentuin kunnen genieten, en bijna net zo lang van de pre fab vijver. Maar nu valt het nauwelijks bij te houden. We zijn nog maar net gewend aan de Griekse tuin, vol rotsblokken, urnen en amforen, of de nieuwe mode dient zich aan in de vorm van de arbeidsloze tuin die voorna melijk bestaat uit kattenbakkor rels, of iets wat daar sprekend op lijkt, met hier en daar een menhir of een hunnebed. Vaste planten, of één- en twee jarige planten ontbreken in de ze postmoderne steenwoes tenijen, maar hier en daar staat een bolconifeertje verloren in de steenslag. Als boom kiest Jan Modaal nog steeds een bolaca- cia, maar wie iets meer, ver dient koopt een met bamboe- staken gespalkte leilinde. De grote hit bij de veelverdiener is de dakplataan. Dat wordt nog lachen straks, want de trotse ei genaar van deze BMW onder de vormbomen is door zijn bo- mendealer vast niet op de hoogte gebracht van een geme ne platanenziekte die vanuit Zuid-Europa naar onze streken oprukt. Wat mij verbaast, als ik langs al die modieuze nieuwe tuintjes loop, is dat er zo veel geld aan dure stoffering van de tuin wordt besteed, terwijl de af scheiding veelal bestaat uit het lelijkst denkbare verschoten groene waaibomenhout. Zelfs als de architect van de nieuw bouwhuizen zijn best heeft ge daan en mooie bakstenen heeft gekozen, worden de achtertui nen binnen een week na ople vering van elkaar gescheiden door de meest afzichtelijke vu renhouten schuttingen. Terwijl er op alle mogelijke ter reinen met geld gesmeten wordt, komt blijkbaar niemand op het idee dat de gemetselde muur verreweg de mooiste tuinafscheiding vormt. Daar naast kan een muur die op het zuiden ligt ook nog gebruikt worden voor het kweken van exotisch fruit, zoals vijgen en abrikozen. Je kunt een vijg na tuurlijk ook tegen een schutting planten, maar die mist de ra diatorfunctie van de muur die 's nachts warmte uitstraalt, waardoor het fruit ook in onze kille herfst nog net afrijpt. Een tuinmuur op het noorden zou je kunnen inrichten als vertika- le rotstuin. In oude tuinmuren groeit van alles, maar die zijn meestal nog met oude kalkcement gemet seld; in een muur die met mo derne portlandcement is opge trokken wil de eerste honderd jaar niets groeien. Maar voor dit probleem heb ik een oplossing bedacht: de voorzetmuur. Voor de nieuwe tuinmuur wordt een halfsteensmuur gemetseld, van oude handvormstenen en met cement die flink wat schelpkalk bevat. Wie onmiddellijk resul taat wil zien, kan desgewenst nog een handvol tuingrond door zijn cement mengen. Dit gaat ten koste van de stevig heid, maar daarvoor staat de bestaande muur garant. Ge bruik desnoods een paar rustie ke muurankers om uw voorzet muur overeind te houden, of metsel een steunbeer. Maak een spouw tussen de twee mu ren en vul die met grond. Laat hem aan de bovenkant open, zodat u ook bovenop de muur kunt planten. Laat hier en daar een smalle opening als plantgat tussen de stenen van uw rots- plantenmuur, maar probeer netjes te metselen. Een 'oude' begroeide muur is al rustiek ge noeg zonder ook nog schots en scheef gemetseld te zijn. En zorg voor een diepliggende voeg, waardoor er ruimte ont staat om jonge planten in de voegen te duwen. Planten die in muren groeien zijn er genoeg, maar misschien is het aardig om het eens te proberen met die planten wier naam met 'muur' begint, zoals het muurvarentje, de muurpe per, de muurbloem en de muurleeuwenbek. De muur bloem en de muurpeper heb ben zon nodig, maar het muur varentje en de muurleeuwen bek groeien overal. Plant bij voorkeur in het najaar - een tijd van het jaar waarin uw muur niet uitdroogt. En plant in over vloed, want in het voorjaar zul len de vogels meer dan de helft van uw jonge