Nederland belangrijke drugsproducent Straf op negeren veiligheidsregels stukken en brokken naar Hoogmade Grootste boormachine ter wereld in Winstexplosie bij Mexx Napster biedt miljardenschikking FUSIES™? M GRATIS LEIDSCH DAGBLAD r tegenvaller Iickfondszaak lig geld voor slachtoffers 15 16 17 18 19 13 Chinese magiek in Madurodam 'Pornofilters' op internet werken niet welijks claims passagiers iaer wil af [drijfjacht tiemensen pensioen dlik wil nu toch minister zijn S'T'E'M laterjóp de" dag regens Website met man die baby opeet 2 WEKEN I inbaar ministerie heeft I tend in Operatie Click ed e grootste beursfrau- van Nederland, een te- moeten incasseren. De ir van het vroegere ef- Strating kan niet vervolgd voor oplich- ;en criminele organisa- dat dit vergrijp is ver lij zou het delict voor itst hebben gepleegd inuari 1992. Oplichting na zes jaar. uitse dochteronderne- van Nederlandse con- etalen niet mee aan het fonds dat dwangarbei- n het nazi-regime scha- wil stellen. Slechts en- drijven, waaronder Co- titsland en Campina ie, hebben tot dusver n stort. Op de lijst niet- i staan onder andere iobel, Randstad en ABN »e stichting wil vijf mil- ark voor met name i Oost-Europese b rbeiders inzamelen. DAAG 24 PAGINA'S ind3,5 ISDAG 21 FEBRUARI 2001 951 OPGERICHT 1 MAART 1860 (unst18 8,9 in Samenleving14 I van de Dag2 10 20 13,15,16,17,19 22,23 iprogramma's11 10,14 Rapport narcoticacontrole spreekt van lakse politieke houding Nederland en Zwitserland worden belangrijke produ centen van drugs in Europa. Dat komt door hun lakse politiek ten aanzien van illegale verdovende middelen. Dit stelt de Internationale Raad voor Narcoticacontrole (INCB) vandaag in zijn rapport over het jaar 2000. De INCB is een zelfstandig or gaan van de Verenigde Naties dat nagaat in hoeverre de lid staten de regels naleven die het illegale drugsgebruik moeten tegengaan. De INCB is bezorgd over het drugsbeleid in Nederland en Zwitserland en roept de rege ringen van die landen op er iets aan te doen. De raad beklem toont dat met name Zwitser land drugsgebruik én de drugs handel 'decriminaliseert'. Dat is niet alleen in strijd met de con ventie tegen drugs van 1961. Maar het verergert bovendien het probleem, in plaats van op lossingen te bieden. Nederland en Zwitserland worden grote producenten van cannabis, vetwacht de INCB. De grootste leveranciers voor Europa blijven vooralsnog Ma rokko voor hasj en Albanië voor marihuana. De productie van cannabis in West-Europa stijgt mede door het internet. De IN CB stelt met verbazing vast dat kennelijk geen enkel land iets heeft ondernomen tegen de verkoop van cannabiszaden via het internet. De markt voor cannabis lijkt zich desondanks in Europa te stabiliseren, terwijl de syntheti sche drugs, zoals xtc, een haus se beleven en op de ranglijst van populaire drugs op de tweede plaats in Europa staan. Ook hier speelt Nederland als producent een leidersrol, aldus de INCB. Behalve in ons land worden er volgens de INCB in mindere mate synthetische drugs gemaakt in Groot-Brit- tannië en in enkele Oost-Euro- pese laboratoria. De INCB is verontwaardigd dat er weinig wordt gedaan te gen xtc- of amfetaminepillen: „Ondanks studies die aantonen dat xtc op termijn schade aan de hersenen veroorzaakt wordt deze substantie, net als andere synthetische drugs, nog steeds gezien als relatief onschuldig." De INCB waarschuwt ook voor het oneigenlijk gebruik van sterke medicijnen die de geestesgesteldheid beïnvloe den, zoals antidepressiva. Over matig gebruik van dergelijke medicijnen wordt meer en meer geaccepteerd en door art sen voorgeschreven zonder dat er van werkelijke psychische of lichamelijke klachten sprake is. Er wordt daarnaast niets onder nomen' tegen de stijgende ver koop van allerlei medicijnen via het internet, klaagt de in Wenen gevestigde raad. i Leidsch Dagblad In onderzoek: Bernhard Hommel en het inzicht in hersenprocessen Dagen zijn geteld voor Sassenheimse aarde werkfab riek Stilte