l Doden bij opstand gevangenen Brazilië Oma van Dam is niet meer Stoer gep Fransen worstelen met 910 Koerden GRATIS LEIDSCH DAGBLAD 19 21 Dutroux naar ziekenboeg overgebracht Wilhelmina bood Juliana troon aan tijdens bezettingsjaren nu en r dari fon, h Rul: omstreden winnaar van festival zonder uitschieters Troubadour Charles Trénet overleden 2 WEKEN BANDAG 19 FEBRUARI 2001 Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad NR. 42546 LOSSE NUMMERS 2,25 ZATERDAG 2,75 1 - erinneringen Jphalen bij Lde foto's [zoeterwoude Madonna wellicht aar Nederland Amerikaanse popster Ma- inna komt wellicht naar Ne- rland voor een concert in de - nsterdam Arena in het kader n een Europese tournee. 01 n aantal radiozenders stond n nmorgen bol van dit gerucht ar aanleiding van een he cht in Algemeen Dagblad. ■t concert zou plaatshebhen 1,1 9 juni. Noch Mojo Concerts k ich Madonna's platenmaat- lT iappij Warner Music kun- n het bericht bevestigen. aliban joeg 300 t lannen dood in mensenrechtenorganisatie unan Rights Watch heeft de renigde Naties vandaag op roepen snel een onderzoek te stellen naar berichten dat :t Taliban-regime in Afgha- "Jstan in januari 300 mannen ■het openbaar heeft geëxecu- llrd. De massamoord had liigens ooggetuigen plaats na verovering van de stad Ya- ilang door de Taliban. 'erleden blijft ischer kwellen Duitse minister van bui- üandse zaken Fischer raakt seds verder in de problemen lor zijn verleden. Er dreigde een vooronderzoek wegens eineed, nu komt daarbij dat minister mogelijk gelogen eft over zijn deelname aan n PLO-congres, waar hij te- n eigen zeggen in vóór een licaal anti-Israëlische motie u hebben gestemd. gina5 uzikantenprotest lat niet door b;aangekondigde demonstra- van muzikanten op het inenhof in Den Haag tegen artiestenregeling, onder van de nieuwe Belasting- gaat niet door. De ge- ente Den Haag heeft beslo- geen vergunning af. te ge- 2 n voor de demonstratie, om- op dat tijdstip al een ande- groep demonstranten het inenhof bevolkt. sinor wordt baas grootste staalreus !t Franse Usinor, het ixemburgse Arbed en het aanse Aceralia vormen sa- en een nieuwe onderneming e met een jaarproductie van miljoen ton ruwstaal op af- jand het grootste staalcon- ïrn ter wereld is. Nu is Posco i JtZuid-Korea nog de grootste fet 26,5 miljoen ton. Usinor tijgt een meerderheid met 56 focent van de aandelen. [gina beurs /ANDAAG 28 PAGINA'S 13 Vogelpark Avifauna sluit manege per 1 juli Veel VIP's bij verkiezing Zakenvrouw van het Jaar Leiderdorper Groenendijk vreest einde van voetballoopbaan Van Hanegem T er Leede gelooft bij Sparta wil wel elke niet in het week tegen 'schokeffect' Lisse spelen Oudste van Nederland na 113 jaar en drie maanden overleden Duizenden mensen gegijzeld tijdens massaal oproer In de Braziliaanse deelstaat Sao Paulo zijn gedetineerden in een groot aantal gevangenissen gisteren massaal in opstand gekomen. De muiterij op een zelfs voor Brazilië ongekende schaal kostte zeker acht gevangenen het le ven. Op het hoogtepunt van de acties werden duizenden mensen gegijzeld. en meer dan 7.900 bezoekers, onder wie 1.700 kinderen, al dus een woordvoerster van de politie. Een gewapende groep gedetineerden maakte zich blok na blok meester van de overbevolkte gevangenis. De opstand breidde zich ra zendsnel uit naar andere ge vangenissen. Volgens Brazili aanse media heerste op het hoogtepunt oproer in 35 ge vangenissen in de deelstaat Sao Paulo. De acht doden zou den vrijwel uitsluitend gedeti neerden zijn die door medege vangenen werden vermoord. Volgens vrijgelaten gijzelaars SAO PAULO Rtr-AFP-EFE-AP De politie zegt de situatie in middels weer vrijwel onder controle te hebben. De op stand begon in de gevangenis van Carandiru, waar gevange nen naar schatting driehon derd mensen gijzelden. De gij zelaars waren voornamelijk werknemers en bezoekende fa milieleden van gevangenen. De opstand in Carandiru, waar ongeveer tienduizend ge detineerden huizen, begon gis teren tijdens het bezoekuur. Binnen bevonden zich naast de gevangenen 72 bewaarders zou het dodental echter veel hoger kunnen liggen. Een van de aanleidingen voor de opstand is mogelijk de overplaatsing, afgelopen