plantjes verzame len om die in hun nest te ver werken. ROMKE VAN DE KAA De beurs Tuinidee is uitge groeid tot het grootste 'over dekte' tuinevenement van Ne derland. Voor de negende edi tie, van 28 februari tot en met 4 maart in de Bossche Bra banthallen, meldden zich meer exposanten dan ooit. Be denker Bert Huls is ook dit jaar verantwoordelijk voor de vormgeving van het evene ment. Een ontmoeting met Bert Huls heeft altijd iets spannends. De tuinarchitect, die kantoor houdt in het Brabantse Oister- wijk, zit altijd boordevol plan nen. Dat hij het grootste deel daadwerkelijk weet te verwe zenlijken is een gave. De voor malige presentator van een tuinprogramma voor de TROS duikt binnenkort naast Jan des Bouvrie weer op in TV Woon- magazine, waar hij Nederland kennis laten maken met de nieuwste tuintrends. Daarnaast werkt hij in opdracht van be drijven en particulieren. En in de tussentijd moet ook zijn nieuwe kantoor met landgoed nog vorm krijgen. Temidden van die werkzaam heden maakt hij nog steeds tijd voor Tuinidee, voor de negende keer alweer. Begin jaren negen tig stond hij aan de wieg van het evenement en, zo bena drukt Huls, het decennium wil hij zeker volmaken. Niet de exposanten, maar de vier stijlpaviljoens bepalen in belangrijke mate het karakter van Tuinidee. Daarin staan dit jaar het buitenleven (de simpele voor- en achtertuin), society life (duur, exclusief), La Dolce Vita (thema Italië) en Via Venetië (alles over water in de tuin) centraal. Het grootste deel van de bezoe kers zal zich vooral herkennen in het eerste paviljoen. Achter een gevelpartij met echte bal kons gaan diverse tuinen schuil, variërend in grootte en stijl. Voor iedere soort de tuin- bezitter is er wel wat inspire- rends bij. Wie zich op een ele mentaire manier met tuinieren bezighoudt, zal zich aangespro ken voelen door veel spranke lende natuur in de tuin. De in richting van andere voorbeeld tuinen is gericht is op activiteit, bedoeld voor rusteloze tuinier. Maar ook de 'luie' tuinliefheb- ber, die graag buiten is maar niet te veel aan de tuin wil doen, komt aan zijn trekken. Tenslotte komt ook de moder ne tuin aan bod, met als motto het zomerse zuiden." De bezoeker kan niet alleen ideeën opdoen, evenals vorig jaar is een zogenoemd techno- plein ingericht. Met behulp van de computer kunnen de vi beeldtuinen geprojecteerd den op de eigen tuin. Daai hangt meteen een prijskaa Bijzonder is het paviljoenI Dolce Vita, dat een Italiaar sfeer ademt. „Een etmaali Italiaanse tuin", noemt Hu het. Met lichteffecten gevej inrichters de bezoekers he voel van de 'ochtend' naai 'avond' door de tuin te lop Ondanks de zuidelijk sfeei in deze voorbeeldtuin woi opgeroepen zijn er slechts planten toegepast die in h Nederlandse klimaat gedij PAUL GEERTS Tuinidee. Van 28 februari tot met 4 maart. Brabanthallen, D zekade 2 in Den Bosch. Woens februari geopend van 13.00 uu 22.00 uur. Daarna dagelijks vai 10.00 uur tot 18.00 uur. De enl kost 19,50 gulden. Voor meeri matie: 073 62 93 29 3. Op inter www.tuinidee.nl Voor Tuinidee is een complete gevelrij gebouwd waarachter kleine en grote tuinen zijn te zien. Sfeer is in de tuin nog altijd belangrijker dan trends. J. Groen uit IJmuiden schrijft over een probleem dat de volgende weken vele malen aan de orde zal komen. Het probleem luidt: mos in het gras. Je kunt het zo gek niet verzinnen of je ziet momenteel mos, heel veel mos in de diverse grasvelden. In het voorjaar vernieuwen is zinloos want over een jaar doet zich het huidige probleem, veroorzaakt door veel stikstoffijke zure regen, weer voor. Binnen enkele we ken zal ik over het gazon schrijven, nu alvast het advies: verticuleren in maart, goede compost op de kale plek