rond renovatie Lange Voort wekt irritatie Brigitte Kaandorp is terug: goed, maar zeker niet op haar best Honderdjarige Johanna Dijs voelt zich pas een halve eeuw vrij Zoeken naar het evenwicht van een appelboom serderheid in de Twee- nier wil de drijfjacht ver- D66, Groen Links, SP j istenünie waren al te- k de PvdA zal zich van- jdens de behandeling nieuwe Flora- en Fau- n de Tweede Kamer te- drijfjacht uitspreken. - we Flora- en Faunawet ;t de oude Jachtwet en rt de jacht op wilde Intussen liggen de ja- der vuur vanwege hun ïbruik. voorschoten anp De nettowinst van modemerk Mexx is vorig jaar geëxplo deerd. De 1.950 werknemers zorgden ervoor dat er onder de streep 55 miljoen gulden over bleef. Dat is 60 procent meer dan een jaar eerder. De omzet klom met 35 procent tot bijna 850 miljoen, zo maakte het Voorschotense bedrijf vanoch tend bekend. De brutowinst stond volgens de onderneming enigszins on der druk door de hoge koers van de dollar. Het effect daar van werd overigens voor een deel weer tenietgedaan door schaalvergroting. Op alle Europese markten boekte Mexx omzetgroei. In het boekjaar 2000 werden der tien eigen winkels geopend, waaronder een in Amsterdam. De bestaande 60 vestigingen verkochten 11 procent meer kleding. Het modebedrijf wil op termijn naar ongeveer 500 winkels in Europa. Mexx kondigde begin vorig jaar aan een notering aan de effectenbeurs in Amsterdam aan te vragen. Door het slechte klimaat in beursland is het er echter nog niet van gekomen. „We willen nog steeds heel graag", zegt financieel direc teur Ouwendijk. „We zijn er klaar voor. Alleen moeten we wachten tot het klimaat beter wordt." De raad van bestuur van Mexx verwacht dit jaar weer een stijging van omzet en winst. janneke de jonge De provinciale weg N446 bij Hoogmade zal zuchten onder de zware last. Eind mei en begin juni komt de boormachine - de grootste ter wereld - voor de tunnel onder het Groene Hart in stukken en brokken aan via het water van de Wijde Aa. Daar worden de onderdelen aan land getakeld en per speciaal vervoer, onder politiebe geleiding, naar het HSL-bouwterrein in de Bospolder gebracht. De boormachine is in de maak bij een fabriek in het Franse plaatsje Le Creusot. Binnenkort is zij klaar en begint het de monteren van de enorme machine, die een diameter heeft van 14,9 meter, 120 meter lang is en een gewicht heeft van ruim 3,3 miljoen kilo (3300 ton). De machine boort een tunnel van zeven kilometer tussen Leiderdorp en Hazers- woude. Per schip gaan de onderdelen via de Rhone en Marseille naar de Noordzee. Via Dordrecht, Gouda, Bodegraven en Al phen aan den Rijn komt ze ten slotte aan in de Wijde Aa bij Hoogmade. De bruggen in de Does maken het onmogelijk dat de boormachine helemaal doorvaart tot aan het werkterrein bij Leiderdorp. Het laatste stukje, vier a vijf kilometer, gaat daarom over de weg. Dat vervoer gebeurt vooral in de avon den, omdat tijdens het vervoer beide rij banen, van de provinciale weg moeten worden afgesloten. Volgens een woord voerster van de HSL-projectorganisatie gaat de N446 niet hele nachten op slot, maar telkens ongeveer een half uur. Het grootste en zwaarste onderdeel is zeven meter breed, zes meter hoog en weegt 260 ton. Voor het vervoer zijn vrachtwagens met 18 assen nodig. Om de onderdelen over de weg te ver voeren, zijn aanpassingen aan de N446 nodig. Zo moeten er extra stoplichten ko men en minder lantaarnpalen. Ook het parkeerterrein langs de Wijde Aa, bij het buurtschap Ofwegen, verandert vanwege het zware transport. De aanleg van een rotonde op de kruising van de N446 en de afslag Hoogmade wordt uitgesteld tot na de klus. Voor het omvangrijke transport heeft de HSL-projectorganisatie nog wel een ver gunning nodig van de gemeente Ja- cobswoude. Omwonenden kunnen daar vanaf 8 maart bezwaar tegen maken. Voor direct belanghebbenden komt er een in formatieavond. Behalve de gemeente, moet ook de brandweer nog toestemming geven, in verband met de tijdelijke