vrij dag, van een aantal leiders van een organisatie van gevange nen uit Carandiru naar andere gevangenissen in Sao Paulo. De Carandiru-gevangenis is als grootste in het land. Het complex is berucht door' een bloedbad in 1992. In korte tijd werden destijds 111 gevange nen gedood door zwaar bewa pende politie-eenheden die werden ingezet teneinde een opstand te onderdrukken. Gevangenisopstanden zijn in Brazilië een veelvuldig voorko mend verschijnsel. De massale ongeregeldheden van gisteren zijn volgens mensenrechtenac tivisten echter uniek in de ge schiedenis. Catherina Angenieta van Dam-Groeneveld, samen met zoon Cor. LEIDEN AD VAN KAAM inenland 'jitenland Bituur en Kunst lonomie ploof en Samenleving isprek van de Dag izondheid 3 5 14,16 6,7 10 2 9,11,12,13 17 t/m 27 Jtlevisieprogramma's15 8,10 Oma van Dam is niet meer. Ca- tharina Angenieta van Dam- Groeneveld, met 113 jaar de oudste inwoner van Nederland, overleed in de nacht van vrijdag op zaterdag in haar huisje in de Leidse Groenoordstraat. „Ze is vredig en rustig in haar slaap overleden", zei zoon Cor, die haar een leven lang verzorgde. „Ze laat een leegte achter. Maar ze was gewoon op." Kaatje van Dam - van 20 no vember 1887 - was met voor sprong de alleroudste bewoner van ons land ooit. Niet eerder haalde iemand de gezegende leeftijd van 113 jaar en 3 maan den. De oudste inwoner van Nederland is nu Hendrikje van Andel-Schipper uit Hoogeveen. Mevrouw Van Andel is 110 jaar. Behalve de oudste van Ne derland, was Kaatje van Dam ook de op vier na oudste bewo ner van de wereld. De alleroud ste is vermoedelijk.de ruim 114- jarige Marie Marthe Augustine Bremont-Mesange. De Frangai- se woont in Cande bij Nantes. De Italiaanse schaapherder An tonio Todde staat met 112 len tes te boek als de oudste man ter wereld. Todde werd geboren in het jaar dat de Eiffeltoren werd geopend. Nog ruim een jaar eerder en op de Koolgracht zag Kaatje van Dam het licht. Op een klein uit stapje naar Den Haag na woon de ze haar leven lang in Leiden. De laatste kwart eeuw daarvan verzorgde zoon Cor (?1), één van de tien kinderen, haar in haar huisje in de Groenoord straat. Een ijzersterk gestel en een hart dat onder alle omstan digheden maar vrolijk door bleef kloppen, vormden de ba sis voor haar extregm lange uit houdingsvermogen. „Plus de goede verzorging van mijn zoon", liet ze bij gelegenheid van haar- 113de verjaardag nog trots weten. Aanwezig ook op die dag: haai- 18 kleinkinderen, 24 achterkleinkinderen en 2 achterachterkleinkinderen. Nadat ze eerder op haar 108ste nog vlot herstelde van een heupbreuk, vierde Oma van Dam, zoals de buurt haar vooral kende, haar laatste twee verjaardagen in besloten kling, waar in de jaren daarvoor nog half Leiden-Noord uitliep bij die gelegenheden. Het meren deel van de dag verkeerde ze in ARCHIEFFOTO LOEK ZUYDERDUIN haar eigen wereld, maar ze leef de vooral op bij visites van haar achterachterkleinkinderen. „Dan wist ze dondersgoed wat er gaande was", sprak zoon Cor. De laatste maand liet haar ge zondheid haar evenwel in de steek. Een lichte vorm van longontsteking kwam ze niet meer te boven. „Natuurlijk, het was allang haar tijd", sprak Cor van Dam zaterdagmiddag. „Maar als je haar zolang hebt gekend en verzorgd, laat ze toch een grote leegte achter. Ik ben blij dat moeder een lijdens weg bespaard is gebleven. Dat ze rustig en vredig in haar slaap is gegaan." Catharina Angenieta van Dam-Groeneveld wordt don derdag op de algemene be graafplaats Rhijnhof begraven. Burgemeester J. Postma is gis teren al bij de familie op bezoek geweest om zijn medeleven te betuigen. Een delegatie van het gemeentebestuur van Leiden is donderdag op de begrafenis aanwezig. Pagina Leiden: Twee wereld oorlogen, drie eeuwen en vier vorstinnen BRUSSEL ANP-BELGA Mare Dutroux, hoofdverdachte uit het Belgische zedenschan- daal van 1996, is gisteren per helikopter voor medisch onder zoek overgebracht naar de zie kenboeg van de gevangenis van Brugge. De woordvoerder van minister van justitie Verwilghen maakte dat bekend. Om veilig heidsredenen wilde hij niet meer kwijt over de zaak. Volgens Justitie in Luik is Dutroux opgenomen omdat