ken en stikstofrijke goede natuurlijke mest. Zo behandeld zal het gras in april groeien als 'kool'. P. Vroonland uit Rijnsaterwoude vraagt om het adres van een goede ho venier die een tuin van 40 bij 15 goed kan aanleggen. Hierover kan ik geen uitsluitsel geven maar ik ben ervan overtuigd dat de milieuafdeling in de eigen gemeente of anders de Groen- raadsman dat wel kunnen (Natuur en Landschap, Kleverlaan 9, Haarlem, te lefoonnummer: 5258181). Was ik maar 'alleswetend' zoals Gre Loos uit Haarlem veronderstelt. Met haar vraag val ik meteen door de mand want ik weet niet welke plant het is die in Cyprus naast de oleanders groeit en roodbruine spercieboonach- tige vruchten heeft. Zou het soms een Asclepia zijn? Een tropische klimplant? Ik houd me aanbevolen voor betere informatie. In elk geval binnen zaaien en binnen houden tot na de nachtvor sten en in de herfst weer snel naar bin nen halen als het koud wordt. Het is zeker geen winterharde plant. Een bijzonder bericht van J. A. van Eijk uit Haarlem, te weten een Schef- flera die al een tweede achtereenvol gend jaar met mooie witte bloemtros sen bloeit. Volgens de geraadpleegde encyclopedie gebeurt dit alleen in het land van oorsprong: Australië. De ver zorging van de inzender was volgens eigen zeggen minimaal: drie maal per jaar plantenmest, heel af en toe sproeien en een plaats op de venster bank boven de verwarming. Kennelijk gaat het hier om een uitzonderlijk exemplaar dat na veertien jaar bloeit. Gefeliciteerd. Mijn advies is stekken te nemen van deze plant. Zeven tot tien lange stekken, vlak onder een knop af snijden, onderste bladeren verwijde ren, eventueel groeistof voor stekken gebruiken en in een klein potje waarin turf met evenveel grof zand of perliet. Plastic zak erover en bij rond ongeveer graden binnen drie vier weken laten bewortelen. De planten, zeg maar klo nen, deze Schefflera zullen waar schijnlijk ook weer gaan bloeien na verloop van tijd. Mevrouw M. J. Warmerdam uit Overveen heeft met succes een zaadje van een cypres uit de magische plaats Delphi mee naar huis genomen en ge zaaid. Inmiddels is ze in het bezit van een 45 centimeter hoge plant die bin nen staat. Haar vraag is nu of deze plant naar buiten mag. Ja zeker, want alle cypressen zijn winterhard, alleen de planten die wij zo noemen behoren niet steeds tot dezelfde groep. Er zijn er die in het Latijn Chamaecyparis ge noemd worden, andere heten officieel Cryptomeria of Cupressus. Maar welke cypres het ook moge wezen, ze zijn al lemaal winterhard, ze houden van zon en halfschaduw en van goed doorla tende grond. Maar deze zaailing is wel verwend omdat hij nu binnen staat Hij moet dus afgehard worden eer hij naar buiten mag. Vanaf eind maart geregeld bij mooi weer naar buiten en als er geen nachtvorsten meer zijn definitief de vrije lucht in. J. Ebbers uit Heemstede kan katten niet alleen met hier en daar motten- ballen in de grond op afstand houden. Beter is, volgens velen, de grond af dekken met cacaodoppen waarvan geur en structuur niet op prijs gesteld wordt. Rest het slakkenprobleem. Zelf los ik dat op met schoteltjes bier waar in ze verdrinken. Daarna dienen ze als kippenvoer. Er zijn twee milieuvrien delijke middelen in de handel: Ne- maslug, een preparaat van aaltjes dat de slakken aantast en Brimexl. 