Beiden Regio 'Plannen Haagweg zijn niet haalbaar' Een lichtmast als bijzettafel op zes hoog Provincie draagt miljoenen bij aan milieuproj ecten Bangs niet betrokken bij opzetten Pilgrim-archief Zoeken naar het evenwicht van een appelboom Begrafenis 'oma Van Dam' wordt imposante gebeurtenis Glaswerk! HEfliB I^JiYÉ ISDAG 21 FEBRUARI 2001 13 LEIDEN ROBBERT MINKHORST De provincie Zuid-Holland trekt vier miljoen gulden uit voor regionaal milieubeleid. De Leidse regio, de Rijnstreek en de Duin- en Bollenstreek heb ben samen de komende vier jaar ruim anderhalf miljoen gulden te verdelen. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland maakten gisteren de extra uitgaven bekend. De gemeenten moeten het geld be steden aan projecten en onder zoeken die de regionale samen werking op de terreinen van milieu en water versterken. Dat is dan weer goed voor het mi lieu, denkt de provincie. Hun eigen ambities hebben gedeputeerde staten verwoord in het Beleidsplan Milieu en Water. Dat plan moet zorgen voor een omslag in het denken van bestuurders. Zuid-Holland wil een nieuwe koers varen: de sanering en beheersing van mi lieuproblemen via het verstrek ken en handhaven van vergun ningen is niet het enige waar provincie, regio's en gemeenten zich op moeten richten. Vrouw breekt neus LEIDEN Een 21-jarige vrouw uit Leiden is gisterochtend op het Sta tionsplein aangereden door een bus. Zij fietste daar langs de standplaats voor bussen rich ting de fietstunnel en kreeg geen voorrang. De vrouw viel, brak haar neus en liep schaaf wonden op. De provincie wil vooruitlopen op maatschappelijke ontwikke lingen. Wat doe je met inwo ners die, na Volendam en En schede, in het geweer komen? Die zich verzetten tegen opslag van gevaarlijke stoffen in de buurt? En: vooruitlopen op ver anderingen in de natuur. Waar komen waterbuffers? Omdat zulke ontwikkelingen gemeentegrenzen vaak overstij gen, en in regionaal verband worden besproken, subsidiëren GS de regio's. Het geld gaat naar milieudiensten daar waar er milieudiensten zijn, en an ders naar de samenwerkings verbanden. Milieudienst West- Holland, het Samenwerkings verband Duin- en Bollenstreek en het Rijnstreekberaad krijgen elk tot 2004 ieder jaar 130.000 gulden. Zo bezien blijven Alkemade en Voorschoten verstoken van dat geld. Beide gemeenten ne men niet deel aan de regionale milieudienst. Voorschoten om dat het geen geld heeft, Al kemade omdat het bij regionale samenwerking onvoldoende de belangen van zijn tuinders ziet behartigd. Ruit kapot? Bel: 589 88 87 S- EN SCHILDERWERKEN irval op bloemenkiosk Een nog onbekende man heeft gistermiddag de bloe- - josk aan de Beatrixstraat overvallen. Hij kwam de winkel ld in, dreigde met een mes en eiste geld. De 21-jarige mede- ster opende de kassa en gaf de overvaller een klein geldbe- *e Hen zoekactie van de politie leverde niets op, maar van de 75 palier is een goed signalement bekend. rage door aanrijding ij Drie personenauto's zijn gisteravond zwaar beschadigd in aanrijding op het Lammenschansplein. Een 27-jarige uit Delft reed richting Voorschoterweg, maar belandde in Icht op de linkerrijstrook. Daarbij raakte hij een auto naast Die kwam op de rijbaan voor het tegemoetkomend ver- erecht en botste op een andere auto. Twee chauffeurs, een rdorper (19) en een man uit Noordwijkerhout (22), zijn iet ziekenhuis gebracht. De auto's zijn weggesleept. Door was de weg van negen tot half elf afgesloten. LEIDEN WIM KOEVOET Wethouder Pechtold (D66/cultuur) wil