afslui ting van de provinciale weg. -5; 1 tien jaar gaat de helft Nederlandse politie- n met pensioen. Dit orpschef J. Kuiper van dam/Amstelland van- ezegd. Hij maakt zich zorgen over de vergrij- j de Nederlandse poli- Ijper verwacht dat de po- I g vanaf 2004 in de pro- 1 komt. Zonder extra en middelen zal het op straat zienderogen t| in. eidende Israëlische pre- arak ziet toch af van de •rpost van defensie in igering van nationale d onder Ariel Sharon, eis de bittere Barak zou nende premier afspra- bben geschonden, maar n denken dat de zwal- Barak zich zo impopu- tft gemaakt in zijn eigen erspartij, dat die nu van wil. 7 ntal reizigers dat geld NS terugvraagt na een rtraging valt tot nu toe n de eerste week staat ;r bij de NS op 2.700. - lordvoerder van de NS dat een echt beeld van e waarin reizigers ge- aken van de terugbe- eling pas over 14 dagen ren. Per dag rijden zo'n 11 reizigers met de NS. L een klein deel heeft traging van langer dan fuur. den haag Achttien Chinese kunstenaars hebben de afgelopen weken gewerkt aan circa 30 ijssculpturen. De beelden zijn vanaf morgen te zien op de expositie 'Magic of China' in Madurodam. Bezoekers van de tentoonstelling moeten zich wel warm kleden. De temperatuur in de hal is min tien graden. De expositie is geopend tot en met 6 mei. FOTO ANP/ANOUK HEBING den haag anp Het kabinet overweegt het ne geren van veiligheidsvoor schriften in openbare gelegen heden, zoals die voor brand veiligheid, strafbaar te stellen. Een aantal voorschriften is nu nog alleen bestuurswette- lijk geregeld. Overtreding kan pas strafrechtelijk worden aangepakt als er slachtoffers vallen, zoals bij de brand in Volendam, of schade ontstaat. Onder de huidige regelgeving kan alleen worden geschermd met dwangsommen, intrek king van vergunningen of slui ting van een horecagelegen heid. Minister Korthals van justitie denkt aan de invoering van één bedrijvenloket waar een ondernemer een geïnte greerde vergunning kan aan vragen. Nu heeft de uitbater te maken met een veelheid aan regeltjes en wetten die door bijna evenzovele verschillende instanties moeten worden ge controleerd. Korthals wil ook die versnip perde handhaving beter inte greren. Gemeenten moeten bedrijven echter blijven aan spreken op hun verantwoor delijkheid en waar mogelijk proberen preventieve afspra ken te maken met de branche. Platenmaatschappijen moeten afzien van rechtszaak een percentage van de inkomsten van de maat schappijen. Vorige week bepaalde het federaal hof van be roep in San Francisco dat Napster auteursrech ten schendt door muziek gratis beschikbaar te stellen op het internet. De zaak werd terugverwe zen naar een lagere rechtbank. Napster doet sinds de uitspraak zijn best de muziekindustrie tegemoet te komen. Het bedrijf kondigde een be perking op de dienstverlening aan waardoor Napstergebruikers muziek die ze van de site heb ben gehaald in de toekomst niet meer op cd kun nen zetten. Het Duitse mediaconcern Bertelsmann, dat Napster in oktober overnam, heeft al herhaalde lijk gezegd dat Napster uiteindelijk een betaalde service moet worden. Napster heeft voorgesteld 1 miljard dollar (2,4 miljard gulden) aan auteursrechten te betalen aan de Amerikaanse muziekindustrie. Dat maak te de populaire gratis site voor muziekbestanden gisteren bekend. In ruil voor de schikking moe ten platenmaatschappijen afzien van de lopende rechtszaak die ze tegen Napster hebben aange spannen. Het bedrag wordt over een periode van vijf jaar uitgesmeerd. Het bedrijf wil 150 miljoen dollar per jaar beta len aan de grote concerns. Onafhankelijke pla tenlabels en artiesten krijgen 50 miljoen dollar per jaar. Het bedrag is gebaseerd op het aantal muziekbestanden dat via Napster is uitgewisseld. Een eerder schikkingsvoorstel was gebaseerd op Kinderen worden op het inter net door filters niet voldoende beschermd tegen onder meer porno en extreem gewelddadi ge sites. Uit een omvangrijke test van de Consumentenbond en het