076- 5656759. Heel veel dank aan mevrouw Schal- kers uit Leiderdorp die zo vriendelijk was, mij het antwoord van de Hortus in Leiden over de zogenoemde pape gaaienboom toe te doen komen. Het blijkt een Asclepia syriaca te zijn en dat weet ik nu dankzij het schrijven van C. Teune, hortulana. Een fraaie kleurenfoto vanuit Italië ontving ik van C. A. van Es uit Leiden. Het blijkt één van de vele Nicotia zijn die in ons klimaat doorgaans jarig gekweekt worden omdat ze winterhard zijn. Sommige liefhei weten ze 's winters over te houdf door ze vroeg in het voorjaar bin zaaien en pas na de nachtvorstei tuin te zetten. Welke Niocotiana lkan ik zo niet zeggen want er zijr veel die wit bloeien. Sommige he bloemen die 's nachts geuren am bloemen die overdag geuren. De noemde 'eikels' zijn de vruchten, met zaad dat nu in het voorjaar t nen gezaaid kan worden. H. Snel uit Leiderdorp heeft rostegia venusta die ondanks allt de zorgen niet wil bloeien. Waar schijnlijk toch te weinig zon en v te in onze kille zomers. Probeer klimmer zo lang het gaat in het v jaar binnen te houden (hoge lucl vochtigheid is vereist) en zorg da midzomer voor een zeer warme, zonnige plaats. Misschien lukt hi wel. Het is een moeilijke plant in klimaat. GREET BUCHNER» PUZZEL Cryptogram Horizontaal: 1Je moet jezelf ontzien op de bank! (6); 7. Te groot om te scheppen (5); 8. Precies op dat moment (5); 9. Jaloezie in een vreemde winkel (5); 10. Ook Piet overleefde de magere niet! (4); 11Voor een appel en een ei in het ziekenhuis te krijgen (6); 12. Kruiswapens (6). Verticaal: 2. Spaar je om het ervan te maken? (5); 3. Staatsbestel om af te vallen (6); 4. Nuffige broedplaatsen (6); 5. Die geef ik aan de baby als ik de zaak oplicht! (4); 6. Onderwijs van een vis bij de bank (8); 10. Omdat hij zoveel dronk had hij geen stem meer over (4); 11Dat beest is gemaakt om over te lopen (3). Oplossing van donderdag: HORIZONTAAL: 1. Ked; 4. set; 6. nicht; 9. lasnaad; 11. lu; 12. bel; 13. rk; 15. eken; 17. maan; 19. mrs; 20. ave; 21. iata; 23. snee; 24. ga; 25. rip; 27. rp; 28. kwekery; 32. Osaka; 34. nel; 35. fel. VERTICAAL: 1. Kw; 2. dna; 3. acne; 4. sta; 5. ts; 7. isbn; 8. halm; 9. lukraak; 10. dravery; 11. Iemig;44. kneep; 16. Est; 18. aan; 22. Ares; 23. spek; 26. ikat; 29. wol; 30. raf; 31. In; 33. el. HET WEER Winterse buien Het is gisteren nog lange tijd redelijk weer geweest. Tot in de middag kwam de zon er geregeld aan te pas en liep het kwik op tot maximaal 7 8 graden. Ondertussen vielen in het noordoosten de eerste winterse bui en. Om 10 uur meldde Appingedam klod ders natte sneeuw. Gisteravond en de afge lopen nacht trokken buien ook over onze streken. Daarbij kwam het plaatselijk tot smeltende sneeuw en hagel. Ook werd on weer waargenomen. In het zuiden en zuidwesten van het land was enige tijd sprake van een gesloten neerslaggebied. Dat kwam omdat dat deel van Nederland te maken kreeg met een sto ring in het front dat de koude en zachte luchtmassa's van elkaar scheidt. De kans is groot dat het morgenochtend op veel plaat sen een witte wereld zal zijn. Vanaf van avond wordt het weerbeeld namelijk be paald door een storing die zich van het noordelijk deel van de Noordzee naar wes-' telijk Nederland verplaatst. De storing is actief in een steeds kouder wordende atmosfeer. Op grote hoogte (5 kilometer) zakt de temperatuur tot -38 gra den en ook nabij het aardoppervlak gaat het kwik door het vriespunt heen. Door de grote verticale temperatuurverschillen kan het tijdens de sneeuwval ook onweren. Ver der een aantrekkende oost tot noord( tenwind. Zaterdagmiddag zijn er wee klaringen en neemt de wind af. De te ratuur komt maar net boven nul uit. Een volgende storing veroorzaakt 's a opnieuw enkele sneeuwbuien. Ook o dag kans op een winterse bui, afgewii door zonneschijn en na meest lichte in de ochtend wordt het maximaal 41 den. Vanaf maandag wordt het weerb bepaald door een actieve depressie b de Noordzee. Het systeem veroorzaal riodiek regen en of sneeuw bij tempel ren die in de middag op ongeveer 4-5 den uitkomen.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 10