niet sa menwerken met de Leidse Amerikaan J. Bangs bij het opzetten van het Pilgrim Archief. Van As (ChristenUnie/SGP) en Vlasveld (LWG/DeGroe- nen) drongen daar gisteravond tevergeefs op aan in de raadsvergadering. Zij vinden het een gemis te kans dat Bangs, die als particulier een klein Pil grim-museum aan de Beschuitsteeg runt, buiten de gemeentelijke plannen wordt gelaten. Vlasveld en Van As wezen op de grote expertise van Bangs en memoreerden, dat hij in het verle den al eens een Pilgrim-archief heeft opgezet. Van As zei ook dat hij het geen goede zaak vindt dat het archief, dat deels digitaal wordt en deels een tentoonstellingselement krijgt, gaat concur reren met Bangs' museum. Maar wethouder Pechtold hield vol dat het archief en het museum van Bangs elkaar 'aanvullen'. De wethouder zei ook geen voorstander te zijn van het op één plek samenbrengen van het ma teriaal van Bangs en de gemeente. Dat zou de in druk kunnen wekken 'dat dat dan alles is'. In de stad wemelt het volgens Pechtold van de plekken waar de Pigrims hun sporen hebben nagelaten. Pechtold trok Bangs' ervaring en kennis niet in twijfel, maar hij meent dat ook zijn eigen mensen van het gemeentearchief aan de Boisotkade wat dat betreft hun mannetje staan. „Zij zijn geheel ingevoerd in het Pilgrim-dossier." Op het raadslid Vergeer van de SP na durfde niemand de eigenlijke reden van het op afstand houden van Bangs te noemen. Het is een publiek geheim, dat de gemeente zich groen en geel er gert aan de informatie die Bangs op internet ver spreidt over Pilgrim-monumenten en de wijze waarop Leiden daarmee omspringt. Volgens Bangs wist Leiden alle sporen van de Pilgrims uit. Directe aanleiding voor de slechte verstand houding zijn de muurresten van de vroegere Vrouwekerk, die volgens Bangs van grote beteke nis was voor de Leidse Pilgrim-gemeenschap. De gemeente bestrijdt dat en is juist van plan de muurresten te slopen. Bangs verspreidt op internet gepeperde kritiek op het Leidse gemeentebestuur. Hij suggereert onder meer, dat de muurresten in het gebied van het Aalmarktproject liggen. De invloed van de campagne van Bangs is zo groot dat Albert Heijn, met zijn Amerikaanse belangen, kopschuw werd om te investeren in het nieuwe winkelcentrum. Het Pilgrim Archief is dan ook mede bedoeld om het imago van Leiden in Amerika op te vijze len en 'misverstanden' uit de wereld te helpen. SP-voorman Vergeer drukte zich wat minder di plomatiek uit. „Met het archief wil de gemeente tegengas geven aan die rare meneer Bangs, die desinformatie verspreidt." Bangs zat op dat mo ment boven Vergeer, op de publieke tribune. Projectleider NS Vastgoed waarschuwt: Door het aantal woningen op het terrein tussen Haag- weg en Telderskade van 400 terug te brengen naar 200 kan het zogenaamde project Stad Milieu wel eens on betaalbaar worden. Dat zegt R. van Hövell, die als pro jectleider voor NS Vastgoed nauw betrokken is bij de plannen voor het gebied aan weerszijden van de spoor lijn Leiden-Utrecht (het voormalige Van Gend Loos- -terrein). bied. „Ik durf haast te zeggen dat het project met deze uit gangspunten onuitvoerbaar is als er niet behoorlijk wat geld wordt bijgelegd." De raadscommissie ruimtelij ke ordening buigt zich morgen avond over de plannen. Daarin is niet alleen het aantal wonin gen naar beneden bijgesteld maar ook het aantal plekken in de parkeergarage: van 1500 naar 1000. Het aantal woningen is verminderd op aandringen van de omwonenden. Die zijn verenigd in