Nationaal Jeugdfonds Jantje Beton blijkt dat geen en kele van de onderzochte inter- netfilters als 'veilig' mag wor den bestempeld. Acht intemetfilters wrerden onder de loep genomen. Geen van hen wist de geclaimde 95 tot 100 procent van de opgeroe pen pornosites tegen te hou den. Compuserve liet zelfs meer dan de helft van de onge wenste informatie door. Slecht scoorde ook Cyberpatrol. Het internetfilter Safekidszone heeft het predikaat 'matig' gekregen. De filters van de christelijke omroepverenigingen NCRV en EO stelden iets minder teleur, zij hielden respectievelijk 89 en 84 procent van de ongewenste sites buiten de deur. In totaal werden duizenden webpagina's getest. Jantje Beton liet ldnde- ren tussen de acht en twaalf jaar op zoek gaan naar websites die volgens de filter niet toe gankelijk zouden moeten zijn. Het lukte hen om bij alle filters binnen een kwartier op een pornografische site te komen. De EO is 'niet ongelukkig' met de uitkomsten van het on derzoek, zegt woordvoerder Jan-Willem Bosman. De Evan gelische Omroep heeft 'nooit beweerd' alle gevaren van het net te kunnen weren. „Wij kun nen internet niet compleet vei lig maken, we kunnen alleen si tes aanbieden zonder extremi teiten." Bosman vergelijkt het filternet van de EO met het ge bruik van een gordel in de auto. „De kans op een ongeluk wordt kleiner, maar blijft altijd aanwe zig." Sinds vorig jaar mei werken dagelijks drie mensen aan het filternet. „Maar je loopt altijd achter", aldus Bosman. „Per dag komen er tienduizenden si tes bij." Het puur selecteren op woorden is niet zo eenvoudig. De man van Jeugd en Nieuwe Media bij de EO schetst een di lemma. „Als je alle vieze woor den eruit wil gooien, filter je bij voorbeeld ook het woord 'poes'. Maar dan krijgt iemand die een spreekbeurt over katten wil houden, het wel erg moei lijk." NR. 42548 LOSSE NUMMERS 2,25 ZATERDAG 2,75 Bel STEM, dé organisatie-adviseur voor het MKB: 071-5899775 conmuo/cal/e/organ/sat/e VAvw.stemadviseurs.nl HET WOORD IS AAN Sandy Teller Hoe statusbewust de men sen zijn geworden, beseften we pas toen onze kranten jongen erop aandrong dat we hem betitelden als me- diakoerier. weersverwachting i voor donderdag c vooruitblik VRIJ ZATER ZON 375° "273° 'A°/3° SS 60% 60% 60% ESKSK 20% 30% 20% londen anp De Britse recherchedienst Scot land Yard en zijn Amerikaanse tegenhanger FBI hebben een onderzoek ingesteld naar een pagina op internet waarop te zien is hoe een man een uiteen gereten baby opeet. De website, met een basis in de Amerikaan se staat Californië, heeft vol gens de Britse krant The Inde pendent banden met personen die betrokken zijn bij ritueel kindermisbruik. Het bestaan van deze en een intussen gesloten soortgelijke pagina zijn aan het licht ge bracht door patiënten van een Londense kliniek waar volwas senen worden behandeld die het slachtoffer zijn van kinder misbruik. De directeur van deze kliniek, de psychotherapeute Valerie Sinason, baarde eerder opzien met omstreden bewe ringen dat Britse kinderen het slachtoffer zijn geworden van satanische rituelen waarbij mensen of dieren werden geof ferd. Het opduiken van de website was voor de Britse politie direct reden contact op te nemen met Amerikaanse collega's. Politie- inspecteur Clive Driscoll zegt in het dagblad: „De foto's zijn af schuwelijk. Het is een nacht merrie die zich voor je ogen ontvouwt." Telefoonnummer: (i.v.m. controle bezorging) Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch (ƒ37,30) Per kwartaal automatisch (ƒ106,95) J Per kwartaal acceptgiro (ƒ107,95) Bank/giro nr: Handtekening Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met I jackpot cadeau. I I I Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon In een envelop, zonder postzegel, naar: I Leidsch Dagblad, abonnee service, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 071- 5128 030 of abonneren vla: I www.loldschdagblad.nl 712141 400114 maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 1