hij lijdt aan suikerziekte. Volgens de Vlaamse publieke omroep VRT zal Dutroux in Brugge een psychisch onderzoek onder gaan. Hij zou zich erg verward gedragen in de gevangenis van Arlon, tegen de grens met Luxemburg, waar hij sinds au gustus 1996 vastzit. Zo maakt hij geen gebruik meer van het toilet en besmeurt hij de cel muren met zijn uitwerpselen. Het is de bedoeling in Brugge uit te zoeken in hoeverre zijn geestestoestand echt is of ge speeld, aldus de VRT. De uitslag van het onderzoek kan vergaande gevolgen heb ben. Als Dutroux ontoereke ningsvatbaar wordt verklaard, kan hij niet veroordeeld wor den. Dutroux wordt volgens de omroep dan wel in een psychi atrische inrichting opgesloten. Afgelopen donderdag legde de rechtbank van Arlon nog een verzoek van Dutroux voor een betere behandeling naast zich neer. Hij had erover geklaagd dat het licht in zijn cel om de haverklap gaat branden en dat hij zich regelmatig moet uitkle den om te worden gefouilleerd. Mare Nève, een van Dutroux' advocaten, was niet gekend in diens verhuizing naar Brugge. Volgens Nève hadden Dutroux' advocaten al gevraagd om me disch onderzoek. Reeds uitge voerde testen bewezen volgens Nève dat een opname nodig is. Het duo Rul. LEIDEN WUNAND ZEILSTRA Dat het duo Rul cle halve finale zou bereiken, leek na de eerste voorronde aan het begin van de festivalweek nog erg onwaar schijnlijk. Hgt programma van Ramses Graus en Edo Brunner had immers een hoog, simpel feestavond-gehalte. Toch ge beurde het. Dat dit duo vervol gens zelfs voor de finale van het Leids Cabaret Festival werd ge kwalificeerd, was des te opmer kelijker. Het uiteindelijk behaal de resultaat overtreft de stout ste yerwachtingen: een 'dubbe le' overwinning: vakjury- én pu blieksprijs. Jurywoordvoerder Jan Gras prees de grote verscheidenheid van de optredens, die onder de noemer van 'cabaret' tijdens het festival te zien waren ge weest. Vanaf de halve finale op donderdag moest de jury naar zijn zeggen kiezen tussen kan didaten van gelijkwaardig ni veau. Daarbij is overeenkomstig de opdracht van de festivalor ganisatie het toekomstperspec tief voor de kandidaten door- Calvin Klein boxershort wijd of strak model per stuk van 49.95 naar Ik» RUSWUK ANP Koningin Wilhelmina heeft prinses Juliana tij- _dens de bezettingsjaren aangeboden af te tre den en plaats te maken voor haar. Dat blijkt uit een brief van de in Londen residerende Wilhelmina aan de in Canada verblijvende Ju liana. De brief wordt volgende week gepubli ceerd in het tweede deel van de Wilhelmina- biografie van Cees Fasseur. In die brief bracht de vorstin een regeling met de Duitsers ter sprake, waarbij Nederland in een Duits Europa toch een zekere zelfstandig- hèid zou behouden, iets wat vooral speelde in de gedachten van de toenmalige premier in ballingschap De Geer. Wilhelmina moest ab soluut niets van enige afspraak met de Duit sers hebben, maar als Juliana andere moge lijkheden zag: „Welnu, dan zal ik je de kans niet onthouden, dan zou jij het moeten pro- beeren." Volgens Fasseur was dit 'in feite een aanbod om af te treden', maar Juliana stelde zich loy aal achter haar moeder op in haar onverzette lijkheid tegenover de vijand, iets wat Wilhel mina ook duidelijk had verwacht: „Theore tisch vermoed ik dat ons oordeel hetzelfde is: vrij, zonder meer, met onbelemmerde moge lijkheden de noodzakelijke schoonmaak en opbouw tot stand te brengen." Fasseur heeft als eerste inzage gehad in de brieven die Wilhelmina aan Juliana in Canada schreef. De koningin hield haar dochter van alles op de hoogte, maar de epistels zijn ook de bewijzen van de tomeloze liefde van een moeder voor haar kind: „Ik verlang ontem baar en onrembaar naar jou, mijn lieveling, ik hoop op veel lafenis door brieven." Minder enthousiast was ze over haai' kabinet in ballingschap: 'de lieve stumperds'. Het 'stel' ofte wel 'de firma Dirk (De Geer) en Co' was niet zo daadkrachtig als zij zou willen. PARUS HENK GLIMMERVEEN CORRESPONDENT Wat te doen als in verkiezings tijd 910 uit Irak afkomstige Koerden tegelijk politiek asiel aanvragen? De Franse politiek heeft het er moeilijk mee. Afge lopen zaterdag speelde zich aan de Cote