een zogenaamde In het project zijn ook een on dergrondse parkeergarage en een nieuwe verkeersontsluiting opgenomen. Volgens Hövell is het financiële draagvlak voor die planonderdelen nu te smal geworden. Hij doet deze en andere uit spraken in een speciale nieuws brief, die de gemeente Leiden aan Stad Milieu heeft gewijd. Volgeris de NS-man heeft de gemeente te veel ingezet op de ecologische waarde van het ge- Initiatiefgroep. Dat er minder plekken voor auto's in de gara ge aan de Haagwegkant van het gebied komen, is uit angst voor grote verkeersproblemen op diezelfde Haagweg. Deskundi gen beweren dat een grote par keergarage in combinatie met verkeersstromen van en naar het nieuwe winkelgebied bij de Aalmarkt filevorming en vertra ging in de hand werken. Vooral de aansluiting Haagweg/Rijn- zichtbrug wordt als 'knelpunt' gezien. Alleen de aanleg van een nieuwe brug en een nieuwe weg langs het spoor in de Transvaalwijk bieden volgens een ingehuurd bureau soelaas. In Transvaal moet daarvoor niet nader genoemde bebou wing worden gesloopt. De ge meente ziet af van zo'n zware ingreep en schrapt liever in het aantal parkeerplaatsen. De begrafenis van 'oma Van Dam', die vorige week vrijdag op 113-jarige leeftijd overleed, wordt morgen in Leiden een imposante gebeur tenis. De lijkkist wordt vervoerd in een zwarte koets met vierspan. Een deel van de familie be vindt zich in twee volgkoetsen. De stoet wordt vooraf gegaan door een ere-escorte van de mo torpolitie Hollands Midden, dat in een V-vorm rijdt. De politie denkt dat veel Leidenaars zich bij de rouwstoet aansluiten en verwacht de no dige verkeersproblemen. Rond het middaguur vertrekken de koetsen van het rouwcentrum Van der Luit aan de Wil lem de Zwijgerlaan naar de Groenoordstraat, waar mevrouw Van Dam tot haar dood woonde. Daar wordt de kist op de koets gedragen en ver trekt de stoet rond 12.30 uur. Via de Haarlem merweg, Maresingel, Oude Herengracht, Lange- gracht, Klokpoort, Hooigracht, St. Jorissteeg, Le vendaal, Korevaarstraat, Breestraat (bij het stad huis wordt even stilgehouden), Noordeinde, Haagweg en Dr. Lelylaan komt het gezelschap uiteindelijk op begraafplaats Rhijnhof aan. Daar wordt in de aula om twee uur een afscheids- dienst gehouden, waarna de teraardebestelling plaatsvindt. yi WIM WEGMAN i deden ze nog wel. Meer uitbundig zelfs. Maar en leverden de ffuitbo- bij boerderij De Slaagh, iderkomen van wijkbe- i stadsdeel West, nauwe- leer op. Tientallen jaren itallig of verkeerd uitge- onderhoud hadden hun iist. „Drieënhalve appel J mandje peren, dat was n beetje wat we jaarlijks i oogsten", zegt teamlei - vi Rasser van wijkbeheer Ijl Jadat een snoeibeurt van idse groenmedewerkers hts uitpakte besloot Lei- 7 een specialist bij te ha- ide Betuwe natuurlijk, fruitbomen liggen een verscholen achter de kin- rderij bij De Slaagh aan ;e Morsweg. Nu hun tak- al zijn, vallen ze eigenlijk lijks op. Toch is het een Ier plekje, maakt Rasser jk. Tussen de geknotte en de stal van het kin- rderijtje aan de Lage ïg bevindt zich namelijk n de oudste boomgaar- n Leiden. :r: „Boerderij De Slaagh - iveer een eeuw oud. Net 1 boerderijen uit die tijd e een kleine boomgaard el t enkele tientallen appel- en pruimenbomen. Al- voor eigen gebruik. De 01 rij is zo'n vijftien jaar ge- Sj ioor de gemeente ge- van toenmalig eigenaar loogaard. Die was op dat nt al een tijdje gestopt bedrijf. De boerderij en mgaard waren een beet- illen geraakt." gemeente knapte De grondig op, waarna de g groen - die later opging beheer - er in trok. De fard liet Leiden lange mst, totdat de gemeen- groenwerkers besloten steeds verder dichtgroei bomen hard aan een „;urt toe waren. „Er wa- Jan van Bruchem snoeit de boomgaard bij boerderij De Slaagh, onder toeziend oog van Arwi Rasser van Wijkbeheer. foto marklamers ren gewoon veel te veel fruit- dragende takken. Dat leverde weliswaar veel fruit op, maar het merendeel van de vruchten bleef heel klein. Ze waren ei genlijk oneetbaar. Het was ge woon te veel voor de bomen. Er moest wat gebeuren." De medewerkers van wijkbe heer probeerden eerst de bo men zelf onder handen te na men. Maar een jaar na hun werk bleek dat het snoeien van fruitbomen een vak apart is - en dat de gemeente-ambtenaren dat helaas niet in de vingers hadden. „De bomen ontwikkel den allemaal waterloten", zegt Rasser. „Dat zijn van die steil omhoog groeiende scheuten. Niet mooi om te zien en vruch ten leveren ze ook niet op." Via via kwam de gemeente bij het Tielse hoveniersbedrijf Donker terecht, gespecialiseerd in het op orde brengen van ou de fruitbomen. Medewerker Jan van Bruchem is nu al twee da gen bezig om de bomen nieuw leven in te blazen. „Met de ap pelbomen is de gemeente in derdaad iets te rigoureus bezig geweest. Ze hebben vooral tak ken aan de bovenkant wegge haald, kennelijk met de bedoe ling de boel wat meer licht te geven. Maar ze hadden daar best kunnen blijven zitten. Een beetje uitdunnen misschien. Ze hadden beter aan de onderkant kunnen snoeien. Wat naar be neden hangt, daar heb je niets aan. Maar goed, die waterloten die er nu zijn gekomen, daar maak ik nog wel wat van. Ik haal er een paar weg, kort er een paar in en over een tijdje komt daar wel weer vrucht aan." Van Bruchem legt uit dat ze ker bij het snoeien van fruitbo men haastige spoed zelden goed is. „Ze hebben hier in één jaar willen doen wat eigenlijk in drie jaar had moeten gebeuren. Maar als je een boom sterk snoeit, gaat hij ook heel sterk reageren. Hij ontwikkelt takken die razendsnel groeien, maar die pas na lange tijd vrucht dra gen. Het is beter om een boom een beetje te pesten. Hier en daar wat takken weghalen en de vruchtknoppen flink uitdun nen, zodat hij al zijn energie in de overgebleven knoppen kan stoppen. Het is de kunst om dat precies goed te doen: om de boom meer licht te geven en te gelijk zijn nieuwe groei een beetje in te perken. Je moet daar een evenwicht in zien te vinden." Al dit jaar moet het werk van Van Bruchem letterlijk vruch ten afwerpen. Wat er met die hogere opbrengst gaat gebeu ren, weet Rasser nog niet. „De medewerkers hebben er wel be langstelling voor, denk ik. Maar de boerderij is er ook voor de wijk. Misschien dat we straks iets voor de omwonenden orga niseren. We zien wel." totaal heeft LTV Merenwijk acht ba nen, die ingeklemd liggen tussen een flat - de Merendonk - en de Griffioen- wal. Tussen het buitenste hek van de tennisbaan en de achtertuin van de familie De la Rie aan de Griffioenwal zit slechts één meter ruimte. „Toen ik bij de tennisvereniging pro testeerde tegen de komst van nog meer lampen, kreeg ik te horen dat veel werkende mensen lid zijn van de tennisvereniging. Die zouden 's avonds willen ontspannen op de ten nisbaan. Maar wij werken ook. En wij vinden het ook lekker om 's avonds te kunnen ontspannen. In ons eigen huis", zegt De la Rie verongelijkt. A. Huizer, technische man van LTV Merenwijk en aanvrager van de bouw vergunning, begrijpt de commotie, maar meent ook