d'Azur een menselijk drama van enorme omvang af. Met het wrakke Cambodjaanse vrachtschip East Sea liepen de Koerden op de Franse zuidkust. De Koerden, die onderdak hebben gevonden in een kazer ne, zijn door een Turks-Iraakse bende mensensmokkelaars van Irak via Turkije naar Europa ge bracht. Per persoon moesten de vluchtelingen daarvoor onge veer 7.000 gulden betalen. Allen vroegen politiek asiel. Over een paar weken zijn er in Frankrijk gemeenteraadsver kiezingen en het asielvraagstuk speelt daarbij een belangrijke rol. Extreem-rechts zag zijn Bel STEM. dé organisatie adviseur voor het MKB: 071-5899775 S'T'E'M c 8 i a c 11r 11/s 11 e www.steniadviseDrs.nl Freya Stark Wij kunnen niet gelukkig zijn als de dingen waarin wij geloven niet dezelfde zijn als de dingen die wij doen. -J1 vooruitblik WOENS DONDER VRIJ K;;. 378° 478° 1750 Ë5& 40% 60% 50% 40% 20% 40% FOTO MARK LAMERS slaggevend geweest. Ramses Graus en Edo Brun ner, van huis uit professionele acteurs, werden door de jury 'uitstekende performers' ge noemd. „Ze zijn goed op elkaar ingespeeld en de rolverdeling is uitstekend". Maar er werden ook kritische kanttekening ge plaatst. „Rul is een duo met toekomst, zeker als zij meer durf en zelfkritiek tonen bij de keuze van hun materiaal". Ook voor de winnaar van de tweede prijs, Annika en Jaco, zag de jury 'grote mogelijkhe den'. Hun programma vertoont nu nog te veel mankementen. En evenals bij het derde duo in de finale, Zusje Voogd, maakte de jurywoordvoerder aanmer kingen op de originaliteit. Waar Zusje Voogd volgens de jury te veel naar andere groepen heeft gekeken, is een zwak punt van Annika en Jaco dat ze veel cli chés gebruiken en hun ideetjes erg uitmelken. Pagina 14: Winnaars cabaret festival langdradig en zoute loos De Franse chansonnier Charles Trénet is afgelo pen nacht overleden aan de gevolgen van een her seninfarct. Dat heeft het ziekenhuis waarin hij op 13 februari was opgeno men vandaag bekendge maakt. 'De laatste trouba dour' Trénet is 87 jaar ge worden. De in 1913 in het Zuid- Franse Narbonne geboren Trénet brak in 1936 door met het chanson Ya d'la joie, gevolgd door andere inmiddels klassiek gewor den nummers zoals La Mer en Bourn en Douce France. Na de Tweede Wereld oorlog maakte hij tour nees door de Verenigde Staten en Zuid-Amerika. Hij trad op op Broadway en ging om met sterren als Charlie Chaplin en Mary Pickford. In de jaren '60 werd het stil rond Tré net. In 1971 maakte hij echter een glorieuze co meback met een optreden in het Parijse Olympia. Hij bleef tot op hoge leefijd actief. In 1999 maakte hij nog een album. kans schoon en pleitte in het weekeinde voor het direct te rugsturen van de Koerden, van wie de helft kinderen zijn. Democratisch rechts uitte zijn medeleven en links rea geerde terughoudend. De soci alisten beperkten zich tot het commentaar dat de democrati sche asielregels nauwkeurig in acht moeten worden genomen; communisten en groenen hiel den de kaken stevig op elkaar. Het was de gaullistische kandi daat voor het burgemeester schap van Parijs, Philippe Se- guin, die het als eerste volmon dig opnam voor de Koerden: „We hebben hier niet te maken met illegalen maar met vluchte lingen", verklaarde hij. Zijn socialistische tegenstre ver Bertrand Delanoë zei dat Frankrijk moet tonen dat het 'emotioneel geschokt' is, wat volgens hem evenwel niet wil zeggen dat iedereen ook poli tiek asiel moet krijgen. Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Naam: Voorletters: m/v Adres: Postcode: Plaats: Telefoonnummer: (i.v.m. controle bezorging) Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: Per maand automatisch (ƒ37,30) Per kwartaal automatisch (ƒ106,95) Per kwartaal acceptgiro (ƒ107,95) Bahk/giro nr: Handtekening Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. I I I I I ii Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon In een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonnee service, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 071- 5128 030 of abonneren via: www.leldschdagblad.nl 712141 400114 maandag t/m vrijdag Waar haal je I e energie vandaan?

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 1