dat alle zorgen onge grond zijn. „Er is een aantal voor schriften waar zulke lampen aan moe ten voldoen. Omwonenden mogen bijvoorbeeld niet in de lampen kun nen kijken en er zijn normen voor de lichthinder. Daar zullen we ons aan houden." En wat betreft die lichtpun ten op baan acht? „Dat is voor de toe komst. Als we daar dan ook verlichting willen hoeft niet de hele baan op nieuw te worden opengebroken. Maar we weten nog niet wanneer we voor die baan een vergunning aanvragen." Gemeetevoorlichter Tjeerd Roosjen bevestigt dat de aanvraag binnen is, maar benadrukt dat die nog niet is goedgekeurd. „Er ligt nu een bouw- aanvraag voor vier lampen op baan vijf en zes. Over een maand of twee wordt die aanvraag pas behandeld. Tot die tijd kunnen buurtbewoners hun visie op de plaatsing van nieuwe lichtmasten geven. Die standpunten worden in het gemeentelijk besluit meegenomen. Bezwaar aantekenen kan pas nadat de vergunning is ver leend." „In 1995 werd al mondeling beloofd dat er geen verdere uitbreiding van de verlichting zou komen. Maar dat ge beurt nu alsnog. En baan acht zal dus ook niet lang meer duren. Ik vraag me er al weken 's nachts wakker n dan moet de echte ellende ia de la Rie en haar buurtgeno- g beginnen. De Leidse Tennis- ging Merenwijk is aan het ver in en er komen vier nieuwe lasten bij. Twee praktisch in chtertuin en twee aan de over- re tot 's avonds laat haar woon- 'erlichten. „Ja, het is zo stom, er bijna van in de lach schieten, n feite is het diep triest. We n nu onze slaapkamer naar de kant van het huis verplaatst, ivat het resultaat in onze tuin en Dnkamer wordt, valt nog maar en." gt bijval van haai' 'overbuur- Ans Vrage. Die woont met ivee kleine kinderen aan de an- ant, op de zesde verdieping van Merendonk. „Dat wordt nog g", zegt Vrage. „Die nieuwe- asten worden zo'n vijftien me- >g. Die kan ik straks vanaf m'n mmm Ria de la Rie en Ans Vrage, met zoontje Leon op de arm. „Die nieuwe lichtmasten worden zo'n vijftien meter hoog." foto hielco kuipers af wat het woord van de tennisvereni ging eigenlijk waard is", aldus De la Rie. „Ik heb sterk de indruk dat onze mening helemaal niet telt en dat alles eigenlijk al beklonken is. De grond is eigendom van de gemeente. Dat ver klaart waarschijnlijk een heleboel. Vreemd, want ik heb altijd gedacht dat de gemeente er voor al haar inwoners was." TIMOTEUS WAARSENBURG balkon als bijzettafel gebruiken." Eigenlijk begon alle ellende al in 1995. LTV Merenwijk wilde toen verlichting voor vier banen. „En daar was de buurt niet blij mee," vertelt De la Rie. „Na lang bakkeleien is er uiteindelijk een overeenkomst getekend door de buurt, de gemeente én de tennisver eniging. De lampen zouden op be paalde dagen niet aangaan en op doordeweekse dagen zou de verlich ting tot uiterlijk half elf 's avonds branden. Maar de man die zich toen zo hard maakte voor die overeen komst, was nog niet verhuisd, of de lampen bleven langer aan. En nu ko men er dus vier lichtmasten bij op baan vijf en zes. En bij baan acht zijn ook al verlichtingspunten aange bracht." Op zich is een tennisbaan met verlich ting geen vreemd verschijnsel in ons land. Waar staan ze niet? Maar een kleine beschrijving van de omgeving verduidelijkt veel aan de bezwaren. In De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, Is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Pablo Cabenda .en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 439

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 13